Economische activiteit toegenomen belangriji Vervoer nam toe K. Verheugende ontwikkeling van industriekernen Voorzichtigheid geboden Dr. C. STAM TE GOES TEN GRAVE GEDRAGEN Toenemende betekenis van conservenindustrie Bestelwagen opengescheurd Produktie industrie belangrijk verhoogd JAARREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Meer vertrouwen nodig tussen tuinder en fabrikant Modder op ruit oorzaak van hevige botsing Zeeuwsch Dagblad Bij de terugkeer Twee nieuwe leden in Kamer v. Koophandel Gratiszivanen NOORD-BEVELAND GRIJPT KAN SEN Verbindingen Te weinig woningen toegewezen Velen bewezen de laatste eer Minder iverkloosheid Bedrij f uit Kapelle sloot contract met Japanse regering ZEEUWSE GROENTETELERSDAG T uinbouwk wantum Fitter Van Oost spontaan gehuldigd Onderhoud Kanaal door Walcheren aanbesteed Smalle Korte Delft Donderdag 5 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk De regeringsverklaring, die minis ter-president De Quay gistermiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd heeft geen verrassing gebracht. In de verklaring is de ontwikkeling, die geleid heeft tot het ontstaan en weer doen verdwijnen van de kabinets crisis gememoreerd. Het ontslag van het kabinet is in getrokken en wat de woningbouw betreft zal de motie Andriessen wor den gerealiseerd. Minister Van Aart- sen is reeds bezig met het treffen van maatregelen voor de tenuitvoer legging van het in deze motie ver langde. Vandaag zal de regeringsverklaring in de Kamer worden besproken. On getwijfeld zullen de politici over de aanleiding tot de crisis en het oplossen van de moeilijkheden nog wel het een en ander op te merken en te vragen hebben. Bijzonder benieuwd zijn wij naar de woorden, die namens de fractie van de a.r. aan deze affaire gewijd zullen worden. Deze fractie is wel een openhartige verklaring schuldig. GOES In 1960 heeft de industrië le bedrijvigheid in Zeeland zich op een hoog peil kunnen handhaven en heeft zelfs de produktie niet onaanzienlijk kunnen verhogen. Voor de scheepsbouwindustrie was de situatie op de scheepsvrachtenmarkt iets gunstiger dan in voorafgaande ja ren. Dit uitte zich enerzijds in een voor alsnog bescheiden stijging van de prij zen op de droge vrachtenmarkt, ander zijds in een op vrij grote schaal weer in de vaart brengen van opgelegde ton nage. Doordat daarnaast de sloopacti- viteit zich ook op een recordniveau be woog, is het probleem van de opgeleg de tonnage van vrachtschepen praktisch opgelost. Wel is een zeer aanzienlijke hoeveelheid tankschepen opgelegd. Eerst in de laatste maanden van 1960 trok ken, onder invloed van de internationa le verwikkelingen de tankvrachten iets aan. Het iets rooskleuriger toekomstper spectief uit zich in een lichte toename van de bestelde scheepsruimte. Doordat de orderportefeuilles van de werven thans nog slechts zeer klein zijn, ont stond er een moordende concurrentie met als gevolg zeer lage en verliesla tende prijzen. De huidige orderporte feuille geeft een goede bedrijfsbezetting tot eind 1962. De afdeling scheepsreparaties had een zeer druk jaar. Voor de fabricage van lampvoeten was 1960 gunstig. In de confectieindustrie is de gunsti ge ontwikkeling van de conjunctuur eerst in het tweede halfjaar van 1960 door gedrongen. In het laatste kwartaal werden aanzienlijke nabestellingen ge- GOES. In de woensdag gehouden algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden zijn de nieuw be noemde leden der Kamer, de heren H. Beenhakker en E. T. Oosterhuis door de voorzitter geïnstalleerd. De voorziter, de heer C. A. Kam- meraad, werd herkozen, evenals de bei de ondervoorzitters, de heren K. van Everdingen en C. F. van der Peijl. Kanaal door Walcheren De voorzitter deelde mede dat, met betrekking tot gedachten over gedeelte lijke demping van het Kanaal door Walcheren:, de Kamer van bevoegde zij de inlichtingen heeft ontvangen, waar uit gebleken ds dat, alvorens plannen in bepaalde richting zullen worden voorbereid, met de betrokken onderne mingen, die belang hebben bij het ka naal, overleg zal worden gepleegd en dat er voor zal worden gewaakt dat hun belangen niet zullen worden ge schaad. In kringen van de Middelburg se bedrijven hebben geruchten over eventuele demping van het kanaal door Walcheren, nadat het Sloe-kanaal is ge realiseerd, grote onrust verwekt. De voorzitter deelde voorts mede dat de Sociaal Economische Raad advies heeft uitgebracht aan de Minister van Economische Zaken betreffende een re organisatie van de Kamers van Koop handel en Fabrieken. Naar mate van de hoogte der jaarlijkse bijdragen zal, volgens het advies, een indeling van de Kamers in zes groepen plaats vin den. De Kamer voor de Zeeuwse eilan den is in de vierde groep ingedeeld, waaTdoor het aantal leuen van 28 op 36 zou worden gebracht. De vertegenwoor diging van de werknemers zou, volgens het advies, op 25 procent gebracht moe ten worden en in de Zeeuwse Kamer stijgen van, drie tot negen, De benoeming van leden wil de S.E.R. voortaan doen geschieden door de organisaties van werkgevers en werk nemers. Deze materie moet nog in de rege ring en de vergaderingen van de volksvertegenwoordiging worden behan deld. Advertentie 'S-GRAVENPO LDER. Zijn er nog al eens gemeentebesturen die ter verfraaiing van de ge meentelijke vijvers en grachten zwanen aankopen of geschonken krijgen, in 's-Gravenpolder is dit niet nodig. Waar de dieren van daan kennen, is niet bekend, doch reeds het gehele najaar zwemmen in de Ztouakse Weel of de ondergelopen weilanden aan de Schoorkenszandweg drie witte zwanen frank en vrij rond. Een mooi gezicht, dat interessant is als ze een enkele maal in volle vlucht over de bebouwde kom heensuizen. GOES. In 1960 is de economische activiteit in Zeeland weer be langrijk toegenomen en melding kan worden gemaakt van goede re sultaten niet alleen, doch ook van verheugende nieuwe en frisse ini tiatieven die ook voor de toekomst zeer moedgevend zijn, heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, de heer C. A. Kammeraad gisteren in de nieuw jaarsrede verklaard. De industriekernen kwamen op verheugende wijze tot ontwikkeling, merkte de heer Kammeraad op. Enkele mid delgrote en een aantal kleinere industriële bedrijven vestigden zich en zij zullen het produktiepotentieel in de naaste toekomst belang rijk kunnen opvoeren. Een belangrijke fase ln de economi sche ontsluiting van Zeeland noemde de heer Kammeraad de vervroegde open stelling op 1 oktober van de vaste ver binding van Zuid naar Noord-Beve land. Het is verheugend te constateren, aldus de voorzitter, dat actieve onder nemers op Noord-Beveland, in samen werking met gemeentebesturen de kan sen, die er thans liggen, benutten. In de recreatiesector zijn er grote moge lijkheden. De stichtinig van bungalow parken:, kampeerterreinen, jachthavens, horecabedrijven en alles wat daar ver der mee annex is, is op gang gekomen en op sommige punten heeft het aanlbod de vraag nu reeds verre overtroffen. Bovendien zijn bestaande ondernemin gen tot uitbreiding overgegaan. De werkloosheid is hierdoor verder terug gedrongen en hier en daar kan zelfs van enige overspanning op de arbeids markt worden gesproken. De heer Kammeraad mebkte op dat het regenachtige weer in de agrarische sector een stempel heeft gezet op veler bedrijfsuitkomisten. Nadat de heer Kam meraad verbeteringen op het gebied van de telefoonverbindingen en de veer diensten had gememoreerd merkte hij op dat er voor Veere op korte termijn niet voldoende compensatie is in ver daan, vooral ook voor de exportmarkten. De fabricage van vlasvezelplaten ken merkte zich door een nog steeds toene mende vraag, de conservenindustrie nam niet onbelangrijk toe, terwijl de banketfabricage met tien procent toe nam. De handschoenindustrie was het gehele jaar goed van orders voorzien en bij de dameshandwerken-industrie stegen omzet en produktie niet onbe langrijk. De houtemballageindustrie boekte be vredigende bedrijfsresultaten. De fabri cage van draineermachines zal zich in stellen op de export. Voor de glasindu strie zijn de verwachtingen voor de toe komst hoopgevend en voor de houtwa- renindustrle is dat eveneens het geval. De gang van zaken in de veiligheids- artikelenindustrie is gunstig geweest. De produkten van deze industrie zijn op nieuwe exportmarkten gunstig ontvan gen, zodat men voor het nieuwe jaar gematigd optimistisch is. Het jaar 1960 is voor de betonwaren- industrie zeer bevredigend geweest. De grote drukte werd in hoofdzaak veroor zaakt door grote leveringen van glooi- ingsblokken ten behoeve van water staatswerken en tegels en trottoirban den aan gemeenten. De betonmortelcentrales hebben de verwachtingen verre overtroffen. De coöp. zuivelindustrie in Zeeland kreeg in 1960 voor het eerst sinds haar bestaan een aanvoer van meer dan twintig miljoen kg melk te verwerken. GROOTHANDEL De omzetten in de houthandel zjjn in Zeeland in iets mindere mate verhoogd dan in West-Nederland. In de groothan del in metalen en afvalstoffen zijn de in 1960 behaalde resultaten ongeveer ge lijk gebleven met die van het vooraf gaande jaar. De groothandel in land- en tuinbouw- produkten kreeg schade door de enor me regenval evenals de gr- nhandel. Door de regenval is dei i procent minder aardappelen in koelhuizen en kuilen opgeslagen dan werd verwacht. Ongeveer tien procent van de beteelde oppervlakte is in de grond gebleven. De groothandel in ijzerwaren en huishoude lijke artikelen is zeer tevreden over het afgelopen jaar evenals de groothandel in glas en verf. Het buitenlandse bezoek aan Zeeland deed voorts de omzetten van bier, limo nade etc. toenemen. DETAILHANDEL In de detailhandel konden de hogere loonkosten, die op basis van de vrijere loonvorming werden toegekend, uit de omzetverhoglngen bestreden worden. Dit betekent in feite een relatieve prijs verlaging. Voor het ambacht was 1960 een gun stig jaar en het toerisme onderging uit breiding. De hotelaccommodatie werd in 1960 uitgebreid en een aanzienlijk aan tal zomerhuisjes en bungalows werd ge bouwd. In de gehele provincie is, aldus de voorzitter van de Kamer van Koop handel, een duidelijk streven merkbaar om de natuurlijke mogelijkheden ver der uit te buiten, getuige o.a. de ont wikkeling van de watersport, de eerste waterskischool, excursies per boot naar de Deltawerken en de zeehengelsport. De ondernemers menen dat naar be tere verbindingen gestreefd moet wor den, vooral op zon- en feestdagen ter wijl het voorts wenselijk is badcentra te scheppen en beter toezicht te ga randeren op de kampeerterreinen. Het aandeel van de Duitse toeristen in het vreemdelingenverkeer nam weer toe. Het bezoek van Engelsen bleef ge lijk en het Belgische bezoek liep iets terug. C. A. KAMMERAAD gunstige ontwikkeling, maar voorzichtigheid geboden band met het verdwijnen van de visse rij. De overbrugging tot de tijd, dat voor Veere de mogelijkheden niet be nut kunnen worden, geeft niet -geringe zorgen. De heer Kammeraad accentueerde voorts de noodzaak van verbetering van enkele verkeersverbindingen. Het zal, aldus de heer Kammeraad, noodzake lijk zijn op korte termijn over te gaan tot verbreding van de rijksweg Vlissin- gen—Bergen op Zoom. Het komt nu reeds meermalen voor dat de weg ,,vol is en de snelheid van een wegge bruiker wordt bepaald door de lang zaamste voorrijder. Hierdoor ontstaan in steeds toenemende mate gevaarlijke verkeerssituaties en er vinden ongeluk ken plaats. De heer Kamimeraad sprak zijn waar dering uit over het streven van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zee land om tot een vaste verbinding van Noord-Beveland met Schouw en-iDuive- land te geraken. Klacht in Kamer van Koophandel GOES. De heer K. J. vail Loo heeft in de gisteren gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden verklaard dat naar veler mening bij de toewijzing van het woningtoouwvolume 1961 voor de provincie Zeeland onvol doende rekening is gehouden met het tekort aan woningen in deze provincie en met de beschikbare arbeidskrach ten. De heer Van Loo merkte op dat er tal van kleine aannemers zijn, die zich hebben gespecialiseerd in het ver richten van onderhoudswerk, doch die daarnaast in de gelegenheid zijn Meine nieuiwfoouwopjecten uit te voeren. De ze aannemers koenen echter voor deze woningbouwprojecten niet in aanmer king, omdat voor realisering in de pro vincie Zeeland slechts een gering aan tal woningen is toegewezen. Het gevolg daarvan is dat arbeidskrachten na-ar de randstad Holland vertrekken. De heer L. J. van 't Westende onder steunde deze visie van de heer Van Loo, waarna de heer J. P. L. van Ma nen er ap wees dat in de tarieven van de veerdiensten autobussen gelijkge schakeld zijn met vrachtauto's. Hij vond dit onjuist en verzocht het bestuur van de Kaïmer te overwegen of terzake met het Provinciaal Bestuur contact moet worden opgenomen. De heer J. H. Roose vestigde tenslot te de aandacht van de Kamer op de z.i. hoge aansluitkosten, die de P.E.Z.M. berekent bij vestiging van in dustrieën. Deze kosten kunnen, zei de heer Roose, een handicap zijn bij het pogen uit te breiden van de industriële bedrijvigheid. Ock deze aangelegenheid zal de aandacht van het bestuur der Kamer hebben. GOES Hoewel uit vrijwel alle branches gunstige berichten zijn ont vangen en er voor de toekomst gunstige verwachtingen zijn, meende de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, de heer C. A. Kammeraad, in zijn nieuwjaarsrede, die hij woens dagmiddag hield, toch ook een woord van bezinning te moeten spreken. Er zijn enkele tekenen aan de economische horizon, die tot voorzichtigheid moeten manen, aldus spr. Daar zijn in de eerste plaats de enorme tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans, die reeds tot maatregelen van die zijde hebben geleid en die ongetwijfeld hun terugslag op de Westeuropese be drijvigheid zullen hebben. Dan is er de internationale onrust in Afrika en Azië en in ons eigen land bestaat het gevaar van dverbesteding, waarbij dan nog de arbeidstijdverkorting en de loonkwesties worden gevoegd. Wanneer men nagaat dat sinds 1950 de lonen met 49 procent, doch de koopkracht van het geld slechts met tw'ntig procent is gestegen de rest is inflatie dan dient de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te worden genomen, teneinde deze op zichzelf volkomen scheve verhouding niet nog ernstiger vormen te doen aannemen. GOES. Het stoffelijk over schot van dr. C. Stam, de zo ge liefde predikant van de gerefor meerde kerk van Goes is gister middag ter aarde besteld. Zoals be kend is dr. Stam op de avond van nieuwjaarsdag na een langdurige ziekte overleden. In zijn leven heeft dr. Stam een belangrijke plaats ingenomen in het gerefor meerd kerkelijk leven, zowel plaatselijk als in breder verband. Maar ook in andere sectoren vond dr. Stam een uitgebreide arbeids taak. Dat zijn werk grote waarde ring ondervond bleek gisteren. Een grote schare bewees hem de laatste eer. De Westerkerk was vrijwel tot de laatste plaats bezet, toen in dit gebouw, waarin dr. Stam vele GOES. Het spoorwegverkeer op de Zeeuwse lijn, dat is de spoorlijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen, was in het afge lopen jaar, wat het personenver voer betreft, ongeveer vijf pro cent hoger dan in 1959. Het inko mend goederenvervoer steeg, in verhouding met 1959 met vijftig procent. In het havenverkeer in Zeeland is in 1960 enige vermin dering van het aantal schepen ge constateerd, doch een verhoging van de tonnage. De tankinstallatie was eveneens min der goed bezet. Voor het beroepsgoede- renvervoer in Zeeland is 1960 niet gun stig -geweest wat betreft het ongeregeld vervoer. Bij het geregeld vervoer zijn de uitkomsten redelijk goed geweest evenals in het internationaal autover voer. Bij de -binnenscheepvaart is in be langrijk mindere mate dan in andere "iaren van een tijdelijk tekort aan scheepsruimte sprake geweest en de autdbusdiensten handhaafden de ver voerscijfers onigeveer op het peil van 1959. POST Bij de postdienst in Zeeland gaf het aantal loketbehandelingen een lichte da ling te zien, doch de geldelijke omzet steeg. Het aantal verwerkte poststuk ken lag ongeveer dertien procent hoger. In het aantal postpakketten viel weer een teruggang te constateren evenals het telegraafverkeer. Het telefoon verkeer nam in Zeeland met ongeveer acht procent toe. Dit heeft de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, de heer C. A. Kammeraad medegedeeld in de jaar- rede, die hij woensdagmiddag in de te Goes gehouden vergadering van de Ka mer heeft uitgesproken. Verbetering infrastructuur MIDDELBURG, In samenwerking met het Provinciaal Bestuur van Zee land werkt het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland op het ogenblik plannen uit ter verbetering van de infrastructuur. Het rijk heeft hiervoor een bedrag van 35 miljoen gul den toegewezen. GOES. De gemiddelde arbeidsre serve in Zeeland is in 1960 teruggelo pen tot 4,2 procent van de mannelijke beroepsbevolking tegen 5,7 procent in 1959, De grootste factor voor de ver laging der arbeidsreserve was de ster ke toeneming van de uitgaande pendel. Als gevolg van de verbetering der werkgelegenheid in de provincie Zee land wordt voor 1961 een geringe ver mindering van de uitgaande pendel verwacht. Dit deelde de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken mede in de woensdag gehouden jaarrede. jaren achtereen met grote blijmoe digheid Gods Woord heeft mogen verkondigen, een rouwdienst werd gehouden. Na deze indrukwekken de en ontroerende dienst volgde een onafzienbare rij van genodig den en gemeente-leden de droeve stoet naar de algemene begraaf plaats. Des. E. Jansen leidde de rouwdienst. Hij hield een korte predikatie naar aan leiding van de tekstwoorden Johannes 12 vers 26: „Indien iemand Mij wil dienen, hij volge Mij, en waar Ik ben, daar zal ook Mijn dienaar zijn. Indien iemand Mij dienen wil, de Va-der zal hem eren". In het licht van deze woor den plaatste ds. Jansen de arbeid van dr. Stam. Met name in Zeeland heeft dr. Stam zijn gaven ontplooid op verschillende terreinen. „Hij wist zich geroepen als dienaar van de Koning, van de Kerk. Naast de zegen van zijn arbeid en van zijn gezin voerde God hem ook door de diepten". Vaak eenzaam heeft dr. Stam zijn strijd gestreden. „Maar hij heeft ge leerd, achter Jezus te gaan. En dat betekent bij Jetzus zijn. Dat vergt te vens alles van een mens." En tenslotte merkte ds. Jansen op, dat wij zo graag de mensen eren. De pre dikant hield echter zijn toehoorders voor: „God neemt de mens hier alle heerlijkheid af en neemt hem mee naar een plaats waar Hij zijn dienaars kro nen zal". Na de dienst sprak de heer J. Ver- see enkele gevoelvolle woorden namens kerkeraad en gemeente. Hij memoreer de, dat dr. Stam op 20 december j.l. de laatste kerkeraadsvergadering heeft geleid. Op deze dag was het juist 35 jaar geleden, dat dr. Stam het predik ambt aanvaardde te Alteveer. „Hij sprak nooit over zijn ziekte, hij ver zette zich er tegen. God heeft nu zijn moegestreden dienstknecht ter ruste ge leid" aldus de heer Versee, die de overleden predikant -voorts schetste als een meester in het regeren van de kerk, als een schriftgeleerde, als een trouw en ijverig dienaar des woords en als een scherp opmerker. Ds. A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom sprak namens de provinciale en landelijke gereformeerde kerken, verenigd in par ticuliere en generale synode en namens de generale deputaten voor de evange lisatie. „Met diepe ontroering en ver slagenheid namen wij van ziin overlii- den kennis", zei ds. v. d. Stoel. „Hij heeft veel voor onze kerken betekend. Altijd even hartelijk, oogewekt en een voudig en mild en gul in de omgang met anderen. Met deze karakteristiek tekende ds. v. d. Stoel werk en leven van dr. Stam. ,,De achtergrond van al zijn werk was niet het eigen ik. maar de grote liefde voor de geref. kerken. De generale en particuliere synode hebben veel aan hem te danken". Ds. A. Schouten uit Den Dolder sprak na mens de generale deputaten voor de geestelijke verzorging van ziekenhuis KAPELLE. Dank zij langdurige en ingespannen arbeid van de weten schappelijke staf der Koninklijke Kweek- bedrijven D. J. van der Have te Ka pelle is het dit bedrijf gelukt nieuwe variëteiten te creëren van grassoorten, klaver, granen en vooral suikerbieten- zaad. Door samenwerking met de groot ste ondernemingen op dit gebied ter we reld heeft het bedrijf zich kunnen ont wikkelen ver boven het gewone han- delswerk. Het is de directie als resul taat van deze arbeid gelukt een con tract met de Japanse regering te slui ten voor de levering van eenmaal te garanderen uitgangsmateriaal. Sinds de eerste scheepvaart op Japan is dit weer het eerste handelscontract op uitgebrei de schaal van e'en Zeeuwse onderne ming met de Japanse regering. Dit is gisteren door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer C. A. Kammeraad, medegedeeld in zijn nieuwjaarsrede. Personenwagen hinderde zijn „collega" TERNEUZEN. In de Axelsestraat kwamen gistermiddag, precies half twee, twee personenauto's met elkaar in botsing, resp. bestuurd door A. J. M. uit Terneuzen en J. O. uit Capelle aan de IJs-sel. Beide auto's reden richting Axelsebrug. Bij de Cantfort- straat gekomen sloeg O. met zijn wa gen links af en li-et daarbij niet de weg vrij voor M. Beide auto's werden be schadigd. MIDDELBURG. „Hoe nat het was en hoe kil," typeerde de heer M. Ton, voorzitter van de Zeeuwse Groentetelers Vereniging, het jaar 1960. Tijdens de gisteren in Mid delburg gehouden jaarvergade ring, waaraan gewoontegetrouw de groeriteteeltdag was verbon den, merkte de heer Ton in zijn openingswoord verder op, dat het afgelopen jaar een voor de groen tetelers zwaar jaar was, hoewel beslist niet van een ramp kon wor den gesproken. „Toch zal men 1960 in onze kringen niet vlug vergeten," zei voorzitter Ton. „De teelt gaat steeds meer op een in dustrie lijken, maar dan meer op een fabriek zonder dak of vloer." Voor 1961 spr alk de voorzitter goede verwachtingen voor de Zeeuwse groen tetelers uit, gegrondvest op de groeien de welvaart in Nederland en West- Duitsland in welk laatste land de Nederlandse tomaten veel aftrek heb ben de bevolkingsaanwas in ons land! en bet toenemende toerisme in onze provincie. Aansluitend op een door de heer D. Meyaard, medewerker van het Land bouw Economisch Instituut te Den Haag, gehouden lezing over de ekono- miscihe a spekt en van enkele teelten, be antwoordde de rijkstuinbouwkonsulent te Goes, ir. J. J. van Hennik, een vraag wélke talrijke aanwezigen wel het meeste op de lippen lag. De heer Meyaard toonde in zijn in teressante betoog met cijfers aan dat Zeeland als tuinbouwgebied kwalitatief niet bij het Westland ten achter staat- Het enige probleem is: Hoe het kwan tum vol te maken? Ir. Van Hennik stelde de vraag: „Waarom is de tuin bouw in Zeeland beperkt tot voorname lijk Walcheren, terwijl de omstandighe den hier zo gunstig zijn? De grondkwa- liteit en het klimaat zijn uitsteken. Is er in Zeeland een gebrek aan ondernemingsgeest? Het is taak de ontwikkeling van de vlaskuitures, de kleine en de grote akkerbouw te in tensiveren. Een verdere faktor van groot belang is de toenemende bete kenis in de komende jaren van de conservenindiustrie. Behalve een uit breiding van die Nederlandse fabrie ken, hebben ook buitenlandse bedrij ven veel interesse getoond." De heer Van Hennik vend het nood zakelijk dat er tussen tuinder en fabri kant meer vertrouwen moest komen wat tot gevolgen zou hebben dat via de veiling het in Zeeland ontbrekende tuinbouwkwantum zou worden aange vuld. Tijdens de 's (morgens gehouden be stuursverkiezingen, werd voor de schei dende heer Ton een opvolger gevonden. Twee kandidaten meldden zich: de heer A. Don uit Oostka-peUe en de heer W. Joziasse uit Serooskerke (W). Deze laatste werd met klein verschil als. de nieuwe voorzitter gekozen. Voor het eveneens aftredende bestuurslid A. Lu- teyn werd de heer K. M. Koamejan uit Kruiningen gekozen. Met algemene stemmen werden de heren D. Dornaar en N. Vereeoken herkozen. Na de ver gadering richtte sekretaris A. H. Geert- se woorden van dank en waardering tot de heer Ton. De heer D. van Staalduinen hield een causerie over „Chemische onkruidbe- styij-ding in de groenteteelt" en gaf praktische wenken. De heer A. Oost hoek, hoofdassistent van de rijlcstuin- bouwvoorlichtingsdienst, vertoonde eni ge kleurenfilms. GOES. De fitter A. van Oost uit 's-Heer Arendskerke is gistermiddag in de Prins van Oranje een hartelijke hul diging ten deel gevallen. De heer Van Oost is 25 jaar werkzaam bij de n.v. Waterleiding Maatschappij Zuid-Beve land. Dat was voor directie en perso neel aanleiding hem in de „bloemetjes" te zetten. De directeur van de water leiding mij., ir. M. J. Stoel Feuerstein, sprak fitter Van Oost in hartelijke be woordingen toe. Hij had zeer veel lof voor het werk van de heer Van Oost. Als blijk van waardering voor zijn ar beid ontving de jibilaris een horloge en mevr. Van Oost werd een fraai bloemstuk overhandigd. Na de toe spraak van de directeur bleef het ge zelschap nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij de heer Van Oost nog veel waarderende woorden kreeg te horen. KAPELLE. Verwrongen stukken metaal, chroomstrips, een achterlicht, kortom een hele verzameling auto-on derdelen lag gisteren kriskras over de rijksweg heen gestrooid. Bittere getui gen van een hotsing die een tot bestel wagen omgebouwde Taunus zeer ern stig beschadigde. Het wagentje werd aan de linkerzijde gewoon opengereten. De bestuurder van deze wagen, de heer J. A. A. v. d. B., wonende onder de rook van Helmond, liep geen letsel op, hoewel dit, gezien de toestand van zijn wagen, bijna ongeloofwaardig klinkt. De heer v. d. B. reed met zijn wagen ter hoogte van Kapelle in de richting Goes. De opspattende modder van tegenliggers moet zijn voorruit zo bevuild hebben, dat hij in verband met het slechte zicht een ogenblik een ver keerd beeld van de situatie had. Met grote kracht ramde hij een vrachtwa gen van fa. Huygens uit Den Haag die uit de tegenovergestelde richting na derde. De bestelwagen werd opzij ge mept en draaide een volledige slag om, alvorens tot stilstand te komen. Inmiddels vlogen de brokstukken in het rond. Een van de duimdikke haken die aan de laadbak van de vrachtwa gen zat, schoot als een projectiel door de lucht en sloeg door de voorruit van een tweede tegenligger. De bestuurder van deze laatste auto, de vertegenwoordiger M. J. uit Bergen op Zoom, voelde het metaal met de nodige glasscherven vlak langs zijn hoofd suizen, zonder hem evenwel te raken. Ook de vrachtwagen kwam er niet zonder schade af. De bestuurder, A. W„ die een botsing op het laatste moment wilde voorkomen, maakte daarbij zo'n plotselinge manoeuvre, dat een lading van 120 mud aardappelen compleet over het wegdek rolde. Het linker voor-spat bord van de auto werd verkreukeld. ONDERHOUD RIJKSWEG 60 AANBESTEED MIDDELBURG. Bij Rijkswater staat werd gistermorgen het onderhoud van rijksweg 60 en wel de gedeelten Perkpolder-Hulst-Belgische grens en Veerhaven-Perkpolder -gedurende 1961 aanbesteed. De uitslag was: 1. N.V. Aannemings bedrijf v.h. B. M. van Noordenne en Zoon, Hardinxveld-Giessendam met 66.700; 2. A. van der Stra-aten N.V., Hansweert met 67.000; 3. Gebr. Lu- casse, Kloosterzande met 67.340 4. Fa. Wed. P. R. Toussaint en Zoon, Cadzand met 68.441; 5. J. en K, T. de Oude, Biervliet, met 69.500; 6. Fa. Gebr. De Bokx, Terneuzen met 73.000; 7. L. J. Dekker, Vlissingen met 76.000. MIDDELBURG. Het onderhouden van het Kanaal door Walcheren met bijkomende werken, gedurende 1061 werd gistermorgen bij Rijkswaterstaat aan besteed. De uitslag was: 1. K. W. Dek ker, Veere met 103.800 2. C. van der Klippe, Vlissingen met 105.900; 3. J. La Gasse, Koudékerke met 106.400; 4. N.V. Aannemingsbedrijf v.h. B. M. van Noordenne en Zoon, Hardinxveld-Gies sendam met 107.580: 5. H. J. Herwig, Willemstad met 109.750. Bromfietser reed tegen wielrijder op TERNEUZEN. In de vroege mor gen van woensdag, het was even over halfzes, kwamen op het rijwielpad van de Baandijk een bromfietser en een wielrijder met elkaar in botsing. Bei den reden naar het eerste dok. De bromfietser P. N. raakte bij het inha len van een voor hem rijdende fietser het achterwiel van de fiets, waardoor hij tegen het wegdek smakte. Hij werd licht gewond. MIDDELBURG. Weliswaar is in de Korte Delft eenrichtingsverkeer in gesteld, toch blijft de situatie daar bij zonder moeilijk. Herhaaldelijk staan auto's geparkeerd met het gevolg dat veel opstoppingen ontstaan. Gisteren probeerde de bestelauto van een expe ditiebedrijf een stilstaande wagen van een ander expeditiebedrijf te passeren. De ruimte bleek te kleid en een bot sing volgde. Er ontstond alleen mate riële schade. De busjescollecten voor de stichting „Kinderzorg" -brachten te Coljjnsplaat over het vierde kwartaal 1960 164,86 op. In het verenigingsgebouw van Seroos kerke (W) vertoont de Cefa zaterdag avond a.s. de film „De Heer en zijn Dienaar". Hoewel de botsing tegen elf uur in de morgen plaats vond, duurde het tot vier uur 's middags voordat de lading aardappelen was weg geruimd. Een beeld van de hevig beschadigde bestelauto. Geheel rechts (met baard) de bestuurder die ongedeerd bleef. patiënten- en personeel, waarvan dr. Stam 12 jaar voorzitter is geweest. „Hij was een eminent voorzitter en wij danken God voor wat hij in deze sector heeft verricht." Ds. J. v. d. Leek uit Kapelle voerde het woord namens de uitgevers en me dewerkers van de Zeeuwse kerkbode, waarvan dr. Stam het hoofdredacteur schap bekleedde. „Ook op dit terrein had dr. Stam grote gaven", zei ds v. d. Leek. En tenslotte was het de heer J. La- port, die namens het bestuur, curato rium en docenten van het chr. lyceum het woord voerde. „Een bekwaam le raar en bemind collega, slagvaardig en sprankelend van humor", aldus de heer Laport. Na deze dienst begaf de stoet zich naar de begraafplaats. Kerkeraadsleden droegen de baar naar de laatste rustplaats. Ook deze droeve plechtigheid werd door zeer ve len bijgewoond. Aan de geopende groe ve sprak ds. E. Jansen woorden var troost en las de Apostolische geloofs belijdenis, gevolgd door het bidden var het Onze Vader. De oudste zoon van dr Stam sprak een dankwoord.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3