GEZIEN Neem er nog eentje l en laat die andere dan liever staan HET HARDE GESLACHT I BEDELRIT VOOR BOX „DEN HAAGREKENT OP VOLGENDE WEEK Algerijns bevrijdingsfront nu ondergronds leger KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD P. W. RUSSEL'S Uit de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 In 61 ook. Daar ga RATTENKRUIT ALS POLITIEK WAPEN Eind kabinetscrisis in zicht? HERSCHOLING NA REORGANISATIE HONDERDEN CHINEZEN NAAR BIRMA Zaterdag 31 december 1960 •4* ei "Y/"ana vond dus, dan wensen we het elkaar weer toe, al dat goede voor de komende twaalf maanden. Vooraanstaande land genoten wordt dikwijls gevraag' wat zij van het komende ia.?- verwachten en de antwoorden liggen doorgaans in het economi sche en welvaartsvlak. Dat is belangrijk, dat het met onze economie goed gaat; net zo be langrijk als het is, dat ons wel vaartspeil blijft staan waar het gekomen is. Er zijn nog meer dingen belangrijk en eentje wil de ik er voor u uithalen, op deze laatste dag van 1960 dat ik iets tot u mag zeggen. Hoe is het ook weer? O ja, ,,Veel heil en zegen" zeggen we tegen elkaar, wanneer de klok vannacht de twaalf slagen heeft gegeven. En ook „Ik-wens je vooral gezondheid in 1961." Dat me-, nen we echt wel1, geloof ik; Neder landers zijn nauwelijks ernstiger dan op Oudejaar wanneer ze elkaar wensen toevoegen. Het is niet alleen traditie dat we dit doen; we staan er zelf achter. Zo begint het: een bibberende hand die probeert het autosleuteltje in het portierslot te krijgen. Als dat lukt dan is dikwijls al de basis gelegd voor een groot brok ellende. Ik wens u ook iets voor dat 1961, dat over niet zoveel uur gaat beginnen. Ik wens u toe, dat we elkaar vandaag over een jaar weer precies hetzelfde kunnen wensen. Begrijpt u me? Ik bedoel: ik wens u zo'n behouden vaart in 1961, dat we met z'n allen weer heelhuids aan de eindstreep komen, over twaalf maanden. Ik w.ens u toe, dat u de moed weet op te brengen in 1961 beheerst te kun nen zijn. Beheerst achter uw autostuur, beheerst op uw scooter of motor, be heerst wanneer u op de brommer of fiets zit en tenslotte beheerst wanneer u gewoon op uw schoenzolen over steekt. Er is geen afschuwelijker feit over het afgelopen jaar naar mijn smaak, dan dat monsterachtige cijfer van rond de 1700 doden en meer dan veertig duizend gewonden op onze wegen en straten. Er zijn tientallen dorpen in Neder land die minder dan 1700 inwoners tellen. Er is er ook vast wel één van 800 en één van 900 inwoners. Die twee dorpen zijn dus van de kaart geveegd, in dit 1960. Weg, helemaal verdwenen. En Gouda, met z'n 42.000 mensen, dat ligt in zijn geheel in hejt zieken huis. Door de schuld van ,,de" Neder landse weggebruiker. Een paar dagen hoef ik maar terug te gaan, naar het weekeinde van Kerst mis, om te zien hoe beestachtig de tol kan zijn die geëist wordt wanneer onverantwoordelijkheid, zogenaamde haast en voor een klein deel „de omstandigheden" hoogtij vieren. In Frankrijk meer dan honderd do den met Kerstmis; in West-Duitstand veertig doden; in Engeland tachtig doden: in de Verenigde Staten van Amerika 510 doden. En dan de uitgebreide rapporten die een_ paar dagen later kwamen en die berichten, dat „een paar honderd do den" niet „hodig" waren geweest wan neer er geen mannen en vrouwen na het drinken van alcohol achter het 'stuur van hun auto waren gaan zitten. T )e Bbrrr.Het feit alleen al, dat men dus kan spreken van „een paar hon derd doden". Het is de beestachtigheid ten top gevoerd. Doodgaan ergens op een weg zonder enige „noodzaak". Ik weet niet hoe het u vergaat, maar mij lopen wanneer ik die feiten nuchter bekijk de koude rillingen over de rug. Vanavond heffen we weer de glazen, u en ik. We hebben de onzen al die goede dingen voor 1961 gezegd, we hebben misschien in een vrolijke bui. geroepen „Daar ga je, oom Henk en tante Lies", we hebben wellicht heel zacht en ernstig tegen degenen die ons het allernaaste staan, gefluisterd, dat we hopen op geluk en voorspoed en dan drinken we. Bij tienduizenden zijn we vanavond weer bij elkaar op bezoek en bij duizenden zijn we van plan vannacht weer huiswaarts te keren, We drinken „een lekker slokje". Hier en daar is dat champagne, doorgaans witte wijn, soms rode of cognac. Het smaakt alle- maal- en hetsmaakt snel naar meer. AJOG een goede week en de „Be- *N delrit 1961" wordt verreden. Ja, precies, op 8 januari gaat die puzzel- rit (start vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam) verreden worden Ik mag uw geheugen even opfris sen? Een initiatief van vier Rotter dammers, die hun sporen in de we reld van de puzzelritten reeds ver dienden, zette die Bedelrit-8-januari op poten om geld bij elkaar te krij gen voor de actie-Box. ten behoeve van de spastische kinderen, die voor revalidatie in het Goois Kinderzie kenhuis in Bussum verblijven. Een groots opgezette puzzelrit, waarvoor almeer dan 100 equipes heb ben ingeschreven. Bijzonderheden? Zeventig kilometer over goed be- reidbarè wegen is de hersengymna stiek op wielen lang. prijsuitreiking door Karin Kraaykamp in de Ri- vièrahal in Rotterdam. Alles en iedereen helpt mee. De Rivièrahal werd gratis ter beschikking gesteld, er is rond die prijsuitreiking een modeshow, waarvoor de manne quins en een modehuis alweer gra tis meewerken. Prijzen zijn er voor bijna vierduizend gulden. Tachtig equipes dus al, uit Rot terdam en Delft, uit Schiedam en Hillegom, uit Eindhoven en Den Haag. Het maximum is 250 auto's, het doel: die spastische kinderen. En wie er alles van weet, dat is de heer L. J. Spoor, Willem Buyte- wechstraat 79a in Rotterdam, tel. 54108. Wat zei ik u gisterochtend ook weer dat ik voor „Box" bij elkaar had? Iets meer dan 1560 gulden, nietwaar? Wel, dat was dan gister middag 2.493 gulden. Het doel is tien mille; een kwart is dus in huis. „Vol gooien!" UH „Th« DUhonor Roll" GENÈVE (AP). Op verzoek van de Zwitserse politie wordt in verschei dene landen gespeurd naar de 66-jari- ge W. Bechter in verband met een vergiftigingsgeval met dodelijke af loop. De justitie hier vermoedt dat Bech ter. die zich uitgaf voor journalist, de hand heeft gehad in het toedienen van rattenkruid aan Felix Moumie, de voorzitter van een communistisch ge zinde verzetsgroep in Kameroen, die zijn domicilie had in de ambassade van Guinee in Parijs, Mounie werd op 16 oktober ziek na dat hij in Genève. waar hij op 2 ok tober met een geheimzinnige politieke opdracht was aangekomen, in een res taurant had gedineerd met Bechter. Zijn toestand verergerde snel, en op 3 november overleed hij. In het ziekenhuis zou Mounie hebben verteld dat hij door de Rode Hand was vergiftigd. De Rode Hand is de geheimzinnige organisatie die onder gronds een strijd op leven en dood heet te voeren tegen de Noordafri- kaanse nationalisten. Vervolg van pag. 1 Deze voorbereidingen hebben niets te maken met afspraken die de fracties tegenover het kabinet en ook omge keerd zouden binden. Het karakter van extra-parlementair kabinet blijft on veranderlijk de eis van alle vier be trokken fracties. Mr. Beernink, Twee de-Kamerlid en voorzitter van de C.H.U. heeft er gistermiddag nog eens met nadruk op gewezen. Van de K.V.P. en de V.V.D. was dit al genoegzaam bekend. Eerst oliebollen De viering van Oud en Nieuw legt het informatiewerk in zoverre een belem mering in de weg, dat nu het wachten is op het bijeenkomen van twee frac- Van onze correspondent PARIJS. Ferhat Abbas, de pre mier van de Voorlopige Algerijnse regering, is van plan in het begin van het nieuwe jaar te komen met groot politiek nieuws. Dat zou be staan uit de mededeling dat vrijwel het gehele Algerijnse bevrijdings leger (F.L.N.) op Algerijnse bodem is gereorganiseerd. Hel is nu een| burgerlijke ondergrondse strijd-j macht geworden. Ben Tobbal. de minister van binnen landse zaken van Abbas' regering, is belast met de herscholing van de guerillastriiders tot burgersol'daten die in de steden een ondergrondse strijd voeren. Zij zouden tot opdracht hebben bij alle manifestaties naar buiten op te treden met de vlag van de Algerijnse nationalisten voorop, maar schijnen i tevens 'net consigne te hebben gekre gen op Algerijnse bodem niet van hun wapens gebruik te maken. Politieke kracht Het schijnt dat reeds vrijwel het gehele leger onderdak is gebracht in de Algerijnse steden en dat het zich reeds onder de bevolking heeft ge mengd. Het zouden namelijk deze sol daten zijn geweest die tijdens de rel letjes van begin december de Arabi sche bevolking „Leve het F.L.N." en „Algerije onafhankelijk" deden roepen. In hun nieuwe functie maken zij geen deel meer uit van het nationalistische bevrijdingsleger maar van de „nationale politieke organisatie". Zij hebben opdracht gekregen te pogen zich politiek te doen gelden en te trachten zich te laten kiezen op de plaatsen die na het referendum voor Arabische functionarissen zullen wor den opengesteld. Dit zou de reden zijn waarom de Algerijnse nationalisten geen „openlijke opstand" hebben afge kondigd tijdens de relletjes van de cember. ties, die onder normale omstandig heden waarschijnlijk gisteren of van daag al bijeengeroepen waren. Het gaat hier om de fractie van de A.R. en de K.V.P., wier voorzitters, dr. Bruins Slot en Andriessen, er op staan eerst hun eigen mensen in te lichten voordat de informateur zijn wérk afsluit en rapport gaat uitbrengen aan de Konin gin. In liberale en christelijk-histori- sche kringen heeft men daar blijkbaar niet zozeer behoefte aan. Uit de K.V.P. kwamen gisteren overigens minder opgewekte geluiden,' blijkbaar veroorzaakt door de radiorede van het a.r. Tweede-Kamerlid drs. Hazenbosch op donderdagavond, welke rede in de kring van de K.V.P. en trouwens daar niet alleen een slechte indruk heeft gemaakt. Onivil Ook van de P.v.d.A. kon men gister- avond nog een oordeel vernemen. De voorzitter van de socialistische Twee de-Kamerfractie, mr. Burger, zei in een korte radiorede dat, als dr. Bruins Slot du eens een keer werkelijk chris- telijk-sociaal is, iedereen hem op het lijf valt, zijn partijvoorzitter dr. Berg huis het eerst. Als de eigenlijke oor zaak van het conflict beschouwde hij de onwil van de anti-revolutionairen om aan de lijn van de K.V.P. te lopen, maar deze overwinning is hun zelfs niet gegund, aldus mr. Burger. PEKING (A.F.P.) Een wel bij zonder omvangrijke communistisch- Chinese delegatie is gisteren onder leiding van premier Tsjoe En-lai uit Peking naar Birma vertrokken om de feestelijkheden bij te wonen ter ge legenheid van de dertiende verjaardag van Birma's onafhankelijkheid. Liefst vierhonderd man telt de delegatie die daarmee de grootste is die China ooit naar het buitenland heeft gezonden. Een ander doel van de reis is de bekrachtiging van de Chinees-Bir- maanse overeénkomst^ter regeling van grensgeschillen. AC Er zijn ook ver standi gen die, wan neer ze een avond (misschien Oudejaars avond!) zijn doorgezaktdat auto sleuteltje in de jaszak laten zitten en zich naar huis laten brengen. Het is u gegund, van harte. Maar één ding is u niet gegund: dat u na „dat slokje" weer achter uw stuur gaat zitten, „Dag Mien, dag Jan" wuift en naar huis rijdt. Als er na Nieuwjaar weer een lijst in de kranten staat, \yaarin de doden- door-alcohol-gebruik worden opgesomd, dan kunt u daar niemand de schuld van geven. Dan z«n we het zelf die de glazen wijn gedronken hebben en later het gaspedaal bedienden. Ik wenste u dus toe, dat we met z'n allen weer heelhuids aan de eind streep van 1961 staan. Die wens gaat in vóór twaalf uur vannacht 85 Volgens een oude kaart die in de wa penzaal aan de wand hing, lag de doorbraak vlak voor de uitmonding van de Vernoudsee. Het moest dus niet moeilijk zijn om een haven te la ten aanleggen zodra de rest van het land droog zou zijn. De voorstellen van Arent van Cruninghe om overleg te plegen met de ambachtsheren en de dijkgraven der Bevelandse polders kon Adriaen niet aanvaarden. Het zou betekenen dat hij zijn eigen ge zag prijsgaf en zich moest schikken naar wat een meerderheid van, pach ters wilde. Vrouwe Joanna vroeg Adriaen niet waarover hij dagenlang liep na te denken. Niemand sprak veel in het Bergse huis. De twee dienstmeisjes deden zwijgend hun werk. Van de knechten kon Simon niet aan het stadse leven wennen. Zijn gezicht werd iedere dag somberder. Alleen Michel hield de moed er in. Hij had er ook slag van om vrouwe Joanna wat op te monteren en hij loog dat het met de zwarte dood in Romerswale zo'n vaart niet liep. De mensen wa ren allemaal bang geworden na dé grote stormvloed. Joanna wilde zich laten wijsmaken dat Michel de waarheid zeide. Maaï toen Joos onverwacht voor haar stond en begon te verhalen over wat hij had gezien en meegemaakt, werd het haar te veel. Zij moest gaan lig gen en huilde bijna een dag aan één stuk om de dode Francine Geleins- dochter er. om Arjen, die in Maria's Paradijs was achtergebleven, en om Claes en Berta die met hun klein kind gevlucht waren. Waarheen wist Joos niet. Ze zouden wel veilig in Dirxland zitten, veronderstelde hij. Joanne schreide nog heviger toen ze hoorde dat Joos de wereld in wilde trekken, omdat er voor hem geen be< staan meer was in het eigen land. Je vader wil het land in de Noordelijke Bevelanden aan jullie ge ven, zei ze, en hij heeft nog inkom sten uit de heerlijkheid Strijen. Dat is niet genoeg voor ons al len, meende Joos. Vader moet ook aan Arjen denken en Joris kan niet tot het einde van zijn leven op het verdronken kasteel blijven zitten. Voor Joos wegging liet Joanna haar juwelenkistje brengen. Het lag vol met goud en edelstenen. Joos had nooit gedacht dat zijn moeder zoveel kostbaarheden bezat. Ze droeg zelden veel sieraden. Joanna zocht enige ringen en kettingen uit, die te zamen een aanzienlijke waarde ver tegenwoordigden en gaf ze hem. Ik wil niet dat je de wereld ingaat als een soldenier, die zijn kost moet verdienen. Ze huilde niet toen hij DOOR DICNATE ROBBERTZ afscheid van haar nam. Beide ar men sloeg ze om hem heen en hij kuste haar en liet zich liefkozen zo als zij dat in zijn kinderjaren ge daan had. Daarna werd Joanna ziek. Dagen lang lag ze stil voor zich uit te kij ken. Soms zat Adriaen bij haar, maar ze wisten geen van beiden wat ze tegen elkaar zouden zeggen. Hij streelde haar hand of wuifde haar wat koelte toe met een geparfumeer de zakdoek. Joanna had het voortdu rend heet en ze klaagde over de don kere kamers, die muf roken Op de eerste Meidag kwamen Arent en Anna van Voorhoute. Arent was opgetogen. Het was wel geen tijd om het Meifeest te vieren, zei hij, maar daarom was het toch geen zonde elkaar te bezoeken. Over Joos werd geen woord gewisseld. Tijdens de weinige dagen die Joos -bij zijn moeder had doorgebracht, was Adri aen in Holland geweest om te trach ten bij verre verwanten geld los' te krijgen. Zijn boosheid om het weg blijven uit het keizerlijke vendel was geluwd. Het speet hem zo dat hij zijn zoon niet gezien had, al begreep hij dat deze hem liever niet wilde ont moeten Arent had dadelijk een plan, toen hij hoorde dat Claes en Berta niet meer in Wolfertshuis woonden. Dat was sinds de overstroming niet meer bewoonbaar, praatte hij, telkens drin kend en met veel gebaren van zijn hoofd en handen. Wat die schoon dochter van je bezielde om er toch te blijven, heb ik nooit begrepen. Je móet hen de Ruterbloeme geven, Adriaen. Gelein Costens is uit Ro merswale vertrokken, nadat zijn mooie dochter door de zwarte dood werd meegenomen. Het huis staat leeg heb ik gehoord. Anna en ik wil len het meubelen. Wij hebben op Voorhoute zoveel dat wij er geen raad mee weten. Joanna wist zeker dat haar zwager overdreef, met die vele meubelen. Hij wilde alleen helpen zonder dat zijn hulp geweigerd zou worden. Adriaen maakte geen enkele tegen werping, al gelooide hij niet dat'Claes in de stad zou willen wonen. Je zegt dat Arjen in Maria's Paradijs is? Arent eek naar z'n zwager. - 't Is verkeerd dat jullie overal naar toe zwerven en iedereen gaat zitten waar hij denkt dat het goed is. Laat Arjen dan in de Ruter bloeme wonen en zoek een vrouw voor hem. Ik geloof niet dat hij daar toe zelf in staat is. Al is de grond onder jullie voeten weggeslagen, daarom behoeven -jullie toch niet als een troep verschrikte vogels uit elkaar te vliegen! Adriaen gaf geen antwoord op 't drukke gepraat van Arent. Er was zoveel dat hem kwelde en drukte, dat hij niet meer wist waaraan hij eerst moest denken. Het gezelschap begon hem algauw te vervelen, maar het zou onbetamelijk geweest zijn om weg te gaan zolang de Voorhou- ter zijn gast was. Het beviel Arent bijzonder goed in Bergen, zodat de Bloeimaand al voor de helft verstre ken was eer hij er over begon te praten om naar huis te gaan. Met zijn zuster had Adriaen niet veel gesproken. Anna leed evengoed als hijzelf onder het verlies van het. landen het voorvaderlijk kasteel. Over de dijkbreuk, en al het gepraat dat daaromheen was geweest en nog was, zwegen ze allebei. Maar toen Anna eindelijk wegging zei ze: Wij hebben wel een zware tol be taald, Adriaen, om ons aanzien en gezag te behouden. Als het nu maar behouden gebléven is. Ze keken elkander in de ogen. Hun blikken waren even hard en om hüri mond lag dezelfde trotse trek. Joan na zag het en ze keerde zich af. Toen Claes in het Bergse huis kwam na de bewogen vergadering in Ierseke, hoorde hij het nieuws van zijn moeder. Zijn vader zat er ook bij terwijl Joanna vertelde. Va der en zoon hadden elkaar met af gewende blik begroet. Harde woor den zouden er niet meer vallen, maar hun zwijgend dulden was er ger te verduren dan hun twist. iHiiiiiiiiiiuiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii'lliiiiiir Kees Brosse. zal komend jaar een aantal uitzendingen van Simon van Col- lems Oude Draaidoos regisseren. 26. Terwijl Kappie en zijn mannen waehtten om bij de president van Ku bus binnengelaten te worden, stond de luchtmaarschalk dubbend aan de ka de. „Ofschoon deze kruiser met lucht is gevuld -en in werkelijkheid dus weinig weegt, wordt Catróls overwicht erdoor aanzienlijk vergroot..." zo peinsde hij, „En aangezien Fidelio Bombastos er niets voor voelt om mij een opblaasba re bommenwerper te schenken, zal de ze oorlógsbodem dus moeten verdwij nen. Maar hoe?" Er verschenen diepe rimpels in zijn krijgshaftig gelaat. „Grof geweld zoute opvallend zijn.. Daar houdt onze generaal helemaal niet van!" overwoog hij. „Hier is een slu we tactiek geboden. Hier moet niet met bommen worden gestreden maar met speld eprikken! „Ziezo Nu zullen we bij San Copra eens zien wie de sterkste is in dit land. de vloot of de luchtmacht!" mon kelde hij, terwijl hij wat later met een klein pakje het pand weer verliet NED. HERV. K.E.RK Aangenomen naar Meeden (toez.): J. van Mootert, kand. te Den Haag. GEREF. KERKEN Bedankt voor Koudekerk aan de Rijn- R. Bakker, legerpredikant te Doorn. Ds. C. L. Ruben, predikant buiten dienst van de Geref. Kerk te Groningen- Helpman en thans lucihtmachtpredikant op de vliegbasis te Eindlhoven, stelt zich met ingang van 1 jan. weer be roepbaar. Zijn adres is Veldmaarschalk Montgomerylaan 545, Eindhoven Kand. M. van Harmeien te Den Haa» verzoekt ons mede te delen dat hij geen eventuele beroepen kan aannemen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Tiel-Zaltbommel: T J Keegstra te Waardhuizen-, te Middel- buig. J. R. Wiskerke te Heensse. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Toronto, Ontario. Cana- da (Free Chr. Rel. Church): W. de Joo- ae te s-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Giessendam, Meliskerke en OoslkapeHe: Chr. van Dam te Rot- terdam-Z-t te Werkendam: C. Jfege- man te Genemuiden. ■B

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2