KRIS SIR CECIL WA KELEY. EEN DOODGEWONE MAN VAN WERELDFORMAAT 's-Heer Arendskerke straks van buitenwater verstoken Tjoba 1 bleek ook tegen Elto 1 oppermachtig HAMMARSKJOELD ONBEREIKBAAR door Zeeland Direkteur W. van ,.Wibaut" M. van Aller nam afscheid „Waarheid en Eenheid" zendt nieuw bezwaarschrift aan de synode LOOP DER BEVOLKING „ANTIBIOTICA SOMS ERGER DAN KWAAL" Pag. RAAD NIET EENS MET GED. STATEN Wij ziging grens nog voorbarig Onnes superieur te Amsterdam CHARMANT Volleybal op Walcheren Bij adspiranten B Vios kampioen Stolker en Tolhoek rolden het snelst in Hansiveert Gesprek over de zin van een bidstond Winst voor Cadzand Aagtekerke groeide Stavenisse kromp in Ook Axel achteruit Ford slechts kleine produktiestij ging Plaahf uw in onze - rubr^k n.„. U zult slagen f Praalrijdster: primeur voor Rotterdam Uit de kerken VISSER! JBER1CHTJEN Maandag 9 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD 's-HEER ARENDSKERKE. Naar aanleiding van de voorstellen tot wijzi ging van de gemeentegrenzen in het Zuid-Sloe heeft het gemeentebestuur van 's-Heer Arendskerke zich met een sohrljven tot het college van gedepu teerde staten gewend, waarin het standpunt van de raad van 's-Heer Arendskerke nader uiteen wordt gezet. Enige tijd geleden heeft de gemeen teraad zich ook ai tegen deze plannen uitgesproken, toen de indeling van het Zuid-Sloe nog tot het wetsontwerp her indeling Walcheren behoorde. Thans is er een afzonderlijk voorstel voor het Zuid-Sloe en begint dus de procedure van hoor en wederhoor opnieuw te lopen. Zoals de plannen thans zijn, zal het grootste gedeelte van het Zuid-Sloe, dat gemeentelijk tot 's-Heer Arendskerke behoort, overgaan naar de gemeente Vlissingen. De grens met Vlissingen zal dan gevormd worden door de buiten dijken van de Quarlespolder, de Zuijd- Kjaaijertpolder en de van Citterspolder. In feite komt het er dus op neer dat 's-Heer Arendskerke (behalve in het Noord-Sloe nog enige tijd) geen buiten water meer zal bezitten. Dit gemis aan buitenwater mag op het eerste gezicht onbelangrijk lijken, op de achtergrond moet men de binnenkort aan te vangen indijking van het Zuid-Sloe in de be schouwing betrekken. In dit licht gezien zijn de bezwaren van 's-Heer Arendskerke, die voorna melijk gericht zijn tegen de voorba righeid van de voorstellen, begrijpe lijk. Het gemeentebestuur zegt dat thans nog niet duidelijk is welke delen van de nieuwe Zuid-Sloepolder na de bedijking voor de industrie-vestiging aantrekkelijk zullen zijn. Niet onwaar schijnlijk moet worden geacht, dat belangrijke gedeelten van deze polder een agrarische bestemming krijgen, in het bijzonder die kavels, die grenzen aan Zuid-Beveland. Het is on gewenst. aldus het standpunt van de raad. dat deze gronden aan de ge meente Vlissingen komen, terwijl de agrarische bevolking voornamelijk op 's-Heer Arendskerke (Nieuwdorp) aan gewezen zal zijn. Voorts is het gemeentebestuur 's-Heer Arendskerke van mening. van dat Eigen nieuwsdienst In Amsterdam en Utrecht werden de plaat' selijfke tafeltenniskampioenschappen zaterdag afgewerkt. Te Utrecht was het op 24 tafels, waarop meer dan 600 partijen werden ge speeld; een massaal geheel. Te Amsterdam beperkte men zich tot de finalewedstrijden, die een recordlbelangstellirvg trokken. In het damesenkelspel werd Anneke Over weg (Nedlloyd) de nieuwe hoofdstedelijke kampioene. Zij klopte in een zenuwachtige en spannende wedstrijd haar clubgenote Ti ne de Jong met 2119 1921 21<19 (na 16 9). In het herenenkelspel lcwam het tot de verwachte finale tussen Bert Onnes en Frans Schoofs. Bert Onnes had in de halve eind strijd geen moeite met Jan Scheffer (21'13 2114) en zo verging het Frans Schoofs te gen Hans Onnes (2112 2113). In de eindstrijd was Bert Onnes in elk op zicht superieur. Zijn overwinning met 2117 219 2116 spreekt wel zeer duidelijk. Sa men wonnen deze finalisten het heren-dubbel- spel met 2118 1821 2118 tegen Hans On nes en Erik Goudsmit. In de hoofdklasse kwam de titel bij AVGA terecht. Twee leden van deze vereniging speelden de eindstrijd. Jan Gompelman ze gevierde met 1921 21'12 2116 over Bouw. man. Bij de junioren was het een verrassing dat Anton Gillissen met 2022 2119 2119 van Bert Schoofs won. De volgende dag op een juniorentornooi werd Gillissen door Schoofs geklopt met 21—9 2113. De verenigingsbe ker van de Amsterdamse kampioenschappen kwam in handen van AVGA. over een gemeentelijke herindeling dan pas geoordeeld kan worden indien voor alle partijen, die bij het Zuid-Sloe be trokken zijn, een aanvaardbare gemeen schappelijke regeling havenschap Zuid- Slee tot stand is geko-men.. De raad ver wijst in dit verband naar het in stu die zijnde ontwerp gemeenschappelijke regeling, waarin naast bevoegdheden voor het beheer van het haven- en in dustriegebied ook competenties in de bestuursfeer zijn opgenomen. Het ligt voor de hand dat ook de uit voering van de Woningwet hierin zal worden betrokken. De belangrijke be stuurstaak (ruimtelijke ordening) wordt dan onttrokken aan de bemoeiingssfeer van de gemeentebesturen. De raad is het niet eens met de op vatting van gedeputeerde staten dat de gemeente Vlissingen meer ervaren en geoutilleerd is voor bepaalde taken van overheidszorg, zoals brandweer, open bare veiligheid etc. en derhalve het nieuwe gebied onder haar bestuur dient te krijgen. Deze taken, die zeker de eerste jaren van de ontwikkeling van het gebied van geringe omvang zullen zijn, vormen geen motief naar het oordeel van de raad van 's-Heer Arendskerke om een voorbarige grenswijziging te billijken. Tenslotte handhaaft de raad zijn eer der ingenomen standpunt dat een wijzi ging van grenzen in het Zuid-Sloe nog niet gelegen komt. ^averientm TUSSEN NEUS EN LIPPEN KarelI VLISSINGEN. De uitslagen van de zaterdag gespeelde -wedstrijden van de afd. Walcheren van de Nederlandse vol- leyibaJbond zijn: ZuidwestersEWC 3 0—3, EWC 2—The Cascadus 2—2, Ma rathon 2Matador 2 30, The Cascadus —Zuidwesters 0—3, EWC 3—EWC 2 2—2, Marathon 2—EWC 2 1—3. EWC 3—1. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 7-'l Carasso, Beta. Bertha Dan, Viniga V, Franciska, 8-1 Mar- jam, Momi Fassio. Vissingen vertrokken 7-1 Mengus, Dini I/utter, Erasmus, St. Antonius, Franciska, 8-1 Viruga V, Bertha Dan. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 7-1 Maasym N, Medusa, Modjokerto, Ceuto, Herman Buisman, Tero, 8-1 La Paloma. Ker- kedyk, Cumulus. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 7-1 Mangriet Anja, Urkersingel, Ber- nina, Munte, Catarina, 8-1 Maasym N. NABESCHOUWING MICROKORFBALPROGRAMMA GOES. In de Goese veilinghal heeft Tjoba 1 vrijdagavond nog eens duide lijk bewezen, dat het ook in het micro korfbal momenteel de sterkste ploeg is in de Z.K.B. De groen-witten „liepen" als het ware over Elto heen. Het pri- i resultaat dat Elto had behaald te en Vios wettigde de hoop, dat dit acht tal tegen Tjoba 1 niet geheel kansloos zou zijn. Het is echter anders uitgeko men. Binnen 2 minuten had Tjoba een 20 voorsprong. Door deze snel opge lopen achterstand was Elto danig aan geslagen. Het rommelde in dit team en speciaal het plaatsen was slecht ver zorgd. Tjoba bleef heer en meester. Slechts gedurende enige tijd verslapte hun tem po toen zij Dieneke Poortvliet moesten laten vervangen door Mevr. Francke. Doch Elto zag geen kans van deze ge legenheid gebruik te maken om de ach terstand te verkleinen al gingen wel enige goede doelkansen verloren. Spoe dig liep de Tjoba-machine weer ge smeerd en kwamen de doelpunten aan de lopende band. De rust brak aan met een 50 voorsprong. Na rust was Elto volkomen verslagen en zonder veel moeite kon Tjoba tenslotte de eindstand bepalen op 92. Blijkens het vertoonde spel hebben de kampioenen zich goed voorbereid op de wedstrijden om het landskampioen schap microkorfbal voor zaterdagmid dagclubs welke a.s. zaterdag in Utrecht worden verspeeld. Wij zijn benieuwd naar hun resultaat! In klasse 2c kwam de spanning on verwachts terug door de prima resul taten die Luctor boekte. Tegen Elto 2, dat in deze afdeling tot nu toe de beste resultaten behaalde, werd een ruime 50 zege behaald. Het Luctor-kruit bleek in de wedstrijd tegen Vitesse nog geenszins verschoten. Zonder veel moei te werd ook deze ontmoeting gewonnen met 3—1. Luctor is nu uitgespeeld en zal moeten afwachten hoe de resulta ten in deze afdeling zullen worden om zich eventueel kampioen te kunnen noe men of zich te kunnen plaatsen voor een beslissingswedstrijd. De stand is: Luctor 34, Elto 2 22, Volharding 2 2 en Vitesse 10. Bij de adspiranten in afd. b was de wedstrijd Elto aZee- landia zeer aantrekkelijk. Vooral Elto had enige veel belovende jongere krach ten in de gelederen en de 30 zege was dan ook volkomen verdiend. Toch verhinderde deze Elto-zege niet dat Vios in deze adspirantenafdeling kam pioen werd door een 20 overwinning op Blauw Wit. Vios eiste dus de eer van het eerste kampioenschap in dit microtournooi voor zich op. In afd. e werd het eerste optreden in competitie verband van de W.K.V.-adspiranten een groot succes. Toto b kreeg met 1—5 de kous op de kop. WKV heeft nog alle kans op de eerste plaats omdat de drie andere teams in deze afdeling reeds puntenverlies hebben opgelopen. HANSWEERT. De Zeeuwse ren- en tourclub „Theo Middelkamp" is zater dag in Hansweert gestart met de eerste van een aantal wedstrijden op home trainers, en waarvan er deze winter maanden nog meer op het .programma staan. Hiervoor bestond flinke belang stelling en dit zal waarschijnlijk voor het bestuur van „Middelkamn" stimule rend werken om dit jaar aktief te blij ven werken voor de wielersport in onze provincie. Het feit dat één der rollen, reeds kort na het begin onbruikbaar werd is jam mer maar geenszins een blamage voor de organisatie. Iets dergelijks komt meer -voor. ook buiten Zeeland, waar mee we natuurlijk niet willen zeggen dat er in de toekomst naar moet worden gestreefd dit- soort mankementen te voorkomen. Door dit euvel kwamen de profs, bij wie o.a. De Haan en Van Sluys verstek heten gaan. alleen aan bod op de 1000 meter. Michel Stolker en. Piet Rentmeester kwamen met de snel ste tijd uit de bus waarna een kamp over 500 meter de beslissing moest bren gen tussen dit duo. Rentmeester werd toen door zijn rivaal slechts met een halve seconde geklopt. De tijd van Stol ker was 20,5 sec. Bij de amateurs op de 500 meter behaalde Ko Tolhoek een knappe zege terwijl Simon, van Hoeve verraste op de 1000 meter door de snel ste tijd voor zich te laten afdrukken. Jaap v. d. Weele die op de 500 meter als laatste was geëindigd vierde op de kilometer een goede come-back als twee de te eindigen. De uitslagen luidden: .profs over 1000 m: 1 en 2 Stolker (Breda) en Rent meester elk met 38,8 sec. 3. Jo de Roo (Yerseke) 22,6 sec; 2. B. Tolihoek (!s Gravenpolder) 23,4; 3. G. Degens (Ka- pelle) 23,6; 4. J. <v. d. Weele (Goes) 26 sec. Amateurs 1000 m. 1. S. van Hoeve (Goes) 39,5 sec; 2. J. v. d. Weele (Goes) 42; 3. J. Tolhoek (Yerseke) 42,5; 4. G. Degens (Kapelle) 45 en. 5. B. Tol hoek Cs Gravenpolder) 45,5. In de gemeentelijke badinrichting te Zaamslag werden, over de maand de cember 1175 baden genomen. Zaterdag 14 januari zal in de zaal van de heer Wijffels te Schoondijke een uitvoering worden gegeven, die georga niseerd wordt door de Hervormde Jeugd raad. Opgevoerd zal o.m. worden een toneelstuk in vijf bedrijven van Hans Nesna, getiteld „Spel met een droom". Competitie Nevobo: Beter spel dan in vorige seizoen GOES Bij de zaterdag ge speelde wedstrijden van de afde ling Zuid-Beveland van de Nevo bo zijn geen bijzondere verrassin gen aan het licht gekomen. Niet temin waren sommige wedstrij den zeer aantrekkelijk. In de eerste wedstrijd (D.V.V.Ter- hole) stevenden de Terhole-dames zon der noemenswaardige tegenstand op de overwinning af. In de tweede wedstrijd brachten de D.V.V. dames het er beter af. hoewel zij ook deze wedstrijd weer verloren. Toch ontwikkelde D.V.V. een aardig samenspel maar de afwerking was niet het beste deel. Overigens wordt er be ter gespeeld dan in het vorige seizoen, en dit zal wel een gevolg zijn van een betere training. De Terhole dames waren technisch beter. Vooral het serveren was uitste kend. Bij de heren werd de wedstrijd As- tra 1K.V.C. een verdiende overwin ning voor de Astra-spelers, wier tech niek op een duidelijk hoger peil stond. Toch hebben ze de overwinning niet ca deau gekregen. getuige de setstanden 15—6, 5—15. 16—14 en 15—12. K.V.C. legde overigens meer vechtlust aan de dag, hetgeen niet gezegd kan worden van de Astra-mannen. In de wedstrijd E.V.C.Terhole slaag de K.V.C. er boven verwachting in een gelijk spel uit het vuur te slepen. Even als tegen Astra 1 wisten zij dit mooie resultaat met enthousiast spel te berei ken. Het duel E.G.V.C.Terhole is een strijd geworden waar we met genoegen op terug kunnen zien. Beide partijen speelden met overgave een prima par tij. Uit de set-standen 7—15, 15—2, 15— 8 en 1517 blijkt wel dat het er span nend is toegegaan. E.G.V.C. heeft met dit gelijke spel echter wel minder ge kregen dan zij toekwam. Tot slot geven we nog de uitslagen: DAMES: D.V.V.—Terhole 0—3; Terhole— D.V.V. 3—0. HEREN: Astra I—K.V.C. 3—1; K.V.C.— Terhole 2—2; E.G.V.C.—Terhole 2—2. Van een medewerker. AMERSFOORT. De persvereniging Waarheid en Eenheid, die het gelijkna mige orgaan van „bezwaarden" in de Gereformeerde kerken uitgeeft, zal zich opnieuw met een bezwaarschrift tot de generale synode wenden. De nieuwe sy node komt zoals bekend dit jaar te Apel doorn bijeen. In de jaarvergadering der vereniging, zaterdag te Amersfoort ge houden, heeft de secretaris drs. S. van Popta uit Beverwijk mededelingen ge daan over de activiteiten in het afgelo pen jaar. De vereniging heeft aan de vorige sy node revisie gevraagd van de procedu res prof. dr. K. Schilder en kand. (thans prof.) H. J. Schilder. De syno de heeft dit revisieverzoek toen in be sloten zitting behandeld en 'besloten er niet aan te voldoen, maar ook deze kwesties ter sprake te brengen in de eventuele samenspreking met de vrijge maakte synode Intussen hebben er besprekingen plaats gehad met een synodale commis sie, welk gesprek zo is de indruk een niet al te prettig verloop heeft ge had. Mét name gaan de bezwaren, van W. en E. tegen het feit, dat men deze zaken wel met vrij gemaakten wil be spreken, maar geen reden ziet om ze met leden der eigen kerken te bezien. Een nieuwe ontwikkeling is, dat thans ook de kerkeraad van Amsterdam-Cen trum om revisie van de zaak-kandidaat Schilder heeft gevraagd aan de Apel- doornse synode van dit jaar. En daar om had de heer Van Popta ondanks al les goede hoop. Tenslotte, zei hij, be sloot in 1956 de synode eenstemmig dat de Vervangingsformule niet herroepen zou worden. En geen vier jaar later stelde een volgende synode haar dan toch maar terzijde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Begrijp me goed: penicilline en andere antibiotica zijn prachtmiddelen. Prachtmiddelen, als je ze maar gebruikt in het juiste geval. Maar in Engeland willen de mensen nu penicilline voor al les. Voor een zwerende vinger" of een doodgewone kou. Als de dokter ze dat niet geeft, lopen ze naar een andere dokter, of kopen het zelf bij de drogist. En dat gebruik van antibiotica is medisch bezien een ramp." De man die dit zegt is niet de eer ste de beste. Het is de Britse chirurg Sir Cecil Wakeley. dit zaterdag sprak over zijn denkbeelden voor een gehoor van Nederlandse medi ci. Een legendarische figuur in de wereld der geneeskunde. Zijn bij naam wereldrecordhouder blinde darmoperatie. Barbiersgilde Deze bolle blozende boerenzoon van even zestig, met zijn blauwe pretoog jes. zhn krans van wit haar en de Orde van Saint John in het knoops gat, weet meer te hanteren dan het lancet alleen. Hij is schrijver, wijn kenner. ex-president van het eeuwen oude Britse „Barbiersgilde" dat maar één werkelijke kapper onder zijn leden telt. Hij is voorzitter geweest van bijna alle medische genootschap pen in Engeland, is schout-bij-nacht in de Royal Navy en leidt daarbij nog de familieboerderij in Kent, Niet vaag Sir Cecil Wakeley: wereldrecordhou der blindedarmoperatie, schrijver, wijnkenner, ex-president Barbiers gilde. Het probleem van de antibiotica is internationaal. Deze medicamenten do den alle bacillen, maar bij onjuiste do sering kan een deel overblijven, dat bestand wordt tegen antibiotica. Die uiterst taaie bacillen worden dan de stamvaders van rassen van ziektever wekkers, waartegen haast geen kruid meer gewassen is. Antibiotica doden ook de voor het lichaam nuttige ba cillen en werken daardoor een toene ming van virusziekten in de hand. Daarom is onverantwoord gebruik van antibiotica een middel dat veel erger is dan de kwaal. In plaats van antibiotica gebruikt een wetenschappelijke vorm van dood gewoon bleekwater. Voor desinfectie bij operaties, voor hygiëne bij voeding met de fles van de baby's. Kanker. „Er hangt veel te veel ge heimzinnige vrees rondom kanker. Je hoort van de duizenden die eraan ster ven, maar niet van de miljoenen die ervan worden genezen, of het he lemaal niet krijgen." Roken? „Dat heeft zeker gevaren maar je moet het van géval tot geva: bekijken." Hij steekt met smaak een sigaartje op. Fatale tijd Overmatig eten en drinken? „Dat richt slachtingen aan. In Engeland zijn de kerstdagen een fatale tijdHij strijkt eens over zijn bescheiden buikje. „Maar ook dat eten is weer een heel individuele kwestie. En met een twin keling in de ogen: „Ik ga zelf iedere dag een beetje dood Hij plaatst de monocle in zijn oog, monstert de wijnkaart en kiest een Geisenheimer Riesling 1955. „Een kos telijke wijn, met body en bouquet!" Wat maakt een doodgewone, oerge zellige man tevens tot een figuur van wereldformaat? Sir Cecil heeft vaak hoogbejaarde patiënten een kokend heet stoombad voorgeschreven. „Je staat versteld," zegt hij, „wat zo'n gewoon stoombad kan doen voor iemand met kneuzin gen Medici hebben die behande ling onverantwoordelijk genoemd: een s-toombad voor een bejaarde patiënt was immers uiterst riskant. „Je moet van tijd tot tijd nu een maal risico's nemen", zegt Sir Cecil, en hij laat gemoedelijk de sigarenas krui melen op zijn bord. In Engeland stierven vroeger ieder iaar duizenden baby's aan darmontste king. Algemeen is er thans de hyno- rthloriet-methode ingevoerd. ..Nu staan in de Londense kinderziekenhuizen honderden bedden leeg Sir Cecil heeft meer gedaan dan een huismiddeltje wetenschappelijk ner- fectioneren. Hij heeft een rapport op «esteld o^er de medische gevaren van de beruchte Londense mist. „Als dat gepubliceerd werd", zegt hij, „ging nie mand op mistige dagen de deur meer uit. Uit de vergadering werd voorgesteld, dat de leden of de vereniging zich tot deputaten voor het uitschrijven van bid stonden zouden wenden, om een biddag uit te schrijven voor de synodes van beide gereformeerde kerkverbanden, die te Assen en te Apeldoorn samen komen. Dat leverde een merkwaardige discus sie op. Weliswaar ligt de hereniging van de gereformeerde kerken Waarheid en Een heid nauw iaan het hart. Maar een vaag gebed om herstel van de geslagen breuk achtten vele .sprekers niet ideaal. De hereniging moge dan bij duizen den leven, bij tienduizenden is er geen eenheidsverlangen. En dr. E. Masselin'k uit Rotterdam noemde die drang tot eenheid zelfs miniem, be lachelijk en zondig klein. Te veel maakt men van de kerk van Chris tus een snoepwinkel, waarin ieder kiest wat hij lekker vindt. Bij een dergelijk relativisme kan een bid stond niet concreet zijn. Hij voelde dan ook ten hoogste voor een boete dag. Besloten werd op voorstel van de voorzitter, dr. J. Schelhaas Hzn. uit Nieuwendam, dat ieder zou overwegen of hij zijn eigen kerkeraad zou vragen terzake stappen te doen. De heer P. M. J. Mekkes, hoofdambte naar van de Zuidhollandse provinciale griffie, heeft daarop een inleiding gehou den. onder de titel Door het geloof. Hij riep op tot zelfkritiek en tot aandacht voor andere zaken dan die van de Ver- vangingsformulemen dient het appa raat waarover de vereniging beschikt aan te passen aan de eis van de dag. om telkens opnieuw kritisch en zelf-kri- tiseh de ontwikkeling van het kerkelik leven bij te houden en voor te zijn. Bevolking Schoondijke groeide in 1960 SCHOONDIJKE. In tegenstelling tot de meeste W.Z. Vlaamsche Gemeenten is in Schoondijke de bevolking over 1960 toegenomen en wel met 11 personen. Hierdoor is het totaal aantal inwoners op 1986 gekomen. Het aantal mannen bedraagt 996 en het aantal vrouwen 990. In de loop van 1960 vestigden zich in de gemeente 31 mannen en 49 vrouwen, er vertrokken 42 mannen en 51 vrouwen. CADZAND. Het zielental der ge meente Cadzand nam in het afgelopen jaar toe met 22. Op 31 december 1959 bedroeg het aantal ingezetenen 956 (480 mannen en 476 vrouwen). Dit vermeer derde door geboorte met 13 (10 mannen en 3 vrouwen) en door vestiging met 53 (22 mannen en 31 vrouwen)het ver minderde door overlijden met 12 (4 mannen en 8 vrouwen) en door vèrtrek met 32 (12 mannen en 20 vrouwen). Op 31 december 1960 bedroeg het inwoner-, tal dus 978 (496 mannen en 4'82 vrou wen). AAGTEKÉRKE. De bevolking van Aagtekehke is in het afgelopen jaar met acht zielen toegenomen. Het totaal op 31 december 1959 bedroeg 725 personen (376 mannen en 349 vrouwen). Op 31 de cember 1960 lagen de cijfers als volgt: Aantal vrouwen 351, mannen 382, in to taal dus 733. Vrouwenpolder groeide VROUWENPOLDER. De loop van de bevolking is voor Vrouwenpolder het afgelopen jaar niet ongunstig geweest. In. totaal werd een winst geboekt van 14 personen. Bedroeg op 1 januari 1960 het totaal 1020, aan het eind van dat jaar was dit -gestegen tot 1034. STAVENISSE. De bevolking van Stavenisse is in het afgelopen jaar met 38 verminderd. Het totaal bedroeg op 31 dec. 1959 1541 (801 mannen en 740 vrouwen)- Aan het eind -van dat jaar lagen de cijfers als volgt: Mannen 782, vrouwen 721, in totaal 1503. AXEL. Zoals de meeste Zeeuwsch Vlaamse gemeenten -heeft ook Axel dit jaar een verlies aan inwoners gehoekt. Op 31 december 1959 'bedroeg het totaal der bevolking 7746 zielen. In de loop van het afgelopen jaar liep dit aantal met 23 terug. In 1960 veel meer auto's DETROIT (Reuter). De produktie van General Motors Corp. lag in 1960 25 procent boven die van 1959. De maat schappij produceerde 3,19 miljoen auto's. Vooral de produktie van kleine wagens is sterk toegenomen. Bij Ford is de toeneming van de pro duktie aanmerkelijk kleiner geweest. Zij was slechts acht procent hoger dan die in 1959. Ford leverde in 1960 1,89 (v.j. 1,75) miljoen auto's af. Een krachtige produktiestij ging boekte American Motors Corporation. Van het belangrijkste merk van deze onderne ming, de Rambler, kwamen 485.745 stuks gereed tegen 401.446 in 1959. Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD. Dag Hammar- skjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, brengt een be zoek aan de Unie van Zuid-Afrika, waar de autoriteiten alles doen wat in hun vermogen ligt om te voor komen dat hij in contact komt met de inheemse bevolking of met te genstanders van de apartheidspoli tiek. Zijn reisschema wordt voortdu rend veranderd. Massale politiecor- dons maken dat niemand de secre taris-generaal te zien krijgt. Vele organisaties zowel van blanken als van inheemsen, hadden grote beto gingen op touw gezet om het Ham- marskjoeld duidelijk te maken dat het rassenvraagstuk het grootste probleem van de Unie is. Telkens wanneer zich grote groepen de monstranten hadden verzameld werd het programma zo gewijzigd, dat Hammarstkjoeld ergens anders was. Dat is vrijdag al begonnen toen Hammarskjoeldt vliegtuig werd gedirigeerd naar een vliegveld bij Pretoria. Toen hij daar landde ston den er op het internationale vlieg veld van Johannesburg, waar hij had zullen aankomen, duizenden demonstranten te wachten. Mensen die de secretaris-generaal van de Verenigde Naties brieven willen overhandigen om hem in ken nis te stellen van klachten, bemer ken dat hij als gevolg van zijn be waking, bestaande uit politie, vol komen onbereikbaar is. De enige vertegenwoordiging van een niet-blanke groep waarmee Hammarskjoeld tot nu toe contact heeft gehad, bestond uit 27 leden van de Raad voor kleurlingenvraag stukken. een officieel lichaam. Bij de foto: van links naar rechts de gedeputeerde A. Schout, de heer ff. Jansen en de heer WM. van Aller, VLISSINGEN. In een van de rijk met bloemen versierde zalen van het Strandhotel te Vlissingen heeft de W. M. van Aller, die met ingang van 1 januari jl. zijn funktie neerlegde van direkteur van de NV Steenkolen handel F. Wibaut en Zoon, afscheid genomen van relaties, vrienden en be langstellenden. Onder de vele bezoe kers troffen we aan de leden van Ge deputeerde Staten de heren C. Phi- lipse en A. Schout, wethouder M. A. van Popering van Vlissingen, mr, P. van Empel. president van de recht bank te Middelburg en de gemeente secretaris van Vlissingen de heer J. W. Peters. Zoals bekend is de heer Van Aller uitgetreden als direkteur wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tijdens deze afscheidsbijeen komst maakten velen kennis met de nieuwe direkteur, de heer W. Jansen die voordien als boekhouder werkzaam was bij de Vlissingse Bouwmateria- lenhandel. MtiW I Alleen 2.50 naar de N.K.C. - Europaplein 75, Am sterdam (giro 602349), be zorgt U (ingesloten, blanco couvert) uitvoerige gegevens van honderden dames/heren, zoekend, zoals U Als men over Nylons spreekt denkt u aan Viola.... tientallen soorten prachtige merk Nylons zowel met naad als zonder naad maar 1.98 - Ragfijne crêpe mousse kou sen maar 2.98. 't Interlock- huis Viola, Lange Vorst- straat 4547, Goes. Te koop biggen. A. Janse. Zwaanweg 5, Koudekerke. Wenst u goed stencilwerk en snel geleverd? Ga dan in onze stencilafdeling praten. Lange Vorststraat, Goes. Fa. S. Birkhoff en Zn. Gevraagd: vaste arbeider. Woning beschikbaar, voor zien van electr. en water leiding. Cevaal, Boszicht, Ritthem. Al staat ook alles op zijn kop, met M. J. J. toch in de top! Want M. J. J. die stemt tevreê! M. J. Jonker, Zuid straat 2, Haamstede. Te koop gevraagd: An tieke meubelen, mahonie kasten, pendules, oude ko peren voorwerpen, sieraden en curiosa. P. A. Verhage, Bleekerstr. A 214, Groede. Neem autorijles bij „Suc ces". 6.50 per les. Theorie les gratis. Deze maand als reclame de zesde les gratis! Wij geven les in de nieuwste Volkswagens 1961. Instructeur met jarenlange ervaring. Opgeven: Bloe menmagazijn Heijboer, Lange Vorststraat 4648 en Breit- nerstraat 84, Goes, telefoon 01100—7067. Gevraagd met maart a.s. een arbeider of jongen. T. M. de Dreu, Ritthemsestraat 95, Oost-Souburg. Roest in uw wasketel, teil, enz. Geen bezwaar. Als nieuw krijgt u ze terug. In zenden tot 11 januari a.s. W. A. de Jong, Goes, Oude Singel 50, tel. 7663. U Ons lesmateriaal bestaat uit: Opel 1961, Opel 1960, V.W. 1960, Renault Dau- phine 1960. Autorijschool Jasperse, Middelburg, telef. 01180—3387. Te koop gevraagd: een huisorgel, van particulier, niet minder dan 3 spel. L. Sturm, Prelaatweg 18, Aag tekerke. Van een onzerr verslaggevers ROTTERDAM Tegen de 24-jarige Jannetje van der L., een bewoonster van Katendrecht, is zaterdagnacht pro cesverbaal opgemaakt wegens praal- rijderij. In de annalen van de Rotter dams politie geldt dat als een primeur, want tot dusver bezondigden zich geen vrouwen aan het strafbare heimelijk toeren met andermans auto. Jannetje had zaterdagavond bezoek gehad van een zeeman wiens schip in de Schiehaven ligt en na dat bezoek ont dekte zij dat hij zijn handschoenen had laten liggen. Een vriendin gaf haar de raad die handschoenen terug te bezorgen en alsof het niets kostte namen beide dames meteen maar een taxi. Op de Schiehavenweg vroegen zij de chauffeur die handschoenen even aan boord van Jimmy's schip te willen be zorgen en terwijl de chauffeur aan dat verzoek voldeed, ontdekte Jannetje dat hij vergeten was het autosleutje mee te nemen. Op datzelfde ogenblik bekroop haar de lust om zelf eens te rijden Toen de chauffeur van zijn boodschap terugkeerde waren zijn taxi en de beide dames verdwenen! Met een te hulp geroepen collega ging hij op zoek en aan de Schiemond vond hij zijn taxi terug, scheef aangeleund tegen een ook al scheve lantaarnpaal. El ders in het nachtelijk-stille havenkwar tier werden ook de beide dames opge spoord. De chauffeurs drongen haar een ritje naar het hoofdbureau op, waar te gen Jannetje procesverbaal werd opge maakt wegens praalrijden. NED. HERV. KERK Bedankt voor Schoonhoven, vac. J. J. Moll: W. de Bruyn te Ermelo: voor Zui- hichem-Nieuwaal: A. J. Wijromaalen te I Maartensdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Schiedam, vac. E. J. Oomkes: C. Goeman te Haarlem-Z. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Meppel: J. Moerland te Gorinchem. Bedankt voor Meppel: J. Moerland te I Gorinchem. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Aagtekerke: Chr. v. Dam te Rotterdam-Z en A. F. Honkoop te Goes van wie eerstgenoemde is beroe pen. h SpHEVENlNG-EN, 7 jan. Prijzen zoute harmg per kantje: Steurharing 38—36; ijle 28^S6; m5kreel 28-26; Grl. tong lappen 510 SttSo'U f9-492= kl. m, 490-494; I Sk Tai'bot I 480—490; II 260 IV WO—160; griet I 170—180; II 12o—130. Per kist van 40 kg: Kabeljauw fQrt- FU stltf 75—78, ijs 70—76: grt. m stijf 68—©o ijs 6o—60; I 58—57, stijf, ijs 55—54; Grt st. gul stijf 50—48; ijs 50—46; Kl. st. 48 —46; 4644; Grt. rode poon 5046; poon II 29-30; poon 20—18; schelvis kl. m. 65—75; I 60—64; II 58—55; Grt. schol I 28—30; Grt. II 40—44; Grt. m. I 55—60; Grt. m. II idem; Kl. 53—64; Kl. Gestript 50—49; Schar I 58—56; n 50-52; Bot 40—39; Haaien 18—16; Rog I 20—18; II 16—17: III 14—12: Hors m. 8—7; Makreel 2628; tongschar 6062; Schartonr 3053; Wijting Gestript 6055; D I 5048; D II 4640; Verse haring per kist van 52 kg 2118. Besomming aan verse haring SCH 64 29000; SCH 249 42000; SCH 125 ƒ45000; Besomming kustvissers SCH 34 900; KW 150 somming kustvissers- trawlers: SCH 121 13000. ÏJMUEDEN. 7 jan. Gr, Tong 5.404.80; Grm. 4.904.40; Kim. 5.50490; I 6.30— 5.70; II 5.204.40; Tarbot I 5.404.20, alles per 1 kg. Tarbot IV 124—96; Grt. Schol 50— 46; Grm. 56—50; Kim 67—53; Kl. I 68—57- Kl. II 57—43; Schar 6651; V. Haring 48* Wijting 59—37; Kl. Haai 31—25; Gr. alles per 50 kg. Gr. Kabeljauw 348150, per 125 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4