Tegen broers voor „moord in Purmer zes jaar geëist KRIS 36™ Koninklijk heer Jac. zilver voor de Minderhoud Wrak van „Faustus zal nu worden opgeruimd Onderscheidingen in Sas van Gent Kaapse Ned.-Geref. Kerk zal nooit resoluties steunen Zware eis tegen dronken rijder Nieuwe boeken ONGEVRAAGD PLAN VOOR UITBREIDING SCHIPHOL NEGEN JAAR STRAF DOOR SCHULDIG IN VRIJHEID TE MOETEN LEVEN door Zeeland Chr. h.b.s. school- damkampioen van Middelburg SLACHTOFFERS VAN DE VLIEGRAMP BIJ BIAK Filmavond Nat. Chr. Geheelonthoudersver. Het beraad over het rassenbeleid Eenheid boerennatie boven wereldraad Jubileum-bondsdag van Herv.-Geref. jeugd Gedenksteen in hervormd pastoraal centrum op 25 januari onthuld AKKERTJES Australië won tweede testmatch van Indië Verschrikkeli j ke slachtpartij Hindernis in Waterweg: Kunstschatten terug naar Polen POTTERS H. Kokmeijer won op punten van Amrane Toch proef uitzendingen voor tweede Duitse t.v.-programma Woensdag 4 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. L Koninklijk goud en brons SAS VAN GENT. Tijdens een bij eenkomst van de directie van de Spie gelglas- en Fosfaatfabriek werden elf werknemers, die 40 jaar en twee die 25 jaar in dienst waren, gehuldigd. Het col lege van B. en W. en de heer J. P. Berdenis van Berlekom, voorzitter van afdeling Zeeland van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, woonden o. m. de plechtigheid bij. De directeur, drs. P. A. Neeteson sprak de aanwezi gen toe, van enkelen werd afscheid ge nomen, daar zij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het bedrijf gaan verlaten. Namens de Maat schappij voor Handel en Nijverheid werd aan de jubilarissen een oorkonde met legpenning aangeboden en door de directie een enveloppe met inhoud. Hierna reikte burgemeester R. A. J. den Boer namens H.M. de Koningin de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uit aan de heer H. Verhoeven, de bronzen eremedaille aan de heren: H. Roeland, C. Verde- gem, R. de Mul, Aug. van Acker, A. Goethals, E. Voorwijnckels, A. van Pel- broeck, R. Paque en Th. Braclce. In zijn rede gaf de directeur een overzicht van de werkzaamheden in het bedrijf in ver band met de Euromarkt. Hij zei dat het er voor de toekomst niet somber uitziet: in de loop van 1961 zal het chemische bedrijf zich ontwikkelen tot een der meest moderne fabrieken in Europa. De glasafdeling, hoewel niet zo modern meer zijnde, voorziet toch altijd nog in een zekere behoefte op de wereldmarkt. MIDDELBURG. De Nationale Chris ten Geheelonthouders Vereniging ver toont op vrijdag 13 januari in de Bogard- zaal een Franse film, getiteld „Meisjes achter tralies". Deze film wordt door de N.C.A.-Filmdienst uitgebracht, die ook verantwoordelijk is voor de 's middags voor de jeugd te draaien rolprent „Ras mus en de vagebond". Aanvang respec tievelijk acht uur 's avonds en half vijf 's middags. Het aantal aangevoerde bieten te Arnemuiden bedraagt: Dinteloord 9.153.110 kg., Sas van Gent 5.039.780 kg., Centrale S.M. 1.997.230 kg. WESTKAPELLE De 80-jarige heer J. Minderhoud Pz heeft zijn 40-jarig ju bileum gevierd als lid van het Burger lijk Armbestuur van Westkapelle. In on ze krant van maandag mochten wij reeds melding maken van dit feit. Ter fielegenheid van dit jubileum deelde de ocoJburgemeester, de heer W. Gabriel- se mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Minderhoud te begifti gen met de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas sau. De voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur, de heer W. Flipse sprak het jubilerende lid in warme bewoordingen toe. Hij dankte de echtgenote van de heer Minderhoud voor het feit. dat zij haar man steeds heeft gestimuleerd dit werk te doen. Tijdens de uitreiking van de koninklijke onderscheiding ontving de heer Minderhoud een felicitatietele gram van de burgemeester, de heer Th. H. de Meester, die momenteel op vakantie in Oostenrijk vertoeft. Op de foto: loco-burgemeester Ga- brielse speldde de zilveren medaille op de borst van de zichtbaar ontroerde jubilaris. MIDDELBURG Voor de achtste maal is in de Zeeuwse hoofdstad tij dens de Kerstvakantie een schooldam- mtornooi georganiseerd voor de Middel burgse scholen. Gisteren zijn de finales gespeeld na een beslissingswedstrijd tussen chr. h.b.s. Iulo Olmenlaan 1, welke strijd door eerstgenoemde club met 73 werd gewonnen waardoor de ploeg van de chr. h.b.s. kampioen werd. Het damteam veroverde voor de eerste maal de wisselbeker, die be schikbaar werd gesteld door de Mid delburgse damclub. De ulo Olmenlaan is er drie jaren achtereen in geslaagd de beker te veroveren. Uitslagen van de finale luiden als volgt: Ulo Olmenlaan IRijks kweekschool II 82, Chr. h.b.s. I—chr. h.b.s. II 8— 2. chr. h.b.s. IIrijkskweekschool II 6 4, ulo Olmenlaan Ichr. h.b.s. I 5 5, chr. h.b.s. Irijkskweekschool II 8 2, chr. h.b.s. IIulo Olmenlaan 12 8. De eindstand luidde. 1 en 2 chr. h.b.s. en ulo Olmenlaan met elk vijf punten, 3 chr. h.b.s. II 2 punten en 4 rijkskweekschool II met 0 punten. Uilslag Juniorenvoetbal BERGEN OP ZOOM De uitslagen van de op 17 december jl. gespeelde wedstrijden in de junioren competitie werden: afdeling A klasse II. Tholen- se Boys 2: DOSKO 8 afgelast. S.C.W. 4 Vosmeer 4 60. Afdeling B. klasse I. Halsteren 7 Smerdiek 3 33. Het wedstrijd programma voor zater dag 7 januari a.s. is: Afdeling A klas se II. Tholensche Boys 2Halsteren 5: Vosmeer 4Steenbergen 4. Afdeling B. klasse I. Smerdiek 3N.V.S. 3. BEURSBERICHT GOES GOES. 3 januari 1961 Granen, zaden en peulvruchten, tarwe, basis 17 pet. vocht, boerenschoon af boerderij per 100 kg 20 31, gerst, boerenschoon, af boerderij per 100 leg 22.50—26.50, haver id. id 18—22, kleine groene erwten id id 2030, schok kers id. id. 2030, blauwmaanzaad id id. 70—80, capucijners id. id. 40—50, bruine bonen id id. 40—65. Aardappelen: Bintje 35 mm, opw. binnen landse sortering 89, id 35 m. opw. ex port sortering, geen notering, alpha, 35 mm opw. geen notering. Prijzen per 100 kg, ge leverd aan de sorteerinrichting, sorteerkos- ten voor rekening koper. Vo edera a rd appelen noteerden 22.75 per 100 kg. Uien: de prijs van uien bedroeg ƒ812 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sorteerinrichting. Voederbieten: Voederbieten noteerden 15 per ten, afgehaald aan bedrijf. Hooi, lucer- nehooi 1 IC—120 per ton, geperst af bedrijf, weidehooi 110—120, id. graszaadhooi: veld- be'amd 4550 per ton, id. roodzwenk 40 45, per ton, id. stro: gerstestro ƒ67.50— 72.30, tanvestro (kleine balen) 62.50—67.50, erwtenstro 62.50—67.50, schokkerstro 55— 60, haverstro ƒ60—65. deze prijzen gelden per ton geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. Vlas: Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 15—21 cent per kg, afwijkende kwa liteit 11—15 cent per kg. goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 2026 cent per kg. afwijkende kwaliteit 15—20 ct. per kg. Eieren: Voor de eieren kan een prijs wor den gemaakt van 2.102.14 per kg. Van een medewerker KAAPSTAD. Een vooraanstaand sy nodelid van de Nederduitsch-Gerefor- meerde Kerk in de Kaapprovincie heeft de afgevaardigden van die kerk- naar het beraad over de apartheid gedesavoueerd. Samen met de afgevaardigden van de Transvaalse Ned. Geref. Kerk hadden deze afgevaardigden de resolutie van dat beraad onderschreven zij het met een aanvulling op enkele punten. Het beraad vond in december te Johannesburg plaats onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken. Dr. J. D. Vorster, die secretaris is van de Kaapse synode, was het zelfs met die aanvulling helemaal niet eens. De grote resolutie bepleitte deelneming van niet- blanken aan de regering ook in „blanke gebieden". De Ned. Gereformeerde af gevaardigden hadden daaraan toege voegd: Als het tenminste niet-blanken zijn, die elders geen moederland hebben. M.a.w.Zij die eigenlijk in de reserva ten thuishoren mogen niet stemmen in de blanke gebieden. En slechts bij volledige territoriale -apartheid kan men naturellen in blanke gebieden politieke rechten ont houden. Dit nu ging dr. Vorster veel te ver. De resoluties van -het beraad in Johan nesburg zullen niet door de Kaapse kerk aanvaard worden, zei hij. En over de Wereldraad merkte hij op: „Ik vind de eenheid van de kerk en de toekomst van de boerennatie veel belangrijker dan het dubieuze voorrecht van het lid zijn der wereldorganisatie van kerken". Twijfels De Kaapse en de Transvaalse Ned. Geref. Kerk zijn lid van de Wereldraad, de andere zelfstandige provinciale Ned. Het studenten genootschap „Don Qui- chotte" te Terneuzen heeft in een leden vergadering een nieuw bestuur voor 1961 gekozen, bestaande uit de heren W. de Zeeuw, president. A. K. Verschelling, se cretaris. A. P. Vernimmen, penningmees ter en als commissarissen de heren J Marsilje en P. C. Mazure. Geref. Kerken niet. Deze kerken vormen samen de orthodoxe „Volkskerk" in Zuid- Afrika. Daarnaast bestaat nog de her vormde kerk (die zich van alle besluiten van het beraad heeft gedistancieerd) en de Gereformeerde Kerk, de zgn. Dopper- kerk. Beide laatste kerken stellen zich volkomen achter het apartheidsbeleid. In de Ned. Gereformeerde Kerken rijzen twijfels. Zo heeft onlangs een twaalftal theo logen. uit die kerk een boek gepubliceerd, waarin een felle bestrijding van de apart heidspolitiek te lezen valt. Officiële zegs lieden van Ned. Geref. Kerken hebben zich fel tegen uitlatingen in dit werk ge keerd. Advertentie UTRECHT. Op Hemelvaartsdag wordt in de Merwedehal te Utrecht het 50-jarig bestaan herdacht van de Her vormde bond van jongelingsverenigingen op gereformeerde grondslag. Tevens viert men het 35-jarig bestaan van de Her- vormd-gereformeerde meisjesbond. Tijdens de bondsdag die in grote trek ken het traditionele programma zal heb ben neemt de presidente van de meis jesbond, mevr. MulderRupke afscheid en wordt H. Bout, predikant te Utrecht, gehuldigd wegens zijn zilveren jubileum als bondsbestuurslid. DRIEBERGEN. Op 25 januari is de bouw van het hervormd pastoraal cen trum achterop het terrein van De Horst te Driebergen zover gevorderd, dat een gedenksteen kan worden onthuld. Het centrum zal het seminarie van de Her vormde Kerk huisvesten, dat thans reeds ruim tien jaar gastvrijheid geniet in het conferentiehuis van Kerk en Wereld. Het zal tevens de ruimtelijke armslag bieden voor een goede aanpak van het „nascholingswerk" onder de predikanten. De datum 25 januari is gekozen, om dat dan juist de eerste van de twee jaarlijkse predikantenconferenties ein digt en de tweede begint. Deze „her halingsoefeningen", die thans vrijwillig zijn, genieten een grote belangstelling. Sprekers zijn ditmaal de hoogleraren dr. H. Berkhof, dr. A. van der Woude en dr W. Banning. De eerste vertrekt wegens zijn benoeming te Leiden als rector van het seminarie. De tweede is de eerste hoogleraar die aan het seminarie zijn aanvullende opleiding ontving. En de laatste is voornemens als docent het seminarie te verlaten. Dat is prof. Ban ning al vaker van plan geweest, maar ditmaal is het definitief. Met het verdwijnen van de laatste geit uit Nieuw- en Sint Joosland is een definitieve streep gezet onder de bloeien de geitenfokkerij die jaren geleden druk beoefend werd. In de loop van de vorige week heeft de heer R. Joosse Rzn. aan de Oude Rijksweg zijn geit verkocht zo dat er thans geen geiten in deze gemeen te meer zijn te vinden. De bouw van 3 bejaardenwoningen aan de ring te Dreisehor zijn onderhands gegund aan de heer J. van de Velde te Dreisehor voor de som van 27.500. nü weer zo lekker als kip..! flitsen uw klachten weg TWEE JAAR GEËIST: Cadeaus voor vriendin niet betaald UTRECHT Het kopen van geschen ken voor zijn vriendin zonder te betalen heeft de 28-jarige bankwerker G. van der H. uit Utrecht gisteren voor de Utrechtse rechtbank gebracht. De officier van justitie eiste wegens flessentrekkerij twee jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem. Van der H. had van postorder- en af betalingsmagazijnen massa's goederen in huis gekregen. Zijn bestellingen waren geïnspireerd door de 41-jarige Priscilla, de vriendin bij wie hij zijn intrek had genomen. De vrouw bezat vier kinderen, de bankwerker had nauwelijks inkom sten, maar de liefde was groot, al be koelde die later toen Van der H. niets van trouwen wilde weten. Hü ontkende gisteren opzettelijk niet te hebben betaald wat hij had besteld. De radio's, elektrische klokken, kleding e.d. die hij had gekocht, had hij wel willen betalen, maar geldgebrek had dat ver hinderd, zo verklaarde hij. ROERMOND Tien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en acht maanden gevangenisstraf was wat de officier van justitie bij de rechtbank te Roermond gisteren eiste tegen de koopman W. B. uit Lottum. Die had 16 oktober dronken met zijn auto verscheidene mensen aangereden, waardoor zij in het ziekenhuis waren opgenomen. B. was zo dronken geweest dat hij zich niet meer herinnerde in een auto te hebben gereden. Het was de derde maal in korte tijd dat de zwaarste bijkomende straf van tien jaar niet rijden door de officieer van justitie te Roermond wegen' rijden onder invloed werd geëist. De grenzen van de nieuwsgierigheid Hans Jurgen Baden W. ten Have N.V., A'dam „Niet-aanwezige nieuwsgierigheid is een teken hiervan, dat de mens de vreugde in het spel en avontuur van het leven verliest, en van zichzelf ge noeg gekregen heeft. Niet-aanwezige nieuwsgierigheid ver. raadt zich als apathie, die van het le ven niets meer verwacht doch al lang geleerd heeft te berusten." Tot zover enkele woorden uit de inleiding van het boek van de bekende Duitse theoloog Hans Jurgen Baden: „De grenzen van de nieuwsgierigheid". Bovenstaande ty peert wel hoe positief de schrijver zich uitspreekt o.m. over de nieuwsgierig heid als menselijke eigenschap, een eigenschap die in dit boek de stof is geworden van een boeiende en veelom vattende studie. De kracht en de onder grondse werking van de nieuwsgierig heid in het individu en de samenleving wordt door de auteur ontleed en zo wel de positieve als de negatieve facet ten worden door hem belicht. „De grenzen van de nieuwsgierigheid": een cultuurhistorisch werk van grote waar de. De mens en zijn geluk Hans Jurgen Baden W- ten Have N.V., A'dam Een boek om te lezen en te herlezen is „De mens en zijn geluk" van Hans Jurgen Baden. In dit boekje, uitgeko men in de Carillon-reeks benadert de schrijver op fameuze wijze het pro bleem van het menselijk geluk van verschillende kanten. De auteur zegt dat de droom van het geluk zo oud is als de mensheid en ■hij spreekt uit wat wij allen zo bitter moeten ervaren:klaarblijkelijk staat tussen geluk en werkelijkheid een muur opgericht die ook niet door het meest onstuimige verlangen is te door breken." Na de verschillende facetten van het geluk en al wat daarmee sa menhangt te hebben beschreven conclu deert Hans Jurgen Baden ten slotte: „wij belijden, ondanks alle uiterlijke schijn de liefde Gods als laatste reali teit. Aan de zoom van deze liefde ein digt het ongeluk, ook het tragische to taal onbegrijpelijke ongeluk." Het eerbiedwaardige uitstapje Thomas Raucat N.V. Em. Querido, A'dam Een charmant en sprankelend werk je uit de Salamanderreeks is „Het eer biedwaardige uitstapje" van de Franse schrijver Thomas Raucat. Met een zeld zame ironie verhaalt de schrijver van een vreemdeling die in het aan tradi ties zo rijke Japan er Westerse levens gewoonten wil toepassen en daardoor keer op keer het hoofd stoot. Het hoofd motief van het verhaal vormt een lief desavontuur met een lieftallige Japan se. „Het eerbiedwaardige uitstapje" is een bekoorlijk boek dat tevens een beeld geeft van het oude Japan dat ver dwijnen gaat. Bij het schelden van de markt samenstelling R. Nieuwenhuys N.V. Em. Querido, A'dam Zoals de samensteller R. Nieuwen huys in zijn inleiding opmerkt is het hoofddoel van de bloemlezing uit de Indische letterkunde „Bij het scheiden van de markt" de Nederlandse lezer meer bekend te maken met wat de In dische belletrie tot de Nederlandse lite ratuur heeft bijgedragen. Dat deze bij drage bepaald niet te veronachtzamen is blijkt uit de inhoud: prachtige ver halen en poëzie van schrijvers als E. du Perron, W. Walraven, Beb Vuyk en Maria Dermout om de bekendste te noemen. Dat de uitgeverij Querido dit boekje heeft uitgegeven mag haar tot een verdienste worden gerekend, niet al leen uit literair maar evenzeer uit his torisch oogpunt. Ver van de zwijgende planeet C.S. Lewis W. ten Have N.V., A'dam In de Carillon-reeks is een ongemeen spannende science-fiction roman uitge komen getiteld „Ver van de zwijgende planeet" door C. S. Lewis. De hoofdfi guur wordt op een geheimzinnige wijze ontvoerd en de ruimte ingeschoten waarna hij op de planeet Malacandra (Mars) belandt. Uit zijn ervaringen blijkt dat de bewonders humaner zijn dan de meeste mensen en na een ge sprek (hij leert hun taal) met de on zichtbare bestuurder van Malacandra -hoort hij van hem de geschiedenis van ..de zwijgende planeet" de aarde, die door een boze geest wordt beheerst. Ma lacandra daarentegen leeft in grote vre de en naastenliefde. „De zwijgende Planeet": een oneindig wijze en dich terlijke vertolking van de problematiek welke zou ontstaan wanneer de mens andere wezens zou ontmoeten in het heelal. De Odeonmoorden W. H. van Eemlandt Het Wereldvenster, Baarn Van de hand van de bekende detecti ve-schrijver W. H. van Eemlandt is in de Antilope Reeks verschenen „De Odeonmoorden". Eén van de goede ver halen in dit genre zoals we die van hem gewend zijn: spannend en met kennis van politioneel opsporingswerk geschreven. Het jaar In Poesan Stefan W. Escher Hollandia N.V., Baarn Voor hen die van reisverhalen houden zowel als van doktersromans is een al leszins opmerkelijke combinatie van beide vormen literatuur verschenen met „Het jaar in Poesan" door de Duitse arts Stefan W. Escher. Met dit boek is de auteur er in geslaagd een treffende karakteristiek te geven van de taak van de medische wetenschap, maar ook van de toestanden in Korea. ..Het jaar in Poesan": het boeiende en met kennis van zaken geschreven reis journaal van een arts. Alcoholisme Dr. P. H. Esser J. H. Kok N.V.. Kampen Van grote betekenis voor ieder die. om welke reden dan ook, meer wil we ten van het verschijnsel alcoholisme zal het boek „Alcoholisme" van dr. P. H. Esser een onmisbare steun blijken te rijn. Met een uitvoerig maar vlot ge schreven werk heeft dr. Esser een we tenschappelijk verantwoorde samenvat ting van dit zo actuele verschijnsel ge geven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Haagse ingeni eursbureau Bish en Partners n.v. heeft bij het ministerie van verkeer en wa terstaat een plan ingediend voor de uit breiding van Schiphol. Op het departe ment wordt dat ongevraagd ontwor pen project bekeken. De directie van de luchthaven is er van in kennis gesteld en heeft laten we ten dat zij er op vertrouwt, dat de con clusie voor de uitbreiding van Schiphol, als overeengekomen in het overleg tus sen Rijksluchtvaartdienst, Rijkswater staat, de KLM en Schiphol (de zoge naamde commissie Gieben), er niet door op losse schroeven zal worden ge zet. Kritiek De commissie Gieben was ingesteld, omdat de luchthaven op de oorspronke lijke uitbreidingsplannen opgesteld door de Rijksluchtvaartdienst veel kritiek had. Om de tafel zijn alle par tijen het eens geworden. Zij hebben een voor allen aanvaardbare oplossing aanbevolen aan minister Korthals. Een definitieve beslissing is nog niet geval len. Het plan van het ingenieursbureau Bish en Partners zou weer in de rich ting gaan van dat van de Rijkslucht vaartdienst, maar ettelijke tientallen miljoenen guldens goedkoper zijn. De directie van Schiphol ziet er ken nelijk niets in, want zij spreekt van een „complicatie". MELBOURNE (A.N.P.) De twee de cricket testmatch Australië-West-In- dië is door Australië met 7 wickets ge wonnen. De eindscores waren: Australië 348 en 70 voor 3 wickets, West-Indië 181 en- 233. Conrad Hunte verzamelde 110 runs in de tweede innings van West-Indië. De eerste testmatch eindigde in een tie. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Toen adjudant G. Kerkhove van de rijks politie in het district Noordholland vorig jaar met pensioen ging, had hij zijn carrière waardig besloten. De adjudant had namelijk na negen jaar de geheimzinnige overval, die als De moord in de Purmer te boek stond, weten op te lossen. De twee daders waren door hem in de kraag gepakt. Voor de Amsterdamse rechtbank is adjudant Kerkhove hieraan gisteren nog eens dubbel en dwars herinnerd. De officier van justi tie bewierookte hem nogmaals om deze apotheose van zijn loopbaan. Aan dit compliment, dat een ex-politie man toch biizonder aan het hart moet gaan, lag de griezelige geschiedenis ten grondslag van de gebroeders Frans en Gerard T. Die hadden in de nacht van 7 op 8 augustus 1953 een verschrikkelijke slachtpartij aangericht in de rustieke boerderij De Karseboom, gelegen aan een vriendelijke laan tussen Monnikendam en de Purmer. De mannen, 41 en 38 jaar oud, waren er die zomerse nacht door een raam je in de stal binnengedrongen om het „kapitaal" van de 77-jarige boer Pieter Laan te stelen. Eenmaal binnen de muren van de sla pende hoeve hadden zij er als gevaarlijke kwajongens rondgestommeld. De drie inwoners, Pieter en zijn bejaard-^ zusters Susanna en Neeltje waren v ge worden. De vrouwen waren van Van een onzer verslaggevers D OTTERDAM. Rijkswaterstaat wil het wrak van het Panamese vrachtschip Faustus in de mond van de Nieuwe Waterweg laten opruimen. De verwachting dat steeds grotere schepen naar Rotterdam zullen komen, vooral naar de nieuwe haven in Europoort, betekent ook dat de diepgang van de schepen steeds groter wordt. Men wil niet het risico lopen, dat dergelijke schepen hinder van het wrak zullen ondervinden. Aan de Rotterdamse bergingsbedrijven Van den Tak en Van den Akker is ver zocht de mogelijkheden en methoden van opruiming na te gaan. Zij zullen daar zo dra het weer het toelaat, mee beginnen. Het staat wel vast, dat het wrak niet kan worden geborgen. Daarvoor is het veel te diep in de bodem van de Water weg weggezakt. Het zal nog dieper moe ten komen te liggen of het zal met spring- QUEBEC (Beuter). Een grote col lectie Poolse kunstschatten van onbe rekenbare waarde gaat naar Polen te rug'. Het zijn de kunstschatten die na de aanval van Duitsland en de Sowjet- unie op Polen in 1940 naar het westen werden gebracht en toen een plaats kre gen in het museum van de provincie Quebec. De vertegenwoordigers van de Poolse regering in ballingschap hebben jaren lang tevergeefs getracht de kunstschat ten in bezit te krijgen. De kunstschatten bevonden zich voor de tweede wereldoorlog in het museum van Kra'kau. Tot de collectie behoren koningsmantels, gobelins en andere kunstvoorwerpen van onschatbare his torische waarde. Een van de pronkstuk ken is een zadel van zuiver goud. Het afgelopen weekeinde werd in Que bec een overeenkomst getekend waarin de terugkeer van de collectie naar Po len wordt geregeld. Advertentie MENTHOLPCLLETS Tepen hoest en Keetpij- y Uitwerking frappant IZEGHEM (ANP) De Nederlandse kampioen in het middengewicht Harko Kokmeijer, heeft in de Belgische plaats Izeghem op punten gewonnen van de Fransman Amrane. Deze laatste ver ving zijn landgenoot Luce, die van de Franse boksbond geen toestemming had gekregen om tegen Kokmeijer te boksen. schrik in hun bedsteden gebleven. Boer Pieter had het iawaai in zijn domein echter niet kunnen verkroppen en war tevoorschijn gekomen In het stikkedonker wankelde hij slaapdronken op het rumoer af. Dat moest hij met de dood bekopen. Op het moment, waarop hij een van de indrin gers meende te herkennen, werd hü door een ijzeren koevoet geveld. Twee dagen later stierf de boer in het ziekenhuis. Ook de vrouwen Het neerslaan van Pieter Laan wa* echter niet voldoende geweest voor Frans T. Met de koevoet in zijn hand drong hij nog verder door. Tot aan de bedsteden. Het verschrikkelijke wapen kwam daar neer op de lichamen van de beide oudjes. Na maandenlange verpleging waren Neeltje en Susanna er wel bovenop ge komen, maar nog geen twee jaar later stierven zij kort na elkaar in het rust huis. Op de lege hoeve was voor hen im mers geen plaats meer geweest. Moegebeukt stof uit elkaar moeten worden gescheurd. De bergingsbedrijven weten dat het geen eenvoudig onderzoek zal zijn. Het ruim 6300 BRT. metende schip ligt dwars van de kop van het noorderhoofd. Dat is de slechtste plaats van de hele Water weg, zeggen mensen die al tientallen ja ren bergingswerk doen. Verraderlijk De stroom is er zeer verraderlijk. Het komt voor dat duikers, die zich in de stromende rivier laten zakken, op een diepte van acht meter ineens in stil wa ter komen. Gaan zij evenwel dieper, dan loopt de stroom tegengesteld aan de rich ting van het water aan de oppervlakte. Dat betekent dat, als er nog ebstroom is, de vloed over de bodem al binnenkomt. De Faustus is 's avonds 8 november 1952 in de mond van de Waterweg gezon ken. Drie dagen te voren was het 's och tends gestrand ten noorden van het noor derhoofd. Onder de invloed van de noord westerstorm verschoof het schip naar de pier, waar het doorheen brak, met het rampzalige gevolg, dat de Waterweg werd geblokkeerd. De zandzuiger AHOY heeft drie en een halve maand nodig gehad om een enorm graf te maken, waarin het wrak kon weg zakken. Op 20 maart 1953 vertrok de zui ger naar het rampgebied om te helpen bij het dichten van de dijken. Het duurde tot 15 juni van dat jaar voordat de scheepvaart weer geheel werd vrijgegeven. Er stond toen veertien me ter water boven het. wrak. In de rechtzaal kreeg het drama vi» de Purmer gisteren twee kanten. Aan de ene zijde stonden de dood van Pieter Laan en het tragische lot van de zusters. Aan de andere de inmiddels als triest te kwalificeren figuren van de twee verdachten. Negen jaar lang was hun geweten door de gevolgen van hun walgelijk misdrijf moegebeukt. Beiden hadden zich in hun dagelijks leven duidelijk trachten te re vancheren. Gerard had zich meer en meer bekwaamd in zijn vak van tuinder en broer Frans had als slager gewerkt als een paard, vaak 36 uren aan een stuk. Hoewel jarenlang verloofd, had Gerard geweigerd te trouwen. Hij had de stap niet aangedurfd omdat hij voelde, dat de politie hem op zekere dag toch zou ach terhalen. Het kreeg allemaal zijn weerklank in het milde requisitoor dat de officier van justitie hield. Hij wilde er zeker reke ning mee houden, dat verdachten al een bepaald soort straf van negen jaar ach ter de rug hadden. Hij wenste echter geen onderscheid in de strafmaat te zien, hoewel Gerard bleef ontkennen te heb ben geslagen. Tegen beide broers eiste de officier zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tottenham Hotspur is favoriet voor de Engelse voetbalbeker. Voor deze Lon- dense clubs is de cote 6 tegen 1. Na de Spurs komen Wolverhampton Wanderers (9 tegen 1), Burnley (10 tegen 1) en Shef field Wednesday (11 tegen 1). Eigen nieuwsdienst HAMBURG. De televisiezender van Deutschland Fernsehen, het fede rale tweede programma, begint in de eerste dagen van januari met proef- uitzendingen. Dit bericht heeft opnieuw het geschil doen ontbranden tussen de bondsre gering en de deelstaten, die beide het recht opeisen, een tweede programma te verzorgen. Kortgeleden was een pauze ingetreden in deze strijd om het tweede programma, doordat het ge rechtshof in Karlsruhe beide partijen had gelast zich van uitzendingen te onthouden totdat eind februari een de finitieve rechterlijke uitspraak is ge daan. De Nord Deutsche Rundfunk, die oorspronkelijk al op 1 januari had willen beginnen met een eigen tweede programma, acht de proefuitzendingen van Deutschland Fernsehen onrecht matig, en heeft de bondsminister van P.T.T., Stücklen, gevraagd haar ten spoedigste een golflengte toe te wij zen. Minister Stücklen heeft daarop ver klaard, dat proefuitzendingen een zui ver technisch karakter hebben, en daarom niet vallen onder de uitspraak van het gerechtshof in Karlsruhe. Vier keer Waar lag het verschil in karakter tus sen de twee gebroeders? Aan de hand van de getuigenverhoren en de psychiatrische rapporten kwam Ge rard er beslist slechter af. Hij was trou- weng de man geweest, die al vier keer tussen 1947 en 1951 had gepoogd in De Karseboom in te breken. Eenmaal was hij daarvoor gegrepen. Samen met zijn maat, die overigens een aanmerkelijk lichtere straf had gekregen: negen maanden, tegen twee jaar voor Gerard. In het laatste geval had het ken nelijk een rol gespeeld, dat de politie Ge rard al lang op de korrel had voor de geheimzinnige pogingen tot inbraak in dezelfde hoeve. Geestelijke vader In dit geval werd hij dan ook als de •geestelijke vader van de diefstal met ge weldpleging, de dood tot gevolg hebben de, aangemerkt. Voor de officier deed het er daarom minder toe of Gerard wel of niet had meegeholpen aan de geweldple ging op zichzelf. Hij was in de kamer aan wezig geweest en had dus evenveel schuld als zijn broer, zo meende de offi cier. 'Gerard's raadsman trachtte op dit punt een juridische en morele wig te drijven in het betoog van de magistraat. De dief stal was voor Gerard een soort van idee- fixe geworden. Hij was bezeten geraakt van het geld van Pieter Laan. Toch is hij geen uitgesproken misdadig type. De ge beurtenis heeft hem sterk aangegrepen, aldus pleiter, die zich afvroeg of iemand na negen jaar nog dezelfde straf ver dient als vlak na het door hem gepleeg de misdrijf. De negen jaren hebben reeds als een reclassering gewerkt, zo zei hij. Meer straf De clementie, die hij bepleitte werd door zijn confrère ten aanzien van ver dachte Frans aangewend. Deze man krijgt ook nog een straf wanneer hij uit de ge vangenis zal worden ontslagen. Dan moet hij namelijk met zijn gezin naar elders in ons land verhuizen. Zijn leven in het oude dorp Velsen is sinds de arrestatie onmo gelijk geworden, aldus de advocaat. Frans zelf kwam als laatste aan het woord: „Ik vind de eis van de officier erg zei hij, „maar wat ik heb gedaan is nog veel erger". Tot machinist voor het gemaal Drei- j schor is door het bestuur van het Water- schap „Schouwen-Duiveland benoemd de heer P. van Dijke jr. te Dreisehor. Op de weegbrug „De Eendracht" te Kamperland zijn tijdens de afgelopen bietencampagne in totaal 35.193.085 kg. i bieten gewogen, hetgeen een record bete kent, In de kerk der Oud Gerf. Gemeente te St. Philipsland werd een collecte ge houden ten bate van de meisjes-vereni ging Wees een Zegen; deze bracht de som van 454.05 op. •Tot voorzanger in de Oud Gerei. Gemeente te St. Philipslant' in de plaats van den heer C. Me: cemd den heer M. Verwijs- Toen het zoontje van de heer D. van Beveren uit de Tuinstraat te Sint-Anna- land op bezoek was in „Ten Anker" bij zijn overgrootmoeder, kwam het dusda nig te vallen, dat het een hersenschud ding opliep en voorlopig op medisch ad vies volkomen rust moet houden. De vijf Nederlanders die maandagavond zijn omgekomen door het ongeluk met een Dakota van de Koninklijke marine bij Biak. Van links luitenant ter zee der tweede klasse oudste categorie B. Smits (29) uit Biak, sergeant-vlieger R. Mulder (30) uit Biak, sergeant-vlieg tuigmaker G. H. Bontius (32) uit Rijnsburg, korporaal-vliegtuigmaker- konstabel M. H. van de Wiel (28) uit Katwijk en korporaal-vliegtuig maker- vliegtuigmonteur G. F. G. Immers (31) uit Katwijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4