TWEEDE KAMER DRINGT AAN OP VOORSTEL SCHADELOOSSTELLING TAMSE N.V. - GOES Pleidooi voor economische ontwikkeling van Zeeland Zd-Bevelandse C.B.T.B. sprak over vervreemding landbouwgronden Garnalenvissers gedupeerd door afsluiting Veerse-Gat Herv. gemeente van Geersdijk ontving een complete kerk Pag. 5 Voor gedupeerden in Deltagebied Vissers leven in grootste onrust Verontrustend Teleurstelling Achterdocht V oorbeschouwing Microkorfbal Meer interesse voor aanleg van gazons Iberia weer vlot Langdurige jaarvergadering J ubileumuitvoering „Melodia"' Afscheid bij onderwijs Uitslagen Hengstenkeuring in Oostburg De heer v. Berkel droeg het gebouw over Activiteit van de Studiegroepen Z.L.M. wordt steeds groter Ijs nog onbetrouwbaar E. W. v. d. HEÏJDE Hoofdstraat 5 DE HERV. KERK TE GEERSDIJK AANN. BEDRIJF R. SLOTEMA WONINGINRICHTING J. v. HALST Zn. De Herv. Kerk te Geersdijk IJ. A. KRAMER DE CENTRALE VERWARMING VAN DE HERV. KERK TE GEERSDIJK WERD GELEVERD DOOR Raad Duiveland Donderdag 19 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Zeeuwse belangen zijn gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van Verkeer en Waterstaat uit puttend besproken. Niet alleen werd er bij minister Korthals op aangedrongen spoedig nadere mededelingen te doen omtrent de schadeloosstelling van gedupeerden in het Deltagebied, ook werd er gepleit voor de bestaande plannen die de economische ontwik keling van Zeeland kunnen bevorderen. Zeeland moet worden opgeno men in het grote verkeer noord zuid, en men kan ermee akkoord gaan dat de veren een tijdelijke oplossing zijn, maar de tarieven van deze veren mogen bepaald geen hinderpaal zijn voor de ge zonde ontwikkeling van Zeeland. De heer Kodde zei hierover dat de vaste verbinding op den duur toch niet kan uitbüjven in ver band met de te verwachten vaste verbinding Engeland-Frankrijk. Vele leden drongen er bij de mi nister op aan, nu eindelijk eens te komen met een voorstel betreffende ex art. 8 van de Deltawet. De vissersvloot trekt weg uit Vee- re. Niet alleen betekent dit nadeel voor de vissers, maar ook voor de Veerse middenstand. Deze mensen en ook de vissers in Arnemuiden leven in de grootste onrust. De vissers die nu naar Colijnsplaat gaan, zijn niet in staat zelf de kosten van overplaatsing te dragen. De afstand naar de visgronden wordt elf kilome ter groter, hetgeen anderhalf tot twee uur langer varen betekent. Grotere af stand betekent minder tijd om te vis sen dus ook lagere besommingen. Voor de langere afstanden zouden de schepen uitgerust moeten worden met sterkere motoren, wat een. investe ring van zeshonderdduizend gulden be tekent. De vissers kunnen dat niet beta len. Om te beginnen zou het bijvoor beeld redelijk zijn, dat de vissers in Co lijnsplaat worden vrijgesteld van mijn rechten, die 152,bedragen, aldus de heer C. F. van der Peijl (e.h.). De heer J. M. A. C. van Don gen (kath.) vond de trage gang van wetgeving van het departement van Verkeer en Waterstaat bepaald ver ontrustend. Wanneer komt de Bijdra- genwet in de Kamer, wanneer de Wet ex art. 8 van de Deltaweg, zo vroeg hij. Hoe de vergoeding voor de gedupeer den zal zijn komt in de wet, maar wanneer komt die wet? De minister zegt dat zij thans een beroep kunnen doen op de bestaande regelingen. Wel ke zijn die regelingen? De heer D. Kodde (s.g.p.) sprak er zijn diepe teleurstelling over uit, dat, nu de werken reeds zolang aan de gang zijn, nog steeds de getroffenen niet we ten waar zij aan toe zijn. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Het op peil brengen van de zwakke plaatsen in de dijken achtte de heer Kodde te langzaam gaan en niet in overeenstemming met de verantwoor delijkheid die de regering hiervoor heeft. Voorts had spr. kritiek op het onbe vredigende antwoord van de minister in de Memorie van Antwoord over het ge bruik van asfalt bij kustverdedigings- werken. Een diepgaand onderzoek zal hier noodzakelijk zijn. De heer Kodde vond het imaarf vreemd dat de minister heeft gezegd dat ook na het afsluiten van het Veer se gat een oesterproefbekken kan wor den ingericht zonder belangrijke extra kosten. Hoe denkt de bewindsman dit dan te verwezenlijken? Kritiek had de heer Kodde ook op het feit dat twee ministers aan het in richten van een oesterproefbekken wer ken. Leidt dit niet tot vertraging? vroeg hij zich af. Hij vroeg de minister te willen be vorderen dat nu spoedig een beslissing wordt genomen. De heer Kodde bracht nog een tele gram ter tafel waarin de Zeeuwse ver eniging Vissersbelangen de Kamer vroeg aan te dringen op spoedige me dedelingen omtrent de schadeloosstel ling ex art. 8 van de Deltawet. Een vaste oeververbinding over de Westerschelde is wel zeer noodzakelijk, aldus de heer Van der Peijl. De kostbare voorzieningen voor de veerdiensten kunnen beter worden aan gewend voor de brug. Ook de heer Van Dongen was deze mening toege daan. Voor het verkeer blijven de veren een handicap. Weliswaar is de hinder van het lange wachten nu opgeheven, maar de veergelden en het tijdverlies vormen nog altijd een groot bezwaar. Toen hierop door een van de aan wezige leden werd geroepen, dat die verbinding er nog niet is, merkte de heer Kodde slim op dat de verbinding over de Wester schelde er ook nog niet is. De heer R. Zegering Hadders (lib.) zei, sprekende over de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen, dat veel gronden vordert, dat er veel grieven zijn tegen de manier waarop Rijkswa terstaat tewerk gaat. De methode van werken wekt achterdocht. De ontevredenheid wordt nog ver groot door de eenzijdige samenstelling van de taxatiecommissie. Rijkswater staat weigert hierin verandering te brengen. Over hetgeen de minister in zijn Memorie van Antwoord zegt met betrekking tot de opheffing van de veer dienst op Noord-Beveland bij Katsveer, namelijk dat dit een aangelegenheid is die de provincie raakt, was de heer Kodde het niet eens. De minister stelt dat de opheffing van de veerdienst zijn oorzaak vindt in de aanleg van een weg naar Noord-Beveland. Hiertegenover stelde de heer Kodde dat de aanleg van de weg als oorzaak heeft de af- TT 7 7 damming van de Zandkreek. Het Zuid-Sloe, UU nog slecnts Dat is een zaak van het rijk dus moet water en schorren, straks hét het rijk ook de kosten verbonden aan 7 7 het vervallen van de veerdienst betalen. industriegebied van ZeetCWia. GOES Indien in klasse 2c, Vollhar- dintg er vrijdagavond in de Goese vei- l'inghal in slaagt om Vitesse de volle winst te ontfutselen, is Volharding de tweede ploeg, die in deze afdeling het microtoumooi beëindigd met 4 punten uit drie wedstrijden. Luctor heeft dit aantal reeds bereikt en Eltio 2 kan dit aantal eveneens nog behalen. Dit zou dus betekenen, dat in deze afdeling 3 teams gelijk eindigen! In klaisise 3c komt Vies 2 tweemaal in het veld resp. tegen Zeelandia 2 en Tjoiba 4. Indien de uitslagen van deze wedstrijden be kend zijn komt er tmeer tekening in de situatie en zal blieken of Zeelandia 2 hier terecht aan de leiding staat. Bij de adsip. in afd. c. kan Luctor de mi- crotitel van het vorig jaar prolongeren indien gewonnen kan worden van de Poel en van EIto c. De ibekwaime Luc- torploeg is hiertoe zeker in staat. In afd. e. gaan Togo b en Volharding uit maken wie onderaan de lijst blijft ben gelen. DAMCOMPETIT1E WESTKAPELLE. De D.C. D.E.S. speef- de de volgende wedstrijden voor haar onder linge competitie: eerste klas: J. Huiszoon J. v- Rooijen 0—2, J. SimonseJ. Houmes Wz 20, K. HommesJ. v. Rooijen 20, J. HuiszoonK. Raelse 11, P. Hengst1—J. Houmes Wz 11, J. v. Rooijen—J. Simonse 11, J. Houimes Wz—K. Roelse 20, J. HuiszoonK. Houmes 02; tweede Mas: J. GabriëlseF. Dominicus 02, W. Lievense J. de Witte 20, A. HiuibregtseH. v. Rooijen 0—2. F. DominicusP. de Witte 0—2, J. de WitteJ. Gabriëlse 0—2, A. Huibregtse W Lievense 0—<2, P. de WitteJ. Gabriël se 20, F. Doiminious—H. v. Rooijen 2—0, A. HuibregtseI. de Witte 02. Advertentie Lezing gezinsvoorlichting MIDDELBURG. Mevrouw H. Smit- Goeman uit Renlkuirrtfchoudt dinsdagtmid- da.g 24 januari in het Nederlands Kof fiehuis een lezing voor de leden van de Stichting Commissie voor Huishoude lijke en GezinsvoorlLchting" te Middel burg. Haar causerie, die om half drie aanvangt, behandelt het onderwerp Woninginrichting'en wordt met dia's geïllustreerd. MIDDELBURG. De gras'zaadteelt is een teelt waaraan men houvast kan heb ben. Een teelt d!ie in Nederland boven dien zeer rendabel is. Wil ons land ech ter zijn -oude ipositie op de wereldmarkt handhaven dan .zal een excellent pro- dukt moeten worden aangeboden. De finma's zijn hiervan over het algemeen wel doordrongen, maar de boer niet al tijd. 'Dit verklaarde de heer J. E. WoUfert, medewerker aan de afdeling zaadgewas sen van het Proefstation voor Akker- en Weidebouw te Wagenimgen, gistermid dag in Wöhler voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren". De heer Wollfert deelde mee, dat Nederland gelet op de gunstige omstandigheden bij uitstek het land is voor gaizongras-gewas sen. Hij konsftateerde een toenemende belangstelling voor de aanleg van ga zons, reden waarom de boer ook aan dit (luxe) facet aandacht zal moeten besteden. Spreker 'adviseerde zijn toe hoorders toch vooral de door de land- böuwvoorlichitinigsdienst gegeven advie zen zo consciëntieus mogelijk op te vol gen. En de stikstof te strooien op het juiste moment. De gras-zaadteelt is be slist geen dure teelt. Met weinig kapi taalsinvestering valt veel te bereiken. Bovendien 'kan de organische stofvoor zien ing gemakkelijk door graszaad op peil worden gehouden. VLISSINGEN. Bij een derde poging, waaraan niet minder dan zes, sleepbo ten en een bergingsvaartuig deelnamen lukte het woensdagmorgen nog tijdens hoog water het Nederlandse vrachtschip Iberia van de Schone Waardin bij Rit- them weer in diep water te trekken. Do vloot slepers bestond uit De Scaldis, de Holland, de Leon Letzer, de Schouwen- bank, de Steenbank, en de Jean Ordrie Gerling. De Iberia kwam later op de rede van Vlissingen ten anker voor onderzoek, waarna het schip naar Gent is doorge varen, tot Terneuzen geëscorteerd door de Holland en de Leon Letzer. GOES De vraag of de wet op wet meende de CBTB-secretaris de be- paling, dat de overeenkomst tot over dracht van land de goedkeuring van dc Grondkamer behoeft. Al zijn er dan en kele uitzonderingsbepalingen. de vervreemding van landbouw gronden verlengd moet worden ja of nee vormde een belangrijk on derdeel van de jaarvergadering van de afd. Zuid-Beveland van de C.B.T.B., gistermiddag in de Prins van Oranje gehouden. De provinciale C.B.T.B.-secretaris, mr. S. Sybrandy, gaf in zijn ge degen uiteenzetting over de wet geen antwoord op die vraag. Hij wilde dat ook niet, omdat de C.B.T.B.-leden zelf een antwoord moeten geven. Het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft deze kwestie nl. als vraagpunt aan de gewestelijke afdelingen voorgelegd. Na een breedvoerige discussie, die een sterk oriënte rend karakter droeg, zal het Zd- Bevelandse bestuur een commis sie benoemen, die deze materie nader zal bezien. En nadat de commissie het rapport klaar heeft zal dit besproken worden op de gewestelijke afdelingsvergaderin gen, waarna de bevindingen ken baar gemaakt worden aan het hoofdbestuur. Mr. Sybrandy groepeerde zijn betoog rond de doelstellingen, die in deze .wet zijn neergelegd. Volgens het laatste ar tikel vervalt de wet vervreemding land bouwgronden op 1 januari 1963. Van daar de vraag; Moet de wet verlengd worden of verdwijnen? De spreker noemde vier doelstellingen: a. bevorde ring van het rationeel gebruik van land bouwgronden; b. het voorkomen van toename van niet levensvatbare bedrij ven; c. het voorkomen van prijsopdrij ving en d. bevordering van de stabili teit van de bedrijfsvoering. Mr. Sytwrandy somde voorts enkele argumenten pro en contra op inzake de prijs'beheersing. Als kernartikel van de MIDDELBURG. De vijfde uitvoe ring van het Middelburgs jeugdorkest „Melodia" was tevens een jubileum-uit voering. In een overvol City-theater kon den de toeschouwers genieten van een aardig programma, getiteld: „Anders C. F. van der Peyl vrijstelling Naar aanleiding van het feit dat op 17 januari 1961 de begroting van V. W. ter behandeling van de Tweede Kamer zal komen, werd dan anderen", dat gedeeltelijk uit mu-l^et volgende telegram aan de Kamer gezonden op 16 januari 1961: Tirtlr on Irnmicnbn enbo+eorl KASmlHI1 „De Zeeuwse Vereniging voor Vissenjbelangen (ZEVIBEL), ver ontrust over de gevolgen die de afsluiting van het Veerse-Gat dit voorjaar voor de garnalenvissers in Arnemuiden en Veere zal hebben, zulks in verband met het feit dat zij vanuit Colijnsplaat zullen moeten varen waarvoor aanschaffing van sterkere motoren en het treffen van andere voorzieningen noodzakelijk zal zijn, welke investeringen daar voor hun te zwaar vallen, verzoekt U beleefd er bij de minister van verkeer en waterstaat op aan te dringen op grond van artikel 8 delta wet financiële voorzieningen voor deze gedupeerde vissers te treffen." Bestuur Zevibel. ziek en komische schetsen bestond. Het jeugdorkest, dat onder muzikale leiding stond van de twintigjarige Leny de Graaf, heeft na vijf jaar 32 uitvoe rende leden van wie zeventien een zang groep vormen. ZAAMSLAG De heer J. Philipse. hoofd van de gereformeerde lagere school in de Riemensstraat heeft na 29 jaar aan deze school onderwijs te heb ben gegeven afscheid genomen wegens vertrek naar Krabbendijke. Tijdens de laatste dag dat hij voor zijn klas stond werden de kinderen getracteerd. Des middags namen de ouders van de schoolgaande kinderen afscheid. In de avonduren hebben de leden van de schoolvereniging, het onderwijzend per soneel en verdere belangstellenden af scheid genomen. De voorzitter van de schoolvereniging, de heer F. de Koeijer dankte de heer Philipse voor het vele dat hij voor het onderwijs heeft gedaan en bood een schemerlamp aan. Mejuffrouw H. Berkman bood namens het personeel een straalkachel aan. Onder vlas bedolven RILLAND. Twee mannen, de heren A. van Overmeire en C. Koole, zijn tij dens he,t dorsen van tarwe in de schuur van mevrouw Boonman onder een grote hoeveelheid vlas bedolven geraakt. Dank zij doortastend optreden van mede-werk- lieden waren zij na ongeveer vijf minu ten weer bevrijd. Beide mannen bezeer den hun benen. Bij het verplaatsen van tarweschoven ging een hoeveelheid vlas, die in de schuur was opgetast aan het schuiven en viel op d'e mannen. Tot hoofd aan de gereformeerde school te Zaamslag is benoemd de heer M. J. Heida te Metslawier. Op de gemeente-secretarie te St. An- naland werden gedurende de maand de cember 1960 niet minder dan 53 slacht- vergunningen afgegeven. Tot onderwijzer aan de chr. school te Beilen is benoemd de heer M. C. v.d. Putte te Souburg. OOSTBURG. Uitslag van de ver plichte hengstenkeuring voor dekking gehouden op dinsdag 17 januari 1961 te Oostburg. georganiseerd door de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trek paard". Goedgekeurd werden de volgende hen sten: Baron van Laanzicht, van M. d'Hoore te Sluis, A. J. Catseman te Bier vliet, Wallon van St. Kruis van P. E. van Backere te St. Kruis en A. Bonte-Bonte te St. Kruis; Levy van Heikant, v. A. Catseman te Biervliet en J. Pijfteroen te Eede; Paul van Oudepolder, A. Temote te IJzendijke en A. J. v. d. MeuJen Becu te IJzendijke; Frits van Sint Leendert, v. M. d'Hoore te Sluis. A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat. R. J de Millianou te Oostburg: Baron van Kruispolder, G. N. den Hamer te Schoondijke, A. Ha- verbeke IJzendijke; Costaud van Kleef, M. d'Hoore te Sluis, A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat en R. J. de Milliano, Oostburg; Victor van Elshof van C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke; Ma tador d'Ahea (deze hengst werd tevens opgenomen in het Keurstamboek) van A. J. Catseman te Biervliet en Gebr. Aernoudts A. X.zns. Ie Sluis; Frits van Reigershoeve van G. Doens IJzendijke; Gaillard de Biévène, Stallen de Dobbe- laere te IJzendijke; A. J. Catseman te Biervliet; Moustic v. Urbain van C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke, (de ze hengst werd goedgekeurd voor vier jaar). Costaud van Ulft van H. de Maat te Stoppeldijk. Totaal werden voor de keuring te Oostburg vierentwintig hengsten aan gegeven. Er werden éénentwintig heng sten en nog een hengst die voor de keu ring van Axel was aangegeven, voorge bracht. Er werden dertien hengsten goedgekeurd, negen hengsten afgekeurd en er waren drie hengsten afwezig. GESCHENK VAN NATIONAAL RAMPENFONDS GEERSDIJK. Namens het Nationaal Rampenfonds heeft de heer W. J. A. H. van Berkel gis teravond het nieuwe kerkgebouw aan de hervormde kerkeraad over gedragen. Bij deze overdracht bood de heer Van Berkel tevens een Avondmaalsstel aan en terwijl hij de beker in de hand had zij hij: Ik bied u dit aan om het bijzon dere karakter van dit gebouw te accentueren. De nieuwe hervormde kerk was gis teravond goeddeels bezet toen de heer Van Berkel het gebouiw namens het GOES. Daar de Bedrijfsstu- diegroep West-Zuid Beveland van de Z.L.M. zeer gegroeid is en de activiteiten eveneens zeer zijn toegenomen, zal het bestuur een reorganisatie van de bestuurswij ze van de groep in behandeling ne men, waarbij o.a. statuten zullen worden vastgesteld. Dit deelde de voorzitter, de heer F. de Groene mede op de vergadering die woens dagmiddag in de Landbouw ge houden werd. De heer C. P. J. van Iwaarden be- dankte voor de functie, van secretaris wegens drukke werkzaamheden en in zijn plaats werd de heer J. C. van Bergeyk benoemd. Er bestaat veel be langstelling voor het werk van deze stu diegroep, hetgeen blijkt uit het feit, dat in de afgelopen jaren ook de C.B.T.B. en N.C.B. en de commissie tot streek- verbetering hieraan deel hebben geno men. De verschillende werkgroepen van de afdeling, de bedrijfsgroep economie, de vakgroep mechanisatie en de werk groep voor plantenziekten gaven hierna een verslag van hun werkzaamheden in het afgelopen jaar. Ir. M. A. v. d. Beek sprak hierna aan de hand van dia's over het onderwerp Proeven op het gebied van de suiker bietenteelt met zo weinig mogelijk han denarbeid". TERNEUZEN. De politie heeft aan de oevers van de vijvers bij het Gulfstation en de sportvelden bordjes geplaatst, die een waarschuwing bevat ten, dat het ijs nog onbetrouwbaar is. Zal men echter over enkele dagen van het ijs een prettig gbruik willen ma ken, dan moet de Terneuzense jeugd nu geen stenen en afval op de awakfke ijslaag werpen. BEJAARDE MUZIKANT KREEG SERENADE BIERVLIET. De Kon. Harmonie heeft een serenade gebracht aan de heer W. Moerdijk, ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag. De heer Moer dijk is ruim 55 jaar werkend lid van het muziekkorps en vervangt in noodge vallen de dirigent. Advertentie De elektrische installatie aan de Herv. Kerk te Geersdijk werd geleverd door Geersdijk WERD GEBOUWD DOOR TE WISSENKERKE, WELKE OOK HET LOODGIETERS WERK VERZORGDE De stoffering voor de Herv. Kerk te Geersdijk werd geleverd door NOORDEINDSTRAAT 24 WISSENKERKE werd geschilderd door VOORSTRAAT 33 WISSENKERKE Rampenfonds overdroeg. In zijn toe spraak herinnerde hij aan de igang van zaken zoals dfi vani het ibagin af is ge weest Hij ging terug tot dc bijeen- «ams/fc waarop de eerste steen voor het gebouw van de „Overburen" (de Gere formeerde Kerk) werd -gelegd. De bur gemeester van Wiissenfkeifce, de heer J. van Halst had toen gezegd: ,,Het is aan de -overkant ook niet zo best". Het initiatief zo beklemtoonde de heer Van Berkel is -dus uitgegaan van de burgemeester, waarmee hij de eventuele dank die imen voor hem in petto had bij voorbaat afwees. Intussen wees hij -op het nieuwe orgel, dat onder supervisie van de hervormde orgelcommissie werd ge bouwd. Hij las een rapport voor van de orgelcommissie waaruit -bleek dat men de beschikking heeft over een prima instrument, dat qua geluids volume geheel is aangepast aan de grootte van de kerk. De heer Van Beikel bracht zijn toe hoorders nog eens onder de aandacht dat het kerkgebouw een geschenk is. En ihlij hoopte dat de gemeente nim mer zou vergeten van wie hij het ge bouw in ontvangst mocht nemen. De spreker besloot met de woorden: Een kerk moet gebouwd worden tot eer en glorie van God, en kan alleen ge bouwd worden als Hij er Zijn zegen aan geeft. Vervolgens droeg hij het gebouiw over aan de president-kerkvoogd, de heer J. van Halst, dlie het oip zijn beurt over droeg aan de predikant, ds. W. Koole voor de verkondiging van het Woord en voor de eredienst. Complete kerk In zijn begeleidende woorden wees/ de heer Van Halst er nog op dat hier niet alleen een kerkgebouw werd aan-i va-ard, maar met inbegrip van een or gel, een avondmaalsstel een „comple te keik'\ Bij de aanvaarding van het gebouw voor de eredienst sprak ds. Koole de hoqp uit dat Christus in het gebouw ve len mag vinden die Hem willen toe behoren. In de daarop aansluitende kerkdienst werd het eerste deel geleid door de godsdienstonderwijzer de heer L. Kraak. Ds. W. Koole hield aansluitend een predikatie, waarvoor hij als tekst had gekozen Psalm. 126:5. Wie met tra nen zaaien, zullen met gejuich maai en". De predikant had hierbij een drietal punten op het oog die een pa rallel vertoonden. In de eerste plaats het yolk van Israël, als dat na de ballingschap in het eigen land terug komt. Er werd met tranen gezaaid, (hoe zal uit deze puinhopen ooit iets goeds kunnen groeien), maar God gaf Zijn zegen, en er werd met gejuich gemaaid. Als parallel zag de predi kant de geschiedenis van na de ramp. Ook na de ramp werd met tranen ge zaaid, maar het is met gejuich dat nu geoogst mag worden. Ten laatste wees de voorganger op Jezus Christus, de Grote Zaaier, die eveneens met tranen het woord heeft gezaaid, maar Die eenmaal met ge juich zal wederkomen", dragende Zijn schoven". Na de dienst werd nog een kop kof fie ge sch onken dn de consistorie van d e gereformeerde kerk, „bij de overbu ren". Hier werde-n nog felicitaties aange boden door de heer W. van Gilst na mens de hervormde kerkeraad van Co lijnsplaat, door ds. F. C. Willekes van Kortgene en door de architect, ir. P. J. 't Hooft, die mede namens zijn com pagnon, ir. Rothuizen sprak. Tot slot sprak ds. Koole een dank woord. Overigens kwam in de discussie wel duidelijk tot uiting, dat een uiterst in gewikkelde materie werd aangesne den. Op de meeste vragen kon dan ook geen concreet antwoord worden gegeven. „Maar als een tocht langs een mistige weg is de discussie toch vruchtdragend", aldus de voorzitter, de heer J. de Jager-Mol. De commis sie wacht beslist geen gemakkelijke taak. Ook de behandeling van de huishou delijke zaken vergde veel tijd. Maar het verliep allemaal erg geanimeerd. Na het openingswoord van voorzit ter De Jager kwam de zondagsarbeid ter tafel. Eyeneens een vraagpunt, dat het Zeeuwse hoofdbestuur de afdelin gen heeft voorgelegd. Een commissie, bestaande uit drie personen heeft het gewestelijke bestuur reeds benoemd. De ze commissie zal een rapport over de vragen rond de arbeid op zondag opstel len, welk rapport ook in de gewestelijke afdelingsvergadering zal worden bespro ken. Daarna worden de conclusies door gegeven aan het Zeeuwse hoofdbestuur De bedrijfsstudiegroep westelijk Zuid- Beveland zal nieuw leven worden inge blazen,, gestoeld op de drie landbouw organisaties. De Zuidbevelandse CBTB hoopt hieraan mee te werken. Ir. E. B. Boelman uit Wilheiminadorp zal wor den gevraagd namens de CBTB zitting te nemen in het bestuur van deze stu diegroep. In zijn jaarverslag vertelde de heer H. Wolfert dat de afdeling een rustig verenigingsjaar achter de rug heeft. Het ledental groeide van 234 tot 245. En in zijn kwaliteit als penningmeester kon de heer Wolfert meedelen, dat het kaste kort slechts vijf gulden bedraagt. De af tredende bestuursleden, de heren J. Wis se te Kapelle en Joh. Krijger te Bors- sele werden herkozen. 'GOES, 18 jan. Groenten: Spruiten All 48—53, BI 41, Bill 33. Witlof AI 92—94, All 7984, BI 87—88, BH 64—76, afw. 46. Gr sav kool: 21, II 15. Rode kool I 7—40, H 6. Boe renkool II 12'18, afw 8. Uien 8—14. Andij vie I 84. Prei I 42—43, H 33—36. Kroten 10. Waspeen 18. Aardappelen bonken 8, grote 5, alles per kg. Knolselderij n 14—16, Hl 3,50. alles per stuk. TERiNEUZEN 18 jan. Glassla 11 12— 18.50, c 57. knolselderij b 7—20, c 2—J16. sel derij 84—39, bintjes 11 7, glas andijvie 76—86, rode kool a 2 7—42, b 4—6, savoye kool 19 32, witte kool 3—15, fooerenkl 28—34, was peen a lil 1320, breekpeen b 616, prei a U 3247, b 23—25, knolselderij b 1521, e 4—19, spruiten a '14 54—68, b l'l 48—58, uien 6—20, -witlof 6584, b 80—98, b 11 60—93, af wijkend 5267, veldsla 1.37, appels: cox orange 1 75 84—86, 70 80—85, 65 67—72, 60 42-49, 55 18—24. 11 75 62, 70, 59, 65 46, 60 27, 55 12—19, 11 d 6, ll'l grof 28—42, 141 fijn 823, kroet 1244, golden delicious 2738, 141 fijn 16—17, kroet 18—20, jonathan 11 80 26, 76 27—31, 70 23—25. 65 22—23, 60 11—43, W grof 18—24, I'll fijn 9—49, kroet 8—13, goudreinette a 85 33, 75 32, 65 23—28, 11 85 217, 75 26—27, 65 23—28, 11 85 27, 75 26—27, 11 d 8—13, I'll grof 22—27, I'll fijn 12—18, kroet 811, lomlbarts calville 14 80 30, 70 34, 60 20, 1,1 d 841, 114 grof 48—49, 141 fijn 843, kroet 814. WALCHEREN G.A. MIDDELBURG. Marktbericht van woensdag 18 januari ex port- en industrieveiling. Appelen: jonathan I 6570 38—41, II 75—80 27, 70—75 22—28 65— 70 1^-26, 60—65 14—46, II D 14, IH grof 21, III fijn 8; lombart calville H 8090 25 70 80 23, 60—70 1819, UI grof 17; goudreinette 185—op 31, 7585 32—40, 80—op 39, 65—75 25—33, UI grof 26; golden delicious I 8085 56, 75—80 59, 70—75 61, 65—70 52, II 75—80 49. 7°—75 40-53, 65—70 31—39, 60—65 27— 32, 14 D 16, IH grof 25, kroet 12—46. Peren: gieser wildeman II 60—op 34, 50—55 26 II D 20, III grof 20, III fijn 11. 18 3an- Exportgarnalen 167 kg 345—379, schar 166 kg, bot cl419 zz 119 kg, wijting 160 kg. tong 9 kg, kabeljauw 7 kg, rog 21 kg, sprot 71 kg. KABINETSCRISIS VROUWENPOLDER. Over het onderwerp „Lessen uit de kabinetscri sis" heeft de heer M. W. Schakel, bur gemeester van Noordeloos voor de a.r. kiesverenigingen te Gapinge, Veere en Vrouwenpolder gesproken. Spr. merkte op dat er dikwijls te weinig contact is tussen kamerfractie en kiesverenigin gen. Aan het begin van de vergadering werd het overleden kamerlid, drs. C. P. Ha zenbosch herdacht. DUIVELAND. De raad van de ge meente Duiveland zal 2» januari a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. B. en W. stellen voor tot gemeentese cretaris te benoemen de heer L. M. Steketee, verificateur gemeentefinanci- en te Bruinisse. Op de voordracht staat als tweede de heer B. de Groot, ge meentesecretaris te Bruinisse. Op de voordracht van B. en W. voor het benoemen van een gemeenteontvan ger staan de heren R. A. van der Snoek en J. van der Maas. Het college stelt verder voor met de n.v. bank voor Nederlandse gemeenten overeen te komen dat 'het crediet in re kening Courant voor het jaar 1961 wordt vastgesteld op 200.000 gulden, dit krach tens een overeenkomst met de bank, die eveneens ter goedkeuring aan de raad wordt aangeboden. Deze overeen- houdt in dat van jaar tot jaar het bedrag van het aan de gemeente te verlenen crediet kan worden gere geld. In verband met het feit dat voor de li6 J^2rnïall,ge ^meenten geen unifor me kindertoelage-verordening gold het geen verschillen oplevert voor het' per soneel in dienst van de nieuwe gemeen- f'ellen B. en W. voor dat een nieuwe kindertoelage-verordening gesteld® gemeente Duiveland wordt vast- ni?IV,00!'.tgeliilk<ï redenen, dus ter ge- lijkschakeling van. de dri#» vnrwmor gemeenten stelt het college vZ? ovlr te gaan, tot de instelling van een wn r-mgbedrijf voor de exploitatto van dl woningwetwoningen. Van d« In de raadsvergadering zal ook het toekomstige subsidiebeleid van de ge meente worden vastgesteld, waarbij men zo veel mogelijk uit gaat van de be- n in -£e d'rie «emeenten. Tenslotte stellen B. en W. voor to» et futercommunale Tm stituut Ziektekostenvoorziening Ambt» naren (I.Z.A.).

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5