Sabelaffi aire laat nog enige -vragen open- Het harde geslacht Johnnie komt! KAPPIE DE LUCHTSTRIJD Uit de kerken P. W. RUSSEL'S Direct gevolg Geen aanleiding99 DODE DOOR" GLADHEID Koningin en prinses weer thuis Zelf aan de slag Zaterdag 21 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 EINDELIJK HÈ, hè, daar hebben we nu jaren op gewacht. Einde lijk zijn in de Kamer de woorden gevallen, duidelijk, zonder omwegen, zodat ieder een kon horen waar het om ging. De verkeersonveiligheid in Nederland is genoemd ,,een nationale schande, een dringend vraagstuk, een ramp". Het heeft lang geduurd maar de enige juiste benaming voor wat er aan gruwelen voorvalt op onze vaderlandse wegen, heeft geklonken in het gebouw van de Volksvertegenwoordiging: een ramp. De stem van voor radlo-lulsteraars «prebende Inspecteurs van politie, van in kranten en tijdschriften schrijvende journalisten, van de zich per TV- scherm tot de kijkers richtende ver- keersdeskundigen die stem is ein delijk gehoord. En niemand zal het mjj kwalijk nemen, wanneer ik dit met genoegdoening constateer. Geen mens Het te lijf gaan van de verkeerson veiligheid is in de Tweede Kamer door de a.r.-woordvoerder dr. E. P. Verkerk „een nationale taak" ge noemd. Het verplichte verkeersonder- wijs op de lagere scholen waarvan op deze plaats meerdere keren is ge zegd dat er de hand mee wordt ge licht „laat nog heel wat te wensen over", aldus dr. Verkerk. Zo, de opmerkingen zijn eruit Geen mens geen kamerlid, geen minister, geen enkele geïnteresseerde ken nu nog zeggen van niks te weten. Het •wachten is nu op de maatregelen die genomen zullen worden en in alle be scheidenheid zou ik intussen een paar kanttekeningen willen maken. Iets doen Er is in de Kamer meer gezegd dan de boven aangehaalde woorden. Er is door de afgevaardigde Bommer gezegd, dat het aanbeveling verdiende een commissie op te dragen het ver- i J. Bommer Iffl -H. -A» Korthals Dr. E. P. verkerk keersvraagstuk in studie te nemen. Kijk, en met alle eerbied die ik voor de heer Bommer heb, dat is nu net de kant die we niet opmoeten. We stikken in dit land van de commissies; we kunnen zwemmen in de rapporten die de laatste vijf jaar over „het ver- keersvraagstuk" zijn opgesteld; we vergaan van de cijfers en de statistie ken, die het allemaal glashelder aan tonen: 1800 doden per jaar en meer dan 43.000 gewonden. Alle verkeersdeskundtgen en u moogt van me aannemen, dat ik er in Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Haagse po litie heeft donderdag, zoals bekend, een communiqué uitge geven over de sabelprik, op Oudejaarsavond toegebracht aan de heer Van Ee in de Jan de Baenstraat. Dit communiqué laat echter ondanks de korte toe lichting die erbij werd gegeven bij ons enige vragen open. De leiding van de Haagse politie bleek gisteren niet bereid ons op deze vragen te antwoorden. Wij achten ze echter van voldoende belang om deze vragen hier zij het dan, naar wij hopen voorlopig, zonder antwoord van de politie te 3tellen. Tot goed begrip van de zaak geven wij eerst het com muniqué en de toelichting van de po litie weer. „Het kan wel ais vaststaand wor den aangenomen," aldus de mede deling van de Haagse politie, „dat de verwondingen van de 29-jarige C- J. van Ee, in de oudejaarsnacht opge lopen, het directe gevolg is geweest van een charge van de politie tijdens een actie ter plaatse, waarbij tegen deelnemers aan e en uitdrukkelijk verboden samenscholing werd op getreden. De aanvankelijke veronderstelling, dat deze verwonding zou zijn toe te schrijven aan een messteek is on juist gebleken. Dat deze veronder stelling is gepubliceerd op een tijd stip, waarop de politie een eerst op 5 januari ontvangen klacht van en kele buurtbewoners nog niet had kunnen onderzoeken, wordt be treurd. Nader wordt onderzocht of het slachtoffer, gezien de omstandighe den. waaronder hij de verwonding heeft opgelopen voor een schade loosstelling in aanmerking komt." Tijdens een persconferentie voegde de politie hieraan nog toe, dat het niet is komen vast te staan op welke wijze de heer Van Ee is gewond ge raakt. Het kan niet anders of hij moet door een sabel zijn getroffen, maar aangezien de bemanning van de ex tra-surveillancewagen, die de charge uitvoerde, in groepsverband optrad en de heer Van Ee nog andere, overigens zeer lichte, verwondingen heeft opge lopen, valt niet uit te maken, wie hem het letsel heeft toegebracht, waarvoor opneming in het ziekenhuis noodzake lijk was. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat in deze straat inderdaad een samenscholing is geweest. De vragen, die bij ons rijzen zijn: 1 Wat is het resultaat van het onder- zoek, dat na een klacht van een aantal buurtbewoners werd ingesteld naar het optreden van de politie in de Jan de Baenstraat in de Oudejaars nacht? Volgens de bewoners zou er name lijk geen aanleiding zijn geweest de sabels te gebruiken. Het communiqué vermeldt niet of de heer Van Ee aan de geconstateerde samenscholing heeft deelgenomen. o Wordt er van een actie als die in de Jan de Baenstraat rapport opge maakt? q Hoe is het mogelijk, dat de politie- man, die de steek of stoot met de sabel heeft toegebracht, niet kan wor den gevonden? Men kan zich nog voorstellen, dat de politie de naam van de politieman, die de steek toebracht niet bekend wil ma ken, maar het is onbegrijpelijk, dat de politie in haar eigen korps niet de man zou kunnen vinden, die de wond ver oorzaakte. Het zou het vertrouwen ondermijnen in de Haagse politie, als de antwoorden op deze vragen zouden uitblijven. Optreden van de politie was gebo den, maar een open en eerlijk toegeven van gemaakte fouten is zeker even onontbeerlijk. HENGELO (ANP) De gladheid van de weg heeft gisteren in Hengelo een mensenleven geëist. In de Weemen- straat viel de 56-jarige J. Chr. Jansen zo ongelukkig, dat'hij ter plaatse over leed. de loop van een maand heel wat tegen kom en spreek zijn het er over eens, dat er maar één manier is om die af schuwelijke cijfers naar beneden te krijgen: iets doen. Jarenlang is er gepraat over maat regelen, jarenlang is er op alle plek ken en, plaatsen gewezen op de ver antwoordelijkheid van de weggebrui ker, jarenlang is er gezegd dat er strengere maatregelen nodig waren en Jarenlang heeft men kunnen constate ren, dat de lijst met doden en gewon den een stijgende in plaats van dalen de lijn vertoonde. Wanneer dus ooit de tijd van over leggen, bespreken en praten voorbij mag worden geacht, dan is het nu wel, dacht ik. Klappen Wat eenpaar dagen geleden gebeur de tussen Tilburg en Oirschot, dat zijn dingen die zoden aan de dijk zetten. Een bliksemcontrole werd daar ge houden. Mannen van de verkeersgroep van de rijkspolitie hebben daar gedu rende een aantal uren alle automobi listen aangehouden om hun banden te controleren. 0 Iedereen die in een wagen rtidt weet dat hU, met gladde banden, niet alleen een gevaar voor zich zelf, maar een nog groter gevaar voor anderen kan zijn. Wie toch auto rijdt op gladde banden ondanks alle waarschuwingen die demonstreert naar mUn smaak een der gelijk gevoel van onverantwoordelijk heid, dat ik bepaald geen medelijden heb wanneer de klappen vallen. En klappen zijn daar gevallen, tijdens die bandencontrole. Tientallen proces sen-verbaal werden er opgemaakt, mon teurs van de verkeerspolitie haalden gladde banden van auto's en handen vol autorijders werden verplicht (in Tilburg) eerst nieuwe banden te kopen, alvorens ze mochten doorrijden. Soort gelijke controles zijn er gehouden bij Nijmegen, Hengelo en Eindhoven. Strenger Niemand zal willen tegenspreken, dat deze manier van optreden hout snijdt. Tientallen keren is er gewaarschuwd, de wettelijke eisen met betrekking tot de banden kunnen door elke automo bilist worden nagevraagd of opgeslagen en als men zich daar dan allemaal niets van aantrekt, dat heeft men nu als men „gesnapt" wordt ook niets te mopperen. Strengere straffen op pertinente ver keersovertredingen? Het zal u bekend zijn, dat wij nog maar een paar weken geleden die vraag hebben voorgelegd aan een aantal vooraanstaande Neder landers. De juristen waren doorgaans van mening, dat de Nederlandse rech ter mogelijkheden genoeg ter beschik king heeft om de overtreders te straf fen en verscheidene keren werd ver wezen naar: het intrekken vanhet rijbewijs. De directeuren van de G.G.D.'s bij voorbeeld, de mensen die de kermende slachtoffers zien binnenbrengen, zeiden doorgaans: Ja, strengere straffen. Voorbeeld Kunnen we soms iets leren van in het buitenland opgedane ervaringen. Ik dacht van wel. Oostenrijk is niet zo groot en niet zo ver weg en ook daar, zoals overal, neemt het aantal auto's op de wegen per dag toe. Met ingang van I januari van dit jaar zijn de straffen voor overtreders van verkeersvoorschrlften In Oosten rijk aanmerkelijk verzwaard. Gevolg? Tussen 1 en 15 januari slecht# één dode in het verkeer tegen tien doden in dezelfde periode van een jaar daar voor. Het zijn de langdurige gevangenis straffen en de boetes tot vijfduizend gulden die daar preventief werken. Dat zijn ze Minister Korthals heeft in de Kamer gezegd, dat de kwestie van de ont storingen van motoren een zaak was, waarmee hijzelf ook niet gelukkig is, maar de affaire van de spatlappen achtte hij geslaagd. Ik weet niet hoe u er over denkt, maar niet alleen dat ik tientallen misschien wel honder den auto's doodleuk zonder die spat lappen zie rijden zonder dat er iets gebeurt, maar in de praktijk blijft mijn voorruitje onder de viezigheid zitten wanneer het regent of de wegen modderig zijn. Maar iets anders. Ik meen te mo gen stellen, dat er niet veel mensen op onze wegen en straten sterven of gewond raken doordat iemand geen spatlap heeft. En ik meen ook, dat Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Koningin Juliana is gistermiddag, in gezelschap van prinses Irene, met de regeringsfriendship op de vliegbasis Soesterberg teruggekeerd van haar bezoek aan prinses Margriet. De Koningin ging rechtstreeks door naar Amsterdam, waar zij de slotver gadering van het Comité vluchtelingen- jaar 19591960 bijwoonde. TTET LOOPT hard met die ca ff baretavond op 25 januari in de zaal Paramount" (Stampi- oenstraat te Rotterdam). IJ weet nog- waar het over ging? Een cabaretavond met bal, op brengst: voor uw eigen TV-actie voor langdurig zieken. Een nieuwe ster heeft zich nu eigener beweging en pro deo beschikbaar gesteld: Johnny Jor- daan! ,,Daar wil ik aan mee doen", heeft hij gezegd toen hij van de avond hoorde en hij zal er zijn, zingend en wel, op het toneel. Gisteren belde ik de organisa tor op. Hoe loopt het?, vroeg ik. Hard, zei hy, maar er zyn nog wat kaarten. Ze kunnen nu ook per telefoon worden besteld by de heer C. J. Koker in Rotter dam, telefoon 1379.64. Ik ben byzonde£ benieuwd naar de opbrengst. tientallen het leven laten doordat een groep ryders van kar-maar-aan zijn gang gaat en alle voorschriften naast zich neer legt. Het zyn de lieden die snijden en rechts inhalen, inhaalverbo- den negeren en voorrangswegen op- razen. Dat zyn de gevaariyke jongens. Die zebrapaden overvliegen, die wei geren het spel samen te spelen. Vier maanden maar Wel, pak ze dan, als ze toch voor geen enkel redelijk argument vatbaar zijn. Trek hun rijbewijs in zonder te letten op die tranen en de ver halen over „broodwinning voor vrouw en kinderen". Daar hadden ze dan maar eerder aan moeten denken. Con troleer hun wagens en als ze gammel zijn, weg ermee, van de baar? af. Vier maanden lang uiterst streng optreden zou eën zucht van verlichting door Nederland laten gaan. Er zijn 1800 doden per jaar en meer dan 43.000 gewonden. Voor de vergeetachtigen. 103 Hij werkte halve dagen. De andere helft nam hij om de paarden te ver zorgen en met Diete te praten. Nu en dan reed hij weg op zijn eigen paard, dat ook in de stal van de hoeve stond. Diete zat dan voor hem in het zadel, maar hij leerde haar ook hoe ze alleen moest rijden. Op hun eigen hoeve zou zij een eigen paard moeten hebben, want hij kon zich niet voorstellen dat zijn vrouw niet zou rijden. Zijn moeder en zijn schoonzuster en alle vrouwen, die hij gekend had wisten hoe zij in een za del moesten zitten. Als hij 's nachts niet kon slapen, lag hij door een kier van het dak naar de manestralen te kijken. Dan dacht hij soms aan Jurein, die al zó lang op Lodycke zat. De oude ver beeldde zich nog dat op een goede dag het water terug zou trekken naar de zee. Heer Adriaen zou dan weer komen op zijn rode hengst en op het binnenplein -zouden de jonkers weer zwaardgevechten houden. Joris had hem zijn diepe onderdanigheid niet kunnen afleren. Ondanks deze slaaf se nederigheid voelde hij toch in elk gebaar en i. - elke oogopslag van Ju- rein, hoeveel de oude knecht van hem hield. Al zijn liefde voor zijn vroegere heer en voor het land had hij overgedragen op de boerenjonker. Diete wist een heleboel over Jurein en ze vond dat Joris gelijk had als hij de oude wilde'gaan halen. Lodycke was onbewoonbaar gewor-, den. Bij hoge vloed was het water al eens tot op het binnenplein geko men. De kelders stonden vol en het sijpelde door de muren heen. Na een harde Noordwestenwind waren er scheuren gekomen in de Noordelijke gevel. Jurein had de bedden naar een hoger gelegen vertrek moeten slepen, waar hij de gebroken ramen met stro en oude dekens had dicht- gestopt. Joris rekende uit wanneer het wa ter zeer laag zou zijn. Hij was er niet helemaal zeker van of het nog mogelijk zou zijn om na de Wilde Moer, dwars over het land naar het kasteel te komen. Enkele wegen die eerst nog begaanbaar waren geweest, hadden gaten en breuken gekregen en van de hoge gedeelten brokten steeds groter stukken af. Het was meer dan drie maanden geleden sind hij de weg over de slibben ge lopen had. Het weer was zacht en de lucht helder toen hij afscheid nam van Die te om voor de laatste keer zijn tocht naar het verdronken kasteel te ma ken. Hij verborg voor haar hoe het DOOR DIC N AT E ROBBERTZ hem te moede was. Nu hij vlak voor die laatste tocht stond, voelde hij hoe zwaar het zou vallen om Lodvcke voorgoed de rug toe te keren. Hoe wel hij altijd geweten had dat het water sterker zou zijn dan hij, was hij toch in verzet gebleven. De strijd lokte hem, hoe ongelijk die ook was. En nu gaf hij het op Diete hield haar armen vast om zijn hals geslagen. Je moet met een boot terug ko men, Joris. Jurein is te oud om over het spoor in de Moer te lopen. Ik zal alles wat nog bruikbaar is in de boot laden, beloofde hij. Mét Jurein. Wees er op voorbereid, dat hij onvriendelijk zal zijn want hij vindt dat jij geen jonkvrouw bent. Hij zal gauw aan mij wennen, lachte Diete, als hij ziet dat ik in een zadel kan rijden en hij net zo goed mijn paard moet verzorgen als het jouwe. Joris liep langs de zandweg, die achterom een stuk glooiend land door de polders slingerde tot waar het eerste kreupelhout van de Moer begon. Het grootste deel van de pol ders lag nog braak na de overstro ming. De dijkjes waren hersteld, maar toen dat gebeurd was werd het te laat om nog met ploegen en zaai en te beginnen. Joris was te veel in gedachten verdiept om op het land te letten. Hij liep snel en bereikte na een uur het eerste kreupelhout. Een smal voetpad leidde er door naar de zompen van de Moer. Er lagen grote bonkige stenen waar hij overheen sprong. De tocht door de Moer had altijd iets aanlokkelijks voor hem gehad. Zijn hele wezen was dan oplettend en al zijn spieren waren in spanning. Aan het kleine beetje water dat in de derrieputten stond zag hij dat de ebbe zeer laag was. Toen hij, na weer bijna een half uur, het kreupelhout voorbij was, be merkte hij dat er nevel uit de Moer begon te stijgen. Hij kwam nu op een plek waar hij met zijn lange ij zeren stokken de bodem voor zich moest aftasten, omdat er verrader lijke stukken drijvende klei konden liggen. Na vele malen over zompen te zijn gesprongen, stond hij een ogenblik stil om op adem te komen. De zon was achter de nevel verdwe nen. De omtrek was grauw gewor den en hij kon nauwelijks een steen worp voor zich uit zien. De klamme mist die uit de derrieputten opsteeg drong in zijn neus en mond. Hij voel de de kilte door zijn kleren lot op zijn huid. Het maakte zijn oogha ren -n gezicht nat. Hij veegde het weer af en tastte voor zich uit. Het spoor liep hier over uitgegraven en opgeworpen aarde. Op de hoogste punten lag een laagje fijn kiezel. Het water was daar nog niet geweest. Hier en daar stonden dunne berkjes op een hoogte. Het blad was dood want de ondergrond was te zilt en de boompjes waren gestorven. Joris onderscheidde de uitstekende takken en de smalle witte stammetjes. Het stelde hem gerust. Zo lang hij het spoor niet kwijtraakte was het niet gevaarlijk. Het kon niet lang meer duren of hij moest het einde van de Moer bereiken. Over het lahd hing de mist nooit zo zwaar en met de ze lage waterstand zou het zeker mo gelijk zijn om op Lodycke te gera ken, zonder te moeten zwemmen. Zijn adem hijgde terwijl hij tas tend verder ging. Vlak naast hem hoorde hij het water in de derrieput ten klokken. Eén misstap was ge noeg om daarin te vallen en weg te zakken in de weke onderlaag. Een paar keer struikelde hij over een op stekende dikke wortel. Een van zijn stokken glipte uit zijn hand en viel weg. Er naar zoeken was onmogelijk. Even schokte de schrik door hem heen dat hij de weg zou kwijtraken, maar die kleine zwakte onderdrukte hij met heel zijn harde wil. Met de overgebleven stok zocht hij de bo dem af. Die was hard. Maar na drie, vier stappen gleed hij uit en viel in een diepe greppel. Er vloeide water over zijn armen en schouders. (Wordt vervolgd) iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiitiiiiiiiifiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiim Dt NATUUR IN EN OM UW HUIS AA-epACf-SLVhl- -AV-pEKkj-E.N/ Nu is het de goede tijd wilgenkatjes binnenshuis te vervroegen; ze kunnen zo prachtig uitkomen. Zet ze in water waarin chrysal is opgelost; snijbloemen- voedsel hebben ze in ieder geval wel nodig. Niet alleen katjes van de wilg. maar ook takken van vele andere bo men en heesters kan men tot vervroeg de bloei brengen. De stelen dient men van onderen open te splijten; ze zullen anders het water niet zo gemakkelijk kunnen opzuigen. Het is ook nuttig het hout te sproeien als ze in een warme kamer staan. Cineraria's of asbloemen zijn er nu weer te kust en te keur; rijk bloeiende planten die in de kamer best voldoen. Dan moet men ze vooral niet te warm zetten: een normaal verwarmde kamer is beslist te veel van het goede. Als ze vorstvrij staan, is het al genoeg, nu kunnen ze het zonnetje wel verdragen; later in het voorjaar zal men ze op het zuiden moeten beschermen. Ze kunnen vrij veel water hebben en zolang de planten nog niet in volle bloei staan, kan men ze wekelijks ook een beetje opgeloste kamerplantenmest geven. Uw aardappelen op zolder liggen niet helemaal vorstvrij: de meeste platte landszolders zijn dat niet. Het is daar om goed dat in het oog te houden, zo dra het hard gaat vriezen, kan men ze afdekken. Oude zakken of kleden kan men er voor gebruiken; ook wel een dikke laag kranten. Zodra de vorstperio de voorbij is dient men het dek weer te verwijderen. De a -dappelen zullen an ders veel te warm liggen. Dan gaan ze ontijdig uitlopen en dat is allemaal voed- selverlies. 44. „Heb ik het niet gezegd?" jam merde ie maat met snerpende stem. „Er zit niets dan ellende en narigheid in die lucht!" Wanhopig zwalkte hij over het slap pe dek. ..Klor.tenpraat! Wat zijn jullie voor slappe kakelobbesen om de moed zo gauw op te geven!" antwoordde Kap- pie streng. „Er zal toch wel iets te vinden zijn om die kruiser op te bla zen?!" Op dat ogenblik dook Fidello Bom- bastos op uit het ruim en hij richtte een beschuldigende vinger op Kappie. „Mijn kruiser opblazen!" schreeuwde hij. ,,Da.t hoor ik nu eens net! Caram- ba! Zie je wel, dat jullie een stelletje schurken zijn!!" „Wel alle hamerhaaien! Wilt u wel eens ophouden met dat gemekker!" viel Kappie uit. „Als ik zeg opblazen, bedoel ik ja niet lekprikken, maar óp- blazen! Dat is nou net het verschil tus sen een schip en een. ballon! En als u het nóg niet snapt, laat ik u op het ventiel aansluiten en uw eigen kruiser opblazen. Zo is het maar net!!" Terwijl Kappie en Fidelio Bombastos hun zoveelste verschil van mening had den, naderde er over het water een rubber sloep, die door niemand werd opgemerkt. H:, oootje werd niet geheel deskundig voortbewogen door enige mannen van de marine-fanfare uit Ba nana en voorin zat de admiraal El Ca- tról smartelijk te zuchten. NED HERV KERK Beroepen te 's-Gravenhage, wijkgem. Ill, vac. wijlen H. J. Drost. Ds. J. W. Coenraad te Goes, te Nunspeet, vac. N. Kleermaker, J. Wieman te Oudewater, Aangenomen naar Watergraafsmeer, vac. W. Glashouwer: G. C. Tromn te Alkmaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Scheveningen, vac. G. O. Donner, A. C. Scherpenisse te Baren- drecht. Aangenomen naar Onnen: H. Steenkamp, kand. te Groningen, die be dankte voor Westerlee Gr, en voor Woudsend, Fr. Examen De classis Amsterdam heeft prep. geëx. en beroep baar verklaard de heer T. Doesburg, kand. te Amsterdam. Keizersgracht 437. Ten bate van het Nederlandse Roode Kruis is in het concertgebouw te Terneu- zen en filmavond gegeven. Nadat eerst enkele propagandistische filmpjes, over het werk van het Roó'e Kruis waren ver toond kwam de hoofdfilm „De Citadel" naar het beok van de bekenoe schrijver Cronin. De N.C.V.B., afdeling Nieuw- en Sint Joosland, hield haar jaarlijkse vergade ring. Mevrouw Van Haarlem had de lei ding en mejuffrouw Hondius vertela'e van haar reis naar Israël. Tot slot werd een serie dia's vertoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2