SURINAME is meer kolonie dan deel van PANIEK BIJ BERGING TE BORGHAREN JACHT OP EICHMANNS HELPERS Passagiers ontsnappen aan zware explosie kleine advertentie* Stem af op Radio Luxemburg, golflengte 208 m en 49,26 m zondag 22 januari 12.30 u. - 12.58 u. -Band met Nederland gaat knellen- Studenten wensen snelle onafhankelijkheid FI! Castro, de held Scheef complex ME Boekhouder verduistert 36.000 Franse recherche speurt naar manuscripten VRIJE CONTROLE VOOR FINANCIËN BIJ DEFENSIE Ook mishandeling van Europeanen in Stanleystad ANDERE KIJK OP DE FIETS Kamer over ontslag W. J. Schuitemaker Bokken dreven af na kabelbreuk VLIEGRAMP BIJ NEW YORK VLAMMEN Hoving en Wijsma Jblijven in arrest Loodgieter verongelukt Zaterdag 21 januari 1961 ZEEUWSCH 'JAGBLAD P«*. 10 F4m/e ANNIE M. G. SCHMIDT'S be roemde radiogezin keert terug over de zender Luxemburg. Productie en regie: WiM IBQ. Oma Doorsnee: SOPHIE STEIN. Heer des huizes: KEES BRUSSE. Vrouw des huizes: MIEKE VERSTRAETE. Sjaan: HETTY BLOK. Willem: JO VISCHER JR. Muzikale illustratie: COR LEMAIRE. 44 Grote partijen metsel steen, dakpannen, hard- en zachtboard. Fa. Sturm en Dekker. Oostkapelle. Wij verhuren Opeis Re- kord, zonder chauffeur Be spreek tijdig. LouisseMid- delburg N.V.. Gortstraat 60 62 Middelburg. Tel. 01180— 2146. 44 Meisje biedt zich man als hulp in de huishouding of in hotel-pension. Extern. Erva ring en inlichtingen verkrijg baar. Brieven onder letter B 30 bureau van dit blad. Beter stencilwerk met vlottere tekeningen levert stencilinrichting J. A. West- strate, Rouaanse Kaai 21, tel. 2453. Middelburg. 44 Algemeen handelsbnrean C. J. Huissoon - Kapelle, v. der Biltlaan 1 - Telef. 294 (01102). Inrichting, controle en bijhouden boekhouding. Behandeling Belastingzaken. Incasso's en informaties. 44 Autorljles met Taunus 12 en Taunus 17 M, scooter, Autorijschool Van Zweeden, Te. 370, Domburg. Erk. en gedipl. F.N.O.P. Thuis geh. en gebr. 44 Wenst u goed stencilwerk en snel geleverd? Ga dan in onze stencilafdeling pra ten. Lange Vorststr. Goes. Fa. S. Birkhoff en Zn. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM. Algehele onafhankelijkheid op zo kort mogelijke termijn. Dat is het verlangen, dat leeft bij het overgrote deel van de jonge Surinaamse intellectuelen, die op het ogenblik in Nederland hun opleiding voltooien. Geen van hen, zo hebben ons enkele vooraanstaande figuren van de Surinaamse stu dentenvereniging en van de Vereniging Ons Suriname verzekerd, voelt een werkelijke hand met Nederland. Het bestaande koninkrijksstatuut voor Nederland, Suriname en de Antil len waarover mogelijk in augustus nieuwe besprekingen beginnen, wordt gevoeld als een zuiver koloniaal tractaat, waarmee zo snel mogelijk, liefst binnen twee of drie jaar, dient te worden afgerekend. Enkele concrete bezwaren te gen een vaste band met Neder land: Ihet deelnemen aan de han delsbetrekkingen in het Cara- ibische gebied wordt belemmerd door de tussi nkomst van- Neder land; 2 voor het verkrijgen van bui tenlandse geldleningen is de garantie van Nederland ncviig; 3 Nederland neemt als lid van de Navo tegenover interna tionale vraagstukken, zoals Zuid- Afrika en Algerije, een stand punt in waarmee het Suriname tegenover zijn „buurtgenoten" compromitteert; 4 dat laatste geschiedt even zeer door de aanwezigheid van de Amerikaanse luchtmacht basis in Zanderij; 5 de positie van de procureur- generaal, die door Nederland kan worden aangesteld en ont slagen, accentueert het koloniale karakter van het statuut; 6 het onderwijs in Suriname doet dat ook. Steeds wordt de kinderen op school gezegd, dat zij wat zij thuis hebben geleerd, kortom, hun gehele achtergrond, beter zo snel mogelijk kunnen vergeten („Doe niet zo neger- achtig", is een vaak gehoord ver wijt, zeggen deze studenten); 7 het geschiedenisonderwijs is volstrekt op Europa georiën teerd. Het zijn de bezwaren tegen de laat ste twee punten, die voedsel geven aan het bestaan van een vereniging als Wie Eegie Sanie" (Onze eigen zaak). Meer politiek georiënteerd is de Na- ionalistenbeweging Suriname een groepering, die hier in Nederland vrij wel niet bekend is, maar die nochtans, aldus onze zegslieden, een actief be staan leidt. Op "het ogenblik zijn de verschillen de nationalistische stromingen *iet ge coördineerd, maar zodra dat het ge val is, kunnen de ontwikkelingen naar de verwachting van de jonge Sun- naamse intellectuelen een snel verloop hebben. TDEL CASTRO is voor de meesten van hen een lichtend voorbeeld en de wijze waar op van Nederlandse kant (vooral in de kranten) de Cubaanse regerings leider wordt afgeschilderd, doet af breuk aan het vertrouwen in de rede lijkheid van Nederland. Voor de jonge Surinamers is Castro geen verwerpe lijke communist, om de eenvoudige re den dat zij weigeren in het Oost-West schema mee te denken. Terwijl in Ne derland het gros zijn wantrouwen richt op Rusland is de Surinamer geneigd een misprijzende blik te werpen in de richting van Amerika. De oppositie tegen het statuut is niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1954 bij het tot stand komen van het statuut gaven de samenwerkende orga nisaties van Surinamers in Nederland (Ons Suriname, Surinaamse studen tenvereniging, Wie Eegie Sanie en het Nationale comité Suriname) een ver klaring uit, waarin zij iedere rechts orde die aan Suriname niet ten minste de status van dominion toekende, ver wierpen. Aan een later uitgegeven toelichting ontlenen wij het volgende, illustratieve citaat: ;ENSEN uit het nog steeds koloniaal den kende deel van Suriname komen in Nederland en worden geconfronteerd met de werkelijkheid, dat het allemaal anders is dan hun werd voorgehouden. Zij leren de dingen anders zien en be- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De recherche van het bureau Raampoort in Amsterdam heeft gistermiddag de zestigjarige boekhouder H. gearresteerd. De man heeft bekend dat hij in de afgelopen drie en een half jaar zijn werkgever een fabrikant in de Jordaan voor een bedrag van 36.000 gulden heeft benadeeld. De boekhouder heeft keer op keer chèques vervalst, die hij zelf bij de bank verzilverde. Een secretaresse ontdekte dezer dagen, dat de handtekeningen onder twee chèques van elkaar verschilden. De fabrikant pluisde daarop alle andere uitgegeven chèques van de afgelopen jaren na. Daardoor kwam de fraude aan het licht. oordelen en komen daardoor los van het met opzet scheef getrokken nor mencomplex, dat hun in Suriname werd opgedrongen. Zij verwerpen te leurgesteld het oude normencomplex en trachten zich nieuwe normen te verwerven om tot een herwaardering van hun plaats in de wereld te ko men." Hoe een onafhankelijk Suriname er uit zal zien? In ieder geval, zeggen deze studenten, zal het een republiek zijn, mogelijk economisch gegrondvest op de coöperatieve gedachte. Parlementaire democratie? Misschien wel, misschien niet. Dat hangt van de ontwikkeling af. De jongeren menen dat er genoeg kader is om de staat te leiden: ongeveer duizend intellec tuelen op, een bevolking van 250.000 Na inbraak bij gravin PARIJS. De hele Franse re cherche is ingeschakeld bij de speurtocht naar manuscripten en brieven van Lodewijk XIV, Frans VI, de graaf De la Rochefoucauld en de prins van Marcillac, die zijn gestolen uit het huis van de gravin De la Rochefoucauld in Parijs. Met de manuscripten namen de in brekers juwelen mee ter waarde van ongeveer een miljoen gulden. Ver scheidene van deze juwelen zijn mid deleeuwse sieraden. De gravin heeft een boodschap la ten verspreiden waarin zij zegt dat het haar niets kan schelen wat de dieven met de manuscripten doen als zij ze maar niet vernietigen. De manuscripten, die niet verhan delbaar zijn, worden geschat ander half miljoen gulden waard te zijn. DEN HAAG. De centrale accoun tantsdienst van het rijk zal in zijn con- trolewerk op het departement van de fensie in geen enkel Opzicht worden be lemmerd in zijn vrijheid van onderzoek. Tot dit resultaat heeft het overleg tus sen de ministers Zijlstra en Visser ge leid, zo bericht eerstgenoemde de Twee de Kamer. Het verslag van de Commissie on derzoek militair aankoopbeleid heeft tot dit overleg de stoot gegeven. Te koop prachtige cocker spaniels. J. M. C. Duvekot, Breezand, Vrouwenpolder, tel. 01189—346. 44 Gevraagd met 1 maart een knecht die met paar den wil rijden, voor dag of dag en nacht. Jac. Vermeu len, Middelburgsestraat 122, Koudekerke. Te koop Konijnenram ter dekking. Dorpsstraat 55 Serooskerke CW). 44 Grote partij baikhout en balkijzer, alle maten, Fa. Sturm en Dekker, Oostka pelle. 44 Vloerdelen, dakdelen, kraaldelen, schroten, rib ben. balken, fa. Sturm en Dekker, Oostkapelle, telef. 0 1189—340 en 449. ■k Welke nette, eenvoudige weduwe of juffrouw, 40-50 jaar, wil nette, eenvoudige werkman met jongen (12 jr.) verzorgen? Brieven onder no. 2798 bureau „De Scheldebo- de", Vlissingen. Deuren en ramen met en zonder kozijnen, loopbrug, uitneembare schuurtjes. Fa. Sturm en Dekker, Oostka pelle. 44 Te koop: Nieuwe binnen en buiten deuren. Nieuwe Eternit en geg. golfplaten. Nieuw hard en zachtboard. Nieuwe- closetpotten. Lage prijzen èn thuisbezorgd. Gebr. de Witte. Tel. 01187- 340—372. W. Kapelle. 44 Te koop Alle soorten sloopm. als deuren, ramen, planken, balken, dakpannen enz. Velé soorten metsel steen en steenpuin. Beton nen aanrechten en rioolbui zen. Verseh. afm. schuur tjes, schuilhokjes enz. Alles thuisbezorgd. Gebr. de Wit te W. Kapelle, tel. 01187— 340—372. 44 Al staat ook alles op zijn kop, met M. J. J. toch in de top! Want M. J. J. die stemt tevreè! M. J. Jon ker, Zuidstr. 2, Haamste de. Alleen? ƒ2,50 naar de N.K.C. Europaplein 75, Amsterdam (giro 602349), bezorgt u (in gesl., blanco couvert) uitv. geg. v. hon derden damès-heren, zoe kend, zoals U! 44 Als houder van het V.A.M.O.R.-dipIoma. heb.- ben wij het reclit de rij examens vgn onze .leerlinr gen bij te wonen, indien zij dit wensen. Autorijsch. Jasperse. Middelburg. Tel. 01180—3387. 44 Chr. Contact Bureau voor Nederland (C.C.B.) Linde laan 32, Krommenie. Huwe lijksbemiddeling en briefw. Voor inl. postzegel bijslui ten. 44 Grondboringen en bron nen voor goed drinkbaar water 10 m3 per uur 800, 1 m3 per uur 500, com pleet, geen water, geen kos ten. Bel op 01182272. 44 Gevr. jongen voor de tuinderij, (vast werk). Iz. Joziasse, „Moesbosch", Koudekerke, tel. 303. 44 Te koop z.g.a.n. kinder wagen 50. Pr. Hendrikstr. 6, Souburg. 44 Wij hebben steeds be langstelling voor uw over tollige boekenvoorraad. Wij kopen ook bibliotheken op. Ook op wetenschappel. ge bied. Boekhandel v. Bent- hem en Jutting. Lange Delft 64. Middelburg. Gevr. verpleegster, di ploma B voor leidinggeven de functie en verpleeghulp. Huize Sonneheerdt. Dorps- dijk 30, Rhoon, tel. 01897- 2432. 44 Wasspoeldroogcombina- tie van 598 voor 398 of 5 p.w. Direct van fabriek, daarom 200 korting. Vr. vrijbl. zichtzending. Dutrag, Postbus 485, Den Haag. 44 Wat doet U in uw vrije tijd? Doe het zelf! Het is een nuttige en aangename vrijetijdsbesteding, die ont spanning geeft en geld spaart. Het tijdschrift Doe Het Zelf biedt beginners en gevorderden de helpende hand. Het is de vraagbaak voor actieve mensen, die graag zelf de handen uit de mouwen steken. Het maakt u ook wegwijs op het ge bied van amateurfotogra fie, elektronica en de ver zorging van bloemen en planten. In Doe Het Zelf staat voor elk wat wils. Koop het bijzonder interes sante nummer van deze maand bij een kiosk of boekhandel. Indien niet meer voorradig kan het ook besteld worden door een briefkaart met 0,90 post zegels extra gefrankeerd te sturen aan maandblad Doe Het Zelf, postbus 955, Rot terdam, met vermelding: „Voor het nummer van de ze maand". Hebt u een gi rorekening? Dan is het ge makkelijker 0,90 over te schrijven op postrekening nr. 4530 met op het „bij"- strookje dezelfde aanteke ning. 44 Postorders verplegings- artikelen tegen concurre rende prijzen. Vraag in lichtingen Postbus 140. Dor drecht. Discretie verzekerd. 44 Fa. H. W. Harms, Wijn en gedistilleerdhandel, Spui- str. 6, tel. 2013, Vlissingen „Het Huis van Vertrouwen" 44 Woody-Wonder moder ne houten vacantie bunga lows en tuinhuisjes voor zelfbouwers v.a. 625. Plak 1 extra op briefkaart en u ontvangt de nieuwe eata- lgis 1961. Bezichtiging da gelijks op ons showterrein. Bovenstr. 218228 Rotter- dam-IJsselmonde tel. 177567 (Over 8 weken is het voor jaar! 44 Gevr. jongen, gelegen heid tractor rijden. Maart- april. A. Kodde, Biggeker- ke„ 44 Bezoekt de conferentie samenkomsten in de Vrije Evang. kerk te Goes. Ope ning a.s. dinsdagavond om half acht. Verder woens dag en donderdag om half drie en half acht samen komst. Sprekers: D. Buur man. Den Haag en ds. Mietes, Amsterdam. Komt luisteren naar de evange lieboodschap voor deze tijd! 44 Te koop: modern motor schip „Vitesse", groot 72 ton, lengte 24 m. br. 4.14 m, d. 1.47 m, salonroef, stuurhut, snel en best schip. Bill, prijs. tel. 1598, P. Pander, Westeinde, Mep- pel. 44 Gevr. in gezin 2 kleine kinderen, zelfst. hulp' in dt huish., v.d.ein. Mw. Hoist, Raphaëlplein 7, - Amster dam, tel. 020-7-35843.' 44 Gevr. voor dirept be schaafd meisje v. d. huis houding in gezin -m. 2 jon ge kinderen. Intern. Gr. zit- slaapkamer. C.V. Mw. Som berg. Oosteindeweg 9S, Aalsmeer, tel. 4Ó46. 44 Welke Rijksdienstof-in stelling kan een lege: amb tenaar welke overcompleet wordt binnenkort overne men. Br. onder no. 1114, kantoor Z.D. Middelburg. 44 Te koop. een- nieuwe 2- wielige Traetorwagfen, een 4 wielrolslede op missieve rubberwielen, kruiwagens in alle mateii, 1gébr. Be ckers T 60, 1 gebr. -Beckers •kookhaard. -1 gebr. - olleka- chel als nieuw,P..-.fplïë- brand, smederij, Oostkapel le. tel. 353. v 44 Te koop (als nieuw): -2- pers. binnenveermatras 1.30 breed, 2-delig, ƒ60, C. de' Graafstr. 3, Goes, tel. 39.73. 44 Gezonde mensen," gèlukth' ge mensen. Het maandblad Spreekuür Thuis geeft een gezonde kijk op uw gezond* heid. Het is het voorlicht' tingsblad van de Kon, Med. Maatschappij' tot Bevorde ring der Geneeskunst. "Bij- na alle Nederlandse artsen zijn'hierin verenigd. Dokto ren met een grote praktijk ervaring vertellen - in be grijpelijke taal, hoe u ge zond kunt zijn en blij ven.; Zij houden als 't ware. „spreekuur bij u thuis".' Spreekuur Thuis bevordert uw gezondheid en die van uw naasten. Lees het bij zonder interessante1 mirh- mer van deze maand. Het is verkrijgbaar bij. kiosken, en deboekhandel. .Het. Kan echter ook worden besteld door een briefkaart met 0,90 postzegels extra ge frankeerd te sturen aan maandblad Spreekuur Thuis, postbus 705, Rotter dam, met vermelding: „VdoV het nummer van, de ze maand." Hebt u een gi rorekening? Dan is het ge makkelijker ƒ0,90 over tV schrijven op postrekening nr. 121000 met op het. „bij"- stróokje dezelfde aanteke ning: 44 Per brief maakt U ken nis mei uw toekomstige' .vriend of vriendin d.m.v. uw corr. club* m. 'aparte afd. v. geloofsrichting en milieu. Br. aan de G.C.K. ie Lichtenvoorde (nader iadr. overbodig). 4|(- Engels advocaat geves tigd in' Londefi vraagt voor onmiddellijke indiensttre ding in klein huishouden jong meisje in de huishou ding (één dochter). Salaris 3.10.0 pond per Week. Brie ven aan Mr. S: C. S." de Wolfé, (Beverly Gap'. 199 Robin Ptood Way, Sth. Wimbledon,! London; s.w. 20. :44 Gevr. vóór onmiddellijke indiensttreding in Windsor (bij Londen) beschaafde ac tieve dame in huishouden met twee (jongen en meis je) schoolgaande kinderen, ouders m zaken. Kennis Engels niet noodzakelijk. Salaris. 5,0.0 per week. Fo to verzochten wordt gere tourneerd. Brieven: p.a. iDe Wolfe. 41 Aylestbne Ave nue, Londen,, N.W. 6. 44 Per 1 februari of eerder een geheel zelfst. hulp i. d. huishouding voor dag en nacht gevr. Hulp v. werk ster. N,,Z. Voorburgwal 336, Amsterdam, telef. 020-33161. Eigen nieuwsdienst LEÓPOLDSTAD. Na de alarme rende berichten uit Kivoe, waar ruim zestig blanken spoorloos zijn en geruch ten over bloedbaden de ronde deden, zijn nu odk uit Stanleystad berichten over represailles tegen Europeanen ge komen. Van de zijde der Verenigde Na ties is vernamen dat 38 blanken, onder wie ook vrouwen zijn gearresteerd en mishandeld. Op hun informaties kregen de amb tenaren van de lrN te horen dat zij er zich niet mee te bemoeien hadden. Hammarskjoelds vertegenwoordiger in Congo, de Indiër Dajal, diende een fel protest bij de autoriteiten van Stanley stad in en waarschuwde dat zijn troe pen niet onverschillig zouden blijven staan tegenover mishandelingen of wil lekeurige arrestaties. De 1800 maan Ethiopische troepen in Stanleystad kregen order vluchtelingen te beschermen en op te treden tegen dergelijke acties. De arrestaties in Oostprovincie zijn een uitvloeisel van de overbrenging van ex-premier Loemoeimiba naar Katanga. De vijftigjarige Rotterdamse gemeente arbeider T. de H., die donderdag met zijn bromfiets op een plotseling de rij weg oplopende groep jongens inreed en daarbij viel, is gisteren aan zijn ver wondingen overleden. de gevaarten langzaam en dreigend in de richting van de stutv.' Be be manning gilde van angst en een grot* menigte, die op de kant stofid te kijken, schreeuwde in paniek aller lei waarschuwingen door elkaar. De bokken kwamen echter vast te zitten op het wrak van de Persephone: daardoor draaiden de achterstevens bij en liepen de vaartuigen vast jn de wal. Muurvast Dat alles gebeurde nadat de bok Grutto had geprobeerd het sleepschip Bertha los te trekken. Het. wrak rat muurvast. De bok verdween onder de geweldige krachtsinspanning tot het boegdek onder water, maar de Berth* bleef onwrikbaar op haar plaats. Daarna werden de deuren in de stuw opengedraaid, om het water bóven de stuw te laten zakken. Vlak. voor de stuw veranderde de rivier in eèri 'wfi'd kolkende stroom, die over'dé wrakktm heen sloeg. De bok trilde zwaar en- met een he vige knal braken tenslotte de meer- kabels, waarmee ook de andere 'bok was vastgelegd. Gisteren heeft men de 'Bertha .en de Persephone tenslotte boven water kun nen brengen. Later bleek dat de drie vliegers- en een stewardess om het leven, waren ge komen. De namen van de drie Neder landse passagiers werden opgegeven ais: Johannes van Run, Willem van 'der Heij den en Robert Nye; de laatste twee zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Hun toestand' werd bevredigend genoemd. Van onze correspondent BONN. Enkele uren nadat de Oos tenrijkse radio de oproep van de Weet- duitse politie had overgenomen waarin beloningen van 10.090 werden uitge loofd voor opsporing van de drié naait* medewerkers van de jodenmoordenaar Adolf Eichmann, bon de politie val We nen ai de hand leggen op de voormalle* SS-kapiteln Franz Novak die voor-vri* moorden verantwoordelijk soa lijn. Novak was een van de drie gevoch ten; hij woonde de laatste tijd brutaal weg onder zijn eigen naam in het' dorp je Langenzersdorf en werkte in een drukkerij te Wenen. Burgers van de Oostenrijkse hoofdstad stelden de poli tie van Novaks bestaan op 'de hoogte en de man werd terstond gearresteerd. Vastgesteld moet nog worden welke na tionaliteit Novak heeft: is hij Duitser, zal men om uitlevering verzoeken, is- hij Oostenrijker zal men de Oostenrijk se justitie om overneming van de straf vervolging vragen. Novak zou ook - be trokken zijn geweest bij de Anschlusz van Oostenrijk. Voorts zou hij lid zijn geweest van Eichmanns staf voor de massadeportatie van Hongaarse joden uit Boedapest, hoofd van het „Central* joodse emigratiebureau" in Wenen, en een der leiders van de joodse afdeling op het hoofdkwartier van de SS in Ber lijn. Van de andere twee SS'ers, de ge broeders Rolf en Hans Günthcr, is tot nu toe niets gehoord. Ook ,zij worden verantwoordelijk geacht voor de dóód van miljoenen joden en zouden boven dien persoonlijk hebben deelgenomen aan massamoorden in Oost-Europa. Rolf Günther was eens Eichmanns plaatsver vanger. Aan het eind van de twééd* wereldoorlog zijn zij nog samen met Eichmann bij Altansee in Oostenrijk ge signaleerd. DEN HAAG Vele Eerstë-Kamer-le- den hebben in het voorlopig verslag over de begroting van landbouw nog een lans gebroken voor de ontslagen directeur Faunabeheer van het departement,: de heer W. J. Schuitemaker. Het is deze leden bekend dat.'jüist in landbouwkringen nog steeds, veel. waar dering voor het werk van deze directeur is blij ven bestaan. Naar hun menjrag heeft hij de moeilijke materie van de 'Jachtwet op voortreffelijke wijze in de praktijk toegepast. Daar de minister de redenen, -die ge leid hebben tot het ontslag van de heer Schuitemaker, nooit bekend- heeft ge maakt, wilden deze Kamerleden over dit ontslag geen oordeel uitspreken. NEW YORK (Reuter/A.P.). Het'had niet veel gescheeld of New York b;ad binnen enkele weken een tweede grote luchtramp' te betreuren gehad: in een dichte sneeuwstorm verongelukte: giste- Tan onze correspondent MAASTRICHT. Bij de pogin gen om de scheepswrakken bij de stuw van Borgharen te lichten zijn gisternacht de kabels van de twee drijvende bokken gebroken. In het licht van de schijnwerpers dreven 44 Prins Bernhard heeft gisteren een andere kijk op de fiets gekregen. Bjj zijn bezoek aan Gelderland heeft hij de fietsenfabriek Gazelle in Die ren bezocht. Directeuren en commis sarissen hebben de prins er rond geleid en hem uitvoerig verteld wat er komt kijken voor verschillende metalen kunnen worden samenge voegd tot een rijwiel. Bij de ontvangst kreeg de prins een foto uit zijn verlovingstijd, waarop hij met prinses Juliana in de tuin van het paleis Noordeinde fietst. Bij het afscheid kreeg prins Bernhard een fiets voor prinses Marijke. Van een oneer verslaggevers reu op het vliegveld Idlewild vlak bij een dichtbevolkte wijk een Mexicaans passagiersvliegtuig. Vier bemanningsle den verloren het leven maar alle 98 passagiers, onder wie drie Nederlanders, konden het brandende toestel nog tijdig .verlaten. Het was een DC-8 lijntoestel Van de Aerqnaves de Mexico dat zojuist van de startbaan was opgestegen voor een vlucht naar Mexico, maar even verder in een diohibesneeuwd weiland weer neerkwam. .Een van de passagiers verleide: „We warén misschien nog maar tien meter- van de gfóhd toen 'we een bons hoorden. Ik .zei mijn vrouw haar hoofd tussen haar knieën te. houden omdat ik ver wachtte neer te storten, maar het toestel vloog dooi'. Aan beide zijden zagen we vlammen door de ruitjes. Toen we stil stonden. renden we door een nooduit gang naar buiten en waren misschien vijftig meter ver toen het toestel ont- plpfte. Van alle kanten kwam hulp. maar men ondervond veel hinder van de sneeuwval en de felle kou." Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De voormalige onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank, T. Hoving en de Goudse zaken man H. Wijsma blijven in voorarrest. Het. Amsterdamse Gerechtshof heeft daartoe gistermiddag besloten na de behandeling van het appèl van de beide verdachten in de zaak-Socrates tegen de voorlopige hechtenis. Zoals gemeld wordt de heer Hoving verdacht van frauduleuze handelingen ten-behoeve van de firma Socrates. De heer Wijsma zou zich hebben schuldig gemaakt aan het opmaken van valse koopaktes. Vrijwel tegelijkertijd heeft de Am sterdamse rechtbank het verzoek tot faillietverklaring van de „heilige dader" de heer J. Jansma aangehouden. Dit verzoek was, zoals bekend, ingediend door een van de curatoren, mr. C. D. van Vliet. Van onze correspondent NIJKERK In Nijkerk is vrijdag middag de 44-jarige loodgieter J. de Groot verongelukt. De man trachtte een op zijn bagagedrager liggende butagas- fles recht te zetten, reed tegen de trot toirband en viel met zijn hoofd tegen het achterwiel van een vrachtauto. Het is het vijfde ongeluk met dodelijke afloop ih vier weken in Nijkerk Tot vice-president van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag is be noemd mr. J. J. M. Braun, thans rech ter in die rechtbank.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 10