Minister Toxopeus gaf voeding aan geruchten BLIJFT SOUBURG ZELFSTANDIG Weerstanden tegen de recreatieve groei van Groot- Valkenisse Goedgelovige grenskommies met „terlenka" opgelicht Belasting kreeg te lage bedragen onder ogen B. STURM FIRMA KUIJT RECHTBANK MIDDELBURG Departementale brief nog niet in Middelburg Tweede Kamerleden brachten een uitgebreid werkbezoek aan Yerseke LtiëL se Zeeuwsch Dagblad Spellingchaos Nieuwe hoop Vrees voor onvoldoende toezicht en overbevolking kampeer ter einen Waarom funest Van 1941 af De heer Karelse sprak voor C.B.T.B. Opvoeden in chaotische wereld Boerenleenban ken fusioneren gaan Jazzconcert van Eric Krans' Dixielandpipers zeer geslaagd Wethouder Moerland: Te weinig activiteit in Stavenisse Kellner kon niet van schrijfmachine scheiden Fascinerende vertolking van „Onder het melkwoud" Uit jeep geslingerd Zwaar gewonden bij auto-botsing Bisschop of ouderling Dodelijk ongeval in Retranchement Record oester jaar Zaterdag 14 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk is met onze schrijfwijze niet alleen een nare maar ook een rare raak. De Nederlandse schoolmeester klaagt steen en been. Hij riet geen kans de vaderlandse jeugd op verant woorde wijze de juiste spelling te le ren; en 'dat om de simpele reden dat niemand nu precies weet wat de juis te spelling is. En dan wordt er maar gegrepen naar het beroemde groene boekje: de woordenlijst. Maar die blijkt ook al geen definitief uitsluitsel te geven. Breng nu eindelijk eens eenheid in de spelling is een wens die zonder meer billijk genoemd moet worden. Een wens trouwens die ook bij onze zuiderburen leeft. De commissie voor opvoedkundige onderwijsproblemen van de kultuurraad voor Vlaanderen riaakt ook al verzuchtingen over de „noodlottige gevolgen der onstand vastige spellingvoorschriften". Wat dringend nodig is en we on derschrijven de Vlaamse suggestie, is een eenheid van spelling voor ambte lijk verkeer en onderwijs en publica tie van de historische en aardrijkskun dige woordenlijst. Een van de oorzaken van al de spel lingellende, die al veel te lang duurt ia dat er te veel getheoretiseerd wordt en door hooggeleerde heren gezocht wordt naar het onbereikbare: een vol maakte spelling. Twee dingen zijn nodig: De minis ter moet nu zelf maar eens de knoop doorhakken om te komen tot een pro gressieve spelling met vaste regels en: de mensen uit de praktijk van het L.O. moeten naast enkele taalgeleerden in de desbetreffende commissie zitting hebben. Tenslotte moet ons nog een ding van het hart: Het zijn de onderwijs organisaties die het hardst roepen om opruimen van de chaos. Wij kunnen dat begrijpen. Zij zien geen kans orde op zaken te stellen. Maar het is toch wel de chaos ten top gevoerd en vol komen inconsequent wanneer in de vakbladen der organisaties naast de voorkeurspelling nog met een eigen spelling gejongleerd wordt in de zin van: schrijf zoals je spreekt. U moet dat eens toepassen aan de hand van 'dit artikel. V zult zelf mer ken dat daar niemand meer wijs uit kan worden. Het heeft ook geen enkel effect naar buiten. SOUBURG. Het gonst op het ogenblik in Souburg van geruchten naar aanleiding van een bericht in een r.k. dagblad. Volgens dit bericht zou er een goede kans bestaan dat de gemeente Oost- en West-Souburg haar zelfstandigheid zal behouden. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, zou dit hoogst persoonlijk in een telefonisch onder houd aan een redacteur van het dag blad hebben meegedeeld. De bewinds man schijnt erbij te hebben ver klaard, dat het voorontwerp van wet inzake de gemeentelijke herindeling van Walcheren zou worden terugge zonden naar het college van Gede- Suteerde Staten om nader advies. Iet zou volgens minister Toxopeus niet aangaan een levenskrachtige ge meente als Souburg met 8000 inwo ners zonder bijzondere noodzaak op te heffen. Het merkwaardige is nu. dat noch het departement van binnenlandse za- ken, noch het provinciaal bestuur van Zeeland en noch het gemeentebestuur van Souburg dit bericht kunnen beves tigen. De mededeling in het bewuste dagblad kwam voor deze instanties als een ..volslagen verrassing". De heer Adriaansen van het ministerie ver klaarde ons desgevraagd, dat de minis ter inzake de kwestie-Souburg nog geen beslissing had genomen en dat er tot dusver ook geen brief of iets dergelijks over de onderhavige materie was uit gegaan. De commissaris der Koningin in Zeeland kon ons evenmin wijzer ma ken. „Wij hebben niets ontvangen", verklaarde hij. Ook de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Ste- merding, over wiens gemeente het toch uiteindelijk gaat, tastte in het duister. Uiteraard zou hij het bijzon der pretig vinden indien Souburg zijn zelfstandigheid zou behouden, maar zolang hij nog geen enkel officieel te- BIGGEKERKE. Temidden van een van de mooiste brokjes natuurschoon in de „Tuin van Zee land", aan de voet van de veertig meter hoge duintoppen, ligt Groot- Valkenisse, waarin de huisjes zich versohuilen in het geboomte. De laatste jaren is dit gebied erg in trek bij toeristen. Een ontwikke ling die geleid heeft tot het inrich ten van twee kampeerterreinen, een motel en een bungalowver huurbedrijf. Er zijn twee duinover gangen aangelegd, en binnenkort zal er een wandelpad over de dui nen komen. Verschillende bewoners van dilt rustige vlek slaan deze ontwikkeling met ge mengde 'gevoelens gade. JEen van hen. de heer H. Fleurtbaaij, meent dat het toezicht cvp de kampeerterreinen beslist onvoldoende is. ,.De terreinen zijn in de zomermaanden overbevolkt". Over de Kla-aSes'We-g heeft hij geen goed woord. Deze weg eer. zgn. B.-wog is te smal voor het toeristenverkeer. De ber men verkeren in een staat, waarop de naain „modderpoelen" juisit van toepas sing is. „Het is voor voetgangers en wielrijders levensgevaarlijk op deze weg", meent de heer Flcurbaaij. Ook de heer H. J. van Westen is het niet helemaal eens met de groei van Valkenisse als recreatie centrum. „We kunnen de veranderin gen niet tegenhouden, maar het is toch wel te betreuren dat de nai.uur en die is mooi in Valkenisse zo bescha digd wordt", zegt hij erbij. Op zijn verlanglijstje staat verder een verhar ding van het Bospad dat een verbin ding vormt tussen de Duinweg en het Aduertentte Prelaatweg 18 Aagtekerke Deelt mede dat hij met ingang van 1 januari 1961 MEDEFIRMANT ge worden is van Dhr. D. J. KUIJT LANGE V1ELE 20—22 MIDDELBURG TEL. 2956 Voor aanleg en onderhoud van Electr. Install. Demonstraties en levering van T.V., Radio en huishoudelijke apparaten. Erkend door P.Z.E.M. en G.E.B. Electr. install. Bureau Prelaatweg IS Lange Viele 2022 Aagtekerke Middelburg Telefoon 2956 rijwielpad en een straatverlichting in diit deel van Biggefeedke. Burgemeester J. L. Dregmans ver trouwde ons toe, dat de toestand van de Klaasesweg de aandacht heeft van het Wegschap Walcheren. Er is overleg ge pleegd met de interdepartementale kom missie over het verkrijgen van een bij drage voor verbetering van deze weg. ,.Het is echter niet zo dat we hier nu ineens een boulevard van zullen ma ken", Mocht er niet spoedig een oplos sing worden gevonden, dan zal het Weg schap in ieder geval een noodvoorzie ning treffen, aldus de burgemeester, zelf voorzitter van dit Wegschap, Uitbreiding Wat betreft het onvoldoende toezicht en de overbevolking van de kampeer terreinen nebadrukt de heer Dregmans d-at er ernstig naar wordt gestreefd het aantal terreinen uit te breiden. Overi gens zijn die in Biggekerke genoeg, wel zal in Koudekerke een nieuw terrein worden aangelegd aan de Zwaanweg. Er zijn echter nog enkele moeilijkheden' over de ligging van d'it terrein ite over winnen. De gemeentebesturen van Big gekerke en Koudekerke zullen in, het ko mende toeristenseizoen aan de exploita tievergunning de voorwaarde verbinden da personen beneden! de 18 jaar niet zonder toezicht zu.üen mogen kamperen. Ook mogen de kampeerders na elf uur de terreinen niet meer verlaten. Doen ze dat wel dan lopen zij de kans da! hun kampkaart zal worden in getrokken. Het is erg moeilijk, aldus de burge meester, om op terreinen die door par ticulieren worden geëxploiteerd goed toe- zio.-it uit te oefenen. In de eerstvolgende raadsvergadering, die nog deze maand wordt gehouden, zal het nieuwe verlichtingsplan aan de orde worden gesteld. De raad zal dan beslis sen waar de oude lantaarnpalen die overcompleet worden, zullen worden her plaatst- Twee van deze palen zullen ver moedelijk in Groot-Valkenlsse aan de Duinweg worden gezet. toenemende mate tegen het opgaan in Vlissingen verzet. Tal van argumenten werden aangevoerd die onomstotelijk moesten bewijzen dat een opheffing van Souburg met het oog op de toekomstige industrialisatie in het Sloegebled beslist niet noodzakelijk is. „Het gemeentelijk apparaat van Souburg", aldus nog onlangs een uitla ting van burgemeester Stemerding, „is zeker in staat een eventuele grote uit groei van de bevolking op te vangen. Dit heeft de snelle groei van Souburg in een korte periode na de oorlog (na melijk van 5600 inwoners op 31 decem ber 1939 tot ongeveer 7800 inwoners nu) wel bewezen. Niet voor niets is Souburg Zeelands snelst gegroeide gemeente." Voor de heer Stemerding rijst voorts de vraag of het wel zo funest is naast een industriegemeente eer. woongemeen- te, te hebben. Volgens hem zullen toch velen buiten de sfe«r van hun werk willen wonen, op een enigszins behoor lijke afstand van de fabriek. Als men dat, meent de Souburgse burgemeester, als funest zou willen begchouwen, wat moet men in Holland dan wel met die vele woongemeenten, waar personen huizen die hun arbeid hebben in grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Niettemin schijnen Gedeputeerde sta- Voorlopig is het wachten dus op ten toch te willen vasthouden aan een een schrijven van minister Toxopeus samenvoeging van Souburg en Vlissin- gen, welke bundeling reeds van 1941 af onderwerp van gesprek uitmaakt in het Zeeuwse college. In de loop dfr jaren heeft de gemeente Souburg met voorop burgemeester Stemerding zich echter in ken heeft gekregen, bedwingt de heer Stemerding zijn sluimerend enthou siasme. ,,Ik kan u echter wel vertel len, dat ik door het bericht, ook al kan het nergens worden bevestigd, toch weer nieuwe hoop gekregen heb!" Ondanks de vele fronsende wenkbrau wen lijkt het niet onwaarschijnlijk dat minister Toxopeus ten aanzien van Sou burg een wijziging in zijn standpunt heeft gebracht. De bewindsman ligt nog vers in het geheugen de tegenwer king die hij in de Tweede Kamer on dervond over de opheffing van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Kenne lijk wil de bewindsman een herhaling van het debat van enkele weken terug voorkomen. Bovendien is het zeer de vraag of de annexatie van Souburg door de gemeente Vlissingen haalbaar zou zijn in de Kamer, omdat publiek bekend is hoé sommige frakties over de opheffing van Souburg denken. SOUBURG. De C.B.T.B. afdeling Souburg en Ritthem heeft in De Zwaan haar jaarvergadering gehouden, onder leiding van de heer A. Lorier. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental met vier was toegenomen, zodat het nu ge komen is op 49. De aftredende bestuurs leden de heer S. van Soelen en G. J. Veldhorst werden herkozen. De heer M. Karelse uit Koudekerke sprak over „Chemisch onkruid- en ziektebestrijding in de Landbouw". Uitvoerig besprak hij de diverse rassen die bespoten kunnen worden. Ieder jaar zijn er weer nieuwe methoden en middelen, die alle op de juiste manier moeten worden toegepast om de gewenste uitwerking te hebben. De landbouwer moet niet alles in han den van een Ioonsproeier geven, maar dient zelf ook te weten wanneer en met welk middel hij moet spuiten. Een goe de voorlichting is daarom gewenst." al dus de heer Karelse. Lezing over Griekenland TERNEUZEN. Voor de Nederland se vereniging van huisvrouwen, afdeling Terneuzen, hield de heer P. Vrielijnck uit Brugge (België) een lezing over „Griekenland met en zonder Goden". Deze kenner van oud en nieuw Grieken land gaf een boeiend overzicht van de vroegere en thans heersende toestanden. Na de pauze werden er fraaie kleuren dia's vertoond over dit land, met voor dracht en muziek. Na afloop dankte de presidente, mevrouw Vermeulen-Maar- se, de heer Vrielijnck voor de interes sante avond. aan G.S., door welk contact het be wijs wordt geleverd dat in des be windsmans brein een ander inzicht heeft postgevat over de waarde van Souburg als zelfstandige gemeente. YERSEKE. De oesterproeven in het Veerse Gat en de daaruit voort vloeiende mogelijke oplossing van de problematiek van VYerseke is het thema geweest van een werkbezoek dat dr. W. H. Vermooten en drs. Th. J. Wes- terhout, leden van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid gisteren aan Yerseke hebben gebracht. De bei de Kamerleden werden daarbij verge- ried door de P.v.d.A.-fractie van het provinciaal bestuur. Bij dit werkbezoek is een helder licht geworpen op de interne moeilijkheden die het bestaan van Yerseke grondig bedreigen. Na een ontvangst in hotel Nolet be- AF HET GEZ ZICH GISTERMORGE AF HET GEZELSCHAP ZICH GISTE eerst naar de mosselinlxggerij van fa. De Leeuw, waar zij met grote interes se de gang van zaken in het bedrijf ga de sloegen. In het algemeen was het de opzet te tonen dat de oester- en mos selcultuur een zeer arbeidsintensieve nevenindustrie meebrengt. Alleen in het bedrijf van de fa. De Leeuw werken al ruim 100 mensen. Maar de totale mosselverwerkende industrie vraagt in YeYrseke een arbeidspotentieel van 400 tot 450 mensen, uiteraard een hoeveel heid die Yerseke alleen niet kan op brengen. Door penden weet men echter de gevraagde arbeidsplaatsen geheel te bezetten. Daarnaast heeft men het ge zelschap om nog even in de cijfers te blijven getoond dat ook de mossel- verwatering de nodige arbeidskrachten aantrekt. In dit geval ca. 150 man. Het is duidelijk dat, zo dit aan Yerseke wordt onttrokken, het dorp praetisch ge sproken gehalveerd zal worden, en in het kielzog van deze enorme uittocht zal ook een goed deel van de midden stand worden meegesleept. Voor de regering zal dit op den duur grote consequenties meebrengen. In ver band met de schadevergoedingen die uitbetaald zullen moeten worden. Met grote klem heeft men er in de gisteren gehouden bijeenkomst op ge wezen dat met de oesterproeve nin het Veerse Gat het bestaan van Yer seke in de toekomst ten nauwste ver weven zal zijn. Mochten deze proeven kans van slagen hebben, dank kan wel licht o.m. de mosselverwerkende in dustrie in Yerseke gehandhaafd blij ven. De consequentie van dit alles is ove rigens dat Yerseke de beschikking zal moeten hebben over een ruimere en be tere geaccomodeerde haven dan thans het geva, is. De enorme kapitalen die voor de aanleg van een nieuwe haven- of voor verbetering van de bestaande haven op tafel moeten komen, vallen ZIERIKZEE. De heer J. W. van Hulst, lid van de Eerste Kamer en lec tor aan de Vrije Universiteit te Amster- 1 dam. zal op vrijdag 20 januari in het Ned Herv. verenigingsgebouw een le zing houden over het onderwerp „Op voeden in een chaotische wereld". Deze voordracht zal gehouden worden op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de vereniging tot bevordering van het Christelijk schoolonderwijs. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal de boerenleenbank te Zierikzee een fusie aangaan met de boerenleenbank van Nieuwerkerk. Dit brengt mee dat een nieuw hoofd kantoor za] worden gebouwd aan het havenpark, op de plaats war.r op het ogenblik de muziekschool is. Het bank gebouw in Nieuwerkerk zal overigens blijven bestaan als bijkantoor. GOES. In de Prins van Oranje ga ven Eric Krans' Dixielandpipers onder auspiciën van de Hervormde JeugdTaad een bijzonder geslaagd jazzconcert. Er werd met veel enthousiasme en vaar digheid gespeeld, doch vooral het virtuo ze spel van de klarinettist Thijs de Jong van de Down Town Jazzband, die inviel voor Ted Bouwman, stak boven alles uit, niet in het minst door zijn prachtige imprivisaties. Met de rake inzet „That's a plenty" kwam de stem ming direct op het goede peil, zodat het enthousiaste applaus niet van de lucht was. Er waren vele nummers uit het klassieke jazzrepertoire gespeeld, waar bij vooral het opmerkelijke spel van trompettist Jean Francois goed tot zijn recht kwam in de langzame Basin street blues van „Father of the blues" Handy. Maar ook de vertolking van Petite fleu- res kwam prachtig tot zijn recht, door het superieure spel van Thijs de Jong. Ook bij zijn tweede optreden voor de jazzminnende jeugd van Goes heeft Eric Krans niet teleurgesteld. echter ver buiten het financiële bereik van de gemeentekas. Hiertoe zal het rijk in belangrijke mate moeten bij springen. Ter sprake kwam in dit verband een plan van ir. J. G. Snip (Prov. Water staat), dat de verbetering en de uit breiding van de bestaande haven be helst. Dit plan, dat in nauwe samen werking met het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland tot stand kwam, laat zien, dat de verbetering van de bestaande haven voor Yerseke niet alleen een oplossing kan bieden, maar dat de weg, die op deze manier bewan deld wordt, op den duur ook economisch de voordeligste is. De Industrieën, die rondom de oester en mosselcultuur in Yerseke zijn geconcentreerd kunnen op deze wijze behouden worden, hetgeen het rijk een zeer belangrijke schadever goeding zal uitsparen. Het is bekend dat dn Yerseke de ver watering van gehele Nederlandse mos selproductie plaats vindt. Men heeft er gisteren dan ook op aangedrongen, dat deze verwatering, die in de toekomst in het Veerse Gat zou moeten plaatsvin den, voor Yerseke een absolute noodzaak is.' Intussen is het werkbezoek van gis teren in een bijzonder goede en pretti ge sfeer verlopen. Op het gemeentehuis hadden de gasten o.m. de gelegenheid om aan de hand van een interessante film het gehele be drijf van de oester- en mosselcultuur stap voor stap te volgen. De besprekingen en de bezoeken zullen er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen dat de Tweede Kamer leden met nieuwe inzichten ver rijkt en mt een gefundeerd oordeel gewapend de toekomstige ontwik kelingen tegeimoet kunnen treden. STAVENNISSE. In de vrij dagavond gehouden raadsvergade ring van Stavenisse sprak wethou der Moerland er enerzijds zijn blijd over uit dat de begroting 1961 zo vlot goedgekeurd werd, doch anderzijds wekte dit juist zijn be zorgdheid op daar dit een ernstig teken is dat er te weinig spirit in de gemeente zit. Waarschijnlijk zal hierin in de nabije toekomst geen verandering komen, daar de ligging van Tholen ongunstig is voor de vestiging van industrie. In zijn nieuwjaarsrede wees burge meester A. Pluymers er op dat het ha venprobleem nog steeds niet opgelost is. Met het oog op de veiligheid is een verzoek aan de minister gericht om door het ophogen van de dijk of het bouwen van een keersluis verbetering in de situatie te brengen. Verder is het jaar 1960 over het algemeen gunstig, ook op financieel gebied. Er werd voor gesteld jaarlijks 250 gulden bij de dra gen aan het Waterschap voor het on derhoud van de dijkweg, daar deze weg anders aan de openbaarheid wordt ont trokken. MIDDELBURG. „U bent wel het slachtoffer geworden van uw goedgelovigheid", zei mr. P. van Empel, de president van de Mid delburgse rechtbank, tegen de Oostburgse grenskommies J. Deze was als getuige aanwezig in de zaak tegen de niet verschenen vertegenwoordiger S. S., die op 7 juni de kommies op een grandioze manier bij de neus had gehad. Op die datum zag de kommies S. in een auto en trachtte hem van dienst te zijn, omdat hij de indruk kreeg dat S. ergens naar zocht. Een gesprek ont spon zich. S. sprak Duits of althans Ne derlands met een Duitse tongval en ge bruikte een gefingeerde ook al Duits- klinkende naam. Hij zei, dat hij in een gerenommeerd Vlissings hotel een modeshow had gegeven en het textiel weer naar België moest terugbrengen. „Zuivere terlenka" waren de stoffen, waarvan S. het jammer vond, wegens de hoge invoerrechten, deze mee over de grens te nemen. De grenskommies had wel oren naar het voorstel voor 150.- de stoffen over te nemen. Om hem helemaal te over tuigen, zette S. een brandproef op touw, door de stoffen met benzine te overgie ten. De koop werd gesloten en S. ver dween. J. dacht van het textiel een pak te maken, maar aldra bleek de prachti ge „terlenka" volkomen waardeloos te zijn. Hekel aan de overheid „Een vreemde figuur, die een grote hekel heeft aan alles, wat overheid heet," noemde de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, de verdachte. „Hij vertoeft veel in het buitenland en het is moeilijk hem te pakken te krijgen". Hij eiste tegen de vertegenwoordiger van „scharrel zaken" S. een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand. Uit spraak 25 januari. Drie feiten werden P. J. C„ kellner uit Vlissingen, verweten. Hij was failliet verklaard, maar vond het niet nodig een op zolder staande schrijfmachine tot zijn bezittingen te rekenen en over eenkomstig op te geven. Hij pleegde enige tijd later zelfs valsheid in ge schrifte om het bestaan van deze ma chine helemaal te verdoezelen. Tussen de bedrijven door had hij vriendschap aangeknoopt met een Bel gische dame, zekere mejuffrouw C. N., die hem tegen zijn zin naar Axel ver gezelde, waar hij de typemachine tracht te te verkopen. Dat zinde de kellner niet en het derde feit, dat ten laste werd gelegd, vloeide daaruit voort: mishandeling van de juffrouw in kwes tie. Wonderlijke vriendschap „Een wonderlijke vriendschap", noemde mr. Van Empel deze relatie en de officier, mr. G. J. B. van der Dussen de officier, mr. G. J. B. van der Dussen, vreemde geschiedenis. Hij eiste drie maanden onvoorwaardelijk met ver beurdverklaring van de schrijfmachine. De raadsman, mr. P. G. Adriaanse, achtte de sfeer, waarin deze historie was geschied, ernstiger dan de gepleeg de feiten. Hij verzocht de rechtbank een voorwaardelijke straf te willen op leggen. Uitspraak 25 januari. GROEIEN De rechtvaardige tal groeien als een pal-mlboom. Psalm 9213 a. Wat j« groeien toch een wonder. We po ten een klein onnoizel slaplantje en als U weken laler terugkomt is liet miezerige en verflenste hoopje uitgegroeid tot een glan zende krop. Na jaren ziet U iemand terug die U voor liet laatst als kind zag en zie nu eens: een for6e jongen, een man wel haast. Het meest aantrekkelijke is wel de geestelijke groei. Hoe kan men zich als va der en moeder verheugen als men hoort en constateert dat liet kind geestelijk groeit. Ik bedoel nu geestelijk eerst nog zeer al gemeen. Als men bemerkt dat liet kind gevat wordt, slagvaardig, inzicht en eigen oordeel krijgt. Het sterkst ontroert de ge loofsgroei. Het rijpen van de eigen band aan God en van de eigen zeer persoonlijke geloofsovertuiging. Hoe persoonlijk ook, deze geestelijke groei gaat niet om buiten de gemeenschap. Oud Israël zag deze ge meenschap gelocaliseerd in de tempel. Daar was God en wie daar in die God wortelen mocht die had de waarborg voor een weelderige wasdom. De rechtvaardige trekt al zijn levenssappen alleen uit God in wien hij eerst moet zijn ingegaan met al zijn levenskiemen. Dan is de groei ook onbeperkt. Tot in de ouderdom toe blijven frisheid en groei en rijpen er vruchten. Die vruchten zijn vruchten der lippen. Zij bestaan in het verkondigen dat de Here recht is: dat in hem geen onrecht is. Welk een wondere genade zo te mogen groeien. Geestelijke groei! Het gaat ermee als met alle groei: wie haar van dag tot dag con stateren wil, die zal aan teleurstellingen niet ontkomen. Men moet ook als de man in de gelijke nis op zijn tijd kunnen heengaan en alles rustig in Gods liand neerleggen. Dan groeit het, zonder dat men weet hoe. Hier gaat het niet om ogenblikken maar om jaren want hij moet tegelijkertijd naar de hoog te eu de diepte groeien. Hij zal alleen maar de hoogte vinden als het hem gelukt om de diepte te vinden. Daarom is tegen spoed en druk bevorderlijk voor zijn groei. De palmboom groeit onder de druk. Zo ook met de mens. Hij is in Gods bodem inge plant en heerlijk aan 't groeien, maar op een dag komt God en legt een zware steen in zijn top. Zal hij niet proberen de steen weg te bidden? Daarvoor dient immers het gebed? En als 't niet lukt dan gaat hij twijfelen aan de wijsheid en in elk geval aan de liefde van God. Totdat hij mis schien na jaren ontdekt hoe die steen hem geholpen heeft om de diepte te vinden en door die diepte de hoogte. Terneuzen Kapte. A. C. van Engelen. Hans Bentz van den Berg: MIDDELBURG. Een fascinerend stuk van een bezeten auteur, feilloos ge bracht door een groot toneelkunstenaar: dat was de uitvoering van Dylan Tho mas' „Onder het melkwoud" gister avond in eén uitverkochte schouwburg zaal. Het befaamde stuk van Thomas, dat toneelstuk noch hoorspel is, maar een zuiver stemmenspel, geeft een enkele dag en nacht weer in het kustplaatsje Llareggyb, waar zwakheden en eigen aardigheden van de inwoners in een heldere, modern-poëtische en vaak me- dogenloze taal tot op het bot worden blootgelegd. Dylan Thomas, de uit Wales afkomsti ge kunstenaar, schreef in een stijl, die gedeeltelijk literatuur en gedeeltelijk NIEUWLAND. Op de rijksweg in de bocht bij Halfweg heeft zich gister morgen een ongeluk voorgedaan dat wonder boven wonder goed is afgelo pen. Een siportwagen» bestuurd door mevrouw E. van K. uit Den Haag, na derde omstreeks elf uur met grote snel heid de 'bocht in de richting Middelburg. De wagen slipte en draaide een halve slag om. Hierdoor kwam zij op de lin ker weghelft in botsing met een jeep van de Kon. Marechaussee bestuurd door W. uit Hansweert. Een collega van de bestuurder werd uit de jeep geslin gerd, maar liep hiehbij geen letsel op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werden de beide voertuigen ernstig beschadigd. „De Kolenmijn" bijeen 's-GRAVENPOLDER. De Kolenver- eniging „De Kolenmijn" vergaderde in café „Het Raadhuis". De voorzitter, de heer Abr. Nijsse, weird met algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer D. Wiskerke, die wegens vertrek als secretaris-penningmeester heeft moe ten bedanken, werd gekozen de heer J. B. Reijnoudt. In de kascommissie wer den gekozen de heren C. Koopman en L. J. Fierloos. Op twaalf januari was een bloem- toollentaweker in Yerseke nog bezig de gladiolen te oogsten. Door de zware re genval van het afgelopen jaar was er na de oogst van suikerbieten en aard appelen nog geen gelegenheid voor ge weest. jargon was. Hugo Claus presteerde het onmogelijke „Onder het melkwoud" in boeiend Nederlands te vertalen en toch het voor Thomas typerende idioom voor de volle honderd procent te bewaren. Han Bentz van den Berg vertolkte al leen alle rollen en slaagde erin, terwijl hij veelvuldig gebruik maakte van zijn mime en uitbeeldingskracht, de perso nen in het spel tot een vaak benauwen de werkelijkheid te maken. Zo kregen door zijn grote prestatie figuren als de alom aanwezige blinde kapitein Kat, de mannengek Polly Garter, de mooie sla- gersdoehter Gossamer Beyono, de ge dichten makende predikant Eli Jenkins en vele anderen op een onvergetelijke wijze gestalte. Maar bovenal boeide de taal van Dylan Thomas, die op een krachtige en geheel eigen poëtische wijze van één lange lentenacht en -dag in een klein dorp Onder het melkwoud verhaalt. BERGEN OP ZOOM. Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft zich bij het begin van de Zeeuwse rijksweg don derdagavond een ernstig auto-ongeval voorgedaan. Een volkswagen, bestuurd door luitenant De Jong uit Hoogerhei- de, reed «met volle vaart op een vracht wagen van de f-a. Van. Gijzel uit Ka- pelle. Behalve luitenant De Jong be vonden zich ook in de auto zijn vrouw en de luitenant Broekhuis, eveneens uit Hoogenheide. Alle drie de inzittenden raakten zwaar gewond, waarvan de vrouw wel het ergste. De slachtoffers werden overgebracht naar een zieken huis te Bengen op Zoom. Het ongeval gebeurde toen de heer De Jor.g voor een tegenligger moest dimmen. Mede door het neonlicht van een café raakte hij een ogenblik het zicht op de weg kwijt, met het boven vermelde gevolg. Matroos stal gouden ring WE'M'ELDINGE. Voor de 16-jarige A. G. K. uit 's-Hertogenbosch was het een korte vreugde in het bezit te zijn van de gouden ring die hij van zijn. stuunman had gestolen. K. had als ma troos gevaren op het Zwitserse motor schip „Exoress" en had bij het afmon steren in Dordrecht te lange vingers ge had, De stuurman merkte de diefstal echter onderweg en deed in Hansweert aangifte. De Jader kon spoedig worden aangehouden en legde een bekentenis •f.' MIDDELBURG De Middel burgse rechtbank heeft zich giste ren onder meer beziggehouden met de behandeling van zaken, waarbij sprake was van belastingontdui king. De Koewachtenaar R. J. F. de S„ die in Hulst het beroep van strooibaas uitoefent en een bedrijf leidt met 140 man personeel, zou in de afgelopen jaren de fiskus om de tuin hebben geleid. Hij werd ervan verdacht te lage be dragen te hebben ingevuld op de aan giftebiljetten voor de loonbelasting. Het zou naar voorzichtige schatting om Advertentie Uw interieur, modern of klassiek, het goede meubel behoudt zijn waarde. middelburg-goes gratie advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland MIDDELBURG. Het grootste be zwaar dat wij hebben tegen de bis schop is dat hij ook priester is. Wij brengen niet een offer der verzoening in de zin van de uitdelging van de schuld, dat brengt alleen Christus. Dit is ook een van de problemen waar mee dr. H. v. d. Linde zwaar gewor steld heeft, aldus prof. dr. A. V. Ruler, hoogleraar te Utrecht, gisteravond in het Kerkcentrum. In de reformatorische kerken, zei prof. Van Ruler, wordt dit offer tegen woordig gesteld in de prediking. Het gaat erom in geloof dit offer als een gave te ontvangen. Prof. Van Ruler maakte een vergelijking tussen het episcopale stelsel in de r.k. kerk en het presbyteriaans synodale stelsel bij ons, bij wie men de drie ambten her kent, die een universeel (kahtolieke) christelijke structuur vormen. Het bis schoppelijke stelsel wijst terug naar God, het stelsel in onze kerken is hori zontaal gericht en het meest wereld omvattende wat er gevonden kan wor den. De Utrechtse hoogleraar, die zijn le zing hield in het kader van de cyclus van ouderling een instrument in de han den van de Heilige Geest. Het ambt wordt gebruikt door God zelf, het wordt een zode aan de dijk van het verlos singswerk. een bedrag gaan van tussen de 10.000 en 15.000 .gulden. De officier van justi tie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mie rop, meende hier van een ernstig feit te moeten spreken, waarbij hij wees op het grote strafblad van verdachte. Hij eiste zes weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en 6000 gulden boete of drie maanden hechtenis. De rechtbank oordeelde het echter beter de zaak tot 3 februari aan te houden, omdat niet aan het licht was gekomen of verdachte 'dan wel zijn moeder, die hoofd van het bedrijf is, de schuldige zou zijn. Eveneens verdacht van belastingont duiking was de Middelburger C. S. Hij zou gedurende vier jaar te lage winsten hebben opgegeven, in totaal voor een bedrag van ongeveer 17.500 gulden. De officier vond de omvang van de ontduiking te groot om een voorwaardelijke straf te vorderen en eiste twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met een boete van 15.000 gulden of zes maanden. De raadsman, mr. J. J. v. d. Weel. verzocht de rechtbank, die gepresideerd werd door mr. P. v. Empel, een voor waardelijke straf op te leggen, Uitspraak in beide zaken 25 januari. RETRANCHEMENT Door on bekende oorzaak reed in de ge meente Retranohement de 57-jari- ge veekoopman A. J. v. G. uit Groede, vrijdagmorgen met zijn personenauto van de Hoge Dijk in het uitwateringskanaal. De bestuurder die alleen in het voer tuig zat, heeft nog kans gezien de wa gen te verlaten, doch werd ongeveer jriehonderd meter stroomafwaarts van 3e plaats waar de .wagen te water raak te gevonden, maar was reeds overle den. De portieren van de auto waren ge sloten, maar er wordt aangenomen dat v. G. door het geopende portierraam 3e wagen heeft verlaten. Sporen wezen uit dat de wagen plotseling de Kanaal- weg had verlaten en via de Hoge Dijk le water is gereden. Hoewel spoedig medische hulp aanwezig was, mocht die met meer baten. Het slachtoffer was gehuwd. De Rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de toedracht van het on geval. YERSEKE. De oesterproductie heeft net afgelopen jaar een recordproductie bereikt. Men zal terug moeten gaan tot het jaar 1930 om vergelijkbare cijfers te vinden. In totaal werden het afgelopen jaar bijna 23 miljoen oesters verzonden. Bovendien mag aangenomen worden dat m de eerste maanden van 1961 nog een kleine tien miljoen exemplaren zul len weggaan. „„?(Vengens Vggen de Prijzen van de oesters zeer laag. Door de korting die overal wordt gegeven gaan enkele mil joenen verloren. verzending, met de vergelij kende cijfers van het jaar daariioor geven we in de onderstaande staat: - 1960 Nederland 317.152 Belgie 5.441.825 Frankrijk 3.527.850 Duitsland 327 171 Engeland 29L650 Zwitserland 163.072 Diversen 117.628 Totaal 1959 306.194 5.660.119 1.823.632 303.069 257.000 111.990 63.755 8.525.719 10.186.348 aanzienlijke11 styling6' ,Mr 1959 weBrdgverwa'Sit.^aa^dft dan volg zijn van de recente stakingen!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3