Stakers vinnig door mislukken van hun actie De mensen die spijt kregen ,Goed heertje" van Barneveld hielp met andermans geld Kans op terugkeer Kabinet-de Quay blijft gunstig Na bejubeld vertrek een droeve thuiskomst temidden van chaos Chief Whip FELLE BRAND IN LONDEN WIM IBO BIJ DE V.P.R.O. De Bilt: Zachter PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Lok* nummer* 13 cent Abonnemenisprij* f 0,56 per week, 7,per kwartasl' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— Vrijdag 30 december 1960 LAATSTE NIEUWS Kreten Halve ton verdween uit medelijden op ieders lip! Uitbreiding ONDANKS FELLE REDE VAN KAMERLID Auto te water - een dode HAL doet bestelling bij Wilton Het weer overal ZES JAAR GEËIST VOOR OVERVAL Geen rechtsvervolging BARENDRECHTS CAFÉ OP ZONDAG OPEN Douane vindt meisje in kofferruimte Kleuterschool afgebrand Schat van Madame de Pompadour gevonden? Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. 3. BREUKES Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009, redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604. Post bus 26, Vlisslngen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen, N.euwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad 16e JAARGANG No. 4743 KONING TERUG IN BRUSSEL BRUSSEL (ANP) Gis teravond hebben stakers bij Verviers een autobus bescho ten. Er vielen geen slacht offers. Eveneens bij Verviers lijn verscheidene werkwilli gen door stakers afgetuigd. Er waren verscheidene ge wonden. Patsdoor de ruitBetogende stakers hebben gisteren de route van hun protestmars door de hoofdstraten van Brussel gemarkeerd met inge gooide ruiten van winkels en bank- Van onze correspondent BRUSSEL. Een kleine stoet glinnuend-zwarte auto's voorafgegaan door twee motoragenten, joeg gisteravond door de vuile en slecht verlichte straten van de Belgische hoofdstad. Het was de stoet van koning Boudewijn en koningin Fabiola die hun huwelijksreis in Spanje hehben moeten afbreken vanwege de ernstige toestand in hun land. Hun ge zichten stonden strak en zij keken verrast op, toen zij op en bij het vliegveld door kleine groepjes men sen werden toegejuicht. Niemand was voor een officiële begroeting aanwe zig. Het belangrijkste nieuws dat zij bij hun terugkeer in het paleis vernamen was dat er nieuwe botsingen zijn geweest in de grote steden, dat er gewonden zijn gevallen en dat de stakers volharden in hun actie terwijl de regering daar steeds krachtiger tegen poogt op te treden. „Eyskens aan de galg!!" Honderden malen is het gisteren weer uitgeschreeuwd tijdens de betogingen van stakers, die talrijker worden nu de actie eigenlijk stagneert. Men kon het horen in Brussel en in Luik, maar ook in de kleine zwarte en onooglijke industriedorpen van de Borinage. Die kreet moet men natuurlijk niet hele maal letterlijk nemen. In het Waalse land pleegt ze te worden afgewisseld met andere, even onvriendelijke kreten, met het zingen van de Internationale en dikwijls ook van de Marseillaise. Op Vlaamse betogingen blijft de Marseil laise achterwege. Men kent er net zo min de woorden van als van de Bra- bangonne. Men hoorde gisteren uit de betogin gen, die het verkeer in het centrum van Brussel hinderden, nog andere kreten: „Leve de republiek" en, zonder logisch verband daarmee: „De koning terug". Wèl logisch was, dat op die laatste kreet weer geantwoord werd met „Eyskens naar Spanje". Goed koning Boudewijn is dan te ruggekeerd. „De plaats van de koning is op zijn post", had 's ochtends Col- lard verklaard, de voorzitter van de so cialistische partij. „Wij hebben echter niet om 's ko- nings terugkeer gevraagd", voegde hij er aan toe. Hij had dat beter voor zich kunnen houden, want woensdag stond hij tijdens een betoging op de tribune naast zijn partijgenoot, het kamerlid Busiau, die de stakers onder luide toe juichingen voorhield, dat het hoog tijd was dat de koning terugkwam. Gisteren was de toestand in het Waalse landsdeel duidelijk normaler dan vorige dagen. De openbare dien sten en het spoorwegverkeer functio neerden heter, doch in grote centra wa ren ook de stakingspiketten meer ac tief. Het aantal wer'-willigen nam toe, vooral in Verviers en Namen. In de Waalse provincies blijven echter de verordeningen van de gouverneurs, die met de stakers overeenkomsten hebben moeten sluiten om de stroomlevering voor vitale behoeften te garanderen, de stakers helpen. De bedrijven, die zouden kunnen werken omdat er voldoende personeel is, krijgen onvoldoende stroom. Bij de werkwilligen doet dit de ergernis toe nemen. Bij de gezinnen van de stakers stijgt de zorg voor het dagelijks brood, want veel hebben de stakingskassen tot dusver nog niet uitgekeerd. gebouwen. Het was een vrjj zinloze uiting van ontevredenheid waarbij bovendien nog gewonden vielen onder de mensen die achter de bekogelde ruiten stonden te kijken. Van onze correspondent BARNEVELD. Een dom opgezet en mislukt handeltje in pluimvee is de ondergang geworden van de 42- jarige vertegenwoordiger J. v. d. B. uit Terschuur (gem. Barneveld). Vandaag wordt hij voor de officier van justitie te Utrecht geleid; kort na zijn arrestatie, woensdag, heeft hij al bekend 54.000 gulden te heb ben verduisterd van zijn werkgever, de rneelhandel en veevoederfabriek Hooghiemstra in Utrecht. Het goede heertje van Barneveld zo werd Van der B. genoemd: het is al duidelijk geworden dat hij een deel van de 54.000 gulden heeft gegeven aan mensen die zijn medelijden wis ten op te wekken. Hij kon wel eens royaal zijn. maar aan buitensporighe den is hij zich nooit te buiten gegaan. HANDELTJE MISLUKTE De verduisteringen heeft hij gepleegd in anderhalf jaar tijds. Hij was een pluimveehandeltje begonnen omdat hij van zijn salaris 260 gulden zonder provisie of- iets dergelijks zijn ge zin met vier grote kinderen niet kon onderhouden. Aan de pluimveeboeren verkocht hij kuikens om die te laten opfokken. Hij garandeerde daarbij de kuikens later als kippen tegen een be paalde prijs, terug te kopen. Dat ging aanvankelijk goed, maar toen de prijs van de kippen daalde en Van der B. toch zijn garantieprijs handhaafde, moest hij er geld bijleggen. Dat bijleggen deed hij van het geld van de veevoederfabriek waarvoor hij zelf de rekeningen inde van wat hij verkocht. Dat zou mogelijk zijn ge- - weest omdat de boekhouding van de fabriek alleen de gegevens die Van der B. zelf verstrekte noteerde en niet zou hebben gelet op wat werd afgeleverd. Als vertegenwoordiger kon hij zo dus zonder veel moeite minder afdragen dan hij had ontvangen. Het medelijden van het goede heertje van Barneveld was gauw gewekt. Boeren die vertelden dat er ziekte heerste onder hun kippen, kregen van hem gratis geneesmiddelen, die weer werden betaald met geld van Hoog hiemstra. Als de boeren zeiden dat er kuikens van Van der B. waren doodgegaan, betaalde hij toch de ga rantieprijs. Als er kinderen van de boer bij waren wanneer er werd af gerekend, kregen die vaak een of twee rijksdaalders toegestopt. Eigen machtig verleende Van der B. kortin gen op rekening van Hooghiemstra: hij beschouwde dat als reclame. De fraude is ontdekt doordat geruchten de ronde gingen doen. Zijn werkgever heeft toen na controle aangifte ge daan. Advertentie) 20 STUKS F I - In Vlaanderen viel gisteren een lichte uitbreiding van het aantal sta kingen op te merken, doch de resulta ten waren bij lange niet wat de Vlaam se stakingsleiders er van voorspeld hadden. De zogenaamde algemene sta rring, die woensdagmiddag in Antwer pen was uitgeroepen, beperkte zich tot enkele grote industrieën, doch had ook daar maar gedeeltelijke resultaten. De Vlaamse leiders, die enkele we ken geleden op het landelijke congres van het linkse vakverbond een poging van de Walen om een algemene staking uitgeroepen te krijgen getorpedeerd hadden, doen nu hun uiterste best om tegenover de Waalse kameraden een zo kranig mogelijke indruk te maken. Van die Waalse leiders heeft Renard, de machtige baas van de metaalbewer kers, gisteren toegegeven dat hun sta kingsactie ook een gevolg was geweest van de ergernis over de houding van de Vlaamse syndicalisten. Renard deed overigens dreigend. „De actie kan nog lang voortduren," zei hij. „De stakers hebben tot dusver het on derhoud van de machines en de hoog ovens gewaarborgd, maar zij kunnen daarmee ook wel eens ophouden LONDEN (Reuter) Meer dan driehonderd brandweerlieden waren vannacht bezig met het blussen van een reusachtige brand in een hout opslagplaats aan de Theems. Bewo ners van in de buurt gelegen huizen moesten in veiligheid worden ge bracht toen de hitte van honderden tonnen droog hout de ruiten deed springen en het vuur dreigde zich te verspreiden door overwaaiende vonken. Dicht bij de houtopslag plaats liggen benzinetanks. De fa brieken in de buurt hebben' grote voorraden uiterst brandbare che micaliën. Onder de brandweerlieden waren tegen middernacht al ver scheidene gewonden gevallen. De 27-jarige wielrijder A. Janssen uit Hoensbroek is gistermorgen in zijn woonplaats onder een auto gekomen en gedood. Minister Beerman in gesprek met de familie A. Damwijk, die gisteren met de Waterman in Vlissingen is aangekomen. Het schip bracht 124 spijt optanten en repatrianten naar Nederland. (Zie verder pagina 3) Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Ondanks de rede die het a.r. Tweede-Kamerlid drs. Hazenbosch gisteravond voor de radio heeft gehouden, schijnt het beeld van de informa tiepogingen ongewijzigd gunstig te zijn. Deze pogingen zullen zich, naar wij mogen aannemen, nog uitstrekken tot volgende week, dus niet voor oudejaar tot een goed eind kunnen komen. Het heeft er alles van dat de besprekingen met de ministers Van Aartsen en Zijlstra een grondslag zullen opleveren voor een „reparatie" van het kabinet. Deze reparatie zal dan betekenen dat het kabinet-De Quay ongewijzigd terug komt met handhaving van zijn rege ringsprogram en met hetzelfde extra parlementaire karakter. Dit laatste houdt in dat ook voor deze „reparatie" geen bindende afspraken worden ge maakt. In dit licht bezien zal zich dus een herhaling voordoen van de oplossing die mr. Burger eind mei 1955 vond om het op de huurverhoging gestruikelde tweede kabinet-Drees weer op de zetels terug te brengen. De ontslagaanvrage is toen teruggenomen en daarna werd het wetsontwerp opnieuw ingediend. In de omstandigheden zoals die nu zijn kan de Tweede Kamer de behandeling van de begroting van volkshuisvesting voortzetten op het punt waar deze vorige week donderdag werd afge> broken. BETERE VERHOUDINGEN De teruggekeerde minister Van Aartsen kan dan de aangenomen motie-Van Eibergen naast zich laten liggen en waarschijnlijk zal er dan een andere uitpsraak van de Kamer voor in de plaats kunnen komen. Deze uitspraak moet dus in technische zin, dus zonder dat de fracties zich binden, worden voorbereid. De vooruitzichten daarop en bovendien de mogelijkheid tot verbetering in de onderlinge verhoudingen in de anti revolutionaire kring zijn, naar het ons voorkomt, op dit ogenblik bij zonder gunstig. Even voordat de a.r.- ministers Zijlstra en Van Aartsen bij de informateur prof.De Gaay Fortman aanbelden om bij hem thuis een af rondende bespreking over het wo- ningbouwconflict te voeren, liet drs. Hazenbosch weten dat de plannen van minister Van Aartsen voor 1961 sociaal onaanvaardbaar waren en een eenzijdige vertraging zouden be tekenen in de opheffing van de wo ningnood der „kleine mensen". Des te opmerkelijker waren de uit latingen van deze anti-revolutionaire econoom omdat in de loop van de dag in politieke kringen wel zo ongeveer de mening had postgevat dat de zaken er niet slecht voor stonden. Het had er inderdaad veel van weg dat de brand der emoties van vorige week donderdagavond in de Tweede Kamer was teruggebracht tot een smeu lend vuurtje van zakelijke tegenstel lingen. Op dit vuur kwam de olie van drs. Hazenbosch terecht, die weliswaar zei dat de a.r. fractie niet onwelwillend ten opzichte van dit kabinet had ge staan, maar dat het toch met allerlei zaken soms wel wat stroef was gegaan en hij somde op: Lauwerszee, cocktail party, de lonen in het metaalbedrijf, het landbouwbeleid. De a.r. fractie had herhaaldelijk het hoofd gebogen en hoewel er in de Nederlandse politiek geen behoefte be staat aan scherpslijperij hadden de anti's zich moeten schamen als zij het nu bij het woningbeleid óók hadden gedaan. Zij hadden volgens drs. Hazenbosch niets gevraagd dat buiten de macht van dit kabinet lag. De begrenzing die het kabinet in de woningbouw had willen aanbrengen lag juist in de sec tor van de woningen voor de smalle beurzen, terwijl de vrije woningbouw zijn gang zou kunnen gaan. De a.r. fractie was, zo zei hij, bij dit vraagstuk vóór de tienduizenden slecht gehuisveste jonge gezinnen gaan staan en had op dit punt geen con cessie kunnen doen, hoewel de fractie niet de val van dit kabinet begeerde. Maar toen het kabinet meende de zaak scherp te moeten zetten, was er geen weg terug, aldus drs. Hazenbosch. Het informatiewerk was gisternacht, ter wijl de a.r. politici in Utrecht bijeen wa ren, doorgegaan in Den Haag, waar de in formateur prof. De Gaay Fortman bij zich thuis een langdurige bespreking voerde met de ministers Van Aartsen en Zijlstra. Dit was gisteravond ook weer het geval, aan het slot van een dag die de informateur had gebruikt om het advies in te winnen van de liberale fractieleider prof. Oud en de waarnemend fractievoorzitter van de K.V.P. de heer Andriessen. Hij was 's ochtends naar Rotterdam gegaan om daar prof. Oud op te zoeken en in de namiddag was hij weer terug in Den Haag om in de Eerste Kamer met de heer Andriessen te praten. POGINGEN Zoals de toestand zich gisteren liet aan zien, kon men tot de slotsom komen, dat van a.r. en c.h. zijde in zekere zin ook was getracht te streven naar een zakelijke oplossing van het conflict Dit wil zeggen, dat zij na alle politieke ru moer de tegenstellingen hadden willen terugbrengen tot verschillen van in zicht over de indeling van het bouw programma voor 1961. De fractielei ders van K.V.P. en V.V.D. zullen de informateur er gisteren wel van ver wittigd hebben, dat ook zij een voort zetting van de regeringscombinatie geen strobreed in de weg zullen leggen. Eisen nieuwsdienst GORKUM. Op de rijksweg tus sen Gorkum en Schelluinen is gister avond een personenauto met vijf inzittenden uit een bocht gevlogen en de wetering in gereden. Voorbijgan gers snelden dadelijk te hulp en haalden de inzittenden uit het water. Voor de 24-jarige heer Kiewitz uit Mechelen (Gelderland) kwam de redding te laat. Toen hij op het droge werd gebracht, was hij al overleden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Holland-Ameri- kalijn heeft aan Wilton-Fijenoord' in Schiedam opdracht gegeven tot de bouw van een zusterschip van het m.s. Gaasterdyk en het m.s. Grotedyk. Het nieuwe enkelschroef vrachtschip zal tienduizend ton deadweight meten en van het open-shelterdektype worden. Het moet in juli 1962 worden opgele verd. 4F De huwelijksreis van koning Bou dewijn en koningin Fabiola eindigde gistermiddag abrupt toen de koning besloot naar zijn door stakingen en gewelddadigheden geteisterde land te rug te keren. Gisteravond arriveerde hij met zijn echtgenote op het Brus selse vliegveld, waar noch van de hof houding, noch van de regering een vertegenwoordiger aanwezig was een pijnlijk contrast met het bijna triomfantelijke vertrek van hetzelfde vliegveld, veertien dagen tevoren. (Telefoto) Het K.N.M.I in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Toenemende bewolking en plaat selijk regen of enige sneeuw, ge volgd door stij ging van de tem peratuur, het eerst in het westen en zuiden van het land. Matige tot krachtige zuide lijke wind. MIESJE: Nu al een brievenbus vol nieuwjaarswensen 31 december: zon op 8.48, zon onder 16.36: maan op 16.00. maan onder 7.0... tmp nrsl wind Helsinki geh.bew. O Stockholm geh.bew. O Oslo sneeuw stil K'hagen regen O Aberdeen zw.bew. Z Londen l.bew. zzo A'dam onbew. O Brussel geh.bew. ONO Luxemb. mist ZW Parijs zw.bew. stil Bordeaux regen W Grenoble sneeuw stil Nice onbew. N Berlijn geh.bew. O Frankfort zw.bew ONO München mist stil Zürich geh.bew. NW Genève sneeuw W Locarno onbew. zzw Wenen sneeuw NW Innsbrück sneeuw stil Athene onbew. NW Rome geh.bew. O Ajaccio zw.bew O Madrid zw.bew WNW Mallorca geh.bew. WNW Lissabon l.bew. WNW —1 0 3 1 2 0.1 4 0.4 4 0 7 0 2 0 4 0 1 1 6 1 9 6 2 4 12 0 2 0 2 0 0 1 3 0 3 0 6 0 0 3 0 0.4 16 0.2 8 4 8 6 11 0 Van onze correspondent HAARLEM De officier van de rechtbank te Haarlem heeft gisteren wegens poging tot doodslag zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 35- jarige bedrijfsleider A. M. K. van een taxi-onderneming in Velsen. De man zou in de nacht van 28 op 29 juni in Velsen een 75-jarige weduwe hebben overvallen en hebben bedreigd. In die nacht was de weduwe in haar slaapkamer overvallen door een man die tegen haar riep: „Nu ga je er aan. Ik moet je geld hebben. Beneden staan nog drie kerels. Ik heb ook een revolver. Kom eruit, of word je liever gewurgd." Daarna was een schermutseling ont staan en was de overvaller verdwenen met een tas waarin de weduwe gewoon was haar geld te bewaren. Juist die avond was die tas echter leeg. In de gang van het huis van de wedu we werd later een brillekoker gevonden. Een politiehond wees de bedrijf leider A. M. K. als eigenaar aan. Aan een raam werd groene zeep gevonden die uit het huis waar A. M. K. woonde, afkomstig bleek. Ondanks dat alles heeft de be drijfsleider echter steeds volgehouden dat hij met het hele geval niets te maken had. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De kastelein van café 't Schaapje in Smitshoek, Baren- drecht, die in oktober tegen de politie verordening in zijn café op zondag heeft open gehouden, is gisteren door de Rotterdamse kantonrechter, mr. L. J. de Haan, vrijgesproken van rechts vervolging. De rechtszaak was het gevolg van een principieel geschil tussen de kas telein, de heer C. A. Meijer, en B. en W. van Barendrecht. De heer Meijer wilde zijn café eigenlijk niet op zondag open houden, maar zijn zaak slechts zaterdagsavonds pas om één uur slui ten. Hij had dat B. en W. verzocht. B. en W. achtten het late sluitings uur ongewenst en de raad was het met het college eens, dat het in het belang van de openbare rust was als het ver zoek van de heer Meijer niet werd in gewilligd. De heer Meijer had zijn verzoek ge grond op een arrest van de Hoge Raad in de zaak van de Oudbeijerlandse ca féhouder P. Both. Dat arrest bepaalde dat het café van de heer Both een ont spanningsgelegenheid was omdat men er naar de televisie kon kijken en bil jarten; het zou dus in strijd met de Zondagswet zijn als de gemeentelijke wetgever het voor gesloten zou willen verklaren. Nadat de heer Meijer van B. en W. nul op het rekest had gekregen, hield hij op zondag 30 oktober zijn zaak van negen uur 's morgens tot elf uur 's a- vonds open; sportvissers profiteerden er dankbaar van. 's Middags kwam een adjudant van politie proces-verbaal op maken. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN In een kofferruim te van een Duitse auto heeft de douane van Bunderneuland een zestienjarig dienstmeisje uit Groningen gevonden. Zij was van haar werk niet naar huis teruggegaan en had de Duitsers met de auto gevraagd haar stiekum mee over de grens te nemen. Eigen nieuwsdienst DOORWERTH De houten kleuter school van Doorwerth is gistermiddag tot de grond toe afgebrand. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een kleuter. Het zevenjarige jongetje K. V. uit Doorwerth heeft tenminste een vuur tje zitten stoken bij het schooltje. ROTTERDAM. De negenjarige Henk Toorenvliet uit de Haveriandtstraat liep gisteren vrij ernstige brandwonden op nadat hij in de ouderlijke woning een stuk vuurwerk, een zgn. wonderkaars, had afgestoken. Bij het rondzwaaien van die wonderkaars raakte zijn kleding in brand. Met een brandwonde aan zijn borst is hij opgenomen ln het ziekenhui* aan de Bergweg. Eigen nieuwsdienst BUSSUM Wim lbo wordt pro grammaleider bij de V.P.R.O.-tele- visie. Hij heeft het aanbod aanvaard ofn in het komende jaar een aantal amusementsprogramma's samen te stellen. Daarmee maakt hij dus zijn rentrée bij de televisie, nadat de om roepverenigingen kort geleden de boycot tegen hem naar aanlei ding van de 5 mei-affaire had den opgeheven. lbo komt niet in vaste dienst bij de V.P.R.O., doch zal zich voorlopig alleen in het nieuwe jaar bezighou den met het samenstellen van amu sementsprogramma's. PARIJS Heeft een werkman, die op 23 november bezig was met zijn bull dozer een bouwterrein voor een school nabij het kasteel Bonneuil te effenen, toen de schat gevonden die Madame de Pompadour eens verborgen heeft? Het is een vraag die heel Frankrijk boeit sedert de arbeider Moscatelli op die datum voor zijn bulldozer enkele ge ëmailleerde kisten bloot zag komen, die in de buitenlucht zeer snel uiteenvielen en een honderdtal zilveren munten ble ken te bevatten met de beeltenis van Lodewijk XV en Lodewijk XVI.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1