POLITIE SPEELDE MEE IN VELE SCHANDALEN Gezin in anto verdronken Bereisde beverrat werd gedood in Krimpe oerwaard Oud-strijders Baloebahrijgers schoten op trein met Zweden KarelI Ex-wachtmeester stort zijn hart uit: Opperwachtmeester stond in uniform achter tapkast programma's Pag. 5 STRIJD WAS HOPELOOS Klemmende deuren konden niet open Nieuwe burgemeester 's-Hertogenbosch Maatregelen tegen tJb.c. bij recruten HET KORT Engeland en Egypte weer vrienden „DAJAL MOET CONGO VERLATEN" Drie vakcentrales eensgezind over loonpolitiek HARDNEKKIGE VERDEDIGING Nieuw-Guinea Rahmanspoedige actie V.N. nodig Zestig bloeiende bollen in loterij CHARMANT: Maandag 16 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD f Van onze speciale verslaggever RODEN. Ex-waehtmeester H. Komduur uit Roden, die beroep heeft aangetekend tegen het streven hem alsnog af te keuren nadat hij ontslag heeft genomen bij de rijks politie, meent dat het tijd is geworden een boekje open te doen. Hij doet dat in zijn klaagschrift dat hij naar de Centrale raad van beroep in Utrecht heeft gezonden. Daarop heeft hij ons een toelichting gegeven in zijn woning te Roden, zijn derde stand plaats bij de rijkspolitie in Drente. Daar is hij na zijn ontslag als „burger blijven wonen. „Mijn hopeloze strijd in het Korps der rijkspolitie heb ik op twee fronten moe ten voeren," vertelde hij ons. „Vaak moest ik onder de moeilijkste omstan digheden mijn politietaak uitvoeren maar tegelijkertijd moest ik bedacht zijn op aanvallen van mijn superieuren en sommige cpllega's." „Mijn superieuren zeiden, dat ik be ren en spoken zag op klaarlichte dag. Is het mijn schuld, dat ik onregelmatighe den ontdekte bij de politie? Langzamer hand heb ik begrepen, dat het mij kwa lijk werd genomen wanneer ik mijn su perieuren op de hoogte bracht van toe standen. die het gezag van de rijkspoli tie ondermijnden." Niet gezwegen „In veel gevallen was het zo, dat po litiemensen zich zo hadden gecompro mitteerd. dat daardoor overtredingen en misdrijven werden uitgelokt. Verschei dene politiefunctionarissen konden niet optreden tegen bepaalde burgers zonder zelf in de gaten te lopen. Ik heb nooit geschenken aangenomen van wie dan ook. Ik heb altijd geweigerd mee te doen met collega's of commandanten, die het niet zo nauw namen met de politiedienst. Ik ben mij bewust, dat ik mij daarmee de haat van verscheidene hunner op de hals heb gehaald." Dat hij geen getapte figuur was, vindt ex-wachtmeester Komduur nog het minste. Wel heeft hij ernstig bezwaar tegen de manier waarop hem dat werd ingepeperd. „Hoewel ik nauwkeurig op mijn tellen paste, heb ik nooit mijn mond gehouden als mijn optreden tegen ambtenaren en burgers die verdacht waren, werd ge dwarsboomd. Mijn werk in dit opzicht werd soms haast onmogelijk gemaakt, doordat heel wat van deze mensen mach tige beschermers hadden. Dat was in Rolde het geval, in Westerbork en in Roden." „In deze laatste plaats heb ik zelfs moeten ervaren, dat mijn plaatselijke commandant een communist in de arm nam om hem gegevens te verschaffen voor de rapporten over mij die naar de districtscommandant werden opgezonden. Het gebruiken van een communist voor het bespionneren van een rijkspolitieman - 10 JAAR TE LAAT is wel de omgekeerde wereld," aldus ex- wachtmeester Komduur. Zedenschandaal De ijver van zijn collega's en plaatse lijke commandanten om hem het leven zuur te maken, vindt hij des te bedenke lijker als men in aanmerking neemt, dat deze gedurende jaren enkele wantoestan den over het hoofd zagen, die hij al di rect na zijn overplaatsing van Wester bork naar Roden op het spoor was ge komen. Het ergste geval betrof een omvang rijk zedenschandaal dat reeds dertien jaar had geduurd. Ten huize van een ingezetene van Roden hebben zich de walgelijkste taferelen afgespeeld met ver scheidene generaties jongens en meisjes uit Roden. Zodra wachtmeester Komduur lucht van deze zaak kreeg en hij daarover rap port uitbracht, was het onderzoek gauw ten einde. Er kwamen zoveel ontstellen de feiten aan het licht, dat de burge meester van Roden het pand, waar zich dat allemaal had afgespeeld, liet afbre ken. Intussen bleek echter dat veel van het bezwarende materiaal, dat in beslag was genomen, door de postcommandant in handen was gesteld van de familie van de man die tenslotte veroordeeld werd. Toen de officier van justitie het bewijs materiaal opvroeg, was het al verbrand. Dochter van de baas Ditzelfde gebeurde met bewijsmateriaal van een fraude die wachtmeester Kom duur ontdekte bij het bestuur van de plaatselijke kleuterschool. Daarbij was de dochter van zijn commandant betrokken. Er was niet alleen schoolgeld verdwenen; ook de gemeente was gedurende jaren opgelicht doordat het schoolbestuur een groter aantal leerlingen had opgegeven dan er schoolgaande kinderen waren. Over de dertig tot veertig leerlingen die teveel waren opgegeven, had de gemeen te gedurende jaren ook een subsidie be taald van dertig tot veertig gulden per kind en per jaar. Tijdens het onderzoek kreeg wacht meester Komduur van een van de be stuursleden (de dochter van zijn com mandant) te horen dat „haar vader hem wel zou krijgen". Deze dochter van een commanderend politieman, had per on geluk een pot inkt over het cahier la ten omvallen, waardoor de boekhouding onleesbaar was geworden. Het kaartsys teem waarin de wachtmeester een on derzoek wilde instellen, was door een betreurenswaardig ongeluk verbrand. Verschrikkelijke druk De commandant van de „te ijverige" wachtmeester deelde hem tijdens een Van een onzer verslaggevers OIRSCHOT. De oud-strijders van Oirschot hebben zaterdagavond (tien jaar te laat) hun ereteken voor de orde en vrede gekregen niet echter uit handen van burge meester E. A. M. A. Steger, aan wie het uitstellen van de uitreiking te wijten is geweest; het was generaal- majoor J. A. A. Sitsen, voorzitter van de Bond van Oud-Strijders in Nederland, die de bijna vijftig oud militairen de onderscheiding op de borst speldde. De plechtigheid, die werd gehou den in de pittoreske Raadskelder onder het 15e-eeuwse gemeente huis, verliep in alle rust. De burge meester drukte zijn spijt uit over zijn verzuim (waarover hij door de commissaris van de Koningin in Noordbrabant ernstig is onderhou den) en bood de oud-strijders zijn excuses aan. Aan de plechtigheid was evenwel een „besloten verga dering" vooraf gegaan, die aller minst rustig was verlopen. Op die vergadering werd burge meester Steger aangeraden niet zelf de onderscheidingen uit te reiken, zoals tot op dat moment zijn plan was. Een kleine minderheid stelde voor niet naar de plechtigheid te gaan en voor de onderscheidingen te bedanken; dat voorstel ging de oud-strijders evenwel te ver. Wel iswaar bleven zaterdagavond en- ke'e eretekens zonder eigenaar, maar het was niet na te gaan in hoeverre dat aan gramschap over het uitstel of aan andere oorzaken te wijten was. GENOEG GESTRAFT Generaal Sitsen zei in zijn toe spraak, dat burgemeester Steger „nu wel genoeg was gestraft". Hij vond het een voordeel dat de oud-strij ders van Oirschot nu nog in het middelpunt van de belangstelling kwamen te staan. In die zin had ook de heer Steger zich uitgelaten. Het vaderland wordt nog eens herinnerd aan de tijd dat orde en rust in de over zeese gebiedsdelen werden be dreigd. „fasen in de geschiedenis van ons land," aldus de burge meester, .,die ook zo gemakkelijk worden vergeten." Bij het oversteken van de provinciale weg Amsterdam-Weesp-Bussum is za terdagavond de 64-jarige weduwe Kars- Aleman uit Weesperkarspel aangereden door een auto. Kort na aankomst in de Majella-stichting in Bussum is zij over laden. nachtdienst mee, dat zijn optreden tegen het schoolbestuur hem zijn baan bij de rijkspolitie zou kosten. Naderhand werd deze commandant zelf overgeplaatst. Hoewel toegegeven moest worden, dat wachtmeester Komduur het in vrijwel alle grote zaken bij het rechte eind heeft gehad, is toch alles op alles gezet hem met een bewijs van geestelijke onvol waardigheid uit de dienst te krijgen. Daartegenover stelt de wachtmeester nu, dat hij uit eigen beweging de dienst van de rijkspolitie heeft verlaten, alleen ofh onder de verschrikkelijke druk uit te komen, die op hem werd geoefend. Om verder aan te tonen onder welke moeilijke omstandigheden hij dienst heeft moeten doen, somt hij een aantal geval len op, die in hoge mate te denken geven. Een van zijn vroegere postcomman- danten, aldus Komduur, had verschei dene bijbaantjes die mede oorzaak wa ren, dat anderen het niet zo nauw na men met wet en dienstvoorschrift. Deze opperwachtmeester (nog altijd in politiedienst) stond in uniform achter de tapkast van een verlof zaak (een café waar geen sterke drank mocht worden getapt) als hulp van de caféhouder je never uit te schenken voor de klanten. Deze opperwachtmeester ging ook uit behangen en schilderen en hij hielp voorts op drukke dagen (en nachten) in een bakkerij. Processen-verbaal Wachtmeester Komduur, die zich er gerde aan dit optreden, vond weinig enthousiasme bij zijn groepscommandant een einde te maken aan die toestanden, die het gezag van de rijkspolitie onder mijnden. Naderhand ontdekte wacht meester Komduur, dat die groepscom mandant zelf geld verduisterde bestemd voor het schoonmaken van het politie bureau- Deze politiefunctionaris (die evenals de postcommandant nog altijd in functie is in een andere plaats in Dren te), zou zich volgens de heer Komduur, ook schuldig hebben gemaakt aan ver duistering van een radio en meubelen. Het begrip „ambtsedig proces-verbaal" scheen niet altijd in verband te worden gebracht met de ambtseed. In ieder ge val constateerde wachtmeester Komduur, dat er verscheidene valse verbalen wer den opgemaakt. Een van de wacht meesters werd voor dit misdrijf veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Politie stal Ex-wachtmeester Komduur deelt ook nog mee dat enkele politiemensen zelf uit stelen gingen. Dat is uitgekomen na dat reeksen aangiften van diefstal van kippen en konijnen in een groot dorp zonder resultaat waren onderzocht door enkele wachtmeesters, collega's van de heer Komduur. Een nieuw benoemde groepscomman dant ging zelf op onderzoek uit. Op een nacht stelde hij zich verdekt op bij een kippenhok waar hij onraad had gehoord. Toen de dief in het donker met zijn buit te voorschijn kwam, sprong de op per hem in de nek. Het was eeh van zijn eigen wacht meesters, die hij al vaker op het spoor van de kippen- en konijnendieven had gezet. Van onze correspondent UTRECHT. Het hele gezin van de Utrechtse tandarts J. H. Becude (36) is zaterdagochtend om het le ven gekomen, toen het met een Opel- Rekord in het water van de Plompe- toren.gracht te Utrecht stortte. Een voorbijganger, die gekleed in het wa ter sprong, heeft nog geprobeerd de inzittenden te redden, maar de por tieren zaten muurvast. Pas toen de brandweer de wagen had gelicht, kon het gezin worden bevrijd. Met zie kenauto's werden de heer Becude, zijn vrouw (31) die in verwach ting was van haar derde kind en hun twee zoontjes een en drie jaar oud in allerijl naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Bij aan komst bleken zij al te zijn overleden. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen staat niet helemaal vast. omdat er nagenoeg geen ooggetuigen zijn geweest. Zeker is. dat mevrouw Be cude van de Van Asch van Wyckkade rechtsaf de Plompetorengracht op heeft willen draaien. Wellicht heeft zij te hard gereden en heeft zij daardoor de korte bocht niet kunnen halen. De auto boorde zich door de balustra de en plonsde vier meter lager in het water. Hij bleef op zijn kop liggen met een wiel boven de oppervlakte. De wa gen was ver doorgedrongen in de me tersdikke laag modder op de bodem van de gracht. De vette massa was ook in de auto gedrongen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tot burgemeester van 's-Hertogenbosch is benoemd mr. R. J. J. Lambooy. Zijn benoeming gaat in op 1 februari, tegelijk met zijn eervol ont slag als burgemeester van Hengelo (O). Mr. Lambooy, die vandaag 57 jaar wordt, is lid van de K.V.P. Zaterdagochtend is in Utrecht een auto in het water van de Plompe torengracht gereden. Vier mensen kwamen daarbij om het leven. DEN HAAG Bij de keuring voor de militaire dienst zullen dienstplichti gen uit een gezin waarin meer dan één geval van tuberculose voorkomt of is voorgekomen, door een militaire long arts woró'en beoordeeld. Ook zal het consultatiebureau .voor; de bestrijding van tuberculose om inlichtingen worden gevraagd. De voorzitters van de keuringscom missies zullen die gevallen aanhouden voor overleg met de inspecteur van de keuringscommissies en zo nodig ook met het 'hoofd van de sectie geneeskun dige aangelegenheden van de inspectie van de militair-geneeskundige dienst. Die inspectie beslist of het noodzakelijk is vrijstelling van de militaire dienst te verlenen. „Griep" Dat antwoordt minister Visser op vragen van het socialistische Kamerlid Lamberts over de t.b.c. die in het ma rinierskamp te Doorn en in de leger plaats Wittenberg is opgetreden. Het is juist, zo zegt ri'e minister, dat een marinier bij wie begin april vorig jaar een open longtuberculose werd ge constateerd, al sinds 8 februari klach ten had over hoesten. Daarop was hij vijf dagen voor „griep" verpleegd. Op 16 februari had hij bij een controle nog wat gehoest, maar de behandelende dokter had pas op 3 maart tot een rönt- genologisc'h onderzoek besloten. Dat werd' op 5 april gehouden en toen was de longtuberculose geconstateerd. In het water van de oude vesting het Ravelijn in Bergen op Zoom is in de nacht van zaterdag op zondag de 46- jarige ongehuwde tuinder Th- Musters uit Bergen op Zoom verdronken. Vermoe delijk is de man door de duisternis mis leid. RADIO DINSDAG 17 JANUARI HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7:00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Wa- terst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Gram; 11.15 V d zieken; 12.00 Pianoduo; 12.20 Regerings- uitz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Zang en orgel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Koorzang; 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15.30 Pianorecital; 16.00 O, die hu- meurtjes; 16.15 Gram; 16.30 V. d. jeugd 17.30 Amateursprogr; 18.00 Nws; 18.15 Pi anospel; 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kleu ters; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Gram; 20.00 Nws; 20.05 Quiz-progr; 22.00 Kamer- muz; 22.30 Nws, beursber v New York en meded; 22.45 Journ; 23.00 Swing Expres; 23.30 Licht progr; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II, 398 M. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleu ters; 10.15 Lichtbaken; 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan.... vooruit; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.10 Lichte muz; 14.35 V d plat telandsvrouwen; 14.45 Gevar progr (herh); 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Regerings- uitz; 18.00 Lichte muz; 18.20 Polit lezing; 18.30 V d jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memojandum; 19.30 Gram; 20.30 Avond college; 21.00 De vrouw van de Pierrot, hoorsp; 22.25 Gram; 22.30 Nws; 22.40 Ge huwd en ongehuwd, lezing; 22.55 Gram; 23.55 24.00 Nws. radio vandaag 1 Maandag-. Het tweede deel van 'het hoorspel De koperen helm naar het gelijknamige boek van Barend Maaskant wordt vanavond om 20.20 uitgezonden via Hilversum 2. Op de andere Hilversumse zender wordt om 20.05, in het programma Ra- dioscoop, het zoeklicht gericht op Toon Hermans. Klassieke muziek is er vandaag te kitst en te keur. We noemen slechts: Hilversum I, 15.15, werken van Kin- demith en David: N.D.R.-W.D.R., 19.30, een programma met onder meer vier liederen op gedichten van Boris Pasternakvan Nabokof, en de Lieder eines fahrenden Gesellen, van Mahler. Via het derde program ma van de B.B.C. kan men de ope ra Orpheus en Euridice van Von' Gluck beluisteren. Moderne jazz is te horen via Hil versum 2, om 23.05, in het program ma Van bebop tot cool jazz. Advertentie Die gebluste Zuurbrand zelf dat gevoel van verlossing; dat wegvallen van Uw vreei Toor herhaling. Alles dank zij een paar Bennies. nn io ie j Rennies - het wondermiddel dat U niet NDJL 18.25 Progv3Z%rz- ïwoDte missen kunt en. dat U nooit meer schau; 19.25 Geheimnisse des Meeres. WDR: missen wilt, als U de heerlijke werking 18.45 Hier und Heute; 19.25 Pas op, hoog- eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet spanning!); 20.00 Journ en weeroverz; koop 'n pakje Rennies, steek er altijd Gevar muz; een paar ^ij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbezorgd aan iedere maal tijd, eenvoudig of méér uitgebreid. Bij 19.45 de geringste aanwijzing of de hevigste 22.00 aanval van overtollig maagzuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw BELGifc frans pijnen op staande voet. 'n Zegen en 'n 19.30 Rep; 20.00 Journ; 20.30 Comedie; uitkomst - zo'n paar Rennies bij de 22.15 Film; 22.30 JoUrn. hand.... TELEVISIE NTS: 20.00 Journ; 20.20 Filmprogr; 20.30 22.05 Politie zonder wapens (The long arm), speelfilm. duitsland MAANDAG. Een documentaire van uitzonderlijke betekenis lijkt ons ,,On the Bowery" een filmprodukt over de zelfkant van New York, dat vanavond om 21.00 op het scherm komt. Het accent ligt op de alcoho listen, die rondhangen in de kroegen van deze straat, en waarmee de Ame rikaanse overheid eigenlijk geen raad weet. De sociologische, psychologische en criminologische aspecten van deze film worden na afloop besproken door prof. dr. J. P. Kruyt, prof. dr. A. Poslawsky en prof. dr. W. Nagel. Er aan vooraf gaan de rubrieken Achter het nieuws (20.20) en Filmvenster (20.30) waarover meer elders op deze pagina. BELGIË VLAAMS heeft om 19.00 uur de tv-camera's opgesteld in de Autosalon te Brussel, om de automo bilisten de laatste snufjes te tonen. Daarna wordt de schijnwerper gericht op culturele actualiteiten (19.45). Na het nieuws en een nieuwe aflevering van de tv-westernserie „Bonanza" volgt een reportage over het nucleai re centrum te Mol (21.10). BELGIË FRANS brengt 'als hoofd bestanddeel van de avond een relais van de Franse t.v.: Vedettenschool (20.30). Men speelt: „De getatoeëer de roos" van Tennessee Williams en „Desiré" van Sacha Guitry. DUITSLAND laat de kinderen eerst tien minuten gymnastiek doen met de turner Adalbert Dickhut (17.00) en dan vertelt Wolfgang Kreutter over spelletjes voor de winteravonden. Hoe is het gesteld met degenen, die door ouderdom niet meer kunnen werken en op de hulp van anderen aangewezen zijn? (20.20). De vrien dinnen is een Italiaanse speelfilm met o.a. Eleonora Rossi-Drago, Va- lentina Cortese, Franco Fabrici e.a. (21.: 5). De avond wordt besloten met een filmreportage van de Europese kampioenschappen ijsschieten in Re gen (23.00). 20.20 Documentaire; 21.05 22.15 TV-spel. belgië nederlands 19.00 Gastprogr; 19.30 Tekenfilms; Filmrep; 20.00 Nws; 20.30 Speelfilm; Mensen en beelden; 22.30 Nws. Chaplin in de Nederlandse litera tuur" heet dé causerie, die de heer J. Brants vanmiddag om tien voor drie in het radioprogramma van de Avro zal houden. Mien van der Horst en Hans Wortel- boer zullen daarbij voordragen uit proza en gedichten, die aan Chaplin zijn gewijd door Marsman, Menno ter Braak, Vestdijk, Anton van Duinker ken, Constant van Wessem en Evert Werkman. Van onze correspondent LONDEN. De diplomatieke betrek kingen tussen Groot-Britannië en de Verenigde Arabische republiek zullen zeer binnenkort weer geheel normaal zijn. De landen staan op het punt, am bassadeurs uit te wisselen. In 1956 wer den de diplomatieke betrekkingen ge heel verbroken als .gevolg van de Brits-Franse actie tegen de zone van het Suezkanaal. Londen en Kairo hebben over en weer namen bekendgemaakt van diplomaten die zij zouden willen benoemen. In de cember van het vorige jaar had dat al moeten gebeuren, maar er was toen geen overeenstemming te bereiken. Sinds 1 december 1959 zijn de Britse regering en die van de Verenigde Ara bische republiek bij elkaar vertegen woordigd door zaakgelastigden. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. In de verhouding tussen de Congolese regering van pre sident Kasavoeboe en de Verenigde Na ties, de laatste tijd toch al niet te goed, is het opnieuw tot een crisis ge komen. „Als Hammarskjoelds plaats vervanger in Congo, de Indiër Rajes- war Dajal, niet op korte termijn wordt teruggeroepen, willen wij niet langer met de volkerenorganisatie samenwer ken", schreef de president in een brief aan de secretaris-generaal. Kasavoe-b'oe acht Dajal verantwoor- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De drie grote vakcentrales, N.V.V., K.A.B., en C.N.V. zijn het in hoge mate eens over de principes, waarvan volgens hen moet worden uitgegaan bij het uitvoeren van de tweede ronde van gedifferentieerde loonpolitiek. De overeenstemming is zo groot, dat de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N.V.V., zaterdag op een bijeenkomst in Rotterdam sprak van een „hernieuwd eensgezind op treden" van de vakbonden. De tweede ronde van de gediffe rentieerde loonpolitiek gaat in bij het vernieuwen van de aflopende e.a.o.'s. Bij die tweede ronde zal volgens de vakbonden zo bleek uit de woorden van de heer Van Tilburg in de eerste plaats moe ten worden uitgegaan van de on- derhandelingsvrijheid van de be drijfstakken. De taak van de rege ring zou beperkt moeten blijven tot het beschermen van het alge meen belang. Ook bestaat grote overeenstemming tussen de bonden over het prijsbeleid en het kartel- beleid van de regering. Twijfelachtig De voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, bevestigde ons gisteravond de mededelingen van de heer Van Tilburg. Hij was er echter niet helemaal zeker van, dat de opvattingen van de vakbonden wat betreft de tweede ronde van de gedifferentieerde loonpolitiek bij de Stichting van de Arbeid en dc regering nu allemaal zo'n gunstig onthaal zouden vinden. delijk voor het falen der Verenigde Na ties bij het handhaven van orde en recht". Premier Bomboko voegde er op een persconferentie in Leopoldstad aan toe dat de lijdzame houding van de VN in de gebieden die onder gezag van aanhangers van Loemoemba staan eigenlijk op „medeplichtigheid aan marteling van en moord op de bevol king" neerkomt. De VN hebben nog niet officieel gereageerd Twee treinen Zweedse troepen van het internatio nale leger zijn inmiddels bij Boekama in het nieuw afgescheiden Katangaanse gebied Loealaba in een hevig gevecht gewikkeld geraakt met opstandige Ba- loebakrijkers die een aanval op een trein deden. Nauwelijks een kilometer verderop werd ook een volgtrein met Marokkaanse versterkingen door Ba loeba's aangevallen. Drie Zweden, on der wie de commandant, raakten ge wond en bij de aanvallers zouden do den zijn gevallen. Na enkele uren trok ken de Baloeba's zich terug en konden de VN-troepen hun reis voortzetten. In Manono, vrijdag nog het toneel van strijd tussen aanhangers van Loe moemba en soldaten van de VN, was het in het weekeinde rustig. De strijd van vrijdag om het vliegveld heeft twaalf doden bij de Baloeba's en ze ven gewonden aan de zijde van de VN gekost. De vijandelijkheden waren be gonnen nadat de Congolezen hadden geschoten op juist gelande Marokkaan se versterkingen van het Nigeriaanse garnizoen. Tenslotte slaagde men erin een wapenstilstand te sluiten waarbij 'besloten werd dat het omstreden vlieg veld onder gezamenlijk beheer zou ko men. Er werden gemeenschappelijke wachtpatrouilles ingesteld. Uit Leopoldstad is de Abessijnse ge neraal Mengasja Ijassoe, stafchef van het internationale leger, onderweg om te trachten de orde in Manono te her stellen. Roeanda-Oeroendi De vergadering van de Veiligheids raad over Oongo en de Russische eis dat Roeanda-Oeroendi aan het Belgi sche beheerschap moet worden onttrok ken, hebben niets opgeleverd. De enige resolutie, die van drie Afrikaans-Azia tische landen om België wegens schen ding van het beheerschapsakkoord te veroordelen, haalde met Ruslands steun slechts vier van de elf stemmen. De andere leden van de Veiligheidsraad onthielden zich van stemming. De Rus Zorin betoogde daarop dat de kwestie thans aan de Algemene Ver gadering moet worden voorgelegd, maar vroeg niet om onmiddellijke sa menkomst van de Assemblee, die tot 7 maart op reces is. De Congolese gede legeerde in de Raad wees erop dat als Congo inderdaad zou zijn aangevallen, zoals Rusland had beweerd, hij dit ze ker zelf aan de orde gesteld zou heb ben. De toestand aan de grens tussen Congo en Roeanda-Oeroendi is intussen nog gespannen; volgens een Belgisch bericht zouden de Congolese soldaten, aanhangers van Loemoemba, schoten naar het Belgisch gebied hebben ge lost. Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK. In Lekkerkerk is zaterdagmorgen een be verrat gevangen en gedood. Zijn afmetingen negentig cen timeter lang, ruim zes kilo zwaar maakten het in Neder land toch al zeer zeldzame dier tot een unieke verschijning. De boerenknecht Simon Koolwijk heeft het dier het eerst ge zien: zaterdagmorgen om half elf, toen hij wat mest naar het land ging brengen bij de Opperduitse Tiendweg. Juist kwam daar de boer W. Breedveld voorbij. Samen gingen de mannen op jacht. Later sloot de landbouwer Frans Hoek zich bij hen aan. Toen de mannen hem met veel moeite op het droge hadden gekregen maakten zij hem snel af. Uit België Pas toen konden zij het dier dat aan de achterpootjes zwemvliezen had identificeren als een niet gevaarlijke beverrat. Ruim een week geleden is in Blerick bij Venlo een kleiner exemplaar gevangen en door de politie doodgescho ten; toen rees het vermoeden dat de dieren uit België afkomstig zijn. Daar worden beverratten om hun fraaie pels gekweekt. Soms ontsnappen er enkele ratten, die zich dan de Maas laten af zakken. De rat die in Lekkerkerk is gevangen zou dus na de tocht over de Maas over de hoge Lekdijk moeten zijn geklauterd en zo in de Krimpenerwaard terecht zijn gekomen. KOEALA LOEMPOER (AP) Pre mier Abdoel Rahman van Malakka heeft de Britse minister voor gemene bestzaken, Duncan Sandys, gewezen op ,,de noodzaak van spoedige actie inzake Nieuw-Guinea". Na een onderhoud dat de twee staatslieden in de Maleise hoofdstad hadden gehad, zei Rahman: „Ik heb hem verteld dat de V.N. belangstelling voor Nieuw-Guinea moeten opbrengen hoe vlugger hoe beter". Rahman zei dat beiden van mening waren dat „de moeilijkheden in Nieuw-Guinea" nog ernstiger waren dan die in Laos. Sandys bracht daar slechts tegen in dat daarmee niet gezegd wilde zijn dat de ontwikkeling in Laos niet belang rijk zou zijn. „Climax dichtbij" In Medan heeft een van de plaats vervangers van Nasution, brigade generaal Suprapto zaterdag verklaard dat de climax in de kwestie-Nieuw- Guinea „binnen enkele maanden" zou kunnen komen. Minister Subandrio zei zaterdag in Kairo dat een vreedzame oplossing voor het geschil over westelijk Nieuw- Guinea niet gevonden kon worden zolang de Nederlanders Nieuw-Guinea bewapenen. Op de vraag of hij meen de dat oorlog onvermijdelijk was, hief de Indonesische minister zijn armen in de lucht en liep hij weg. Subandrio was onverwacht in Kairo aangekomen voor besprekingen met zijn Egyptische ambtgenoot Fawzi. Gisteren is hij naar Djakarta door gereisd. Het weinig glorieuze einde van de grote beverrat. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De bloemibollenlote- rij, die het bureau van Laurens A. Daa- ne in Amsterdam in november voor het Rode kruis heeft opgezet, is ten einde. Voor twee gulden kon men een bakje met drie bloembollen kopen, en daar mee dingen naar een (gedeelde) hoofd prijs van tienduizend gulden. Het ging er om in wiens «bakje de eerste bol uit kwam. Gisteren was het de dag van aanmelding. Van negen tot half tien in de ochtend (wie later kwam maakte geen kans op de prijs) hadden zich zes tig van de naar schatting bijna honderd duizend deelnemers telefonisch gemold. Als vandaag een jury vaststelt dat zij allen volgens de regels van het spel hun bollen hebben d'oen ontluiken, krijgen zij ieder 165 gulden. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN 20 voor een gold ft

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5