HET LIJSTJE VAN VERHOGINGEN EN —VERLAGINGEN— Koning in Brussel terug RUSSISCHE LANDBOUW BAART ZORGEN ik zie meer in 'n aristona flrutotu FISCUS ZIET TERUG OP GOUDENJAAR i Overheid presenteert op 1 januari: E.E.G. DOET OOK MEE FABRIKANT BOOS OP VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Minister is vervangen Delftenaar stierf in Algiers Moboetoe vordert vliegtuigen Vrijdag 30 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 LAGER HOGER HOGER HOGER LAGER Speurders naar sneeuwman op Schiphol LAGER HOGER HOGER HOGER HOGER HOGER Staatssecretaris o.k.w. stelt stichting reeks u.t.s.'en voor WERKTIJDVERKORTING BIJ GEMEENTELIJKE WERKVOORZIENING N ieu w j aarsreceptie ten stadhuize Nederlandse musici voor Zuid-Afrika Geen licht in diefstal uit museum Blokkade Weinig kans Franse marine brengt Italiaans scliip op Prins en prinsessen vandaag op reis TREINDIENSTLEIDER VERSLIEP ZICH GEHUWDE WERKENDE VROUW INKOMSTEN- EN LOONBELASTING ONAANGENAME VERRASSING Van onze Haagse redactie Den HAAG. Koestert menigeen voor het nieuwe jaar de gebruikelijke goede voor nemens, de overheid gebruikt de datum 1 januari graag voor het invoeren van verscheidene rege lingen. In hoeverre die „goed" zijn te noemen, mag de burger zelf uitmaken aan de hand van het onderstaande uiteraard niet volledige lijstje. laten; de handel verlangt tenminste de helft. Op personenauto's, motorrijwielen en banden daalt de omzetbelasting iets en wel van twintig tot achttien procent, hetgeen twaalf miljoen gulden uit maakt. Of de gemotoriseerde burger hiervan iets zal merken, moet worden afgewacht. De maatregel tot verhoging van de kinderbijslag die feitelijk is ingegaan op 1 oktober hangt samen met de hogere melkprijs. De bijslag wordt voortaan voor het eerste kind 75 ct. per dag, voor het tweede en derde kind 82 ct., voor het vierde en vijfde kind 111 ct. en voor het zesde en vol gende kind 125 ct. (De Eerste Kamer De melkboer komt in het nieuwe jaar de melk voor één cent per liter meer afleveren. Dit is de uitgestelde prijsver hoging wegens de vettere melk, die sinds oktober wordt gele verd. Het restant van de toeslag op boter (ter bevordering van de afzet) groot dertig cent per kilo, verdwijnt, hetgeen op de consumentenprijs een invloed kan hebben van maximaal 7,5 cent per pakje. Tevens ver dwijnt de omzetbelasting op boter, hetgeen mogelijk de prijsstijging voor een deel zal opvangen. De omzetbelasting op sigaret ten daalt van zeven tot vijf procent, hetgeen de schatkist naar schatting vijftien miljoen gulden kost. Voor de rokers maakt het overigens geen ver schil: De prijs van de sigaret ten blijft gelijk. Alleen de in dustrie en de detailhandel pro fiteren ervan. Deze zitten el kaar in de haren over de ver deling van extra voordeel, dat neerkomt op negentig cent per duizend sigaretten. De industrie wil aan de de tailhandel niet meer dan twaalf cent Bij de Europese gemeenschappelijke markt gebeuren er op Nieuwjaarsdag drie belangrijke zaken, die alle drie de integratie moeten ver snellen. "i. Voor industriële produkten wordt een ex- tra tariefsverlaging van tien procent dér douanarechten tussen de zes landen van de E.E.G. van kracht. Dit brengt het totaal der verlagingen op dertig procent. O- Voor de zogenaamde niet-geliberaliseerde landbouwprodukten (waaronder vlees, vis, fruit, groenten, aardappelen, conserven) be draagt de extra verlaging vijf procent. Dit brengt het totaal hier op 25 procent. o. Voor de handel met landen buiten de E.E.G. begint de eerste aanpassing van de nationale douanetarieven aan één gemeen schappelijk buitentarief. Voor 1961 hebben de landen van de E.E.G. verder laten weten dat zij eind volgend jaar alle contingenten voor de invoer willen schrap pen. Op 1 januari zullen de contingenten al di rect met twintig procent worden verruimd. LEKKE FLATS IN BUSSUM BUSSUM Het Bussumse gemeente bestuur heeft gisteravond de in begin december opgerichte belangenvereniging van bewoners van de nieuwe flats in Bussum-Zuid, wier woningen al geducht zijn geteisterd door lekkage en kolen damp, toegezegd al het mogelijke te zul len doen om snel een einde te maken aan de moeilijkheden. "I--'" Op doorreis naar New Delhi heeft Sir Edmund Hillary, beklimmer en be dwinger van de Mount Everest, giste ren ecu half uur op Schiphol vertoefd. Hij was in het gezelschap van de heer Khungo Chumbi uit Nepal, die Hillary op zijn moeizame reizen als gids ver gezelt. Sir Edmund Hillary is bij zijn tocht door het Himalajagebergte tot de con clusie gekomen, dat „de verschrikke lijke sneeuwman" niet bestaat. Wel moet hij nog uitzoeken waar de gelui den vandaan komen, die door de bewo ners van het Himalajagebergte aan de sneeuwman worden toegeschreven. Chumbi heeft zijn geloof in het be staan van de sneeuwman nog niet op gegeven. moet deze regeling nog goedkeuren). Met ingang van 1961 wordt de premie voor de kinderbijslag gebracht van 5,3 procent op 4,9 procent. De premie wordt betaald door de werkgever. De maximale premie voor de alge mene ouderdoms- en weduwen- en we zenverzekering wordt voor 1961 ver hoogd van 502 gulden tot 566 gulden per jaar. Het inkomen waarover de premie is verschuldigd wordt opgetrok ken van 7.450 tot 8.250 gulden per jaar. Werknemers krijgen voor de premie grotendeels compensatie, maar betalen 1,1 procent zelf. De loongrens voor de verze kering volgens ziektewet, zie- kenfondsbesluit, werkloosheid en wachtgeld- en invaliditeits wet wordt verhoogd van 7.43J gulden per jaar tot achtduizend gulden per jaar. Het maximale loon waarover premie voor de werknemersverzekeringen wordt geheven, wordt gebracht van twintig op 22 gulden per dag. De ziekenfondspremie gaat omhoog met 0,1 procent en wordt voor 1961 gesteld op 4,9 procent. pe ongevalsuitkeringen, in april 1960 met 6 procent ver hoogd, worden met 1 januari nogmaals verhoogd met vier procent, zodat de verhoging tien procent gaat bedragen. (De Eerste Kamer moet dit nog goedkeuren). Met 1 januari wordt de ver plichte verzekering voor zie kengeld en ziekenfonds voor huispersoneel uitgebreid. Perso neel dat tenminste 3 dagen per week bij eenzelfde werkgever werkt, komt onder de verzekering. Tot nu toe was de bepaling: „Tenminste vjjf dagen". DEN HAAG. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, drs. G. C. Stubenrouch, heeft bij de Tweede Kamer een nota over de spreiding van uitgebreid technische scholen ingediend. Deze nota moet wor den beschouwd als een eerste poging om te komen tot een verantwoorde sprei ding van uitgebreid technische scholen. Voor de eerstkomende jaren meent de staatssecretaris te moeten volstaan met het opvullen van duidelijk aanwijsbare leemten. De staatssecretaris meent dat het ver antwoord is uitgebreid technische scho len te stichten in het oosten van Fries land, in Noord- en Zuid-Kennemerland, in het westelijk deel en het middenge deelte van Noordbrabant, in Rotterdam (twee), in Zuid-Limburg en te zijner tijd in het noorden van Twente en in de Gelderse Achterhoek. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Staatssecretaris Rool- vink heeft besloten een begin te maken met de werktijdverkorting voor hand arbeiders bij de gemeentelijke sociale werkvoorziening. In een circulaire aan de gemeente besturen bepaalt de staatssecretaris, dat aan deze werknemers met ingang van 1 januari één vrije zaterdag per maand met behoud van loon moet wor den toegekend. Eigen, nieuwsdienst ROTTERDAM De nieuwjaarsre ceptie van de burgemeester en me vrouw Van Walsum zal zondagmiddag van drie tot vijf uur ten stadhuize worden gehouden. AMSTERDAM (A.N.P.) De heer Anton Hartman, hoofd van de afdeling muziek van de Zuidafrikaanse radio- omroep te Johannesburg zal van 11 tot 16 januari in ons land vertoeven tenein de te trachten Nederlandse musici te werven voor het op te richten sympho- nie-orkest van zijn omroep. Een moeder en elf van tiaar zestien kinderen zijn gisteren omgekomen toen hun houten wening in het Canadese dorp Noyan bij Quebec door brand ver woest werd. Alleen haar echtgenoot zag kans te ontsnappen. Twee kinderen waren niet thuis en twee anderen woon den elders. UTRECHT (ANP) De advocaat van de verbandstoffenhandel Vita in Leeuwarden, mr. J. Vis, zal de U- trechtse rechtbank vragen maatrege len te nemen tegen het Verbond voor veilig verkeer. Die maatregelen wor den gevraagd op grond van volgens de verbandstoffenhandel, onjuiste me dedelingen die het verbond aan de Nederlandse pers zou hebben ver strekt. Vita brengt sinds 1953 een verband doos in de handel, die sinds vorig jaar wordt verkocht door de Gorcum- se autocentrale n.v. Het verbond voor veilig verkeer had in september een dergelijke verbanddoos ter kennisma king gekregen. Toen het verbond daar op de autocentrale meedeelde dat het doosje bestond uit „bijeengeraap te spullen", heeft de centrale het ver bond geschreven alles te zullen doen om de verbanddoos te verbeteren. Op 14 december deelde de Gorcum- se autocentrale het verbond telefo nisch mee dat zij het, evenals de ver- bandstoffen'nandel Vita, op prijs zou stellen de verbeterde verbanddoos te tonen. Dat heeft het verbond niet af gewacht; op 16 december stuurde het de Nederlandse pers een vernieti gend oordeel over de verbandtrom- mel. Vita stelt dat dit oordeel in strijd met de waarheid is en dat de inhoud van de doos op denigrerende wijze is toegelicht. De heer J. Visser, direc teur van Vita, zei talrijke geestdrifti ge brieven te hebben gekregen over de verbanddoos. Ook in de Autokam pioen van de A.N.W.B. is de verschij ning van de autoverbanddoos toege juicht, aldus de heer Visser. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De recherche heeft nog geen enkele aanwijzing die zou kun nen leiden tot opheldering van de dief stal uit het museum BoymansVan Beu- ningen. De suppoost die de vermissing van Provoost De geboorte van Maria ont dekte heeft gisteren bij de Nederlandse afdeling van Interpol in Den Haag met aandacht alle foto's bekeken van misda digers die zich eerder aan diefstal uit musea schuldig hebben gemaakt. Voor zover onze inlichtingen strekken heeft deze confrontatie geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. Vervolg" van pag. 1 Het krampachtige karakter van de volgehouden, maar lang niet meer populaire staking kan ook blijken uit het toenemen van de sabotagedaden tegen het verkeer. Want legt men het vervoer stil, dan heeft dat gevolgen voor de industrie. Nieuwe sabotage daden zijn gemeld tegen spoorwegver bindingen en op vele plaatsen heeft men geprobeerd het stedelijk en pro vinciaal tramverkeer onmogelijk te maken. In de nacht van woensdag op donderdag zijn tientallen stakers een tramremise bij Namen binnengedron gen. Na de enige bewaker te hebben overmeesterd, maakten zij van alle bussen de motoren onklaaft. Buiten Verviers zijn kilo's spijkers over de routes van de bussen uitge stort en in Vlaamse steden, o.a. in Gent, hebben stakende trammannen enkelen hunner konden worden ge arresteerd cement in de wissels laten lopen. Gisterochtend waren de meeste we gen van de Borinage weer geblokkeerd met alles wat daartoe maar kan dienen: bomen, vrachtauto's, zelfs een spoor wegwagon, die dwars voor een brug was gesleept. De betoging, die omstreeks het mid daguur door Brussel trok, verzamelde nog geen tienduizend stakers. Gister middag was men in Antwerpen beter geslaagd. Daar was het dubbele aantal bijeen, dat vrij ordelijk door het hart van de Scheldestad trok, maar bij het centraal station met behulp van water kanonnen werd tegengehouden. Tij dens de betoging waren de trams uit het stadscentrum teruggetrokken, doch toen de betogmg uiteen was gegaan, keerden zij terug. In Brussel trok de betoging langs de zg. neutrale zone, dat wil zeggen, het vierkant om het parlementsgebouw, waarbinnen geen betogingen worden toegestaan. Die zone werd door sterke detachementen rijkswacht bewaakt. Een delegatie kreeg verlof om zich bij de eerste minister aan te melden en deelde na afloop van het onderhoud met Eyskens mee, dat de premier gezegd had, er geen bezwaar tegen te hebben, dat het ontwerp-eenheidswet na vol tooiing van de algemene beschouwin gen in de Kamer wordt teruggezonden naar de bevoegde commissies. Dat is overigens een niet ongebruikelijke gang van zaken als een groot aantal amendementen is ingediend. Ondertussen waren de betogers ver der getrokken tot opluchting van de rijkswacht, maai' gedurende de twee uur, dat zij op haar route tram- en bus- verkeer onmogelijk maakte, heeft ieder bankgebouw, dat men tegenkwam het moeten ontgelden. De ruiten werden ingesmeten, zelfs wanneer vrouwelijk personeel naar de stakersmassa stond te kijken. Ook van enkele r.k. dagbla den en van een r.k. ziekenhuis werden de ruiten ingegooid. De politie kon niet verhinderen, dat enige malen trams werden aangevallen en dat een post auto omvergegooid en in brand ge stoken werd. De links-georganiseerde stakers van de Brusselse tram hebben gisteren be sloten hun staking nog één dag voort te zetten, doch er dan mee op te hou den. Dinsdag zullen zij de toestand op nieuw onder ogen zien. Vandaag reden in Brussel nog wat meer trams en bussen dan gisteren en van de staking van het personeel van de ministeries was bijna niets meer te bespeuren. Ondanks daden van sabotage was het intercommunale tramverkeer in Vlaan deren voor meer dan de helft verze kerd, behalve aan de kust. De staking was daar voor een latere datum aange kondigd, doch onverwachts gistermor gen begonnen. Het gevolg was, dat zij Van onze correspondent MOSKOU De Russische minis ter van landbouw, Wladimir Mats- kewitsj, is van zijn functie ontheven en vervangen door M. A. Olsjanski, ondervoorzitter van de Russische Academie van landbouwwetenschap pen. Matskewitsj's ontslag kwam niet onverwacht, daar hij reeds ge ruime tijd op allerlei wijze aan kri tiek had blootgestaan. Een jaar ge leden al heeft premier Kroesjtsjef tijdens de decemberzitting van de Opperste Sowjet het landbouwbe leid van zijn medeminister gekriti seerd. Sindsdien werd hij verantwoordelijk gesteld voor administratieve onregel matigheden in zijn ministerie, zoals een ongerechtvaardigd ontslag van een der ambtenaren, en nog gisteren noemde het toonaangevende Ekono- mistkaja Gazietta een van Matskewitsj afkomstige definitie van het begrip landbouw „vaag en door de feiten ach terhaald", terwijl het blad verzuimde melding te maken van zijn functie als minister van landbouw. Nog dezelfde dag werd zijn ontslag aangekondigd door Radio-Moskou, een uur nadat het persagentschap Tass reeds had bericht, dat Matskewitsj be noemd was tot voorzitter van een districtsraad in de republiek Kazak stan, nog in het midden latend wie hem als minister van landbouw zou opvolgen. De 51-jarige ex-minister beheerde reeds in het kabinet Boelganm de por tefeuille van landbouw en wordt na vijf jaar ervaring als topadmimstrateur van de Russische landbouw voor de taak gesteld het graanprobleem in de ontginningsgebieden van Kazakstan tot een oplossing te brengen. Nauw verbonden Hij is na de tweede wereldoorlog en speciaal door zijn ambtsperiode van mi nister van landbouw van de Oekraine nauw verbonden met de Kroesjtsjef- politiek, en hieraan dankt hij ongetwij feld zijn nieuwe benoeming die het tegendeel van een promotie is, maar niettemin een voor de Russische land bouwpolitiek vitaal gebied betreft. Matskewitsji mag thans zijn krach ten beproeven in het district, dat vo rige week als administratieve eenheid werd gecreëerd en 500.000 kms omvat. Meer dan negen tiende van het graan van Kazakstan wordt in deze streek verbouwd en de kennelijke moeilijk heden, die de grootscheepse ontginning van de Kazakstaanse steppen het laat ste jaar hebben geleverd, moeten nu ALGIERS (Reuter). De Franse marine heeft opnieuw een buitenlands schip dat in de internationale wateren voor de Algerijnse kust voer, op ver denking van wapensmokkel opge bracht. Het was ditmaal een Italiaanse boot, de Minima-S van 200 ton, die naar Böne werd opgebracht. Daar werd de lading, bestaande uit Ameri kaanse militaire knapzakken, koppels en regenjassen, en een hoeveelheid Zuidslavisch porselein gelost. De Minima-S was op weg van Triëst naar Tunis. als totaal moest worden beschouwd. Uit vele centra worden incidenten ge meld tussen stakers en werkwilligen of tussen stakers en ordediensten van de overheid. Aangezien de positie van de rege ring zeer versterkt is doordat het al gemeen christelijk vakverbond zich steeds duidelijker tegenover de staking is gaan stellen, wordt in politieke kringen weinig kans gegeven aan be middelingspogingen voor nieuwjaar. Advertentie 'n schoolvoorbeeld van technisch vernuft U hoeft geen onderwijzer te zijn om zoiets te constateren. ARISTONA is een schoolvoorbeeld in beeld, geluid en vorm. Maar bovendien in sublieme service! In een ARISTONA ziet iederéén meer! De 69-jarige wielrijder C. de Vries uit Haarlem is gistermiddag in zijn woonplaats bij het oversteken onder een bestelauto gekomen en gedood. IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! radio televisie grammofoons ree'orders door een verbeterde organisatie on dervangen worden. Een verandering in het beleid van het landbouwministerie komt aan de vooravond van de vergadering van het centraal comité van de communistische partij, waar de landbouw het veoor- naamste onderwerp van bespreking zal zijn. Het centrale comité zou aanvan kelijk reeds op 13 december bijeenge komen zijn; deze vergadering echter is uitgesteld tot 10 januari. Men moet aannemen, dat de situatie in de land bouw de Russische leiders zorgen baart, nu o.a. de graanoogst voor de tweede maal in successie ver beneden de verwachting is gebleven. Drastische wijzigingen, in omvang vergelijkbaar met de industriële decentralisatie in 1957, zijn niet uitgesloten. Van onze correspondent DELFT De familie Zwarts uit Delft heeft gisteren bericht gekregen van het Franse consulaat in Rotter dam, dat haar zoon in Algiers is over leden. In de laatste brief van de jongeman, de negentienjarige H. J. Zwarts, deel de hij mee dat hij dienst had geno men in het vreemdelingenlegioen. Hoe, waar en wanneer de jonge man is gestorven, kon het consulaat niet meedelen. Wel werd het vermoe den uitgesproken, dat het al enige tijd geleden is geweest. LEOPOLDSTAD (Reuter) Kolonel Moboetoe heeft als opperbevelhebber van de Congolese strijdkrachten giste ren alle vliegtuigen gevorderd die het binnenlandse luchtverkeer in Congo on derhielden. Naar men aanneemt zullen de vijftien in beslag genomen toestellen gebruikt worden om troepen en mate rieel uit Leopoldstad naar de provincie Kivoe over te brengen, waar aanhan gers van ex-premier Loemoemba probe ren de macht in handen te krijgen. Van een onzer verslaggevers SOESTDIJK. Koningin Juliana is door de kabinetscrisis verhinderd van daag zoals haar plan was naar Oostenrijk te vertrekken voor een korte wintersportvakantie in Tirol. Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke vertrekken vandaag wel. Het is niet uitgesloten dat de Ko ningin zich later nog bij hen zai voe gen. Eigen nieuwsdienst ALKMAAR De eerste trein die gis termorgen in alle vroegte van Alkmaar naar Hoorn reed, heeft bij Obdam een kwartier staan wachten voor een .sein dat op onveilig stond. Toen de onge duldig geworden conducteur op onder zoek uittrok, bleek dat in en op het hele station Obdam geen mens te bekennen was. Ook tiet kantoortje van de trein dienstleider was leeg. Deze, voor de goede gang van zaken verantwoordelij ke, spoorwegman werd tenslotte thuis in bed gevonden. Hij had zich versla pen. Van onze belastingmedewerker uperugziende op het jaar 1960 zullen we moeten bekennen dat de belastingdienst weer heel wat gepresteerd heeft en ook voor het komende jaar met grootse plannen bezield is. Wij werden o.m. verblijd met de cijfers van de belastingopbreng sten in 1959 en gezien dit alles is het onderstaande staatje wel interessant. Opbrengst Raming 1958 1959 1960 Inkomstenbelasting 1694 1778 2225 Vennootschapsbelasting 998 1149 1125 Loonbelasting 1212 1302 1500 Dividendbelasting 164 133 120 Commissarissenbelasting 19 19 21 Invoerrechten 816 855 950 Omzetbelasting 1393 1550 1800 Successierechten 129 128 155 En dit alles in miljoenen guldens. De totale opbrengst van de door het Rijk geheven belasting bedroeg in 1958 7678 miljoen, in 1959 8280 miljoen. De vermoedelijke uitkomst voor 1960 is 9260 miljoen en de raming voor 1961 9973 miljoen. NEDERLANDERS zet u schrap, want u zult stevig over de brug moeten komen. Het nationale inkomen was in 1958 32,8 miljard, iri 1959 35,1 miljard, het was in 1960 vermoedelijk ƒ38,7 miljard en zal dus in 1961 vermoedelijk 41,7 mil jard bedragen. Hoewel men ook op het gebied van het maken van wetten eii voorschriften in 1960 lang niet stil gezeten heeft moesten de uit de bezettingstijd daterende beslui ten op de inkomsten-, loon- en vermogensbelasting bij de wet van 28 januari 1960 (S 32) opnieuw worden verlengd, en' wel tot 15 februari 1961. Laten we echter moed houden dat ook deze erfenis uit de oorlog tot een eii\d komt. Immers, in 1958 diende de toenmalige minister Hofstra wetsontwerpen in voor genoemde belastingen. In de loop van 1960 kwam minister Zijlstra met drie nota's van wijziging op deze ontwerpen en tevens liet hij het licht zien aan wetsontwerpen op de ven- nootschaps- en dividendbelasting. DE belangrijkste wijzigingen zijn, dat de aftrek voor de werkende gehuwde vrouw, die door minister Hofstra was gestel I op drie gulden per dag met een maximum van 624 gulden per jaar wordt veranderd in 4,50 per arbeidsdag en met een maximum van 1000 gulden per jaar. De volledige werkdag werd te vens voor deze aftrek verlaagd van 4 op 3% uur. Studiekosten worden als onderdeel van de zg. buitengewone lasten aftrekbaar, wanneer zij meer bedragen dan 120 gulden. In het oorspronkelijke ontwerp moest men minstens 200 gulden aan studiekosten uitgeven. Onder het motto van de conjuncturele ontwikkeling hier te lande heeft men ook in 1960 weer heerlijk zitten termometeren met de zg. vervroegde afschrijving en investeringsaftrek. Degenen die bv. de desinvesteringsbijtelling moeten bere kenen komen steeds meer voor tijdrovende moeilijkheden te staan. De wijziging betreft de investeringen en desinvesteringen van na 29 april 1960. Het tarief is nu twee jaar 5% per jaar in plaats van 2 jaar 8% per jaar. De ver vroegde afschrijving is voor de meeste personenauto's en kantoorinventarissen geheel van de kaart (was 10%), is voor gebouwde eigendommen van 10% ver laagd tot 6% en voor de overige bedrijfsmiddelen van 16 2/3% gebracht op 81/3%- per jaar. BELANGRIJK is, dat de Tweede Kamer op 17 november 1960 en de Eerste Ka- ■L» mer daarna op 27 december hebben aangenomen enige wetsontwerpen, waarbij het tarief van inkomsten- en loonbelasting is verlaagd, het tarief van de vennootschapsbelasting weer werd teruggebracht op 40 43% in plaats van 44 47%De vermogensbelasting gaat weer vijf pro mille bedragen in plaats van zes. Een nieuwe wet zal echter moeten bepalen wanneer deze verlagingen zullen ingaan. De regering heeft als streefdatum in het hoofd 1 juli 1961, maar alles hangt weer af van de conjuncturele ontwikkeling in 1961. Alles is dus nog moge lijk. Laten we dus maar hopen dat het goed zal gaan, maar niet al te goed! Verder wordt de omzetbelasting op sigaretten met 7% verlaagd, waardoor dit genotmiddel nog slechts met 50% is belast. Omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen benevens derzelver banden wordt verlaagd van 20% tot 18%. Door de verhoging van de minimumgrens, waarbij men eerst wordt aangesla gen, zullen als alles goed gaat in 1961 400 a 450 duizend personen niet meer voor de heffing van inkomsten- en loonbelasting in aanmerking komen. Een afscheid dat hen zeker zwaar zal vallen!! MAAR dat niet alles rozegeur en fiscale maneschijn was hebben de eigenaren van onroerende goederen ondervonden. Zij werden in 1960 verrast met een aanslagbiljet grondbelasting dat belangrijk hoger was. Het opcentenniveau van 1955 werd nl. hersteld. Daartegenover staat, dat velen van hen door opheffing van het Grootboek voor de woningverbetering bij de Wet van 31 maart 1960 de door hen gedane stortin gen terugontvingen. Ook aan deze fiscale en politieke schertsfiguur kwam dus een einde En wij kunnen ook een andere onaangename mededeling niet achterwege laten. Wng van 1 ,Januari 1961 is de loongrens voor de A.O.W. en A.W.W., die 7450 bedroeg, verhoogd tot 8250. Het maximum bedrag, dat op de bekende groenbedrukte aanslagbiljetten voorkwam ad 502, zal dus vanaf 1961 556 gaan bedragen. ZOALS altijd nam de stroom van arresten en uitspraken van de fiscale rechter weer toe in 1960. De onderwijzers hadden daarbij geluk toen zij in het arrest van de Hoge Kaaa van 16 maart 1960 te zien kregen dat de rijksstudiepremie en beloning onbelast zijn. 6 Ook het gemeentebestuur van Amsterdam beleefde een gelukkig ogenblik door het arrest van 2 maart 1960, toen de plaatselijke verordening op de brand- assurantie bindend werd verklaard en dus de poging om de zeer bijzondere belasting te torpederen, mislukte. En zo was er fiscaal in 1960 weer heel wat te beleven. Laten we voor 1961 maar moed houden. Wel heeft de minister verklaard dat de aangenomen (doch nog niet gerealiseerde) tariefverbetering van de inkomsten en loonbelasting een eerste stap was op de weg naar de verdere verbetering van net fiscale'klimaat hier te lande. Dat wil zeggen: het stuk gaat natuurlijk alleen door als dit kabinet terugkeert en als naar het oordeel van nrof Ziilstra onze conjunctuur de verlaging tegen 1 juli 1961 mogelijk maakt. Het schijnt echter wel dat daarmee de koek dan weer voorlopig op is en dat men zeker in de komende jaren niet op verdere belastingverlagingen behoeft te rekenen. Laten we hopen, dat het aantal gegoede Nederlanders, dat Zwitserland als woonoord verkiest, niet al te veel zal toenemen. Men kan dergelijke verschim melen wel bagatelliseren of met de hand trachten weg te wuiven, maar het komt ons voor dat men er beter aan doet hieraan aandacht te schenken. Wij wijzen tenslotte nog op een ander verschijnsel waaraan men naar onze mening te luchthartig voorbij gaat, nl. dat de geldontwaarding de laatste tien jaar gemiddeld 4% per jaar bedroeg. Indien men de belastingtarieven niet in evenredigheid daarmede verlaagt, neemt de belastingdruk toe..

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6