Havenwerken aan alle kanten op eiland Noord-Beveland De Poel aan vooravond van ruilverkaveling BEWEGING OP VIER Waas van onzekerheid rond haventje van Geersdijk Veerse baljuw trad streng op tegen ketters Prof. Diepenhorst sprak over het vrije tijdsprobleem FILMS Drink Vele geschenken voor WèJlöeLinqen ÖOOR Z€€UWS€ hlStORIS zuster Haffner Geheelonthouders met Franse film Deskundige voorlichting in Nisse do enige echte Sedert 1912 Statistische feilen geven boeiend beeld Franse staalindustrie boekte recordproduktie Zaterdag 14 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 door L. van Wallenburg TERNEUZEN. Een stroom van ge- schenken mocht zuster Haffner in ont- j vangst nemen toen ze in een speciale bijeenkomst afscheid nam van de be- j jaarden en het personeel van rusthuis ,,Scheldeoord". I De voorzitter, de heer J. de Jonge, sprak een dankwoord tot de scheider-de directrice, en bood haar voor haar nieu we woning in Leer sum een stofzuiger aan. Namens het personeel sprak de heer D. Ollebek, die een strijkplank verge zeld deed gaan van zijn goede wensen. Namens de bewoners bood daarna mej. J. Duivendiik een boekje aan, dat naast een mooie foto van het rusthuis ook al le hand tekeningen van de bejaarden be vatte. Bijzonder ingenomen was zr. Haffner ook met een kleed dat door een van de oude dames was gemaakt, en dat aan geboden werd door mej. D. Stouthaimer en mevr. Dey. Verder volgden nog een kapstok, een keukentafel en een krukje. Zuster Haffner zelf was zichtbaar ont roerd toen ze een dankwoord sprak voor alle goede wioorden en niet in het minst voor de vele geschenken. De avond werd verder opgevuld met toneelstukjes, opgevoerd door perso neelsleden en door accordeonmuziek. rAAR JE OOK kijkt op het eiland Noord-Beveland, van noord naar zuid of van oost naar west overal is er beweging aan het havenfront. Bij Kats is de aan leg van de provinciale veerhaven vrijwel voltooid. En bij Colijnsplaat wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe vissershaven. Maar ook aan de andere kant van Noörd- Beveland komt er leven in de havenbrouwerijVolgende week dinsdag wordt de aanleg van aen nieuwe landbouwhaven te Kortgene aanbesteed. Precies een week later volgt de aanbeste ding van het graven van de nieuwe haven in Kamperland. Bin nen betrekkelijk korte tijd beschikt Noord-Beveland dus over vier nieuwe havens, al zijn ze dan niet alle vier geschikt voor de aan- en afvoer van landbouwprodukten. Noord-Beveland gaat helemaal op de achop" zei ons een rechtgeaarde land bouwer. Hij is met zijn bewering niet zo ver bezijden de waarheid. Want Noord-Beveland heeft, ongetwijfeld het meest te maken met de projecten, die ten nauwste samenhangen met de uit voering van het Drie-Eilandenplan. Nieuwe wegen moeten er komen naar de dammen in de Zandkreek en het Veerse Gat. En na de afsluiting van het Veerse Gat ontstaat het Veerse meer waarin eb en vloed hebben afge daan. Dit betekent, dat er heel wat pro jecten aangepast moeten worden aan de nieuwe situatie. Het waterschap Noord- Beveland bouwt (op bevel) gemalen en waterleidingen, maar ook de havens van Kamperland, Kortgene en Geers dijk vragen aanpassing. Voor Kamperland en Kortgene heeft Rijkswaterstaat nieuwe havens ontwor pen. Met de uitvoering van beide objec ten zal zeer binnenkort worden begon nen. Volgende week dinsdag wordt de aanbesteding gehouden van de nieuwe haven te Kortgene. KORTGENE DE nieuwe haven krijgt een geheel an der beeld dan de bestaande. Meer ruimte en meer outillage. Aan de zijde van de veerdam zal een nieuwe loswal gebouwd worden met een lengte van 80 meter. De spuikom en het westelijk ge deelte van de haven zullen verdwijnen en volgespoten worden. Daardoor is het mogelijk, dat de gemeente deze nieuwe terreinen voor opslagruimte of voor eventueel te stichten industrieën kan gébruiken. De opzet is, dat de nieuwe haven ge schikt gemaakt wordt voor het binnen varen van coasters. Dit scheepstype kan in de oude haven moeilijk manoeu vreren. Dat is straks verleden tijd. De haven krijgt een diepgang van 4.60 meter min N.A.P. De geul naar de Zandkreek zal kaarsrecht getrokken worden en wordt op de bodem 17 me ter breed. Deze geul wordt circa 600 meter lang. De havenkom wordt zo aan gelegd, dat de binnenkomende schepen er ruimschoots kunnen zwaaien. Voor de gebouwen van de coöp. Noord-Beveland komt nog een loswal, die alleen door deze coöperatie ge bruikt zal worden. Rijkswaterstaat denkt 1 februari a.s. met de aanleg van de haven te begin nen. Verwacht wordt, dat het karwei medio augustus-september klaar zal zijn. Kortgene beschikt dan over een ruime, goed geoutilleerde landbouw. KAMPERLAND p\E aanbesteding van de nieuwe haven -V te Kamperland wordt gehouden op dinsdag 24 januari, precies een week later dan in Kortgene. Ook in deze plaats zal de spuikom verdwijnen. Dit gedeelte van het haventerrein zal vol gespoten worden en disponibel zijn voor het plaatsen van loodsen e.d. En kele commissionairs moeten hun lood sen opruimen en weer optrekken (in steen) op het nieuwe terrein van de spuikom. Dat brengt hoge kosten met zich mee. Wellicht zit er een schade vergoeding in. De opslagruimte beslaat een oppervlakte van circa' 14.000 vier kante meter. De kronkelende geul naar het Veerse Gat zal rechtgetrokken worden en krijgt een lengte van circa 1100 meter. De nieuwe haven zal beschikken over een aparte zwaaikom. En natuurlijk komt er een loswal, over een lengte van 105 meter. De havenkom wordft 250 meter lang en 30 tot 80 meter breed. De bo- dembreedte van de geyj 'Wordt 15 meter en aan de waterlijn 30 toeter.. Ook in deze haven zal ibjgft la (te toekomst mo gelijk zijn metr te laden en te lossen. Naast de lostiftju ïöét een lengte van 105 meter ktfflflfc dr aan de andere kant van de haveü toog een loswal met stei gers ter lengte van 50 meter. Wat de nieuwe havens betreft kunnen Kamperland en Kortgene straks gaan wedijveren. Ook in Kamperland zal de aanleg van de nieuwe haven rond sep tember klaar zijn. In ieder geval wordt er naar gestreefd dit object voor de aanvang van de bietencampagne ge reed te hebben. GEERSDIJK GEERSDIJK beschikt eveneens o\ een haven(tje). Rond deze haven hangt echter een waas van onzeker heid. Het waterschap Noord-Beveland heeft deze haven in eigendom. Het be stuur heeft weliswaar een verzoek tot Rijkswaterstaat gericht voor behoud, maar een definitief antwoord op dit verzoek is echter nooit ontvangen. Voor al de boeren, die in de omgeving van deze haven hun landerijen hebben ijve ren sterk voor behoud. Op hun aan drang heeft het waterschapsbestuur dan ook een verzoek gericht tot rijkswater staat. Op Noord-Beveland bestaat de indruk, dat Rijkswaterstaat deze haven niet voor aanpassing aan de nieuwe si tuatie in aanmerking laat komen. Uit het stilzwijgen van Rijkswaterstaat con cludeert men op Noord-Beveland, dat niet veel hoop voor behoud gekoesterd mag worden. COLIJNSPLAAT IN Colijnsplaat nadert dus het graven van de vissershaven de voltooiing. Ook dit project heeft te maken met de uitvoering van het Drie-Eilandenplan. Door de afsluiting van het Veerse Gat zien de vissers van Arnemuiden im mers hun thuishaven in Veere ontno men. Rijkswaterstaat legt nu voor hen een nieuwe haven aan in Colijnsplaat. Het gaat de vissers echter niet van har te. Half februari zullen de eerste vis sersschepen de nieuwe haven kunnen binnenvaren, waar ligplaats is voor 30 a 32 vaartuigen. De haven beslaat een oppervlakte van 20.000 vierkante meter. Over een lengte van 270 meter zijn stei gers aangelegd, waar de schepen kun nen meren en hun lading kunnen los- de nieuwe veerhaven, vlak bij Kats. Met dit project heeft Rijkswaterstaat echter niets te maken, want de aanleg sen. Een gedeelte van deze steigers is ook toegankelijk voor vrachtauto's. De haven heeft een diepgang van 4,5 me ter min N.A.P. De afwerking van het project wordt thans aangepakt. Ons verhaal zou onvolledig zijn zon der de vermelding van de aanleg van van deze haven wordt uitgevoerd in op dracht van het provinciaal bestuur. De ze haven wordt aangelegd teneinde de vaartijd te bekorten tussen Zierikzee en de rest van Zeeland. Thans wordt nog gevaren naar Katseveer. Na de in gebruikneming van de nieuwe haven te Kats zal de reisduur met de veerboot ruim een half uur duren, terwijl thans circa 50 minuten gerekend kan worden. Verwacht wordt, dat de haven half maart in gebruik kan worden genomen. Op vier „fronten" zijn dus de havenwerken in beweging. De tot standkoming van deze werken zal Noord-Beveland een geheel ander aanzien geven, het eiland, dat toch al aan grote veranderin gen onderhevig is. Noord-Beve land (en onze gehele provincie) zal er wel bij varen. Colijnsplaat krijgt in de naaste toe- komst een nieuw element in de dorps gemeenschap. Dat is de visserij. De vissers uit Arnemuiden krijgen nl. na de afsluiting van de dam in het Veerse Gat hun thuishaven in Colijnsplaat. Veere is na dit tijdstip niet meer te bereiken met de vissersschepen. Rijkswaterstaat verwach, dat de haven in Colijnsplaat half februari in .gebruik kan worden genomen. De foto toont de 270 meter lange steigerdam, waar de vaartuigen kunnen afmeren. Voor meer bijzonder heden verwijzen wij naar bügaand verhaal. MIDDELBURG. Op een door de Nationale Christelijke Geheelonthouders Vereniging te Middelburg gehouden avond, vertoonde de N.C.A.-filmdienst de bekende Franse film Meisjes ach ter tralies". Het is een goed igeimaakte rolprent, welke de 'belevenissen van en kele meisjes in een tuchtschool op schrijnende wijze belicht, 's Middags werd een film voor de jeugd vertoond, welke de titel Rasmus en de vage bond" had. Adverten tien NISSE. Als een eerste serieu ze, kennismaking met de proble men van de ruilverkaveling heeft de gring westelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. gistermfddag in het dorpshuis een voorlichtingsbijeen komst gehouden die redelijk goed bezocht was. Een trio deskundige sprekers behandelde de vele facet ten, die met de ruilverkaveling samenhangen. En dat zijn er vele. De sprekers waren realistisch ge noeg om naast de voordelen ook de nadelen op te sommen van ruil verkaveling. De aanwezigen waren het er in het algemeen over eens, dat de ruilverkaveling bepaald wel in het belang is van de boeren stand. In zijn begroetingswoord kon de kring- voorzitter, de heer F. de Groene, o.m. verwelkomen de burgemeesters van 's- Gravenpolder-Nisse-'s-H. Albtskerke en van 's-Heer Arendskerke, de heren D. J. Jansen en D. M. Vermet. Zoals men weet staat er voor De Poel, een laag weidegebied met vele kronke lende wegen, en omgeving een ruilver kaveling op stapel. De waterafvoer, die in de toekomst omgebogen" moet wor den van de Ooster- naar de Wester- schelde, zal mede een grote factor zijn in het plan tot ruilverkaveling. En ver der komt daar nog bij de aanleg van een nieuwe rijksweg, ten zuiden van Goes van het viaduct te Kloetinge naar het viaduct bij 's Heer Arendskerke. In zijn openingswoord memoreerde de heer De Groene de moddermisère in de landbouw en de ontwikkeling in de agrarische sector. In dit verband noem de hij de E.E.G. „Het zal vooral aan komen op kwaliteitsprodukten. Aanpas sing van het bedrijf aan de nieuwe si tuatie is noodzakelijk en zo moet u ook de ruilverkaveling zien. Laat u daarom terdege voorlichten over deze materie." Nu, aan deze voorlichting ontbrak het niet. Ir. R. J. Koopmans van de Ned. Heide Mij. besprak met name de vraag: Welke mogelijkheden zijn er na de ruilverkaveling voor het bedrijf. Hij concludeerde, dat een njeuwe verkave ling het hoogste rendement biedt. Ook de waterbeheersing noemde ir. Koop- mans een onderdeel van een hoog ren dement, gevolgd door boerderijenbouw, aanleg van elektrisch en waterleiding. En als laagste rendement stipte spre ker de egalisatie aan. Ir. Koopmans had uitgerekend dat de gemiddelde ruilver- tje heeft gehakt, vergeleek het ruilver- kavelingswerk met het naar de tand arts gaan. Het verbeteren van de exter ne produktieomstandigheden zag de heer Markusse als het boren van een kies. ,,Dat gaat in de regel niet pijnloos". Het gaat om de produktieverhoging en kostenverlaging. ,,En dat is bij ruilver kaveling beslist te bereiken". De heer Markusse kon dit met enkele concrete voorbeelden uit zijn ervaring aantonen. Als kosten verlagende factoren noem de hij minder en grotere kavels, goede ontsluiting van de percelen en grotere bedrijven. Maar op de vraag wanneer nu een be drijf economisch verantwoord kan wer ken, wist de heer Markusse geen ant woord te geven. Dat is ook moeilijk. Op Walcheren werd na de oorlog 10 ha aan gehouden en in Kleverskerke (pas ge stemd) 18 ha en Stoppeldijk komt met 22 ha uit de bus. Ook de verplaatsing van bedrijfsgebouwen in het ruilverka- velingsgebied (van het dorp naar het veld) roerde de heer Markusse aan. Na de pauze vertelde burgemeester J. D. Jansen, dat than-s voor de derde keer de ruilverkaveling in De Poel aan de orde is. Vlak na de oorlog hadden ged. staten reeds plannen, maar het gehavende Walcheren was toen aan de beurt. En in 1952 nam de raad van 's H. Abtskerke een besluit de ruilverka veling aanhangig te maken, maar toen gooide de ramp van 1953 roet in het eten. Gedachtig aan het spreekwoord drie maal is scheepsrecht" hoopte de burge meester echter, dat het nu toch zal door gaan. ,,Laat in de discussie het belang van de streek prevaleren. Voor de toe komst is het van groot belang, dat er betere bedrijven komen", aldus de bur gemeester, zich richtend tot de ouderen. Een uitgebreide discussie was het re sultaat van de voorlichting der deskun digen. Geen enkel protest werd even wel gehoord over de voorgenomen plannen. Verbetering weg Zierikzee -Haamstede aanbesteed MIDDELBURG. De van de provinciale weg verbetering Zierikzee Haamstede en het wegvak tweede brugZwaardweg werd gistermorgen bij Provinciale Waterstaat aanbesteed. De uitslag was als volgt: 1. A. W. Wan del, Nieuwerkerk en D. Rentier, Noord- gouwe met 162.000. 2. J. en K. T. de Oude, Biervliet met 170.200. 3. Aanne mingsbedrijf H. Stouten, Brouwersha ven melt 170.800. 4. Aannemingsbedrijf fa. M. van der Velde en Zoon, Bruinisse met 174.000. 5. Aannemingsbedrijf Zeeland" N.V., Middelburg met 175.200. 6. Fa. van Dongen en De Voogd, Haamstede met 176.000. 7. Aannemersbedrijf ,Schcuwen-lD.uiveland Zierikzee met 177.000. 8. Fa. A. de Bourgraaf en Zoon, Wilhelminadorp, met 177.500. 9. Fa. Gebr. Roverts, Hardinxveld-Giessendam met 178.155. 10. Fa. P. en K. T. de Jonge, Renesse, met 179.400. Nieuwe boeken leeszaal TERXfEUZEN. De aanwinsten van de Openb. leeszaal zijn: Romans: Arvay: Drie uur nog duurt de nacht; Gijsen: De man van overmorgen; Ka des: Mensen in de schemer; Kirst: Morgen is het leven anders; Manders: Het gouden visioen; Noack: Wie heet er nu Valentine?; Tertz: Het proces begint; Doeddntsjef: De uil en de man; Tsjechow: Wanjka en Kasjtanka; Vestdijk: Het vijfde zegel; Wagenaar:Vlucht naar de zon; Wallace: Ben Hur. Niet-romans: Fel derhof: Met de microfoon op stap; Hoskyns en Davey: Het raadsel van het Nieuwe Testament; Winkler: In Gods naam; Ven, van der: Het arbeidsconflict. De rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlan den; Blécourt: De zitting wordt gesloten; Hermans: Erosie; Grzimek: Serengeti mag niet sterven; Adamson: In vrijheid geboren; Ford Anglia, Peugeot 403 en 404, Renault 4 en -Dauphine; Arnoldi: Wat, waarom en hoe toneelspelen; Corte: Liedjes; Collem: Uit de oude draaidoos; SimonsFrederik van Ee- den; Tricht: Louis Couperus; Eeden: Gedich ten; Andreus: Gedichten 2 dln.; Helman: Ca- raïbisch passiespel; Somerwil: Meesters der Chinese vertelkunst; FlacelièreZo leefden de Atheners ten tijde van Pericles; Hunter: Duisternis daalt over China: TroyatZo leef den de Russen; Weissberg: Mensen als koop- In 1521 vaardigde keizer Karei V, heer der Nederlanden, het eer ste plakkaat uit tegen de ketters. Zo werden allen genoemd, die het niet met de Roomse leer eens wa ren. Bekend is dat de eerste marte laren Hendrik Voes en Johannes Esch (van Essen) waren. In 1523 werden ze te Antwerpen verbrand. In het noorden was het Jan Bak ker, pastoor te Woerden, die als eerste in 1525 in Den Haag zijn leven op de brandstapel verloor. Ook Zeeland heeft zijn marte laren gehad. De eerste waren Dirk Arentz uit Middelburg en Adri- aan Louwerse van Grijpskerke, die in 1530 te Middelburg werden op gehangen. Wat de Roomse kerk ketters noemde, waren niet ellen volgelingen van Luther. Er waren ook Wederdopers bij, waar van de volgelingen zich op volwassen leeftijd lieten herdopen, wederdopen. Ongeveer vierhonderd jaar geleden, op 23 december 1560. had de terecht stelling van zo'n Wederdoper voor het stadhuis op de Markt te Veere plaats. Dat was Joos Joossen, een schoenma ker van ongeveer 21 jaar. Op 7 december was hrj verhoord voor de baljuw de heer van Fontes, de twee burgemeesters Jacob Campe en Hendrik Zomer en vier schepenen. Uit deze exa- minatie, dit verhoor, weten we een en ander uit zijn leven en van zijn dwa lingen. JOOS JOOSSE Hij was in Goes georen en was twee jaar geleden uit Goes vertrokken. In verschillende plaatsen had hij vertoefd, doende daar zijn ambacht." Van Goes was hij naar Antwerpen vertrokken, waar hij vijf weken had gewoond. Daar na verbleef hij drie maanden in Middel burg, waar hij gewerkt heeft bij de schoenmakers. Bartelemeus en Cornells van Laren. In Arnemuiden had hij vijf weken gewerkt bij Simon in de Lange- straat. Toen hij weer terugkeerde naar Ant werpen kon hij daar geen werk vinden en heeft daarom een paar maanden in Gent gewerkt. Daarna heeft hij een dienst gekregen buiten Antwerpen om in een zeker land te gaan werken. Op de vraag welke landstreek dat was wilde hij geen antwoord geven, omdat dit niets te maken heeft met zijn ge loof waarover hij door zijn rechters on dervraagd werd. Na weer een paar weken in Antwer pen gewerkt te hebben is hij een jaar geleden ,,met Kosmisse 1559" naar Vee re gekomen. Hier werkte hij eerst bij Oude prent van het stadhuis te Veere C7 OOSTBURG. Op een drukbezochte: oudedagsprobleem meebrengt en dit is tenslotte ook een vorm van vrijetijds- probleem. Vooral voor de steden, waar de mensen drie hoog achter hun dagen slijten ligt deze zaak zeer scherp. De ontwikkeling gaat bovendien in een richting dat niet meer de arbeid de kavelingskosten 2450 gulden per ha. be- j famiiie_aVond van de CBTB, de CJBTB i levensvervulling bepaalt maar eerder de dragen. Overigens had hij sterk de druk, dat dit bedrag voor De Poel ho ger zal liggen. Uitgaande van 2500 be tekent dit voor de belanghebbende, dat hij 830 gulden per ha. zelf zal moeten betalen, de rest subsidieert het rijk. Deze som kan in 30 jaar afgelost wor den hetgeen dan neerkomt op 41 gulden per ha. per jaar. Een bedrag dat, naar de mening van ir. Koopmans, niet in verhouding staat tot hetgeen de uitvoe ring van de ruilverkaveling kost. Ir. M. A. v.d. Werff, eveneens van de Ned. Heide Mij., besprak enkele as pecten uit de ruilverkavelingswet, een wet, gebaseerd op rechten van de eige naren. Spreker kende grote waarde toe aan de plaatselijke commissies, samen gesteld uit vertrouwensmannen van de streek. Hij herinnerde voorts aan de wenszittingen, waarop niets beloofd j wordt, maar alleen wensen worden aan gehoord. Ook de schatting van de grond en de lijst van rechthebbenden noem- I de ir. v. d. Werff van onschatbare waar- I de. ,,U zal het nooit honderd procent krijgen, u kan er veel van verwachten, I maar niet alles. Het wordt in ieder ge- 1 vai beter", zo hield hij zijn toehoorders j ten slotte voor. De heer J. Markusse, assistent bij de j rijkslandbouwvoorlichtingsdienst die al meermalen met het verkavelingsbijl en de CPB heeft prof. mr. dr. I. A. 1 vrije tüd. En hoe bedenkelijk deze ver- Diepenhorst een inleiding gehouden over i schuiving ook moge zijn, men heeft er het vrüetydsprobleem, die de aanwezi-1 mee te maken. gen van het begin tot het eind met grote interesse en geboeid hebben be luisterd. Dat laatste werd niet in de laat ste plaats veroorzaakte door de interes sante aan de statistiek ontleende cijfers, die een boeiend illustratie-materiaal De spreker wees er o.m. op dat het vrijetijdsprobleem in de grote steden veel urgenter ligt dan op het platteland. De moderne mens werkt gemiddeld 100.000 uren minder dan zijn voorouder in vroeger eeuwen. Deze ernorme tijd moet op de een of andere wijze gevuld worden. De in dustrieën werken thans reeds aan op een vijf daagse werkweek en in Amerika wordt zelfs al over een vierdaagse week gesproken. Overigens, zo zei prof. Diepenhorst, id stripverhalen zie ik die werktijdsverkorting nog niet siripvemaien in de agrarische sectoren van het be- drijfsleven, want de koe die vijf dagen melk geeft, moet nog uitgevonden wor den. Intussen is door de werktijdsverkorting het vrijetijdsprobleem nijpend gewor den. Daarnaast moet men bedenken dat dat de arbeider tegenwoordig eerder wordt gepensioneerd, hetgeen ook een Daarnaast is de tijd niet ver meer af dat men van Amsterdam tot de Bies- bosch niet anders dan huizen aan zal treffen. Honderd jaar geleden bedroeg het inwonertal nog drie miljoen, thans is het gestegen tot twaalf miljoen en in 1970 zal men reeds moeten rekenen met vijftien miljoen, Vele maatregelen zullen dus getroffen moeten worden om de verveling te ver drijven die ontbindend werkt in de samenleving. De huidige toestand is in hoge mate onbevredigend, want gezien de cijfers van de statistiek moet aange nomen worden dat maar liefst twintig procent van de Nederlanders van boven de twaalf jaar geen enkel boek bezitten, bovendien komt een groot deel van het krantenlezend publiek niet verder dan PARIJS (Reuter) De Franse staalindustrie heeft in 1960 een record- produktie bereikt met 17,28 miljoen tan of 13procent meer dan in 1959. Ook de produktie van ruwijzer bereikte een hoogtepunt met 14.14 miljoen ton of 13,4 procent meer dan in 1959. De spreker stond uitvoerig stil bij de sport. Op het ogenblik geeft de sport aan 400.000 jongeren levens vreugde en daarbij dient bedacht te worden dat de sport de onzedelijkheid en de baldadigheid tegengaat. Overi gens kosten slechts tien voetbalvelden nog afgezien van de grondaankoop reeds 360.000 gulden, terwijl men daar op slechts 500, jongeren kan bezig houden. Astroonomische bedragen zul len dan ook nodig zijn. De nationale hartstochen zijn in dit verband natuurlijk een gevaar, hoewel het gokken met kleine bedragen geen gevaarlijke ontsporing genoemd kan worden, zo zei spreker. Maar als een kansje gewaagd moet worden om de sportopvoeding van de jeugd te finan cieren. dan is men wel duidelijk op een hellend vlak. De toenemende welvaart maakt het vrijetijdsprobleem van de ach tergebleven groepen steeds groter. Met een weekoontje extrla is de arbeider niet geholpen. Daarvan kan hij met zijn gezin er niet opuit trekken. Christelijke vrijetijdsbe- helst o.a. ook dat men iets voor een ander doet, in welk verband prof. diepenhorst ook wees op de mid delbare schooljeugd, die in de grote vakanties veel zou kunnen doen in diverse inrichtingen, waar men met een groot personeelstekort kampt. schoenmaker Andries op de hoek van de Capellestraat, later bij een ander tot hij gevangen genomen werd. Hij was eerst in de kost bij een vis ser Jan in de Oudestraat, wiens vrouw Jacquemine heette. Daarna bij een.jui- dere visser Antheunis aan de hoek van 't kerkhof, wiens vrouw de naam Barbe- le droeg. Daar werd hij gevangen gefto- men. Ongeveer drie maanden voor Pink steren 1559 werd hij herdoopt, maar hij wilde niet zeggen waar dat was. DWALINGEN Nadat hij een en ander uit zijn leven verteld had, gingen de rechters verder om hem te onderzoeken omtrent zijn ge loof. Dat hij zich opnieuw had laten do pen, was in hun ogen reeds een grote ketterij. Waarom was de doop als klein kind in de Roomse kerk niet voldoende? Maar er waren nog andere ketterijen. Joos Joossen loochende dat het huwelijk een sacrament is. Het is een vereni ging van man en vrouw, door God ver ordineerd, maar geen sacrament zoals de Roomse kerk leerde (en. nog leert). Ook met de Roomse leer van het Avondmaal was hij het niet eens. In de bijbel wordt dit ook wel genoemd breking des broods, dat is heel wat anders dan de ouwel die de priester uitreikt. De laatste tien maanden heeft hij dan ook de mis niet bijgewoond. Ja, hij had ook een bijbel, in Antwer pen van een zekere Cornelis gekocht. Op de vraag waar deze woonde zei hij dit niet te weten (misschien wilde hij het niet zeggen). Een biechtvader had hij ook niet nodig, omdat hij die altoos bij zich had, zoals hij zei. VONNIS Op 12 december werd hij weer onder vraagd. nu op de pijnbank, waar bij anderhalf uur gepijnigd werd. Maar hij herriep niets, weigerde ook te zeggen wie hem had wedergedoopt en waar dit gebeurd was. - Op 20 december bezochten de baljuw en twee schepenen hem in de gevam genis om hem opnieuw te ondervragen. Maar hij bleef bij zijn vroegere ver. klaring. Zijn rechters beweerden dat hij niet vast in zijn schoenen stond ,en niet goed wist wat hij beleed. Anders had hij -wei beter de priester kunnen antwoorden die hem bezocht had. ,,De priester had maar eens op de pijnbank moeten liggen, zoals ik de dag te voren!" -.•< Dan zou hem de lust tot redetwisten ook wel vergaan zijn, 'bedoelde hij te zeggen. Op 23 december werd het vonnis vol trokken. Voor het stadhuis werd hij „geëxecuteerd metten viere" (verbrandt Wat er nog van zijn lichaam overschot:i werd buiten de stad aan de galg ge hangen. als afschrikwekkend voorbeeld. Zijn bezittingen werden verbeurd ver klaard. Terwijl men zich gereed maak te om Kerstmis te vieren, rookte daar in Veere de brandstapel. - Voordien werd er een publicatie uitge vaardigd om bij de executie geen be roerte of oploop te maken, „op pene van lijf en goet en van gestraft te wor den als oproermakers en vianden van de gemene welvaart". Men vertrouwde de burgers dus niet helemaal en tracht te ze door zware dreigementen stil te houden. Vooral de baljuw was een streng man. In diezelfde tijd veroordeelde hij een zekere Jan IJshrants om ge- executeerd te worden met den zwaard» (onthoofd). Hij werd ervan beschul digd lelijke schandaleuze verboden boeken te bezitten. Het kon echter niet bewezen worden. Jan IJsbrants beweer de een kind der heilige kerk te zijn en legde een certificaat hiervan over uit Zierikzee waar hij gewoond had. Zulk een wrede behandeling ging zelfs een= paar schepenen te ver. Ze verzetten zich tegen het vonnis van de baljuiw. die het moest herzien in een verbanning voor vijftig jaar. Twee weken later (11 jan. 1561) wer den eveneens verbannen Antheunis Jan- se en zij,n huisvrouw Barbele, de men sen waar Joos Joosse laatst in de kost was, verdacht van ketterij. Eveneens Henrick Willemsz. die licht vaardig gesproken toad over de heilige sacramenten der kerk. Nog verscheidene jaren was de Veer se overheid sterk aan de eredienst der Roomse kerk gehecht. Alleen de straf fen werden milder; de doodstraf werd vervangen door verbanning of het be vel God en de justitie om vergiffenis te bidden." Dodenval in Dakota De oude strijd tussen blanken en indi- anen vormt ook nu weer hét hoofd thema in de film die in Luxor in Vlis- smgen draait. Een strijd, die overigens geens>zns zachtzinnig werd opgelost. Bo vendien ontmoeten de blanken hier nog een andere vijfand. n.l. de vreselijke hit te van. de Dodenvallei. Het verhaal heeft weinig hoogtepun ten, maar steekt nog wel gunstig af bit de vele andere rolprenten die men in dit genre heeft vervaardgid. Ook het camerawerk en de creaties van Linda Darr-ell en John Lund halen een ruime voldoende. Rififi onder de vrouwen Rififi is een woord dat u niet in enig woordenboek zult vinden Het is Frans jargon voor ruzie", of liever sezegd „mot". En dat er ruzie is in de Franse film „Fififi onder de vrouwen" bewijzen wel de legio schoppen en klappen waar op de elkaar bestrijdende zware jongens en meisjes elkaar trakteren. Overigens kan men wel plezier beleven aan deze spannende, maar niet uitblinkende roL- prent, waarin Nadja Tiller en Robert Hossein de hoofdrollen spelen. In Elec tro, Middelburg. Salomo en de koningin van Scheba In City, Middelburg draait deze film, welke wij destijds reeds bespraken,. Vol staan kan dan ook worden met de me dedeling dat het bijbelverhaal in dezë rolprent onverantwoord uit zijn verband wordt gerukt. Hannibal In Grand Goes is de beroemde tocht van Har.nbibal over de Alpen, met dui zenden manschappen en olifanten, in de strijd tegen de Romeinen te zien. De ruige en onverschrokken kerels vech ten zich in suoer-cinemascope een weg naar de poorten van Rome. Door de strijd te rekken putten de Romeinen de troepen van Har.nibal echter uit zodat jhij de strijd ten slotte toch verliest. Tussen het ruige ge'knok van alle onver schrokken 'kerels die zich op het doek bewegen, speelt zich de melige liefdes geschiedenis af tussen Hannibal en de nicht van de Romeinse senator Fabiu* Maximus. De ..adembenemende" verfil ming van deze gigantische strijd doet d« geschiedenis wel enigszins geweld aan. doch daar staat tegenover dat da vrou wen nog veel mooier en de ma nr. en nog woester zijn dan in da tijd van Hanns* bal.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7