ZEELAND PRESENTEERT JAAR VOOR HISTORISCH ZEELAND Zaterdag 31 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Voor het eiland Noord-Beve land brengt de opening van de weg over de Zandkreekdam enorme veranderingen teweeg. Vooral in de recreatieve .sector openen zich wijde perspectieven voor Noord-Beveland. Toch heeft de opening van de dam minder aangename gevol gen met zich meegebracht. Schipper Noordhoek van het veer KatsKatseveer heeft dit aan den lijve moeten ondervin den. Door de opening van de dam werd zijn veerdienst im mers overbodig. De heer Noord- hoek werd dus rechtstreeks de dupe van dit historisch gebeu ren. Hij hoopt intussen op een billijke schadevergoeding. Is het een wonder, dat hij bij de ope ning van de dam door de Zand- kreek de vlag vanaf zijn veer huis halfstok hing? De veerboot „Noord-Beve land" heeft op de dienst Kort- geneWolfaartsdijk voor goed afgedaan. De boot heeft onschat bare diensten bewezen aan de Noord-Bevelandse gemeenschap. Vooral op hoogtijdagen trokken de eilandbewoners in drommen, met de auto of de fiets, over de Zandkreek. Het is dan ook niet dikwijls voorgekomen, dat de Noord-Beveland" zonder auto's of passagiers een overtocht heeft moeten maken. Een brok ro mantiek is weliswaar verdwe nen, maar niemand treurt er over. De gemeenten rcmd de Zandkreek ontwikkelen met het oog op de recre atie vele activiteiten. Recreatieplan nen worden uit de grond gestampt en zo hier en daar beginnen de contou ren van de kampeerterreinen en bun galowparken zich af te telkenen. Aan de voet van de duinen in Kamper land is reeds een fraai bungalowpark verrezen mei grote kansen op uit breiding. Ook de watersport komt meer in de belangstelling, nu Ferdy Meulen- berg zich als de promotor van de waterski-sport in de Zandkreek heeft opgeworpen. Hij heeft een waterski- school ingericht, waarvoor een rede lijke belangstelling bestaat. De burgemeester van Wolfaarts dijk de heer B. H. G. ter Haar Ro- meny was er als de kippen bij om een graantje mee te pikken in deze ontwikkeling met de betrekking tot de waterski-sport. En op een winde rige zaterdagmiddag zette hij zich op de ski's om een officieel tintje te geven aan het waterski-centrum Wolfaartsdijk. voor Schouwen s I960 ook een Zangrijk jaar. Verkiezingen moes ten worden gehou den vooi de raden van vier nieuwe gemeenten. De ge meentelijke herin deling op het eiland kreeg haar be slag. De nieuw ge kozen raden zullen officieel 1 januari in functie treden. 'T ft ■o -T> ÏN ALLE opzichten is 1960 een historisch jaar ge weest voor Zeeland. Bovenaan de „lijst" staat ongetwijfeld de officiële opening van de weg over de dam in de Zand kreek op zaterdag 1 oktober jl. door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Het eiland Noord-Beveland werd uit het eeuwenoude isolement verlost. En dat feit is niet alleen voor de Noord-Bevelanders van emi nent belang, maar voor geheel Zeeland. De afsluiting van de Zandkreek, welk feit op 4 mei plaatsvond, betekende een nieuwe fase in de ontwikke ling van ons gewest en ook in de uitvoering van het Drie-Ei landenplan. Volgend voorjaar zal het Veerse Gat worden af gesloten. TVTOG een ander historisch ge- -L* beuren moeten wij memo reren: de officiële opening van het nieuwe provinciehuis te Middelburg door H. M. Konin gin Juliana op 17 mei. Een zon nige hoogtijdag in de geschie denis van onze provincie. Vele Zeeuwen trokken op de zeven tiende mei naar de Zeeuwse hoofdstad om van deze plech tigheid getuige te zijn en om te trachten een glimp op te van gen van onze geliefde Vorstin. Hartelijk wuivend, en gezeten in een Thoolse huifkar, werd zij door de drukbevolkte stra ten van de Zeeuwse hoofdstad gereden (foto rechts). DE Commissaris der Konin gin in onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft op 1 augustus, zijn 12,5 jarig ambtsjubileum gevierd. Dat gebeurde op de nieuwste aanwinst van de provinciale stoombootdiensten, de Prin ses Irene". Honderden Zeeu wen boden de jubilerende Commissaris hun gelukwensen aan. Het was een ongedwon gen samenzijn en op zijn eigen bekende wijze, sprak de Com missaris de receptiegasten toe (foto links). TAE landbouw heeft in het his- VJ torische jaar 1960 te maken gekregen met ongewoon natte weersomstandigheden, waar door de oogstwerkzaamheden grote moeilijkheden oplever den. De wateroverlast was hier en daar vrij aanzienlijk. Boer Hage uit Kats moest zelfs zijn dode kippen uit het water opvissen...

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7