MAPRO Pesman Tineke- Lagerberg KAMERBEEK MARIAN HEEMSKERK Veel huldebetoon SJOUKJE DIJKSTRA Mensonides Patterson-Johansson bracht 2,886.000 gulden bijeen... NILLMIJ MCKINLEY GESCHORST Nederlandse tennisleraren weinig kans tegen Duitsers DOS zonder Okhuysen en Van der Linden Fisser won weer van Holstvoogd Damesselectie voor zaalhandbal Maspes-Gaiardoni om 6000 gulden HYS Hokij verloor „NOC moet standpunt van amateurisme duidelijk bepalen" Geglimlacht Londense vraehtenmarkt Notering edele metalen Trieste nederlaag van Dekkers Toekomstige wereldkampioen Zaterdag 31 december 1960 ZEEL'VvSCH DAGBLAD Pag. 19 len, verloor zijn service snel en in de volgende game boekte Sehmrau op het vierde matchpoint de overwinning voor zijn land: 62, 75, Op veel beter peil stond het enkelspel, dat het eerste winstpunt voor Nederland bracht: de zege van Buytelaar op Kautz met 64, 64. Thans geen forceren, doch goed gecontroleerde slagen binnen de kracht van de spelers. In feite weinig verschil in speltype met dit onderscheid dan, dat Buytelaar, meer dan hij gewoon is, naar voren ging. Meer óók dan de Duitser. In de eerste set slaagde Buytelaar door goede returns en wisselend plaatsen erin tweemaal de service van de Duitser te winnen. Dit leidde, na veel spannende momenten tot 6—4. In de tweede set liep Buytelaar met doorlopende aan vallen uit tot 41. Hij verloor toen ev.en de greep op zijn service, miste deze na twee kansen op 51, doch na 43 boekte hij een lovegame door scherpe spreiding. Hoewel hij na 54 op 0.3Ö kwam, forceerde zijn snelle velddekken missers bij Kautz en op het eerste match point was het opnieuw 64. De laatste partij (dubbelspel) werd een zege voor de Duitsers Pöttinger en Huber op De Mos en Parlevliet met 16, 64, 6—0. Mensonides Advertentie GEBRUIK - - ned. octrooi 74341 GORDIJNSPIRAAl met de originele onderdelen? eerste Nederlandse zwem mer, die een medaille op de Olympische Spelen behaalde. Tineke lagerberg en Ma rian Heemskerk, beiden even eens op het ereplatform na Olympische zwemfinales. Jan Pesman, die met brons van de Olympische schaats- pESMAN, de stoere Gro ninger, die de Olym pische Winterspelen te Squaw Valley als ideaal had ge zien, daar een bronzen me daille op de 5000 meter in de wacht sleepte en vervolgens een streep zette onder zijn korte, maar goed beloonde schaatscarrière. Hij heeft zijn boerderij verkozen boven de sport. Daar, op die Olympische Winterspelen, werd het een heroïsche strijd, uitgevochten tussen de Rus Kosichkin en Pesman; een strijd, die wel licht een doorbreking van de Russische suprematie op dit nummer kon betekenen, om dat ook de Noor Johannesen bij dit gevecht betrokken was. Maar het lukte Johannesen noch Pesman de Rus eronder te krijgen. Voor de Nederlan der lag daarna het brons ge reed. allround atleten ter wereld schaarde dank zij die magi strale tienkamp in Rome Hebben zij niet het recht op een bijzondere plaats Thans richt de vaderlandse sport haar ogen op de toe komst. Op de komende jaren met als belangrijkste punt de Olympische Spelen in 1964 te Tokio. Er zal hard, keihard moeten worden gewerkt om straks opnieuw op een aantal ereplaatsen beslag te kunnen leggen. Laten we hopen, dat het aantal successen dan gro ter zal zijn. rpiNEKE LAGERBERG heeft vriend en vijand verrast met een bronzen medaille tijdens de Olympische Spelen op het num mer 400 meter vrije slag. Het was de tweede verrassing, die Tineke Lagerberg de Neder landse zwemwereld bereidde. In haar specialiteit, de vlinderslag, was zij tijdens de selectiewed strijden voor de Spelen uitge schakeld, waarna zij zich op de 400 meter vrije slag ging toeleg gen. En wat ge schiedde? Zij kwam wel door diè selectie heen, tot ieders vreugde zelfs door de series te Rome. Daarom was haar brons zo'n surprise, want had zij in de fi nale niet de Au stralische zwem ster Ilse Kon- rads en Dawn Fraser achter zich gelaten? JyAMERBEEK; géén medaille, maar hij leverde wèl een wereldprestatie op de Olympi sche tienkamp in Rome. Twee dagen lang heeft de Eindhovenaar onder een tropi sche hitte moeten ploeteren, heeft hij moeten wachten met een lege maag tot de neerplen- sende regen ophield en het daar- na weer mogelijk was met de tienkamp verder te gaan. Om dan te eindigen als vijf de, terwijl je jezelf een achtste plaats als hoogstbereikbare ide aal had toegedacht, is een ver richting van klasse. Met zijn sterke lichaam en het talent dat hij voor de atletiek bij zich draagt, heeft Kamerbeek zich naar die positie gelopen, ge sprongen en gestoten. Hij is ver der gekomen dan hij zich dat had voorgesteld. Er zijn nog slechts vier betere all round atleten ter wereld ATARIAN HEEMSKERK, de UJ. guitige Hilversumse, van wie men zegt, dat zij in het wa ter tijdens de wedstrijden nog met een lachend -gezicht naar de naast haar zwiepende spetters van haar tegenstandsters kijkt. Zo, met zo'n schalks knipoogje, stond zij aan de start van de finale 100 meter vlinderslag te Rome; met zo'n zelfde lachje liet zij zich vijf minuten later door de voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, Avery Brundage, een zilveren medaille omhangen. Zij had de ban doorbroken, die Nederland steeds in een net iets te korte greep naar de Olympi sche medailles gevangen had ge houden. En passant zwom zij een nieuw Europees en Nederlands record op dit nummer. En dat voor een zestienjarige. I Trainer Van der Leek aan Excelsior uitgeleend Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Linksachter Okhuysen van de voetbalclub DOS heeft woensdag avond bij de training onder leiding van de judokampioen Geesink zijn linker voet geblesseerd. Deze blessure bleek bij het donderdagavond gehouden medisch onderzoek zó ernstig, dat gedacht werd aan amputatie van zijn grote teen. Met geruime tijd rust echter zal het moge lijk zijn, dat Okhuysen zijn sport zal kun nen blijven beoefenen; voorlopig is hij echter uitgeschakeld voor het betaald voetbal. Ook middenvoor Van der Linden zal enige weken niet kunnen spelen. In de derby tegen Elinkwijk liep hij een flinke knieblessure op, waardoor spieren ge wond raakten. Gedurende drie weken zal DOS het zonder hem moeten doen. Trainer Van der Leek is uitgeleend aan Excelsior te Rotterdam, dat momenteel zonder oefenmeester zit. Trainer Jansen liep een rugblessure op, hetgeen hem noodzaakt geruime tijd rust te houden. Van der Leek heeft van zijn bestuur, waarmee hij geruime tijd een conflict heeft en dat hem op non-actief heeft ge steld, toestemming gekregen de Rotter dammers te trainen. De Finse skiër Kaerkinen zegèvierde gisteren te Oberstdorf op de Schatten bergschans. de eerste wedstrijd van het Vierschanstpernooi. De wereldkampioen kwam tot sprongen van 73 en 73,5 m. Tineke Lagerberg wordt na «en overwinning gefeliciteerd door haar grootmoeder. NEW YORK (ANP) Het Ameri kaanse bokstijdschrift Ring Magazine heelt een overzicht gegeven van de ge vechten in 1960, waarbij de grootste re cette werd geboekt. Bovenaan de lijst staat vanzelfspre kend het duel om het wereldkampioen schap zwaargewicht tussen de Ameri kaan Patterson en de Zweed Johansson met een bruto recette van ongeveer 2.886.000 gulden. Daarop volgt de strijd om de wereld titel in het bantamgewicht tussen de Mexicaan Becerra en de Fransman Ha- limi. De toeschouwers, die dit duel bij woonden, zorgden voor een bruto recet te van ongeveer 1.337.000 gulden. Bij geen van deze cijfers is rekening ge houden met de radio-, televisie- en film rechten. Op de recetteranglijst van Ring Ma gazine komen voorts voor: ongeveer 700.000 gulden in Milaan voor het gevecht Ortiz-Loi, Advertentie ^^JJ^deGULDEN^IGARE^^—— WSO per nokje Lucas Bolsdamtornooi Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het Lucas Bolsdam- tornooi wordt dit jaar gespeeld onder een hoogspanning, die zelfs aan het uithoudingsvermogen van de sterkste meesters grote eisen zal stellen. Ditmaal is vooral het doel de jongere krachten gelegenheid te bieden zich te trainen voor andere belangrijke wedstrijden. In de gisteren gespeelde ronden was een der belangrijkste partijen die tussen Fisser en Holstvoogd uit de jeugdgroep. Laatstgenoemde moest voor de tweede maal tegen zijn grote rivaal het onder spit delven, zonder daardoor echter uit geschakeld te worden voor de eerste plaats. In de internationale eregroep was het duel tussen Terlouw en Fanelli het in- terressantste. Hierin werd -op leven en dood gestreden, waarbij de Italiaan in grote tijdnood kwam en daardoor de voortzetting miste, die Terlouw zijn eerste nul bezorgd zou hebben. De resultaten uit de achtste ronde waren: Internationale groep: Terlouw—Fanelli 20, OkrogelnikSlaby 20. Van Leeuwen Beeke 11. MulderK.'nnegen 02. Jeugdgroep: HoekstraAeilkema 11, Hessel—Wiggers 1—1, Fisser—Holstvoogd 2f0, Morseld-Walraven 20. DEN HAAG (A.N.P.) Voor het Nederlandse dameszaalhdndbalteam, dat 15 januari in Parijs tegen de Franse dames speelt, zijn de volgende speelsters geselecteerd: Gien van Maanen (Atletal, Wil Giebels- (Blinkert), Sjits de Groot (Sparta) Noortje Bos (Blinkert), Nel v. Hooff (WLC), Annie Kusters (V. en L.). Carla Oldenburg (Hygiëa), Tini Veen (Athene), Annie Hajema (Zeeburg), Tini Hooger- huis (Zeeburg), Henny Robart en Marie Robart (beiden DWS) en'Mien de Bruin (Turnlust). Het officiële team zal na de oefen wedstrijd op 7 januari in Delft tegen Zeeburg worden samengesteld. ongeveer 480.000 gulden in Tokio voor het duel Moore-Takayama. ongeveer 437.500 gulden in Manilla voor het gevecht Gomez-Elorde en ongeveer 415.000 gulden in Bangkok voor de strijd tussen Kingpetch en Pe rez. GAIARDONI aanval op Muspes -K- MILAAN (ANP). Voor de start van de Zesdaagse te Milaan op 2 februari zullen de Italiaan Maspes, wereldkam pioen op de sprint bij de professionals, en zijn landgenoot Gaiardoni wereld kampioen sprint bij de amateurs en tweevoudig Olympisch kampioen, tegen elkaar uitkomen. Voor de winnaar van dit duel is een gouden trofee beschikbaar gesteld, waar van de waarde ongeveer 6000 gulden bedraagt.. Gaiardoni zal op 1 januari tot de rijen der beroepsrenners overgaan. Eigen nieuwsdienst BOLZANO. De Nederlandse ijs hockey vereniging HYS Hoky heeft gis teren tegen Bolzano een nederlaag ge leden van 42, De tussenstanden wa ren 1—1, 1—0, 2—1. De beide Nederlandse doelpunten wer den gemaakt door Cook. Argentijnse schaakspelers voor interzonale tornooi De Argentijnse schaakspelers Bolbo- cahn en Schweber met respectievelijk 13% en 13 punten hebben zich uit "het Zuid-amerikaanse zonetornooi, dat te Sao Paolo is gehouden, geplaatst voor het interzonale tornooi. Voor de derde plaats in het interzo- netornooi zijn drie kandidaten: Flores (Chili), German (B.raz) en Wexler (Argj die met elk 11% punt de derde plaats in het kandidatentornooi deelden:" Zij zullen in een herkamp uitmaken,, wie van hen overgaat. NHS vergaderde UTRECHT. ,,Wij voeren zeker geen actie tegen het Nederlands Olympisch Comité (NOC)", aldus de heer J. Pas man, voorzitter van de Nederlandse Hippische Sportbond tijdens de jaarver gadering te Utrecht, „maar wü zijn wel van oordeel, dat het zijn stand punt ten opzichte van het z.g. amateu risme nu eens duidelijk moet bepalen. Voor de volgende Olympische Spelen mogen wij nu toch wel eens weten, waar wij aan toe zijn. In bijna ieder land wordt geknoeid en iedereen weet dat dit gebeurt. Wij zijn in dit opzicht nog te netjes. Wil het NOC ons advies opvolgen, laat het dan zo spoedig mo gelijk aan de internationale organisatie voorstellen de verouderde amateurbepa lingen af te schaffen. Ik heb helaas opnieuw moeten vast stellen, dat het begrip ..amateur" vol gens Olympische richtlijnen helemaal niet strookt met mijn opvattingen daar omtrent", zo zei de voorzitter. De heer Pasman constateerde voorts, dat men in ons land betrekkelijk weinig voelt voor de Olympische ruiterspelen. Wij zullen de moed echter niet verlie zen en op bescheiden wijze doorgaan met de ons ter beschikking staande rui ters en paarden. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van de heer Mellema sr. die zich met herkiesbaar stelde, gekozen de heer S. Offringa (Ten Boer). De overige be stuursleden die aan de beurt van aftre den waren, werden herkozen. Het bestuur zal zich beraden over de wens van de springruiters, het nationale sprmgkampioenschap in een tweedaags concours te verwerken. Zuidelijke tafeltennisspelers ontmoeten Luxemburg DEN HAAG (A.N.P.) Voor de tafel- tenmsontmoeting tussen Zuidnederland en Luxemburg, die 21 januari in Tilburg wordt gehouden, zijn de teams als volgt samengesteld: Zuidnederland: Van der Hogen (Oss), Racz (Eindhoven) en Schuurkens (Til burg) Luxemburg: Jaminet, Feiten «n Bri- maire. Advertentiën Een oude maatschappij met 'moderne opvattingen een eeuw levensverzekering NEW YORK (ANP) Mckinley, de negentienjarige Amerikaanse Davis Gup-speler, is door de Amerikaanse Tennisbond geschorst wegens "ziin gedrag tijdens de wedstrijd tegen Italië, die, zoals bekend, door de Italianen met werd gewonnen. Hierdoor zou Mckinley zowel aan de wedstrijd als aan de naam van het Amerikaanse tennis schade hebben berokkend."" Barnes, president van de Amerikaanse Tennisbond, zei, dat Mckinlev zich door zijn gedrag ongeschikt heeft getoond om uit te komen in wedstrijden en tornooien die onder auspiciën van de Tennisbond worden gehouden. Over de maatregelen, die tegen Mckinley zullen worden genomen, heeft Barnes zich met uitgelaten. In brieven aan de Australische en de Italiaanse bond hebben de Ameri kanen hun verontschuldigingen aangeboden over het gedrag van Mckinley. ZES Nederlandse sport lieden willen wij in de laatste sporirubriek van het jaar 1960 een bijzondere Winterspelen. Successen, die haar stempelen tot de sport vrouw van het jaar. Wieger Mensonides, de kampioenschappen uit Squaw Valley terugkeerde. En tenslotte Eef Kamer beek, die zich onder de beste Terug uit Squaw Valley. Een bliide Sjoukje, een gelukkige moeder Dijkstra. Rechts op de foto Joan Haanappel, die derde werd in de strijd om het Europese kampioenschap, dat voor de Olympische Spelen te Garmisch-Partenkirehcn werd gehouden. SJOUKJE DIJKSTRA; een Friezin, achttien jaar, tientallen malen in liinnen- en buitenland bedolven onder roem, maar nog steeds dat oprechte meisje, dat glimlacliend al die Jiuldigingen ondergaat. eglimlacht heeft zij in februa- ri van dit jaar, toen zij, na de Amerikaanse Carol Heiss, een zilveren Olympische medaille op eiste te Squaw Valley en zich daarmee tot de op een na beste kunstrijdster op de schaats ter wereld had opgewerkt. Die pres tatie kwam in een nog mooier licht te staan, toen zij, achter die-, zelfde Carol Heiss, tweede werd in het wereldkampioenschap. De ze twee plaatsen gaven meer re liëf aan de titel, die zij kort daar voor reeds veroverd had, de Europese. De inmiddels veel bereisde Nederlandse kan nog een stap hoger komen, namelijk naar de wereldtitel, die nu binnen haar bereik ligt. Sedert Carol Heiss de amateurstatus de rug heeft toe gekeerd, ligt de weg voor Sjouk je Dijkstra naar de hoogste trede open. Wilskracht, doorzettingsver mogen en liefhebberij in haar sport bezit zij voldoende. Ook de stap naar de wereldtitèl doet'zij wellicht met succes. Advertentie LONDEN (Renten Over het algemeen bleef het op de Londense vrachtenmarkt rustig onder invloed van de naderende vakarUie ter gelegenheid vain het nieuwe jaar. Er werden gedaan zwaar graan van Golfhavens naar Italië tegen .$7 vrij lossen, januari, kolen van Hampton Roads of Norfolk naar Antwerpen. Rotterdam <pf Amsterdam tegen $4.10 vrij lossen, januari/ februar: en suiker van Manzanillo aan de westkust van Mexico naar Northern Range tegen fi vrij in en uit. januari. De meeste andere sectoren van de markt lagen verlaten. AMSTERDAM. 30 dec De goud- en zil vernoteringen zijn deze week ongewijzigd ge bleven. Veredeiingsgoud noteert onveranderd +2504340. binnenlands goud f 4480 en zil ver I 110.00—I 116.40 per kg. fijn. De infor- matiekoersen voor gouden munten luiden: Tientjes 30,5032.25 (vorige week 30.50 32.75). ponden 3441 (35—42), napoleons 29— 33 ionv.), vreneli 29—32 (onv.) en 20 gouden Belgische franken 29—32 (onv.). Ua zestienjarige Mark Fallon, leerling van de Tarnde an School uit Londen, is een van de deelnemers aan hel tornooi om het Engelse schaakkampioenschap rooi de jeugd. Gisteren trad hij voor hel eerst aan in het dit. Bride's Institute, naar de strijd wordt gehouden. Fallon had niet eens tijd om zijn pet af te zetten, zó was hij gebrand op zijn eerste grote wedstrijd. Nadat de jonge Brit een zet had gedaan en de concentratie hem goed had te pakken, zag Fallon alleen nog maar de schaak stukken; zijn omgeving deed hem niets meer. plaats geven. Zij hebben de naam van Nederland t-ot ver over de grenzen gedragen. Drie vrouwen en drie man nen kwamen met roem be laden terug naar ons land. Sjoukje Dijk- stra, de kunst- \y J f j jJ rijdster uit Am ir stelveen, heef» ongetwijfeld de meeste lauweren geoogst. Daarom willen wij mei haar de rij van zes openen. Een Europese titel, tweede bij de strijd om het wereldkam pioenschap en een zilveren medaille op de Olympische MENSONIDES, de eerste Ne derlandse zwemmer, die een Olympische medaille ver overde. En hoe. In de finale op de 200 m schoolslag voor heren te Ro me lag hij na 100 m op de derde plaats. Hoop op een me daille leefde in de Nederland se harten, maar die hoop ver dween, toen de Hagenaar bij het ingaan van de laatste 50 m op de zesde plaats lag. Toen kwam die enerverende alles-of-niets-sprint. Naar de vijfde positie ging het; neen, naar de vierde. De strijd om de derde plaats leek op de laat ste tien meter in zijn nadeel te eindigen. Machtige armzwaai en, zwiepende benen trokken hem echter als een snoek naar de finishwand, naar een der de plaats, naar een bronzen medaille. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De nul aan de Nederlandse kant in de wedstrijd tus sen de Nederlandse en Duitse tennis leraren in de Energiehal bleef ook na vierde partij gehandhaafd. Het was donderdag 03 geworden door het verliezen van het dubbelspel en het werd gisteravond 04 door een trieste nederlaag van Dekkers tegen Sehm rau. In dat dubbelspel, laat op donderdag avond, leek overigens het eerste winst punt voor Nederland mogelijk. Dekkers en Buytelaar wonnen de eerste set van Sehmrau en Kautz met 62 door over- ronmelend spel. Doch in de tweede set bleek dat die overrompeling meer een gevolg was van bet nog niet ingespeeld zijn van de Duitsers. In die set kwam vooral Sehmrau los en Dekkers ging onder de aanvalsdruk minder en minder SDelen. Tweemaal werd zijn service doorbroken en dat betekende het verlies van de set met 4—6. In de derde zakte het Nederlandse spel verder af onder de nu constante pressie van de Duitsers en spanningloos werd het 63 (62, 46, 3—6 voor Duitsland). Zonder spanning ging ook het enkel snel lussen Dekkers en Sehmrau voor Nederland verloren. Dekkers speelde aanvankelijk op uitschietende vaart doch toen bleek, dat hij hierin onvoldoende controle had. ging hij inhouden en speel de hiermee Sehmrau niet weinig in de kaart. Zonder grote pressie, louter door beter plaatsen en minder missen won de Duitser de eerste set. Keer op keer bracht een te lage of te verre bal van Dekkers het einde van de rally. Binnen twintig minuten was het 62. Toen scheen de Duitser te gaan soezen. Zijn spel werd nonchalant en slordig. Dekkers trachtte door vertragen en de bal ir. het snel te houden punten te ver garen. Het lukte hem maar half. Hij zag na 54, na een doorbraak door Sehm- rau's onverschillige servicegame. voorbij dat nu een uitschietende aanval succes kon hebben. Hij bleef zonder vaart spe-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 19