EX - POLITIEMAN WEIGERT ZICII TE LATEN AFKEUREN Bezwaarschrift werpt vreemd licht op toestanden in Drente Dam in Eems voorzien in openbaar verdrag LEOPOLDSTAD- 1N PANIEK WAALSE SOCIALISTEN MET STAKERS SOLIDAIR DUITSE PLANNEN BLIJKEN AL ENKELE JAREN OUD Na geruchten over bevrijding van ex-premier Loeinoemba VERWONDERING VAN GEDEPUTEERDE WAS NIET OP HAAR PLAATS Advies gevraagd over eisen van leider Renard HOGER pensioen aangeboden in ruil voor verklaring van geestelijke onvolwaardigheid Scheepsbrand gedoofd Nieuwe directeur faunabeheer Historisch museum itgebreid RODE-KRUISACTIE VOOR CONGO Cornelia B 2 vertrekt weer uit Rotterdam ZJf. uo) Tegen achteruitrijdende vrachtwagen gebotst Goedkoop aanbieden radio en t.v. geen onrechtmatige daad Zaterdag 14 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Van onze speciale verslaggever UTRECHT Waarom wordt de gewezen wachtmeester der rijkspolitie H. Komduur extra geld opgedrongen in de vorm van een invaliditeitspensioen? Dat is de kernvraag in het klaagschrift dat deze ex-wachtmeester naar de Centrale raad van beroep te Utrecht heeft gezonden. In dat lijvige document van 198 getypte foliovellen tekent hij beroep aan tegen het streven hem er toe te brengen zich als nog te laten afkeuren als politie ambtenaar, hoewel hij met in gang van 1 januari 1960 op eigen verzoek eervol ontslag heeft ge kregen. Dit ontslag is gepaard gegaan met toekenning van het normale pensioen op basis van zijn dienstjaren. Dat pensioen zal ingaan op de dag waarop hij de pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt. Dat duurt nog 16 of 26 jaren. De oUa-wachtmeester Komduur is pas 39 jaar. Hij heeft er veertien dienstjaren opzitten als wachtmeester der rijkspo litie in Drente. Hij wil, na de teleur stellende ervaringen die hij bij de rijkspolitie heeft opgedaan, niets lie ver dan in het genot te worden ge steld van het hem toekomende pen sioen. Intussen wilhij als gewoon burger rustig werken in een gewone betrekking. Onmogelijk Dit nu wordt hem bijna onmogelijk gemaakt, zo laat hij uitkomen in zijn klaagschrift. De Pensioenraad wil hem met onmiddellijke ingang een invali diteitspensioen geven, dat belangrijk Hoger ligt dan het pensioen waar hij later recht op heeft. Dit „cadeau", zo als hij het noemt, wenst hij niet te ac cepteren. Het direct ingaande invaliditeitspen sioen, dat hem dus min of meer wordt opgedrongen, zou inderdaad het karak ter hebben van een cadeau als daar niet een medische afkeuring aan vast zou zitten. De Pensioenraad verlangt van de oud-wachtmeester, dat hij zich thans na zijn ontslag uit de rijksdienst alsnog enkele weken in observatie laat opnemen in de psychiatrische kliniek van prof. dr. P. A. H. Baan te Utrecht. Utrecht. Tevens ontving hij na zijn ontslag de mededeling van de Pensioenraad, dat hij voor dertig procent geestelijk ongeschikt zou zijn voor de politie dienst. De prijs van het mij opgedrongen cadeau is het accepteren van een briefje, waarin dat laatste wordt vast gesteld, zo stelt ex-wachtmeester Kom duur. Normaal Met de medische verklaring in de hand van dr. J. A. A. Pieters, waarin staat dat hij volkomen normaal is, weigert hij op dat voorstel in te gaan. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Gistermorgen te gen drie uur heeft de Rotterdamse orandiveer net vuur -gesmoord. dat sinds woensdagmiddag in de lading van het Liberiaanse schip White Star smeul de. De Liberiaan lag in de Merwehaven met een lading vismeel, die voor een goed deel verloren ging. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Ir. C. H. J. Malie paard, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van landbouw en visserij, is benoemd tot directeur faunabeheer. De heer Maliepaard nam die functie tot dusver waar. Het verzoek van de Pensioenraad om in observatie te gaan in de kliniek van prof. Baan, steunt op een rapport dat twee psychiaters te Groningen heb ben opgesteld, twee jaar nadat zij in aanwezigheid van dr. Pieters wacht meester Komduur gedurende een dag (14 januari 1957) hebben onderzocht. De oud-wachtmeester heeft geen inzage in of afschrift van het rapport ge kregen, dat zolang op zich heeft laten wachten. De inhoud van het rapport is voor alsnog geheim. Wel wijst men er met nadruk op, dat een eventuele afkeuring in dit geval alleen betrekking heeft op de mogelijkheid om bij de politie te dienen. „Waarom zou ik mij in een psychia trische kliniek laten opnemen?" vraagt ex-wachtmeester Komduur. „Bij de ministeriële beschikking op mijn ont slag is vastgesteld, dat ik te zijner tijd mijn normale pensioen zal ontvangen. Dat recht vervalt nimmer. Niemand kan mij dat recht ontnemen. Waarom dringt men er nu echter op aan, dat ik er ondanks dat onvervreemdbare recht nu direct nog eens een extra pensioen bijneem, dat nog hoger is dan het pen sioen dat ik ooit zal krijgen? Waarom wil men, dat ik akkoord zal gaan met een verklaring, dat ik voor dertig pro cent geestelijk onvolwaardig ben?" Op deze vragen geeft de oud-wacht meester in zijn klaagschrift uitvoerig antwoord. Onomwonden geeft hij daar in te verstaan, dat zijns inziens de hoogste leiding van de rijkspolitie hem als gek wil laten brandmerken om alle grond te ontnemen aan de vele grieven die hij in de loop der jaren akelig pre cies langs de hiërarchieke weg aan zijn superieuren kenbaar heeft gemaakt. In zijn klaagschrift beschrijft hij een reeks van merkwaardige gebeurtenis sen in het district Drente van de rijks politie. Het klaagschrift is boeiend als een streekroman. Het grote verschil met de streekroman is echter, dat in het voorwoord niet wordt gezegd, dat iedere overeenkomst met bestaande personen puur toeval zou zijn. Integendeel. Ex-wachtmeester Komduur noemt de namen en functies van alle mensen, die bij de gebeurte nissen in Drente betrokken zijn ge weest. Het klaagschrift gaat over corruptie bij gemeenten, over diefstallen waaraan ook leden van de rijkspolitie hebben meegedaan en waarnaar zij na aangifte door de bestolenen, zelf zonder re sultaat op onderzoek uitgingen. Men kan er in lezen over vervalste proces sen-verbaal; over samenspanning tus sen politie, gemeente-ambtenaren en burgers; over fraude bij een kleuter school en over het inschakelen van een communist bij het leveren van gege vens voor rapporten over wachtmeester Komduur. Er wordt gesproken over op lichting en verduistering van gemeente geld en over het voeren van een zwarte gemeentekas die gespekt werd met frauduleus geld waarmee feesten wer den gefinancierd. Er is sprake van een omvangrijk zedenschandaal en van een reeks geheimzinnige branden. Onkreukbaar In al deze zaken heeft wachtmeester Komduur de rol van de onkreukbare politieman gespeeld, daarbij vaak ge steund door collega's. Die steun viel nogal eens weg als gelijkgezinde col lega's naar elders werden overgeplaatst. Hij vertelt over zijn ervaringen bij een groep van de rijkspolitie, die hele maal corrupt bleek te zijn en waarin hij de enige was die niet mee wilde doen. Ondanks alle tegenwerking van colle ga's en zelfs van de burgemeester, ging hij tegen het slappe beleid van, zijn groepscommandant in. Het gevolg was dat een heel complot van fraude, diefstal en corruptie werd ui Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het Historisch Museum te Rotterdam heeft vier zalen opnieuw ingericht, drie zalen volgens de Lodewijk-stijlen en een Erasmuszaal. Voorts is in de kel der een zeventiende eeuwse herberg, De pappegay, herbouwd. Van middag om vier uur zal mevrouw Van Walsum-Quispel de nieuwe za len openen. Verscheidene vaklieden van het mu seum hebben de kamers gerestau reerd. Emiel Voeten verzorgde het beeldhouwwerk en stucwerk van pla fonds en deurstijlen, J. Verweijck uit Den Haag die eerder zijn mede werking verleende aan het herstel in Huis ten Bosch heeft de stoffering aangebracht. B. Ligtvoet hfeeft ver guld en de meubelmakers J. Assen berg en B. Heinecke hebben, waar no dig, het meubilair vernieuwd. DEN HAAG (ANP) Het Neder- landsche Roode Kruis heeft besloten de acties van al zijn afdelingen ten behoe ve van de hongerlijdende kinderen in de Congolese provincie Kasai te coördi neren en daartoe zijn speciale gironum mer 777 opengesteld voor het storten van bijdragen. Het geld zal in samen werking met het internationale Rode Kruis in Genève naar Congo worden overgemaakt. Het Noodfonds Congo van de Verenig de Naties, dat dient om de economie van Congo op gang te houden, heeft in middels van de Nederlandse regering een eerste bijdrage van 130.000 dollar ontvangen. Aan giften van andere lancfen is tot nu toe 12.5 miljoen dollar ontvangen, een achtste deel van het totaal dat het fonds denkt nodig te hebben -g- Daags na de bruiloftsmaaltijd in het koninklijke slot Skaugum in het win- ters-witte zuiden van Noorwegen kwa men gisteren de heer en mevrouw Ferner of anders gezegd prinses Astrid van Noorwegen en haar man per vliegtuig in Parijs aan. Hier is de eerste foto van het paar op de huwe lijksreis. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De kustvaarder Cornelia B 2 uit Groningen is gister nacht uit Rotterdam naar Varberg in Zweden vertrokken. Vorige week had het schip na zijn vertrek uit Rotterdam bij Hoek van Hol land moeilijkheden gekregen. De lading was gaan schuiven en het schip maakte slagzij. De Cornelia B 2 liep machine- schade op en raakte een sloep kwijt. Het vaartuig is in Rotterdam hersteld en opnieuw gestuwd. opgerold. De burgemeester werd on eervol ontslagen en op een enkeling na werden alle leden van de groep, de groeps- en postcommandanten incluis, voor straf overgeplaatst en in rang ver laagd. Wachtmeester Komduur kreeg van de minister van justitie een eervolle te- vredenheidsbetuiging voor zijn plichts getrouwe dienstvervulling temidden van een corrupte groep. Deze tevreden heidsbetuiging werd hem tijdens een plechtigheid uitgereikt door de com missaris van de Koningin in de pro vincie Drente. Daarop volgde nog een bevordering bij voorrang tot wacht meester eerste klas. „Maar, zo schrijft hij nu. de voor spellingen van een van mijn collega's kwam prompt uit. Deze collega zei na de huldiging; „Komduur, dit zal je vre selijk opbreken!" Tegenwerking Hoe en in welke mate dat inderdaad is gebeurd beschrijft hij uitvoerig. Hij werd gedwongen -overplaatsing aan te vragen, waarna er steeds rapportjes over hem werden uitgebracht. Hij haalt lachwekkende voorbeelden aan van allerlei fitterijen. Anderzijds kwa men mensen bij hem aangifte doen van dingen waarmee zij voorheen niet naar de politie durfden te gaan omdat zij vreesden daar zelf de dupe van te worden. Ook beschrijft hij hoe hem plotse ling een periodieke verhoging, die hem rechtens toekwam, werd onthouden omdat er twijfel zou zijn gerezen over de vraag of hij wel voldeed. Twijfel is geen grond voor inhouding van salaris. Het ambtenarenreglement geeft daar over nauwkeurige regels. Nochtans werd hem die periodieke verhoging bijna drie jaar onthouden zonder dat hem officieel werd meegedeeld, waar om. Tenslotte informeerde hij bij de in specteur-generaal naar de mogelijk heden om tegen die zijns inziens on rechtmatige daad in beroep te gaan bij het ambtenarengerecht. Toen ont ving hij twee dagen later de mede deling, dat hem het geld met terug werkende kracht zou worden uitbe taald. Het duurde evenwel geruime tijd eer de zaak administratief in orde was. Later werd hij met buitengewoon verlof gezonden, die maatregel werd binnen een week ongedaan gemaakt, toen hij daartegen protest aantekende. Ontslag „Om een einde te maken aan deze kwellingen", zo schrijft ex-wachtmees ter Komduur", besloot ik ontslag te ne men. Ik ging solliciteren en deed daar van mededeling aan mijn chefs. Had ik maar eerst ontslag genomen", zo be gint hij in een nieuw hoofdstuk aan een reeks belevenissen, die hij heeft gerangschikt onder het hoofd: De ge schiedenis van mijn afkeuring. Het werd een periode waarin de ene oproep na deandere volgde om zich te laten keuren onder verantwoorde lijkheid van de korpsarts. Die oproepen gingen vergezeld van een dienstbevel waaraan hij onverwijld moest voldoen op straffe van onmiddellijk oneervol ontslag. Hij werd van het kastje naar de muur gestuurd. Totdat de beschik king van de minister afkwam op zijn ontslagaanvrage. Van dat moment af weigerde hij ge hoor te geven aan welke oproep ook. Een halve maand nadat hij uit politie dienst was getreden kreeg hij van de Pensioenraad de mededeling, dat hij was afgekeurd voor de politiedienst en dat zijn ziekte geen gevolg was van of door de dienst. Hij moest zich voor verder onderzoek onder behandeling van prof. Baan stellen, waarna hem in validiteitspensioen in het vooruitzicht werd gesteld. Ex-wachtmeester Komduur weigerde. Hij liet weten dat hij niet meer onder de bevelen van de rijkspolitie stond. Onder druk Intussen bemiddelden de hoogste auto riteiten in de provincie bij zijn solli citaties. Op voorwaarde echter, dat hij de afkeuring zou accepteren. „Men belemmert mij in mijn verdere leven zolang ik niet instem met de po ging om mij geestelijk onvolwaardig te laten verklaren", aldus stelt de oud wachtmeester, die thans buiten alle of ficiële hulp om een betrekking in het bedrijfsleven heeft gevonden. Niettemin houdt de Pensioenraad vast aan het verzoek, dat hij zich voor on derzoek bij prof. Baan meldt. In zijn verweer voor de Centrale raad van be roep wordt ex-wachtmeester Komduur terzijde gestaan door mr. Vriesendorp uit Groningen. Mr. J. de Pree uit Den Haag zal op de zitting van woensdag het standpunt van de Pensioenraad uiteen zetten. Van een onzer redacteuren GRONINGEN De woorden, die in de jongste vergadering van de Provinciale Staten van Groningen zijn gewijd aan de Duitse plannen voor het aanleggen van een dam in de Eems, hebben een wat vreemd licht geworpen op de bekendheid van dit college met deze materie. De Gedeputeerde H. Roelfsema heeft in antwoord op vragen uit de Staten gezegd met verwondering te hebben gelezen over de Duitse plannen. Die plannen blijken evenwel reeds jaren oud te zijn. Zij worden zelfs, zij het niet met name, genoemd in hel Eems-Dollard verdrag, dat is gesloten binnen het raam van de op 8 april vorig jaar getekende Nederlands-Duitse overeenkomst. In het slotprotocol van dat verdrag wordt daarover letterlijk gezegd: „Het is aan het Koninkrijk der Ne derlanden bekend dat de bondsrepu bliek Duitsland het voornemen heeft het Emder vaarwater uit te diepen tot acht meter bij gemiddeld laagwater- springtij en met de hiervoor noodza kelijke bouwkundige werkzaamheden een aanvang heeft gemaakt. Het Ko ninkrijk der Nederlanden dient hierte gen geen bezwaren in, doch behoudt zich het recht voor aanspraken geldend te maken, indien later mocht blijken dat deze werkzaamheden nade lige gevolgen zouden hebben." Dat verdrag is openbaar. De hele tekst van de Nederlands-Duitse over eenkomst is gepubliceerd in het trac- tatenblad van jaargang 1960 (nrs. 67 t/m 72i. MERKWAARDIG Merkwaardig is dat Gedeputeerde Staten in de vergadering van Provin ciale Staten geen mededelingen heb ben kunnen doen over de Duitse plan nen. Staatssecretaris Van Houten is ha de tekening van het verdrag en kele malen in Groningen geweest om aan allerhande functionarissen uit leg te geven van alle aspecten van het bereikte akkoord. Heeft het pro vinciaal bestuur toen verzuimd zich op de hoogte te stellen van de aard der „noodzakelijke bouwkundige werkzaamheden", waarmee Duitsland in het gebied van Eems en Dollard volgens het verdrag al een aanvang had gemaakt? Wij hebben ons gewend tot de Ge deputeerde A. D. Veenhoff (de heer Roelfsema was op dat tijdstip in Den Haag!) met de vraag of hem dit ver drag bekend was. Zijn antwoord was: „Ik kan hier niet op antwoorden. Dit ligt allemaal zo moeilijk en deze kwestie is zo teer, dat één woord te veel kan zijn. U kunt zich gerust hou den aan hetgeen de heer Roelfsema in de Statenvergadering heeft gezegd." „ALS IK Het socialistische Statenlid H. Tuin, burgemeester van Slochteren, zei ons: „Over de aanleg van de. dam heb ik in de krant gelezen. Als ik van dit verdrag had geweten en had geweten dat daarin iets over de kwestie van deze dam staat vermeld, had ik er in de Statenvergadering natuurlijk geen vragen over gesteld." Het liberale statenlid mr. H. Sie- bers deelde ons mee dat in de afde lingen reeds was gevraagd hoe het met de kwestie van de dam zat. „Ge deputeerden hadden deze vraag dus in de Statenvergadering kunnen ver wachten", zei hij. Hij verwonderde zich er over dat Gedeputeerde Staten niet toen reeds bij rijkswaterstaat naar het hoe en wat hadden gevraagd. Ir. P. M. Bouma van Rijkswater staat deelde ons mee dat de dam al enkele jaren geleden ter sprake is ge komen tussen Rijkswaterstaat en de Duitse autoriteiten. Hij wees er op dat er overigens geen sprake is van een geheel nieuwe dam. Het gaat slechts om een ophoging en verlenging 'van een bestaande dam. In Delfzijl weet men wel van die oude dam. Het is meer een damme tje van takkebossen met leem belegd. De nieuwe dam, die twaalf kilome ter lang wordt en voor de haven van Emden langs zal lopen, zal daar over heen worden gelegd. Voor de eigen haven bestaat in Delf zijl geen onmiddellijke vrees. Na de ratificatie van het verdrag met Duits land kunnen we verder praten, zegt men daar. Men ziet er zelfs wel aan trekkelijke kanten in als door de dam het Oostfriese gaatje, de toegang tot Emden, op diepte wordt gehouden. In de statenvergadering was be zorgdheid uitgesproken over de gevol gen van het aanleggen van de dam voor de toegankelijkheid van de ha ven van Delfzijl. Gedeputeerde Roelf sema deelde toen mee dat aan Rijks waterstaat was gevraagd wat die ge volgen zouden kunnen zijn. Ir. Bouma heeft ons daarover mee gedeeld: Het is niet uitgesloten dat Rijkswaterstaat Gedeputeerde Staten zal meedelen, dat vrees in dit geval niet gegrond is. Positiever wilde hij zich niet uitlaten. Groter gevaar voor Delfzijl zag hij eigenlijk in het even tuele uitdiepen van het Oostfriese gaatje. Daardoor zou de bocht van Watum, de vaargeul naar Delfzijl, wel licht ondieper kunnen worden, meen de hij. Maar daarvoor zou men dan kun nen teruggrijpen naar de laatste zin van de passage uit het verdrag met Duitsland, die wij hierboven hebben aangehaald. VerkoudheidsbaciKen zijn als de dood voor sssSs.'H ten k'"Kt'9 v"aouS, Dit doosje betekent l protektie tegen infektie Van onze correspondent ROERMOND. De 51-jarige mevrouw A. M. Knubben-Hoofwijk uit Buchten is gistermiddag met haar bromfiets in de buurt van Buchten tegen een onver wachts achteruitrijdende vrachtwagen gereden. Zij is daarbij om het leven ge komen. Mevrouw Knubben had zeven kinderen. Het ongeluk is gebeurd bij een smalle brug over het Julianakanaal. De chauf feur van de vrachtwagen, die de brug over wilde, reed opeens achteruit om dat hij de oprit van de brug vrij wilde maken voor een tegemoetkomende auto. De brug" is te smal voor twee auto's naast elkaar. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De toestand in Congo blijft onzeker. De nieuwste ontwikkeling in het kerend getij voor president Kasavoeboe en zijn militaire commandant Moboetoe die zich in korte tijd een derde deel van hun gebied zagen ontglippen is een onverwachte muiterij in het grote militaire kamp van Thysstad, waar ex-premier Loemoemba gevan gen zit. Volgens een onbevestigd be richt zou Loemoemba zelfs door op standelingen op vrije voeten zijn ge steld, maar dit nieuws is door weste lijke diplomaten uit Leopoldstad te gengesproken. Volgens hen is de op stand alweer onderdrukt. De muiterij was ontstaan uit onte vredenheid van het garnizoen over de achterstand in de uitbetaling van de soldij. Aanhangers van Loemoemba zou den alle andersdenkende officieren ge-' arresteerd hebben, de ex-premier be vrijd, en president Kasavoeboe met ko lonel Moboetoe telegrafisch uit Leo poldstad ontboden hebben. Na hun aankomst zou Kasavoeboe in onderhandeling zijn getreden met Loe moemba. Kolonel Moboetoe zou zelfs zijn gearresteerd, maar in het 200 km verder gelegen Leopoldstad haalden waarnemers hun schouders over deze berichten op. Het was onmogelijk om oevestiging te krijgen, daar alle ver bindingen met Thysstad zijn verbro ken. Tot nog toe gold Thysstad als een der betrouwbaarste bolwerken van ko lonel Moboetoe. Volgepakte boten De geruchten veroorzaakten echter een ware paniekstemming onder de be volking van de Congolese hoofdstad. De veerboot over de rivier de Congo tussen Leopoldstad en Brazzaville, de hoofdstad van (voormalig Frans) Con go, was de hele dag volgeplakt met Van onze correspondent BRUSSEL Het Waalse vraagstuk was gisterochtend behandeld op de in Manen bijeengekomen vergade ring van Waalse socialistische ka merleden, senatoren, leden van pro vinciale staten en burgemeesters. Die vergadering was niet toeganke lijk voor journalisten en omtrent discussies en sfeer moest men dus afgaan op wat de deelnemers wil den loslaten. Dat was bitter weinig doch de indruk overheerste dat de stakingsleider Renard minder zijn zin heeft gekregen dan was ge vreesd. 1 De extremistische stakingsleiders willen immers dat de socialistische kamerleden aftreden om daardoor buitengewone verkiezingen af te dwingen. Het con gres heeft daarover- echter bepaald dat de mandaten van de gekozen vertegen- i woordigers van Wallonië ter beschik king staan van de partij. (En niet van het vakverbond of van Renard, zou men daaraan kunnen toevoegen). Welnu, de socialistische partij heeft aan alle federaties gevraagd hoe men over de eis van Renard en de zijnen denkt en er is sprake van dat het partijbe stuur op grond van die adviezen van daag een besluit zal nemen. Men weet al dat de federaties van Luik en Na men zich in grote meerderheid voor het aftreden van hun parlementsleden heb ben uitgesproken, doch wat men nog niet weet is of zij bij dit standpunt blijven wanneer de niet-Waalse federa ties daar anders over denken en dat doen zij. Vele Waalse socialisten verde digen het standpunt: öf allemaal öf niemand. In de resolutie van het congres wordt ver klaard dat men „solidair is met de sta kers en zich geconstitueerd heeft tot een permanente vergadering van wet tig gekozenen". (Wallonië stemt in meerderheid socialistisch) ADRES Aan de koning zal een adres worden overhandigd. Vijf gedelegeerden zullen zaterdagochtend half elf door de koning worden ontvangen. De resolutie spreekt verder uit dat de op centralisering gerichte politiek van de regering de achteruitgang van de economische toestand van Wallonië verhaast en daardoor het probleem van de politieke structuur van de Belgische ;taat naar voren brengt. Voor het Waal- je land eist zij het recht om over zich zelf te beschikken en middelen te zoeken voor zijn economische en so ciale expansie. Vooral omdat over de debatten nog praktisch niets bekend is heeft com mentaar weinig zin. Het streven naar federalisme (het woord is in de reso lutie niet genoemd) is vooral een sen timentele zaak, al steunt het op harde feiten. Hoe dit streven zich zal ont wikkelen hangt af van de manier waarop men uit het stakingsconflict komt en ook van het verstand van de leiders van de socialistische partij, die zeer bezorgd zijn voor de eenheid van hun aanhang. Een derde feit van betekenis was giste ren dat de zogenaamde Algemene Cen trale, aangesloten bij het socialistisch vakverbond, openlijk heeft verklaard dat zij het opgeven van het onderhoud van de installaties voor de zware in dustrie als actiemiddel bij de staking afkeurt. Deze centrale omvat niet de mijnwerkers of metaalbewerkers, maar wel de arbeiders uit de bouwbedrijven, de chemische industrie en de petro leumindustrie. Men kon gisteren verne men dat het algemeen bestuur van het linkse vakverbond enige dagen geleden met slechts vier stemmen tegen een dergelijk besluit al heeft genomen, doch het niet bekend heeft willen ma ten om de stakers niet af te vallen. Voor een reportage uit de Bori- nage over de achtergronden van de stakingsonlusten zie men pag. 9. blanken en Congolezen. In Brazzaville was geen hotelkamer meer vrij. Tegen de avond trachtten de velen die nog niet aan de andere oever hadden kun nen komen ten koste van alles over te steken. Daartoe maakten zij zich mees ter van motorbootjes, roeiboten en vlot ten. De onrust in Leopoldstad wasteen duidelijk bewijs dat men Loemoemba daar althans als leider niet graag te rugziet. Intussen hebben gisteren aanhangers van de ex-premier in het pas afge scheiden deel van Katanga, Loealaba, geschoten op een vliegtuig van de Ver enigde Naties, dat vijftig Marokkaanse soldaten als versterking voor de inter nationale troepen naar Manono moest brengen. Eén Marokkaan raakte ge wond. De inzittenden konden slechts onder bescherming van Nigeriaanse soldaten uitstappen, omdat de invallers die Ma- nono's vliegveld omsingeld hadden, een dreigende houding aannamen. Ver dere conflicten konden echter worden vermeden, maar elders in de stad raak ten bij een treffen vijf soldaten van de V.N. gewond. De opstandige Baloebaleider Jason Sendwe, wiens krijgers zich aan de zij de van de invallers uit de provincie Kivoe hebben geschaard, heeft ver klaard president Tsjombe op de basis Kamina te willen ontmoeten, mits dit onder toezicht van de Verenigde Naties geschiedt. Ook aan de grens van Evenaars- en Oostprovincie staan twee partijen te genover elkaar: aanhangers van Loe moemba uit Stanleystad en troepen van Moboetoe. Tot schermutselingen zou het echter nog niet zijn gekomen. In de afgescheiden provincie Kivoe trach ten troepen van de VN alle blanken te evacueren uit angst voor gewelddadig heden van de nieuwe machthebbers. Ceylon, de V.A.R. en Liberia hebben inmiddels gisteren in de Veiligheids raad een resolutie ingediend om de „Belgische schending van de beheer- schapsovereenkomst over Roeanda- Oeroendi" door de Assemblee te laten behandelen. DEN HAAG. De Hoge Raad heeft gis teren in een zaak tussen een Amster damse handelmaatschappij, vertegen woordiger van een Duitse radiofabriek, en een Amsterdamse rijwielfabriek uit gemaakt, dat het goedkoper aanbieden van radio- en televisietoestellen, recht streeks verkregen van Duitse handelaren, geen onrechtmatige daad is. Reeds jaren sleept in ons land de kwes tie van de goedkope radio- en televisie toestellen. Een aantal zaken heeft reeds een weg gevonden, om deze toestellen rechtstreeks van Duitse handelaren te betrekken. Daardoor kunnen zij ze goed koper op de Nederlandse markt brengen dan de officiële importeurs en de aan hen gebonden handelaren. Die hebben zich daar met een stroom van rechtsge dingen tegen verzet, met wisselend suc ces. Ook nu weer had een dergelijke zaak de Hoge Raad bereikt, nadat de presi dent van de Amsterdamse rechtbank de importeur in het ongelijk had gesteld en het hof in hoger beroep de rollen had omgedraaid. De Hoge Raad bekrachtig- het vonnis van de president van de rechtbank. De van een Nederlandse han delaar te eisen zorgvuldigheid gaat niet zo ver overwoog de Hoge Raad dat zij in de concurrentiestrijd met de impor teur niet zou mogen trachten diens mo nopoliepositie te doorbreken door de artikelen rechtstreeks uit Duitsland te betrekken. Of er een onrechtmatige daad is ge pleegd door de wijze, waarop de hande laren in ons land betrokken zijn bij een eventuele schending van een overeen komst tussen de Duitse handelaren en de Duitse fabriek (die directe export zou verbieden), wil de Hoge Raad in het midden laten. Zelfs als dat wel het ge val zou zijn, aldus de Hoge Raad, vloeit daaruit nog niet voort, dat er ook een onrechtmatige daad ten opzichte van de Nederlandse importeur is begaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6