Ouwerkerk's raad neemt officieel afscheid Burgemeester Romeijn zag de zee twee maal in zijn dorp toeslaan Grote waardering voor burgemeester Romeyn Sfeer Zeeuws echtpaar in Griekenland heeft gebrek aan geiten Chef personeelszaken K.M.S. nam afscheid „OVERTOLLIG" GEWORDEN NA HERINDELING VAN ZEEUWSE GEMEENTEN AFSCHEID VAN OUWERKERK Vrijdag 30 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 HISTORISCHE ONTVANGST IN DORPSHUIS WEEMOED KLEINSTE KIND Raad van Groetle Grond gekocht voor nieuw schoolgebouw Interkerkelijke hulpverlening Wordt het feest in Farakla? De heer J. H. Verdonk: kenner van sociale wetgeving Burgemeester Vermeulen jubileert Scheepvaart Vlissingen Postbesteller legt brieventas af Hygiëne Clubwerk Gebondenheid In woonwagen Teruggelopen ZEELIEDEN WERDEN HINDERLIJK Begrafenis student C. A. J. Radder Cadzand krijgt nieuwe motorspuit en een schoenmaker MARKTBERICHTEN van het laatste gat in de dijken van het eiland. "Vervolgens voerden o.m. het woord de heer ir. F. A. Klokke, ge meentearchitect, A. M. Smits, penning meester van, het Groene Kruis, hoofdon derwijzer Berrevoets en burgemeester A. A. van Eeten, die ook namens zijn collega-burgemeesters, de heer Romeyn dankte voor de prettige samenwerking die er steeds was. OUWERKERK De raad van de gemeente Ouwerkerk heeft afscheid genomen met een officiële ontvangst. Nog eenmaal, voor dat Ouwerkerk als zelfstandige gemeente 1 januari a.s. wordt opgeheven, kwam de raad gistermiddag bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. Romeyn. En het was niet alleen de laatste maar ook de wonderlijkste raadsvergadering uit de ge schiedenis van dit dorp. Als plaats van samenkomst was namelijk niet het gemeentehuis, maar het bijna nog gloednieuwe dorpshuis gekozen waaraan alleen de uit het raadshuis verplaatste groene tafel enig officieel decor verleende. In doodse stilte, gadegeslagen door de tientallen genodigden, o.w. de burgemeesters van Zierikzee, Nieuwerkerk, Yerseke, Kruiningen en de oud-burgemeester van de adopterende gemeente Enschede en vertegenwoordigers van rijks waterstaat en tal van andere overheidsdiensten, opende burge meester Romeyn met een korted och harde hamerslag de historische bijeenkomst. Nadat de burgemeester, de wethouders en twee raadsleden hadden gesproken, uitten talloze aanwezigen door buitengewoon hartelijke woorden en vele geschenken hun waarde ring voor Ouwerkerk's burgervader. Zelden werden in een officiële bijeenkomst zo veel warme en recht uit het hart komende woorden geformuleerd. De raad keurde het voorstel om per 1 januari eervol ontslag te verlenen aan gemeentesecretaris R. Doornen bal goed waarna deze mededeelde dat het H. M. de Koningin had be haagd met dankzegging voor de be wezen diensten ontslag te verlenen als burgemeester aan de heer Romeyn. In een toespraak tot de raad en de genodigden beklemtoonde burgemees ter Romeyn vervolgens dat het be langrijkste feit van deze bijeenkomst was dat Ouwerkerk binnen enkele da gen opgehouden heeft te bestaan als zelfstandige gemeente. ,,Onze gemeente, in 1233 als Antica Ecclesia en in 1263 voor het eerst als Ouwerkerk genoemd, wordt opgeheven. We moeten met weemoed afscheid ne men van heei veel waarmee we zijn vergroeid." De heer Romeyn schetste de geschiedenis van Ouwerkerk, de tot standkoming van het wetsontwerp tot de gemeentelijke herindeling en de rampdagen. Hij dankte voor de over weldigende hulp die toen was geboden en na een persoonlijk woord van dank te hebben gericht tot de raadsleden, leidinggevende figuren in de gemeente, en de rijkspolitie sprak hij zijn opvol ger toe, de toekomstige burgemeester van Düiveland, de heer A. A. van Eeten. ,.In het volste vertrouwen draag ik Ouwerkerk in uw handen over, wetende dat u Ouwerkerk al meer dan vijfen- Kenmerkend voor de sfeer waarin Ouwerkerks laatste raadsvergadering is gehouden zijn de volgende woorden die we uit de mond van burgemeester Romeyn optekenden. Burgemees ter Van Eeten toesprekend: „Hij is niet alleen zo blij omdat hij binnen enkele d'agen burgemees- ter van Düiveland wordt maar nog meer omdat zijn vrouw van daag jarig is. We hopen ook in de toekomst die verjaardag niet te vergeten." Tot de genodigden: ..Het oudste raadslid, de heer Kuijper, en ik stammen wel niet uit het stenen tijdperk maar wel uit de petroleumperiode. Uit de tijd toen de veldwachter nog met een laddertje door donker Ou werkerk strompelde om de lich ten te ontsteken opdat het leven er enigszins - dragelijk zou kun nen worden.. (tweeëndertig jaar gelden). ,,En". zei bur gemeester Romeyn verder, „uit de annalen van 1862 is mij be kend geworden dat mijn over grootvader lid van de raad was. Na zijn aftreden werd hij opge volgd door mijn grootvader." Zij die hedenmorgen het mu ziekprogramma ..Voor dag en dauw" van de VARA beluisteren kunnen een reportage horen van de bijeenkomst in het dorpshuis van Ouwerkerk. De uitzending zal plaatshebben tussen 7.23 en 8 uur. twintig jaren kent." Wethouder C. P. Kuijper dankte de burgemeester voor de onpartijdige manier waarop hij steeds leiding had weten te geven. Hij sprak de hoop uit dat Ouwerkerk geen aanhangsel van het grote Düiveland zou worden. Vervolgens spraken wet houder J. v. d. Stolpe en de raadsleden de heren V. Klinken en J. C. Kuiper. De heer J. C. Kuijper die, als oudste raadslid, de gemeente met een korte on derbreking evenals de burgemeester ook al 32 jaar heeft gediend, overhandigde de voorzitter een verrekijker; de ge meentesecretaris, de heer R. Doornen bal, bood de burgemeester namens het secretariepersoneel een boekenbon aan. De heer Romeyn dankte allen, maar zei hij: „Ouwerkerk gaat weg en dat is het belangrijkste". Met een forse tik van de voorzittershamer sloot hij vervolgens de laatste raadsvergadering van zijn gemeente. De oud-burgemeester M. van Veen van Enschede, de adopterende ge meente tijdens de ramp, kon zich voor stellen dat het moeilijk is de zelfstan digheid prijs te geven doch feliciteerde Ouwerkerk er mee dat de hechte ge meenschap kan blijven bestaan. Namens de voormalige Dienst Dijk herstel sprak ir. K, A. Bazlen, die er vooral de aandacht op vestigde dat de naam Ouwerkerk bekend is en zal blij ven door de gedenkwaardige sluiting De heer Van Eeten achtte het ver der tot zijn plicht er op te wijzen dat de Ouwerkerkers zich geen zorgen behoeven te maken dat hun dorp ten achter zou worden gesteld bij de gro te broers Oosterland en Nieuwerkerk. Want zo merkte spreker op: ,,Het kleinste kind krijgt altijd de meeste verzorging en het zal nog oppassen worden om het niet voor te trekken". GROEDE. De gemeenteraad heeft een nogal verwarde brief gekregen van een man uit Giessendam, die het ge meentebestuur op het hart wilde druk ken niet in te stemmen met plannen tot samenvoeging van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De raad heeft de brief voor kennisgeving aangenomen. De raad meende dat ,de vogelbescher ming in W. Zeeuwsch Vlaanderen voor financiële steun moet aankloppen bij particulieren en niet bij de gemeente. Men had verzocht subsidie te ontvangen uit de gemeentekas. Ged. Staten heb ben mededeling gedaan van de vaststel ling van de bebouwingsgrens langs de kust. Groede en Nieuw vliet komen er slecht af, meende de voorzitter. Aan de gemeentwerkman I. J. Her man werd per 1 maart eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Bij de te bouwen school zaL een lichtmast wor den geplaatst en voor de elektrificatie van een onrendabel perceel voteerde de raad een bijdrage v.an 15 maal 226 gul den. De PZpM draagt 1783 gulden bij en de eigenaar betaalt 956 gulden. -De gemeente kocht 2500 vierkante me ter grond aan voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school. De school wordt gebouwd aan de nieuwe uitvalsweg. WISSENKERKE. „Wilt U niet eens een Griekse sigaret pro beren". Met deze woorden worden we verwelkomd bij slager Boot in de Oostvoornestraat in Wissen- kerke. Het gaat de laatste weken erg Grieks toe in huize Boot. De reden hiervan is dat de dochter des huizes voor een korte vacarv- tie uit Griekenland in de ouder lijke woning is teruggekeerd. Me vrouw Blankers-Boot werkt nu al gedurende een viertal jaren met haar man opdracht van de We reldraad van kerken in Grieken- Herv. diaconieën confereren over grotere gemeenten UTRECHT. De winterconferentie van de Federatie van diaconieën in de Hervormde kerk wordt op 26 en 27 ja nuari gehouden in de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. De federatie hand haaft de winterconferentie, maar richt haar op een zeer bepaald onderwerp. Dit keer is dat de problematiek van de diaconieën in grotere gemeenten, vooral voor de opzet en de organisatorische op bouw van het werk. De algemene zomerconferentie is op 30 en 31 mei en op 1 juni en wordt ge- houden op Woudschoten bij Zeist. De laatste dag is bestemd voor een excur sie. Laatste vergadering van raad Haamstede HAAMSTEDE. De gemeenteraad vergadert hedenavond 'half acht. De voorzitter zal een overzicht geven over het jaar 1960 en B. en W. stellen voor een schenking van de heer "W. de Jonge te aanvaarden. Dit zal de laatste ver gadering van de gemeenteraad van Haamstede zijn voor de herindeling der gemeenten een feit wordt. Gevonden voorwerpen VLISSINGEN. De wnd. commissaris van politie te Vlissingen maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 tot en met 27 december 1960 de navolgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: enige dames- en herenrij welen; enige autopeds; diverse sleutels: diverse wanten en handschoenen; babysokje; portemonnaie met inh.; deurmat: doosje (inh. 2 broches, 2 oor bellen, 2 armbanden en 2 halskettingen); adresboek K.N.V.B.; padvindersmuts; bruin motortasje met inh.; en dat aan zijn bureau de adressen zijn te bekomen, ahvaar de na volgende gevonden voorwerpen zijn te bevra gen: diverse wanten en handschoenen, enige sleutels, bankbiljet, sjaal, armbandje, post duif, muntbiljet, portefeuille met inh., pakje inhoudende kerstkaarten-postzegels en crêpe papier, witte damestas met inhoud, 3 munt biljetten, damesbril in etui. VLISSINGEN. Na een dienstver band van ruim 47 jaar heeft de heer J. H. Verdonk in het Scheldekwartier we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid genomen als chef-personeelszaken van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Hij deed dit in tegenwoordigheid van tal van functionarissen van „De Schelde" bij welke maatschappij hij destijds als jongste bediende in dienst trad tegen een salarisje van vijf gulden per maand. De directeur van „De Schelde", de heer G. N. van Ginkel schetste als eer ste feestredenaar de scheidende chef als iemand die in belangrijke mate heeft meegewerkt aan de totstandkoming van de 45-urige werkweek en de werkclassi- ficatie op 1 januari a.s. De heer Van Ginkel wees op de gro te veranderingen die zich in het bedrijf hebben voorgedaan op het gebied van het personeelsbeleid en de sociale ver houdingen. Hij noemde de heer Verdonk een kenner van de sociale wetgeving, welke materie een enorm brok werk is en waarvan de hantering grote deskun digheid vereist. „Tot het laatst bent u kapitein op de brug gebleven", aldus de „Schelde"-directeur, die daarna tal van activiteiten van de heer Verdonk op somde. De heer Van Ginkel herinnerde aan de wervingsaktie van de met pen sioen gaande chef in de jaren 1925 tot 1930 en 1936 tot 1940, alsook na de be vrijding. De heer Verdonk toonde zich bovendien een meester in. het testen van personeel. Veel heeft hij ook ge daan voor de werkloosheidskas en de verdeling van ,,Schelde"-woningen. De heer J. Lodder voerde het woord namens de distriktsbesturen van de vakbonden. Hij zei dat er in het ver leden wel eens geluiden waren ge hoord, die negatieve mededelingen in hielden van de zijde van „De Schel de", mededelingen die het personeels beleid doorkruisten. De heer Lodder ging hier niet uitvoeriger op in, maar hoopte dat vakbonden en personeels- DREISCHOR. Op 1 januari a.s. hoopt burgemeester Vermeulen te Drei- schor zijn 12!<2-jarig ambtsjubileum te herdenken. De burgemeester zal op maandag 2 januari a.s. des nam. van 4 tot 5 uur een receptie geven in het Dorpshuis. Vlissingen vertrokken 28 dec. Yoe. Dormi- tor. Dts. Dorothea Slemering, 29 dec. Ned. Margriet Anja, Waterman, Spa. Mar Rojo. Vlissingen vertrokken 28 dec. Dts. Ubena, Dts. Dorothea Siemering., Ned, Hado, Ned. Hebe Nobel, Spa. Mar Rojo. Voor de keuring 1962 werden uit de gemeente Sint-Annaland veertien perso nen opgeroepen, waarvan er negen goedgekeurd werden voor de militaire dienst. Eén wérd tijdelijk ongeschikt verklaard, twee werden er afgekeurd en van een tweetal personen werd de aan slag aangehouden. zaken van de maatschappij op pret tige wijze zouden samenwerken. Sterk toonde hij zich voorstander van een objektief en goed gefundeerd per soneelsbeleid. Andere sprekers tijdens de afscheids receptie waren de heren M. C. Kuyl na mens de ondernemingsraad, ir. R. V. van Italië als vertegenwoordiger van de hoofdingenieurs, ir. J. A. Verhoeven na mens de groep middenkader, H. S. O. Eldermann als woordvoerder van de ambtenarenvereniging en de cantine- commissie, C. v. d. Graaf namens de bazenvereniging, J. A. Kerkhof namens de personeelsvereniging, P. Langedijk als vertegenwoordiger van de afdelings commissie en ir. H. C. Wesseling als vroegere direkteur van „De Schelde" en lid van de Raad van commissaris sen van de maatschappij. In de koffiekamer van het hoofdkan toor had de heer Verdonk in de mor genuren reeds afscheid genomen van zijn eigen afdeling: personeelzaken. Hem werd aldaar een aantal aquarel len en een fotoalbum overhandigd. De gezamenlijke fondsen schonken de heer Verdonk een bromfiets. De scheidende chef personeelszaken wordt opgevolgd door mr. J. Kwast, die reeds als zodanig in dienst is getreden. St.-ANNALAND. Een in Sint- Annaland alom bekende persoon lijkheid is wel de heer J. Weijler, die jarenlang bij de P.T.T. bestel ler was. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd, nu ruim 6 jaar geleden, ontving hij een Kon. on derscheiding voor zijn verdiensten bij de PTT. De heer Weijler ken de niet alleen elke steen in de Sint-Annalandse straten, maar ook elk huis en zijn bewoner. Toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, betekende dit niet, dat de heer Weijler nu ook werkelijk ging rusten. Niet min der dan zes jaren deed hij nog dienst als hulpbesteller. Inmid dels is de heer Weijler nu 71 jaar geworden, en wel op vrijdag 16 december j.l. Hij vindt het nu welletjes en heeft dan ook als hulpbesteller ontslag aange vraagd. En dat zal hem dan ook op de meest eervolle wijze wor den verleend en wel per 1 januari 1961. Wel blijft hij nog de Kerk bode om de veertien dagen bezor gen, maar overigens gaat nij nu van zijn verdiende rust genieten. land. Het laatste jaar is het echt paar werkzaam geweest in Farakla op het eiland Euboa. In dit kleine dorpje met ongeveer driehonderd inwoners brengt de heer Blankers de landbouwers allerlei nieu we methoden bij. Mevrouw Blankers is de huishoudkundige van het dorp. Zij leert de meisjes en vrouwen huishoude lijk werk. Daarnaast heeft zij ook de leiding van een meisjes club. In deze ar me streek toert het echtpaar Blankers met zijn landrover door de dertien verschillende dorpen om hulp en voor lichting te geven. „Het is niet altijd de armoede ^haar veel meer de onwetendheid, waardoor de bewolking no/g in zeer primitieve om standigheden leeft. Wij voeren niet al leen nieuwe methoden in maar zetten ook de mensen zelf aan het werk." Het enige vervoermiddel in deze pri mitieve samenleving is een ezel. Zowel varkens als kippen komt men hier op straat tegen. Het is dan ook niet te verwonderen dat er op hygiënisch ge bied nog wel het een en ander aan schort. De bevolking bestaat hoofdzakelijk van de landbouw. Men werkt er echter zeer primitief. Over het algemeen, wor den er door de landbouwers witte bonen verbouwd. Volgens de heer Blankers te veel. Dit is ook de reden dat hij nu is begonnen met het verbouwen van mais. De eerste resultaten hiermee waren schitterend. Melk is een product dat de Grieken niet kennen. Een enkeling houdt een geit. Maar de melk die deze Griekse geiten produceren is erbarmelijk slecht. „Eigenlijk moesten er wat Nederland se echte witte geiten worden ingevoerd. Maar die kan ik ook niet zo uit mijn mouw schudden. Toch is melk-speciaal voor de baby's en kleine kinderen een eerste vereiste," mijmert de Griekse pionier. Ook mevrouw Blankers heeft nog het een en ander op haar verlang lijstje staan. Vooral baby-kleertjes kan ze goed gebruiken. Het clubwerk loopt uitstekend. Iedere week komt de meisjes club in de huis kamer van de Blankers bij elkaar. „Om al dit werk nog beter te kunnen doen moesten we de beschikking hebben over een eigen clubgebouw. Een houten barak zou al goed zijn." Zo tussen neus en lippen informeer ik eens voorzichtig wat liet zou kosten om een dergelijke barak overeind te zetten in het Griekse land. Na even rekenen koimfc het echt paar tot een bedrag van zeven mille. Ondertussen zijn in het Noordbeve- landse dorp al verschillende pakketjes gearriveerd. In een klein magazijntje liggen al deze artikelen te wachten om straks met de landrover te vertrek ken naar de oude wereld. Ongetwij feld zal het feest zijn in Farakla als het Zeeuwse echtpaar de pakjes open maakt. Feest in Farakla wil zeggen dansen vooral de oude volksdansen zijn er geliefd. Ik hoop dat dit artikeltje er toe ibij mag dragen dat het in Farakla feest wordt, dank zij uw hulp. Bij het afscheid ne men van dit echtpaar, dat dit werk ge heel belangeloos doet, heb ik beloofd te helpen dat deze mensen die in vaak kommervolle omstandigheden leven een Zeeuws zonnestraaltje krijgen. Of 'dit kan doorgaan hangt mede van uw medewerking af. Griekse jeugdop schoolreisje, voor de eerste keer builen haar dorp. Burgemeester Romeijn staande voor het prachtige borduurwerk dat vrouwen van zeelieden van de Kon. Rotterdamse Lloyd enkele jaren geleden hehben aan geboden ter herinnering aan de dijk- dicliting in november 1953. Van een onzer verslaggevers OUWERKERK. Na een ambtstijd van ruim 32 jaar heeft de heer J. Romeijn de bekendste burgemeester van het Rampgebied van 1953 afscheid genomen van de gemeenteraad van Ouwerkerk op Schouwen Düiveland. Hij behoort tot de „overtolligeburgemees ters als gevolg van de op 1 januari 1961 van kracht wordende nieuwe gemeentelijke indeling op dit Zeeuwse eiland. Volgend jaar zou hij met pensioen zijn gegaan. Ouwerkerk was een van de zwaarst vernielde dorpen in zuicï- westelijk Nederland, toen op 1 fe bruari de zee toesloeg. Negentig bewoners van het nog geen zeshon derd zielen tellende landbouwdorp verdronken. Tweederde van de wo ningen werd verwoest. Het was het dorp, dat het langst onder wa ter stond. Toch was dit niet de eerste be proeving, die Ouwerkerk onder ging. De kleine, blozende burgemees ter vertelt: „Van maart 1944 tot jund 1945 zijn wij geïnundeerd ge weest-. In die tijd bliezen de Duit sers de toren op en de geallieer den bombardeerden de kerk". Zijn gastvrije echtgenote vult aan: „Toen wij terugkwamen, stond het onkruid tot aan de kozij nen". Burgemeester Romeijn vervolgt: „De opbouw ging niet zo vlot, maar bijna allen kwamen terug, want de gebondenheid aan de grond is hier groot. Inmiddels was ook de ruilverkaveling ter hand genomen. Ook die bracht vele veranderingen. Zij was bijna voltooid, toen de ramp kwam. Op 6 november werd bij Ouwerkerk de laatste bres in de dijken gesloten (wie herinnert zich die nacht niet meer?) en door de ruilverkaveling werd een streep gezet. Het land zou herverkaveld worden". Het klinkt allemaal heel nuchter. Hij vertelt niet uit zichzelf, hoe hij die tijd door kwam. Dat hij na de ramp eerst woonde in een kamer tje van de lagere school. Daarin stonden twee bedden boven el kaar voor het echtpaar Romeijn. Het was er klein, maar altijd groot genoeg om mensen te ontvangen, veel mensen! Daar hebben velen genoten van de vriendelijkheid van de burgemeestersvrouw. Met Kerstmis 1953 kwam er een grote verbetering. Er arriveerde een woonwagen en daar werden nog" veel meer mensen ontvangen. Ook koningin Juliana, prins Bern- hard en de Noorse koning hebben er genoeglijk thee gedronken. Met Pasen 1956 pas kwam er een bete re behuizing. Of er dan geen bewoonbaar huis meer stond? „Dat doe je toch niet, in ander mans huis trekken", zegt de heer Romeijn, die zichzelf een „boeren- burgemeester" noemt. Inderdaad is hij vele jaren tegelijk burge meester en landbouwer ge weest. „Neen, niet naast elkaar, zegt hij, want het burgemeester schap mag je niet naar de tweede plaats schuiven". Sinds 1862 heeft, met slechts korte onderbrekingen, een lid van het boerengeslacht Ro meijn zitting gehad in het gemeen tebestuur van Ouwerkerk. De jong ste burgemeesterszoon zet de tra ditie voort als raadslid van de nieuwe gemeente Düiveland, die ontstaat uit de samenvoeging van Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oos terland. Burgemeester Romeijn heeft het bevolkingscijfer zien teruglopen van nog geen achthonderd tot een dikke vijfhonderd zielen. „Het is een vrijzinnig dorp, licht hij toe, en de gemeenteraad is links ge oriënteerd. Een groot deel van dte jeugd gaat in Zierikzee naar de technische schooi, de u.l.o. en de h.lb.s. Wij hebben hier 39 kinderen op de lagere schooi en er gaan er dertien in Zierikzee op school. Van hen komt nagenoeg niemand terug naar Ouwerkerk. Er zijn weinig geboorten, er is dus een ongunsti ge leeftijdsopbouw". Hij heeft hier echter nooit ge handeld als zou Ouwerkerk een verloren zaak zijn. Daarvan getui gen de nieuwe mooie kerk en de fraaie losstaande toren, het dorps huis met de prachtige oude gevel, de honderd nieuwe huizen en 21 Noorse bungalows, de begraaf plaats met het monument van Ma xi Andriessen. Voor dit alles heeft hij geijverd. Het land van Ouwerkerk is vrij wel hersteld van de zoutschade. De grote caissons, waarop hij uit ziet van zijn nieuwe huis, stemmen altijd tot nadenken. Vijftig hecta ren land heeft de zee veranderd in tien meter diepe kreken. Bur gemeester Romeijn is er blij om, dat er vis in gepoot is. dat de oevers bebost worden en dat bij het sluitgat een kampeerterrein komt. Zo groeit er iets goeds uit een diepe wond. Burgemeester Romeijn verdiept zich niet al te zeer in de wel eens geopperde angst, dat door de rechtse meerderheid in de nieuwe gemeente Düiveland de recreatie mogelijkheden in het vanouds linkse Ouwerkerk vertraagd zullen worden. Als burgemeester zijn nu zijn dagen geteld. Hij neemt af scheid met prettige herinneringen aan de gemeenteraad. Met wee moed ook, omdat de gemeente haar zelfstandigheid verliest. Was het een jaar later gebeurd, dan had hij alleen gezegd: ,,'t Is zo ver". TERNEUZEN: Twee bemannnings- leden (18 en 19 jaar) van het Zweedse schip Mira, dat in de haven lag, heb ben in het avondlijk duister twee Vlis- singse dames, mevr. Van P. en mevr. L.. die in de Noordstraat voor een eta lage stonden, lastig gevallen. Een der mannen rende achter mevr. L., die op de vlucht sloeg aan. Mevr. L. liep een café binnen. De politie werd gewaar schuwd, die enkele ogenblikken later de twee zeelieden kon arresteren. Zij heb ben een nacht op het politiebureau door gebracht. en konden, na de schade, die een der dames aan haar mantel had opgelopen en een boete te hebben be taald. de andere dag met hun schip ver trekken. KAMPERLAND. Op de algemene begraafplaats is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de plotseling over leden student C. A. J. Radder. De be langstelling was buitengewoon groot. Aan de geopende groeve las ds. A. C. Kersten uit IJselmonde, voorheen te Wissenkerke, de apostolische geloofsbe lijdenis en een gedeelte uit Zondag 22 van de Catechismus, waarna hij besloot met het Onze Vader. Ds. Radder, va der v.an de overledene, danlkte voor het hartelijk medeleven met zijn getroffen gezin. Onder de aanwezigen was een groot aantal studenten en docenten van de V.U. uit Amsterdam en de chr. h.b.s. uit Middelburg, benevens de ker- keraad van de Geref. Kerk en mensen uit het verenigingsleven. De baar werd door leden van de Geref. jongelingsver eniging gedragen. CADZAND. De gemeenteraad heeft de begroting voor 1961 vastgesteld. De post onvoorzien is 2.195 gulden groot. B. en W. noemden de financiële toestand van de gemeente gezond en deelden me de dat een bedrag is geraamd voor de aanstelling van een tweede gemeente werkman. De bevolking nam in 1960 met twintig personen toe. De raad be treurde het dat de Vlamingpolder nog niet gerioleerd kan worden en verheug de er zich over dat op het kampeerter rein enkele verbeteringen zijn aange bracht. De raadsleden wensten geen algeme ne beschouwingen te houden en ver langden evenmin artikelsgewijze behan deling van de begroting. Het college van B. en W. werd geprezen om de duidelij ke toelichting, die de begroting vergezel de. De woonruimte commissie werd herbe noemd en de E.H.B.O. krijgt een subsi die van 125 gulden. De Hagedoornstraat zal voortaan Slee doornstraat heten. Het raadslid P. C. de Bruijne had er namelijk op geattendeerd dat in dit deel van de gemeente een Ha gedoornstraat en een Meidoornstra s.t worden aangetroffen. Hagedoorn is ech ter, zei hij, een andere naam voor meidoorn. De raad besloot daarom wij ziging te brengen in de naam van de Pagedoornstraat. Op het kruispunt van de Ringdijk en de Provinciale weg zal een wegwijzer worden geplaatst en B. en W. werden gemachtigd de levering van een motor spuit met opbouw van een trekker- man- schappenwagen op te dragen aan de N.V. gebr. Kronenberg te Hedel voor 16.232 gulden. Aan het slot van de vergadering deel de de voorzitter mede dat tot vreugde van de ingezetenen zich een schoenma ker zal gaan vestigen in Cadzand. De man komt uit Haarlem, deelde de bur gemeester de nieuwsgierige raadsleden mede. Naar aanleiding hiervan liet men zich voorts verleiden tot het houden van be schouwingen over de betekenis van de Vestigingswet. Men was het er echter daarna wel over eens, dat deze aange legenheid niet tot de competentie van de raad van Cadzand behoort, doch een aangelegenheid voor Kabinet en Kamer GOES, 29 dec. Export en industrievei ling: Cox orange pippin 1 80-85 77 75-80 74 83; 70-75 78—84 65—70 67—72 60-65 40—47; 55-60 18—27; 2 d 5—13; 2 60-65 40; 55-60 18; Goudreinette 1 85-95 28; 75-85 32; 65-75 22; 2 d 9—15; 2 85-95 28; 75-85 25—30; 65-75 18— 21; jonathan 1 80-85 28; 75-80 32—37; 70-75 33- 44: 65-70 28—39; 60-65 21—24; 2 d 911; 2 80-85 17—24; 75-80 18—31; 70-75 23—32 65-70 1926; 60-65 1216; Golden delicious 1 80-85 4754; 75-80 75-80; 70-75 55—58; 65-70 42—45; 60-65 31; 2 d 15; 2 80-85 43—48 75-80; 70-75 4149; 65-70 37—40 60-65 24—29; Lombarts calville 1 80-90 26-i28; 70-80 26—31; 60-70 21— 27; Doyenne du cornice 1 85-90 89—90; 80-85 99; 70-75 101; 65-70 96 2 d 75—80; 2 80-85 84; 75-80 91; 70 75 94; 65-70 93—65; St Remv 1 75-85 9—13; 9—13; 65-75 11; 2d 8—11; Giéser wildeman 1 60-70 30; 50-60 17; Op monster: Conference 1 65-75 51; 55-65 43—44 2 55-65 35; Legipont 1 75-85 44; 65-75 42; 60-65 43—44; Verpakt fruit: Goudreinette 1 85-90 43 80-85 4-2; 75-80 4043; gewone veiling: Cox orange pippin grof 2140; fijn 1016; goudreinette grof 18—'22; fijn 1013; jonathan grof 1121; fijn 5—12; golden delicious grof 1538; fijn 9—->18; lombarts calville grof 15; fijn 8; con ference 2 d 25: grof 33—35; fijn 22—26; legi pont grof 1517; fijn 9; doyenne du cornice grof 79-80; fijn 57—66; St Remy grof 8; gie- ser wildeman grof 19—20; fijn 11. KRABBENDIJKE, 29 dec. Jonathan I 80-85 22, I 75-80 28. I 70-75 35, I 65-70 32—33. I 60-65 18. II 80-85 21. II 75-80 23—27, II 70-75 28—31. II 65-70 24—26, II 60-65 14—16 III gr 18. Golden Delicious: I 80-85 45, I 75-80 49, I 70-75 49—50. I 65-70 40—43, I 60-65 27, II 80- 85 33—43. II 75-80 36—48, II 70-75 36—48, II 65-70 33—41, II 60-65 15—31. II D 8—19, III gr. 2538, III fijn 8—20, kroet 519. Glorie van Holland: 85-95 22, I 75-85 22—25, I 65-75 18. III gr. 16, III fijn 10, kroet 3. Goudreinette: I 85-95 32, I 75-85 30, I 65-75 21. Winston; III gr. 17, kroet 11. Conference: I 65-75 51, I 55- 65 42, II 65-75 40—43, II 55-65 37—38. II D 18.60—24,70. IIÏ gr. 34, III fijn 21. Verpakt: Winston: I 80-85 42. I 75-80 46. I 70-75 41—50, I 65-70 41—43, I 60-65 30—31. SCHERPEN'ISSE, 29 dec. Uien middel 15.52., aanvoer 1\2 ton. ST. ANN ALAND, 29 dec. Uien bonken •15.42., middel 15,41„ export 16,30., drielingen 12,99., picklers 20.-., aanvoer 120 ton. ST. MAARTENSDIJK, 29 dec. Beursbe richt. Tarwe 20—29, gerst 24—25, haver 24 25. groene erwten 30—32, schokkers 30—32, bruine bonen 6570, blauwmaanzaad 8095 ST. MAARTENSDIJK, 29 dec. Uien 40-55 15.56, 55-70 16.6115.88; bonken 15,91; drielin gen 13.70; picklers 20.48. Aanvoer 130 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5