Franse regering verwacht grote moeilijkheden in Algerije GRI Radion Kasavoeboe via gesprek om „ronde tafel" naar rust en orde in Congo Walen dagdromen over federatieve staat Chefarine .4 Kunstgebit? Nieuw bestuur dringend nodig Wij hop en dat het geen wereldoorlog wordt" EENHEID ÏN SPELLING f GEWROET AAN BEIDE ZIJDEN HAZENPAD moet voor zomer klaar Vader en kind bij brand omgekomen NIEMAND WIL RADIOSCHIP REPAREREN gouden Flatenclub Order voor bouw acht hektreilers Kennedy benoemt Republikein Aantal misdrijven neemt nog toe in Den Haag oplossingen spel 7 vergissingen Dinsdag 3 januari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7, 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chetarine „4" doei werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen talen! Bezorgd VEERTIG TREINEN INGESNEEUWD OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Duitse transportarbeiders solidair met Belgen VANDAAG BESLIST RECHTBANK OVER ARREST HOVING ECONOMISCHE NOOD BASIS VAN POLITIEK GEWELD MOBOETOE GEVECHTEN Hebt U ook al reumatiek MISLUKT NASUTION OVER NIEUW-GUINEA: Bewusteloze geschopt: negen maanden geëist Voorkomen RUIM 1 MILJOEN BIJ INBRAAK VERDWENEN Verwarring Van onze correspondent PARIJS. Hoewel dit niet uit de communiqués blijkt, schijnt de Franse regering in de loop van deze week grote moeilijk heden in Algerije te vrezen. De plotselinge reis van premier Debré op de laatste dag van het jaar 1960 naar Algerije, waar hij Algerijns-Marokkaanse grensposten bezocht en met de betrokken commandanten sprak, het onverwachte intrekken van de verloven van het personeel van de Middellandse-Zeevloot bestaande uit een vliegdekschip en veertien andere oorlogsbodems met een to tale bemanning van zesduizend koppen, en ten slotte de even on verwachte reis van de minister van oorlog, Messmer, naar Oran en Algiers, zijn evenzovele tekenen, die op deze ongerustheid wijzen. Twee redenen afgezien nog van een eventuele vervanging van een aantal politiek wankelmoedige militaire leiders worden voor deze plotselinge acties opgegeven: 1de Franse inlichtingendienst beschikt over bepaalde informatie volgens welke de Algerijnse nationalisten tussen 6 en 8 januari de dagen: waarop in Algerije het referendum wordt gehouden hun guerrilla-actitviteit zullen vergro ten en deze vooral züllen con^èntreren in en rondom Oran, waar hun invloed het grootst is, en bij de Algerijhs-.Marokkaan- se grens. Door deze' verhoging van acti viteit zouden de Franse militairen in Algerije, die belast zijn met het toezicht op het stemmen van' de Arabieren in het binnenland, in deze taak kunnen worden gehinderd, waardoor een groot aantal onthoudingen dreigt. Daarom zouden de militaire leiders de regering dringend om versterkingen hebben gevraagd. In verband hiermee ziet men ook de aflos sing van het gewone garnizoen van Oran door een vrij groot contingent parachutisten. 2 Gezien de steeds groeiende spanning in de grote steden van Algerije een spanning zowel onder de Europeanen onderling als tussen de Europeanen en de mohammedanen vreest men op de drie dagen, die het referendum in Alge rije zal duren, dezelfde soort relletjes als in begin december, toen bleek, dat de politie alléén niet in staat was er het hoofd aan te bieden en herhaaldelijk de Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschiki voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 (abt. f3.60 hulp nodig had van de militairen. Als het weer net zo gaat zouden de mili tairen „gebonden" kunnen worden en hun medewerking moeten ontzeggen aan de uitvoering van het referendum in het binnenland. Om deze medewerking te kunnen garanderen zouden deze mili tairen, gewoonlijk belast met de hand having van de orde en de rust, nu wor den afgelost door mariniers en matrozen. Dat deze gevaren niet denkbeeldig zijn is op de laatste dag van het oude en op de eerste dag van het nieuwe jaar ge bleken. Tussen een bloemist, die een „geluksbouquet" te koop aanbood, en een slagerij, die belegerd werd door zijn klanten te Böne, heeft een Algerijnse nationalist een bom geworpen, slechts enkele uren voor het eind van 1960. Niet minder dan 41 mensen werden gewond, van wie vier 2eer ernstig. In totaal wer den 21 slachtoffers in het ziekenhuis op genomen. Te Algiers was het op nieuwjaarsdag erg onrustig. Tegen tien uur 's avonds begon de kasjba in beweging te komen. Kreten als „Ferhat Abbas aan de macht" weerklonken voortdurend in de straten, waar kleine manifestaties tot ontwikke ling kwamen onder het voortdurende ge gil van de vrouwen. Enkele militairen, die in de kasjba patrouilleerden kwamen in moeilijkheden en schoten in de lucht, Toen de nationalisten bleven opdringen schoten de soldaten op de menigte. Twee doden en veertien gewonden waren hier van het gevolg. Dreigbrief Tegenover de ondergrondse actie van de nationalisten is ooit het (verboden) Front voor een Frans Algerije (F.A.F.) begonnen te ageren. De Europeanen in Algiers hebben gisteravond in hun brie venbus een vlugschrift gevonden, onder tekend door „het clandestiene Front voor een „Frans Algerije", waarin te lezen stond:, „Dit zijn onze consigngs; „ieder van u, of hij in een fabriek werkt of óp een bureau of op een boerderij, „wordt beschouwd als gemobiliseerd voor' onze gemeenschappelijke verdediging. Elke opdracht, die afkomstig is van het ge. zag of van zijn dienaren moet stelsel matig worden gesaboteerd. Vooral het referendum moet worden gesaboteerd. Er is nu geen tijd meer te verliezen." Onrust heerst ook onder de militairen, die nu van hun commandanten het ver zoek hebben gekregen om „ja" te stem men. Een aantal officieren zouden als antwoord hierop gegeven hebben: „Het opperbevel verwart twee dingen: ge- hoorzaamheid aan de gegeven bevelen en de plicht die men heeft tegenover zichzelf en de anderen". Amsterdamse K.v.K. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amsterdamse kamer van koophandel heeft er bij de minister van verkeer en waterstaat op aangedrongen te zorgen dat de nieuwe weg tussen Arnhem en Zeve naar in gebruik kan worden genomen voor de grote stroom van Duitse toe risten in het voorjaar naar het wes ten van het land losbreekt. De nieuwe weg zal een deel worden van Rijksweg 12 het Hazenpad. Even ten noorden van Arnhem zal het nieuwe traject daarop aansluiten. Het was de bedoeling dat het traject eind 1960 zou zijn voltooid. De Amster damse kamer van koophandel stelt met bezorgdheid vast dat zulks niet is ge lukt en dringt er op aan de weg te ope nen voor het met Duitsland overeenge komen tijdstip, einde 1961. Tegen die tijd zal in Duitsland tot bij Emmerik het aansluitende weggedeelte klaar zijn. Verder merkt de kamer nog op dat de aanleg van een enkelbaansweg niet vol doende is. De bouw van een tweede rij baan is nu reeds gewettigd, ja zelfs ge- TOKIO (Reuter) In het noorden van Japan, waar het de laatste dagen zonder ophouden heeft gesneeuwd, staan veertig treinen ingesneeuwd met in to taal 13.000 passagiers. Negenduizend mensen zijn gestrand op stations. Hier en daar ligt de sneeuw twee tot drie meter hoog. Advertentie badhanddoek OF NAAR KEUZE Advertentie Mit Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver- riae mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte Den tofix houdt ook de adem fris. Geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheken en drogisterijen. Ook zij MAASTRICHT CANP). De 42-jari- ge N. Stollenwerck uit de Alexander Battalaan in Maastricht en zijn jong ste, één jaar oude zoon, zijn zondag avond bij een brand om het leven geko men. Bij het uitbreken van de brand zat de heer Stollenwerck met zijn vrouw en vijf kinderen in de huiskamer, waar het vuur ook is ontstaan. Man, vrouw en kinderen renden naar buiten, waarna de man de brandweer alarmeerde. Nadat hij dit had gedaan ging hij weer naar binnen om te proberen het jongste kind te redden, dat op de zolder verdieping sliep. Hij keerde niet uit het huis terug. Brandweerlieden vonden la ter zijn lijk vlakbij het eveneens om gekomen kind. STOCKHOLM. Op de Oostzee waart een Vliegende Hollander rond, namelijk het radioschip Bonjour, dat eind-december, op weg naar zijn anker plaats in de internationale wateren voor Stockholm, averij opliep. Het 400 ton metende schip vaart van land tot land in de hoop ergens de schade gerepa reerd te krijgen, zodat de zender, waar in miljoenen dollars zijn geïnvesteerd, eindelijk met de uitzendingen kan begin nen. Onmiddellijk na de opgelopen averij werd het schip een kleine Zweedse ha ven binnengeloodst. Vandaar werd het naar een werf in Finland gebracht. De Finse werf weigerde echter ondanks al le protesten van de directie van de ra diomaatschappij zich met de reparatie van de antennemast in te laten. Zweed se werven wilden ook niets met de maatschappij te doen hebben en de Ko- penhagen.se werf, waar het schip des tijds werd uitgerust, heeft eveneens ver klaard geen interesse meer te hebben. De laatste mogelijkheid zou zijn naar Duitsland te varen teneinde daar te trachten een werf te vinden. Een zondebok is ook al gevonden. De rederij heeft namelijk de kapitein ont slagen, omdat hij te oud zou zijn om nog te begrijpen hoe men met een ra dioschip moet omspringen. Het ziet er naar uit dat de Stockholmers nog lang verstoken zullen blijven van het genot van de commerciële uitzendingen van Radio-Nord. Het eerste programma had op de Tweede Kerstdag uitgezonden moeten worden. Twee nieuwe feiten hebben voor nieu we onrust gezorgd. In de buurt van Oran is een clandestiene zender te horen, die zich aankondigt als de zender van Frans- Algerije. De uitzendingen zijn vooral voor de militairen bestemd. Dan is er de brief, die een aantal vooraanstaande bur gerlijke en militaire ultra's ontvangen hebben uit Spanje en die gezamenlijk is ondertekend door generaal Salan, Lagail- larde, Romba en Sousini. In deze brief wordt gevraagd „neen" te stemmen en de inhoud van de brief te willen kopiëren, rond te sturen of wel de inhoud telefonisch te willen mee delen aan anderen. Van onze correspondent BONN. De Westduitse transport- arbeidersbond registreert, zo is te Stutt gart medegedeeld, alle grote koopvaardij schepen, die tussen Antwerpen en Noord- duitse havens varen. De bond heeft zijn leden opgeroepen in geen geval een koopvaardijschip, dat in België ten gevolge van de staking niet behandeld kan worden, te lossen. Men wil vermijden, dat in de Noordduitse havens Emden, Bremen, Hamburg, Kiel en Lübeck ook maar eén schip onder handen wordt genomen, dat door de Belgische staking is getroffen- Tot dusver heeft zich nog geen enkel geval, als door de transportarbeidersbond bedoeld, voorgedaan, pe. J^otyd werkt nauw samen mét ö'e internatiohkle frans- portarbeidersbond, die aan al zijn led< bok in Nederland, het verzoek heefE'ge richt om de Belgische transportarbeiders niet tegen te werken. De christelijke groepen in de West duitse transportarbeidersbond hebben tegen deze maatregel geprotesteerd; volgens hen gaat het hier om een zuiver binnenlandse politieke aangelegenheid der Belgen, die niets te maken heeft met sociale strijd. Volgens het bestuur van de Westduitse transportarbeidersbond evenwel gaat het hier wel degelijk in de eerste plaats om sociale motieven. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Sinds gisteravond telt Nederland een club van succesrijke Nederlandse artiesten: de „Gouden Pla ten Club". Lid daarvan kunnen worden de arties ten of ensembles van wie meer dan hon derdduizend Diaten ziin verkocht en des wege een gouden grammofoonplaat als onderscheiding krijgen. Gisteravond zijn onder andere als leden toegetreden: Willy Alberti, Corry Brok ken, de Blue Diamonds, Maria Zamora, Malando en de Limburgse Zusjes. Het is wel een selecte club, want er is in ons land maar één grammofoonplaten maatschappij die gouden platen uitdeelt. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbarfk zal vanmorgen in raadkamer beslissen of het voorarrest van de ex- onderdirecteur van <fe Amsterdam-sche Bank, de heer Hoving, zal worden ver lengd. Als raadsman treedt op de Haag se advocaat mr. A. G. Maris. Zoals bekend verblijft de heer Hoving sinds vorige week maandag in arrest op beschuldiging van tiet plegen van ver duistering. Hij was degene, die de N.V. Socrates miljoenen aan krediet heeft verstrekt. Eind 1959 verliet hij de directie van de Amsterdamsche Bank. De -bank maakte toen bekend, dat de heer Hoving de grenzen van zijn kredietbevoegdheden verre had overschreden. In dit „overschrijden" nu zit volgens de officier van justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, de verduistering. Igens hem is het tot nu toe niet ge sken, dat de heer Hoving zichzelf heeft bevoordeeld. LEOPOLDSTAD (Reuter, AP) President Kasavoe boe heeft gisteren bekend gemaakt dat hij een rondetafel- President Kasavoeboe streeft naar politieke eenheid in Congo. Daarom heeft hij een bezoek gebracht aan de afgescheiden provincie Kasai, in de hoop een verzoening in de hand te kunnen werken. Kasavoeboe bezocht ook het door hongersnood getroffen deel van de provincie. Hier ziet u hem met een uitgemergeld jongetje, dat letterlijk vel-over-been is. Vervolg van pagina 1. Het relatief geringe succes van de stakingsactie in Brabant en de Vlaamse provincies heeft tot gevolg gehad, dat de Waalse afdelingen van de socialisti sche partij eenzelfde houding zijn gaan aannemen als de Waalse afdelingen van het vakverbond. De laatste hadden reeds de vorige week een afzonderlijk comité gevormd onder leiding van Renard, de leider van de Luikse me taalbewerkers. Gisteren hebben de Waalse federaties van de partij in Namen vergaderd en dit voorbeeld gevolgd. Zij vormden een Waals politiek coördinatiecomité. In een ver klaring hebben zij het over de solidariteit met alle stakers, of het nu Walen of Vla mingen zijn, maar zij verklaren zich ook bewust van het feit, dat de stakings beweging in het Waalse land Veel dieper grijpt, omdat zij daar het gevolg is van een geleidelijk slechter worden van het Waalse economische potentieel. De schuld van dat slechter worden is voor de Waalse socialisten duidelijk: de nalatigheid van een al te centraal werkende macht, die optreedt in een unitair België. De Waalse socialisten verklaren, ervan overtuigd te zijn dat de voorspoed van het Waalse land vereist, dat de vraag van 's lands politieke structuur aan de orde wordt gesteld. Zij achten een herziening van die structuur nodig voor een harmo nische ontwikkeling van alle delen van het land. Onmogelijk ouderende Wallonië men denke alleen maar aan de niet renderende kolenmijnen daarvan allereerst de nadelen zou on dervinden. In hun mond heeft het spreken van herziening van de structuur van het land dus geen andere bedoeling dan een kwa de stemming opvangen. Even zeker is echter, dat een groot deel van de Waal se socialisten door gevoelens van steeds sterker wordende minderwaardigheid van de huidige Belgische staatsidee niet veel meer moeten hebben en van de hoofdstad Brussel daarom minder willen weten dan van de Vlaamse provincies. Het komt hierop neer dat een steeds toenemend aantal Walen de federalistische denkbeel den overnemen van een steeds kleiner wordend aantal Vlaamse extremisten. 0 Veel sabotage Was er van het stakingsfront gisteren weinig nieuws, het sabotagefront blijft onverminderd actief. De pogingen om het verkeer te verhinderen blijven voortdu ren, doch Waalse stakingsleiders doen hun best deze pogingen in wat meer ge ordende banen te leiden. Daardoor is ten minste bereikt, dat wanneer stakingspi ketten spoorwegbomen sluiten er soms een rood sein wordt aangebracht en dat ook rode lantaarns worden opgehangen waar vrachtauto's of meerdere obstakels over de wegen worden gezet. Een nieuw stakingssnufje is het optre den van „stakingshostesses". De socialis tische onderwijzeressen van Gilly, zo deelt de socialistische pers mee, hebben zich bereid verklaard ervoor te zorgen, dat de stakingspiketten in het volkshuis van Gilly op pik uur van de dag hartelijk worden ontvangen. Het falen van de stakingsactie in de provincie Brabant werd gisteren geïl lustreerd door een besluit van de minis ter van economische zaken om alle beper kingen op de stroomleveringen aan de industrie op te heffen. De vorige week waren die beperkingen reeds voor het noordelijke deel van de provincie inge trokken. Eigen nieuwsdienst IJMUFDEN De scheepswerven De Dageraad te Wouforugge en gebroeders Boot te Leiden hebben opdracht gekre gen voor de bouw van acht hektreilers. Vier van de visservaartuigen te bou wen door gebroeders Boot zijn voor buitenlandse rekening. De order is een gevolg van de groei ende belangstelling voor hektreilers. Bij deze schepen wordt over het achterschip gevist en kunnen de volle netten in het achterschip worden binnengehaald. De vangst kan meteen benedendeks worden verwerkt. De schepen worden 46 meter lang en krijgen accommodatie voor twintig mensen. conferentie van alle Congolese politieke leiders heeft uitge schreven. De conferentie zou op 25 januari moeten beginnen. Ka savoeboe sprak de hoop uit dat de conferentie zal kunnen bijdra gen tot een oplossing van de po litieke crisis. Het parlement, aldus Kasavoe boe, zal voorlopig niet bijeenge roepen worden. Het vertegen woordigt volgens hem nu niet langer het gehele Congolese volk. Joseph lieo, de enige die door Kasa voeboe als voorlopige premier is erkend, zal de conferentie helpen organiseren. Het is nog niet bekend waar de conferen tie gehouden zal worden. Kasavoeboe deelde mede dat na de conferentie het landsbestuur definitief in handen zal worden gelegd van een rege ring onder leiding van Ileo. Het zal volgens Kasavoeboe een van de voornaamste taken van de conferentie zijn vast te stellen op wólke wijze de komende regering gevormd zal worden en uit te maken hoe een regering ge vormd kan worden die voor het gehele land aanvaardbaar is. Kasavoeboe wees er op dat het voort bestaan van Congo als rechtsstaat op het spel staat en herinnerde er aan dat de bestaande staatkundige middelen ontoe reikend zijn gebleken. Het parlement was volgens Kasavoeboe niet langer representatief omdat sommi ge provincies er niet langer in zijn ver. tegenwoordigd. Kasavoeboe liet uitkomen dat hij niet langer een voorstander is van een fede ratieve staatsvorm met vrij grote mate van regionale autonomie. De vertegenwoordiging van de Ver enigde Naties in Congo maakt zich on gerust over pogingen van kolonel Moboe- toe, zijn gezag te vestigen in de provincie Kivoe door gewapende invallen over de grens van het beheersgebied Roeanda- Oeroendi uit. De provincie Kivoe, die grenst aan Roeanda-Oeroendi, is grotendeels in handen van opstandige Congolese troe pen die op de hand zijn van ex-premier Loemoemba en hun orders ontvangen uit Stanleystad, de hoofdstad van de Oost provincie, waar de vroegere Congolese vice-premier Gizenga zich onlangs uit riep als Congolees premier. Eergisteren zouden 100 van Moboetoe's soldaten de grens van Roeanda-Oeroendi en de provincie Kivoe zijn overgetrok ken en daarna in vuurgevechten met op standige Congolese troepen gewikkeld zijn geraakt. Doden zouden er niet zijn gevallen, maar 60 van de invallers zou den gevangen zijn genomen en van de overigen zou een deel na terugkeer over de grens door Belgische parachutisten zijn ontwapend en een ander deel zich hebben overgegeven aan Nigeriaanse een heden van het politieleger van de Ver enigde Naties aan de Congolese kant van de grens. De soldaten van Moeboetoe, die per vliegtuig naar Kivoe zouden gaan kon den nergens in die provincie landen. Zij vlogen toen door naar Oesoemboera in Roeanda-Oeroendi en begaven zich vandaar naar de grens. Kivoe in bootjes over, ten noorden van die brug. Enige uren werd over en weer ge schoten. Verscheidene tientallen soldaten werden gewond. Er sneuvelde niemand. De invallers dolven het onderspit en moesten hun invalspoging opgeven. Uit de tegenstrijdige berichten uit Boe- kavoe en Roeanda-Oeroendi viel gisteren niet op te maken of de invallers ongehin derd van Oesoemboera naar de grens hadden kunnen trekken dan wel of een deel was ontwapend voor het de grens had bereikt. Advertentie Wie de kwellingen van reumatiek kent. weet hoe een groot deel van zijn leven ver gald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra U Uw kwaal bestrijdt met Kloosterbalsem (Akker-Balsem) waarvan de geneeskrach tige bestanddelen diep in de weefsels door dringen. voelt U. hoe een heerlijk verwar mende balsem Uw pijn lenigt. Niet voor niets zegt men: ..Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Een deel van de kleine „expeditionaire macht" trok de internationale brug bij Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe, over met een witte vlag, vermoedelijk met de bedoeling de opstandige troepen in Boe kavoe over te halen de zijde van Moboe- toe te kiezen. Een ander deel stak het meer van Eigen nieuwsdienst BREDA. Wegens zware mishande ling heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Breda gisteren negen maanden gevangenisstraf geëist tegen W. T. uit Zeveribergsehenhoek. Voor de tweede verdachte in deze zaak. M. de P. uit E'tten, vroeg de officier vrij spraak. Beide verdachten waren betrokken geweest bij een vechtpartij in Zeven bergen. waarbij een man bewusteloos was geslagen. De bewusteloze zou door T. zijn geschopt, waardoor het slacht offer een enkel zou hebben gebroken. Een arts, die als getuige-deskundige wend gehoord, verklaarde dat de enkel breuk ook door een val zou kunnen zijn veroorzaakt-* Een andere getuige vertelde op de zitting tijdens de vechtpartij te hebben geroepen „Schei uit, wanf jullie schopt die jongen nog dood." De twee verdach ten zeiden uit zelfverdediging te heb ben geslagen, maar niet te hebben ge schopt. Dit betekent met zoveel woorden dat de Waalse socialisten in de richting van een federalistische organisatie van de Belgische staat willen gaan. Hei is wel zeker, dat een deel van de Waalse socia listen heel goed weet, dat, wanneer er bijv. een financiële scheiding mocht ko men tussen de twee landsdelen, het ver- WASHINGTON (Reuter) Senator John F. Kennedy, die over enkele weken president Eisenhower opvolgt, heeft John McCloy, een Republikeinse bankier, be noemd tot directeur van het Amerikaan se bureau voor ontwapeningsvraagstuk ken. McCloy, die na de tweede wereldoorlog geallieerde Hoge Commissaris in Duits land was, zal optreden als de voornaam ste adviseur van Kennedy voor ontwape ningsvraagstukken. McCloy heeft voor deze functie de post van president-commissaris van de Chase Manhattan Bank opgegeven. Tijdens de tweede wereldoorlog wa,s McCloy onder^ minister van oorlog. DEN HAAG. Van de 15.500 misdrij ven, die in het afgelopen jaar ter kennis van de Haagse politie zijn gekomen (15.000 in 1959), is 51,8 (53,6 opge lost. Het aantal inbraken steeg met der tien procent, het aantal zedendelicten met tien procent, maar het aantal oplich tingen en verduisteringen daalde met 25 procent. Er waren voorts 2600 aangiften van vermissing van een auto, motor of brom fiets en "ijfduizend van vermissing van een fiets Peze laatste categorieën druk ken steed= sterk het aantal opgeloste zaken. IVrOSKOU (Reuter/AP) De Indo nesische regeringsdelegatie, die in Rusland gaat onderhandelen over de levering van zware wapens is gisteren in Moskou aangekomen. Zij werd op het vliegveld verwelkomd door de Russische minister van defensie, maar schalk Malinofsky en de onderminister van buitenlandse zaken Koesnetsof. Malinofsky zei in een begroetingsrede dat Rusland aan Indonesië's zijde staat „bij het afweren van elke dreiging van Nederlandse kant". Generaal Nasution, leider van het Indonesische gezelschap van achttien man, stelde in zijn ant woord met dankbaarheid vast dat Rus land Indonesië's strijd tegen het kolo nialisme altijd heeft gesteund. Hij was er zeker van dat de vriendschapsban den tussen beide landen nog zouden worden versterkt. Later op de dag hadden de twee mi nisters van defensie een „vriendschap pelijk onderhoud". De delegatie zal eeu week in Moskou blijven. De Indonesiërs arriveerden in Mos kou uit Kopenhagen. Nasution had daar 's morgens voor het vertrek gezegd dat de toestand in Nederlands Nieuw- Guinea zo ernstig was dat daar „een oorlog met Nederland en mogelijk een wereldoorlog" uit zou kunnen voort komen. Wij hopen, dat wij kunnen voorkomen, dat het komt tot een alge meen conflict, aldus Nasution. Minister Subandrio, die ook tot het gezelschap behoort, antwoordde op een vraag of hij in Moskou ook politieke besprekingen ging voeren: „ja". Hij voegde daar aan toe dat hij niet alleen zijn collega Andrei Gromiko hoopt te ontmoeten maar ook Kroesjtsjef. 1: Achter de gids ligt een tegel tje meer. 2: De rechter manchet van bont bij de koning is breder. 3: Het decolleté van de dame is kleiner. 4: De broekspijp van de toerist in ruitjespak is zwart gewor den. 5: De bult op het hoofd van de zwarte toerist is naar links geschoven. 6: Het linkeroog van de achter ste toerist is weer open. 7: De vingers van de achterste toerist zijn uit elkaar. PARIJS. Een inbreker, die zich op Oudejaarsavond in een verzeke ringsbank in het centrum van Mar seille op enkele honderden meters van het hoofdkantoor van politie heeft laten insluiten en later enkele mede plichtigen binnenliet, komt de twij felachtige eer toe de eerste misdadi ger te zijn geweest, die dit jaar in Frankrijk sensatie heeft verwekt. Na de kluis te hebben opengebroken en in alle rust de buit te hebben inge pakt, hebben de inbrekers zich uit de voeten gemaakt met 160 miljoen francs (1,2 miljoen gulden), alles in kleine cou pures. Daar de inbraak pas gisterochtend werd ontdekt, beschikken de daders over een voorsprong van meer dan 24 uur op de politie. De bank had geen nacht bewaking en bezat geen alarmsysteem. Kennelijk bezaten de inbrekers een sleu tel van de zij-ingang, waardoor zij zijn vertrokken. Vlaams verzoek Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. De Kultuurraad voor Vlaanderen heeft bij de ministers van onderwijs in België en Nederland aangedrongen op herstel van, de een heid der spelling. De commissie voor opvoedkundige onderwijsproblemen van de Kultuurraad heeft het memorandum opgesteld. Klachten, geuit in kringen van onder wijs en opvoedkunde, hebben haar zeer bezorgd gemaakt, zo schrijft zij. Om der wille van de eenheid en de vastheid in de spelling, pleit de com missie vóór alles voor die eenheid, waarbij, zo zegt zij, de al of niet pro gressieve spelling van vreemde woorden van secundaire betekenis is. Kennelijk wil de commissie dus af van de mogelijkheid, door de commissie Van Haeringen-Blancquaert opengelaten, dat een woord op twee verschillende wijzen wordt gespeld, een mogelijk heid die inderdaad tot veel verwarring en verslapping heeft aanleiding gege ven. De vraag zal alleen worden: welke van de thans nog toegelaten twee spel lingswijzen zal als overwinnaar uit de strijd moeten komen? In de buurtschap Tinte onder Oost- voorne zijn gisternacht tien boeien bij een boerderijbrand omgekomen. Een passerefld student, de heer L. van 't Hof uit Delft, ontdekte de brand en wek te de bewoners. Het woonhuis bleef be houden. De Antiekbeurs wordt dit jaar van 18 augustus tot 9 september in Delft gehouden. De Vereniging van handela ren in oude kunst en antiek, die deze beurs organiseert, heeft ter propagan da wederom een fraai agenda uitge. geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7