GROTE OPKOMST VAN PLATTELAND P DEINING ONDER ORGELBOUWERS kou gevat? Afrikaanse oproep tot eenheid Geld genoeg voor kopen van wapens SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN In grote steden boycot Fransen vragen Nederland van de Arabieren DOOR DE KNIEËN F» U ROL HAAGSE POLITIE: SABELS MOESTEN HERHALING VAN REL VOORKOMEN Maandag 9 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Algerije stemde: twintig tot dertig doden Langer open Tot de tanden Huidgenezing Korter werken in textielindustrie Rustige ultra's Cornelia B II in Rotterdam NIEUWE ACTIE TEGEN NAZI-ARTSEN na breuk met Nigeria WACHTEND OP DE INVASIE Adviseur spant kort geding aan David Pratt wil terecht staan Symphonie-orkest per KLM HANDVEST GEPROCLAMEERD - EISEN GESTELD Katanga geeft nu eigen geld uit Ambonezen liever niet in flats Nieuwe vrachtschepen voor de „Nederland" /iU MMi i! Van onze correspondent ARIJS In Algerije zijn in de drie dagen die het referen dum heeft geduurd, twintig tot dertig doden gevallen. Toch is het Franse leger tevreden over de wijze waarop het rust en orde heeft kunnen handhaven. Op het Algerijnse platteland hebben Fransen en mohammedanen in groten getale hun stem uitgebracht en, blijkens de eerste resul taten, overwegend ten gunste van de Algerijnse politiek van De Gaulle. In de grote steden echter heeft de Arabische bevolking zich gehouden aan het parool dat de Algerijnse leiders hadden uitgegeven: boycot dit referendum. De Fransen in de grote steden daar entegen hebben druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om tot uit drukking te brengen hoe zij denken over de plannen, van De Gaulle. Er wa ren stembureaus waar een ruime meer derheid neen had gestemd. Toch was de verwachting gisteravond laat dat de Gaulle ook in Algerije een meer derheid zou behalen, die weliswaar ge ringer zou zijn dan die in het moeder land, maar toch nog wel bemoedigend. Men verwachtte in Parijs dat de meer derheid boven de 70 pet zou liggen. In Algerijnse steden als Algiers, Bone, Setif, Constantine en Oran kwamen zo weinig mohammedanen naar de stem bureaus, dat de overheid besloot tot een weinig gebruikelijke maatregel. Zij liet de stembureaus eenvoudig wat langer open. Zelfs dat deed de geestdrift van de mohammedaanse stadsbevolking niet toenemen. Massale onlusten zijn in de drie da gen die het referendum heeft geduurd, uitgebleven. Op verreweg de meeste plaatsen bleef het bijzonder rustig. De vele doden en gewonden zijn slacht offers van geïsoleerde incidenten, zoals de laatste jaren er zovele hebben ge bracht. De vrees voor grote betogingen, voor bloedbaden, voor sabotage op grote schaal is niet bewaarheid. De meeste van de incidenten wer den veroorzaakt door Algerijnse natio nalisten die hetzij met wapens in de hand aanvallen deden op stembureaus of op groepen mensen die gingen stem men, hetzij demonstraties hielden. Er was overal gezorgd voor een ster ke bewaking van de stembureaus door tot de tanden gewapende soldaten. In het hart van de stad Algiers had men enige grote verkeerswegen voor parti al duertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Eigen nieuwsdienst TILBURG Partijen bij de c.a.o voor de textielindustrie en het college van rijksbemiddelaars zijn het volledig eens geworden over de ondernemings gewijze invoering van de 45-urige werkweek voor de werknemers die niet in ploegendienst werken. De vakraad voor de textielindustrie is gemachtigd om vergunningen te ver lenen voor de ondernemingen die vol doende garanderen dat werktijdver korting hun geen noemenswaardig pro- duktieverlies zal bezorgen. De ondernemingsgewijze invoering van de werktijdverkorting in de tex tielindustrie zal waarschijnlijk vlot verlopen, mede door de voorbereidin gen die de textielondernemingen in de afgelopen maanden al hebben getrof fen. culier verkeer verboden om ze te kun nen gebruiken voor plotseling nood zakelijk geworden troepenverplaatsin gen. Een helikopter vloog boven het centrum. Zoals de Europese bevolking de af gelopen drie dagen bevreesd is geweest voor terreurdaden van de Algerijnse nationalisten, zo was de mohamme daanse bang voor het losbarsten van de woede der ultra's. Het was opval lend dat de ultra's zich zo weinig heb ben geroerd. Het uitbrengen van hun stem tegen de politiek van de Gaulle schijnt kalmerend te hebben gewerkt. ROTTERDAM De Cornelia B II is zaterdagmorgen, getrokken door twee sleepboten, in de Parkhaven te Rotterdam aangekomen. Na een in spectie zal het schip waarschijnlijk morgen of woensdag weer naar zee vertrekken. Voordat de rijkshavendienst toestem ming tot het transport naar Rotterdam had verleend, had de inmiddels ver sterkte bemanning de lading ver stouwd. De slagzij was daardoor be langrijk minder geworden. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. Het Hamburgse depar tement voor volksgezondheid is in nau we samenwerking met het ministerie van binnenlandse zaken van het land Nedersaksen en de Hamburgse artsen kamer begonnen de aanwijzingen tegen dertien artsen die een actief aandeel hebben gehad in Hitiers euthanasie-pro- gramma. opnieuw te onderzoeken. Deze artsen, die nog steeds praktise ren, worden ervan beschuldigd ten min ste 56 hun toevertrouwde kinderen in het Hamburgse kinderziekenhuis door middel van injecties te hebben gedood. Het is de bedoeling van de Hamburgse senator voor volksgezondheid, Schmede- mann, na te gaan in hoeverre de ver gunning voor hun medische praktijk in getrokken kan worden. In augustus van het afgelopen jaar was een nieuwe gerechtelijke actie te gen deze nazidienaren op niets uitgelo pen, daar hun zaken reeds in 1949 ge seponeerd waren waardoor hervatting van hun vervolging onmogelijk was ge worden. ,,Ook al beweren deze artsen vandaag nog. dat zij ervan overtuigd waren destijds rechtmatig te hebben ge handeld, voor mij blijft het moord", al- I dus het standpunt van senator Schrr.e- demann. Een van deze artsen is professor Ca- j tel, die na de oorlog werd benoemd tot directeur van het academisch kinderzie- j kenhuis te Kiel, welke functie hij pas kortgeleden onder dwang heeft neerge legd. Professor Catel heeft echter een eigen praktijk behouden. Een van de an dere artsen is op dit ogenblik zelfs dis trictsleider van de Hamburgse dienst voor volksgezondheid. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Frankrijk heeft aan Nederland gevraagd de Franse belan gen in Nigeria te behartigen. Zoals be kend heeft Nigeria de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk verbroken na de jongste Franse atoomproef in de Sa hara. De Nederlandse regering heeft nog geen beslissing genomen. Zij wil de zaak eerst met de Nigeriaanse regering bespreken. De Midland Bank declareert een slot- dividend over 1960 van 10%%, waardoor de totale uitkering op 19 (v.j. 17) pro cent komt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het onderzoek naar de fatale sabelsteek van een Haagse agent op 2 januari, waarbij de zes tienjarige Wim Scholte werd gedood, duurt nog voort. De Haagse politie heeft zaterdag meegedeeld, dat tij dens een voortgezette actie de sa bels werden gebruikt om herhaling van de wanordelijkheden te voorko men. Tal van getuigen zijn inmiddels ge hoord. De agent die de dodelijke steek heeft toegebracht is nog diezelf de avond gehoord. Hij doet normaal dienst. De officier van justitie zal het dos sier van het onderzoek ter beoorde ling overleggen aan de procureur-ge neraal bij het gerechtshof, fungerend directeur van politie. Wim Scholte is zaterdagmorgen op de begraafplaats Oud Eik en Duinen begraven. Gewapend met Tsjechische machinepistolen wachtten deze jonge Cubanen, Manuel Pereda en Ovidio Garbizo, op 6 januari op de invasie van Amerikaanse strijdkrachten die premier Castro had aangekondigd. Manuel, op de voorgrond, is twaalf jaar, Ovidio is zestien. Zij behoren tol de zwaar gewapende hulptroepen die Castro de laatste dagen op de been heeft gebracht. Er zijn ook jonge meisjes onder de bewapende schoolkinderen. ■X- Een laag-bij-de-grondse hobby? We zouden het vergaren en ruilen van sigarenbandjes niet graag aldus willen betitelen. Dat jong en oud daarbij door de knieën gaan, zoals gisteren tijdens de jaarlijkse ruilbeursdag in de Amsterdamse Koopmansbeurs, kan hoogstens als een merkwaardige bijkomstigheid worden beschouwd. Van onze Amsterdamse redactie. AMSTERDAM Voor de presi- sident van de rechtbank'te Haar lem zal woensdag een kort geding worden behandeld, welks aankondi ging vooral in de wereld van de or gelbouwers enige deining heeft ver wekt. Mr. A. Bouman, een orgeldes- kundige, heeft de Bond van protes tantse orgelbouwers gedagvaard omdat die volgens hem de indruk heeft gewekt dat hij ongewenste fi nanciële relaties met instrumentma kers onderhoudt. Begin december van het vorig jaar gaf het hoofdbestuur van de bond zijn leden het advies zich te hoeden voor adviseurs die financiële bindingen heb ben met orgelbouwers. In enkele kran ten werd hieraan toegevoegd, dat dit advies mede was uitgebracht omdat het van een zeer vooraanstaand orgel- bouwdeskundige bekend was geworden dat hij ongewenste familiebetrekkingen met orgelbouwers had. Enkele kerkbesturen aan wie mr. Bouman adviezen geeft, informeerden bij hem wie die zeer vooraanstaande deskundige wel kon zijn. Mr. Bouman zei ons gisteravond dat telefonische na vraag bij de Bond van protestantse or gelbouwers de mededeling had opge leverd, dat hij werd bedoeld. „Niet juist De voorzitter van de bond, de heer D. A. Flentrop te Zaandam, zei ons dat dit niet juist was. Bij de bond was ge ïnformeerd of mr. Bouman werd be doeld en men had daarop ten antwoord gegeven: „Wie de schoen past, trekke hem aan". Op onze vraag, wat tot het advies aan de leden aanleiding had gegeven, zei de heer Flentrop, dat er adviseurs zijn, die door hun bindingen aan bouwers hun werk niet meer onpartijdig kunnen verrichten. Hij noemde ons als voor beeld een deskundige die alle mogelij ke kerkbesturen afreist met het ver zoek om een aanstelling als adviseur Zes soldaten zijn om het leven ge komen toen een vrachtauto van het Italiaanse leger in dichte mist tussen Milaan en Bergamo dwars door de leuning van een brug reed en in de diepte stortte. Er zijn vier zeer zwaar gewonden. Een bijna witte olifant is gevonden in de bossen van het zuiden van Siam. Hij zal aan de koning worden aange boden. De vangst wordt beschouwd als een gunstig voorteken. voor de bouw van een instrument. Als die aanstelling is verkregen, krijgt al tijd dezelfde bouwer de opdracht tot het vervaardigen van een orgel. Mr. Bouman eist van de president van de Haarlemse rechtbank dat die de orgelbouwers zal bevelen via een pu- blikatie duidelijk te maken dat hij niet degene is, wiens gedragingen tot het veelbesproken advies hebben geleid. JOHANNESBURG (Reuter) David Pratt, die in april een moordaanslag pleegde op de Zuidafrikaanse premier Verwoerd, wil terecht staan wegens po ging tot moord. Hij wordt verpleegd .in een gesticht voor zwakzinnigen te Bloemfontein. Daar hij niet verantwoor delijk wordt geacht voor zijn daden kan hij niet terechtstaan. Pratt beweert dat hij heel goed wist wat hij deed en dat hij daarom terecht wil staan. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. De honderdtien le den van het Warschau Symphonie- orkest zijn vannacht met een gechar terde Douglas DC-8 van de K.L.M. van Schiphol naar New York overge bracht. Het orkest zal in de komen de weken een aantal gastconcerten geven in New York en Boston. De musici waren gisteren in drie kleinere toestellen van de K.L.M. van Warschau naar Schiphol gekomen, omdat het vliegveld van Warschau niet is ingericht voor straalvliegtui gen van het type DC-8. De bagage en de instrumenten van ie orkestleden, met een totaal ge- vicht van 3500 kilogram, zijn ver boerd met een DC-7F vrachtvliegtuig /an de K.L.M. De K.L.M. heeft voor de komende maanden nog een aantal van deze muzikale, chartervluchten op het pro gramma staan. Op 8 april vertrekt het Amsterdamse Concertgebouwor kest, eveneens per DC-8, voor een ^ournee van enkele weken naar de Verenigde Staten. Advertentie £ASABLANCA (Reuter, AP) Met de proclamatie van een „handvest voor Afrika" hebben de staatshoofden van een klein aantal Afrikaanse landen het afgelopen weekeinde aan het slot van een vier daagse conferentie alle onafhanke lijk geworden Afrikaanse landen aangespoord tot eensgezind optre den. De conferentie leverde ook een reeks resoluties ocp waarin de staatshoofden kritiek uitoefenden op het optreden van de Verenigde Naties in Congo en op dat van België in Roeanda-Oeroendi, stelling namen tegen de apartheids politiek van Zuid-Afrika, aandrongen op politieke sancties tegen Frankrijk en Israël ervan beschuldigden de be langen van het „imperialisme en kolo nialisme" te dienen in Azië en Afrika. COMMISSIES Het handvest voor Afrika voorziet in de oprichting van een Afrikaanse raadgevende vergadering, een Afri kaanse politieke commissie, een Afri kaanse economische commissie, een Afrikaanse militaire commissie en een Afrikaanse culturele commissie. Die or ganen zullen moeten streven naar gro tere politieke, economische, militaire en culturele eenheid op het Afrikaanse continent. Vooruitlopend op een dergelijke ont wikkeling besloot de conferentie tot oprichting van een Afrikaans bureau, dat binnen drie maanden een bijeen) ELISABETHSTAD (AFP) Van daag begint het van Congo afgeschei den Katanga met het uitgeven van eigen geld. De bankbiljetten die zijn uitgegeven door de nationale bank van Congo zijn niet langer wettig betaal middel. Zij zullen worden beschouwd als buitenlands geld en onderworpen zijn aan de deviezenbepalingen. Tussen vandaag en 23 januari kan de bevolking het oude, nog door de Belgen uitgegeven, geld inwisselen te gen het nieuwe van de republiek Ka- tanga. De Chase Manhattan Bank behaalde over 1960 een nettowinst van 74,3 (v.j. 64,6) miljoen, overeenkomend met $5,53 ($4,81) per aandeel, een stijging derhalve met 14,9%. komst moet beleggen van deskundigen die de oprichting van genoemde orga nen moeten voorbereiden. Van groot belang zal de Afrikaanse economische commissie kunnen zijn. Die krijgt als eerste taak het tot stand brengen van post-, telegraaf- en tele foonverbindingen tussen de hoofdsteden van alle Afrikaanse landen. POLITIEKE STOK Ter conferentie werd ook praktische militaire samenwerking in het vooruit zicht gesteld, maar dat bij wijze van politieke stok achter de deur. Marokko, de Verenigde Arabische Republiek, Ghana, Guinee en Mali maakten be kend, dat zij hun troepen zullen terug trekken uit het politieleger van de Verenigde Naties in Congo tenzij de „wettige regering" van Congo de door president Kasavoeboe afgezette regerin-g-Loemoemba door de vol kerenorganisatie wordt erkend. In dit verband werd de oprichting bekendgemaakt van een Afrikaanse „generale staf" en werd gul ruimte gelaten voor verondersteDingen over oprichting van een korps Afrikaanse vrijwilligers voor militair optreden in Algerije en, eventueel, in Congo buiten de Verenigde Naties om. Ter conferentie werd ook de waar schuwing geuit, dat de deelnemende landen zullen overgaan tot „geëigende acties" indien de volkerenorganisatie mocht blijven weigeren het gezag van Loemoemtba te herstellen. EISEN De volgende eisen werden gesteld: ontwapening van de strijdkrachten van kolonel Moboetoe, vrijlating van Loe- moemba en zijn ministers, bijeenroeping van het Congolese parlement, het vrij geven van alle burgerlijke en militaire vliegvelden in Congo, erkenning van de regering-Loemoemba, terugtrekking van alle Belgische troepen uit het mandaatgebied Roeanda-Oeroendi en het vertrek van alle Belgen uit Congo. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. De 24 Ambonese ge zinnen in woonoorden in de buurt van Vlissingen blijken liever gewoon tussen de VLissingers te gaan wonen dan in de flats die het ministerie van maatschap pelijk werk daar voor hen heeft laten bouwen. De flatwoningen waren al aan de Am bonezen toegewezen. Zij zijn nu door het ministerie in huur overgedragen aan de gemeente Vlissingen. Deze heeft de ver plichting op zich genomen binnenkort voor de Ambonezen woningwetwoningen beschikbaar te stellen. Kolonel Pandjaitan RONN (ANP, Reuter) Rusland zal Indonesië voor een bedrag van driehonderd a vierhonderd miljoen dollar aan wapens leveren, zo heeft de Indonesische attaché te Bonn, ko lonel Pandjaitan, zaterdag meege deeld. De Indonesische regering, zo voegde hij daaraan toe, kan nu alle soorten wapens kopen voor land-, zee- en luchtmacht. Kolonel Pandjaitan gaf te kennen dat „een militair conflict tussen Indone sische en Nederlandse strijdkrachten voor de deur staat als de Nederlanders voortgaan ons in dit gebied uit te da gen. Indonesië is geen land dat elke vorm van intimidatie en uitdaging kan aanvaarden van een land, dat wij in de gelegenheid hebben gesteld een bijdra ge te leveren tot oplossing van het ge- schil". TEGEN GEWELD Naar aanleiding van deze uitlatingen en ook als reactie op Kroesjtsjefs opmer king dat Nederland wel spoedig uit Nieuw-Guinea zal worden verdreven, heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken meege deeld, dat Nederland de Russisch-In- donesische verklaring van 28 februari 1960 nog steeds van toepassing acht. In deze verklaring, uitgegeven na Kroesjtsjefs bezoek aan Indonesië, heb ben Soekarno en Kroesjtsjef uiteenge zet, dat zij tegen het gebruik van ge weld zijn bij de oplossing van bestaande geschillen. Nederland acht de inhoud van die ver klaring ook van toepassing op de kwes- tie-Nieuw-Guinea. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper, voor zitter van het comité van verenigde chefs van staven, verklaarde gister avond voor zijn vertrek naar Nieuw- Guinea op Schiphol: „Wij ontkennen pertinent, dat onze krijgsmacht op Nieuw-Guinea provocerend optreedt dan wel agressieve bedoelingen heeft tegenover Indonesië of welk ander land dan ook. BESCHERMING De Nederlandse krijgsmacht wordt uit sluitend gebruikt voor de bescherming van dit gebiedsdeel en in het begrip bescherming zit automatisch opge sloten het afslaan van aanvallen, die welke natie dan ook op het eiland zou ondernemen". Intussen is generaal Nasution in New Delhi aangekomen voor wat een be leefdheidsbezoek wordt genoemd. Mor gen zal hij een wapenfabriek en de academie voor militaire wetenschappen bezichtigen. Mogelijk zal hij öök onder zoeken of Indië kleinere wapens aan Indonesië kan leveren. AMSTERDAM (ANP). De N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam heeft bij de Howaldtswer- ke in Hamburg twee vrachtschepen met een draagvermogen van 11.600 ton besteld. In september en oktober 1962 zullen ze worden opgeleverd. Het worden de snelste Nederlandse vrachtvaarders, want de beide motoren van ieder schip kunnen een vermogen van vijftienduizend a.p.k. ontwikkelen en de schepen een snelheid geven van ongeveer 19,5 mijl per uur. In tegenstelling tot de overige vracht schepen van de S.M.N. zullen de beide schepen geen passagiereaccommodatie Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb ben geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eersteen tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. it A H V Daarna heeft hi| de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet Zeven maal. He' is allemaal in klei nigheden, en he spel is nu om di» zeven vergissir gen te vinden Mocht U er nit helemaal zeke van zijn dat U d vergissingen all' maal gevonde hebt, kijk dan i de krant van mo gen. Daarin zulle wij de oplossin publiceren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5