Maigret: vaste gast in Britse huiskamers Het harde geslacht ZWITSAL Rupert Davies de man die Simenon zich droomde HOEST UW KIND...? KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD Uit de kerken Vrijdag 30 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 O 3 televisie WITH THE HEW BLUE "MICROHITE" FILTER radio UITSTEKEND DEBUUT RECHTER BEKEEK „HET" ROOD Laatste slachtoffer vliegramp begraven vandaag 1 -•■o- m Van onze correspondent LONDEN Elke maandag avond verschijnt in honderd duizenden Britse huiskamers een fors gebouwde man met een ruig gezicht op het beeld scherm. Dat. is de 44-jarige Ru pert Davies, een bekend toneel speler, die al verscheidene we ken als inspecteur Maigret, Georges Simenon's befaamde schepping, voor een uurtje span nende ontspanning komt zor gen. Elke maandagavond zendt de B.B.C.-televisie een episode uit, een afgerond en op zich zelf staand ge heel, van een van Simenoros verhalen. Het s-taat al vast dat de B.B.C. in elk geval tot november 1961 zal door gaan met de Maigret-uitzending en. Geen Brits toneelspeler had ooit een verbintenis met de Britse nationale omroep van zo lange duur als Rupert Davies. Ook al is men niet dol op de mis daad histories, waar de televisie in Engeland de kijkers in zo ruime ma te op tracteert, de uitzendingen van Maigret zijn een waar genoegen. Mai gret is anders. Geweld komt er bijna niet in voor. De episodes uit het le ven van de bekende Franse politie- inspecteur zijn intelligent geschre ven; de misdaad wordt er op scherp zinnige wijze in ontrafeld, dankzij de snitse verhoren die Maigret zijn slachtoffers afneemt. Alles concen treert zich bij de verhalen op het spel van Rupert Davies. GOEDE GREEP De B.B.C. heeft met hem een bij zonder gelukkige greep gedaan. Da vies is een acteur met een ruime er varing, eerf ideale Maigret. Dat zei trouwens Georges Simenon ook, toen Davies hem in Parijs bezocht waar hij was voor een reeks opna men die de B.B.C. maakte voor de Maigret-uitzendingen. .,Zo had ik hem me al lang voorgesteld!" riep de schrij ver uit toen hij Davies zag, met zijn geestig, zeer expressief gezicht. Kupert Davies is precies wat de le zer van Simenons verhalen voor zijn geestesoog ziet: de vaderlijke chef, de inspecteur die de misdadigers onver biddelijk ontmaskert, maar op een keurige manier. En toont hij eens zijn verontwaardiging, zijn minachting voor een van zijn arrestanten, dan is het ook een intens gemene schurk! KRIJGSGEVANGENE Davies begon zijn loopbaan op zee. bij de Britse koopvaardij. Drie jaar voer hij als officier. Toen brak de oor log uit en kwam hij bij de Marine- luchtvaartdienst terecht, waar hij waarnemer werd. In augustus 1940 vloog hij mee tijdens een operatie mijnenleggen voor de Nederlandse kust ter hoogte van Goeree. Zijn toe stel vloog zo laag, dat het de golven raakte. De bemanning redde zich met de rubberbootjes. Een Duitse marine tanker pikte Davies en zijn piloot op. Als Duits krijgsgevangene maakte Rupert Davies voor het eerst kennis met het Amsterdamse Carlton Hotel, waar destijds het hoofdkwar*' van de Luftwaffe was gevestigd. a de oorlog zag hij het terug toen hij met de Old Vic in Nederland optrad. Het was overigens in Duitse krijgsgevan genschap dat Rupert Davies als amateur begon met toneelspelen. OLD VIC Na de oorlog bleef Davies het toneel trouw hij maakte er zijn beroep van. Bij de Old Vic speelde hij twee en een half jaar, in de loop waarvan hij in veel Europese landen kwam, en ook ver daar buiten: Amerika, Cana da. Zuid-Afrika zag hij toen hij bij de Young Vic speelde. En nu is het voorlopig Maigret voor de televisie waar Rupert Davies zijn handen aan vol heeft: elke dag repe teren en enkele keren per week opna men maken, want elke maandagavond komt er een nieuwe episode van Mai gret op de beeldbuis. Nog nooit waag de de B.B.C. zieh aan zo'n lange reeks uitzendingen. Uit verscheidene landen zijn er al verzoeken gekomen de se rie over te nemen. Davies houdt van de televisie. Dat zegt hij waarlijk niet alleen omdat hij een aantrekkelijk contract met de B.B.C. heeft. (Dat verzekert hem o.a. ook van drie hoofdrollen in televisie stukken na afloop van de Maigret-se- rie) ,,In 1946 speelde ik voor het eerst voor de televisie", vertelde Davies. ..Televisie vergt het meest van een acteur van alle media waar toneel voor gespeeld wordt. Ik ben meestal erg teleurgesteld", voegt hij er be scheiden aan toe, ,,als ik me zelf zie in een te voren opgenomen uitzen ding." Waarschijnlijk speelt een der episo des van Maigret in januari zich af in Amsterdam. Misschien komt Rupert Davies dan naar Nederland voor op namen die daar gemaakt moeten wor den. De B.B.C. pakt de zaken groot aan voor Maigret. Advertentie De meest gerookte filtersigaret in Amerika m Nederland verkrijgbaar. 20 st. f vandaag 1 bekeken VRIJDAG De heer Van den Bo- gert, die alles weet over de Rotter damse tram, en de Multatuli-specialist de heer Bij zijn vanavond weer aan bod in Theo Eerdmans' quiz Je neemt er wat van mee (21.00, Hilv. 2). In hqf NCRV-programma kunt u om 20.15 weer de boeiende rubriek Prisma beluisteren. Ditmaal biedt Prisma o.m. een kennismaking met de Ame rikaanse vocaliste Marge Dodson, het nieuwe Latijns-Amerikaanse ensemble ..Luana y conjunto alegrón", en een klankbeeld over Veranderend Afrika. Om 21.10 volgt een hoorspel in Oude- jaars-sfeer. Het orgel in de Sint Janskerk te Gouda is gerestaureerd en vanmid dag om tien over half drie (Hilü.2) kunt u luisteren naar een bespeling van het herstelde instrument door de cantor-organist van de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam. George Stam. Uitgevoerd worden composities van Pachelbel, Clèrambault en J. S. Bach. De violist Jo Juda treedt uanauond om vijf over elf (Hilv. 1) solistisch op met het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Jo Juda is de solist in Bartoks eer ste vioolconcert (op. posth.) Het programma wordt besloten met een uitvoering van Ravels Alborada del grazioso. DE K.R.O. heeft gisteravond zijn 33ste en laatste Vademecum van Jan Willem Hofstra ten grave gedragen. Anton van Duinkerken was ditmaal de onderhoudende causeur. Overigens hoeft de kijker om dit afscheid niet al te veel te treuren, omdat de K.R.O inmiddels alweer een nieuwe kunstru briek op stapel heeft staan. Hoofdschotel van de avond vormde hot televisie-spel Een ander mens van Iain MacCormick. Geen vrolijk, doch doorgaans wel een onderhoudend stuk. Wel moeten wij bezwaar aantekenen tegen de wijze waarop auteur en ver taalster de sfeer bij een krantenredac tie meenden te moeten tekenen. De bij herhaling gebruikte uitdrukking „een stukje schrijven" (en dat dan nog wel voor de voorpagina) deed nogal kin derlijk aan. Overigens zat het stuk niet onaardig in elkaar en het werd goed vertolkt. Dit gold in het bijzonder de danseres Han Rijnbeek, die haar de buut maakte als actrice. Zij doorstond de vuurproef uitstekend en zette een bijzonder geloofwaardige Russin op het scherm. Louis Borel wist ons als hoofd redacteur helaas niet te overtuigen. Jenny van Maerlant, Frits Butzelaar en Ton Kuyl gaven goed spel te zien. Luc van Gent tekende voor een uitstekende regie. 6. In het kort ZATERDAG 31 DECEMBER VRIJDAG Mr. Hiltermann opent vanavond het tv-programma met een prognose over de buitenlandse politie ke mogelijkheden in het nieuwe jaar (20.30). Na de actualiteitenrubriek Flits (21.00), ziet u om 21.30 weer een Per ry Como Show, met als gasten o.a. Tommy Sands en The Crosby Brothers. Jan Brusse besluit de avond met Parijse belevenissen in zijn program ma ,.Met het oog op...." (22.10). Vlaanderen: 20.30 Première; 21.15 filmintermezzo; 21.25 liedjesprogram ma Anne Shelton; 22.00 Ten huize van prof. dr. Van der Essen. België Frans: 20.30 Orfeo, opera van Monteverdi; 21.45 Metamorfozen: Moderne schilderkunst in Vlaanderen. De gebruikelijke terugblik op het nieuws van het afgelopen jaar brengt de Duitse televisie vanavond van 20.20 tot 21.20. Daarna een doorsnede uit een New-Yorks cabaretprogramma uit de twintiger jaren. Rupert Davies als inspecteur Maigret (boven) Inspecteur Maigret (Rupert Da vies) drinkt met zijn vrouw (Helen Shingler) op de goede afloop van een van zijn avonturen, die de BBC-teievisie iedere maandagavond op het beeldscherm brengt. (onder) AMSTERDAM (ANP) „Het is in derdaad rood", zei de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, toen hij gistermiddag de wo ning van de modekoning Dick Holthaus ?-a? Vondelstraat in Amsterdam ver liet Hij was daar binnen geweest om zelf te zien hoe de entree van het huis eruit zag. De bewoonster van een deel van het huis, mevrouw C. C. Rijk, die zich psy- chocuriënte noemt, had een kort geding tegen Dick Holthaus aangespannen; zii had geëist dat de couturier ,,dat af schuwelijke rood" zou laten verwijde ren. Haar raadsman had er vorige week op gezinspeeld dat de rode kleur een cachet van lichte zeden aan het huis geeft. De uitspraak volgt volgende week donderdag. MÜNCHEN (Reuter) Het laatste slachtoffer van de vliegtuigramp in München, waar op zaterdag 17 decem ber 53 mensen het leven verloren, is gisteren begraven. Niemand wist wie het was, of het een burger uit München dan wel een van de Amerikaanse inzit tenden van het toestel was. 84 Om tegemoet te komen aan de zwarigheden, die ontstaan waren door het weinige voorland dat op de getroffen, plaatsen bestond, gaf Zijne Majesteit verlof om zoden voor de nieuw aan te leggen dijken op de schorren te steken, hetgeen anders ten strengste verboden was. Voorts werd er een bevel uitge vaardigd betreffende het loon van de rijswerkers die enige malen in ver zet gekomen, waren tegen de uitbe talingen. De keizer gebood dat zij tevreden moesten zijn met het vast gestelde loon van twaalf stuivers per dag voor de meesters en vijf tot zes stuivers voor de knapen. Gillis Borne deelde verder mede dat de kleine gaten alle gestopt wa ren. De winter en het aanhoudend natte voorjaar hadden, de werkzaam heden ernstig belemmerd, zodat er aan het gat voor Lodycke en aan de Creekse sluis nog zo goed als niets gedaan was. Over de wijze waarop deze beide grote doorbraken gestopt moesten worden geraakten de sa mengekomen mannen het oneens. De één wilde beginnen met het verster ken der half afgegraven middeldij- ken om op die manier brokje voor brokje het land droog te krijgen. Een tweede meende dat het land als ver loren, moest worden beschouwd. Geen mens zou nog in staat zijn om de zee tegen te houden, die bij ieder ge tij over de lage middeldijken heen- stroomde. Trouwens, de meeste daar van waren al zo ver verspoeld dat er niets meer te redden viel. Cornelis Janszoon, die er ook was. stelde voor om een vingerlinck voor het Lodyckse gat te leggen. Als het gelukte om die breuk af te sluiten zou het lager gelegen land vanzelf droog worden. Bij dat voorstel barstte er luid ge schreeuw en gepraat los. Niemand wilde er van horen dat de heer van Lodycke zo zou bevoordeeld worden. Zijn land zou het eerste droog wor den want het lag hoger dan de am bachten van Nieuwkercke, Duvene, en Couwerve. Er was al meer dan genoeg gepraat. Het werd nu tijd om ook eens iets te doen. De zomer stond voor de deur en er was geen akker die bezaaid kon worden. In het land van Cruninghe had ook water gestaan, maar daar hielp men el kaar, terwijl hier de een de ander geen gestoken zode en geen schuier aarde gunde. Midden in dat tumult sprong Claes van Romerswale op de tafel en be gon met zijn rauwe stem boven de anderen uit te roepen Hij was het met de mannen eens die vonden dat er iets gedaan moest worden. Hem DOOR DICNATE ROB BERTZ kon dit twistzieke en op eigenbaat bedachte volk niets schelen; het ging hem om het land. Niemand moest daarom denken dat de Lodyckers hun deel niet zouden willen bijdra gen. Hij wist niet of er in Bergen andere besluiten genomen waren, maar hij stond hier als erfzoon van Lodycke en hij wilde vechten voor zichzelf en voor het kleine kind, dat als een verjaagde in Schakerloo zat. Claes wist zelf niet meer wat hij zeide. De woorden rolden over zijn lippen. Hij 'klappertandde en zag zo grauw dat een van de mannen achter hem kwam staan omdat hij bang was dat de jonker van de tafel zou vallen. De boeren, de ambachtsman nen, de dijkgraven en hun gezwore nen, ze waren allemaal stil gewor den. Daar stond dan Claes van Ro merswale, van wie ze gedacht had den dat hij één lijn zou trekken met zijn trotse vader. En hij zeide dat het hem niet kon schelen welke be sluiten er in Bergen genomen waren. Dat betekende dat hij tegen zijn va der in wilde gaan! Met open monden stonden ze naar hem te kijken. Terwijl Claes sprak trok'hij een beurs te voorschijn. Hij rukte het sluitkoord los en liet de goudstukken over de tafel rollen tot op de vloer. Het was zijn laatste geld. Als hij nu voer moest kopen voor zijn paard of nieuwe zolen on der zijn schoenen wilde laten maken, zou hij dat moeten betalen met geld van Berta. Van zijn vader wilde hij niets meer ontvangen. Alleen van Lodycke wilde hij het hebben, van zijn eigen land. En als dat nooit meer droog zou kunnen worden, kon hem het laatste geld ook niets meer sche len. Claes vocht tegen zijn tranen. Een grijze mist trok voor zijn ogen. Lo dycke zou nooit meer bovenkomen. Hij wist het. Hij had de stroom ge zien die om het kasteel woelde! En hoe diep de akkers onder water za ten! En al het verdronken vee en de dode boeren! Cornelis Janszoon hield hem tegen. Het was duidelijk merk baar dat de stemming, die eerst te gen de Lodyckers was geweest, nu omgeslagen was- ten gunste van hen. Blijf bij ons, jonker, zei de dijk graaf. Of zeg tenminste waar wij U kunnen vinden om verslag uit te brengen over het verloop der verde re besprekingen. Claes duwde hem opzij. Ner gens, nergens zal ik nog te vinden zijn. Het paard dat uit de stal van het huis Vermuiden kwam, stond in een herberg. Claes vergat het dier en liep regelrecht naar het veer. Hij had nog nauwelijks klein geld genoeg over om de boot te betalen. Maar toen hij aan boord was, liep hij er weer af. Wat zou hij tegen Berta moeten zeggen als hij weer in Scha kerloo kwam? Misschien was het toch beter om naar Bergen te gaan. Zijn vader moest weten wat hij te gen de ambachtsmannen en pachters gezegd had. Een eind verder lag een kleine boot, die hem naar Bergen kon brengen. De schipper wilde het zonder betaling doen. mits Claes tij dens de vaart zou helpen om de zei len te hijsen, want zijn knecht was ziek. In het Bergse huis had vrouwe Jo anna weken achtereen in angst en vrezen geleefd om haar zonen. Joos en Arjen waren in Romerswale waar de zwarte dood huis hield en Joris zat op het kasteel, dat bij iedere vloed meer ondermijnd werd. Claes en Berta woonden wel buiten de stadspoort, maar toch zo dicht bij dat de ziekte hen gemakkelijk zou overvallen. In die dagen was Adriaen nog al tijd vervuld van zijn plannen om naar eigen wil en inzicht te trachten het Lodyckse land terug te winnen. Het water moest in de oude bedding van de Vernoudsee geleid worden. Vroe ger liep de Vernoudsee diep het land in. Langzamerhand was de vaargeul verzand en helemaal dichtgeraakt. (Wordt vervolgd.) RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 1.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V.d. jeugd. 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw. 10.00 V d kleuters. 10.15 Gram 10.35 Chansons 11.00 V d zieken. middag 12.00 Middagklok noodklok 12.04 Pro menade ork 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer 13.20 Lichte muz 13.50 V d jeugd 14.00 Amateurmuz. 14.20 Lichte muz 15.10 Gram 15.30 Vaticaanse act. 15.45 Gram 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Klass muz 16.50 Sportuitz 17.00 V d jeugd. avond 18.00 Gram 19.00 Nws 19.10 Spieghel his- toriael 1960, klankb 20.00 Licht progr. 21.f~ Gram. 22.30 Nws 22.40 Gevar. progr. 23.40 Gram 23.50 Gebed voor oudejaarsavond en Te Deum. 24.00 Toespr- 0.05 Gram NCRV 0.30 Toespr 1.00 Gram 1.30-2.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, lezing 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. middag 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tuinb meded. 12.^3 Hammondorgelspel 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Sportuitz 13.45 Gram 14.00 V d jeugd 14.35 Omroep ork (Om 15.30 -15.50 Boekbespr) 16.45 Vragenbeantw 17.00 Gram 17.15 60 minuten. I960, klankb. avond 18.15 Nws 18.30 Lichte muz VPRO: 19.00 Actie Toltén 19.30 Kerkdnst 20.45 Dit jaar lezing 20.55 Nws VARA: 21.00 Oudejaars- avondprogr. 22.00 Gram. 23.00 Nws 23.15 Gevar. muz. 23.45 Uren, dagen, maanden, jaren. 24.00 Klokgelui 00.01 Nieuwjaars- toespr 00.10 Gram AVRO: 00.30 Nieuw- jaarstoespr 00.3202.00 Gram. televisie NEDERLAND NCRV: 17.00—17.30 V de kind 20.30 Ca- baretprogr NTS: 21.00 Jaaroverz NCRV: 21.35 Film 21.45 Filmprogr 22.00 Jaarover zicht 22.10 Zwaan kleef aan, TV-musical. NTS: 23.05 Binnenl. jaaroverz 23.35 Mu- zik progr 00.0000.15 Pauze 00.1501.00 Nieuwjaarsprogr. DUITSLAND 16.30 Gevar.progr 17.0018.00 Richard Seewald vertelt over zijn leven. (Regionaal progr: 14.00 WDR: Die Woche Hier und Heute. 18.40 NDR: progr overz 18.45 NDR: Die Nordschau; WDR: Hier und Heute. 19.25 NDR: Uit New York meegebracht. WDR: Brettl.) 20.00 Nws 20.05 TV-klucht. 22.15 Gevar progr 23.50 Muzik progr Daarna: Het gehele Duitsland: land en steden in de jaarwisseling. 00.15 Licht progr. BELGIë VLAAMS 16.00—18.00 V d jeugd 19.00 Folkl dans film 19.20 Humoristische filmschets 19.30 oimipnl. jaaroverz. 1960. 20.15 Perry Como show. 21.05 TV-spel. 21.35 Schlagerparade 1960 22.05 Oudejaarsavondrevue 23.05 Amus progr v d Westd TV 23.45 Nieuwjaarswen sen 23.50 Spaans ballet 00.15 Oudejaars- avondprogr v d NTS(dl.l) 00.30 Spaans bal let 00.45 Oudejaarsavondprogr v d NTS (2e dl.) 01.00 Laatste groet uit Oostende. BELGIë FRANS 19.00 V de vrouw 20.00 Journ. 20.30 Ge- var Oudejaarsavondprogramma. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met imiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiuiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiwimtiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiitiiiKiiiiniiuiiimHmiwiiwnHmmHinmimHiitimiiiiimwiiniimiiiiiiitiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimir KINDER HONING SIROOP4 25. Bejubeld door een enkele voorbij ganger en muzikaal begeleid door de marinefanfare, kwamen Kappie en de zijnen tenslotte voor een krullerige ge vel tot staan. „Gaat u binnen. Terwijl de hofmaar schalk u vertelt hoe u zich tegenover Fidelio Bombastos moet gedragen, zal ik de generaal op de hoogte gaan stel len van uw bezoek!" sprak Admiraal El Catrol. „Wat een lefpet...' zei Okki, nadat de admiraal verdwenen was. „Alsof wij niet weten, hoe we ons moeten gedra gen! Ik weet best dat je met twee woorden moet spreken en met mes en vork eten, als je aan de wal bent." „Hm. Ze schijnen hier allemaal nogal van bombast en versiersel te houden," bromde Kappie. Hij had opgemerkt, dat h*t paleis heel wat kleiner was, dan de indrukwekkende gevel had doen ver moeden. „Nou begrijp ik, waarom die lui hier tevreden zijn met een opblaasbare vloot.." vervolgde hij. „Alles hier wordt groter opgeblazen, dan het in werke lijkheid is!" „Ja,1 prevelde de maat. „Als er hier dus ellende en narigheid komt, is die ook vast groter dan ergens anders..." NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam. Watergraafs meer: G. C. Tromp te Alkmaar. Be dankt voor Waddinxveen (vac. J. van der Haar) C. Vos te Bennekom: voor Dirksland: J. C. Schuurman te Bles- kensgraaf. Kerkeraadsverkiezingen Lutherse kerk MIDDELBURG. De Evangelisch- Lutherse Kerk hield kerkeraadsverkie zingen in Middelburg, Vlissingen en Groede. Herkozen zijn de heren J. H van de Ven uit Sint-Laurens en D. Meii er uit Goes voor de kerkeraad in Mid delburg, de heren F. A. A. Douglas en J. R. Harting, beiden uit Vlissingen voor de raad aldaar en de heer W. L. Karreman uit Breskens voor de raad in Groede. In hotel Storm te Bminisse werd voor de leden van de voetbalvereniging Bruse Boys en andere belangstellenden een film vertoond over de techniek van het voetbalspel.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2