Minister Beerman aanwezig bij aankomst spijtoptanten Gunstig politierapport na verkeersovertreding Melkfederatie nam afscheid van twee bestuursleden Afscheid mej. Bosschaart van Chr. Kleuterschool op Bree Verkeersfout met tragisch gevolg Bruinisse wordt kleine gemeente Geen tweede U.T.S. voor Zeeland „Opgeruimd staat start in Bergen op Zoom ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad V ruchten Controleur Volkers nam afscheid hij Stoomtram Walcheren WATERMANINVLISSINGEN Voorspoedige reis van Tandjong Priok naar Nederland Meesten gingen weg om de kinderen WEKFLES- OP WEKKING Getuigenverhoor Goes vrijwel afgesloten Kon. onderscheiding voor A. J. Davidse Weer busdienst van Roosendaal naar Frankrijk 43 JAAR KLEUTERONDERW Receptie op 4 januari Chr. en openbare u.l.o. scholen onder een dak Laatste bijeenkomst raad Oosterland Nieuwe show van Lucky Rolling Huldiging dammers in 's-Gravenpolder Aanwijzing schatter Installatie van burgemeester Axel AFSCHEID J. BOL Padvinderij viert jubileum Jongen gegrepen door sorteermachine Jaarvergadering van Waarheid en Eenheid Vrijdag 30 december 1960 Protestants-Christelijk De huidige economische situatie wordt gekenmerkt door een alle ver' wachtingen overtreffende sterke ex pansie van de produktie, een volle dige werkgelegenheid, gepaard gaan de met een rustige prijsontwikkeling en een bevredigend verloop van de betalingsbalans. Dat is het beeld, dat zich aan ons opdringt, wanneer wij het jaar 1960, dat bijna ten einde is, beschouwen. Wanneer wij ons niet be geven in politieke beschouwingen, in de zin of het thans demissionaire ka binet al of niet zal terugkeren, dan staat toch wel vast, dat een nieuw optredend kabinet een gunstige eco nomische toestand vindt, die bij een strakke beleidslijn gehandhaafd kan worden. Wanneer wij de cijfers la ten spreken en die vertolken een heel duidelijke taal dan zal men moeten toegeven dat het drietal mi nisters in de sociaal-economische sec tor een knap stuk werk heeft ver richt. De produktie ten opzichte van 1959 vermeerderde met zestien pro cent, de investeringen namen toe met vijftien procent, terwijl de particnlie- re consumptie een vermeerdering te zien zal geven van ongeveer zes pro cent. Ten slotte kunnen wij stellen, dat de koopkracht van het Neder landse volk met ongeveer negen pro cent is toegenomen. Een beeld, dat objectief gezien als een stuk toegenomen welvaart voor vele bevolkingsgroepen kan worden genoemd. De verwachtingen voor 1961 zijn hoog gespannen. Dit ver eist, alleen al om de verwachtingen, beheersing en beperking. Immers, het is beter de bestaande situatie te doen voortduren dan door overijlde aan spraken de gehele conjunctuur in ge vaar te brengen. Niet voor niets heeft minister De Pous in zijn grote eco nomische rede in de Kamer enkele weken geleden daarop gewezen. In dit vlak moet bijvoorbeeld het afwij zen van het openbreken van de col lectieve arbeidsovereenkomsten van de metaalarbeiders worden gezien. Het overbestedingsgevaar kijkt om de hoek. De vakbeweging met name zal de nodige zelfbeheersing moeten tonen, omdat een salarisverhoging voor de werknemers pas reëel kan zijn als ze koopkrachtvermeerdering tot gevolg heeft. Anders is het ge win zeer problematisch. In de socia le sector van het maatschappelijk le ven is weliswaar wat onrust ontstaan als gevolg van dit stijve overheidsbe leid, maar niet vergeten mag wor den, dat het juist is gegaan en nog steeds gaat om de welvaart van de arbeidende bevolking. De vrije loon politiek is nog steeds een vrijere loonpolitiek. Niemand verlangt naar vooroorlogse toestanden en daarom zijn regering én parlement gerechtigd iets na te laten, wat men meent, dat valt binnen het begrip vrijere loonpo litiek. Het geheel overziende kan met dank baarheid geconstateerd worden, dat het kabinet De Quay in de afgelopen twaalf maanden, weliswaar met de conjuncturele wind mee, een knap stuk werk heeft verricht. Het zou bij zonder te betreuren zijn als het drie manschap in de sociaal-economische sector vervangen moest worden. Het nieuwe beleid heeft reeds vele vruch ten afgeworpen. MIDDELBURG. In verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd werd zaterdag in het directie- kantoor van de N.V. Stoomtram Wal cheren afscheid genomen van controleur Volkers. Namens commissarissen en Dagelijks Bestuur sprak de heer Spren- ger de scheidende employé toe. Hij wees er op, dat de heer Volkers in zijn 33-jarige diensttijd veel lief en leed heeft meegemaakt, maar dat hij onder alle omstandigheden steeds voor het be drijf heeft klaargestaan. De directeur, de heer Van Manen, me moreerde verscheidene toevalligheden, die in het leven van de scheidende functionaris waren voorgekomen en dan gelijk vielen met een gebeurtenis in het bedrijf. Het laatste treffende voorbeeld was wel, dat de heer Volkers het be drijf gaat verlaten, terwijl ook de naam van het bedrijf ophoudt te bestaan. Als blijk van waardering werd hem een horloge met inscriptie aangeboden. Ook de echtgenote van de heer Volkers werd letterlijk in de bloemetjes gezet. Namens de personeelsvereniging sprak de heer v. d. Horst en bood hem een tafelaansteker aan. De heer Vader sprak namens de chef. het administra tie personeel en alle aanwezige colle ga's. Na afloop dankte de heer Volkers alle aanwezigen, waarna voor het overi ge personeel de gelegenheid werd ge boden afscheid te nemen van de heer Volkers, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Huizen niet verkocht TERNEUZEN. Notaris K. J. Hoving heeft donderdagmiddag in hotel Du Com merce gepoogd ten verzoeke van de familie A, de Bruin-Loof het huis met schuur en erf aan de Axelsestraat 49 openbaar te verkopen. Het ten verkoop aangebodene werd ingehouden voor 10.500.-. Voorts zou ten verzoeke van de heer Joz. de Zeeuw het huis met schuurtje en erf Lang-^ Kerkstraat 88 in het open baar worden verkocht. Er werd echter geen bod gedaan. VLISSINGEN. Donderdag morgen omstreeks tien uur meerde aan de kade van de N.V. Haven van Vlissingen het rege ringsschip „Waterman". Op 6 december was dit schip uit .Tandjong Priok vertrokken met aan boord 124 spijtoptanten en repatriërenden. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, arriveerde onmiddelijk na aan komst van het vaartuig in de Soheldestad om de uit Indonesië komende passagiers welkom te heten. Aan board voerde hij ge sprekken met enkele gezinnen- spijtoptanten, gezagvoerder I. J. Risseeuw, de beide geesteijke leidslieden mej. ds. J. H. Stege- iman en pater Augustijn C. J. Agase uit Culemborg en de maatschappelijk werkster mej. P. J. A. M. van Tiel. De bewindsman vertrouwde ons na afloop toe, dat hij bij vele passagiers een groot gevoel van onzezerheid had bespeurd aan gaande de toekomst van Indo nesië. De meesten waren ver trokken omdat zij hun kinderen een westerse opvoeding wilden geven. Mr. Beerman noemde het probleem ingewikkeld. Het ka binet kan volgens hem de deur niet openzetten voor iedereen. Elke aanvraag voor een visum zal afzonderlijk bekeken moeten worden. Bovendien is het de ervaring van de minister, dat tien procent van de verzochte visa niet wordt afgehaald. HANDJEVOL Het aantal van 124 spijtoptanten is voor een schip als de „Waterman", dat een capaciteit heeft van 800 passa giers, vrij klein. Maar dit kwam om dat de toestemming van Indonesië om Soerabaya en Tandjong Priok aan te lopen pas werd ontvangen toen de „Waterman" allang in Sydney (Aus tralië) was aangekomen, waar zoals bekend emigranten werden afgezet. Voor vele spijtoptanten kwam dan ook de vergunning te laat. Zodoende zag Wij leven in een tijd van hoog conjunctuur, maar in grote de len van de wereld is dat anders. Een van deze gebieden is Grie kenland. De bevolking leeft er onder de meest kommervolle omstandigheden. Om hierin ver betering te brengen heeft de Wereldraad van Kerken dit ge bied opgenomen in haar hulp programma. Al verschillende ja ren werkt het echtpaar Blankers uit Noord-Beueland in dit latid. Een van de problemen waarvoor het gesteld wordt is het ontbre ken van de nodige reserves om de bevolking in de winter te voeden. Gemakkelijk opgelost zult u denken; er zijn toch wek- flessen waarin je de zo koste lijke vitaminen voor de winter kunt conserveren. Zo doen vele Nederlandse huisvrouwen het, maar in Griekenland is dat niet mogelijk om de eenvoudige re den dat er geen wekflessen zijn. Dit Zeeuwse echtpaar zou wan neer het de beschikking had over een aantal van deze fles sen, veel goed werk kunnen doen. Mocht u ergens nog wat flessen te veel hebbendan zijn ze altijd welkom om de bevol king van het Griekse dorpje Farakla te helpen. Ook giften, waarvoor dan weer flessen kun nen worden aangeschaft, zijn welkom. Voor hen die deze ac tie daadwerkelijk willen steunen volgt hieronder het gironummer van de oecumenische stichting. Dat nummer is: 5 2 61, ten name van Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen te Rotterdam, met op het strookje de vermelding: Actie wekfles. Goederen voor Farakla kun nen worden gezonden aan: Kou- dekerkseweg 15, Biggekerke. MIDDELBURG. De rechter-com- missaris te Middelburg heeft het ver hoor van de getuigen in het onderzoek, dat wordt ingesteld om na te gaan of door ambtenaren of bestuurders van de gemeente Goes strafbare feiten zijn ge pleegd, nagenoeg afgesloten. Een getui ge moet nog worden gehoord. GOES De heer drs. J. J. van IJs sel. directeur van de keuringsdienst van waren in het district Goes, die met in gang van 1 jan. a.s. is benoemd tot directeur van de keuringsdienst in het gebied Utrecht heeft gisteren afscheid genomen als voorzitter van de Zeeuwse melkfederatie en is namens de federa tie hartelijk gehuldigd. De heer Van IJssel werd twee jaar geleden voorzit ter, juist in de moeilijke periode van het begin van de standaardisatie. De heer G. Rokx. vice-voorzitter van de federatie, merkte op dat het in belang rijke mate aan de heer Van IJssel te danken is geweest dat de aanvankelijke moeilijkheden spoedig konden worden overwonnen. Deze woorden van dank gingen ver gezeld van de aanbieding van een mo derne boekenkast. Voorts werd afscheid genomen van de Zeeuwse melkfederatie. De heer Rokx sprak hartelijke woor den van dank tot de heer Van Varik, en bood hem een hoogtezon aan. Deze bijeenkomst werd gehouden in hotel De Korenbeurs. slechts een handjevol kans tijdig voor vertrek naar Nederland gereed te zijn. Het was minister Beerman nóg mee gevallen dat er 124 spijtoptanten aan boord waren gekomen. De anderen zullen moeten wachten op de „Zuider kruis", die binnenkort uit Indonesië zal vertrekken. De stemming onder de passagiers is gedurende de reis uitstekend geweest. Het Kerstfeest aan boord werd op de meest prettige wijze gevierd. Katho lieke en protestantse kinderen zaten naast elkaar in de grote salon, ter wijl hun stemmetjes getuigden van de geboorte van het Kind. Pater Agasi vertelde ons, dat het de veertiende keer was dat hij een reis met spijtop tanten en repatriërenden maakte. „De mensen zijn vo! moed en vertrouwen. Zij hopen in Nederland een goed on derkomen te kunnen vinden". Daar over zei minister Beerman nog het volgende: „Het is wel duidelijk, dat deze spijtoptanten niet altijd in een kontraktpension kunnen blijven. Door dat veien echter financiëel niet al te sterk staan zullen voor hen woning wetwoningen moeten worden gevon den, maar u weet hoe op het ogen blik de situatie is...!" Mr. Beerman erkende, dat de huisvestingsmoeilijk heden groot zijn, temeer omdat de grootste werkgelegenheid zich voor doet in centra waar de meeste wo ningnood is. NIET LASTIG De ervaringen in Indonesië van de thans gedebarkeerde spijtoptanten lopen sterk uiteen. De enige volbloed Ne derlander, die de thuisreis maakte, de architect-aannemer L. Luyendijlc uit Malang, zei dat ,,hij in Indonesië was gebleven indien hij geen kinde ren had gehad". Men maakte het hem in 't geheel niet lastig, ,,'t Was uiteraard een kwestie van geven en nemen", vertelde hij, „maar u be grijpt, ik heb een dochter van een jaar of twintig en een zoon. Boven dien heeft de kwestie-Nieuw-Guinea ook bijgedragen tot mijn vertrek. Er is maar een klein vlammetje nodig om de verstandhouding tussen beide landen nog verder te verslechteren. Maar het feit dat mijn dochter werd gekozen in het Indonesisch volleybal zestal tegen Japan bewijst toch wel, dat men ons daar in ere hield". Heel anders waren de wederwaardighe den van een 60-jarige administrateur bij een suikerfabriek (hij wilde zijn naam niet noemen). Toen hij een vi sum had aangevraagd kwamen Indo nesische legerfunctionarissen bij hem een onderzoek instellen in de hoop be leidsfouten te vinden. Dat lukte even wel niet. „De toestand in Indonesië wordt langzamerhand onhoudbaar", meende hij, „vooral sociaal-econo misch gezien bevindt het land zich in een chaos". De heer Bruin, scheikundeleraar aan Veertig jaar bij Waterschap ZIERIKZEE. De heer A. J. Dafid- se, die veertig jaar in dienst is geweest bij het Waterschap heeft de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau ontvangen. De koninklijke onderscheiding werd hem gistermorgen tijdens een bijeen komst in 's Lands Kamer uitgereikt door burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester, die er aan herinnerde dat de heer Davidse veertig jaar geleden ibegon als klerk en opklom tot kommies a. Naast zijn werk bij het Waterschp ver vulde de heer Davidse ook tal van an dere functies, o.a. het voorzitterschap van de jongelingsvereniging op geref. grondslag, het lidmaatschap van de commissie van beheer der Geref. Kerk en voorts was hij bestuurslid van de a.-r. kiesvereniging. De burgemeester bracht nog in herin nering dat de heer Davidse in de be zettingstijd een werkzaam aandeel had in de activiteiten van de Trouw-groep. Namens het Waterschap sprak Dijk graaf A. M. Geluk, die een enveloppe met inhoud aanbood. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer H. Koe- voets, oud-voorzitter van de a.-r. kies vereniging, ds. IJ. Tiermersma, geref. predikant en de 'neer J. W. van den Doel, vriend van de jubilaris. De heer Davidse dankte voor de on derscheiding en de woorden van hulde. Half jaar intrekking van rijbewijs BERGEN OP ZOOM. Voor het Bergen op Zoomse kantortgerecht moest terecht staan mej. A. C. B. wonende te Boschkapelle in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 22 oktober jl. had zij op de Wouwse- straatweg onder Bergen op Zoom een bestelauto, bestuurd door C. F. van Dorst voorbij gereden, doch toen een tegenligger naderde, had zij de bestel auto willen snijden. Bij deze poging de weg was door de regen zeer glad was zij gaan remmen en gaf weer gas met het gevolg dat de wagen ging slip pen en zij de macht over het stuur kwijt raakte. Daarna reed ze tegen een langs de weg staande boom. De gevol gen van deze aanrijding waren zeer tragisch. Haar moeder, die in de auto zat, kwam om het leven, terwijl haar vader zeer ernstig werd gewond. Getuige Van Dorst was van mening dat mej. B. heeft geaarzeld wat zij doen moest, toen ze hem wilde passeren. De of ficier van justitie mr. Thijssen was van mening, dat mej. B. op dat moment niet had mogen passeren en nog min der mogen snijden. Het wettig en over tuigend bewijs van schuld achtte hij aanwezig. Mej. B. reed pas twee maan den en zij had weinig ervaring op de weg. De officier kon het zich wel in denken. dat verdachte niet was ver schenen, omdat oude wonden werden onengehaald. Hij zei van mening te zijn dat het verkeer beschermd moet worden en het is voor mej. B. het bes te dat zij gedurende lange tijd de rij bevoegdheid kwijt raakt, aldus de offi cier. Hii eiste tegen haar een geldboete van vijftig gulden subs, tien dagen en een school in Soerabaya, vertrok naar Holland, „omdat er voor hem geen toekomstmogelijkheden meer waren. Ik voelde mij achteruitgesteld door Indonesische leerkrachten. Bovendien konden mijn vrouw en kinderen niet meer rustig leven. Ik hoop nu in Ne derland ergens een boterham als che micus te kunnen verdienen". CORVEEËRS De heer A. Damwijk (60), voormalig kantoorhoofd bij het hooggerechtshof in Djakarta, bewaart al evenmin pret tige herinneringen aan zijn verblijf ln Indonesië. „Mijn zoon Karei was zo ontmoedigd nadat voor de tweede keer een visum was geweigerd, dat hij ais verstekeling aan boord ging van de „Oranje". In Singapore werd hij echter ontdekt. Het resultaat was: twee maanden brommen. Dit was voor mij aanleiding met des te meer kracht een „exit-permit" te verkrij gen." Werkloosheid en ziekte waren voor een 55-jarige technicus uit Djakarta aan leiding naar Nederland te gaan. Drie jaar duurde het niettemin voor hij met zijn gezin (vrouw en vier kinde ren) een kans kreeg. Nadat hij zon der werk was gekomen steunde hem aanvankelijk nog zijn zuster, maar toen de kosten te hoog werden sprong de katholieke Kerk bij. Zoals bekend had een groot aantal In donesische bedienden in Soerabaya de „Waterman" verlaten. Van de nood werd evenwel een deugd gemaakt, want uit de passagiers meldden zich dertig vrijwilligers om als corveeërs op het schip dienst te doen. Onderweg heeft dit in het geheel geen moeilijk heden gegeven. De „Waterman" zal nu in Vlissingen worden verbouwd. Een werkje van enkele maanden. Het geschiedt in op dracht van de N.V. Scheepvaartmaat- schappij „Trans-Oceaan". Een grote salon zal worden bijgebouwd, terwijl er ook een zwembad zal komen. Het totale aantal bedden zal na de ver bouwing 840 bedragen. Na herindeling Schouwen BRUINISSE. Burgemeester C. H. van der Linde heeft in de laatste ver gadering van de gemeenteraad de sa menvoeging van de gemeenten op Schouwen-Duiveland een feit van ver strekkende betekenis genoemd, dat Bruinisse wel onberoerd liet, maar de gemeente toch degradeerde van op een na de grootste tot op een na de kleinste gemeente van het eiland. In deze vergadering deelde de burge meester mede, dat in 1960 negen raads vergaderingen zijn gehouden, terwijl het college van B. en W. 33 keer vergader de. Besloten werd o.m. het doen her stellen van de woningwetwoningen in het kader van het zgn. zoutschade- herstel. en verder tot de aanschaf van een nieuwe brandspuit en het opheffen per 1 januari 1961 van de faecaliën- ophaaldienst. De mosselkwekers kunnen over het algemeen op een bevredigend jaar te rugzien. De plaatselijke industrieën wa ren het gehele jaar door volop met or ders bezet. Uitbreiding zou zeker moge lijk zijn. De toezegging werd verkregen, dat in 1961 de Dorpsweg zal worden herbestraat. ROOSENDAAL De N.V. Stoom tram Walcheren heeft gisteren de auto busdiensten van Roosendaal naar de Franse grens, waarmede vorige week i.v.m. de stakingen in België een begin was gemaakt, doch die werden stopge zet nadat in de omgeving van Brussel een bus met stenen -was bekogeld, weer hervat. De N.V. Stoomtram Walcheren Iieeft financiële relaties met de N.V. Ned. Spoorwegen en is, nadat in België sta kingen waren uitgebroken, waardoor het treinverkeer onregelmatig werd, ver zocht van Roosendaal tot de Franse grens treinpassagiers per bus te ver voeren. Men rijdt nu een andere route door België dan verleden week. BERGEN OP ZOOM. Dank zij de gunstige rapporten van de rijkspolitie uit zijn gemeente werd donderdag de autobestuurder D. L. uit Kapelle-Bieze- linge voor de kantonrechter slechts tot een geldboete veroordeeld en werd de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden, die de offi cier van justitie drie weken geleden te gen hem had geëist, niet door de kan tonrechter overgenomen. Donderdagmorgen werden weer drie getuigen in deze zaak gehoord, name lijk de heer C. J. uit Ossendrecht, de hoofdagent van politie V. uit Roosen daal en de autobuschauffeur J. H. uit Roosendaal. D. L. zou op de rondweg tussen Wouw en Roosendaal op 6 mei j.l. de vrachtauto met aanhangwagen van J. hebben willen passeren en de daarvoor rijdende autobus van H. uit Roosendaal. L. moest dit met snijden oplossen omdat een tegenligger nader de. De autobus was in de berm van de weg gedrukt en had veel schade op gelopen. De chauffeur had daarna aan gifte gedaan bij de politie, wegens z.i. onbehoorlijk rijden van de Zeeuwse vrachtautobestuurder. Volgens C. J„ die uit de weg naar de Wouwse Plan tage was komen rijden, achter de au tobusbestuurder H, was er geen ver keer op de rondweg en had hij een zicht van enkele kilometers. L. had beweerd dat hij was gehinderd door de vrachtauto van C. J. toen deze uit de zijweg kwam rijden. Dit had vori- De School met den Bijbel te Sint- Annaland is aangesloten bij het C.N.S. (Christelijk Nationaal Schoolverband). MIDDELBURG. De oudste kleuteronderwijzeres van Zeeland, mej. E. J. Bosschaart uit Middel burg, neemt op 65-jarige leeftijd afscheid van haar kleine leerlin gen. Bijna 43 jaar lang heeft zij haar beroep met veel liefde en begrip voor de prille mens uitge- geoefend, maar nu, gaat zij toch van haar hoognodige rust genie ten. Want onderwijs geven aan kleuters is moeilijker dan men denkt. „Vroeger gaf men de kleintjes een lei en een griffel of liet hen een uurtje meit de armen over elkaar stilzitten. Dat is nu ge lukkig! niet meer zo", vertelde mej. Bosschaart. „Het is een zware en ver antwoordelijke arbeid." De bejaarde kleuterleidster is in 1895 in Souburg geboren. Haar familie was echter van echt Middelburgse oorsprong en zij zelf heeft ook haar hele leven in de Zeeuiwise hoofdstad doorgebracht. Als jong meisje wilde zij graag on derwijzeres worden. Maar dat vond geen goedkeuring bij haar ouders, want in die tijd was de studie voor een ambt bij het onderwijs maar voor enkelen weggelegd. Dan maar kleuterleidster, be sloot zij en volgde de toenmalige cursus voor het kleuteronderwijs in Vlissingen. Op 21-jarige leeftijd stond zij voor het eerst voor een klas kleintjes. En zij heeft nooit spijt van h-aar -keuze gehad! Horren voor de ramen Zij is al die lange jaren van haar ambt dezelfde school trouw gebleven: de Christelijke kleuterschool in de Bree. Zij maakte nog mee, dat voor de ramen van het gebouw donkerblau we horren waren bevestigd en dat de ZIERIKZEE De leerlingen van de (Christelijke- en Openbare U.L.O.-school in Zierikzee zullen na de Kerstvakantie de beschikking krijgen over een nieu we school. Deze scholen, die tot op he den in twee afzonderlijke gehouwen wa ren ondergebracht, koenen nu in één ge bouw. Op 9 januari zai de officiële opening plaatsvinden. Oude gebouwen, waarvan er één da teert uit de 17e eeuw, en ruimtegebrek vormden de aanleiding tot het besluit een nieuwe school te bouwen, waarin zowel het Christelijk als het Openbaar U.L.O. ondergebracht zou worden. In oktober 1958 werd met de bouw reeds een begin gemaakt. Halverwege werd echter duidelijk, dat de nieuwe school de grote toevloed van leerlingen niet zou kunnen herbergen. Er werd toen besloten er twee vleugels, elk van twee lokalen bij te bouwen, hetgeen de nodige vertraging in de oplevering van het werk met zich meebracht. Het nieuwe gebouw, dat de vorm van een E heeft, bevat zestien lokalen plus een natuurkunde- en een tekenlokaal. OOSTERLAND. De raad van Oos terland heeft gisteravond in de laatste vergadering vele waarderende woorden gericht tot de scheidende voorzitter, bur- gemeeste S. W. A. Laurense. Nadat de geloofsbrieven van de nieuwe leden voor de raad van Duiveland waren onderzocht en in orde bevonden, sprak wethouder L. M. Bolle. Deze benadrukte dat er steeds een prettige samenwerking met de burgemeester was geweest. „Onder alle omstandigheden was er een band." Namens het college dankte hij voor het beleid waardoor er veel in de ge meente was bereikt. Doelend op de ge- rezen moeilijkheden van de afgelopen mtrekking van de rijbevoegdheid voor iaren merkte de heer Bolle op dat „het de tijd van een jaar. De kantonrech ter mr. P. C. Goderie vond de overtre- ding hoogst ernstig. Het ongeluk had wellicht voorkomen kunnen worden wan neer mej. B. meer rijvaardigheid had gehad. Het vonnis luidde dertig gulden, subs. 6 dagen en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van zes maan den. college er door liefde, vertrou-wen en geduld in was geslaagd Oosterland stankvrij te maken". Vervolgens voerden nog verschillende raadsleden het woord. Burgemeester Laurense memoreerde in deze vergade ring de geschiedenis van de gemeente j tie, paal en perk wil Oosterland en sprak zijn dank uit voor gaan stellen aan de ver- de betoonde samenwerking van de raad. I vuüing en verontrei- Mej. Bosschaart. kleuters met drie of vier in één bank zaten. Dat is natuurlijk allemaal veranderd. De drie voorzitters van het schoolbe stuur, die het genoegen hadden met me juffrouw Bosschaart samen te werken, hebben allemaal hun steentje bijgedra gen de oude school een modern uiter lijk en innerlijk te geven. Tegenwoordig is -het interieur fleurig en goed onderhouden en werken de leid sters met het modernste materiaal. Omdat tegenwoordig bijna alle ouders hun kinderen kleuteronderwijs laten ge nieten is de school in de Bree dan ook overvol: 108 kinder'en. En er staan nog velen op de wachtlijst. Mejuffrouw Bosschaart heeft dan ook de nieuwe scholen uit haar oude school zien groeien. Nu gaat zij dan van haar rust genie, ten. Met ingang van 31 december gaat zij voorgoed de school verlaten. Maar dat velen de in Middelburg overbeken de kieuteronderwijzeres niet zó maar laten gaan, bewijst de receptie op woensdag 4 januari in de aula van de School van de Hervormde Gemeente op de Zuidsingel, waar bestuur, ouders, leerlingen en oud-leerlingen officieel van haar afscheid gaan nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De provincie Zeeland zal er geen tweede UTS bij krijgen. In een nota betreffende de spreiding van uitgebreid technische scholen die de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. G. C. Stuhen- rouch, hij de Tweede Kamer heeft in gediend, zegt hy dat de totale bevolking van het eiland Schouwen-Duiveland te gering is om het stichten van een UTS hier verantwoord te doen zijn. De staatssecretaris zegt te verwach ten dat de in 1959 te Vlissingen gestich te gemeentelijke school op den duur een gedeelte van Zuid- en Noord-Beveland zal gaan bestrijken. Daarnaast mag worden aangenomen dat de nieuw te stichten school te Bergen op Zoom leer lingen zal aantrekken van het oostelijk deel van Zuid-Beveland. BERGEN OP ZOOM. De roller- balletclub „Lucky Rolling" heeft een nieuwe show ingestudeerd waarvan op 6 januari a.:s. in hotel Mulders te Ber gen op Zoom de gala-avond wordt ge geven. Het is een show, die bestaat uit vier taferelen. Dit jaar is vooral de nadruk gelegd op het tempo van de show, elk tafereel is een afgesloten geheel compleet met een finale. Buiten de rolschaatsleden van Lucky Rolling doen ook mee de Lucky-Ballerina's onder leiding van me vrouw Niepce. 'S-GRAVENPOLDER. In de alge mene ledenvergadering van de damver eniging 's-Gravenpolder, die onder voor zitterschap van de heer A. Dubbelman werd gehouden in Ons Dorpsleven, zijn de winnaars van het afgelopen seizoen gehuldigd. De wisselbeker ging naar de hoogstgeklasseerde, de heer G. Blom, terwijl bij de jeugd Nic. Tramper kam pioen werd. Voor het in de vorige competitie hoogst aantal behaalde punten kon de heer L. Boogert worden aangewezen. De bestuursleden A. Dubbelman en F Harthoorn werden herkozen. Voorts werd het 10-jarig bestaan van de vereniging in herinnering gebracht. De oprichters van deze vereniging, de heren A. J. Geensen en J. Walrave, heb ben derhalve eei van hun werk. Van de bij de oprichting aanwezige leden zijn er momenteel nog 5 lid. Na afloop van de vergadering werd nog een sneidamtoernooi afgewerkt, waaraan 24 personen deelnamen. De be slissingswedstrijden wezen de heer F Harthoorn ais winnaar aan, die een lauwertak in ontvangst mocht nemen. Van de jeugdleden, die eveneens daar aan deelnamen en zich goed verweer den, is Edie Wiskerke de beste gewor den. Harde klap van koe HEINKENSZAND. Tijdens het melken kreeg de heer C. Musse een klap van een koe die zeer ernstig bleek te zijn. Dr. H. P. van Maanen achtte overbrenging naar het ziekenhuis nodig, waar geconstateerd werd dat de arm van de heer Musse was gebroken. 'S-GRAVENPOLDER. In de onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen in het verenigingsgebouw gehou den bijeenkomst is door de eigenaren van de t.b.v. de wegverbetering Goes- 's-Gravenpolder benodigde gronden als schatter aangewezen notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes. Als diens plaatsver vanger is aangewezen de heer J. Kake- beeke te Wolphaartsdijk. De schatter voor de provincie is de heer S. A. N. van Oeveren te Wol phaartsdijk. BERGEN OP ZOOM.— In de Markiezenzaal van het stadhuis heeft burge meester ir. L. A. H. Pe ters het plaatselijke ac tiecomité „Opgeruimd staat netjes" geïnstal leerd. Het is het eerste plaatselijke actiecomité in Nederland dat is ge vormd op verzoek van de Stichting Recreatie die in het voorjaar van 1961 een nationale cam pagne tegen de vervui ling van ons land gaat voeren onder het motto „Opgeruimd staat net jes". Burgemeester Peters die de centrale werkgroep van de nationale cam pagne, die voor deze plechtigheid naar Bergen op Zoom was overgeko men en het te vormen actiecomité toesprak, vond het een goed idee, dat de Stichting Recrea- niging van straten, bos sen en velden. Hij noem de het een voorrecht het eerste actiecomité in ons land te mogen installe ren. Omdat Bergen op Zoom er zo vroeg bij is, moet men niet denken dat Bergen op Zoom bij zonder vuil is, in tegen deel, aldus de burgemees ter. Hij hoopte dat de actie tot gunstige resultaten zal leiden en installeerde daarna het eerste actie comité. Hierna werd het woord gevoerd door de voorzit- er van het actiecomité le heer H. van Ginne- cen. Hij schetste de tot standkoming en het initi atief van dit nieuwe co mité. Men zal zich gaan beraden op de taak die men op zich heeft geno men en op het scheppen van de voorzieningen die effect op zullen leveren. Hij noemde enkele prac- tische punten, voldoende papierbakken in de stad, picknickplaatsen in de bossen, voldoende vuil nisemmers en bakken, zodat er geen vuilopslag plaatsen meer te vinden zullen zijn in sommige stadsdelen. De heer J. de Zwart sprak namens de Stichting Recreatie en noemde het verheugend dat het initiatief in het gehele land prettige weerklank heeft gevon den. Parade Tot slot was er een gro te parade van personeel en materiaal van de ge meentelijke reinigings dienst. De stoet werd ge opend door een drum band, terwijl van de ge meenten Roosendaal, Vlissingen, Breda en Den Haag wagens van deze diensten naar Bergen op Zoom waren gekomen. ge week een getuige, K. uit Biezelin- ge. die toen bij L. in de cabine mee reed, ook verklaard. Zowel C. J. ais H. bleven bij hun ver klaring dat zij al ver op de rondweg reden voor D. L. hen voorbij kwam rijden. Uit de getuigenverklaring van de agent bleek ook, dat de aanrijding zeker 900 m. van het kruispunt was ge beurd. Vast stond dat L. bij het inha len eerder naar rechts was gegaan dan nodig was. Hij had ernstig gesneden en gehinderd. De officier van justitie persisteerde bij zijn eis van drie weken geleden: een boete van vijftig gulden subs, tien dagen en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van zes maanden. De verejediger van D. L„ mr. M. A. v. d. Hout uit Amsterdam, voerde aan dat zijn cliënt gehinderd was door de vrachtauto van J„ die uit de zijweg na derde. Hij meende dat L. in een nood- positie was gebracht. De kantonrechter veroordeelde D. L. tot een boete van vijftig gulden subs, tien dagen en wil de, gezien de gunstige rapporten van de politie geen ontzegging van de rij bevoegdheid opleggen. De civiele vor dering van de autobuschauffeur werd toegewezen. AXEL. De heer M. K. van Dijke zal op donderdag 5 januari, des middags om twee uur, als burgemeester van de gemeente Axel worden geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester zal van Perkpol- der worden afgehaald door de heer A. J. M. Kesbeke, wnd.-burgemeester. Om half twee wordt het gezelschap aan de Nieuwendijk verwacht. Van dit punt wordt stapvoets via de Stationsstraat, Noordstraat, ged. Weststraat naar de Markt gereden. Na afloop van de raads vergadering wordt in restaurant „Zo- merlust" een receptie gehouden. Van kwart voor zeven tot half acht krijgen de bevolking, verenigingsbesturen e.d. gelegenheid om in dit restaurant de nieuwe burgemeester gelukwensen aan te bieden. Om kwart voor acht zullen de Axelse muziekgezelschappen zich op de Markt opstellen, waarna de heer Van Dijke om acht uur een toespraak tot de burgerij zal houden. Tot slot wordt een muzikale rondwandeling ge houden. YERSEKE. De heer J. Bol, hoofd van de Elout van Soeterwoudeschool te 's-Gravenhage heeft het onderwijs met pensioen verlaten. Woensdagavond 4 jan. a.s. zal hij in zijn school afscheid nemen van de ouders en oud-leerlingen met een receptie. De heer Bol werd in 1895 te Yerseke geboren en ontving zijn opleiding aan de Chr. Nprmaallessen te Goes. Hij be gon zijn loopbaan als onderwijzer te Oudelande waarna hij gedurende de mobilisatie 1914'18 in militaire dienst, was. Na zijn demobilisatie werd hij on derwijzer in zijn geboorteplaats, om vandaar als hoofd naar Andijk te ver trekken. De heer Bol behaalde diplo ma's Schoolraad en de acten Frans en Engels en ging als hoofd naar Alphen a.d. Rijn. In 1937 volgde hij wijlen de heer A. Tjepkema op als hoofd van de Elout v. Soeterwoudeschool te 's-Gra venhage. Zolang het middenstandsdiplo ma bestaat heeft de heer Bol aan de opleiding daartoe deelgenomen. Hij heeft de Geref. kerken van Alphen a.d. Rijn en van 's-Gravenhage-West als ou derling gediend. 6 De door de leerlingen van de Zon dagsschool te Bruinisse gehouden collec te voor de kinderen van Hongkong bracht het mooie bedrag van 137,50 op. HEINKENSZAND. Op 1 januari 1961 bestaan de beide Heinkenszandse Padvindersgroepen, de „Schout bij Nacht Doormangroep" der N.P.V. en de „Guy de Fontgallandgroep" der V.K.J.B., vijftien jaar. Om dit feit op heugelijke wijze te vie ren hebben de beide groepen gezamen lijk een binnenkampvuur gehouden. Welpen en Verkenners, alsmede enke le Voortrekkers van beide groepen voer den leuke kampvuurrecreaties op, afge wisseld met het zingen van vlotte lied jes en het afvuren van enthousiaste yells; een spannend verhaal droeg zeer bij tot het welslagen van de avond. Deze jubileumviering in eigen kring stond onder leiding van de Groepsleider van de „Schout bij Nacht Doorman- groep", Hopman J. P. de Regt. De Plaatselijke Commissie van deze groep was eveneens aanwezig. De avond werd gesloten door de voor zitter van beide groepen, de heer mr. dr. A. J. J. M. Mes. Voorafgaande aan deze intieme vie ring van het derde lustrum organiseer de de „Schout bij Nacht Doorman- groep" een uitgebreide oliebollenmaal tijd voor haar leden in het eigen Hoofd kwartier „Kadogro" ter afsluiting van het jaar 1960. Het ligt in de bedoeling van deze groep om eind januari a.s. een jubi leumrevue op te voeren voor het pu bliek. BRUINISSE. De 12-jarige Henk La gendijk uit Rotterdam, die zijn vacantie doorbracht bij de commissionnair J. van den Berge te Bruinisse was al en kele malen gewaarschuwd, niet te dicht bij de aardappelsorteermachine te ko men in de sorteerloods van de firma A. van den Berge te Bruinisse. Toen hij desondanks toch weer op de machine klom werd zijn das gegerepen door een der bewegende delen, met het gevolg dat zijn keel werd dichtgeknepen en hij met zijn hoofd werd mee getrok ken tussen de poelies van de sorteer- band. Hij verloor het bewustzijn, maar ge lukkig wisten de in de loods aanwezige heren A. J. Geluk en L. Kik Cz„ de ma chines te stoppen en terwijl Geluk het zware lichaam wist op te tillen werd de jongen door Kik losgesneden. De jongen werd aan het hoofd gewond. BODEGRAVEN. De persvereniging Waarheid en Eenheid, die het gelijkna mige veertiendaagse blad uitgeeft, houdt op zaterdag 7 januari haar jaarverga dering in het voormalige tramstation te Amersfoort. In deze vergadering, die om drie uur begint, spreekt na de in- en externe verenigingsaangelegenheden de heer P. M. J. Mekkes over het on derwerp Door het geloof. Laatste raadsvergadering DREISCHOR. De raad van deze gemeente zal hedenmiddag 5 uur voor de Laatste maal in openbare vergade ring bijeenkomen. De agenda vermeldt een zestal punten w.o. de voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening 1959; goedkeuring van de rekening van de gemeentelijke instelling voor sociale Zorg te Dreischor over 1959 en restau ratie der Ned. Herv. Kerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3