In Braakman: touwtrekken om de koek te verdelen Opgelegd Frans vrachtschip vertrok nit Middelburg Ver voersondernemingen ageren tegen tarieven yiissings Concertgebouw onderging metamorfose Salomo s oordeel verwacht van college van G.S. Proefneming met volkscredietbank Binnenwerk is winterwerk! Laat nü de schilder komen! HEARING OVER ONTWERP TOT HERINDELING Braakman heeft zichzelf reeds ingedeeld Oud verzuim Middenstand van Vlissingen over saneringsplan ,Eén in geest en streven zong in Gapinge Koelhuisperen in Kapelle zijn Autobus geen zware vrachtwagen Vergissingen in het spel? Afscheid Zr. Haffner Uitgehold Zaak in Goes krijgt aanvullende vergoeding NA JAAR VAN NON-AKTIEF WEER IN DE VAART Lorientvermoedelijk troepen- transportschip voor Algerië Verduistering gepleegd1 Poging tot inbraak: Bromfiets bleef staan Burgemeester bezocht schoolkring Spui Eén koffiekamer maakte plaats voor twee foyers Groenvoeder-drogerij in Z.-Vlaanderen dringend gewenst Nieuwe wethouder in Brouwershaven DRIJVENDE MIJN OP DE SCHELDE Jazz-concert dag eerder Maandag 9 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 PHILIPPINE In het verenigingsgebouw werd zaterdagmorgen een openbare hearing gehouden, waarbij de gemeenteraden van Hoek, Biervliet en Philippine eventuele bezwaren naar voren kon den brengen met betrekking tot het ontwerp van wet tot indeling van de voormalige Braakman. Naarmate de verschillende burgemeesters vorderden met hun bezwaren tegen het ontwerp werd het voor het college van Ge deputeerde Staten steeds duidelijker dat de termen „touwtrekken en koekverdelen'' wel degelijk op hun plaats waren. De belangen die door de drie gemeenten werden bepleit doorkruisten elkaar op een min of meer wanhopige wijze, hetgeen de moeilijkheid van de situatie extra accentueerde. De commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot verheelde in zijn slotwoord dan ook niet dat de eindbeslissing veel wijsheid zal vergen, maar hij zei daarbij toe dat een strikte eerlijkheid in acht zal worden genomen. Burgemeester A. P. Kostense van Biervliet gaf een goede karak teristiek van de situatie toen hij opmerkte dat van het college van G. S. meer wijsheid zal worden gevraagd dan van de grote koning Salomo. Immers, deze laatste had bij zijn beroemde beslissing met twee eisers te maken, maar het college zal een eerlijke verdeling voor drie belanghebbenden moeten creëren. Burgemeester A. P. Kostense, dit het eerst het woord voerde merkte op dat de herindeling moet geschieden zon der rekening te houden met de oude grenzen. „De verdeling mag niet ont aarden in een soort koekverdelen", zo zei hij. De belangen van de betrokken ge meenten zijn dus niet primair, het eni ge criterium is het belang van het ge bied zelf. Het gunstige geval doet zich evenwel voor dat de Braakman „zich zelf al heeft ingedeeld". De mensen hebben zelf al ruimschoots de tijd ge had zich te orienteren op de gemeen ten die het gunstigst voor hen liggen. Het lijkt ons het meest voor de hand liggend deze vrijwillige indeling te sanc tioneren, zei de 'heer Kostense. Het zou aantrekkelijk zijn de grenzen te trekken langs duidelijk in het land schap sprekende lijnen. Voor Biervliet zou dit betekenen het water, dus de oever van de kreek. Verder vanaf de Middenweg in zuid-oostelijke richting naar het Isabellakanaal, zoals ook in het voorstel van G.S. is aangegeven. Tussen Biervliet en Philippine langs de westzijde van het Isabellekanaal. In tussen zou de raad van Biervliet zich kunnen voorstellen dat het uiterste zui delijke gebied van de Braakman bij Philippine blijft. Maar in elk geval dient het Isabellakanaal zo ver te wor den gevolgd dat een zo goed mogelij ke aansluiting wordt verkregen met de zuidpunt van de Angelinapolder, zo be sloot de heer Kostense zijn betoog. kei opzicht rekening is gehouden met de belangen van Hoek. De toestand van Hoek was in 1955 geheel anders dan nu, omdat het dorp in verband met uit te voeren werken aan het kanaal honderd inwoners zal verliezen. Herhaaldelijk heeft het college dan ook gewezen op de behoefte aan bouw volume om aan de aanvragen van buiten de gemeente te kunnen vol doen. „Waren we in de gelegenheid geweest om meer huizen te bouwen, dan was het inwonertal eer toe- dan afgenomen. Mocht het ontwerp wor den aangenomen, dan zal Hoek door deze grenswijziging worden uitgehold". De raad geeft er dan ook de voorkeur aan dat een meer natuurlijke begren zing wordt gevolgd. Temeer waar de gronden in de voormalige Braakman aan één eigenaar toebehoorden. De mooiste grens zou de oude zeedijk zijn, besloot de heer Hanssens. Wethouder L. M. Jansen, die daarop eveneens zijn visie gaf, ondersteunde het betoog van de burgemeester. De derde gemeente, Philippine, deed bij monde van burgemeester P. J. L. van Hoek een derde oplossing aan de hand. Niet in het eerste ontwerp, maar wel in het tweede is van de natuur lijke grens afgeweken zo zei de 'heer Hoek. Het zou voorts logisch zijn als het spaarbekken, in Philippine kwam te liggen, omdat de waterlei dingmaatschappij, die het pompsta tion in Philippine heeft dan beide in stallaties in één gemeente samenge trokken had. Burgemeester Hoek wees er voorts op dat juist Philippine met zijn mossel visserij de Braakman heeft geëxploi teerd. Door de inpoldering is deze bron van inkomsten verloren gegaan, en de compensatie die daar tegenover staat, het havenplateau en de zuiveringsin stallatie kosten de gemeente jaarlijks de lieve som van 8000 gulden. Weliswaar zou een gedeelte van het oude land nu bij Philippine komen, maar dat had in feite reeds vijftig jaar gele den moeten gebeuren. Dit behelst niet meer dan het goedmaken van een oud verzuim. De beide wethouders van Philippine, de heren H. C. van den Broek en J. L. Cornelis ondersteunden dit betoog. Bij de beantwoording van de gemaak te opmerkingen voerden de heren C. Philipse en ir. G. P. M. Dikötter o.m. het woord. De laatste wees er nog op dat de waterleidingmaatschappij er niet het minste belang bij heeft of het spaar bekken links of rechts van de grens zal liggen. De commissaris zei in het slot woord nog in het geheel niet te weten hoe tot een oplossing ge komen moet worden. Hij verze kerde echter dat gestreefd zal worden naar objectiviteit en naar een strikte eerlijkheid. VLISSINGEN De Vlisslngse mid denstand zal deze week haar standpunt openbaar maken betreffende het sane ringsplan, dat zoals gemeld begin 1960 door het gemeentebestuur werd gelan ceerd. Reeds verscheidene informatieve besprekingen hebben plaats gehad met het kollege van B. en W., waarna de drie middenstandsverenigingen elk in hun eigen kring uitvoerig over het plan van gedachten hebben gewisseld. Ook de Vlisslngse middenstandscentrale het overkoepelend orgaan, bestaande uit de besturen van de drie verenigin gen heeft haar licht reeds binnens kamers over de ingrijpende plannen la ten schijnen. Deze week zal men thans naar bui ten treden en meedelen hoe men over de plannen denkt. Dinsdagavond zal in het Strandhotel een persconferentie worden belegd, waarna op donderdag avond, eveneens in het Strandhotel, een gecombineerde vergadering zal worden gehouden van „Gemeenschappelijk Be lang", de christelijke en de katholieke middenstandsvereniging, tijdens welke over het saneringsplan kan worden ge discussieerd. GAPINGE Onder auspiciën van de Oranjevereniging gaf de chr. zangver eniging „Eén in geest en streven" uit Serooskerke (W) in het verenigingsge bouw een uitvoering. Na een kort ope ningswoord van de heer S. v. d. Broeke zong het koor een aantal geestelijke lie deren, gecomponeerd door Adriaan Kouseimaker uit Goes. Het merendeel van deze liederen is door de Zweedse Evangelisatiezender I.B.R.A. op de plaat vastgelegd. De platen zullen waarschijnlijk over enke le maanden in de handel komen. Ter afwisseling zongen de zusjes Nel en Ca- trien Louwerse een drietal moderne geestelijke liederen. Na de pauze werd de kerstcantate van A. v. Os uitgevoerd. Er bestond voor deze uitvoering, die op „derde" kerstdag in Serooskerke werd gehouden, goede belangstelling. De heer W. Louwerse wees in zijn dankwoord namens de oranjevereniging op de grote gave die God in de zang aan de mens heeft gegeven. OVEZANDE. De gemeenteraad van Ovezande zal op 12 januari 's mid dags om twee uur bijeenkomen. B. en W. stellen de raad voor bij wij ze van proefneming gedurende een jaar medewerking te verlenen aan de volks credietbank, zoals die in Goes reeds vanaf 1955 bestaat. Hoewel het niet in de verwachting ligt dat vanuit de ge meente veel belangstelling voor deze instelling zal bestaan, menen B. en W. toch dat de mogelijkheid in elk geval geopend moet worden. Het ligt nl. in de bedoeling de werkingssfeer van de genoemde bank uit te breiden tot ge heel Zuid en Noord Beveland. Rekening houdend met de plaatselijke situatie, die voor de burgemeester aan leiding is om veelvuldig van zijn auto gebruik te maken, stellen B. en W. voor de burgemeester een toelage te verstrek ken van 500 gul'den per jaar. Zulks in overeenstemming met de wijziging van het bezoldigingsbesluit, die de mogelijk heid voor een dergelijke toelage opent. Omdat de sluitingstijden voor de ca- fé's destijds een uur later werden ge steld, achten B. en W. aanleiding om een dergelijk besluit te nemen ten be hoeve van de patates frites kramen. Ook deze zullen in het vervolg dan tot elf uur 's avonds open mogen zijn. Voorgesteld wordt aan de heer J. Ot- te een perceel grond van 330 vierkante meter te verkopen ten behoeve van de bouw van een woning. KAPELLE. Op de fruitveiling in Kapelle Biezelinge zijn de laatste peren van het ras Conference uit het gewone koelhuis geveild. Deze peren zijn in de afgelopen weken verkocht door middel van poolvorming. Daarbij krijgt de teler dan de gemid delde prijs uitbetaald, terwijl het voor deel van deze wijze van afzet is dat er steeds een regelmatig aanbod is. Er was dit jaar 150 ton Conference in het gewone koelhuis opgeslagen. De afzet had een vlot verloop. De prijzen ondergingen weinig schommelingen. De grote maten waren in het begin zeer gevraagd voor uitvoer naar België en de prijs die toen werd betaald lag te gen 55 cent per kg. Later is die prijs teruggelopen tot rond 50 cent. De kleine maat daarentegen is in de loop van de laatste weken gestegen van rond 38 cent tot 49 cent per kg. Vooral Enge land toonde de laatste dagen hiervoor interesse. De komende week zal nu een begin worden gemaakt met de verkoop uit de gascellen. MIDDELBURG Vijf Zeeuw se vervoersondernemingen heb ben aan Gedeputeerde Staten van Zeeland een schrijven gericht be treffende de tarieven voor auto bussen op de veren over de Wes- terschelde. Dit zijn de Automaat schappij „Zeeland" te Goes, de N.V. Streekvervoer Walcheren te Middelburg, de N.V. Stoomtram Breskens-Maldegem te Draai brug, de N.V. Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij te Ter- neuzen en de Firma Gebroeders Van Fraassen en Zoon te Vlis singen. Terwijl over de .gehele linie, zo wordt in het schrijven gezegd, een tariefsver laging tot stand werd gebracht onder- TERNEUZEN. Zuster M. A. Haff ner, directrice van heit rusthuis „Schel- deoord", gaat va; haar pensioen genie ten. Reeds anderhalf jaar geleden be reikte zij de pensioengerechtigde leeftijd maar bleef op haar post. 'Ruim acht jaar is zr. Haffner hoofd van het rust huis geweest en met grote toewijding vervulde ze deze taak. Daar het bestuur heeft gemeend zijn dankbaarheid te moeten vertolken zal, voor zij Ter-neu zen verlaait, een bescheiden huldiging plaats hebben. Om de gemeenteleden gelegenheid te geven persoonlijk af scheid van haar te nemen zal op lil ja nuari a.s. van 34 uur een receptie zijn in de recreatiezaal van het rusthuis. Als opvolgster van zr. Haffner komt zr. W. Bouw. diacones van 'het Diaconessenhuis te Hilversum. Zr. Bouiw zal bij het af scheid aanwezig zijn, zodat er dan ge legenheid zal zijn -kennis met haar te maken. Advertentie VERF GEEFT FLEUR! Het was uit de aard der zaak niet te verwachten dat de andere gemeenten zich met deze zienswijze zouden kun nen verenigen. Ook in het betoog van de burgemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens, kwamen vrij sterke ter men voor. De heer Hanssens betoogde dat zijn gemeente bij de voorgestelde indeling zou worden uitgehold. Hij stipuleerde ook dat hij de raad in al z'n geledin gen vertegenwoordigde bij zijn bezwa ren. De formulering van de grens tus sen Hoek en Philippine is in feite een grenswijziging van zodanige omvang zei de heer Hanssens dat het funest genoemd kan worden voor onze gemeen te. En van een compensatie door reeds in cultuur gebrachte gronden is in het geheel geen sprake. Als de thans be staande regeling wordt aangehouden zal Hoek op alle punten grondgebied moe ten afstaan. De raad is dan ook unaniem van me ning dat bij deze grenslijnen in geen en- GOES. Burgemeester en Wethou ders van Goes stellen de raad voor in de eerstvolgende vergadering, die op 18 januari zal worden gehouden, een aanvullend besluit te nemen in verband met de verplaatsing van de fa. C. West dorp. In de vergadering van 21 septem ber werd besloten genoemde fa. een schadeloosstelling uit te keren als com pensatie voor de afbraak van de wo ning en de gezamenlijke loodsen. De som was echter berekend onder aftrek van de waarde der vrijkomende bruik bare materialen. Nu het echter blijkt dat de gebouwen niet in het partiële uitbreidingsplan val len, zal de noodzaak van afbraak niet langer bestaan. De gemeente zal de ge bouwen kunnen verhuren. Intussen derft de fa. Westdorp in dit geval de waar de van de vrijkomende materialen. B. en W. stellen dan ook voor een sup- pletoire schadeloosstelling te vers-trek ken van 4925 gulden, welk bedrag is vastgesteld naar een taxatie. Na onderhandeling met de betrokken eigenaren kan de gemeente een tweetal panden aankopen, waarvan het bezit gewenst is in verband met het uitbrei dingsplan Valckeslot en de sanering van het noordelijk stadsdeel. Het betreft hier de panden Prinses Julianastraat 13 en Adolf van Westerwijkbuurt 6. B. en W. stellen voor deze panden respectie velijk aan te kopen voor 1700 en 2500 gulden. Naar gebleken is, bestaat voor de ge meente de mogelijkheid een uitbreiding te geven aan het aandeel in het maat schappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. De mogelijkheid staat open om als nog zeven aandelen van duizen gulden te nemen. B. en W. stellen voor zulks te doen. Verder wordt voorgesteld tot onbezol digd ambtenaar van de burgerlijke >tand te benoemen twee wethouders, w. mevrouw C. A. Griep-Duinker en de heer J. S. Visscher. Tenslotte delen B. en W. mede dat de aanstelling van een sociaal ambtenaar-rapporteur bij de afdeling sociale zaken zeer noodza kelijk is. B. en W. verzoeken voor zulk een ambtenaar op de begroting 1961 het noodzakelijke crediet te ramen. MIDDELBURG. Tientallen automobilisten, bromfiets berijders, fietsers en voetgangers hebben zaterdagmiddag omstreeks drie uur het vertrek uit Middelburg gadegeslagen van het Franse vrachtschip „Lorient". Terwijl uit alle wind streken aan beide zijden van het Kanaal door Walcheren lange files auto's stonden te wachten voer het voor Middel burgse begrippen kolossale, maar erg verwaarloosde vaartuig statig door de opengedraaide brug. Voortgetrokken door de Duitse sleepboot „Hardi". Een indrukwekkend moment, dat een compensatie vormde voor het tijdverlies van hen die aan de wal tot nietsdoen waren veroordeeld. Gedurende een jaar heeft de „Lorient" aan de Middelburgse Loskade opgelegd gelegen. Zaterdag brak voor de bemanning eindelijk het ver lossende moment aan waarop aan het „kade kleven" een einde kon wor den gemaakt Twaalf lange maanden hadden de ongeveer twintig koppen van het vrachtschip hun tijd (moeten slijten in de Zeeuwse hoofdstad met af en toe een retourtje-Frankrijk; zaterdag echter klonk de kreet: „We varen!" (op z'n Frans dan!) Een minuut of twintig later kwam het schip in Vlissingen aan, in welke sta'd het de nacht doorbracht. Zondag ging de „Lorient", slaafs volgend aan de kabel van de sleepboot, op weg naar Brest de Westfranse haven in Bretagne. Daar zal het schip in dok worden opgekalefaterd. Wat er daarna met dit oude liberty-vaartuig uit de Twede Wereldoorlog zal gebeuren staat nog niet precies vast. Wel is zeker, dat de „Lorient" opnieuw in de vaart zal worden gebracht. De eigenares, de Parijse rederij Société Navale Delmas Vieljeux, zou van plan zijn de „Lorient" voor vrachtreizen te gebruiken. Ook wordt verteld dat het vrachtschip na herstel dienst zal doen als trcepentraias- portschip van de Franse regering. Het zou worden ingezet voor het over brengen van militairen naar Algerië. Niet alleen in Middelburg, ook in Souburg en Vlissingen was de be langstelling voor het vertrek van de „Lorient" bijzonder groot. Na het vertrek uit de Scheldestad zijn ,zes runners van de sleepboot op de „Lo rient" overgestapt om het schip tijdens de reis naar Frankrijk te ver zorgen. THOLEN. De 21-jarige J. P. te Tholen, werkzaam als acquisiteur en incasseerder bij een assurantiekantoor is te Rotterdam aangehouden en op transport gesteld naar Tholen. Een flink bedrag, dat hij als incasseerder onder zich had werd door hem verduisterd. Sedert 14 dagen was hij spoorloos ver dwenen. P. zal aan de Officier van Jus titie te Middelburg worden voorgeleid. Twintig jaar in bestuur van vissersvereniging YERSEKE. In de concertzaal heeft de zestig leden tellende vissersvereni- ging „Yerseke" zaterdagmiddag haar jaarvergadering gehouden. Na een bestuurslidmaatschap van twintig jaren, heeft de heer P. J. de Leeuw (tevens lid van het be drijf schap) zijn functie ter beschikking gesteld. Als zijn opvolger werd benoemd de heer Guido Rammeloo. 9GH10ON1DIJKE Opnieuw heeft een Inbreker gepoogd om in Schoonedijke zijn slag te slaan. In de nacht van Don derdag op vrijdag ontdekte de schoen- handelaar J. Eekhout dat gepoogd werd om het door hem bewoonde pand binnen te dringen. Nadat Eekhout de inbreker had toegeroepen verdween de ze ijlings. De onmiddellijk gewaar schuwde politie trof niet de dader maar wel een onbeheerd staande bromfiets in het dorp aan welke wérd meegenomen. Ook bij Bakker van Baal en zuivelhan del Ocke werd getracht ibinnen te drin gen doch gelukkig zonder suks.es. Om half drie des nachts liet de eigenaar van de bromfiets, de wegens diefstal reeds herhaaldelijk veroordeelde K. B. uit Groede zich met een Schoondijkse taxi naar huis 'brengen. Vrijdagmiddag kwam B. de achterge laten bromfiets weer ophalen daarbij voorwendend dat hij zich des nachts in beschonken toestand zou hebben bevon den. Een verklaring waaraan echter niet de minste waarde wordt gehecht. AXEL. De nieuwe burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke, heeft met zijn echtgenote en vergezeld van de beide wethouders en van de waarnemend secretaris vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de schoolkring Spui. De receptie vond plaats in een ge zellig ingericht lokaal van de school. Bij zijn aankomst stond een haag van juichende jeugd klaar om het gezelschap te ontvangen. Namens de buurtcommis- sie werd het woord gevoerd door de heer M. Brandes. Ella Dooms bood ver volgens mevrouw Van Dijke een schit terend boeket seringen aan. Vergaderd rondom de koffie in het lokaal, sprak de heer S. van Harn, hoofd van de school een officieel wel komstwoord. Namens de kerken sprak ds. C. van der Jagt. Een mandje Zeeuwsch Vlaams fruit werd aangeboden door het schoolmeisje Tanja Peypelink. De wijn werd traditie getrouw geserveerd door vrouwen in Zeeuwsch Vlaamse klederdracht. Tenslotte stelde de heer Van Harn de vertegenwoordigde kerken en de diverse verenigingen voor. Bijbels naar Indonesië WESTKAPELLE Op de bestuurs vergadering van de C.J.M.V. „Timo- theus" besloot men medewerking te verlenen aan de actie van het Ned. Bij belgenootschap om gelden te verzame len voor het zenden van bijbels naar Indonesië. Ook zal de mogelijkheid be keken worden om gedurende de zomer maanden Nederlandse en ook Duitse boeken uit te lenen aan de badgasten. Voorts werd het werkrooster voor het komende jaar opgesteld. VLISSINGEN. Een drukbezochte receptie en een gezellige feestavond voor genodigden. Dat waren zaterdag de festiviteiten ter gelegenheid van de heropening van het herbouwde Vlis slngse Concertgebouw. Het gemeen schapscentrum in het oude centrum van de Scheldestad, dat gedurende een reeks van jaren naast de bioscopen gold als de enige plaats waar iets viel te beleven, is er beslist niet lelijker op geworden. Integendeel, de vele Vlissingers die de laatste tijd als het ui are van grote afstand de tand des tijds zagen knagen aan het vroeger il lustere gebouw, keken zaterdag hun ogen uit. Het monumentale bouwwerk had een ware gedaanteverandering on dergaan. Aangenaam verrast door de verfraaiingen deden zij de aangeboden aperitiefjes meer dan normale eer aan. In plaats van één koffiekamer zijn er nu twee vertrekken gekomen waar men van de oer-Hollandse drank kan genie ten, tijdens de pauze van een uitvoering of toneelstuk. Het bijzondere van de twee foyers is dat zij de bezoekers de mogelijkheid bieden aan twee zijden de zaal te verlaten, wat voor het gebouw- personeel wel zo prettig is. In geval van een gezellig samenzijn na afloop kan de zaal hierdoor ook op vlotte wijze worden ontruimd. Het buffet in de grote zaal zal voor taan niet meer voor de verkoop be stemd zijn, maar uitsluitend dienen voor werkbuffet. In de gang is een snackbar ingericht, naar Amerikaans voorbeeld, waar hongerige gasten war me en koude hapjes kunnen bestellen. Door het aanbrengen van vele tocht deuren is de temperatuur in het ge bouw, ook in de gangen, heel wat aan genamer geworden dan men voor de verbouwing gewend was. De zaal wordt met lucht verwarmd; de rest van het Concertgebouw heeft een gasverwar- ming. Eveneens verbeterd zijn de to- neelakkommodatie en de kleedkamer ruimte, zodat ook voor de artisten de heropende schouwburg meer aantrekke lijke kanten heeft gekregen. De heer J. v. Loon is de heer P. Odts als exploitant opgevolgd. In de avonduren herbergde het Con certgebouw een ongekend aantal perso nen. Een voortreffelijke formatie met ondermeer saxofonist Bram Piehl en pianist Baby den Toonder verzorgde de dansmuziek in de grote zaal. S. G.-overheids personen spraken over kansspel GOES. De vereniging van S.G.P. overheidspersonen in Zeeland heeft za terdagmiddag in „De Opril" vergaderd. De heer J. de Wolf uit Middelburg, ambtenaar ter provinciale griffie, hield een belangwekkende causerie over het kansspel, waarbij uiteraard de voetbal toto aan de orde kwam» doch ook aan dacht werd besteed aan de premielenin gen, diverse puzzels en de staatsloterij. De heer De Wolf meende dat op grond van Gods Woord het kansspel moet wor den veroordeeld en dat de overheid in dit opzicht een taak heeft. Een uitvoe rige bespreking volgde op het referaat. Tenslotte werd nog van gedachten ge wisseld over een aantal bestuurlijke vraagstukken uit dit gewest. gingen de tarieven voor autobussen een verhoging. De gezamenlijke vervoers on dernemingen menen, dat deze verho ging wordt veroorzaakt door het feit dat een autobus wordt gelijkgesteld met een zware vrachtauto met aanhangwa gen. De ondernemingen veronderstellen dat dit op een misverstand berust, omdat de lengte van een dergelijke vrachtauto-combinatie achttien meter mag bedragen, terwijl een autobus hoogstens elf meter lang mag zijn. De oppervlakte die door een vracht wagen met aanhanger op het rijdek wordt ingenomen is dus aanzienlijk groter dan de ruimte die door een autobus wordt gevergd. Bovendien wordt de lading van een vrachtwagen met aanhanger zonder verdere beta ling vervoerd, terwijl de niet in Zeeuws-Vlaanderen wonende passa giers van een autobus een vervoer- prijs van dertig cent per persoon verschuldigd zijn. De maatschappijen vestigen dan ook de aandacht van Gedeputeerde Staten op het feit dat in de Westerschelde ta rieven als autobus wordt aangemerkt een motorvoertuig dat ingericht voor het vervoer van meer dan zeven perso nen de bestuurder niet daarbij be grepen terwijl zowel in de Wet Auto vervoer Personen als in het Rijtijdenbe sluit het kriterium van acht personen zonder bestuurder geldt. Aan het kol lege van Gedeputeerde Staten wordt verzocht te willen nagaan of hiet wel licht vergissingen in het spel zijn. AXEL, Op de vergadering van de afdeling Oost Zeeuwsch Vlaanderen van de C.B.T.B. heeft de voorzitter, de heer P. van Hoeve enig commentaar gele verd op de nota, die de statenkring Hulst van de K.V.P. heeft uitgebracht over het pendeivraagstuk. Inderdaad moet Zeeuwsch Vlaanderen industrie aantrekken en de georganiseerde land bouw zal zich hierbij moeten neerleg gen, aldus de heer Van Hoeve. Hij waar schuwde echter de landbouwers zich tot de organisaties te wenden als er gronden afgestaan moeten worden. De voorzitter wees voorts op de per- soneelsmoeilijkheden op de agrarische bedrijven. Er is vooral gebrek aan ge schoolde, all round arbeiders. Actief die nen we in dit verband te blijven, zo zei de heer Van Hoeve, zoals we dat ge weest zijn bij de oprichting van de coö peraties. De spreker memoreerde verder nog het moeilijke jaar, in verband met de overmatige regenval, geroot vlas, ge schoten graan en vele aardappelen nog in de grond. Als eerste spreker trad daarna op de heer J. Haak, secretaris van de afde ling West Zeeuwsch Vlaanderen. De heer Haak behandelde het rapport „Groenvoederdrogerij in Z. VI." In Ne derland zijn 22 groenvoederdrogerijen waarvan negen coöperatieve. Luzerne is hiervoor het aangewezen product, het is een goede grondverbeteraar, niet ar- beidsintensief en het wint het in rende ment van gerst of van het verhuren van land. De conclusie van de daartoe ingestel de commissie is dat het dringend nodig is alle stappen te ondernemen om de stichting van een coöperatieve groen voederdrogerij in Z. VI. te realiseren. De tweede spreker was ir. Roest, di recteur van de practijkschool voor land bouwtechniek en arbeidsrationalisatie te Sehoondijke. De heer Roest schetste de ontwikkeling en het ontstaan van de practijkschool in Sehoondijke. Het on derwijs staat in Nederland, ook wat dit betreft aan de top. Er is geen land dat ons hierin kan evenaren. Achter de school in Sehoondijke staat een stich ting, bestaande uit drie werkgevers- en drie werknemersorganisaties op agra risch gebied. Er is een grote behoefte zo blijkt aan de hand van de prac- tijk aan deze vorm van onderwijs. Op zeer interessante manier vertelde de spreker over de cursussen en over de wijze waarop die worden gegeven. Na de pauze volgde nog een vragen uur, waarin beide sprekers „onder vuur" werden genomen. BROUWERSHAVEN. In de zater dagochtend gehouden vergadering van de gemeenteraad heeft burgemeester A. H. Vermeulen medegedeeld dat de heer J. J. Klaasse (c.h.) die in de vorige vergadering tot wethouder was gekozen, heeft medegedeeld deze benoeming niet te kunnen aanvaarden. De heer J. Dek ker (soc.) heeft de benoeming wel aan genomen. Zaterdagochtend moest in een wethou dersvacature worden voorzien en de stemming had tot resultaat dat de heer L. Moermond (V.V.D.) werd gekozen. Hij deelde tijdens de vergadering me de de wethoudersfunctie te zullen aan vaarden. Bij de verkiezing van een tweede wethouder werden vijf stemmen uitge bracht op de heer Moermond, een stem op de heer Klaasse en vijf stemmen waren blanco. Medegedeeld werd dat de heer Moermond was gekozen. In deze vergadering werd voorts nog besloten stoelen te plaatsen op de pu blieke tribune. Overwogen zal worden in de toekomst ook 's avonds vergade ringen van de raad te houden. B. en W. zullen zo spoedig mogelijk voorstellen doen teneinde te geraken tot regelingen betreffende de sociale hulp verlening aan ingezetenen der nieuwe gemeente. Schepen werden geramd HANSWEERT. In de Westsluis te Hansweert vond zaterdagavond een aan varing plaats die grote materiële scha de tot gevolg had. Het <m-s. Hydra, dat ledig op weg was van Antwerpen naar Rotterdam, lieip te snel de sluis bin nen en had bovendien het ongeluk dat de motor weigerde bij het achteruit scha kelen. Het schip liep met vrij grote snelheid op de achterstevens van de Jccwi en de Louise Esther, die reeds ge meerd lagen. Door de schok werden de ze schepen bovendien tegen de sluisdeur gedrukt. Behalve aan de drie schepen ontstond ook schade aan de sluisdeur en aan de sluismuur. De schipper van de Hydra werd be keurd voor het varen met een te grote snelheid. Na een borgstorting konden de vaar tuigen hun weg venvolgen. VLISSINGEN. Zaterdagmiddag werd in de Wielingen door een visser vaartuig uit Zeebrugge een drijvende mijn ontdekt. Het vaartuig waarschuw de de Belgische marine. Een Belgische mijnenveger maakte de mijn later op om„ f onschadelijk en daarmee dit gedeelte van de Scheldemonding weer vrij voor de scheepvaart. Het Engelse vrachtschip „Beaver- a van ruim 9000 ton kwam zaterdag middag op de rede van Vlissingen ten anker met machine schade. Het schip dat eigendom is van de Canadian Paci fic Line, was, op weg naar Antwerpen Terneuzen reeds gepasseerd toen zich het euvel aan haar machines voordeed Het was genoodzaakt naar de Vlissingsé rede ,erug te karen waar inmiddels een aanvang met de reparatie is gemaakt. GOES. Het Jazz-concert van Eric Krans Dixieland Pipers, dat oorsipron- kelijk oip zaterdag 14 januari in do Prins van Oranje zou worden gehouden is verschoven naar vrijdag 13 januari,' eveneens in de Prins van Oranje en op dezelfde tijd. t

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3