Veiligheid langs hele kust onvoldoende WATERKERING IN OUDE MAAS AANBEVOLEN Geen eenstemmigheid tijdens beraad van Zuidafrikaanse kerken OMA VEELE OVERLEDEN Westerschelde en Waterweg Lijven open biij Bankdirecteur v. d. Berg kreeg groots afscheid Meer zoet water dankzij Deltawerk Spanning in de tweede klasse Donderdag 29 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 .DELTACOMMISSIE CONCLUDEERT:. Compromis tussen belangen van Dordt en boeren Produktsehap voor zuivel: OMZETBELASTING OP ZUIVEL AFSCHAFFEN GEEN SCHULD AAN BEDRIJFSONGELUK Newyorkse brandweer niet erg bekwaam Verzoek om afschrift verhoren Eichmann ZeelancTs oudste inwoonster 5kCrió kraó cloor ding Dopperkerk draagt zen- in Noord-Transvaal over aan Chr. Geref. Kerken Nieuw-Guineakoerier: halve pagina Hervormden weigeren te tekenen; maar ook Ned.-gereformeerden zijn gereserveerd Scheepvaart Vlissingen Winstpunt: gesprek als zodanig Voorwaardelijke straf geëist tegen arbeiders Raad Souburg bijeen AFSCHEID BIJ P.Z.E.M. STRO VERBRAND Geslaagden stenograaf Schooldamwedstrijden GESTOLEN BROMMERS VERHANDELD 0e Deltacommissie kwam tot drie belangrijke conclusies: 1 De mogelijkheid van overstro ming kan nooit met volkomen ze kerheid worden uitgesloten, Langs onze gehele kust is de vei ligheid van de stormvloedkering onvoldoende. 3 Het telkens weer falen van de dij ken wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat zij voort durend aan zakking onderhevig zijn. De commissie was van mening, dat de versterking van onze storm vloedkeringen niet moet worden aangepast aan de ter plaatse waar genomen hoogste stormvloedstand, zij moet voldoen aan een peil waar bij een aannemelijke en econo misch verantwoorde veiligheid voor de toekomst wordt verzekerd. Daar- Vervolg van pagina 1 om werden voor een groot aantal stations langs de kust de basispei len vastgelegd. Dit zijn de over- schrijdingslijnen voor de storm vloedstanden. Voor Hoek van Holland bijv. werd aangenomen het peil N.A.P. 5 m. Men neemt thans aan, dat die hoogte eenmaal in tienduizend jaar zal worden overschreden. Het aan genomen peil voor dit punt langs de kust ligt nog ruim één meter ho ger dan de in 1953 opgetreden stormvloedstand. Ten aanzien van eerstgenoemde conclusie vestigt de commissie de aandacht op maatregelen tot ver groting van de veiligheid binnen de hoofdwaterkeringen. Zij kunnen de gevolgen van eventuele overstro mingen beperken. Men meent dat de vergroting van de veiligheid in FkE Deltacommissie beveelt de bouw aan van een kering in de AA Oude Maas die in het bijzonder in perioden met kleine afvoeren van de Rijn kan worden gesloten. Zo kan de afvoer van opperwater langs de Nieuwe Waterweg beter worden versterkt teneinde de zoutgrens terug te dringen. Bij zware stormvloed moet de kering kunnen worden opgeheven. de eerste plaats gevonden moet worden in versterking van de hoofd waterkeringen. De commissie ver volgt dat „deze maatregelen ech ter slechts relatief beperkte uitga ven mogen vorderen". Zij denkt daarbij aan de aanleg en instandhouding van tweede wa terkeringen ter beperking van de inundatie en aan maatregelen om het verdrinkingsgevaar zoveel mo gelijk te beperken. Men kan er nieuwsgierig naar zijn wat ten aan zien van het laatste punt wordt be doeld. Vluchtheuvels wellicht? Pikant is de opmerking, dat er voortdurend voor moet worden ge waakt, dat de werken tot vergroting van de veiligheid ook in goede toe stand worden gehouden. De geschie denis leert dat dit van het grootste belang is, zegt het rapport. Wij vernemen, dat aan de beschou wingen over dit facet een bespreking van een mogelijk verdelingsschema voor het beschikbare opperwater is toegevoegd. Het is bekend, dat daar bij de in aanbouw zijnde stuwen in Benedenrijn en Lek een grote rol spe len. Zij zullen evenwel pas in gebruik komen als het Deltaplan in een verde re staat van uitvoering verkeert, nl. als het Haringvliet afgesloten is. Anders zou bij gesloten stuwen niet alleen de rivierstand bij Vreeswijk te laag kunnen worden, maar ook zou dan de zoutwatergrens verder langs Rotterdam landinwaarts dringen. Bij een open Haringvliet zou de afvoer door de Nieuwe Waterweg bij gekana liseerde Rijn en Lek te laag kunnen worden. De stuwen in Benedenrijn en Lek zullen er ook aan meewerken, dat er meer zoet water door de Gelderse IJssel naar het zoetwaterreservoir IJsselmeer kan vloeien. In de verde ling van het Rijnwater: twee-derde naar de Waal en van het overblijven de deel weer twee-derde naar Bene denrijn en Lek en een derde (dus een negende van alle Rijnwater) naar de Gelderse IJssel, komt dan verande ring ten gunste van IJssel en IJssel meer. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Produktsehap voor zuivel wil voor alle zuivelprodukten de omzetbelasting afgeschaft zien. Het besloot gisteren de medewerking van de minister van landbouw en visserij daar voor te vragen. Zoals bekend vervalt per 1 januari de omzetbelasting op boter. Kort geleden hebben enige leden van de Tweede Ka mer erop aangedrongen, dat ook andere zuivelprodukten zouden worden vrijge steld. Het produktsehap vond het nu een mooie gelegenheid zich bij de wens van de kamerleden aan te sluiten. Het uitvoeren van het voorstel zal vol gens het produktsehap geen offer van grote betekenis uit de overheidsmidde len vragen. Met het vervallen van de omzetbelasting op de zuivelprodukten waarvoor die belasting per 1 januari 1961 nog geldt, zal ongeveer tien mil joen gulden zijn gemoeid. Dat bedrag zal voor een belangrijk deel naar het Landbouw-egalisatiefonds vloeien en verder voor een deel ten gunste van de consument komen, zo meent het produktsehap. ARNHEM, (ANP). De Arnhemse rechtbank heeft gisteren de vijftigjarige directeur van een bedrijf in Eist, de heer W. H. H., vrijgesproken van het onvoldoende treffen van maatregelen te gen verspreiding van het giftige insecti cide DNC in zijn bedrijf. Daarr ee be vestigde de rechtbank het vonnis van de kantonrechter te Nijmegen. De officier van justitie bij de rechtbank had vijf honderd gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Op 12 maart van het vorige jaar was in een werkplaats van het bedrijf meer giftige stof in de lucht aanwezig geweest dan normaal, doordat een klepje in een machine was blijven hangen. Omdat de arbeiders in de werkplaats hun veilig- heidskleding hadden uitgetrokken, had de 23-jarige H. Basten een dodelijke ver giftiging opgelopen. De officier van justitie had op de zit ting van de rechtbank gezegd dat de controle op de naleving van de veilig heidsreglementen in het bedrijf onvol doende was geweest en dat de directeur daarvoor zeker ten dele aansprakelijk was. De raadsman van de directeur had betoogd dat zijn cliënt niet verantwoor delijk kon worden gesteld voor fouten van ondergeschikten. Opvarende van Constellation NEW YORK (Reuter). De marine- brandweer zou de grote brand aan boord van het vliegdekschip Constella tion in een half uur bedwongen kunnen hebben indien de brandweercomman dant van New York er zich niet mee had bemoeid. Dit verklaarde gisteren een van de opvarenden van het schip, John Rut- ledge, tijdens het officiële onderzoek dat de marine instelt. Eergisteren had een functionaris van de brandweer van New York beweerd dat de brand zo snel om zich heen had gegrepen omdat er zoveel brandbaar materiaal aan boord rondslingerde. Rutledge zei gisteren dat de Newyork se brandweer zich niet erg bekwaam in het blussen van scheepsbranden had ge toond. Alles was onder zijn leiding goed gegaan tot het ogenblik waarop de com mandant van de Newyorkse brandweer had bevolen dat hij en zijn mannen het brandende schip moesten verlaten om dat zij geen helmen op hadden. Toen zij met helmen op terug waren geko men was de brand in hevigheid toege nomen. Van onze correspondent FRANKFORT a.d. MAIN. De Frankforter officier van justitie, Wolf, heeft door tussenkomst van het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken een verzoek tot de Israëlische regering gericht om een afschrift van Eichmanns verhoren te mogen ont vangen. Bovendien verzoekt hij toe stemming om Eichmann door een ambtenaar van het Duitse O.M. in Israël te doen verhoren. Dit verhoor wordt namelijk gewenst geacht in verband met een proces tegen Krumey en enkele andere voor malige medewerkers van Eichmann. Dat proces heeft betrekking op de organisatie en uitvoering van de de portatie van o.m. Hongaarse Joden en wordt overigens onafhankelijk van het proces tegen Eichmann gevoerd. AXEL Na enige tijd ziek te zijn geweest is gistermorgen in het ziekenhuis te Sluiskil overleden de honderd- zesjarige mejuffrouw Veele uit Axel. Mejuf frouw Veele, in de volksmond oma Veele was de oudste inwoon ster van Axel en daar mee van Zeeland. Oma Veele, tevens op één na de oudste inwoonster van Nederland, was in Axel en omgeving zeer populair. Tot dat zij ziekelijk begon te worden maakte ze vorig jaar (op 105-jarige leef tijd nog dagelijks een wandeling door het dorp. Ze werd 13 april van dit jaar 106 jaar. De oudste inwoon ster van Axel is thans me vrouw Koene-Clarisse. Hayley Mills, het dertienjarige doch tertje van de Engelse filmacteur Jctin Mills, is door de Amerikaanse filmcriti ci uitgeroepen tot de beste jeugdige ac trice van het jaar. Zij werd gekozen op grond van haar spel in de film Pollyan- na van Walt Disney. Het gaat er bij de aanbeveling om wat de commissie onder een kleine afvoer verstaat. Houden we de tot dusver gebruikte maatstaven aan, dan komt het er op neer dat de mond van de Oude Maas voor het grootste deel van het jaar openblijft. De voorgestelQ'e oplossing bedoelt kennelijk een compromis te zijn tus sen de belangen van Dordrecht en die van de boeren. Dordrecht zal in ieder geval blij zijn dat het idee van afdamming geen ingang bij de commissie heeft gevon den. Of het kan accepteren dat het in een tijd van droogte een onbelemmer de vaarweg naar zee moet missen, is de vraag. In het ons verstrekte uit treksel van het rapport van de Delta commissie wordt niet gesoroken over scheepvaartsluizen; misschien wil de commissie de schepen naar Dordrecht bij sluiting van de kering verwijzen naar Nieuwe Maas en Noord. Aan de andere kant zouden de boe ren en hun spreekbuis het Landbouw schap liever een afdamming van de Oude Maas zien, omdat thans ook bui ten de perioden van droogte zoutscha- dë optreedt. Behalve voor het Dordtse scheep vaartverkeer zou afdamming echter ook nadelig zijn voor het waterregiem op de Waterweg. De stroming zou verminderen met grotere verzanding als gevolg. Als plaats van de kering in de Oude Maas kan worden aangenomen het ri- „Langs de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde. die niet voor vol ledige afsluiting althans zeker niet op korte termijn in aanmerking ko men, zullen de bestaande hoofdwater keringen moeten worden versterkt", zo staat er in het rapport van de Del tacommissie. Voorzichtigjes wordt hier gezegd wat ingewijden al lang weten, name lijk: het plan voor een stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg ligt in de ijskast dat het van de baan is kan men niet zeggen, want Rijkswa terstaat verscheurt niet gauw plan nen. De hoogheemraadschappen Delf land en Schieland hebben intussen nieuwe waterkeringen ontworpen, zo viergedeelte tussen de te verbreden Hartelse sluis en het Scheur. Dat moet wel vanwege de duwboten die het Hartelkanaal zullen bevaren, hoog en sterk alsof er nooit sprake van een stormvloedkering is geweest. Het waterschap de Brielse Dijkring bereidt een beveiliging van de zuide lijke oever van de Waterweg voor. De belangen die Rotterdam heeft bij een open verbinding met de zee. die in geen enkele omstandigheid dicht gaat, wegen dan ook zwaarder dan de voordelen van een kering. Bij de stormvloed van 1953 was al duidelijk geworden dat zelfs de kosten van zo n kering niet zouden opwegen tegen de schade die toen werd aangericht. Die schade beperkte zich slechts tot wat ondergelopen kaden. Intussen bestaat nog de commissie van advies stormvloedkering in de Rotterdamse waterweg. Die is opge richt onder druk van verschillende kanten, vooral van het Landbouw schap met zijn adviseur in grondaan- gelegenheden ir. F. P. Mesu. Het Landbouwschap en onder meer de Kamer van koophandel voor de Beneden-Maas wilden zelfs in de Wa terweg een dam met sluizen. Die wens ondervond zoveel tegen kanting dat het Landbouwschap maar voor een stormstuw ging pleiten en de Kamer van koophandel ook de stuw als alternatieve oplossing koos. Als beste plaats voor de aanleg van een stormvloedkering is indertijd het uitstulpsel van het eiland Rozenburg bij het dorp Rozenburg aangewezen. Dan zöu de kering m net uitstulpsel (in den droge) kunnen worden ge bouwd, waarna de rivier zou kunnen worden verlegd. In verband met dat plan in de ijskast rust daar nog steeds een verbod op iedere bouwactiviteit. Ten gevolge van de toenemende be hoefte aan zoet water voor landbouw, industrie en drinkwater wordt de toestand van onze zoetwaterhuishou ding steeds nijpender. Door de uit voering van de Deltawerken zal hier in een aanzienlijke verbetering ko men. In het uittreksel van haar rapport herinnert de commissie er niet aan, dat vóór de ramp van februari 1953 reeds een Deltaplan gepropageerd werd onder het motief, dat het de landbouw zou helpen aan het zo hoog nodige zoete water. Toen de dijken gebroken waren, is veiligheid op de eerste plaats gekomen. De behoefte aan zoet water is echter onvermin derd van kracht gebleven. Als de werken voltooid zijn, zal het toch ook dan nog niet mogelijk zijn onder alle omstandigheden aan de ge stelde eisen te voldoen. Met klem zegt de commissie daarom, dat het nodig is aan de mogelijkheden voor verbetering van de zoetwaterhuishou ding, die het Deltaplan biedt, in geen enkel opzicht tekort te doen. UTRECHT. De deputatie van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland is tijdens het Kerstweekein de teruggekeerd uit Zuid-Afrika waar zij zich georiënteerd heeft over zen dingsmogelijkheden. Het driemanschap bestond uit prof. J. J. van der Schuit, ds. A. Bikker en dokter E. Helms. De Gereformeerde Kerk van Zuid- Afrika (de „Dopperkerk") heeft de chr. geref. zending een zendingsterrein ter overneming aangeboden in Noordelijk Transvaal. De deputatie heeft dat aan bod aanvaard. Van de plannen staat al vast dat dokter Helms, met zijn echtgenote, die tevens arts is, de leiding op zich zul len nemen van een bestaand ziekenhuis met een capaciteit van 140 bedden. Verder zal ds. L. Floor uit Almelo een opleidingscentrum in dit gebied opzet ten en leiden. HOLLANDIA (ANP) De Nieuw-Guineakoerier te Hollandia is gisteren met een halve pagina verschenen, omdat de zetmachine van het blad door de heer D. Ter- laak, mede-eigenaar van de krant, onklaar was gemaakt. Vandaag zou de krant weer normaal verschij nen. De heer Terlaak had onderdelen van de machine weggenomen omdat hij het niet eens was met een artikel van N. Streefland, hoofdredacteur van de Nieuw-Guineakoerier, over een vechtpartij tussen bewoners van de Baliemvallei, die mr. De Rijke zou hebben veroorzaakt. Mr. De Rijke had met een cineast en een jongeda me een bezoek aan a'ie vallei ge bracht. Over het gevecht had de jon ge bestuursambtenaar Van Reenen een rapport opgemaakt, dat de resi dent van Hollandia volgens de heer Streefland zou willen seponeren. Onjuist De bestuursambtenaar is inmiddels naar Hollandia ontboden om zijn rapport toe te lichten. Uit zijn ver klaringen is gebleken dat sommige van de tegen de groep van mr. De Rij ke geuite beschuldigingen onjuist zijn. Het onderzoek van het binnenlands bestuur heeft tot dusver uitgewezen dat geen strafbare handelingen zijn gepleegd. De hoofdredacteur heeft toegegeven dat enkele van de bijzonderheden in het gewraakte artikel op voorbarig gegeven inlichtingen berustten. Van een medewerker TVE TEKST heeft ons thans bereikt van de verklaringen, vastgesteld door het beraad over de rassenverhoudingen, door de Wereldraad samengeroepen in de universiteit van Witwatersrand bij Johannesburg, waaraan afgevaardig den deelnamen van de acht Zuidafrikaanse kerken die lid zijn van de Wereld raad, samen met een delegatie van acht man van de wereldraad zelf. De ver klaring van het beraad (waarmee wij het woord „consultation" maar verta len) geeft richtlijnen voor een regeling van de verhoudingen tussen de rassen. Hoewel ze toegeven zeer uiteenlopende gezichtspunten te hebben, erkennen alle deelnemers dat alle groepen die blijvend in de Unie wonen „inheems" zijn met gelijke rechten om hun bijdrage te leveren en te delen in de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheden, beloningen en voorrechten. De ver klaring die 2500 woorden telt verdédigt het recht van niet-blanken om land te bezitten, om direct deel te hebben aan de regering, om in elke kerk aan godsdienstoefeningen deel te nemen. Verder ziet zij geen schriftuurlijke grond voor een verbod van gemengde huwelijken, al moet men wel heel goed letten op zekere factoren die zulke huwelijken niet aan te raden zouden kunnen maken. maatschappij is mogelijk tenzij de kardinale betekenis van het gezinsle. ven erkend wordt. Het beraad heeft de regering gewezen op de noodzaak op een studiecommissie voor deze „pendel", die arbeiders verbiedt hun gezinnen mee te brengen als ze naar de industriesteden trekken. De lonen van nietblanken verplichten hen beneden het bestaansminimum te leven. Samenwerking is nodig om de ze ernstige situatie te verbeteren. Niemand mag gestraft worden dan na een rechtsgeding in het openbaar en alleen voor overtredingen die van te voren nauw omschreven waren. Af wijking van deze fundamenele pro cedure moet zeer beperkt blijven en alleen mogelijk zijn in uiterst buiten gewone omstandigheden (Dit slaat natuurlijk op de massale arrestaties na de onlusten in Salisbury). Wijken voor nietblanken moeten ont worpen worden met het oog op het economische en culturele peil van de bewoners. Er moet meer beraad en uitwisseling zijn tussen de rassengroepen en tus sen de regering en leiders, die door de nietblanke groepen worden aan vaard. De kerk heeft de plicht en het recht om het Evangelie te proclameren aan wie dan ook, in welke omstandighe den dan ook en waar ook mogelijk, in overeenstemming met de algeme ne beginselen omtrent het recht van vergadering in democratische landen. Alle wetgeving die deze roeping zou willen beperken is onaanvaardbaar. Vlissingena angekomen. 27—12D ts. Ubena. Vlissingen vertrokken. 2712 Ned. Martini, Ned. La Paloma, Pool Elblag Ned. Tjerk Hiddes, Ned. Forel. 28>12 Noorderhaven, Dts. Kohlfleet, Ned. Irene. Gepasseerdn aar Ant werpen (Ned, schepen) 27—42 Alpherat. 28— 12 Avanti (Terneuzen), Irene-S (Terneuzen). Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 2712 Adriaantje Elisabeth. In een tegelijk gepubliceerde verkla ring distanciëren vertegenwoordigers der Nederduitsch Hervormde kerk van Afrika zich van de overigen. Zij ver klaarden dankbaar te zijn voor de mo gelijkheid om het beraad mee te ma ken, maar zij verwerpen opheffing van rassenscheiding in enigerlei vorm ais oplossing van het probleem. De resolutie bevat vèrreikende ver klaringen, die de hervormden niet kun nen onderschrijven en waarmee zij zich niet kunnen verenigen. Zij brengen dank aan de regering voor de positieve stappen die zij heeft genomen om het probleem op te lossen en de welvaart te bevorderen van de verschillende groepen. Deze kerk zal in de toekomst evenals in het verleden voor regering en volk getuigen in overeenstemming met het woord van God. Vertegenwoordigers van de andere twee boerenkerken, de Nederduitsch- gereformeerde kerk van de Kaappro vincie en de Ned.-geref. kerk van Transvaal, steunden de resolutie. Maar zij voegden in een afzonderlijke verklaring toe, dat zij een politiek van differentiatie als verdedigbaar be schouwen van christelijk standpunt. Zij menen dat dit de enige van wer kelijkheidszin getuigende oplossing is voor het probleem van de rassenver houdingen en daarom ook het beste voor de belangen van de verschillende bevolkingsgroepen. De grote resolutie achten zij echter in principe niet in strijd met deze opvatting. Verschillen In de aanhef van de verklaring zeg gen de deelnemers allen tegen onrecht vaardige discriminatie te zijn, maar wel verschillende opvattingen over de apartheid te hebben. Het ene uiterste is dat apartheid in beginsel onaanvaardbaar, in strijd met de christelijke roepeing en onpraktisch is. Het andere dat een politiek van dif ferentiatie verdedigbaar is. Uit de aard der zaak is de bereikte overeenstemming niet bedoeld om ten volle de overtuiging weer te geven van de kerken, die vertegenwoordigd waren. De huidige spanning wordt toege schreven aan een lange historische ont wikkeling, waarvoor alle groepen ver antwoordelijkheid dragen. En deze ont wikkeling is tot in de wortel beïnvloed door de neergang van de macht van het Westen en door het verlangen naar zelfschikking onder de volken van het Afrikaanse continent. Punten In het kort nog enkele van de zeer vele in de verklaring aangeroerde pun ten. Niemand die in Jezus Christus gelooft mag van enige kerk worden uitgeslo ten op grond van zijn kleur of ras. Er is in beginsel geen bezwaar tegen directe vertegenwoordiging van niet blanken in het parlement. Het systeem van arbeid ver buiten het eigenlijke woongebied ontbindt het Afrikaanse leven. Geen evenwichtige Samenwerking De gespreksgroep over de verhoudin gen tussen de Zuidafrikaanse kerken vraagt, dat „als er een omstandigheid is die een van de kerken zich genoopt doet voelen om op een andere kerk of een kerkleider kritiek te leveren, dan moet zij beginnen met overleg te ple gen voordat ze zich in het openbaar uitlaat. (En dit slaat natuurlijk op de onverkwikkelijke situatie dat de angli caanse aartsbisschop Joost de Blank van de Afrikaanders maar liever het land uit moest en de boerenkerken van de aartsbisschop maar liever de wereld raad uit). Verzoening wordt door deze methode gemakkelijker bereikt en het christendom komt niet in opspraak bij de wereld, aldus het beraad. Verder doet de resolutie nog wat sug gesties over betere samenwerking en -spreking tussen de kerken. Na het be raad werd bekendgemaakt dat de af gevaardigde in hun kerken de vorming zullen aanbevelen van een Zuidafrikaan se conferentie voor de Wereldraad, wel ke conferentie uit de acht wereldraad kerken zou bestaan. Iets dergelijks be staat ook in Zuidoost-Azië. Algemene indruk Uit de volledige tekst blijken de kaarten iets anders te liggen dan uit de eerste persberichten was af te le zen. Wel zijn de boerenkerken niet overtuigd. De Hervormde kerk blijkt geheel loyaal te zijn aan de regering- Verwoerd. De Nederduitsch-gerefor meerden echter staan wel achter de grote resolutie, maar vullen haar toch met een andere inhoud. Merkwaardig is wel dat haar ver tegenwoordigers niet spreken over apartheid en scheiding (zoals de her vormden), maar over differentiatie Dat kan verband houden met het feit, dat men in haar kring niet rustig blijft onder de verscherpte apartheids politiek. Zo die onrust al in de Her vormde kerk heerst, hebben haar ver tegenwoordigers daarmee geen reke ning gehouden. Al waren de eerste persberichten iets té stellig, de algemene indruk blijft, dat het beraad mislukt is. Eén boerenkerk kan zich in het geheel niet in de resolutie vinden, de andere vult haar in een aanvullende verklaring met een inhoud die dunkt ons haar be doeling weerspreekt (anders was zo'n aparte verklaring niet nodig geweest). Blijft als nuttig effect dat men el kaar heeft gesproken, hetgeen een winstpunt is, gezien de nog niet zo lang geleden zeer gespannen verhou dingen tussen Engels- en Afrikaans- sprekende kerken. De in de Van Haaftenpolder onder de gemeente Sint-Annaiand gehouden klopjacht leverde niet minder dan 62 hazen op. Dit is wel een zeer groot aantal. De hazen zijn van beste kwaliteit, omdat er voldoende voedsel op het land was, in verband met de vele regens, die het bietenrooien stagneerden. Dat de paardenfokkerij op het eiland Tholen nog van zich doet spreken, blijkt wel uit de prijzen, welke de vol gende Sint-Annalandse fokkers in de wacht sleepten op de te Steenbergen ge houden fokdag, nl. 3-jarige merries: le prijs „Olma van Bleijendaal". Eig. stal len Brooymans. Rubriek fokgroepen van een stal: 2e prijs: Stallen Brooymans te Sint-Annaland. Microcompetitie Z.K.B. Van onze korfbalmedewerker De eerste klasse-ploegen komen vrij dagavond bij de microcompetities van de Zeeuwse Korfbalbond niet aan bod. De meeste belangstelling gaat daardoor uit naar de tweede klasse afdelingen. Voor al in 2 a zijn spannende ontmoetingen te verwachten. De kampioen veldcom- petitie 2e klasse TOP komt tweemaal in het veld. Eerst tegen TOGO 2, dat in deze afdeling de leiding heeft en daarna tegen Blauw Wit 1, dat reeds door TOGO 2 werd geklopt. Voor TOP is er dus alles aan gelegen om deze beide wedstrijden in winst om te zetten waardoor zijn kans op een microtitel eveneens zeer goed zou komen te staan. Ook voor TOGO 2 is het programma van deze avond zeer belangrijk want de Goese reserves moeten ook nog aantre den tegen Zeelandia 1, welke ploeg wij in het micro nog niet aan het werk heb ben gezien. In klasse 2 c won Volhar ding zijn eerste wedstrijd zeer verras send van Luctor en wij achten het daar om nu ook tegen ELTO 2 favoriet. In de adspirantenafdeling b spelen VIOS en Zeelandia en ELTO a en Vios tegen elkaar. Het microprogram wordt ge opend met de adspirantenwedstrijd Blauw Wit bTOGO b, waarin Blauw Wit de beste kansen heeft. De heer W. Noorthoek uit St. Phi- lipsland slaagde in Den Haag voor het politiediploma A.A. Hij genoot zijn op leiding aan de politieopleidingsschooi te Wassenaar. Met ingang van 1 janu ari 1961 is hij als agent van politie be noemd te Dordrecht. Op de weegbrug te Oudelande wer den in totaal 10.764.710 kg suikerbieten gewogen. Hiervan waren 7.345.865 kg bestemd voor de Centrale Suiker Maat schappij en 3.418.845 kg. voor de Ver. Coop.Suik erfabrieken. HIJS SCHOOT LOS Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Tegen twee Am sterdamse havenarbeiders is wegens on voorzichtig werken, dat de dood van een andere havenarbeider tot gevolg had, ieder twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van vijf tig gulden geëist. De eerste twee arbeiders hadden bij het overladen per kraan van houten baddings een hijs van tweemaal drie balken maar met één strop vastge maakt. Ook hadden zij voor het goed toeknijpen van de strop de zes baddings niet met een zevende afgedekt. Bij het ophijsen waren de balken uit de strop geschoten. Een had de 57-ja rige A. J. de Vries op het hoofd ge troffen. De man was daardoor overle den. De officier van justitie vond dat de twee terechtstaande havenarbeiders het er maar op hadden gewaagd, hoewel de assistent-bootbaas hen verscheidene ma len had gewaarschuwd dat er twee stroppen moesten worden gebruikt. Hij achtte hen schuldig aan het ongeluk. SOUBURG. De Souburgse raad ging gisteren akkoord met de vaststel ling van een herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Ook hechtte zij haar goedkeuring aan de wijziging van enige straatnamen in plan „Nagelen burg". Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de heer J. de Vuijst te Vlis singen om een tegemoetkoming in de kosten van herstel van de erfafschei- ding in de voortuin van het pand Vlis- singsestraat 89 Daarentegen werd wel medewerking verleend voor aankoop van diverse materialen voor de inrich ting van een tweede lokaal aan de Ma- rijke-kleuterschool. Een voorschot werd toegekend ingevolge art. 75 der k.o. wet voor 1960 aan de Stichting Beatrix Kleuterschool. Wethouder F. Leenhouts werd benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Werkplaatsen Walche ren. TERNEUZEN. Gisteren heeft de heer E. Oppeneer als stoker in dienst van de P.Z.E.M. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na een diensttijd van ruim 21 jaar, het be drijf verlaten. Des morgens werden de heer Oppe neer en zijn echtgenote -ontvangen in de bovenzaal van het P.Z.E.M.-gebouw aan de Axelsestraat, waar het gehele te Terneuzen werkzaam zijnde personeel aanwezig was. Namens bestuur en directie der P.Z.E.M. werd het woord gevoerd door de bedrijfsingenieur in Zeeuws-Vlaande- ren, de heer R. A. M. Vis, die de schei dende dank bracht voor de aan het be drijf bewezen diensten en hem nog vele goede jaren toewenste. Vervolgens sprak de heer Damen, na mens de afdeling Bouwwerken, bij wel ke de heer Oppeneer sedert de sluiting van de centrale Westdorpe werkzaam was, hartelijke woorden van afscheid. De heer Verdoorn bood namens het per soneel een blijvend aandenken aan, ter wijl hij mevrouw Oppeneer een bloem stuk offreerde. Namens de Personeels vereniging in Zeeuws-Vlaanderen sprak de heer Nijssen en bood eveneens een afscheidsgeschenk aan. De heer Oppe neer dankte ten slotte allen voor de vriendelijke woorden en aangeboden ge schenken. NIEUWERKERK. Door onbekende oorzaak zijn gisteravond enkele stro- klampen bij de landbouwer Dalebout verbrand. De brandweer was spoedig aanwezig en wist uitbreiding te voorko men. TERNEUZEN. Aan de Pont School te Terneuzen slaagden voor: secretarisstenograaf (165 lettergrepen per minuut): mej. C. P. G. Lantsheer, Hoek; mej. C. Vermeulen», Terneuzen. kantoorstenograaf (130 lettergrepen per minuut): mej. C. H. Tak, Sas van Gent; mej. M. N. Spaas, Terneuzen; mej. A. P. de Vos, Terneuzen en mej. I. Zandburg, Terneuzen. VLISSINGEN. De schooldamwed strijden in Vlissingen zijn een sukses geworden voor het team van de Ge meentelijk Technische School A, dat zijn beide wedstrijden in winst omzette. De VUssingse damvereniging DID had twee wisselbekers beschikbaar gesteld, een voor de ouderen en een voor de jongeren. De uitslagen luiden: RHBS A—RHBS B 9—1, Gem. Techn. School A—GTS B 10—0, St. Petrusschool A—St .Petrus- school B 8—2, Prins Willemschool-- Oranjeschool 8—2, RHBS B—Gem. Techn. School A 3—7, St. Paulus ULO- schoolRHBS A 82, St. Petrusschool B—Prins Willemschool 7—3, St. Jozef school—St. Petrusschool A 8—2. GOES De toch ruime kanto ren van de Rotterdamsche Bank .V. te Goes bleken gistermiddag na vieren bijkans te klein om de vele personen te kunnen bevatten, die afscheid kwamen nemen van de heer B. v. d. Berg, directeur van het kantoor Goes van de Rot terdamsche Bank. De heer Van den Berg zal per 1 januari de bankwereld verlaten. Hij heeft vervroegd pensioen gekregen in verband met zijn gezondheids toestand. In een onafgebroken rij was het een komen en gaan van personen, in hoofd zaak zakelijke relaties, om de heer Van den Berg en zijn echtgenote de hand te drukken ten afscheid. Hieruit mag dui delijk geconcludeerd worden, dat de scheidende bankdirecteur bij zijn cliën ten in hoog aanzien staat. Maar ook bij het personeel. Voor de officiële afscheidsreceptie heeft het per soneel van de bank afscheid genomen van de heer Van den Berg. Het werd een ongedwongen samenzijn. De alge meen procuratiehouder, de heer S. Dek ker; sprak de heer Van den Berg in bij zonder warme en waarderende woorden toe. „U bent een voortreffelijk direc teur", aldus de heer Dekker, die met deze kwalificatie ongetwijfeld de gevoe lens vertolkte van alle personeelsleden. Hij bood hem namens het personeel een fraai kunstvoorwerp aan. Mevr. v. d. Berg kreeg een mooi bloemstuk. De heer v. d. Berg werd in 1934 be noemd tot directeur van het kantoor Goes van de Rotterdamsche Bank. Hij kwam uit Velp. In totaal heeft de schei dende directeur 42 jaar bij de Rotter damsche Bank gewerkt als jongste bediende is hij begonnen. De receptie werd o.m. bijgewoond door vertegenwoordigers van de hoofd directie en de districtsdirectie. Tijdens deze receptie heeft de heer J. Duvekot namens de relatie-kring de heer v. d. Berg een draagbaar radiotoestel aange boden. Naar schatting waren ongeveer 200 personen op de afscheidsreceptie aanwe' zig. Zij konden tevens kennis maken met de nieuwe directeur van het kantoor Goes, de heer H. G. Jung, die uit Rot terdam-Kralingen is gekomen. Deze overweldigende belangstelling op de receptie moet het afscheid voor de heer v. d. Berg, dat hem zwaar viel, ongetwijfeld enigermate verlicht heb. ben. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft twee mannen gearres teerd die samen een kleine honderd ge stolen bromfietsen zouden hebben ver handeld. De oudste van de twee mannen is 79. Hij heeft al meer dan 32 jaar gevangenis straf achter de rug. De mannen veranderden de geheelde brommers steeds zo grondig, dat zij zelfs voor hun eigenaren bijna onher kenbaar werden. RAAD OOSTERLAND OOSTERLAND. De gemeenteraad van Oosterland zal in een hedenavond te houden spoedeisende vergadering de geloofsbrieven van de benoemde raads leden der nieuwe gemeente Duiveland onderzoeken. MIDDELBURG. 28 dec. Appels: Golden Delicious H I 75-80 43—46, 70-75 34—40, 65-70 27, 60-65 18, ni grof 31—31, Hl fijn 8, II D 20, Jonathan H I 65-70 40, UI grof 22—23, III fijn 8—»10, II D 8, Goudreinetten H I 85-95 29, 75'85 23, 65-75 17—22. III grof 17, DD9, Lom- barts Calville H I 70-80 27 65-75 25, 60-70 18. Peren: St Remy H I 8:-op 13, 75-85 13, 65-75 111 grol 1113 Hl fijn 11, Legipont H I 60-op 22, Gieser Wildeman III grof 31— 32, UI fijn 1321. Groenten: Savoye-kool 15—21, Rodekool 5— 7, Wittekool 5—12, Boerekool 14—24, Uien 10 —J7' v Wijlof 50—68. Prei 19—33. Andijvie (glas) 83—1,06, Waspeen 3441, Spruiten schoon 5882, Spruiten ongesch. 1872. BERGEN OP ZOOM, 28 december. An dijvie 63.77, savoy e kool 11—22, rode kool 6— 11, witte kool 37 kroten 68, prei 1729. waspeen 9—20, witlof 36—76, uien 6—9, kool raap 4—11, spruiten 34—88, boerenkool 18— 23, breekpeen 4—8, knolselderij 3—11, cox orange 18—34, golden delicious 26—33. GOES, 28 december. Bloemkool C 1 23— 31, knolselderij II 89, selderij 14, spruiten A II 40—48, B I 38, B II 20, afw. 16, witlof A 6572, A IJ 59—63, B I 56, B II 40, afw. 39— 47, stek 15, groene savoye kool I 1619, H 8—<10, rode kool I 611, II 5ill, boerenkool II 19—22, uien 9, peen 68, prei I 28—31, II 2529, andijvie II 2854, aardappelen bon ken 9, grote 4. TERNEUZEN, 28 december. Glassla II 11.8017.60, C 56.40, knolselderij 214 per bos in centen; selderij 19—21, aardappelen- bintjes 9.90—10.50, rode kool 1015, savoye kool 10—19, witte kool 13, waspeen lil16. prei 1032, knolselderij 1113, spruiten 38 52, uien 4—11, witlof A 73—79, B 69—77 B I 53—74, afwijkend 25—50, boerenkool 15—25, breekpeen 78, veldsla 26, appelen: golden delicious III grof 25. fijn 8, kroet 8, cox orange pippin III grof 42, jonathan II 60-65 16, III fiin 10, kroet 8, goudreinette II D 9, grof III 17— 23, lijn 8, kroet 810, zoete appelen III fijn 39 peren: conference II D 11. III grof 37. III fijn 1021, comtesse de paris II 65-75 31 55-65 24, saint remy III grof 15—19, kroet 10 EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM, 28 december Ei- ernoteringen van de CoBp. Wouwse Melkin richting, Ingaande donderdag 29 december Prijsklasse 0 19, I 18, II 17, III 16, IV 15 en V 14 cent. VISSERIJBERICHTEN "veere, 28 december. Exportgarnalen ré SST438' schar 109 kg. bot 182 kg wjjting368 kg, tong 3 kg, kabeljauw 8 kg sprot 50 kg, ongesorteerde vis 63 kg. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5