Het ringenzwaaien vervallen, muziek bij vrije oefeningen PW veroverde de leiding in Oost na zege op Zwolle Kositsjkin won 5 en 10 km in grootse stijl Centrale waterpolotraining op nieuwe leest geschoeid Zeilen in weer en wind Bij dames en heren spanning al goeddeels geweken Goede generale repetities van dames- en herenploeg Technische hondsvergadering KNGV Buitenlandse coach is op komst Erica Terpstra en Mensonides in Delft aan de kop OP VOORSTEL VAN BRAASEM Titels voor Eva Foeldi en Markovic HDM iveer op de tweede plaats HKV had moeite met Deetos THE WOLVES uit Europees toernooi Zware Noorse schaatsnederlaag Johannesen stelde zeer teleur FELLE STRIJD OM TWEEDE PLAATS American Machine and Foundry splitst 1 Zwemsuccessen van ADZ in Frankfort Niloc sloeg aanval van Aalsmeer af Kikvorsen wonnen te Amersfoort Maandag 9 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van onze turnmedewerker UTRECHT De afgevaardig den van de technische commis sies der turnkringen van het K.N.G.V., die zaterdag' onder voorzitterschap van de heer J. D. de Jong in Tivoli te Utrecht in de technische bondsvergadering bij een waren hebben het voorstel van de technische bondsbestuur- ders afvoering van ringen zwaaien en invoering van mu ziekbegeleiding bij vrije oefenhv gen bij individueel keurturnen en verenigingskampioenschappen keurturnen der dames met een meerderheid van zes stemmen aangenomen. Na een magistrale rede van voorzit ter De Jong, waarin deze het voorstel verdedigde, is deze, voor de toekomst van het Nederlandse dameskeurturnen zo belangrijke verandering aangeno men. Met dit besluit zal het K.N.G.V. dus het internationaal erkende keur- turnpro gramma voor turnsters vrije oefening met muziekbegeleiding, brug ongelijk, evenwiehtsbalk en paardspringen invoeren. Het is begrijpelijk, dat de technische bondsbestuurders niet zonder meer de overwinning hebben behaald. Verschillen de sprekers braken een lans voor het ringenzwaaien, dat een nationaal succes nummer is o£ zoals de heer Sommer zei. geworteld is in de ziel der turnsters. Het heeft niet mogen baten, want de heer De Jong kreeg velen op zijn hand, toen hij zijn argumenten naar voren bracht. Willen wij onze top behouden en dat moeten wij want het is onze etalage dan moeten wij ook de consequenties aanvaarden. Wij hebben alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om interna tionale erkenning van het ringenzwaaien te krijgen, maar het is ons niet gelukt. Wij moeten dan ook geen toestel hebben, dat internationaal niet wordt geaccep teerd. Daarbij komt nog, dat wij, wan neer wij een beroep doen om geld uit de toto te krijgen, dat krijgen voor het in ternationale en niet voor een afwijkend nationaal wedstrijdprogramma. Muziekbegeleiding Ook over de muziekbegeleiding bij de vrije oefeningen is lang en breed, maar ook openhartig gesproken. Ook hier wer den van de zijde der afgevaardigden be zwaren geuit, die vooral lagen op het geldelijke terrein, omdat pianisten moe ten worden aangetrokken en voor de keurturnsters extra uren moeten wor den gevonden. De heer De Jong stelde hier tegenover, dat eventuele aanvaar ding van het internationale keurturn- program de muziekbegelei^ihg inhield. Wat de uitvoering dér vrij'ë oefeningen der dames betreft deelde de voorzitter mede, dat in de technische vergaderingen van de F.I.G. (Fédération internationale de gymnastique) gesproken is over het opnemen van zuiver ritmische vormen, waarbij vooral de afgevaardigde van de Duitse turnbond gevochten heeft om de balletvormen uit de vrije oefeningen te weren. In 1954 heeft Duitsland zelfs be sloten om niet meer deel te nemen aan de wereldkampioenschappen en de Olym pische Spelen, omdat in de vrije oefe ningen vormen werden opgenomen, die niet strookten met hun opvattingen. Maar Duitsland is overstag gegaan en heeft nu ook het volledige internationale programma geaccepteerd. Bij het uitvoeren van de vrije oefenin gen met muziekbegeleiding zullen wel balletvormen worden ingevoerd. Op de keurturndag had de heer De Jong reeds aan de keurturnsters geadviseerd om lid te worden van een balletgroep, welk ad vies hij herhaalde Belangrijk was zijn mededeling, dat reeds contact is opgeno men met de leiding van balletgroepen, hoewel het aantrekken van een ballet- instructrice niet de bedoeling heeft om van de keurturnsters "balletdanseressen te maken, doch hen slechts te brengen tot een betere wijze van bewegen. Training Als een bom viel in de vergadering de mededeling van de heer De Jong, dat gel den zjjn aangevraagd voor een buiten landse coach voor de dames- en jeugd- turnstersploegen voor tenminste een jaar. Het is de bedoeling, dat zowel de dames-, heren- en jeugdpioegen districtstrainin gen zullen krijgen. Momenteel wordt een bespreking gevoerd voor een derde trai ner bij de heren en jeugdturners. De turnsters zullen in het vervolg trainen onder een tweehoofdige leiding, t.w. mej. Fieseler en de heer Wjjmstra. De heren en jeugdturners zullen als voorwedstrijd voor de kampioenschappen op 1 oktober in Amersfoort een zeskamp met voorgeschreven oefenstof aan alle onderdelen te verwerken krijgen, zodat voor deze groepen de districtswedstrijden vervallen. In de halve finale en de fi nale wordt dan oefenstof naar keuze gevraagd. Kalender Voor nationale evenementen werden de volgende data genoemd: 17 sept. keur turndag te Amersfoort, 8 oktober dis trictswedstrijden voor dames en jeugd- turnsters, 5 nov. verenigingskampioen schappen keurturnen, 12 nov. halve fi nale individuele kampioenschappen, 3 dec. finale dames en jeugdturnsters te Rotterdam en 17 dec. heren en jeugd turners te Amsterdam. Bondsstudiedag Wat het internationale contact betreft zullen de dames wedstrijden hebben te gen België (uit), Westduitsland (uit), Oostenrijk op 28 okt. te Hilversum, jeugdturnsters een uitwedstrijd tegen Saarland en de heren op 8/9 april Win- terthur (uit), België (thuis), Rijnland (uit). Oostenrijk op 15 okt. te Haarlem, terwijl de jeugdturners een uitwedstrijd tegen Rijnland hebben. Verder is het plan om deel te nemen aan de Europese kam pioenschappen op 3/4 juni te Leipzig (da mes) en op 13 aug. te Luxemburg (he ren). Gisteren kwamen een zeshonderd leid sters en leiders in Tivoli te Utrecht bij een om 's morgens de knotsoefening meisjes en de vrije oefening jongens voor de regionale jeugdbondfeesten te Hilversum en te Leek in studie te ne men. In de middaguren werden de nieu we oefeningen voor de vaardigheids- proeven der meisjes, jongens, dames en heren voorgeturnd, waarvoor eveneens een grote belangstelling was. DELFT. Tijdens de zaterdagavond door de Kring Den Haag van de KNZB in het sportfondsenbad te Delft gehou den zwemwedstrijden heeft Erica Terp stra (HZPC) twee overwinningen be haald. Zij won de 4 x 50 m. wisselslag persoonlijk in de goede tijd van 2.49.2 met welke tijd zij een nieuw kringre cord vestigde. Zij ondervond weinig te genstand van Winnie van Weerdenburg (Zian), die tweede werd in 2.59.7. Erica Terpstra won na dit nummer de 100 m. vrije slag in 1.08.6 voor Winnie van Weerdenburg als tweede in 1.11.9. Bij de heren ondervond Wieger Men sonides (Zian) op de 200 meter school slag aanvankelijk felle tegenstand van zijn clubgenoten Dieben en v. d. Mark, maar zij waren niet opgewassen tegen de eind-spurt van Mensonides. Tijden: Mensonides 2.43.3, H. Dieben 2.48.9 en A. v. d. Mark 2.49.0. C. Schlingeman (HZPC) won de 100 m. vlinderslag in 1-11.3 na spannende strijd met H. Wur- sten (DVZ) als tweede in 1.15.1. Bij de estafettes 5 x 50 m. vrije slag zegevier de Zian bij de dames in 2.47.8 voor HZPC als tweede en bij de heren won HZPC in 2.22.0 voor Zian als tweede. De voornaamste uitslagen luiden verder: 4 x 25 m. wisselslag pers. dames: 1. W. van Weerdenburg (Zian) 1.18.4, 2. T. Nicolai (Zian) 1.22.6; 100 m. vrije slag heren: 1. P, v. d. Berg (DVZ) 1.06.8. 2. F. van Peppen (Raket) 1.07.9; 100 m. rugslag dames: 1. R. van Oosten (Raket) 1.26.5. Het bestuur van de Italiaanse voet balclub La-zio heeft meegedeeld, dat de Engelse, trainer Jesse Carver voor de rest van het seizoen is gecontracteerd. Carver was reeds eerder oefenmeester van deze club en werkte ook als trainer bij Roma. Dank zij een zege op TOGO van l2 kwam HDM weer op de tweede plaats in •de westelijke afdeling van de hockey- competitie. Deze aanval van HDM op de veste van TOGO leverde niets op. Het Oostduitse ijshockeyteam speelde het afgelopen weekeinde tweemaal tegen Noorwegen. Beide keren werd gewon nen. In Dresden bedroeg de score 41 en in Berlijn 64. Het traditionele schaaktornooi te Hastings is voor de derde keer gewon nen door de Zuidslaaf Gligoric. Tweede werd de Rus Bondarevsky en de derde plaats werd gedeeld door de Hongaar Szabo en de Brit Lloyd. De Noor Johannessen zal als tiende speler in de grootmeestergroep van het Hoogoven-schaaktornooi te Beverwijk deelnemen. Het tornooi begint donder dag. DEN HAAG (ANP). Op voorstel van Kuypers opvolger Braasem heeft de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond (KNZB) de bondstraining van het waterpolo aan de top volledig herzien. Naast de seniorentraining de training dus voor de kandida ten van het Nederlandse zevental komt een centralé jeugdtraining in het Sportfondsenbad-Oost te Amster dam. Tevens zullen regionale jeugd- trainingen worden gehouden. De spelers en reserves van de natio nale ploeg beginnen woensdag in Am sterdam met de conditietraining. De wekelijkse wateroefeningen onder lei ding van Braasem zuilen, in tegenstel ling tot voorgaande jaren, pas eind maart beginnen. De centrale en regionale jeugdtrainin- gen beginnen reeds in het komende weekeinde De centrale training dus in het Amsterdamse Sportfondsenbad-Oost en de regionale trainingen in respectie velijk Amsterdam, Den Haag, Amers foort en Schiedam. De leiding is in han den van de heren C. Koster, J. van Woerkom, R. Waagenaar en J. Brokke. HOOFDGROEP Voor de training van de hoofdgroep zijn de volgende spelers uitgenodigd: Kniest (Neptunus Arnhem), Van Berkel (Zian). Lamme (Robben), Van der Zwan (DZV) Ran (Zian). Leenards (Zian), H. Vriend (Y), Van Dorp (Ay.prMuller (Doifiin). W, Vriend <Y), Wouda (Meeuwen), (TJZSC) Van der Linden Sikma (Nerens). Bultman (Gooi) Ouwerkerk (LZC). Wormgoor (Zwemiust) JEUGD Leenards," Van Berkel, Van der Lin den. Bultman, Ouwerkerk, Wouda, Wormgoor. Sikma en W. Vriend zullen ook deelnemen aan de centrale jeugd training. waarvoor verder zijn geïnvi teerd Hermsen (Robben). Groeneweg (DZV), Van der Ree (RZC), Jansen (Neptunus Arnhem). Moolhuyzen (Nep tunus Arnhem), De Mey (Y), Geutjes (Neptunus Amersfoort). De Vries (Nep tunus Amersfoort), Buis (Zwemiust), Stam (Nereus), Kamphuis (Gooi) en Vink (Robben). De selectie van de vertegenwoordigen de ploegen berust volledig bij de bonds coach Braasem. Hij zal echter van ad vies worden gediend door een commis sie, bestaande uit de heren W. de Boer (Gouda), B, van As (Amersfoort), H. Keetelaar (Hilversum), Th. Smael (Rot terdam) en G, Jansen (Arnhem). TAFELTENNIS IN LONDEN LONDEN. Agnes Simon, de ex- Hongaarse tafeltennisspeelster, die eni ge jaren in Nederland woonde en thans in West-Duitsland is, heeft haar Engel se tafeltennistitel niet kunnen prolon geren. Zij verloor in de finale met 11 21 2112 2826 2118 van de Hongaar se Eva Foeldi. In de halve finale had Agnes Simon de Britse Diane Rowe ver slagen met 2112 2118 217. Eva Foel di had de finale bereikt via een over winning op een andere Engelse, Kathie Best: 21—19 21—12 21—10. Met Kathie Best won mevrouw Simon het damesdubbelspel: Foeldi en de En gelse Jill Mills werden in de finale ver slagen met 2115 2117 1921 21—19. De Zuidslaviër Markovic werd kam pioen in het herenenkelspel door in de finale te winnen van de Zweed Lars- son met 21-19 21—18 21—13. Larsson behaalde met zijn landgenoot Alser wel de titel in het herendubfoel: met 21—16 13—21 21—17 21—15 werd ge wonnen van de Zuidslaviërs Kern-Teran. Het kampioenschap in het gemengd dubbelspel tenslotte ging naar het Hon gaarse paar Eva Foeldi-Berczik, dat van de Engelse combinatie Kathy Bes* Ingber won met 22—20 2116 2119. De revancheontmoeting tussen de wereldkampioen boksen in het midden gewicht, de Amerikaan Fullmer, en diens landgenoot Robinson is vastgesteld op 25 februari te Las Vegas. De vroegere wereldkampioen boksen in het weiter- en middengewicht, de Amerikaan Basilio, heeft zaterdag in New York de Mexicaan Ortega op pun ten verslagen. Eigen nieuwsdienst Van het toch al beperkte program ma vielen gisteren de twee voor het noorden vastgestelde wedstrijden in de hockeycompetitie nog af, zodat er slechts vijf eerste klasse ontmoetingen overbleven. PW veroverde de leiding in het oosten na een resolute overwinning op Zwolle, terwijl HDM in het westen weer opklom naar de tweede plaats. De Haagse derby trok veel belang stelling op Groenendaal, waar het veld tamelijk droog doch zeer hobbelig was. De talrijke toeschouwers konden zich verwarmen aan een felle partij, welke tenslotte door HDM met 21 is gewon nen. Vooral HDM speelde in een hoog tempo en gedurende de eerste helft had TOGO moeite zich staande te houden tegen de voortdurende stormlopen van de goed combinerende aanval van de thuisclub. Die voorhoede kreeg daarbij goede steun van de middenlinie, waar in Fiolet uitblonk. Na een kwartier werd het 1—0 toen H. v. Veen een door v. d. Rovaart, in de buurt van de hoek- vlag genomen vrije slag, goed opving en vervolgens langs De Graeff schoot. In de tweede helft was er minder krachtsverschil. Wel kreeg HDM nog gelegenheid de score te verhogen toen Bovelander op onnavolgbare wijze na een voorzet de bal, welke door de ge hele achterhoede van TOGO werd ge mist, goed opving en direct daarop langs De Graeff kogelde. Het pleit voor het moreel van TOGO, dat het volhield en zeven minuten voor het einde kreeg het daarvoor de beloning toen J. Tiele- nius Kruithoff na een strafcorner de bal achter J. Veentjer plaatste (21). Daarbij is het gebleven. Een strafdoelpunt na een strafbully besliste de wedstrijd AmsterdamSCHC in het Wagenerstadion. De Stichtenaren hebben weer de beschikking over Jaap Leemhuis, die zijn Delftse studie heeft geruild voor een opleiding in de econo mie te Amsterdam. De stand is nu: Laren 915, HDM 8—10, Deutsche Stud. 8—10, BMHC 9 9, Amsterdam 8—8, SCHC 8—8. TOGO 74, Be Fair 9—2. Strafbullies In het zuiden werd de enige vastge stelde ontmoeting, Venlo—EMHC, be heerst door strafbullies, althans twee van de drie Venlose doelpunten werden uit een strafbully gemaakt. Voor de rust gelukte dat Houben een maal en nadat Reyntjes er na de hervatting 2—0 van had gemaakt, kreeg Houben nog maals gelegenheid een strafbully te ne men. Ook daarmee had hij succes, 3—0, en dat was we] iets meer dan Venlo rechtens spel toekwam De jonge ploeg van EMHC gaf goed partij. De stand: Tilburg 8—14, Venlo 812, MOP 9—12, HTCC 8—8, Keep Fit 7— 6, EMHC 86, Breda 8—3, Eindhoven 8—3. PW is er zowaar in geslaagd de lei ding in het oosten te nemen, al mag niet onvermeld blijven dat de Ensche- deërs een wedstrijd meer hebben ge speeld dan Union. In de eerste helft ging het tegen Zwode gelijk op. Chr, Stork gaf de bezoekers de leiding waar na Albers gelijk maakte. Voor de rust doelpuntten beide elftallen elk nog een maal, PW maakte 12 door Van Sta pelen en Zwolle kwam andermaal ge lijk door Albers. Na de rust gelukte het PW zich een meerderheid te ver werven en mede door foutjes van de doelman slaagde F. Stork erin een eindstand van 2—4 te bewerkstelligen. De plaatselijke strijd tussen Upward en Arnhem gaf Arnhem bij de rust reeds door de gebr. Westdijk een voor sprong van 02. Het werd tenslotte 1—3. De stand: PW 914, Union 812, DKS 911, Arnhem 911, Zwolle 87, Nijmegen 87, Upward 83, Wagenin- gen 71. Dames Bij de dames verraste Were Di door in Tilburg het op bezoek zijn de EMHC een punt af te snoepen (2 2). In het oosten bleef Deventer goed bij door in Nijmegen Quick op 2—3 te houden. De korfbaloogst was deze zondag in de hoofdklasse maar matig. Slechts drie en een halve ontmoeting werd ge speeld, omdat Westerkwartier—Luto bij de rust met de stand 10 werd ge staakt. HKV had bijzonder veel moeite om met 98 over Deetos te zegevieren. SportlustAlgemene werd 22. In Den Haag heeft de regen geen in vloed gehad op het treffen HKVDee tos. Pas na afloop kwam hier de nat tigheid los. Wel was het veld glad, waaraan HKV zich het beste bleek aan te passen. Tenminste het herenzestal. De HKV-dames moesten de meerdere erkennen in Deetos. Dat heeft de wed strijd nogal beïnvloed, want het score verloop bleef hierdoor in evenwicht. De eerste twintig minuten kwamen Bon- gers. Leny Diepstraten en De Jong tot treffers. In vier minuten liep toen de score op tot 44. Een doelpunt van Bos bracht de ruststand op 54 voor HKV. Ook in de tweede helft hield het da- mes-zestal van Deetos HKV van een ruime voorsprong af. Wel kwamen de Hagenaars op 75, maar Korsen en Rademaker brachten weer evenwicht. Een minuut voor het einde was de stand nog 8—8, maar Reygers bracht HKV in veilig water: 98. Slechte schutters waren het bij SportlustAlgemene. Zelfs vier straf- worpen werden gemist. Hierdoor werd pas enkele minuten voor de rust de score door A. van Duyl opengebroken. Jan Bongers zorgde voor evenwicht. In de tweede helft bleef het een opgaaf om gericht te schieten. Kansen waren er voldoende, maar deze werden soms te gehaast en daarnaast ook te noncha lant gebruikt. Uit een strafworp scoorde Iterson 12, maar het was Mulder die voor 22 zorgde. In afdeling A ging slechts een wed strijd door. Swift—Rohda. Het is een gemakkelijke zege voor Rohda gewor den, want nadat het al bij de rust met 0—4 de leiding had won Rohda met 1—10. Eigen nieuwsdienst LOOSDRECHT. Op de Loosdrechtse plassen werd zondag druk gezeild. Niet alleen werden met enkele nieuwe typen jachten door leden van de technische commissie van de Koninklijke Verbon den Nederlandse Watersportverenigin gen proefvaarten gemaakt en ervaring opgedaan, welke ertoe moet leiden dat men binnen afzienbare tijd tot het in stellen van een nieuwe nationale klasse zal kunnen komen, maar ook werd er echt wedstrijd gevaren. Dat gebeurde bij het Witte Huis waar een enorm aan tal Flying juniors de winterse strijd aanbond ondanks regen en kou. Met recht dus frostbiting". De bedoeling was dat er drie wedstrij den gevaren zouden worden. De eerste race leverde een eclatante zege op voor Coen Gülcher, de promotor van de Fly ing Juniorklasse. Hij won voor J. Bak ker, Joop Schipper, C. Kortenoever en D. de Vries. Kort na de volgende start sloeg een der jachten om, waarbij een aantal deelnemers terecht hulp ging bie den, hetgeen begrijpelijkerwijze leidde tot annulering van deze wedstrijd. In de laatste race was Gerald Lever- land goed kruisend aan de leiding ge komen en hij wist deze lange tijd te behouden. In het laatste planeerrak even wel spoot Joop Schipper hem voorbij en behaalde de overwinning. Leverland bleef tweede voor Gülcher, Kortenoever en J. Zumpolle. Dat frostbiting popu lair wordt in Nederland blijkt wel uit het feit dat de volgende winterzeilda- gen voor de Flying Juniors zijn vastge steld op 5 februari, 5 maart en 2 april. PRAAG (ANP). De basketbalkam pioen van Nederland The Wolves ver loor gisteren de tweede wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker van het Tsjechische team Spartak Praag Sokolovo met 96 54. De ruststand was 4616 in het voor deel van de Tsjechen. Aangezien Spartak de eerste wed strijd, die in Amsterdam werd gespeeld, eveneens won (5752) heeft dit team zich gekwalificeerd voor de tweede ron de, waarin het tegen het Finse Torpan Pojat Helsinki zal uitkomen. De zwemwedstrijden om de Hoofd- stadwisselbekers worden op zaterdag 4 maart in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam gehouden. Het Zuidafrikaanse rugbyteam ver sloeg zaterdag te Twickenham Engeland met 05. Frankrijk versloeg zaterdag te Colombes Schotland met 110. De Russische ijshockeyploeg, die een trip door de Verenigde Staten maakt, heeft gisteren te New York de landen ploeg van de Verenigde Staten verslagen met 36. Eigen nieuwsdienst OSLO. De eerste grote schaats wedstrijd van dit seizoen, de landen- wedstrijd tussen Noorwegen en Rusland, is door de Russen met groot verschil, nl. 2.36'Z pnt. tegen 18314 pnt., gewon nen. De grote man van deze wedstrij den was de Rus Kositsjkin, de Olym pische kampioen op de 5000 m, die zo wel de 5.000 als de 10.000 m in voor treffelijke stijl reed en Johannesen ver achter zich liet. De Olympische sprint kampioen Grisjin won ook nu de 500 m, de Noor Aanes nam enigszins verras send de 1500 m voor zijn rekening. Op de 500 m waren de tweede en der de plaats ook voor Russen, nl. Voronin KOSITSJKIN schitterde op lange afstand en Gontsjarenko, oud-wereldkampioen, werd tweede in 8,15.4. Knut Johannesen, die volgende maand zijn Europese titel moet verdedigen, werd bescheiden der de in 1.18.3. Met 2 min. 16.9 sec kwam Aanes tot de beste tijd op de 1500 m en liet daar mee zijn landgenoot Johannesen en de Rus Merkulov een halve seconde achter (43 sec) en Merkulov (43,5 sec). Tijd van de winnaar Grisjin 42.1 sec. Kositsjkin liet op de 5000 m een tijd van 8 min 6.1 sec voor zich afdrukken Eigen nieuwsdienst Evenals in de eredivisie bij de he ren is de strijd in de eerste klasse van de dames weinig spectaculair. Zijn het bij de heren de spelers van The Wolves, die de boventoon voeren, in feite is bij de dames de beslissing al gevallen, wel ke vier ploegen begin maart om de Ne derlandse basketbaititel gaan duelleren. Naast de nog ongeslagen teams van Landlust en AMVJ is dat de oud-kam pioene The Blue Stars, terwijl het Haarlemse HDC deze week haar mede kandidate Agon naar een achterstand van vier punten zag terugvallen. Landskampioene Landlust had te Am sterdam tegen stadgenote DED geen en kele moeite. Nadat DED bij de rust nog de schade tot 3215 had kunnen beperken, toonde Landlust in de twee de helft geen enkele clementie meer. Toos Vesseur, Els de Groot en Lenie Remeyer dreven DED toen naar de ne derlaag van 6719. Bij AMVJ vlotte het voor de rust in de ontmoeting tegen Herly niet. Els van der Heyden, die voor de basketver wisseling vrij onfortuinlijk was, bracht AMVJ echter tijdig op het rechte spoor. In samenwerking met de prima spelen de Greet je Duyf zorgde Els van der Heyden er voor dat de voorsprong van 29—19 bij de rust tenslotte uitgroeide tot een overwinning van 7937. Greet- je Duyf, die 23 punten scoorde, werd bij haai puntentotaal het meeste be dreigd door Els van der Heyden, die in de tweede helft 19 punten liet aante kenen. De belangrijkste wedstrijd bij de he ren werd te Haarlem gespeeld. ZBVS en Flamingo's, die op de weinig begerens waardige laatste plaatsen staan, speel den een attractieve ontmoeting, die voor ZBVS een wel zeer teleurstellend slot opleverde. Eenentwintig seconden voor het einde had ZBVS nog een voor sprong van 65—64 en de bal in han den. Doch al nam de coach van ZBVS een time-out om via balbezit de zege te consolideren, toch kreeg Flamingo's nog de kans om de winst met 65—86 bmnen te halen. Een onnodige lange pass van Sunter werd door Van Wijk onderschept, die Lagerwey vlot tot een break en het beslissende doelpunt in staat stelde. Is er door de hegemonie van The Dividend wordt verhoogd NEW YORK (Reuter). Aan een op 18 april te houden jaarvergadering van American Machine and Foundry Com pany zal een splitsing van gewone aan delen worden voorgesteld in de ver houding van twee op een. Hierdoor wordt het aantal aandelen vergroot tot twintig miljoen. Tegelijkertijd zal wor den voorgesteld de nominale waarde van de aandelen te halveren tot 1,75. Tevens komt ter sprake een uitgifte van converteerbare obligaties tot een bedrag van ca. 40 miljoen. De op brengst hiervan zal worden gebruikt voor vermindering van de uitstaande leningen en vergroting van het bedrijfs kapitaal ter financiering van uitbrei dingen. Als aandeelhouders met de wijziging van het aandelenkapitaal akkoord gaan zal met ingang van juni de jaarlijkse dividendbasis op 1,80 per aandeel wor den gebracht. Thans wordt 1,60 per aandeel uitgekeerd. Te Honoloeloe versloeg de wereldkam pioen van de professionaltennisspelers Gonzales zijn landgenoot, de Amerikaan Mackay met 15—13, 64. De Spanjaard Gimeno versloeg de Amerikaan Olmedo met 8—10, 7—5, 6—4. Wolves geen spanning meer ten aan zien van de eerste plaats in de ere divisie, om de bezetting van de twee de plaats wordt door vier ploegen fel geduelleerd. Deze teams, te weten The Blue Stars, Herly, Landlust en Mónark kwamen allen in actie. Alleen Herly kreeg een nederlaag te incasseren: met 5853 verloor het van Landlust. De uitslagen waren: Heren, eredivisie: ZBVSFlamingo's 6566, USThe Blue Stars 6380, MonaitkArgus 6545, LandlustHer ly 58—53. Eerste klasse A: Antilopen—KVH 78—32, Agon—White Stars 96—53, ASVU—Thor 54— 47. Eerste klasse B: UWEBBC 4434. Dames eerste klasse A: LandlustDED 6719, RohdaAgon 3240. AgonRohda 26 34, White StarsHOC 2642. Eerste klasse B: AMVJ—Herly 79—37, DTV—ROVS 40—36, The Blue Stars—Hudig 72—25, Herly—VODO 51—39, DTV—AMVJ 48—73. zich. Deze twee deelden de tweede en derde plaats. De Olympische winnaars op deze afstand, Aas en Grisjin, stel den bijzonder teleur met een achtste en een elfde elaats. Revanche Kositsjkin schreef behalve de 5.000 ook de 10.000 m op zijn naam, waarbij hij op grandioze wijze revanche op Johannesen voor de nederlaag, die de Noor hem op de 10 km bij de Olym pische spelen toebracht. Als vijfde paar kwamen Johannesen en Kositsjkin in de baan en in veler Noorse harten leefde de hoop, dat hun grote favoriet iets van de smaad zou uitwissen, die hun landgenoten in deze twee dagen op zich hadden geladen. Hoe snel werd echter hun illussie ver stoord. Na het startschot mocht Johan nesen in de eerste ronden nog weinig terrein verliezen, het werd toch al dui delijk, dat deze Kositsjkin voor Johan nesen ongrijpbaar was. Toen er een. maal licht tussen beide rijders kwam, was de strijd beslecht en in 16 min 58,7 sec reed Kositsjkin naar de overwin ning. De klokken bleven voor Johanne sen staan op 17.16,4 sec. Zelfs de tweede plaats op deze af stand was niet voor Johannesen wegge legd. Hij werd ook nog voorbijgestreefd door de Rus Gontsjarenko, die in zijn rit tegen Aanes, welke aan die van Ko sitsjkin en Johannesen voorafging, tot een tijd van 17.07,9 kwam. Het officieuze individuele klassement van de landenwedstrijd NoorwegenRusland te Oslo luidt: I. Kositsjkin (R), 190,345 pnt, 2 Merkulov (R) 192210 pnt: 3. Johannesen (N) 192.450 pnt; 4. Aanes (N) 192.513 pnt: 5. Gurov (R) 193.838 pnt; 6. Ljapkov (R) 193.983 pnt; 7. Gontsjarenko (R) 195.402 pnt: 8. Maier (N) 196.158 pnt; 9. Seiersten (N) 196.263 pnt; 10. Sjilikovski (R) 196.520 pnt. Finnen geklopt Ondanks de drie overwinningen, die Toivo Salonen behaalde op de 500 m in 44.5, op de 1500 in 2.27.3 en op de 5.000 m in 8.58.1 is de Finse schaats ploeg in Kouvula er niet in kunnen sla gen de stedelijke ploeg van Leningrad te overwinnen. Toen na de vier afstanden (de laatste was de 3.000 m, die werd gewonnen door de Fin Tapiovaara in 5.21.6) de balans werd opgemaakt, had de Russische ploeg 1482.120 punten tegen Finland 1496.747 punten. Van de Russi sche ploeg maakte o.a. deel uit Boris Sjilkov. Brogren de beste De Zweed Per Olof Brogren kwam bij de zaterdag en zondag te Gotenborg ge houden wedstrijden op de schaats tot de beste prestaties. Hij zegevierde op drie van de vier afstanden, t.w. de 500 m in 44.9 sec, de 1.500 m in 2 min 21.4 sec en de 5.000 m in 8 min 44.9 sec. Met een tijd van 18.25.4 eindigde hij als vier de op de 10.000 m. Bo Karenus, tweede op de 5.000 m met 8.31.7 werd winnaar van de 10 km in 18.08.8, terwijl Kjell Baeckmann met 18.11.4 de tweede plaats voor zich opeiste. FRANKFORT <ANP) Een ploeg van de Amsterdamse zwemvereniging ADZ (heeft zondag "bij Internationale ju- bileumwedstrijden ter gelegenheid van het 30-jarig toestaan van de DSV Frank fort enkele afstanden gewonnen. Loes de Jonge zegevierde op de 100 m schoolslag, Anneke Bolmeyer torac'ht de 100 m rugslag op haar naam en de es tafetteploeg van ADZ werd eerste op de 4 x 100 m vrije slag. De belangrijkste uitslagen waren: 100 m vrije slag: 1. Ursel Brunner (Did.) 1.06.0, 2. Loes de Jonge (ADZ) 1.07,0. 100 m schoolslag: 1. Loes de Jonge (ADZ) 1.24.7, 2. Brigitte Meyer (Did.) 1.25,6, 3. Ma rijke Timmerman (ADZ) 1.27.6 100 m rugslag: 1 Anneke Bolmeyer (ADZ) 1.18.6, 2. Nine Lust (ADZ) 1.20.8. 4 x 100 m vrije slag: i. ADZ 4.44.5, 2 Darmstad 4.57.4, 3. München 4.59.8. Eigen nieuwsdienst De generale repetities van de beide bondsploegen zaalhandbal waren niet slecht. De heren oefenden in de hal te Doe- tinchem en speelden tot slot een wed strijd tegen Swift uit Arnhem, dat het grote kersttornooi te Utrecht had ge wonnen. Veel tegenstand ondervonden onze nationalen niet, ze wonnen met 22 9. Het team gaat ongewijzigd naar Antwerpen, om de laatste wedstrijd te spelen tegen de Belgen om een plaats in de eindrondes voor de wereldkam pioenschappen. België won zaterdagavond in Thionvil- le met 2321 van Luxemburg, dat nu definitief uitgeschakeld is. Nederland moet dus winnen van België en de kans daarop is vrij groot. Onze dames gaan verder, ze spelen zondag te Parijs tegen Frankrijk, waarvan vorig jaar duidelijk werd gewonnen. Ze speelden in de fraaie hal van de Technische Ho geschool te Delft tegen Zeeburg en won nen met 74. Maar gisteren ging de competitie weer rustig verder en de verrassing van de dag was de nederlaag van Zee burg te Alkmaar tegen AVA. Het werd 64 voor de meisjes uit de kaasstad. Bij de heren heeft het in de Apollo- hal weer geducht gespannen. Niloc sloeg de eerste aanval van zijn aloude tegenstanders Aalsmeer op de leiders plaats af en won met 1311, maar de uitslag had ook andersom kunnen lui den. Blauw Wit won te Utrecht met 15—7 van UD en Sport Vereent verloor op nieuw. WVGV won met 14—8 en staat op de derde plaats. Bij de dames een royale zege (72) van Niloc in Utrecht op Spirit, en Sa- gitta won van Amstel (6—2). In Den Haag een grote overwinning (16—1) van Athene op Hygia. Athene en Turnlust staan gelijk op kop, maar wie ten slotte zal zegevieren is nog on bekend. Bij de heren heeft Hellas al vier punten voorsprong op de rest, het zal wel weer kampioen worden. Eveneens een zeer spannende strijd vond plaats tussen Olympia en Animo. Vooral het slot was enerverend, maar ondanks die spanning tal van fraaie mo menten. Olympia leek direct op een overwinning af te stevenen en stond met 18—15 voor. Maar Animo kwam toch nog even terug, kwam op 18 gelijk en Maas zag zelfs kans om het 19de doel punt te maken, Onder felle toejuichin gen van de grote Olympia-aanhang kwam in de laatste seconde toch nog de gelijkmaker (19—19). In Leeuwarden twee successen voor Hellas. De dames won. o met slecht:. 32 van SVK, maar de heren wonnen met 128 van Meteoor. Herenploeg De Nederlandse zaalhandbalploeg he ren, die op zondag 15 januari a.s. te Antwerpen in de kwalificatieronde van het wereldkampioenschap tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Keepers: Mastenbroek (Olympia, Hengelo) en Van Noessel (Swift, Arn hem). Spelers: Meijers, Horselenberg en Kuipers (allen Olympia, Hengelo), De Graaf (Animo, Rijswijk), Mulder (Swift, Arnhem), Van der Heijden en Ridder bos (beiden Niloc, Amsterdam), M. Bot- terman (Operatie '55, Den Haag) en Tulp (Aalsmeer). Reserves: H. Botterman (Operatie '55, Den Haag) en Paulus (Niloc, Amster dam). Damesploeg De Nederlandse zaalhandbalploeg da mes, die zondag a.s. te Parijs tegen Frankrijk speelt, is als volgt samenge steld: Doel verdedigster: Gien van Maanen (Athleta) Wisselkeepster: Wil Giebels (De Blin- kert) Veldspeelsters: Tjits de Groot (Spar ta, Groningen), Noortje Bos (De Blin- kert), Nel van Hooff (WLC), Annie Kus- ters (V. en L., Geleen), Carla Olden burg (Hygiea), Tini Veen (Athene) en de zusjes H. en M. Robart (DWS). Reserves zijn Anneke Haiema (Zee burg) en Mien de Bruin (Turnlust). Eigen nieuwsdienst AMERSFOORT. Het officieuze Ne derlandse waterpolozevental spelend onder de naam De Kikvorsen heeft het waterpolotornooi van AZPC in Amers foort gewonnen. In de finale werd DZV uit Delft verslagen met 10—5. De uitslagen van zaterdag luiden: RobbenDZV 37, Zwemiust —AZPC 3—4, Neptunus (A'foort)— Robben 1—1, Kikvorsen—Zwemiust 5-4, Zondag wer- n™ dAT volgende resultaten bereikt: Dzy-Neptunus 6-2, AZPC-Kikvorsen AfPC won, de strijd om de derde plaats tegen Robben met 3—2 en Nep tunus plaatste zich vijfde door Zwem- lust met 71 te verslaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7