Herverkaveling in Zeeland verwerkte 14 milj. gulden Storm over Noord-Beveland „Sport Steunt Zonneveld" had opnieuw een topjaar Zes gebieden als object voor de ruilverkaveling Vitrite-jubilarissen werden in het zonnetje gezet Willebrordusput niet herbouwd FILMS Zaterdag 31 december 1960 Pag. 6 Overzicht 1960 van werkzaamheden Laatste vergadering raad Heemstede Laatste en allerlaatste vergadering raad Burgh Noordgouwe laat een vuilnisschuld na Reinigingsrechten veranderen niet Schooldamtornooi Clir. Filmaktie krijgt veel sympathie v NIEUW BANKGEBOUW AANBESTEED w&nöeLinqen öoor be zeeuwse histoRie AFSCHEID BIJ P.Z.E.M. STEMMINGEN IN RAAD KLOETINGE Staking beïnvloedt oesterexport De heer J. Ni j sen: 47 jaar dienstverband Bosplan helaas nog niet gerealiseerd Mutaties in college rijksbemiddelaars Gevonden voorwerpen Veertig jaar onderwijzeres Medalje tiëlse Schaakgong wed strijd „Tjoba" naar Utrecht Record aantal suiker bieten aangevoerd Programma avond vierdaagsen Nieuw torenuurwerk in St. Jansteen LIEP VOETGANGSTER TEGEN AUTO AAN? Bouw kleuterschool GOES. Voor de herverkavelingswerkzaamheden in Zeeland werd in 1960 een bedrag van ca. veertien miljoen gulden verwerkt. In Tholen lag dit jaar het zwaartepunt en dit eiland slokte acht miljoen gulden op. Overigens bewegen de herverkavelingswerkzaam heden zich in dalende lijn. De arbeid in deze sector loopt af en thans komt de ruilverkaveling meer in de belangstelling. De provinciale directie van de cultuur-technische dienst heeft voor de komende vijf jaren een programma opgesteld. Als eerste komt dan aan de beurt het gebied rond Kleverskerke, gevolgd door Stoppeldijk, Wals oorden, Noord-Beveland, De Poel en als laatste het grensgebied in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Intussen wil dit niet zeggen dat het programma ook inderdaad binnen vijf jaar is afgewerkt. Dit hangt samen met vele factoren, die belemmerend kunnen wenken. Wel streeft de C.T.D. er naar om in de eerder genoemde volgorde de stemmingen te houden; de uitvoering van de objecten komt dan later. Op een persconferentie heeft de hoofd ingenieur-directeur van de C.T.D. in Zeeland, ir. D. van der Zaken de ver kaveling in het jaar i960 toegelicht. Wat de herverkaveling betreft werd op Schouwen-Duiveland 3.700.000 ver werkt, op Tholen dus 8 miljoen en in de zak van Zuid-Beveland 2.300.000. Met name de kavelinriehtinig en drai nage vergde een aanzienlijk bedrag; ze ven miljoen, terwijl het wegenprogram ma een investering vroeg van 3.5 mil joen. Het sinds 1954 in de herverkaveling Zeeland geïnvesteerde bedrag is thans gestegen tot ca. 210 miljoen gulden. Het bedrag, dat de belanghebbenden moeten betalen, moet overigens nog bepaald 'worden. De tweede schatting moet nl. in alle gebieden nog plaats vinden. Pas daarna kunnea de bedragen verrekend worden. it Werkzaamheden In 1960 is 2250 ha kavelinrichtings werk uitgevoerd en 1504 km drainage gelegd. De laatste 400 ha nog vrijlozen- de gronden binnen het gebied van de herverkaveling Zeeland nl. de Van 'Haaften- en de Hollarepolder op Tho len, werden uitgerust met een elektrisch gemaaltje. Alle gebieden zijn thans van gemalen voorzien. Er kwam 39 km nieuwe we gen gereed, alsmede 15 km op- en af ritten en onderbanen langs dijken. Over een lengte van 126 km werden de we gen voorzien van een deklaag met warm grind- en zand asfalt. De beplanting langs de wegen werd met 36 km uit gebreid. Ten behoeve van de recreatie werden parkeerplaatsen aangelegd ter weerszij den van de Pluimpot op Tholen. De aansluitingen op het elektrici teitsnet en waterleidingnet kwamen vrijwel gereed. Met behulp van de herverkavelings- regeling zijn er in de loop der jaren 1140 panden op het elektriciteitsneten 830 panden op het waterleidingnet aan gesloten. In 1960 werden 21 boerderijen ge bouwd voor verplaatste en vergrote be drijven. Sinds 1954 zijn er 292 boerderij en binnen de herverkaveling Zeeland verplaatst. Bedrijfsvergroting Eind 1960 was op Tholen 678ha be schikbaar voor bedrijfsvergroting, waar mee 155 bedrijven werden vergroot. Hieronder zijn 83 gemengde land- en HAAMSTEDE De gemeenteraad heeft vrijdag voor het laatst verga derd. Aan het slot van deze vergade ring heeft burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roëll de ambtsketen afgelegd ten teken dat de gemeente Haamstede heeft opgehouden zelfstandig te zijn. Vooraf had de burgemeester alle raadsleden gedankt voor de goede sa menwerking evenals het personeel en inzonderheid gemeente-secretaris L. C. van de Velde, die ook door de raads leden werd toegesproken. Wethouder De Boer sprak de voorzitter toe en dankte hem voor alles wat hij gedu rende zijn 31-jarige ambtsperiode voor Haamstede heeft gedaan. De voorzitter deelde mee dat in 1960 het inwonertal is teruggelopen van 1842 tot 1773. Het vreemdelingenbezoek nam met veertien procent toe. Na afloop van de vergadering heb ben mej. Houtman namens het perso neel der gemeente, de heer Lijsen, in specteur van de domeinen en de heer De Boer. kringhoofd van de B.B. nog woorden van lof gesproken tot de se cretaris en de goede samenwerking met de raad van Haamstede gememoreerd. BURGH. De gemeenteraad van Burgh heeft vrijdagavond voor het laatst vergaderd. Mevr. Lijsen sprak namens de raadsleden woorden van dank tot de burgemeester en het per soneel der gemeente en ook de beide wethouders spraken woorden van dank. Met een hamerslag werd de vergade ring gesloten, waarbij werd geconsta teerd dat de gemeente Burgh had opge houden zelfstandig te zijn. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen en toen werd de voorzitter het verzoek gedaan nog een allerlaatste raadsvergadering aan te kondigen. Burgemeester jhr. A. van Oitters was hiertie bereid en daar na opende hij de volgende vergadering van 'de raad Burgh. Mevr. Lijsen stelde voor de ambtske ten der gemeente als aandenken te schenken aan de voorzitter. Alle raads leden gingen met dit voorstel akkoord en men besloot tevens de ambtenaar Bossert een boekenbon aan te bieden. Hierna sloot de voorzitter de allerlaat ste vergadering van de zelfstandige gemeente Burgh. SCHLTTEVAER TERNEUZEN. Op de druk bezoch te jaarvergadering van „Schuttevaer", afdeling Terneuzen sprak voorzitter J. J. Kaan woorden ter nagedachtenis van de onlangs overleden secretaris de heer J. Verschoor. Als opvolger van de heer Verschoor werd benoemd de heer M. van der Klooster. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over belangrijke scheepvaartaangelegenheden zoals; Sig- naalgeving bij het separatiepunt bij Sas van Gent, het plaatsen van palen in het Slikgat te Hansweert en de verlichting, bij nacht, van de oostelijke en westelijke havens te Terneuzen. tuinbouwbedijven, die gemiddeld van 2,9 ha op 4,9 ha werden gebracht. De landbouwbedrijven werden gemid deld van 7.9 ha tot gemiddeld 14,2 ha vergroot. De beschikbare oppervlakte grond was echter ontoereikend om alle hiervoor in aanmerking komende Thool- se bedrijven te vergroten. Ditzelfde geldt, in nog sterkere mate. in de zak van Zuid-Beveland. Daar op Schouwen, waar de bedrijfsvergroting het vorige jaar reeds haar beslag heeft gekregen (hier werden 219 bedrijven ver groot, hetgeen een oppervlakte van 1265 ha vergde) nog grond beschikbaar ■was, konden 6 Thoolse bedrijven en 1 bedrijf uit de zak van Zuid-Beveland iworden vergroot door verplaatsing naar Schouwen. Ook wat betreft de bedrijfs vergroting en overplaatsing is de laat ste fase ingetreden. Kadastraal Op Schouwen en op Tholen is de her verkaveling vrijwel voltooid. In 1959 werd de gebruikstoedeling geregeld en in de zomer van 1960 kon de eigendoms toedeling van het gehele gebied van 20.000 ha bekend gemaakt worden. Ook op Tholen (11.000 ha) waren aan het eind van dit jaar alle gronden toe gedeeld, zowel in gebruik als in eigen dom. Tegen deze toedelingen, die door de eigenaren en gebruikers voorlopig zijn aanvaard, kunnen nog bezwaren worden ingediend bij de officiële ter visie leg ging in 1961. In de zak van Zuid-Beve land werden de wenszittingen voor de toedeling van nieuwe kavels gehouden, en, zoals bekend, werd in Waarde op 9 mei de acte van toedeling gepasseerd. Walcheren In het herverkavelingsgebied Walche ren kwamen in 1960 de laatste aanslui tingen op het waterleiding- en elektrici- NIEUWERKERK. In een spoedei sende vergadering van de reinigings dienst Duiiveland is meegedeeld dat re paratie aan de vuilnisauto en het ma ken van een verharding naar de stort plaats een extra-uitgaaf van driedui zend gulden vergen. De gemeente Re- mes.se heeft echter 593 gulden betaald voor ten onrechte niet voor heffing aan geslagen pand'en, In Noordgouwe doet zich, op groter schaal, hetzelfde feit voor. Men meende daar dat de bevol king vrij was in tiet gebruik maken van de dienst. Dit is men echter niet over eengekomen. De nieuwe gemeente Brou wershaven zal de schuld van Noordgou we moeten toespreken. In verband met de herindeling der gemeente hebben de afgevaardigden in het bestuur geen mandaat meer. Alleen de afgevaardigden van Bruinisee werd 'opgedragen bestuurshandelingen te ver richten, tot de gemeenteraden nieuwe bestuursleden hebben benoemd. De voorzitter, de heer A. A. van Eeten, dankte de niet terugkerende afgevaar digden voor de goede samenwerking. Raad Rilland-Bath RILLAND. De gemeenteraad heeft besloten de heffing van reinigingsrechten gedurende de volgende vijf jaren onge wijzigd te laten. De heer Munnink, ge meentesecretaris. werd als opvolger van de heer Hack benoemd tot secreta ris penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening van 150.000 gulden, die ma anderhalf jaar zal worden omgezet 'in een vaste lening. B. en W. werden 'bij de rondvraag gevraagd in overwe ging te nemen sleuven te doen graven om het water van de hoofdweg in de ■sloten te doen lopen. Voorts werd een dringend beroep ge daan op de ingezetenen om, zodra men •constateert dat een elektrische lantaarn 'bij avond niet brandt, de monteur van de PZEM te waarschuwen. De burge meester deelde mee dat volgende maand 'de begroting 1961 zal worden behandeld. VLISSINGEN In -het schooldamtor- nooi te VHssingen is een nek-aan-nek- race gaande tussen de St. Paulus ULO- school en de Gemeentelijke Technische School. In de tweede ronde gaven deze •twee vijftallen elkaar geen duimbreed toe. De voorlopige uitslag was 44. De •paTtij Paaijens-Franke werd na ruim twee uur afgebroken. Bij de jongeren gaat het tussen de St. Petrussohool b en de Prins Will omschool. teitsnet klaar. De uitvoering van werken in dit gebied is thans volledig voltooid. De lijst van geldelijke regelingen werd ter visie gelegd. Door 724 van de 5713 eigenaren werden bezwaarschriften te gen de definitieve afrekening ingediend. Hiervan werden reeds 375 bezwaar schriften door de herverkavelingscom missie Walcheren behandeld, waarbij met 250 reclamanten overeenstemming werd bereikt. Over 100 bezwaarschriften zijn nog onderhandelingen gaande. Met 25 „bezwaarden" werd geen overeen stemming verkregen. Zij worden verwe zen naar de rechter-commissaris en eventueel naar de rechtbank. Er wordt naar gestreefd de afhande ling van alle bezwaarschriften in 1961 tot een goed einde te brengen. De door de eigenaren te betalen herverkavelings rente zou dan in 1962 kunnen ingaan. Ruilverkaveling Nu de herverkaveling afloopt houdt de cultuurtechnische dienst zich intensief bezig met de ruilverkaveling. Het ge bied rond Kleverskerke (950 ha) werd dit jaar in stemming gebracht, 81 pet. van de eigenaren, die 74 pet van de grond bezitten, spraken zich voor ruil verkaveling uit. Kleverskerke geldt als de eerste stemming sinds 1951, toen Eede op het programma stond. De ruil verkaveling rond Stoppeldijk (6200 ha) is in voorbereiding. Vermoedelijk kan in 1961 in dit gebied gestemd worden. Volgende week wordt een serie voor lichtingsbijeenkomsten gehouden. In 1960 werden ruilverkavelingsaan- vragen ingediend voor het grensgebied in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (9320 ha), Walsoorden (1140 ha) en geheel Noord- Beveland (7800 ha). Voor dit eiland wordt gedacht aan een administratieve ruilverkaveling (dus zonder grote cul tuurtechnische werken), hoewel er de laatste tijd vragen rij.zen of na de wa teroverlast van de laatste tijd geen vol ledige ruilverkaveling moet worden toegepast. Daarnaast komen ruilverkavelingen op basis van overeenkomst steeds meer in de belangstelling. Wat dit betreft kan Zeeland bogen op de kleinste ruil verkavelingsovereenkomst, elf hectare bij 's Heer Arendskerke. Met betrekking tot de ruilverkaveling verwachtte ir. V. d. Zaken dat er na verloop van tijd nog wel meer objecten zullen komen. Tenslotte deelde hij me de, dat in de categorie waterschaps- en gemeentewerken verschillende wegen objecten zijn uitgevoerd. In het water schap „Het vrije van Sluis" kwam 24 km weg in fundering gereed, als onder deel van een meerjarig raamontslui- tingsplan. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werden landbouwwegen ter lengte van tien 'km. uitgevoerd, als mede negen km. fundering. GOES. In een vergadering van de afdeling Goes en omstreken van de Ohr. Filmactie is uitvoerig van gedach ten gewisseld over de tot heden ver toonde films. Medegedeeld werd, dat de belangstelling voor de dir. Filmactie voortdurend toeneemt, zoals ook blijkt uit het feit, dat het aantal donateurs regelmatig stijgt. Dank zij het feit dat deze donateurs en eveneens andere be langstellenden hun wensen kenbaar ma ken krijgt het bestuur een inzicht in de verlangens m.b.t. het filmprogram ma. Dit programma zal zoveel moge lijk overeenkomstig deze verlangens en suggesties worden vastgesteld. Zet de huidige ontwikkeling zich voort, en blij ven zich spontaan donateurs aanmelden, dan zullen films van zeer bijzonder ge halte in Goes vertoond kunnen worden. De heer M. de Jonge uit 's Heer Arendskerke nam wegers vertrek ■yf- scheid als secretaris. Hij wordt opge volgd door de heer L. Hollestelle. De vergadering stond o.l.v. de heer D. Meeuwse. KAPELLE. Het bestuur van de coöp. boerenleenbank „Kapelle" heeft vrijdagmiddag in hotel ,,De Zwaan" aanbesteed het bouwen van een. nieuw bankgebouw met kassierswoning aan de Van der Biltlaan. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. Jac. de Jonge, Biezelinge 88.900, D. van Maris Dzn., Kapelle 89.655, J. A. Leys, Kapelle 89.800. J. van Koeverin,ge, Schore 90.200, Joh. Bay- ens. Kapelle 91.840. Voor het schilderwerk werd als volgt ingeschrëven: A. Leus. Schore 5477, A. van Willegen. Kapelle ƒ6330. W. Meyer, Kauelle 6375, H. K. Kramer, Kapelle 6505. Het ontwerp van het nieuwe gebouw is van architect Klap uit Waarde. De gunning 'is aangehouden. In de Geref. Kerk te Coljjnplaat werden .gekozen, wegenis periodiek aftre den van de heren J. M. de Wild (ouder ling) en M. de Smit (diaken), als ou derling de heer J. B. van Gilst en als diaken de heer P. de Smit. De heer P. Cijsouiw te Westkapelle, herdacht dat hij 1214 ja'ar organist was in de Ned. Herv. kerk te Westkapelle. Advertentie door L. van Wallenburg We weten allemaal dat Noord- Beveland sinds 1 oktober geen ei land meer is. Door de dam bij Katseveer is het verbonden met Zuid-Beveland. De veerboot over de Zandkreek behoeft geen dienst meer te doen. Uit zijn isolement verlost, heet dat met een cliché term. Was er geen oorlog geweest, dan was dit isolement al eerder opgeheven, n.l. door middel van een brug. Reeds in 1933 bestond er een brugcomité en juist de dag vóór het uitbreken van de jongste oorlog werd de brug aanbesteed. Maar door deze gebeurtenissen kwam er van de bouw niets en na de oorlog was er zoveel te bouwen en te herstellen dat de brug moest wachten. Wachten op de dam die er nu is, minstens even gemakke lijk als de geplande brug. In ver band met dit feit wil ik in een paar artikelen iets vertellen over de geschiedenis van Noord-Beve land. Het oude eiland Van de alleroudste geschiedenis is weinig bekend. In de zevende eeuw gaf de hertog van Brabant, Pepijn van Lan den, aan zijn dochter Geertruxda wat schorren en slikken, waaruit later het eiland is ontstaan. Of Truida er blij mee was valt te betwijfelen. Bij haar dood kwam de moddervlakte aan een zekere jonkvrouwe Riburgis. Deze schonk het eerste beginsel van Noord-Béveland aan de St. Bavo-abdij te Gent. „Tot rust ha- rer ziele", staat erbij. Voor wat hoort wat! Deze Gentse abdij had in Zeeland meer bezittingen en er wordt wel ver ondersteld dat de Bevelanden aan de Bavo-abdij hun naam ontlenen (Bavo- landen). Door steeds meer inpolderingen kreeg het eiland langzamerhand enigszins zijn tegenwoordige vorm. In 't begin was het door de Wijtvliet in tweeën verdeeld, Noord-Beveland bewesten en beoosten Wijtvliet. Maar toen deze plm. 1300 werd afgedamd ontstond er één eiland, waar door nog tal van geulen en kreken lie pen. In de polders lagen verschillende dor pen en gehuchten. Kortgene was wel een van de voornaamste, in de 14e eeuw kreeg het zelfs stadsrechten, het werd een ommuurde stad met poor ten. Zo belangrijk was het, dat het even als andere Zeeuwse steden (1438) een oorlogsschip moest uitrusten voor de strijd tegen de Oosterlingen, die het op onze handelsschepen voorzien hadden. Ook Kats was een belangriike plaats. In een kasteel woonden de Heren van Kats, die het recht hadden van de voor- Prins" Willemschool 0—10. St Paulus bijvarende schepen tol te heffen en ha- uloschool—R.H.B.S. B. 7—3. Gem: ™?*?Id Jan devaartuigen m d® haY7e" I De uitslagen luiden als volgt: gem: technische school A.St. Paulus ulo school afgebr:, gem: technische school 'B.R.H.B.S B. 4—6, Prins Willeon- 'schoolSt. Jozefschool 82, Oranje- 'SChoolSt Petrussohool B. 010, St. Paulus uloschoolGetm. technische school B. 91. R.H.B.S.A. Gem: tech nische school A. 55. St. Jozefschool Oranjeschool 6—4. St. Petrussc'.iool A. technische school A.r.h.ib.s. A. 82 OranjeschoolSt Jozefschool 28. Prins WillemschoolSt. Petrusschool A. 10-0. MIDDELBURG. De heer A. W. Strubbe, technisch hoofdambtenaar-chef tekenkamer der N. V. Provinciale Zeeuw se Elektriciteitsmaatschappij heeft we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd na een diensttijd van bijna 40 jaren, afscheid genomen van bedrijf en personeel. Hij werd toegesproken door de direc teur. de heer. T. Michielsen. die een enveloppe met inhoud aanbood. Door ir R. Froyen en door de heer C. van Hoek namens het personeel. Hij bood een ca mera aan. De heer J. Huser sprak na mens de personeelsvereniging en oud hoofdingenieur ir H. Everwijn sloot de rij der sprekers, die de scheidende dank brachten voor de goede samenwerking. Zelf hadden ze tolvrijheid in geheel Hol land en Zeeland. We lezen ook van Wis- sekerke, een van de oudste dorpen in het westen, van Gerlofsdijc (het latere Geersdijk) en van het oude Campen, de oorsprong van Kamperland. Maar ook onbekende namen komen we tegen van dorpjes die niet meer be staan. Hiervan was het grootste Emelis- se, een aanzienlijk dorp tussen Kortgene en Colijnsplaat, met het grote Cister- ciënsennonnenklooster „Onze Lieve Vrou wekamer." Tijdens de overstroming van 1304 werden de zusters overgebracht naar Aagtekerke. Het werd Waterloos- werve genoemd en de boerderij op die plaats heet nog altijd het klooster. Overstromingen hadden er vaak, plaats: de dijken waren niet al te ste vig, dikwijls door eigen schuld Sommige dijkgraven beschouwden hun ambt als een erebaantje, waren soms eigenwijs en op eigen voordeel bedacht, met als gevolg dat de zo nodige verbeteringen slecht werden uitgevoerd. Ook hadden lang niet allen verstand van dijkzaken en waterstaatswerken. De waterbouw kundige Andries Vierlingh zegt het in zijn „Tractaet van Dijckagie" wel erg kras: „lieden die van het dijkwezen evenveel verstand hadden als een zeug van met lepels te eten." In november 1334 was er door de storm weer grote schjsde aangericht, vooral in het westen van het eiland. Drie jaar later waren de dijken nog niet afdoend hersteld. Dan vragen de ambachtsheer en de ingelan den aan de Graaf of hij op zijn kosten de dijken wil herstellen, zelf zijn ze er niet toe in staat. Graaf Willem deelde mee, dat hij aan hun verzoek zal vol doen. Enkele jaren later (1352) is door dijkdoorbraken en een grote watervloed Noord-Beveland zelfs bijna een jaar drij vende onder water) geweest. St. Felix quade Saterdach Maar het ergste was de overstroming op 5 november 1530, de dag aan de hei lige Felix gewijd, terecht een kwade zaterdag genoemd. Een zware noordwes terstorm sloeg gaten in de dijken en na 3 dagen stond Noord-Beveland geheel on der water. De ramp trof trouwens ook andere delen van Zeeland. Een herinne ring eraan hebben we nog altijd in het verdronken Land van Zuid-Beveland, waar toen de grote stad Reimerswaal en 20 dorpen verwoest werden. Zelfs Goes werd bedreigd. Ook in Holland. Vlaanderen en Brabant was grote scha de aangericht. Behalve veel vee waren ook honderden mensen verdronken. Ve len hadden het eiland verlaten. Bij wie gebleven waren was de moed eruit. De volgende zomer ging men de dijken wat opkalefateren, maar hard schoot men met op. Alle werk was trouwens ver geefs. Want juist 2 jaar later (2 nov. 1532) vernielde weer een noordwester wat men begonnen was te repareren. In Kortgene en Kats verdronken een paar honderd mensen. Bijna 14000 gemeten land stonden onder water, nu niet voor een korte poos, maar voor tientallen ja ren. Want deze watervloed werd het einde van Noord-Beveland. Bijna zeventig jaar (precies 66 jaar) heelt het geduurd vóór men opnieuw be gon. De oorlog met Spanje en daardoor de slechte economische toestand verhin derde een vlugger herstel. Dat heeft geduurd tot 1598. We hadden het hoofd kunnen bieden aan de Spaan se overmacht en stonden er in die tijd niet slecht voor. De Oost-Noordbevelandspolder (1731 ha) was de eerste die in 1598 herdijkt werd. Hier ontstond het nieuwe dorp Colijnsplaat, waar Ds Boom van Nieu- werkerk het volgend jaar reeds de eer ste kerkdienst houdt. Van hier kwam er een veerdienst op Zierikzee. Behalve Zuidbevelanders vestigden zich hier vooral mensen uit Schouwen- Duiveland en Tholen, vandaar onge veer hetzelfde dialect en (vroeger) de zelfde klederdracht. Zo ging de opmars verder, zodat de kroniekschrijver Boxhorn een halve eeuw later (1644) kon schrijven dat deze landen tot de vruchtbaarste behoor den. In 1652 werd de Wissekerkepolder herdijkt. Kortgene kreeg een nieuwe kerk tegen de toren die al die jaren als een eenzame wachter het geweld der golven had getrotseerd. In 1856 is de laatste polder ingedijkt, de slechts 166 grote Spieringpolder in het zuidwesten. KLOETINGE. De gemeenteraad heeft zuster M. Bossert en de heer A. Sinke herkozen als leden van Burger lijk Armbestuur. De heren A. Spec, M. J. van Boven, J. W. de Vrieze, C. J. Bos en H. J. Colijn werden herko zen als leden in de commissie tot we ring van schoolverzuim. Als leden van de commissie voor maatschappelijk en cultureel werk wer den herbenoemd zr. M. Bossert en de heer H. J. Entink. In de woonruimte- commissie weren R. Buitenhuis. C. Beenhakker, J. van Wuijkhuise en H. P. Maas herkozen. In de vacature J. Breeweg werd benoemd A. Sonke. De heren H. J. Colijn, J. Leys en M. J. de Looze zullen ook het komend jaar weer de leden vormen van de financië le commissie uit de raad. Goedgekeurd werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1959. De heer M. J. de Looze, die namens de fin. commis sie hierover verslag uitbracht, merk te echter op dat er geen rekeningen en kwitanties waren overgelegd. De heer De Looze merkte in deze ver gadering voorts op dat het z.i. gewenst is dat kleine reparaties aan gemeente woningen voor rekening van de huur der komen. YERSEKE. De stakingen in België doen reeds hun invloed gelden op de oesterexport. Nam België in 1950 5J/fe miljoen oesters af van de totale export die 8% miljoen bedroeg gevreesd wordt dat het dit jaar niet meer dan 5 miljoen zal bedragen. Gehoopt werd n.l. dat er weer een miljoen, meer naar België zou worden geexporteerd. Ook voor de uit voer van mosselen leveren de stakingen moeilijkheden op. MIDDELBURG. Vijf jubila rissen werden gistermorgen in de kantine van de Vitrite Works in de Werfstraat in het zonnetje ge zet. De commercieel direkteur, de heer B. A. Hesselink, die zelf vol gende week veertig jaar bij het bedrijf in dienst is, richtte het woord tot twee leeftijdgenoten van hem, wat de dienstjaren betrof. Dat waren de heren F. K. Kor- stanje en J. Meulmeester, beiden werkzaam op de afdeling glasper- serij, Na de respektievelijke „loop banen" van de twee jubilarissen bij de Vitrite geschetst te hebben, overhandigde hij hen, met woorden van dank en waardering, envelop- pes met inhoud. De dames werden in de bloemen gezet. De heer Hesselink wenste daarna drie zilveren jubilarissen geluk. Met hun 25 jaren dienstverband waren zij vergele ken met hun twee voorgangers, maar ..jonkies", aldus de spreker. Ook leden van de ondernemingsraad wensten deze drie heren. resp. J. de Nooijer, K. Schuit en P. Steketee, nog vele jaren werkzaam zijn bij hun bedrijf. Daarna was het de beurt aan zes ge pensioneerden, waarvan officieel af- MIDDELBURG. Het is prettig dat de Zeeuwse sportmensen zich in de voorste gelederen ophouden wanneer het gaat om het leed van gehandicap te kinderen in hun provincie te hel pen verzachten. De resultaten hiervan, gebundeld in het comité „Sport Steunt Zonneveld" spreken, in dit opzicht wel heel duidelijke taal. Vorig jaar kon, zo blijkt uit het jaarverslag van het comité, van een „topjoar" morden ge waagd, in 1960 is deze topopbrengst met niet minder dan 1103,87 ruim overschreden, waardoor de totaalop brengst dit jaar 10.000 bedroeg. Tal rijke evenementen werden georgani seerd om deze mijlpaal te bereiken. Enkele feiten mogen niet onvermeld blijven. De biljartclub Rilland-Bath zag kans een bedrag van 500 bijeen te Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met de scheidende voorzitter van het College van rijks bemiddelaars, mr. J. A. Berger, zal ook de tweede voorzitter, mr. J. Heu-s- dens, burgemeester van Vlaardingen, om gezondheidsredenen aftreden. Staatssecretaris Roolvink heeft be kendgemaakt, dat de samenstelling van het college als volgt wordt gewij zigd. Met ingang van 1 januari zijn drie nieuwe leden benoemd: de heer H. J. Vermeulen, gemeenteraadslid van Amsterdam, mr. J. A. H. J. van der Dussen, burgemeester van Dor drecht en mr. R. J. Erdbrinik, tot nu toe directeur-secretaris van het colle ge- De laatste is speciaal belast met de dagelijkse leiding en de contacten met het bedrijfsleven en de Stichting van den Arbeid. Als voorzitter zal optreden prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, als tweede voorzitter prof. mr. M. G. Leven- bacto, beiden reeds lid van het col lege. MIDDELBURG. De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen om trent de volgende voorwerpen die daar in het tijdvak van 20 tot en met 28 december 1960 als gevonden zijn aangegeven. Verschillende wanten en handschoenen, huis- en andere sleutels, tportemonnaie's met- en zonder in houd, padvinderskaart, lap blauw stof, zilve ren ring met zwarte steen. Kerstboom, ball pointpen, schuif maat, kinderdriewieler, para- plu, pakje onderkleding, woordenboekje, 2 muntbiljetten van 2.50, rijwielslot, filmrol, bruin en groen papier met blindenschrift, blauwe tas van bromfiets, zwarte wollen hals doek, oranje poes, 2 kalenders, waterverfschil derij, melkbus van 20 liter inhoud, bankbiljet. Indien voorwerpen bij particulieren worden afgehaald wordt men verzocht om daarvan kennis te geven aan het bureau van politie te Middelburg. WESTKAPELLE. Woensdag a.s. zal bet veertig jaar geleden zijn dat me juffrouw van Eenennaam als onderwij zeres in dienst kwam van de openbare lagere school te Westkapelle. Op het ge meentehuis zal 's middags in besloten kring een. huldiging plaats vilden. In die eeuwen heeft Noord-Beveland door dijkvallen en oeverafschuivingen ook weer land verloren. Voor het laatst in 1947 het poldertje Al te klein, slechts 10 ha groot. Maar de winst is groter dan het verlies. Nu behoren de 27 pol ders van dit eiland tot de vruchtbaarste en welvarendste gebieden van ons land. ZOUTELANDE. De Willebrordus put, die vroeger in de duinen stond, zal niet worden herbouwd. Met vijf tegen twee stemmen wees de raad het voor stel van B. en W. af, dat alleen steun kreeg van de heren P. Leynse (CH) en G. Gabrielse (Gem. Bel.). B. en W. meenden dat de put ook dienst zou kun nen doen- als brandput en bovendien be hoefde de gemeente nog niet de helft van de kosten voor zijn rekening te ne men. Enkele raadsleden vonden dat een heropgebouwde put niet origineel meer was. Het uitbreidingsplan zal niet op korte termijn kunnen worden verwezenlijkt. De commissie ter beoordeling van dit plan koestert bepaalde bezwaren, met name tegen de uitmonding van de ge projecteerde parallelweg op de Lan- gendam. Ook is zij gekant tegen het feit dat de nieuwe bebouwing tegen de omleggingsweg van de provincie is ge dacht. De commissie adviseert nu de plannen niet verder uit te werken maar dit stuit vooralsnog op tegenstand van het college van B. en W. dat meent, dat de woningbouw geen vertraging mag ondervinden. - Zonder lange discussie verleende de raad een krediet van 13.000 gulden voor aanleg van waterleiding en het plaat sen van douchecellen op het stand. brengen uit een bazar, terwijl de dui vensportliefhebbers hun steentje bijdroe gen met 491.95. De Zeeuwse ringrij- ders voegden 610.54 aan het kasgeld toe. De korfbalclubs zorgden samen voor 78, terwijl vogelvrienden uit Middel burg en Vlissingen 52.50 bijeenbrach ten. Aan diverse ontvangsten, waaron der gekweekte rente en verleende kortin gen werd 692.55 ontvangen. Nog is de .Zonneveldrit" topscorer, zelfs nu de opbrengst wat minder was dan vorig jaar 3318.11). In totaal kwamen de „gemotoriseerde" medewerkers op 3685,43. Dit respectabele bedrag werd door de voetballers heel dicht benaderd. In to taal schopten zij 3660.24 bij elkaar, waarvan vooral het oud-Zeeuws elftal (met 1172.85), de vertegenwoordigers van Walcheren en Zuid-Beveland (met resp. 289.50 en 641.75), alsook het jubilerende „Zeelandia" (met 592.50) het grootste deel voor hun rekening na men. Zo kunnen we doorgaan. In het jaarverslag wordt speciaal dank gebracht aan notaris H. v. d. Brlel te Middelburg, die zich belangeloos veel moeite heeft getroost een oplossing te vinden voor het nog steeds slepende „bosplan" ten gunste van „Zonneveld". Het ligt niet aan hem, dat tot dusver nog geen tastbaar resultaat werd be reikt. In eik geval blijft voor dit plan 8000 gereserveerd. scheid werd genomen. De technisch di- recteur, ir. J. P. Berdenis van. Berle- I kom, richtte een persoonlijk woord tot heer J. Nijsen. die ruim 47 jaren zijn krachten aan de Vitrite had gewijd. Ir. Berdenis van Berlekoin zei, dat de heer Ni.isen de bc.e geschiedenis van de fabriek had meegemaakt en de groei had gezien. Als maohims' had de heer Nijsen zicli een onvervangbare kracht getoond, die zich met liefde en toewijding aan zijn werk had gewijd. ..Zelfs gaat het ge rucht, dat de heer Nijsen, die eind sep tember bij ons lwdrHf is weggegaan, nu rog wel eens bij zijn machines is ge signaleerd. om te kijken of alles wei goed gaat!". Wethouder J. W. Kögeler deed nog een duit in het za-kie, door hem mede te delen dat in ministeriële opdracht hem een koninklijke onderscheiding was toegekend, namelijk de bronzen medal je, verbonden aan de orde van Oranje- NT ci ss au Ook de andere afscheidenden, de heer G. Aarnoutse van de afdeling glas- perserij, de heren J. Bliek en A. Phi- lipse van de afdeling hulzentrekkerij, de vroegere kantinebaas M. J. Hooge- steger en de heer W. Pluymers van de sorteerafdeling kregen woorden van dank van de direktie, leden van de on dernemingsraad en oud-kollega's, Makkers, staakt uw wild geraas In Grand Goes en Alhambra, Vlissin gen draait de nieuwe Nederlandse film „Makkers, staakt uw wild geraas", die verleden week in Middelburg is ver toond en waaraan we toen een waarde rende beschouwing hebben gewijd. Duikbootoperalie Zeehavik Op het linnen scherm van Luxor-Vlis- singen kan men een adembenemende strijd aanschouwen, waaraan o.a. on derzeeboten en vliegtuigen deelnemen. Een buitengewoon spannende film over de onderzeebootoorlog in de Stille Oce aan. Jerry, hou je roer recht De Amerikaanse filmkomiek Jerry Lewis is de spil waar alles om draait in de rolprent die deze week in City- Middelburg draait. Hij beeldt een ma rineofficier uit, die het stoute stukje uit haalt een torpedojager van de Ameri kaanse marine zoek te maken. Hoe dat mogelijk is wordt in deze kolderieke film, die enige meesterlijke scenes telt, de toeschouwer duidelijk gemaakt. Pre tentieloos amusement. Advertentie 19Ó1 binnenhuisarchitectuur internationale collectie unieke voorlichting gedegen vakmanschap uitgebreide service uw vertrouwen ten volle waard. middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland MIDDELBURG. De personeelsver eniging der P.Z.E.M. organiseerde in de koffiekamer van het gebouw aan de Poelendaelesingel een schaakgongwed- strijd. Er werd in drie groepen aan ze ven borden gespeeld. De eerste en tweede prijs van de drie groepen werden behaald als volgt: Groep 1: 1. W. v. d. Heyden met 5 punten; 2. W. van Wijnen met 4 pun ten; groep II: 1. W. Izeboud met 5 pun ten, 2. C. Faase en A. W. Strubbe met elk 2% punt; groep III: 1. J. G. Olijve met 6 punten, 2. C. W. Joose met 4 punten. Wedstrijdleider was de heer M. Brow wer. Te heet om aan te pakken Het gaat warm toe in „Te heet om aan te pakken", de Engelse film, die in Electro, Middelburg wordt vertoond. De geschiedenis speelt zich af in de Londen- se volkswijk Soho, waar een gentleman- gangster (Leo Genn) met misdadige concurrentie en met een vrouw veel te stellen heeft. Terence Young regisseer de deze rolprent die weinig te betekenen heeft. MIDDELBURG. De kampioen van de ZKB, Tjoba uit 's-Heer Hendrikskin deren, zal op zaterdag 14 januari a.s. in de Bernhardhal in Utrecht deelnemen aan het tornooi om het microkorfbal- kampioenschap van Nederland voor za terdagclubs. Andere deelnemende 'twaalftallen zijn De Nationale uit Rot terdam, Achilles uit Almelo, ZKC uit Zaandam, Kameo uit Maartensdijk en 'Amicitia uit Vriezenveen. SOUBURG. Te Oost- en West-Sou burg werden 16.073.194 kg. suikerbieten aangevoerd. Dit is nog nooit voorgeko men. Vorig jaar was de aanvoer onge veer 7.000.000 kg. hetgeen, een laag cij fer was omdat toen herstelwerkzaamhe den aan de kade werden uitgevoerd. Meer dan 12.000.000 g. werd echter nog nooit aangevoerd. De aanover te Arne- muiden bedroeg 20.000.000 kg en te Middelburg ruim 97.000.000 kg. BERGEN OP ZOOM Avondvier daagse van de Wandelkring West-Bra bant-Zeeland. In de Korenbeurs te Ber gen op Zoom kwamen woensdagavond het bestuur van de Kring West Brabant en Zeeland van de K.N.B.v.L.O. teza men met die van de verschillende wan delsportverenigingen uit West Brabant en Zeeland. Het voornaamste punt van deze avond vormde het vaststellen van de data voor het organiseren van de avondvierdaag sen. Vast staat dat een dergelijke avond vierdaagse zal worden gehouden in 1961 in Roosendaal en in Vlissingen terwijl er mogelijk ook een in Middelburg ge houden zal worden. Voor Bergen op Zoom was nog geen beslissing gppomen. Gedacht wordt deze avondvierdaagse te houden in de tweede week van juni en wel van dinsdag tot en met vrijdag. Er zal hiervoor een grote propaganda- ■actie worden gevoerd' op de scholen en bij de sportverenigingen. Militairen krij gen voor deze tochten toestemming van de betrokken militaire staf. Verder ligt het in de bedoeling om dit jaar een uitwisseling te doen van de jeugdleden Er is nl. een plan dat de jeugdleden van West-Brabantse verenigingen in de zomermaanden een weekend door gaan brengen in Zeeland en omgekeerd dat Zeeuwse jeugdleden te gast zullen zijn dij West Brabantse verenigingen. Zij kunnen dan in deze provincies de om geving en de natuur verkennen. Men •ging akkoord met het vervaardigen van het model van een speciale medaille voor de avondvierdaagse. ST.-JANSTEEN. In de raadsverga dering, waarin de begroting voor het Iaar 1961 is behandeld hebben de raads leden P. Blommaert, R. F. van Acker ®n, v Geirnardt kritiek geleverd op het beleid van B. en W. Het college voert namelijk, meenden deze raadsle den, teveel werken uit en zet de tering niet naar de nering. De burgemeester meende echter dat het nogal meevalt met de financiële positie van de gemeente. De raad besloot een nieuw uurwerk te doen plaatsen in de toren van de ge meente. De kosten worden geraamd op 2325 gulden. Voorts kwam men overeen dat het huisvuil in St.-Jansteen zal worden op gehaald door de heer Van Looy. die hiervoor paard en wagen beschikbaar heeft. Hii ontvangt een jaarlijkse ver goeding van 4680 gulden voor dit werk. TERNEUZEN. De autobestuurder J. van W. uit Sluiskil merkte vriidag- •middag toen hij het kruispunt Midden straat passeerde, dat zijn auto een hem vreemd voorkomende schok maakte. Na gestopt te hebben zag Van W. een vrouw op de straat achter de auto liggen. Het bleek mevr. Van B. uit Sluiskil te zijn Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd en bleek een hersenschudding te heb ben opgelopen. Haar toestand was gis teravond redelijk. Zij kon echter nog niet worden gehoord door de politie en de bestuurder van de auto kan, even min nadere verklaringen doen over dit vreemde ongeval. THOLEN. Architectembureau--J. Job- se te Vlissingen heeft vrijdagmiddag aanbesteed de bouw van een prot. chr. kleuterschool te Tholen. De inschrijvin gen waren: D. Burgers, Tholen 81.350, fa. C. B. Bijl, Tholen f 77.200. gebr. Ge- leyns. Zevenbergen 79.150, fa. W. A. Ligtendag, St. Philipsland f 82.000, A. J. Rijnberg, St. Maartensdijk 84.870. Gunning in 'beraad.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6