Recreatie-gebied in Braakman met vaart van grond NOORD-BEVELAND WILDE VRIJ ZIJN wapen-feiten BIJNA DRIEDUIZEND PENDELT VANUIT MAN ZEELAND Aanzienlijk lagere omzet van veiling te Kapelle FILMS Groot café-restaurant zal jaar worden gebouwd Nog korter werken en vrije tijd dan Pag. 5 DUIZENDEN KUNNEN ER DIT JAAR TERECHT Groot restaurant Kampeer-comfort Nieuwe boeken v/dtnöeLinqen öoor be zeeuwse histome Zeelands oudste inwoonster 103 jaar 1940-1945 Het landbouwbeleid Geen fusie Dmsehorse sportverenigingen Tussentijds bericht aan leden Twee auto's botsten Stand van de werkloosheid Veel gunstiger situatie dan in december 1959 Gevonden voorwerpen DE grote socialistische werkne- metaalindiustrie wenst op den duur mersorganisatie in de Duitse te komen tot een 35-urige werk week, waarbij de Verenigde Sta ten als voorbeeld dienen. In 1965 zal intussen in de Duitse metaal, industrie de 40-urige werkweek verwezenlijkt zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD HOEK. Het is of het nooit op zal houden met regenen. Nergens zal men deze verzuchting sterker slaken dan op het wijde, vlakke land, waar het koude water in je gezicht gekletst wordt en hardnek kig een weg zoekt naar je hals. Wij ondervonden dit in het recre atiegebied van de Braakman toen we verwoede pogingen deden een voorstelling te maken van een he te zomerse dag, wanneer duizen den mensen bruin liggen te bak ken in een stovend zonnetje. Een aanlokkelijk vergezicht, maar moeilijk voorstelbaar onder de grijze hemel, die van het land schap een bruine, Russische steppe maakt. Wie op het ogenblik in de Braak man gaat kijken moet over een flinke fantasie beschikken. Het valt niet mee om in de naakte stokjes, die kleuterhoog uit de modder omhoog steken de scha duwrijke bomen van de toekomst te herkennen. Toch staan we hier op een ter rein dat over enkele jaren een ge renommeerd vakantiecentrum zal zijn. Moeilijk voorstelbaar? Ja zeker, maar het valt toch ook wel weer mee als U de feiten bij elkaar legt. Want er wordt in de Braakman gewerkt en het gaat met een snel heid die menigeen zal verrassen. We hebben burgemeester Hanssens gsproken en dat verklaart veel. Zijn aanstekelijk enthousiasme en het tem po waarmee hij alles even uit de doek jes doet geven ons de indruk dat de ontwikkeling van de Braakman in goe de handen is. Het beheersclhap „Re creatiegebied in de Braakman" voert een voortvarend beleid en wie de moei te neemt om even z'n neus tussen de paperassen te steken 'begint onweer staanbaar te geloven in het welslagen van dit project. „Steek een sigaret op", zegt de heer Hanssens en terwijl hij met z'n linkerhand de doos toeschuift grijpt hij met zijn rechter naar een teke ning. Zijn vingers glijden rusteloos over het papier. Kijk hier komt het kampeerterrein, hier het caravanter rein, een zwembad, twee steekhavens, een restaurant en twintig ha bos. Maar laten, we er even heengaan, dan kunt U het zelf zien". Een kwartier later staan we in de regen en in de wind. Ons eerste bezoek gold het toilebge- bouw dat op het kampeerterrein is ver rezen en dat reeds bijna klaar is. Toi letten, douches, kranen, aansluitingen voor electrisch scheren en een ruimte voor de dames waar Ze eventueel kun nen strijken. Een functioneel gebouiw, dat zonder meer aan de eisen zal vol doen. Het zelfde kan gezegd worden van het zwembad dat kant en klaar staat om de eerste gasten te ontvangen. Ook dit is niet alleen practisch, maar ook fraai en ruim opgezet. Er is zelfs gedacht aan een speciale kleed ruimte waar zwemgroepen (b.v. scho len) ondergebracht kunnen worden. Vanuit een groot, blauw plateau in het midden van het terrein steken een paar staketsels omhoog. „De douche", verklaart de burge meester. Beide gebouwen, het zwembad en de toiletruimte zullen aan het begin van het seizoen officieel worden geopend. Vorig jaar was dit alles nog papier, nu ligt het voor ons. Een weg, die dwars door het terrein aangelegd wordt is al over een flinke afstand berijdbaar. De zeillhavens, twee in getal, zijn gereed. Binnen enkele weken hoopt men met de bouw van het definitieve restaurant te kunnen beginnen. Niet zomaar een tentje, maar een kolossaal geval met twee verdiepingen. Het streven is 'er op gericht om dit restaurant in de loop van het komende seizoen gereed te heb ben, mogelijk zelfs aan het begin. De exploitatie van dit restaurant zal in handen zijn van een aparte N.V. met drie aandeelhouders, de exploitant, het beheerschap en een brouwerij. Bo vendien zal er nog een aparte toko ver rijzen om aan de lopende band Ijs en limonade te verkopen. Deze toko is na tuurlijk speciaal gedacht voor kinderen en dagjesmensen. Het recreatiegebied van de Braakman komt met vaart van de grond. Par keerterreinen zullen worden aangelegd. Men verwacht in de toekomst duizen den mensen. Ter plaatse van de ingang zal de weg worden verbreed (over eni ge afstand vierbaans worden) teneinde Kinderen in de schaduw. Jacq. Th. Kuyck, Uitg. J. H. Gottner, Haarlem. Zuster Kuyck heeft haar leven gewijd aan het verzorgen van kinderen uit ge strande huwelijken. De ouders zijn ge seheiden of zijn zonder echtscheiding uit elkaar gegaan en anderen moeten zich ontfermen over de kinderen. In een voudige bewoordingen heeft zr. Kuyck over deze jeugd een boek geschreven. Het is een aangrijpend verhaal gewor den, dat ons confronteert met maat schappelijk en sociaal werk, waarvoor nooit genoeg liefde gegeven kan worden, omdat de jongens en meisjes, die ge holpen moeten worden, de liefde van de ouders moeten missen. Het is goed dit eens niet te lezen in een wetenschappe lijk betoog, maar in een met warmte geschreven verhaal van een in de prak tijk vergrijsde verpleegster. De roep van het veen, Georges Montforez. Uitg. Boekencentrum N.V., Den Haag. Mevrouw A. C. M. Spijkerboer-Mons heeft de Franse roman „Les enfants du Manas in het Nederlands vertaald. Het is een gezellig boek, dat vertelt over de dingen van de dag op het Franse platteland. En de reacties van de men sen op het dagelijks gebeuren worden knap beschreven. De karakterbeschrij vingen zijn meermalen meesterlijk. De brug van Fontana d' Amore. John F. Leeming. Uitg. Foreholte, Voorhout. Dit is beslist een verhaal om in een paar avonden uit te lezen. Wie aan dit boek is begonnen, zal het in zijn vrije tijd pakken om uit te lezen, want het boeit en het is humoristisch. In een dorp je in de Toscaanse bergen probeert In 1944 de fascistische burgemeester zich bij de nadering der geallieerden in al lerlei bochten te wringen teneinde zo wel bij de nog niet vertrokken Duitsers als bij de naderende Engelsen in het gevlij te komen. In de ban van de tegen stander. H. Keilson. Uitg. N.V. De Tijdstroom, Lo chem. De schrijver deelt mede dat hij pu bliceert uit aantekeningen van een Ne derlandse advocaat, die deze ruim twee jaar na het uitbreken van de oor log van een cliënt ontving. Dit boek, dat de gecompliceerdheid van liefde en haat, van menselijke 'gevoelens en van verheven gedachten tekent, is van een zware geladenheid, hoewel het bespiege lend van aard is. BURGEMEESTER A. F. HANSSENS enthousiast te voorkomen dat in de zomermaanden regelmatig opstoppingen zullen voprko- men. De vakantieganger zal ongestoord in en uit kunnen rijden. In totaal zullen op het terrein een 70- tal bungalows verrijzen waarvan de eerste vijftien binnenkort aanbesteed zullen worden. Het gaat te ver om in details af te dalen. Een recreatiegebied moet groei en, niet in het minst waar het de be planting betreft. Maar elk jaar is in dit verband winst. En reeds het komen de seizoen zal het terrein volop in be drijf zijn. Waar eens het zwalpende water van de Schelde was komt een bosrijk va kantiecentrum van de grond. Een cen trum waarop de drie gemeenten Hoek, Biervliet en Philippine trots kunnen zijn. door L. van Wallenburg SCHERPENISSE. Zeelands oudste inwoonster, mevrouw B. Quaak-de Graaf hoopt morgen haar I03e verjaar dag te vieren. Eenumiekemijlpaal, die zeker niet onopgemerkt gepasseerd zal worden. En het mooiste is dat me vrouw Quaak het zelf allemaal nog be wust beleeft, want al hoort ze prak tisch niets meer, haar geest is toch nog prima in orde. Natuurlijk zijn we even naar Scher- penisse gegaan om haar persoonlijk de hand te drukken. Haar achterkleinkind, de tien maanden oude Dik kroop kraai end over de vloer en bleef geïnteres seerd bij de stoof zitten om aan haar pantoffels te plukken. Mevrouw Quaak duwde het tafelkleed een eindje weg en zei: „Dag Dik": en ze voegde er een paar verkleinwoord jes aan toe. Ze heeft 28 achterkleinkinderen, maar ze kent ze nog allemaal, en vergissen doet ze zich niet. Mevrouw Quaak is in 1959 geboren in St. Maartensdijk, Toen ze dertig jaar was verhuisde ze naar Scherpe- nisse, waar ze altijd is gebleven. Ze heeft een lang en werkzaam leven ach ter de rug, maar op 't ogenblik doet ze natuurlijk, niets meer. Veel heeft .ze op haar oude dag nog gebreid,maarindeoorlog, toen er geen „sajet" meer te krijgen was is de klad er in gekomen. En na de oorlog wimpelde ze elke activiteit af met de opmerking „ik kan mijn priemen niet meer vinden". Sindsdien zit ze in haar stoel en ge niet van een welverdiende rust. Vaak zegt ze: „Wat mag ik toch dankbaar zijn dat ik zo goed verzorgd wordt." Haar dagen, evenals haar gestalte, zijn een beetje ineengeschrompeld. Ze gaat al om zeven uur 's avonds naar bed. Ook in het middaguur dommelt ze nog een uurtje weg. Maar dat mag ook wel als je bijna 103 jaar bent. Het laatste jaar is ze lichamelijk merkbaar achteruit gegaan. Maar de afgelopen zomer was ze een enkele maal nog buiten, voor het huis. Zondag is het haar grote dag. En als ze hoort van de vele familieleden en kennissen die haar zullen komen feli citeren zegt ze: „Nou, ze komen maar, ik kan ze toch niet tegenhouden." Maar, vertelt haar dochter, in haar hart is ze dankbaar voor al die belang stelling. Alleen, het kan wel eens wat druk worden. Gaarne willen wij haar van deze plaats van harte gelukwensen. Zwaar is de strijd van de Noord- bevelanders geweest om in de let terlijke betekenis van het woord het hoofd boven water te kunnen houden, zagen we in het vorige artikel. Maar na tal van overwin ningen en nederlagen is het hun toch gelukt uit schorren en slijk een vruchtbaar eiland op te bou wen. Nu eigenlijk geen eiland meer, nu verbonden met het zui delijker gelegen Beveland en op genomen in het grote verkeer. Mensen op een geïsoleerd eilandje hebben zo hun eigen gewoonten en ideeën. Voelen zich afgezon derd van de anderen en daardoor nauwer verbonden aan elkaar. Voelen zich zodoende ook meer zelfstandig en vrij ook vrij van vreemde smetten. Dit laatste is duidelijk gebleken in de Franse tijd. Na zijn terugtocht uit Rusland had Napoleon in oktober 1813 in de grote volkerenslag bij Leipzig zijn eerste gro te nederlaag geleden. Dat was het be gin van het einde. De volgende maand reeds kwam de zoon van stadhouder Willem V uit Engeland en betrad bij Scheveningen de vaderlandse bodem, hij was de latere koning Willem I. Holland was vrij. Maar in Zeeland was het nog lang zo ver_ niet. Wel drongen de ge ruchten tot ons door, maar ze werden de kop ingedrukt: brieven en kranten werden achtergehouden. Vooral op Wal cheren was de Franse tirannie hard. Gijzelaars werden gevangen gezet, de boeren moesten hun wapens en vee in leveren, bomen rond Vlissingen en Vee- re werden omgehakt. Vooral voor een Engelse landing wa ren de Fransen bang: elke dag kon men vanaf de duinen Engelse schepen met de Hollandse vlag aan de masten voor de kust zien. Op 8 december hebben ze Schouwen bevrijd. Om een landing op Noord-Beveland te beletten deden de Fransen op 13 decem ber een aanval op dit eiland. Met 60 sol daten vertrokken ze uit Veere. Maar ze werden door de Noordbavelanders zo warm ontvangen, dat ze met achterla ting van 17 gevangenen ijlings naar Vee- re terugkeerden. Waren deze eilandbe woners strijdlustiger geweest en hadden ze de Fransen dieper het eiland inge lokt, dan was zeker heel de groep in hun handen gevallen. Hierbij is de Noordbevelander J. Flipse gestorven aan zijn wonden. Maar de aanval was afgeslagen en een paar dagen later wer den ze vrij. Evenals op Zuid-Beveland waar ook toen van bijna alle torens de Hollandse vlag wapperde. Maar op Walcheren heersten de Fran sen nog steeds. Wel zongen de straatjon gens: „Vivat Oranje! Hoezee! Weg met het Franse vee", maar daarmee waren ze niet weg. En wat moest men van al de geruchten geloven? Volgens de kran ten behaalde Napoleon nog steeds prach tige overwinningen. Uit Noord-Beveland werden wel eens Hollandse kranten overgebracht, verborgen in brood, die een heel ander geluid lieten horen. De ze toestand van onzekerheid heeft maan den geduurd. Op 6 april 1814 zagen de bewoners van Veere aan de overkant bij Kamper land aan palen een groot zeil vastge maakt. Met letters van 5 voet hoog stond er op te lezen: „Les alliés sont a Paris. Les Anglais sont a Bordeaux" - de geallieerden zijn in Parijs, de En gelsen in Bordeaux). Waarom in het Frans? Wel, dan konden de Franse sol daten het ook lezen en de meeste Ne derlanders kenden genoeg Frans om de ze woorden te kunnen begrijpen. Vijf dagen later stond er weer een zeil opgericht. Nu op een uitgebrande vissersschuit uit Veere, die losgeslagen was en naar de Noordbevelandse oever was gedreven. „Bonaparte n'existe plus", Bonaparte bestaat niet meer lazen ze in Veere. Hij bestond nog wel, maar niet meer als keizer. Het keizerrijk werd afgeschaft en op de laatste dag van april kregen de Franse soldaten bevel om Walcheren te ontruimen. Op 6 mei vertrokken de laatste, geheel Zeeland was vrij. Ook gedurende de iongste wereldoor log koos Noord-Beveland le vrijheid. Wel werd het door de Duitsers bezet, daar was nu eenmaal niets aan te ver anderen. Tijdens de bezetting heeft de bevolking zich als goede vaderlanders gedragen. Volgens het boekje van N. J. Karhof „Het vergeten eiland" woonden er slechts drie N.S.B.-gezinnen, een bij zonder klein aantal op 7000 inwoners. Veel onderduikers hebben het op Noord- Beveland goed gehad. Tot hen behoor, de ook burgemeester van Woelderen uit Vlissingen, een echte verzetsman, voor wie het tenslotte in zijn woonplaats te gevaarlijk werd. Ook werden hier Joden verborgen, o.a. de familie Polak uit Middelburg, die na de bevrijdjng uit dankbaarheid een klok aan de gemeen te Colijnsplaat schonk om de door de Duitsers geroofde te vervangen. Geen wonder dat de bezetters het eiland „klein Engeland" noemden. Voor de Meistaking (1 mei 1943) die hier op bijna alle dorpen met succes werd gehouden, hebben drie mannen een half jaar in Vught moeten doorbren gen. Ook moesten toen reeds de radio toestellen ingeleverd worden, een bevel dat pas later voor het hele land gold. De plundering van het distributiekan toor te Geersdijk heeft een goed resul taat gehad. Jammer dat de gebeurtenis sen op „Dolle dinsdag" (5 ,sept. 1944) aan Andries Dieleman het leven heeft gekost: in de duinen bij Vlissingen werd hij gefusilleerd. Op die dag meende men dat de bevrijding gekomen was, zoals trouwens ook op andere plaatsen in ons land. Ongeveer twintig jongelui namen in een huis te Kamperland vier Duitse soldaten gevangen. Twee waren er ech ter ontsnapt en gevlucht naar de veer- dam, vanwaar ze lichtseinen naar Veere gaven. Hiervandaan vertrok een marine bootje, dat bij de Noordbevelandse oever beschoten werd door de verzets mensen. Vanaf de boot schoot men te rug met als gevolg dat deze ondergrond se op de vlucht sloeg en de landing niet kon beletten. Bovendien werden er twee hofsteden in brand geschoten. Op het dreigement dat de vier Duitsers los gelaten moesten worden, daar men an ders zeventig Noord'bevelanders ter dood zou brengen, moest men ze de vrijheid wel geven. De bevrijding is eerst twee maanden later gekomen. Toen de Cana dezen vanuit Zuid-Beveland waren over gekomen, gaven op 2 november de 400 Duitsers zich bij Kamperland zonder veel tegenstand over. Toch was het nog gevaarlijk op het eiland. Slechts een paar kilometers verder, op Schouwen, zat de vijand nog. Er is zelfs nog eens gevaar geweest voor een landing vanuit Schouwen. Doordat echter Van Rund- stedt zijn Ardennenoffensief verloor, is daarvan gelukkig niets gekomen. Door het openstellen van de dam bij Katseveer kiest Noord-Beveland weer de vrijheid. De vrijheid om het eiland te verlaten wanneer men wil. Zonder wachten bij de veerboot. De vrijheid om terug te keren zo laat men wil. Arnemuiden heeft deze maand nieuwe riolering ARNEMUIDEN. Bij de kleine woonhuizen achter het station wordt op het ogenlblik met behulp van draglines druk gegraven. Deze bedrijvigheid geldt de aanleg van de nieuwe riole ring. Deze maand wordt n.l. het sluit stuk aangelegd, zodat over korte tijd Arnemuiden over een gloednieuwe rio lering beschikt. De nieuwe zuiverings installatie is al aangelegd. ZIERIKZEE. Op de algemene ver gadering van de afdeling Zieritezee van de Z.L.M., gisteravond in het „Huis van Nassau" heeft de algemeen secre taris van de Z.L.M., mi. J. F. G. Schlingemann gesproken over het land bouwbeleid, Uitvoerig besprak hij de vaststelling van de garantieprijzen van de landbouwprodukten. Mr. Schlingemann! vond het -betreu renswaardig dat de prijizen lager zijn gesteld dan vorige jaren. Voorts meen de hij. dat de landbouw zich thans ter dege bezig moet houden met de afzet mogelijkheden van de produkten. Voor al ook met het oog op de Euiromarkt Een geanimeerde bespreking volgde. DREISCHOR. De fusiebesprekin gen tussen de plaatselijke sportvereni gingen van Dreischor hebben voorlopig tot een weinig positief resultaat geleld. In de jaarvergadering van de korfbal vereniging Noad deelde de secretares se mee, dat voorlopig geen overleg zal plaatsvinden. De vergadering stond o.l.v. de heer C. P. Pols jr., deze maakte in zijn ope ningswoord melding van een ledental van 57 en een bijna even groot aantal donateurs. De vereniging kan terugzien op uitstekende prestaties. Het eerste twaalftal werd zelfs kampioen van de tweede klasse SDKB, waardoor het in het nieuwe seizoen uit mag komen in de eerste klasse. In de kas bleek een klein batig sal do. De, heer Pols verklaarde, dat de ter- reinkosten, die de vereniging elk jaar aan de stichting „Sportterrein" moet be talen, zwaar drukken op het budget van de cluib. Odk de post reiskosten was veel hoger dan andere jaren. De ont werpbegroting sloot met een bedrag van ƒ600 aan inkomsten en uitgaven. Een voorstel van de penningmeester om de donatie-gelden te verbogen van 1,50 tot ƒ2,00 werd z.h.s. aangenomen. Bij de bestuursverkiezing bleek geen enkele kandidaat bereid te zijn de voor- zittersfunktie te vervullen. De zetel blijft voorlopig vakant. door L. van Wallenburg Er zal wel verband bestaan tussen het wapen van Ellewoutsdijk en dat van de Heren uit het machtige geslacht van Borssele. Beide hebben namelijk het zelfde wapen: een wapenschild van sabel zwart) met een zilveren fasce (balk) in het midden. Dit wapen kunt u nog zien hangen boven de kaak van het stadhuis van Veere, waar ook Heren uit het ge slacht van Borssele (van der Vere) hebben geheerst. Iemand uit dit bekende geslacht zal dus vermoede lijk de heerlijkheid en het kasteel van Ellewoutsdijk wel hebben gesticht. Het is echter niet bekend wie dit was. Nu heeft echter Ellewoutsdijk op die zilveren balk nog een kruis met aan weerskanten daarvan het getal 11, dat men echter ook kan lezen als het Romeinse cijfer II. Bij informatie bij de Hoge Raad van Adel die dit wapen in 1817 heeft vastgesteld, bleek men daar ook niet op de hoogte te zijn van de betekenis van dit kruis en de cijfers er naast. De kroniekschrijver Smallegange maakt ervan 4 van 10 (2 X H naast X). Volgens hem zouden 4 van de 10 leden van de magistraat van het dorp een stad willen maken. Omdat dit niet de meerderheid was is er niets van ge komen en is de plaats een dorp gebleven, ,,'twelk de zeewateren ge durig nog dreigen te verslinden." Tijdens de Belgische opstand van 1830 werd aan de Schelde een fort gebouwd. KAPELLE. De omzet van de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge is dit boekjaar belangrijk achter gebleven bij die van het vorig boekjaar. Dit blijkt uit een tussen tijds bericht aan de leden van deze veiling. In de periode 1 april31 decem ber van 1960 werd geveild voor een totaalbedrag van 6.998.174,83 tegen een bedrag van 8.790.501.10 in dezelfde periode van 1959. In de periode 1 april—31 december 1958 werd geveild voor een bedrag van 7.212.408.15. Bij een bespreking van de afzonder lijke produkten wordt gezegd, dat de re sultaten met de teelt van kleinfruit minder gunstig waren. De kilo-opbreng sten stelden- teleur en de prijzen waren laag. Voor de hardfruitkwekers met edn modern bedrijf waren de resultaten in 1960 niet ongunstig maar voor de oude re bedrijven vielen de resultaten in het voorbij gegane jaar niet mee. Voor al het.zgn. „ondereind" van de hard fruitoogst bracht lage prijzen op. Aanvoer Van een aantal van de belangrijk ste zachtfruitprodukten worden in be doeld overzicht aanvoercijfers en mid- denprijzen gegeven. De aanvoer van aardbeien bedroeg in 1960 op de veiling in Kapelle 567 ton met een middenprijs van 97.37 tegen in 1959 975 ton met een middenprijs van 89.16. Van de aanvoer van 1960 werd 201 ton in doosjes aangevoerd. Hiervan was de middenprijs 123.69. De aanvoer van aardbeien los in de krat bedroeg 366 ton met een midden prijs van 82.88. Hieruit blijkt dus wel dat de verschillen zeer groot waren en ook zien we hieruit hoe belangrijk het is een klasse-produkt aan te bieden want dat bracht 50 pet. meer op dan de gewone aardbeien. Van het produkt frambozen werd 650 ton in doosjes aangevoerd in Kapelle en 111 ton in TERNEUZEN. Op het kruispunt Markt, Havenstraat, Burgemeester Geilstraat botsten gistermiddag om kwart voor vier, twee auto's. Een auto, bestuurd door A. F. te Kwadendamme, reed over de Markt richting Burge meester Geilstraat. Hij verleende daar bij -geen voorrang aan de van rechts uit de Havenstraat komende personen auto, bestuurd door J. C. D. uit Goes. Beide auto's werden aanzienlijk be schadigd; persoonlijke ongelukken de den zich evenwel niet voor. Huisverkoop in Kruiningen KRUININGEN Ten verzoeke van de erven S. de Jong heeft notaris van Dissel te Goes in het openbaar ver kocht het woonhuis met erf, staande aan de Rijksweg te Kruiningen. Dit pand werd verkocht voor 19.990 aan de heer Joh. Nijsse te 's-Graven- polder, die tevens de hoogste inschrijver was. kort aan werkgelegenheid is. Andere uit springende rayons zijn Huist (228), Mid delburg (307) en Tholen (162). De pro- millageeijfers van het aantal mannelij ke loontrekkenden ligt in deze rayons gelijk of boven het provinciaal promil lage (36). MIDDELBURG. Het aantal pendelaars vanuit Zeeland naar de Rotterdamse havens, het Water weggebied, West-Brabant en Oss- Den Bosch is de laatste maanden sterk toegenomen. Trokken er eind 1959 nog ongeveer vijftien honderd Zeeuwen naar andere provincies, op het ogenblik verla ten meer dan 2600 inwoners van Zeeland in de vroege morgen hun huizen om pas weer in de avond uren terug te keren. Zelfs is het zo, dat de stijging van het aantal pendelaars nog steeds voortduurt. Het verschijnsel doet zich voor in alle Zeeuwse contreien. Naar de heer K. v. Dijk, hoofdinspec teur-directeur van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, ons meedeelde, doen ongeveer 1100 werknemers aan zogenaamde normale pendel. Meer dan de helft reist dus „ab normaal". Zoals bekend wordt van re geringswege een onderzoek naar dit soort pendel ingesteld. Gelet op het ge tal van 2600 pendelaars is het niet vreemd te- vernemen, dat zoals wij reeds eerder schreven -het werkloos- heidsbeeld hierdoor duidelijk wordt be ïnvloed. Vrij gunstig Niettemin kan. wat de geregistreer de arbeidsreserve betreft toch van een vrij gunstige situatie worden gespro ken, omdat het aantal werkloze man nen in Zeeland in de maand decem ber nog niet de helft bedroeg van dat var. een jaar daarvóór, waarbij in aan merking moet worden genomen dat het aantal arbeiders, werkzaam op aanvul lende werken, aanzienlijk is vermin derd. In december 1959 bedroeg de geregis treerde arbeidsreserve in Zeeland 48-13. Een j.ara later was dit getal gedaald tot 2071, onigeveer duizend m-eer dan- in de maand november. Dit laatste is voor namelijk een gevolg van het feit, dat de Iandlbouwwerkzaamfheden nu toch wel bijna een einde hebben genom-en. In ja nuari zal weer een verdere stijging van het werkloosheidscijfer kunnen worden verwacht, maar het getal dat uit de bus zal komen blijft toch nog ver beneden da van januari 1959. Een bewijs, da de werkgelegenheid in Zeeland over het al gemeen is toegenomen. Opvallend is, dat het rayon Oostburg een kwart levert van de totale arbeids reserve in Zeeland: 518 (november 1960 515; december 1959: 887). Verwon derlijk is dit overigens niet, omdat in West-Zeeuwsch-Vlaanderen een groot te- Aanvullende werken Het aantal geplaatsten op aanvullende werken (dece-mber 1960: 23; december 1959: 1085) is thans nagenoeg te ver waarlozen. De oorzaak hiervan is dat de landbouwwerkzaa-mheden in het nat te jaar 1960 zoveel arbeiders heeft vast gehouden, dat aan de aanvullende wer ken ndet meer kon worden begonnen. In aanmerking kom-ende objecten zijn er echter nog voldoende, uitgezonderd in Noord-Zeeland. Deze objecten liggen nu hoofdzakelijk op cultuurtechnisch ter rein. De afzonderlijke bedrijf skiassen- en beroepsgroepen beschouwend valt op dat sinds de maand november de groot ste stijging van de arbeidsreserve zich heeft voorgedaan in de bouwnijverheid (van 183 naar 414), de landbouw (van 28 naar 502) en in de categorie l-osse ar beiders (van 100 naar 290), welke cijfers uiteraard belangrijk lager liggen dan verleden jaar. Begrijpelijk is dan odk dat de seizoen- en de structuurwerkloos heid ten opzichte van 1959 stedk is af genomen, respectievelijk van 2000 naar 850 en van- 1300 naar 450. In de bouwnijverheid en de landbouw was een verminderde vraag te bespeu ren. Eind december was er zelfs nog een reële vraag naar aardappelrooiers (ongeveer veertig). Het aanbod van vrouwen nam sinds vorige maand toe met 55. tubs. De middenprijs van de aanvoer in doosjes was 97.80 per 100 kg. en van die in tubs 59.40. Ook hier zien we dus weer zeer grote verschillen. De verdere aanvoeren en middenprij- zen waren: rode bessen 342 ton (417) 73.75 middenprijs 85.17) zwarte bessen 138 ton (171) vopr 201.13 231.03), kruisbessen 53 ton (139) voor ƒ97.59 70.86) bramen 528 ton (517), middenprijs ƒ83.74 (ƒ80.79). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1959. De aanvoer van bonen tenslotte was in 1960 met 1048 ton belangrijk groter dan het vorig jaar toen de aanvoer slechts 368 ton bedroeg. De midden prijs was in 1960 54.24 per 100 kg. en in 1959 ƒ78.46. Weegbrug in Heinkenszand HEINKENSZAND. Op de weegbrug van de vereniging „De Samenwerking" te Heinkenszand werd in het jaar 1960 gewogen: Bieten: 10.787.290 kg, aardap pelen 1.144.567 kg, uien 964.237 kg, di versen 1.535.026 kg. Totaal 14.431.120 kg. TERNEUZEN. Op het politiebureau zijn inlichtingen te krijgen over de volgende ge vonden voorwerpen: Herenpolshorloge, vijf vingerige handschoen, ring met drie sleu tels (een Yale), blauw grijze glace, double dameshorloge (Pontiac), paar witte glace's, damespolshorloge met band, blauwe kinder- want, bruine zeildoeken tas, grijs kinder schoentje, grijze vingerwant, vulpen met 2 ballpoints, kookboek, jonge poes, 2 munt biljetten, blauwe das en knalpijp, blauwe wol len sjaal, zilveren manchetknoop, nieuwe bruine handschoen, damesportemonnee met inhoud. Aan het bureau zijn gedeponeerd: wanten en glacé's, sleutels, beige paraplu, grijs gestreepte sjaal, groene pet, schroe vendraaier, plastic ceintuur, portemonnee met kleine inhoud, paar grijze wanten. Wanneer men dergelijke berich ten leest, vraagt men zich onwil lekeurig af waar het einde van de- ze verkorting eens zal liggen. Want afgezien van het feit, of men het prettig vindt of niet, eenmaal zal men ook in ons land voor het vraagstuk komen te staan. Tech niek en automatisering schrijden voort en het zal wel eens zover komen, dat die 35-urige werkweek zonder verlies van produktie tot stand kan warden gebracht. Niet het vraagstuk van dé arbeid en de beloning is dan nog urgent, want de laatste zal met de verkorting van werktijd allicht gelijke tred houden. Veeleer het vraagstuk van wat er gedaan moet worden als men niet werkt, zal dan de groot ste aandacht vragen. krijgen". De vrijetijdsbesteding is een zaak, waarmee velen zich reeds bezighou den en naar onze mening helaas niet altijd even gelukkig. Vrijetijdsbeste ding houdt in de eerste plaats in een vrijheid te doen en laten wat men wil. Voorzover men het niet weet, treedt er pas een probleem op, dat tot ontsporingen kan leiden, wanneer er geen oplossing wordt gevonden. Maar tegelijk met het verkorten van de arbeidstijd en dat geldt mutatis mutandis ook voor de invoering van de vrije zaterdag, treedt het probleem van de vrijetijdsvoorzieningen op en men behoeft geen vreemde te zijn in dit Jeruzalem om te kunnen constate ren, dat het daarmee bijzonder slecht gesteld is. Wie afziet van bepaalde soorten van vermaak, komt terecht bij de sport, in de natuur, bij de musea en andere uitingen van culturele ontspanning. Om te beginnen bij de sport. De nog niet zolang geleden verschenen sport- nota van de regering legt al onze ar moede op dit gebied wel heel duide lijk bloot. Er is op alle terrein een ernstig tekort. Wanneer de sport van de zondag naar de zaterdag zal ver huizen, waarvan alle christelijke or ganisaties oprecht voorstanders zijD, komt men al in de knoop te zitten. Want waar zullen de lagere goden in de sport terecht moeten komen, als de cracks de sportvelden op zaterdag no dig hebben? Het aantal gymnastiekza len in ons land, alsmede het aantal sporthallen, is belachelijk klein en bo vendien is de exploitatie ervan zo enorm duur, dat geen enkele vereni ging ook maar bij benadering in staat zal zijn dergelijke accommodaties in stand te houden. Uitbreiding van het aantal sportvelden is desondanks een dringende vereiste en wij menen, dat hier een taak ligt, vooral voor de ge meentelijke overheden. Wanneer men de sporttoto afwijs uit zedelijke en morele motieven dan zal men toch zelf moeten zorgen voor die sportvel den. Hetzelfde geldt voor sporthallen. Zeker, de mensen en ook de jeugd, die van sport willen genieten, zullen zelf ook een steentje bij moeten dra gen, maar bij de huidige stand van za ken kan men geen organisatie verant woordelijk stellen, wanneer men geen exploitatieverlies van bijvoorbeeld duizend gulden per week voor een be scheiden sporthal op zich wil nemen. Het geld zal uit de overheidspot moe ten komen. Ais wij spreken van ontspanning in de natuur dan bedoelen wij de recreatie in de meest uitgebreide zin van het woord. Wie zal de hotels bouwen, de kampeerterreinen aanleggen en de jachthavens exploiteren? Zal ons land in voldoende mate bereid zijn gelden te investeren in ontspanningsgelegen heden? In het kader van het Delta plan en bij het vormen van het grote Veluwemeer? Zullen het ontspannings oorden voor de man met de smalle beurs worden? Deze en andere voor zieningen in de vrije-tijdssfeer vor men, naar onze mening, de grote uit daging bij de wens naar steeds dras tischer arbeidstijdverkorting. Het spreken over die arbeidstijdverkor ting houdt in, dat men zich tegelijker tijd rekenschap geeft van de enorme problemen, die zullen ontstaan, wan neer dit leger van ontspanning zoeken de mensen een uitweg zoekt. Het is onze ernstige overtuiging, dat daar aan veel te weinig aandacht wordt besteed, ook al ligt een arbeidsweek van 35 uur nog zeker een tiental ja ren van ons verwijderd. Het verhaal van Ruth Wat de film „Het verhaal van Ruth" ook moge zijn, het is allerminst het ver haal van Ruth, zoals de bijbel ons dat vertelt. Zoals meerdere keren gebeurt vergast de Amerikaanse filmindustrie ons weer op de verfilming van een bij bels verhaal dat geheel uit zijn verband is gerukt en nauwelijks enige gelijkenis met het oorspronkelijke gegeven ver toont. Hoewel deze film ook goede elemen ten heeft, het uiteindelijk triomferen van de liefde en soms kleurrijke tafere len, moet gezegd worden dat het geheel een vrij simpele, sentimentele en bom bastische vertoning is geworden. In het Grand theater te Goes. Genadeloze jeugd Luxor te Vlissingen brengt een film over jeugdcriminaliteit, zich afspelend op een high-school, waar scherpe tegen stellingen heersen tussen zwarten, blan ken en Mexicanen en de marihuana- handel welig tiert. De politie grijpt in door twee rechercheurs als leerlingen naar de school te sturen. Alles komt ten slotte weer op zijn pootjes en achter slot en grendel terecht. Voor het zover is, wordt er echter zwaar geknokt en veel vernield na een bondgenootschap tussen negers en Mexicanen tegen de macht der blanken. On the Beach Alhambra in Vlissingen vertoont de verfilming van de beroemde roman „On the beach": Een indrukwekkende rol prent met uitzonderlijke kwaliteiten, 's Werelds beste acteurs en actrice», onder wie een Eva Gardner, zijn er in geslaagd dit veel besproken werk tot leven te brengen, zodat men ademloos toekijkt en meeleeft. Men kent het verhaal: 1964, een atoom oorlog heeft het leven op aarde vernie tigd, behalve in Australië. Maar de radio activiteit na-dert snel. Overal bespeurt men angst, radeloze angst, die men met drank tracht te ver drijven. Is er dan nergens hoop meer en geloof in hogere idealen? Slechts korte flitsen tonen ons een massa-meeting van het Leger des Heils maar dit gaat aan de hoofdrolspelers voorbij. Ten slotte is het laatste leven op aarde verdwenen. Treffend en van essentiële betekenis is het laatste beeld: De opname van het verlaten meetingterrein, lege banken en een wapperend spandoek met het op schrift: Broeder, er is nog tijd..,. Kasim, de bandiet van Zhobe Ook een film, boordevol met actie scènes, kan vervelend zijn, dat bewijst „Kasim, de bandiet van Zhobe", in het Middelburgse Elektro-theater. Victor Ma ture beeldt een opstandeling uit tijdens de dagen van de Engelse overheersing in India. Er moeten veel schoten en nog veel meer doden vallen, eer het zo hoog nodige begrip tussen Brit en Indiër wordt geschapen. Regisseur John Gilling maak- te deze, zich niet boven de middelmaat verheffende, film. Freddy und die Melodie der Nacht Het Duitse grammofoonplatenidool Freddy Qumn blijft films maken. Jam- m?ï genoeg vaak van inferieure -kwali teit. Zo ook de rolprent, die deze week m City, Middelburg, wordt vertoond Freddy speelt de rol van een zingende taxichauffeur, die in een misdaad wordt verwikkeld. Tussen de bedrijven door zingt hij een vervelend liedje. Heidi Brühl is zijn tegenspeler in deae mid delmatige film.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5