'OPRUIMING DE KLERKeZN Nog steeds geen zekerheid over eventuele schadeloosstelling Gaan op zaterdagmiddag de winkels dicht? Gemeenteraad van Goes wenst meer voorlichting MINISTER ANTWOORDT TWEEDE KAMER Kreekrakplan geen werk van nationaal belang Belg alarmeerde roomboter- smokkelende kornuiten VAST EN WEER VLOT Raad Terneuzen verheugd over bijdrage zwembad 43. Hamerstukken in raad van Goes Zeeuwsch Dagblad Misverstand Studie Geen brug ZEEUWSE CHR. MIDDENSTAND BIJEEN Winkeliers sceptisch Kreekrakplan Gent-Teraeuzen POLITIERECHTER BELASTINGZAKEN SLUIZENAAR HAD „BANDENPECH" Brabants Orkest concerteert Exploitatie-opzetten aan de orde Tl Frankrijk grote afnemer van uien WOLLEN DEKENS I2.80 VERENDE MATRASSEN „SUNNY DREAM" WENTEL BEDDEN HUISKAMERS - SLAAPKAMERS BANKSTELLEN en LOSSE FAUTEUILS Raadsvergadering in Brittannia Afscheid wethouder Van Popering Saneringsdebatten in Britannia Zwemvereniging houdt oud-ijzer actie Vrijdag 20 Januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk T_TET is gebeurd bij het hoofdbedrijfs- schap voor de detailhandel. De begroting voor 1961 moest worden vastgesteld. Een begroting, die als eindbedrag aanwees twee miljoen gul den. Twee miljoen gulden, die moeten worden opgebracht door de kleinhan del en via de kleinhandel wellicht weer voor een groot deel door de consument. De begroting werd vast gesteld „met algemene stemmen". Nu behoeft dat op zich zelf niet zo verwonderlijk te zijn, want meer be grotingen worden met algemene stem men vastgesteld. Bij dit hoofdbe drijfsschap gebeurde dit echter, om dat de helft van het aantal leden niet aanwezig was. Men had andere werkzaamheden, was verhinderd, in ieder geval voor het uitgeven van die twee miljoen gulden bestond niet zo veel belangstelling, dat ieder de moei te nam aanwezig te zijn. Er zijn tegen deze wijze van han delen ernstige bezwaren kenbaar ge maakt en het is te verwachten, dat de heren detaillisten van dit hoofdbe drijfschap de zaken opnieuw zullen moeten bekijken. Echter, dit is slechts de formele kant van de zaak. Veeleer gaat het ons erom te signaleren, dat hier van een grove verwaarlozing van plichten sprake is. Mensen, die zitting ne men in een dergelijk „schap" dienen zich ervan bewust te zijn, dat belang rijke zaken aan hun mede-beslissin gen worden toevertrouwd. Het meest trieste van de zaak is, en daarop heeft het blad De Christelijke Krui denier de aandacht gevestigd, dat slechts twee van de veertien vakver enigingsvertegenwoordigers aanwezig waren. Wij achten dat een laakbare wijze van doen. Wanneer men niet in staat is naar zo'n bijeenkomst te gaan, dient men een plaatsvervanger te sturen en als men te veel op zijn ▼erenigingsvork neemt, dient men de verantwoordelijkheid op te brengen en te bedanken. Er zullen altijd wel andere bestuurders zijn, die zich een dergelijke benoeming willen laten welgevallen. Men krijgt hierbij de stemming, dat het allemaal zo belangrijk niet is en dat men wel gemist kan worden. Nog afgezien van de miserabele in druk, die dit alles maakt, wordt het vertrouwen in een publiekrechtelijke opbouw van ons bedrijfsleven be paald niet versterkt. Het moet dan ook geen verwonde ring baren, wanneer de „man in de straat" dit allemaal met het bekende korreltje zout neemt en misprijzend spreekt over de heren, die twee mil joen op een achternamiddag gaan verdelen. Wij zullen er op moeten toezien, dat dergelijke „vertoningen" binnen de kortst mogelijke tijd tot het ver leden behoren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij de commissie ex art. 8 van de Deltawet is de vraag in studie in hoeverre en op welke wijze compensatie kan worden verleend voor schade ontstaan tengevolge van de uitvoe ring der Deltawerken. Dit betreft niet alleen de Veerse vissers maar ook de middenstanders in deze plaats. Dit deelde minister Korthals gistermiddag de Tweede Kamer mede tijdens de voort gezette behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Het antwoord van de minister, dat door enkele leden onbevredigend werd genoemd omdat men hiermede geen stap is verder gekomen, bete kent dus dat nog steeds geen zeker heid bestaat over een eventuele scha deloosstelling. De heer J. M. A. C. van Dongen (kath.) vroeg de minister of bij het mondeling overleg ook minister Marij- nen aanwezig kon zijn. „Wanneer bij de minister van Landbouw en Visserij wordt aangedrongen op een spoedige re geling wordt verwezen naar de minis ter van Verkeer en Waterstaat, die ons weer terugstuurt". De commissie ex art 8 van de Delta wet zal de vraag, op welke wijze bete re schepen dan wel sterkere motoren kunnen worden aangeschaft in studie nemen, aldus een mededeling van de minister. Dit geldt ook voor eventuele vrijstelling van de mijnrechten. Overigens bleef de minister bij zijn stelling dat het oesterproefbekken zon der belangrijke extra kosten kan wor den ingericht nadat de afsluiting van het Veerse Gat een feit is geworden. De vaste oeververbinding over de Westerschelde zal er vooreerst nog niet komen. De minister ziet geen aanlei ding niet in de naaste toekomst reali seerbare plannen in nadere studie te ne men. De a.r.-afgevaardigde dr. E. P. Ver kerk wilde het plan voor deze oeverver binding in vieren delen: 1. De noodzakelijkheid; 2. De inventarisatie van de problemen die zich bij realisering zullen voor doen; 3. Keuze uit de oplossing van deze pro blemen; 4. Uitvoering van het werk. Wij zijn al een heel eind op weg, al dus dr. Verkerk, wanneer de minister begint bij punt een, namelijk de nood- De afdeling GrDpskerke van de N.C.V.B. vergaderde o-l.v. mevr. Vlaar- dingerbroek. Ds. P. van Til uit Middel burg sprak over het onderwerp „Moeilijk heden en mogelijkheden van en voor de hedendaagse zending". GOES. Rond de vraag „Moe ten de winkels in de nabije toe komst op zaterdagmidag sluiten?" ontspon zich een levendige discus sie tijdens de vergadering van af gevaardigden van de christelijke Zeeuwse middenstand die donder dagavond in De Korenbeurs ge houden werd. Hierbij bleek dat de Zeeuwse middenstand over het al gemeen niet warm loopt voor de winkelsluiting op zaterdag en dan met name de middenstanders uit de plaatsen langs de Belgische grens en die uit de grote plaatsen van Zeeland niet. Een forum waar in vertegenwoordigers van de di verse belangengroepen zitting hadden, besprak vele facetten van deze zaak, doch tot een uiteindelij ke conclusie kon men niet komen daar de meningen daarvoor te ze$r verdeeld waren. Mr. M. G. van de Kaa, directeur- secretaris van de christelijke midden- standbond gaf een korte inleiding over dit onderwerp, waarin hij een pleidooi hield voor de winkelsluiting op zaterdag, in het belang van zowel liet personeel als de winkelier. Hij noemde de kwestie zeer urgent en daar ia 1962 reeds ruim een miljoen werknemers een vrije zater dag zullen hebben en deze dus ook zul len moeten besteden. Tot nu toe heeft het Nederlandse volk de gewoonte op zaterdagmiddag te gaan winkelen, maar ligt hier voor de middenstand niet de taak de koopgewoonten van de consu ment te veranderen? Hij wees hierbij op Duitsland waar op zaterdagmiddag alle winkels dicht zijn. Wij moeten, aldus de heer Van de Kaa trachten al dergelijke problemen in E.E.G.-verband te gaan zien. De voorkeur van het winkelpersoneel voor een vrije zaterdag was een ander argument. Het winkelpersoneel is repre sentatief voor het bedrijf. Met zijn acti viteit staat of valt de omzet voor een groot deel, het zou dus zeer onbillijk zijn wanneer dit personeel achterbleef bij werknemers uit andere bedrijfsgroepen. Bovendien mag de middenstander geen slaaf zijn van zijn bedrijf. Spreker deed hierbij de suggestie een koopavond op vrijdag in te stellen en 's zaterdags om een of twee uur te sluiten, met een afwijkende plaatselijke regeling voor bepaalde toeristenplaat sen. Hij wees er met klem op dat de middenstanders zich niet teveel moeten laten leiden door de angst hun omzet te zien verminderen, daar de cliënt zich heus wel bij een nationale regeling zal aanpassen. Wat de vragen die in de discussie op het forum werden afgevuurd betreft, bleek dat de aanwezige middenstanders over het algemeen helemaal niet gepor teerd waren voor de winkelsluiting op zaterdag, daar blijkt dat in vele branches het grootste gedeelte van de omzet van de zaterdag komt, met name de zater dagmiddag. In het forum hadden zitting mej. M. C. de Witte, presidente van de gereformeerde vrouwenbond, als ver tegenwoordigster van de consument, de heer J. A. Bruggemans, als afgevaardigde van de federatie van personeelsvereni gingen, de heer A. Korstanje, rijks mid denstandsconsulent en de heer G. Paauwe, bestuurslid van de christelijke beambten- bond. De heer Van de Kaa leidde de dis cussie. zakelijkheid van de oeververbinding in te zien. Over de tarieven van de veren in het bijzonder voor het vrachtvervoer merk te de bewindsman op dat deze zijn vast gesteld in volle overeenstemming met Gedeputeerde Staten van Zeeland. De technische zijde van de plannen van Zeeland voor een brug over de Oosterschelde, en de vooruitzichten ten aanzien van een rentabiliteit daar van vormen thans nog een punt van onderzoek. Het Kreekrakplan achtte de minister, tot grote teleurstelling van de heer Van Dongen, geen werk van nationaal be lang, De heer Van Dongen betoogde dat ieder groot werk in de ontwikkeling van het Scheldebekken van nationaal belang is. De adviezen die de minister heeft gekregen en bestudeerd hebben hem aanleiding gegeven over het Kreekrak plan nog nader overleg te plegen. De onteigening van gronden bij de voorbereiding van de werken voor de verruiming van het kanaal Gent Terneuzen geven de minister geen aanleiding hierin wijzigingen te bren gen. Overleg heeft plaats gehad met alle betrokken instanties en organisaties en bij de onteigeningen is geen ander be leid gevoerd dan overal elders in het land bij onteigeningen gebruikelijk is. De heer Zegering Hadders stelde hier tegenover uit ervaring te weten dat men bij de onteigening de mensen te weinig vertelt. Nogmaals vroeg hij de minister in de methode van werken bij Rijkswa' terstaat verandering te brengen. Het ge bruik van asfalt heeft zijn plaats be reids veroverd, aldus minister Korthals, en met de toepassing groeit ook de er varing en het inzicht in de beste wijze van toepassen. De minister acht het niet ge wenst zich nu reeds uit te laten over de vraag of inpoldering van het Land van Saeftinge vroeger of later zal moeten geschieden. Het uitstel heeft in ieder geval polder verbetering meegebracht, aldus de minister, waartegenover de heer Kodde stelde dat er achteruitgang van de gronden is. MIDDELBURG. „Ik was daar niet", zei de Belg A. de V. uit het grensplaats je Stekene op alles wat men hem tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de politierechter voor belas tingzaken verweet. Op 23 januari van het vorig jaar kwamen twee grenskom- miezen te fiets in Koewacht De V., eveneens op een rijwiel, vlak bij de grens tegen. Niet zodra zag de ver dachte met wie hij te doen had of hij draaide zich om en slaakte luide kre ten. De kommiezen zagen toen even ver der een onverlichte auto, die gealar meerd door het roepen van De V. weg reed, België in. „Ik was het niet" Op de weg lieten de inzittenden van de geheimzinnige auto enige dozen van onvervalste Nederlandse roomboter ach ter. „Ik was het niet, die daar fiets te", beweerde De V. weer. De beide ambtenaren, die als getuigen aanwezig waren en die de Belg wel kenden, ver klaarden het tegendeel. De rijksadvo kaat, mir. J. Swart, vond de feiten, be wezen, ook al omdat De V. geen onbe kende op isimclkkelgebied was. Hij eiste een boete van 100 of twintig dagen hechtenis, waarmee de officier van jus titie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, akkoord ging. Het vonnis was 75 of vijftien dagen. De Hulstenaar P. J. M. A„ was op 26 februari 1959 in Nieuw-Namen door gereden, ofschoon een grenskommies hem voor een visitatie had gesommeerd te stoppen. De verdachte hield vol dat men een ander voor had, maar dat verhinderde de rijksadvokaat niet een boete van 150 of dertig dagen te eisen. Ook al gezien het grote strafblad, dat verdachte voor smokkelaffaires had, hechtte de officier zijn goedkeuring aan de vordering. Conform werd gevonnist. De Sluizenaar J. B. B. had zich op 8 mei 1959 in Oostburg op dezelfde wij ze aan visitatie trachten te onttrekken. Met grote snelheid reed de verdachte over de rijksweg, zag volgens zijn zeg gen, de lamp niet, waarmee werd ge zwaaid om tot halt houden te dwingen, maar werd toen wel gedwongen te stop pen, omdat een tweede grenskommies een barrikade op de weg had geworpen. Deze tweede maatregel van de amb tenaren kostte verdachte een paar lekke banden aan zijn auto. De rijks advokaat eiste 40 of acht dagen, waar de officier het mee eens was, het vonnis was 20 of vier dagen. G. T. J. B. uit Sint Jansteen had, zonder in het bezit te zijn van de no- MIDDELBURG Een belangrijk muziekevenement in Zeeland zal a.s. dinsdag plaatsvinden. Dan zal nl. voor de tweede maal in zijn nog zo jonge bestaan, het Brabants Orkest in de Concert- en gehoorzaal te Middelburg concerteren, o.l.v. Hein Jordans met so listische medewerking van de Hongaar se violist Gyorgy Pauk gaat hel orkest een programma uitvoeren dat werken vermeldt van Mazart, Mendelssohn, De bussy en Falla. Dit jongste der Nederlandse Sym- phonieorkesten, dat na de oorlog tot stand kwam, heeft ongetwijfeld een re volutionaire ontwikkeling meegemaakt en geniet in zowel binnen- als buitenland een goede reputatie. Het Brabants or kest begint zijn tweede Zeeuwse optre den met de Syimphonie in Bes gr. van Mozart, vervolgens wordt het bekende vioolconcert in E kl. terts van Men delssohn gespeeld. Solist is hier de Hon- taar Gyorgy Pauk. Na de pauze volgt an de Prelude a l'après midi d'un fau- ne van Debussy. Ten slotte zal men kunnen luisteren naar Scènes en dan sen uit het ballet, El sombrero de trés picos van Manuel de Falla. Het stuk is gebaseerd op een oud Spaans volks verhaal uit de negentiende eeuw. De Falla heeft deze geschiedenis van de mismaakte molenaar en zijn trouwe echtgenote Frasquita neergelegd in een tweetal suites die bekend staan als het mooiste uit zijn oeuvre. Zo men ziet biedt de V.U. dus een hoogst belang wekkende muziekavond die niet uitslui tend bedoeld is voor de leden maar voor alle muziekliefheblbers. Ten overstaan van notaris H. van den Briel te Middelburg werd het perceel Big- gekerksestraat 39 te Koodekerke, geveild. Koper werd de heer J. v. Schaik te Mid delburg voor een bedrag van 4150,gul den. Advertentie dige papieren, op 6 februari 1959 een auto Nederland ingebracht. De officier zei, dat B. zich waarschijnlijk als knechtje van de beruchte botersmokke- laar P. had laten gebruiken. Op de auto bevond zich een vals nummer bord en er was aan de achterzijde een apparaat voor het leggen van rookgor dijnen, bevestigd. Hij ging akkoord met de eis van mr. Swart en conform werd B. tot 50 of tien dagen veroordeeld. K. uit Bergen op Zoom had zich op 18 januari 1960 in Aagtekerke aan di verse overtredingen van de tabakswet schuldig gemaakt. Hij had aan een ze kere V., zonder in het bezit-te zijn van een ventvergunning, ongebanderolleerde sigaren verkocht. De verdachte voerde aan, dat de sigaren wel met de bande rolles aanwezig waren verkocht, maar dat deze, volgens hem, na verkoop en levering door hem werden vernietigd. De rijksadvokaat vond het wenselijk V. te horen en de politierechter, mr. B. S. Sieperda, hield de zaak voor onbe paalde tijd aan. Publieke verkoping KAPELLE. Ten overstaan van no taris J. C. Kram werd in hotel,. De Z aan publiek verkocht een woonhuis met erf en tuin aan de Nieuwe Kerk straat te Biezelinge, eigendom van de heer J. Vader. Hoogste inschrijver was de heer J. Bom te Yerseke voor 7905. Koper Joh. de Waard te Biezelinge voor 9025. HUUR EEN KOELKAST Uitsluitend splinternieuwe kasten ^aa dfr bekendste merken. Huurprijs vanaf f9,15 -per maand. Met RECHï'vAN KOOP! RAKONA Breda: Ginnekenstraat 61 tel. 34850 Bergen op ZoomKremerstraat 4 "v; .v' GOES. De vaststelling van de exploitatie-opzetten voor de in dustrieterreinen zuid-west (eerste fase) en van bouwplan zuid (woon wijk), alsmede een voorstel tot verhoging van een krediet voor- voorzieningen op het haven-in dustrieterrein vergden in de woensdagavond gehouden gemeen teraadsvergaderingen heel veel tijd. Wat zuidwest betreft is een nieuwe exploitatie-opzet samengesteld, omdat nog verschillende voorzieningen moes ten worden getroffen. Het reeds toege stane krediet voor zuidwest moest daar om van 351.660 tot 418.500 verhoogd worden. Tevens moest de grondprijs vastgesteld worden op 8 gulden per vier kante meter voor een afname ineens van 4000 vierkante meter en 10 gulden per vierkante meter voor een afname van minder dan 4000 vierkante meter. Als resultaat van de discussie kwam uit de bus, dat de prijs van acht gulden ook geldt voor die industriëlen, aan wie nu reeds een toezegging voor dit be drag is gedaan. Voor de gronden In bouwplan-zuid werd een sluitende exploitatieopzet mo gelijk van 4.325.162 met een post voor onvoorziene uitgaven van 327.317. In dit bouwplan kunnen 1074 woningen ge bouwd worden, alsmede 82 autoboxen en 13 a 14 winkels, waarvan 11 in een complex als winkelcentrum. Voor het industrieterrein aan de ha ven is een hoger krediet nodig. Mede door de enorme regenval is gebleken, dat enkele noodzakelijke voorzieningen moeten gebeuren, tot een bedrag van 71.760. Bezwaren De kern van de bezwaren lag met na me hierin, dat de raad geen gefundeerd oordeel kon vormen over deze voorstel len, omdat alle bescheiden niet beschik baar waren. „De toelichting van B. en W. is te summier" zo werd opgemerkt. De leden van de financiële commissie, de heren N. E. van Santé (vvd), M. Loeve (a.r.) en W. G. M. de Valk (k.v.p.) vroegen met klem om ophelde ring en wensten aanhouding van de voorstellen. „Dan kan de raad zo mo gelijk over twee weken deze voorstel len in behandeling nemen". De heer J. H. Roose (kvp) sloot zich bij de gedachtengang van de financiële commissie aan. VLISSINGEN. Donderdagmor gen is de 12463 ton metende Neder landse tanker „Sirrah" van de rederij Van Nievelt Goudriaan uit Rotterdam als gevolg van het matige zicht op de Westerschelde op de Nolleplaat ge lopen. Onmiddellijk voeren uit Vlis- singen de sleepboten Scaldis eh Gele Zee, maar de kapitein van de „Sirrah" weigerde elke hulp, omdat hij meende bij het volgende hoog water weer op eigen kracht vlot te kunnen komen. Dit gebeurde inderdaad. Terwijl het schip voor het publiek op de boulevard zo goed als in de nevelen was gehuld, slaagde de „Sirrah" erin drie kwar tier voor het eigenlijke hoog water omstreeks kwart over twee donderdag middag van de plaat af te komen. Het ging op de rede van Vlissingen ten anker. De schade bleef beperkt. De „Sirrah", gebouwd in 1953, was op weg van Corpus Christi via Ant werpen naar Rotterdam. De tanker voer in ballast. TERNEUZEN De gemeenteraad toonde niet het minste bezwaar tegen de uitvoering van het zwembadplan. Inte gendeel, de raadsleden spraken him gro te blijdschap uit over de financiële bij drage, die het ministerie van Sociale Za ken heeft verstrekt, waardoor het moge lijk is de aanleg van het zwembad te realiseren. Het project heeft reeds van 1952 af grote belangstelling van de raad gehad. Het college van B. en W. werd dank gebracht voor zijn bemoeienissen. Na beëdiging van het nieuwe raadslid, de heer J. C. Bleijnberg, sprak burge meester mr. H. Rijpstra een uitvoerige nieuwjaarsrede uit, waarin hij zich op timistisch uitliet over de ontwikkeling van de gemeente Terneuzen. Op enkele de tails uit deze rede komen wij nader te rug. Namens de raad beantwoordde de heer P. Fijn van Draat de rede van de BRUINISSE Nu Frankrijk zoveel belangstelling heeft voor onze uien loopt de prijs behoorlijk op en de tijd dat de telers, zoals nu, 0125 per kg. ontvingen, behoort reeds lang tot het verleden. Het is jammer dat het „kop- rot" tot nu toe tot de grootste afne mers blijft behoren, zodat wij over een grote hoeveelheid uien beschikken die niet voor de volle prijs kunnen worden verkocht. Tot 31 december I960 werd ongeveer 100.000 ton uien geëxporteerd van zware kwaliteit, in verschillende kleuren en dessins. Ongelooflijk goedkoop 18.9° de prima matras met het soepel verende Interieur. Electrlsch geharde stalen veren, zware afdekking van erin végétal en zuiver wollen watten. Overtrek van fraaie damast. Een heel bijzonder koopjeI 9° y^t,80 1 pers. NU 2 pers. NU 15 jaar garantie 1 persoons NU 2 persoons NU Een opruimlngspaiiij van bekend eerste klas fabrikaat. Extra zware uit voering, met zilvergrijs ge moffelde buizen en ver sterkte spiraalmatras. Extra voordelig! 1 pers. NU 45»9C 2 pers. NU 63»90 15 jaar garantie Op onze Meubelafdeling vindt U een groot aantal buitengewoon voordelige oprulmings-aanbiedingen In Enorme koopjes, te veel om op te noemen, maar stuk voor stuk de moeite van het bekijken waard. Aan de voet van de St. Jaco'- OUDE MARKT - VLISSINGI ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT VLISSINGEN burgemeester. Ook hij was optimistisch en zegde namens de raad volledige steun toe. Tot lid van de financiële commissie werd .gekozen de heer W. J. Weterin-gs lap de vacature dr. M. E. H. Camps. De folder „Terneuzen-industrlekem' werd de raad aangeboden. Bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van het partieel uitbreidings plan in hoofdzaak „Industrieterrein oos telijke kamaaloever" informeerde de heer M. van Langevelde (a.r.) naar de moge lijkheid of er bij de uitvoering van dit plan subsidie van de overheid moge lijk is. Wethouder H. A. M. A. de Meyer zag weinig mogelijkheden. Met de uitvoering van dit plan is een bedrag gemoeid van 1.654.100 gulden. De heer J. A. de Feyter (c.h.) vroeg na-ar extra-vouwvolume. waarop wethouder M. de Vos meedeelde dait nog niets is -toegezegd. Wel zal aan drang hierop uitgeoefend worden. B. en W. kregen machtiging tot het verlenen van een opdracht aan het ar chitectenbureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam tot het ontwerpen van bijzondere rooilijnen voor het oude stadsgedeelte tussen de kanaalarmen, een partieel saneringsplan voor het oude ge deelte van het Java en een wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen Oos telijk Bolwerk. Over dit voorstel ontspon zich een uit gebreide discussie, waarbij het echter niet ging om het verlenen van die machti ging, maar meer over de vraag hoe het straks gaat worden. De heer P. J. Huij- brecht (soc.) wenste eengezinswoningen en voorts bleken de meningen sterk ver deeld over de wenselijkheid van een wa terpartij in de oostelijke waterleiding. Enkelen opperden dat de waterleiding gedempt moet worden, om haar te be stemmen als parkeerruimte, maar „te gen-standers" verklaard-en: „Een water partij i-s prachtig en rtraks na de dem ping van de vluchthaven is er toch par keerruimte genoeg." Inzake de personeelsformatie van de administratieve diensten merkte de heer Langevelde op, dat er te weinig perso neel beschikbaar is. De heer D. Waverijn (c.h.) sprak van onderbezetting. VLISSINGEN. De gemeenteraad van Vlissingen zal op 27 januari in ver gadering bijeen komen. Daar in verband met de te behandelen punten op een flinke publieke belangstelling gerekend wordt, zal de vergadering deze keer niet in het gemeentehuis worden gehou den maar in hotel Brittania. De ver gadering neemt een aanvang om 10 uur. Tussen 12.30 en 14.uur wordt een middagpauze gehouden en om 19.30 wordt eveneens gepauzeerd, waarvoor, vooral bij de Middenstand veel belangstelling bestaat. Bij de Gereformeerde Gemeente van Sint Annaland is herkozen als ouderling de heer J. Elenbaas en als diakenen de heren M. v. Dijke en J. Hage. VLISSINGEN. In de schouwburg zaal van „Britannia", gewoonlijk de plaats voor feestelijke bijeenkomsten, toneelvoorstellingen en somtijds ook cabaretuitvoeringen, zal vrijdag 27 ja nuari de slag van burgemeester Kolffs voorzittershamer weerklinken. Op die dag namelijk zal de Vlissingse ge meenteraad een onderwerp behande len, dat in omvang en importantie weinig precedenten heeft in de histo rie van de Scheldestad. Want over de tong zal gaan het veel besproken sane ringsplan, de realisering waarvan het aanzien van Vlissingens oude stad ra- dikaal zal wijzigen. Daar het kollege van B. en W. voor deze raadsvergadering een uitzonderlijk grote belangstelling verwacht, vooral van middenstandszijde, heeft het Vlis singse kollege besloten van de enge be dompte raadszaal op de Houtkade te verhuizen naar de ruime, allurerijke zaal van het voor een deel „gemeente lijke" Britannia. Naar verwacht wordt zullen tal van zakenlieden uit de oude stad, voor wie de sanering een levensbe lang is geworden, in grote getale de pu blieke tribune bevolken. De vergadering begint 's morgens om tien uur. Na een middagpauze van an derhalf uur gaat men 's middags verder, waarna na het souper verder wordt be raadslaagd. In de avonduren zal tevens officieel afscheid worden genomen van wethouder M. A. van Popering, die zo als gemeld zijn funktie neerlegt. De bouw van twaalf woningen voor de woningbouwvereniging „Werkmans- belang" te Sluiskil is opgedragen aan de heer A. A. van Wiemeersch te Axel. Aan het aannemingsbedrijf gebrs. Van der Poel te Terneuzen is gegund de bouw van 36 woningen in de Zuidland- polder en 12 woningen aan de Axelse- straat. Deze 48 woningen worden even eens voor „Werkmansbelang" gebouwd. De burgemeester, dr. J. W. Note- boom, voelde niets voor aanhouding van de voorstellen, al kon hij best begrij pen, dat de raad meer voorlichting wenste. Het ter inzage leggen van be paalde stukken is inderdaad niet zo be vredigend", aldus de burgemeester, die er onmiddellijk aan toevoegde, dat de projecten, waarom het hier gaat, toch niet nieuw zijn. Pleidooi In een vurig pleidooi verdedigde de burgemeester het beleid van het colle ge. „We moeten er toch van uitgaan, dat de ambtenaren en de deskundigen gedegen plannen opstellen. Er kan geen dag meer gewacht worden, deze mate rie loopt al veel te lang. De industriëlen staan te dringen om grond te kopen. B. en W. streven met alle middelen naar een sluitende exploitatie. Bij aan houding van de voorstellen ontstaat er grote schade. Alles schuift op, ook de woningbouw". De burgemeester stak waarschuwend de vinger op; „Neem geen beslissingen in strijd met het al gemeen belang". Hij adviseerde met kracht voor aanneming van de voorstel len, al zegde hij toe, spoedig met de fi nanciële commissie in contact te zullen treden om over de bezwaren te spre ken. „Dan is het later altijd mogelijk met wijzigingen te komen, maar als wij de voorstellen nu aannemen, kunnen ze onmiddellijk naar Ged. Staten". Hoewel de raad met grote waardering van deze gloedvolle verdediging kennis nam waren toch niet alle raadsleden be vredigd. Alleen de heren Ph. Haverhoek en F. P. J. Polderman verklaarden zich resp. namens de socialistische fractie en C.H.U.-fractie volledig akkoord met de plannen. De financiële commissie, bij monde van de heren Van Santé en Loeve, bleef prijs stellen op een meer gedegen voorlichting. Mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.) wees weliswaar de gedachte van de fi nanciële commissie niet van de hand, maar voelde toch geen behoefte aan uit stel van de behandeling van de voor stellen. De bedenkingen van de heer Roose waren niet weggenomen. In een breed voerig betoog schetste hij, dat reeds vanaf het begin twijfelpunten waren ge rezen en gaf het college in overweging alles nog maar eens goed na te reke nen. De exploitatie-opzet van zuidwest zal heus wel een tekort voor de gemeen te opleveren. Wat plan zuid betreft had de heer Roose enkele manco's ontdekt. Vele vraagpunten bleven bij hem over. Zonderling Nadat de heer Van Santé over plan zuid verklaard had, dat het in feite een nieuw plan was zei mr. v. d. Burgt ook geheel nieuwe aspecten ontdekt te heb ben in plan-zuid. Hij vond het ietwat zonderling, dat .de raad een exploitatie- opzet goedkeurt zonder dat een wijzi ging van het uitbreidingsplan aan de or de is geweest. „Wij gaan ons nu toch niet binden aan deze herziening?", zo vroeg dit a.r.-raadslid, hetgeen burgemeester No- teboom ten stelligste ontkende. Uitein delijk werden de voorstellen aanvaard. Dit was ook het geval met het voorstel tot verhoging van het krediet voor wer ken op het havenindustrieterrein. Op voorstel van de heer Roose werd nog een wijziging in deze begroting aange bracht hetgeen een kostenbesparing in hield. Voor de uitvoering van de tweede fa se van de uitbreiding van het sportter rein werd een krediet van 30.700 ver leend. Dit werk zal in D.A.C.W.-ver- band uitgevoerd worden. Land- en tuinbouw Over de sticMineskosten van het land bouwcentrum Zeeland (voorheen consu- ic*ii..:nnuis) is met geen woord gerept. Het financiële aspect inzake de com mandokelder van de B.B. kwam wel aan de orde. De heer Roose toonde zich n.l. huiverig over het feit, of de B.B. het bedrag van ruim 53.000 aan stich- tingskosten wel zal betalen aan de ge meente. De burgemeester zag echter geen moeilijkheden voor terugvordering bij de B.B. Wat de naam van het consulentente huis betreft zag mevr. J. C. van Wille- gen-Everse graag „land- en tuinbouw centrum Zeeland", de heer drs. J. 3. Dijkgraaf wilde de naam van consulen tenhuis handhaven. Mr. v. d. Brugt sloeg een brug tussen helde gedachten en lanceerde de naam: „Agrarisch centrum voor Zeeland". De burgemees ter voelde het meest voor de mening van mevr. Van Willegen, dus „land-en tuinbouw Centrum Zeeland". Tot directeur van de keuringsdienst van Waren werd benoemd drs. D. Vis ser uit Amsterdam, nadat over deze benoeming enige tijd in besloten zitting was vergaderd. Drs. Visser is hoofd- scheikundige- plaatsvervangend direc teur bij de Keuringsdienst van Waren in Amsterdam. GOES. Heel wat agendapunten konden in de woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering als hamer stuk afgedaan worden. Na de beëdiging van de nieuwe raadsleden, de heren D. P. M. G. Leupen, D. van Loon en J. Dijkgraaf werden de voorstellen tot aan koop van de panden Prinses Juliana- straat 18 (voor 1700 gulden). A, Van Westerwijkbuurt 6 (voor 2500 gulden) en M. Smallegangebuurt 1 (voor 1800 gulden) z.h.s. aangenomen. Het voorstel tot verkoop van grond aan de heer A. J. van Boven ontmoet te evenmin bezwaren. En dat gold ook voor de voorstellen tot wijziging van de bezoldigingsverordening van de keu ringsdienst van slachtdieren en vlees, tot het garanderen van rente en aflos sing van een door enkele „bouwspaar- ders" aan te gane geldleningen, en tot het nemen van een zevental aandelen in het kapitaal van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. De wethouders mevr. C. A. Griep- Duinker en de heer J. S. Visscher wer den benoemd tot ambtenaar van de bur gerlijke stand. En voorts werd het ver lenen van een krediet ten behoeve van de aanstelling van een gemeenteambt- naar z.h.s. aanvaard. WEMELDINGE. In de tijd dat ieder bezig is om zijn schaatsen uit het vet te halen is de Wemeldingse zwem vereniging al druk bezig om voorzie ningen te treffen voor het komende sei zoen. Daar dit veel geld kost en de fi nanciële postie niet al te rooskleurig is heeft men een actie in het leven ge roepen om de kas te verstevigen. Voor lopig is er in de maanden januari en februari een tijd vastgesteld waarop men oud ijzer tegen een geringe kilo prijs in kan leveren en zonodig kan dit worden afgehaald. Voor de verzamelaars die. net meeste inleveren is een aardige prijs beschikbaar gesteld. Er wordt een oproep gedaan om de schuur en de rommelzolder nog eens na te zoeken, om met het gevonden ijzer de zwem vereniging drijvende te houden

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3