TWEE JONGE ARTIESTEN MET EIGEN IDEEËN rust weergekeerd aan congo's oostgrens Totokandidaten als gangmakers op tv Het HARDE GESLACHT SEESïSSE DEBUUT VAN 21-JARIGE ZANGERES Van vuursignaal tot televisie KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD „Wat we doen, is een verrassing" Maandag 9 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Petra Laseur en Hans Pauwels op het scherm radio ["televisie""} Wilma Driessen Moskou wil bijeenkomst van Veiligheidsraad Ontruimen DOOR DICNATE ROBBERTZ In de banken BOERDERIJ AFGEBRAND VEE NOG GERED Pag. 2 In het kort DINSDAG 10 JANUARI Van een onzer redacteuren BUSSUM Vanavond om half negen staat de eerste af levering in het nieuwe jaar van de televisierubriek Van grote naar kleine k op het programma en het ongewone is dat er twee arties ten zullen aantreden, twee zeer jeug dige artiesten bovendien: Petra La seur en Hans Pauwels. „Wat we gaan doen moet wel een verrassing blijven", hebben zij ons op het hart gedrukt. „Niet dat het zo vreselijk belangrijk is, maar het is leuker wanneer de kijkers hele maal niet weten wat hun te wach ten staat." Wel mag u weten dat zij de hele week ijverig hebben gerepeteerd in het Amsterdamse Minervapaviljoen, en dat de ideeën voor dit programma'tje van henzelf afkomstig zijn. Voor Petra Laseur is dit haar eerste optreden sinds zij twee en halve maand geleden haar eerste kind kreeg: een Soon, genaamd Jeroen Joes. „Het is toch wel heerlijk om weer aan het werk te kunnen gaan", ver telt zij. „Bij de Nederlandse Comedie is nog niets voor me te doen. maar dat zal vermoedelijk niet zo lang meer duren". Het lijkt wel of de televisie van die rust gebruik heeft gemaakt, want vrij dag verschijnt zij opnieuw op het scherm, in de eenakter Bijna twintig, van Ed Hoornik. Historische dag Voor Hans Pauwels, die vorig jaar samen met Petra eindexamen aan de toneelschool te Amsterdam deed, is het een historische dag. Hij maakt name lijk zijn debuut als televisieacteur. „Hoe komt het dat we je nog niet eerder in de studio zagen"? „Ik heb wel een paar aanbiedingen gehad, maar het werk bij de toneel groep Arena liet me geen tijd om er iets anders bij te nemen. Voorstellin gen voor de jeugd brengen nu een maal enorm veel reizen en trekken mee. „En heb je het nu wel kunnen plooien?" ,,Ik werk op het ogenblik bij het Rotterdams Toneel", antwoordt Hans en zijn blik verraadt een zekere trots. „Ik heb een kleine rol in De Spaan- sche Brabander". Nu hij weer wat beter in zijn vrije tijd komt te zitten omdat hij niet meer aan een reizend gezelschap is verbon den, krijgt hij ook meer gelegenheid "törrzi'ch aan zijn grote hobby te wij den: zingen. Hans Pauwels heeft zelfs al bij Pia Beek gezongen (zijn broer is gitarist in haar trio) en wij mogen dus aannemen dat zijn aandeel in de kleine k vanavond in die richting wijst. Petra Laseur en Hans Pauwels HILVERSUM I 402 m. ochtend AVRO: 7.00 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleu ters. 11.00 Pianospel. 11.15 V.d. zieken. 12.00 Lichte mue. 12.20 R.V.D.: Uitz. v.d. landbouw middag 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. Ï3.25 Beursber. 13.30 Gram. 13.55 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 avond Gram. 16.00 Literaire lezing. 16.15 Gram. 16.30 V.d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V.d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.55 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nws. ochtend HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.d.jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d.huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Licht baken. 10.25 Gram. 11.00 .V d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan. vooruit, lezing. 12.00 MiddagklokNoodklok. 12.04 Ben je zestig? middag 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.40 Dan-smuz. 14.05 schoolra dio. 14.35 V.d.plattelands vrouwen. 14.45 Ge var. progr. 16.00 V.d.zieken. 16.30 Ziekenlof. avond 17.00 V.d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz. 18.00 Pianoduo. 18.20 Gram. 18.30 V.d.jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum, 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege. 21.00 Bariton en orgel. 21.25 Brabants ork. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd. 22.55 Cabaret. 23.25 Gram. 23.55 —24.00 Nws. NEDERLAND NTS 20.00 Journ. 20.20 Filmfantasie. 20.30 —22.15 Speelfilm. DUITSLAND 17.0018.00 V.d. jeugd. (Regionaalprogr. NDR: 18.25 Progr. overz. 18.30 Die Nord- schau. 19.25 Meegebracht uit New York, WDR: 18.45 Hier und Heute. 19.25 Onderhuur ders groeten.) 20.00 Journ. 20.20 Gevar.progr. 21.15 Alleengelaten met de vrijheid, rep. Daarna: Journ. BELGIË VLAAMS 19.00 Intern, jeugdkron. 19.30 Tekepfilms. 19.45 Filmrep. uit de dierenwereld. 20.00 Nws. 20.30 School voor volwassenen. 21.10 Docu mentaire filmrep. 21.35 Literaire uitz. 22.05 Nws. BELGIË FRANS 19.30 La Pensée et les Hommes. 20.00 Journ. 20.30 TV-spel. 22.00 Les Grands Inter- DEN HAAG Uit het pro grammaboekje, dat ze aanreikt, wappert een inlegblad De rol van Lakmé wordt gezongen door Wilma Driessen, 9-10-60. Dat was bij de Koninklijke Opera te Gent, nu drie maanden geleden. Het was een zware opgave. Stelt u zich eens voor: één enkele repetitie, waarbij dan nog de opera in omge keerde volgorde werd doorgenomen en alleen met pianobegeleiding. Ik had de rol nog nooit op het toneel ge- LONDEN (Reuter, AP) De Sowjetunie heeft volgens een bericht van Tass uit New York aangedron- Wilma Driessen zongen en de opera maar één keer gezien. Doch ik had grote steun aan het feit dat ik muzikaal niets aan het toeval had overgelaten. Ik studeerde de partij bij de grote Clairbert. Het meisje dat deze woorden spreekt, kijkt de bezoeker vrolijk aan. Van bravoure geen sprake en van ver- prètes. 22.30 Journ. In Wassenaar is gisteren de 82-jarige P. Dirkse overleden aan de verwondin gen die hij zaterdag had opgelopen. Op het Hildebrandplein in Den Haag was hij onder een tram geraakt. legenheid nog minder. Vindt u het spelen, het acteren aantrekkelijk? O, ja, enig. ..DIVA GEBOREN" Meer niet. Maar men leest de ver schillende kritieken en die spreken boekdelen: „Een diva geboren", „een coloratuursopraan van klasse", „men verwacht haar terugkeer met span ning!" Wilma Driessen heeft gistermiddag in de rol van Leila uit Bizets Parel vissers haar Nederlandse debuut ge maakt. De 21-jarige zangeres staat al vanaf heer achtste jaar op de planken. Zij trad toen op in operettes, gaf als veertienjarige al radiorecitals en stu deerde op het conservatorium in Den Haag solozang bij de lerares To van der Sluijs. Zij volgde daar ook de operaklasse, die onder meer geleid werd door Frans Vroons en Wolf-Die- ter Ludwig. Rollen voor de lyrische coloratuur sopraan Wilma Driessen zij zingt die trouwens ook zijn bijvoorbeeld de Gilda (Rigoletto), Koningin van de Nacht (Zauberf löte)Sophie (Rosen- kavalierl, Adele (Fledermaus), Adina (Elisir d'amore). Helaas, de keelspeeialist maakte me ernstige verwijten daarover, heb ik deze week, ondanks dat ik wat ver kouden was, toch doorgestudeerd en ik ben nu hees. Het was misschien nog wel te merken. Maar ik kon toch niet afzeggen op de dag van mijn de buut? Dat is Wilma Driessen, die hard studeert en vastberaden eventuele te genslagen onder ogen ziet. Zij weet dat ze er nog lang niet is en vervolgt haar studie bij mevrouw Van der Sluijs. En wij weten dat we van deze jonge zangeres waarschijnlijk een mooie carrière kunnen verwachten: ook, dat we dus een Ophélia, een Son- nambula, misschien in de toekomst zelfs een Lucia en een Zerbinetta heb ben en een Lakmé, die in het buiten land lauweren oogstte. Laten wij ho pen dat zij alle kansen krijgt zich te ontplooien. gen op een behandeling in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties van „Belgische agressie tegen Congo" die een gevaar voor de vrede zou opleveren. Enige uren eerder had de voorzitter van de Veiligheidsraad, Omar Loufti van de Verenigde Arabische Republiek, echter al een rapport bereikt van de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Congo, volgens hetwelk de rust langs de grens van Congo en het Belgische beheerschapsgebied alweer enige dagen was hersteld. Volgens de Russische motivering van het verzoek om bijeenroeping van de Veiligheidsraad zou België het beheer schapsgebied Roeanda-Oeroendi gebrui ken voor het organiseren van militaire acties door „gewapende benden" van kolonel Moboetoe tegen eenheden van het Congolese leger in de provincie Kivoe. In het rapport van de vertegenwoor diger van de Verenigde Naties in Congo over de toestand in Kivoe stond dat in die provincie nu de macht in han den is van Kasjamoera, die minister was in de afgezette regering-Loe- moemba. De opsteller van het rapport, de Indiër R. Dayal, meldde verder dat de Belgische autoriteiten in Roeanda- Oeroendi de verzekering hadden gege ven dat er geen troepen van Moboetoe meer binnen de grenzen van het beheer schapsgebied waren. De commandant van de internationale troepen in de hoofdstad van Kivoe zou de Belgische troepen aan de overkant van de grens hebben bewogen, posities langs de grens te ontruimen in het belang van vermindering van de spanningen. Alle blanken die tijdens de botsingen omstreeks de jaarwisseling gevangen waren genomen in Kivoe, zouden op last van Kasjamoera weer zijn vrij gelaten. Op het vierde solistenconcert van de Rotterdamse Kunststichting, mor genavond in de aula van het Museum Boymans-van Beuningen, treedt op de Sonata da Camera. Dit ensemble, be staande uit Willem Noske en Piet Nij- land, viool, Carel van Leeuwen Boom kamp, viola da gamba en Hans Schouw man, clavecimbel, speelt werken van Handel, Bach, Mozart, Buns, Quintin en Michael Haydn. Kritisch bekeken 1 ZATERDAG. De VARA-televisie- toto kwam zaterdagavond heel wat beter voor den dag dan vier weken geleden. Het was ditmaal een allerge noeglijkste uitzending met veel vaart en actie. Voor deze verheugende herleving van het zaterdagse amusement waren vooral de kandidaten van deze avond verantwoordelijk. De schrijfster Har- riët Freezer gaf een kostelijke impro visatie over de vrouw van de ver schrikkelijke sneeuwman en de ver schrikkelijke sneeuwkindertjes, waar na Klaas Boot met een serie voor- 92 Het is jammer dat ik geen hoofd groter ben, vader, dan zou de zweep alleen maar mijn borst geraakt heb ben. Als mijn gezicht genezen is kom ik naar Bergen om met vrouwe Jo anna te praten. Hij glimlachte pijnlijk. Door het gat in de muur zagen zij even later de wimpel van de boot langzaam verdwijnen. Joris stond met de hand op het gevest van zijn zwaard. Het wordt hier leeg, zei hij na denkend. Ik denk dat je liever bij mij zult willen blijven dan terug te gaan naar Romerswale. Hij haal de brood en gedroogd vlees uit de wandkast en schonk drie kroezen vol met dun bier. Vlaes Benne komt hier weer te rug, zei hij even later. Ik weet zeker dat hij bij de poort zal aanspoelen. Misschien duurt het enkele dagen of enkele weken. Het doet er niet toe. Herkennen zal ik hem altijd, want ik heb al zoveel doden gezien die lang in de Moer hadden gelegen. Aan het een of ander zijn ze toch nog wel te herkennen. Arjen zat te rillen op de haard- bank. Er brandde geen vuur in de put. De natte kou kroop op langs zijn armen en benen, tot het was of ijskoud water over zijn hoofd werd uitgegoten. Ga jij maar liggen, broer. Er is hier nog een goed bed van huiden en kussens. Arjen liet toe dat Joris hem hielp om zijn bovenkleding af te doen. Zijn hoofd suisde en zijn gezicht deed zo'n pijn, dat hij had kunnen huilen. Half in slaap hoorde hij het water tegen de muren klotsen. Wazig maanlicht scheen over het binnenplein en schoof door de openstaande deur tot half in het vertrek. Na drie dagen had Arjen niet veel last meer van de zweepslag. De zalf, die Joris er iedere ochtend en avond op streek heelde de wond snel en hield het vlees soepel. Op een ochtend ving Joris een volle korf vis bij aflopend tij. Jurein legde een groot vuur aan om ze te bakken. Terwijl ze daar omheen zaten, begon de jonker over Diete te praten. Ar jen luisterde oplettend. Hij begreep waaraan zijn broer gedacht had, toen hij tegen hun vader zeide, dat hij binnenkort in Bergen wilde komen om over belangrijke dingen te pra ten. De hitte van het vuur en de bak lucht die onder het lage dak hing maakten hen soezerig. Joris zat dro merig te vertellen. Af en toe klonk er verlegenheid in zijn stem, alsof hij zich schaamde over een meisje te spreken. Diete heeft het eerst naar mijn ogen gekeken, terwijl ik dacht dat ze mijn grote oren zou hebben ge zien. Ze vindt ook dat ik tussen an dere mannen opval door mijn gang en aan mijn handen kan ze zien dat ik geen echte boer ben Vrouwen zeggen soms vreemde dingen, Arjen. Joris lachte zachtjes, het klonk ge lukkig. Arjen schoof dichter naar hem toe. Voordien had hij nooit naar de oren van Joris gekeken. Nu zag hij dat ze inderdaad groot waren en ver van zijn hoofd stonden. Het ruige rosse haar hing diep in de korte dik ke nek. „Joris is lelijk, maar hij heeft mooie ogen Arjen had dat eens horen zeggen. Waar en wie dat geweest was wist hij niet meer. Arjen bleef langer op het kasteel dan nodig was om zijn wond te la ten genezen. Omdat hij niet handig was in het springen en niet goed de ondiepe van de gevaarlijke plaatsen op het drijvende land kon onderschei den, ging hij nooit met Joris mee op diens tochten, terwijl hij wachtte op de terugkomst van zijn broer, dwaal de hij door de lege vertrekken en zalen van Lodycke. Op een avond schonk Joris de laat ste wijn. Morgen ga ik naar Ag ger, zei hij. Ze verwachten me daar. Als je wilt kun je meegaan. Neen, antwoordde Arjen. Ik ga naar Romerswale, waar ze al zo lang op me wachten Hij streek langs het litteken dat op zijn voorhoofd het meest zichtbaar was gebleven. Daar had de slag het diepst getroffen. Na de besprekingen in het Recht huis van Iersekendam, waar beslist werd over het herstel der gebroken dijken, duurde het nog tot half zo mer eer daarmee een begin werd ge maakt. Dat lange oponthoud kwam door de onwil en de achterdocht der ambachtsmannen en dijkgraven te genover elkaar. Eerst nadat de kei zerlijke rentmeester een aanmaning had gezonden, waarin hij dreigde met inhouden van de ondersteuning, kwam het zover dat men iets begon te doen. Ieder handelde evenwel op eigen gelegenheid en naar eigen goeddunken. Van deze onderlinge verdeeldheid werd profijt getrokken door aanne mers, die zich niet ontzagen om méér dan één karwei tegelijk aan te nemen. Daarbij lieten zij dan het hoognodige materiaal van de ene plek naar de andere brengen. Soms waren ze niet eens bij machte om voldoende rijshout en zoden te leve ren, omdat zij het daarvoor bestem de geld al lang verteerd hadden eer het in hun handen kwam. Was een door hen ingeleverd bestek door de dijkgraaf en de gezworenen goed be vonden en ondertekend, dan poften zij met dit papier in de taveernen. Ze dronken meuselaer, een soort dun bier, en verdobbelden meer dan zij ooit zouden bezitten. Met het geld dat Claes van Romerswale in de verga dering over de tafel gegooid had. werd een begin gemaakt met het vingerlinc, een halvemaanvormig nooddijkje, voor het gat van Lodyc ke. Tweehonderd roeden het land in waar de grond glooide en stevig ge noeg was om een rijsberm op te vlechten en een bekisting van aarde en zoden aan te brengen. Men begon een zate te maken, van horden en staken. Maar 's nachts bij een hoge vloed spoelde alles weer weg. treffelijke turndemonstraties kwam. Het hoogtepunt van deze televisie- toto was het optreden van Johan Kaart, die met een ovationeel applaus werd begroet. Hij vergastte de kijkers op een scène uit zijn stuk Potasch en Perlemoer, en omdat zijn tegenspeler Johan Boskamp verhinderd was te ko men, nam Kaart ook diens rol 'voor zijn rekening. Daarna zette hij, in op dracht van spelleider Theo Eerdmans, een markante inspecteur Maigret op het beeldscherm. Liefhebbers van de wielersport kon den vervolgens, tot het middernachte lijk uur, genieten van internationale wedstrijden in Brussel. Velen zullen hun hart hebben vastgehouden toen de jonge renner Lambrechts een formi dabele smak maakte. Gelukkig liep dit incident goed af, zodat de kijkers tenslotte met een tevreden gevoel de knop konden omdraaien. ZONDAG Gisteravond konden de televisiekijkers weer gaan zitten in de banken van Martie Verdenius' School voor volwassenen. Zij deelde opnieuw enige rake en geestige levens lesjes uit, soms een tikje overdreven, maar toch op voldoende niveau om ze met onverflauwde belangstelling te kunnen volgen. De filmserie Strijd tegen het on recht kreeg In De jongen zonder va derland ook al een vervolg dat de moeite waard was. Het Amsterdamse Kunstmaandor- kest onder leiding van Anton Kersjes verzorgde daarna een aantrekkelijk operetteconcert, met als solisten Ma rilyn Tyler en Rudolf Kat. Vermakelijk was tenslotte dat bij vergissing filmmeditatie van Manus van de Kamp werd ingeleid met de fanfare die behoort bij de uitzending Sport in beeld. Het woordje Storing bracht hier, zoals in vele gevallen, snel uitkomst, hoewel deze vlag de la ding ditmaal niet dekte. S. radio vandaag Maandag. De kroniek van de ber gersfamilie Sperling „De koperen helm" van Barend Maaskant is door Rob Ge- raerds omgewerkt tot een driedelig hoor spel. Vanavond om kwart over acht wordt het eerste deel „Tussen Ouddorp en Goeree" uitgezonden. (Hilv.II) Op de andere zender begint om half acht het gevarieerde programma Esta fette. Om vijf voor tien is op deze zen der een aflevering van Marimba, wel ke rubriek vaak horenswaardige elemen ten bevat. Na het nieuws volgt een grammofoonplatenconcert van Neder landse jazzmuziek. Voor een aantrekkelijk programma in het klassieke genre moet men 's mid dags om vijf over half vier luisteren. Dan speelt het Hongaars strijkkwartet van Zoltan Szekely het strijkkwartet nr. 16 in Es K.V. 428 van Mozart. Op ver scheidene buitenlandse zenders zijn eni ge concerten met muziek uit de Barok Bach, Telemann en enige onbekende meesters. televisie vandaag MAANDAG. De eerste afleve ring van de rubriek „Van grote naar kleine K" in dit jaar levert een duo op: Petra Laseur en Hans Pauwels. Als we goed zijn ingelicht heeft het iets weg van Thomasvaer en Pieter nel. Verder de rubrieken „Memo" en „Internationaal Journalisten Forum". België Vlaams: Serenade en Calyp so is de titel van een muzikale ko medie die van 20.2522 duurt. België Frans. Draait de film van John Ford: „De zon schijnt voor ie dereen" (heeft niets met auto's te maken). Duitsland: Zorgt dat om 21.30 de jazzliefhebbers aan hun trekken ko men met een groot festival waar pro minente amateurs de revue passe ren. Van onze correspondent VENLO De boerderij van vade, m zoon Joosten te Helden-Koningslust is zaterdagavond uitgebrand. Slechts het vee is behouden. Voorraden hooi en stro, landbouwmachines, een bestelauto en huisraad gingen verloren. imiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMmniiummiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiüiiiimiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii 33. Het marine-orkestje was weer pre sent toen de kruiser uitvoer. Het volks lied werd even te laat ingezet, omdat de muzikanten eerst hun admiraal uit de pet bevrijdden, die Kappie hem over het hoofd had getrokken. De functiona ris begon, zodra hij lucht had, luidkeels te tieren, maar nu werden zijn klach ten overstemd door de klanken van de fanfare. Zo werd er geen wanklank gehoord, behalve dan door de meester, die nauw lettend de gedragingen van de machine bestudeerde. „Wat tikt daar toch aldoor?" zo vroeg hij zich af. Hij boog zijn oor over de bewegende onderdelen. „Uit de koppeling komt het niet Wat kan dat sinistere geluid dan wel veroorza ken?!" De enige, die hierop het antwoord wist, was El ballon, de luchtmaar- schalk. Met een triomfantelijke blik oogde deze het vertrekkende schip na. „Over een kleine tien minuten loopt de wekker af", mompelde hij, zijn hor loge raadplegend, „Ik ben benieuwd of Fidelio Bombastos dan nog zo tevreden is met zijn kruiser In de serie Wonder-Wereldboeken (door de uitgeverij J, M. Meulenhoff Produktie genomen voor De Erven De Wed. J. van Nelle n.v.), is het vier de deel verschenen. Wat de tekstschrijver (C. J. J. Wied- haup en de illustrator (Rein van Looy) door een voortreffelijk samenspel heb ben bereikt, is werkelijk de moeite van het lezen waard. Dankzij hen kan menigeen zijn ken nis een welkom opfrissertje geven over het hoe en waarom van uitvindingen, die eens de wereld in verbazing brach ten. Van vuursignaal tot televisie zo als de titel van dit plezierig geschre ven boek luidt bevat een zorgvul dig verzamelde hoeveelheid gegevens over uitvindingen zoals de telefoon, te legraaf, fotografie, radio en televisie en de mensen, aan wie wij deze te danken hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2