Zwaard van Damocles zorgde weer voor veel gespreksstof Hoofd gemeente Sint Laurens verzamelt schedels Oud-Middelburgs advocaat in Dordt aangehouden Verkeersovertreders hielden lampen niet brandende Zeeuwsch Dagblad Rust nodig Vijf daagse bij de overheid Openbare school blijft bestaan RAAD SOUBURG AANVAARDDE BEGROTING Kansen op verbetering rijweg Middelburg naar Vlissingen Hartelijke huldiging ..nielh'-chef Huyskens Kerstrit „De Zeeuwen" Bietencampagne sluit drie weken later KANTONGERECHT MIDDELBURG „Aan de overkant woont de dokter „Nóóit gedacht" herbergt een bizarre kollektie „Tida Kira" Ezelskop Kop eraf Uitgekookt Oudste inwoner van Stavenisse overleden BOUW SCHOOL AANBESTEED Krappe begroting in Nieuwvliet Groenteteeltdag Verdacht van verduistering van gelden uit faillissement Bejaarde vrouw bij oversteken gedood Nieuw pand voor N.V. „De Nationale" Donderdag 29 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk Na een dag van storm op het Ne derlandse politieke erf hebben gister avond de voorzitters van de landelij ke toporganen der twee protestants- christelijke partijen, de C.H.U. en de A.R.P. verklaringen afgelegd. Het is goed, dat zowel de heer Beeraink als de heer Berghuis de kie zers hebben ingelicht. Nadien heeft ook de heer dr. Bruins Slot, voorzitter van de fractie der an-: ti-revolutionairen in de Tweede Ka mer zijn mening gegeven. Men kan de inhoud van die verklaringen el ders in dit blad lezen. Het zal noodzakelijk zijn hierop nog eens nader terug te komen. Dat zal ongetwijfeld gebeuren, met name in de volksvertegenwoordiging en in vergaderingen van de politieke par tijen. Vooral voor de A.R.P. is het nodig dat de leden van de kiesverenigingen volledig opening van zaken wordt ge geven. Men mag beslist niet de in druk krijgen dat bepaalde dingen worden versluierd. De informateur, de heer De Gaay Fortman heeft nu einig houvast aan de afgelegde verklaringen en hij kan verder gaan met het pogen de op dracht uit te voeren, die hij van H. M. de Koningin ontving. Om de infor mateur een goede kans te geven is het zeer gewenst dat er nu enkele dagen van rust volgen na de opwin ding van de laatste dagen. |/KN EN andermaal hebben wij uitvoerig geschreven over de vijf daagse werkweek in het vrije be drijfsleven en in de sector van de overheid. Wat de laatste betreft heb ben wij gepleit voor een niet achter blijven. Enerzijds uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid, ander zijds omdat wij van mening waren, dat bij de heersende volledige werk gelegenheid de concurrentiepositie van de overheid toch al zo zwak is. Minister Toxopeus heeft enkele ma len nadrukkelijk verklaard, dat hij er voorlopig weinig voor voelde, maar dat hij tegen een arbeidstijdverschui- ving geen bezwaar zou maken. Dat intussen toch tal van gemeenten (ken nelijk straffeloos) tot de invoering van een vijfdaagse arbeidsweek zijn overgegaan, mag in dit verband toch wel verwonderlijk worden genoemd. Maar, intussen heeft zich een ont wikkeling voorgedaan, die niet min der dan een complete verrassing kan worden genoemd. Weliswaar was in tensief overleg in het Centraal Orgaan voor het georganiseerd overleg toege zegd, maar de commentaren In de verschillende vakbondsbladen lieten aan duidelijkheid over deze langzaam vorderende zaak niet te wensen over. Na 1 mei 1962 zal de vrije zater dag voor iedereen een feit zijn. Op dat tijdstip, kan men gerust stellen, dat het merendeel van de werkne mers, naar schatting wellicht twee en een half miljoen van die vrije za terdag profiteert. Dat de overheid deze vrije dag in étappes wil invoe ren, is een blijk van voorzichtig be leid, maar het doet ons deugd, dat men tenminste niet wacht, totdat vrijwel het gehele vrije bedrijf de maatregel reeds toepast. Een arbeidstijdverkorting is eraan inherent gemaakt, in het bijzonder voor de zogenaamde ambtenaren op weeksalaris. Ook dat is een winst punt, waardoor de ongelijkheid in be handeling tussen administratief en ander personeel tot minder grote ver schillen leidt. Ten slotte moet als een belangrijk winstpunt worden beschouwd, dat de positie van de overheid, vooral van de lagere organen, behoorlijk is verbe terd. Weliswaar zal het tekort in ve le gevallen nog wel blijven bestaan, maar ten opzichte van het vrije be drijf, is de overheid als werkgeefster niet achtergebleven. Raad Krabbendijke KRABBENDIJKE. De gemeente raad nam het besluit dat instandhou ding van de openbare lagere school no dig is, ondanks het feit dat het aantal leerlingen van deze school beneden 50 is gedaald en volgens de wettelijke nor men opgeheven diende te worden. De rekeningen 1959 van gemeente en gemeentelijke bedrijven werden over eenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld waarbij de heer M. West- strate (vrije lijst) B. en W. verweet dat het college niet had voorkomen dat de gewone dienst van de gemeente een tekort heeft van ruim elfduizend gul den. De raad verklaarde dat een uitbrei dingsplan in onderdelen voor het tot de gemeente Krabbendijke behorende deel van Oostdijk in voorbereiding is. Een begrotingswijziging in verband met de liquidatie van de landarbeiders stichting werd vastgesteld. De heer Weststrate was tegen, evenals tegen aanneming van het voorstel tot voorlo pige goedkeuring van een plan tot ont eigening van gronden, vallende in het uitbreidingsplan Centrum. De heer Weststrate wilde dat opnieuw met de grond eigenaren zou worden gepraat. De heer Weststrate heeft bij de rond vraag verzocht een parkeerplaats aan te leggen bij de kerk van de Ger. Ge meente en het trottoir van de Oostweg door te trekken tot de rijksweg. SOUBURG Ik ben bijzonder verheugd, dat de raad als één man staat achter het ijveren van B. en W. om Souburg zijn gemeen telijke zelfstandigheid te doen be houden. Dit verklaarde burge meester A. H. S. Stemerding in zijn antwoord op de algemene be schouwingen tijdens de behande ling van de gemeente-begroting. Uiteraard vormde ,,het zwaard van Damocles", dat boven het hoofd van Souburg hangt, ook dit jaar weer een uitvoerig stuk ge spreksstof voor de raad. De heer Sfcemerdimg bepaalde zich tot enkele gezichtspunten die de laatste tijd weer eens in de openbaarheid zijn ge bracht. Hij wees het denkbeeld van een grote stad op Walcheren beslist af, meende daarentegen veeleer dat de .werkers van het Sloe" overal op het schiereiland zouden gaan wonen en de voorkeur zouden geven aan tuindorpen, met name ten oosten van Souburg. Nader ingaande op wensen en opmer kingen van de raad zei de heer Stemer- dintg dat Souburg een uitstekend verzor- gingspeil heeft, dat kan wedijveren met veel grotere gemeenten in den lan de. Vooral op onderwijsgebied is er enorm veel gedaan. Volgende maand komt er een kleuterschool Maar, terwijl verdere plannen in deze sektor worden voorbereid. Riolering De heren A. W. Boufif (Arbeid), G. J. Janse (CHU) en M. Ufkes (MP) had den de wens te kennen gegeven dat de riolerings werkzaamheden in Souburg spoedig gereed zouden komen. Zij be treurden het dat sommige afgelegen percelen niet zouden kunnen worden aangesloten. Onmogelijk is het, ant woordde de burgemeester, alle panden in West aan te sluiten. Het niveauvér- schil ter plaatse verhindert dit. Ock werd geïnformeerd naar de verbetering van de rijweg Middel'burg- Vlissingen. Het gaat hier om de vraag, zei de heer Stemerding, wie zal dat betalen: Soubun,g alleen of met behulp van anderen. Pogingen worden aange wend om andere bronnen aan te bo ren. De voorzitter hoopte dat met sukses een beroep zal kunnen worden gedaan op het tertiair wegenfonds. Desgevraagd zei de burgemeester, dat reeds een groot gedeelte van het plan tot verbetering van de straatverlichting is uitgevoerd. Over de bouw van bejaar denwoningen door de Christelijke woning stichting kon de heer Stemerding nog GOES. De jubilerende chef van het melkontvangststation en depot van de N.V. Koninklijke Hollandia, de heer P. Huyskens, is gisteren een onvergetelijke dag geschonken. Hij was nl. 25 jaar aan de fabriek verbonden en dat was aan leiding om hem gistermorgen in de Prins van Oranje temidden van zijn chef en het voltallige personeel hartelijk en spontaan te huldigen. Het was de heer G. Rokx. directeur van de fabriek van Oud-Gastel, waaronder het perso neel van Goes ressorteert, die zich waar derend uitliet over het werk van de heer Huyskens. Spreker herinnerde er aan, dat de heer Huyskens als jong ventje begonnen is met het schrijven van bonnen op het melkontvangstation. Later volgde zijn benoeming tot stal- controleur en in de oorlog werd de heer Huyskens gedetacheerd in Zeeland met als standplaats 's-Gravenpolder. ,,In de oorlog werd het bedrijf een poosje lamgelegd, maar na de oorlog hebben wij getracht om vaste grond on der de voeten te krijgen in Zeeland. Er was daarbij ontzaggelijk veel tegen stand te overwinnen", aldus de heer Rokx, ,,de M.Z.B. werd opgericht en dat ■betekende dat wij eenderde van onze melkaanvoer kwijt waren. Het is toch gelukt met Hollandia". En de M.Z.B. kwam later ook terug." De heer Rokx vertelde, dat de jubi laris een groot aandeel in deze strijd heeft geleverd. ,,En toen in 1951 het melkontvangstation in Goes begon te draaien wisten we al gauw wie er be drijfsleider moest worden: dat was de heer Huyskens. U heeft zich in al die jaren grote opofferingen moeten ge troosten. De samenwerking met het per soneel is voortreffelijk en de boer en de slijters hebben grote waardering voor uw werk", aldus de heer Rokx tot de jubilaris. In Goes wordt thans 13 a 14 miljoen liter melk per jaar aangevoerd. De heer Rokx overhandigde de heer Huyskens het diploma voor 25 jaar trouwe dienst, alsmede een enveloppe met inhoud. En voor mevrouiw Huyskens waren er bloemen. Namens de personeelsvereniging sprak de heer P. Polfliet hartelijke en waar derende woorden tot de jubilaris. Hij bood de heer Huyskens een electrisch seheerapparaat aan en mevrouw Huys kens werd opnieuw in de bloemen gezet. Tenslotte bood de heer Rokx namens enkele medewerkers nog een fraaie klok aan. Des middags werd een drukbezochte receptie gehouden. geen nadere bijzonderheden verstrekken. Daarvoor is bouwvolume nodig' en u weet hoe het daarmee staat!" Kanaalbrug De gebruikelijke opmerkingen over de slechte staat waarin de Souburgse Ka naalbrug zich bevindt bleven ook dit keer niet uit. ,,Er gaan. allerlei geruch ten over buitenwerking stellen van het Kanaal door Walcheren zodra er een Sloekanaal is, maar zekerheid hebben we daarover niet. Het zal met de brug voorlopig wel misère blijven!" aldus de voorzitter. Optimistischer was hij ten aanzien van de verbetering van de spoorwegovergang, welke eerlang op het lijstje van de Spoorwegen staat. „Souburg komt dus aan de beurt". De heer Janse, sprekende namens ÖHU, AR en KVP, had in de algemene beschouwingen r.og enkele wensen ge uit, die door B. en W. nader onder ogen zullen worden gezien, zoals een verdere uitbreiding van Nagelenburg en dorp, ruimte voor openbare gebouwen in. de stad, uitbreiding sportvelden (inmiddels begonnen) en aandacht van B. en W. voor het zwemprobleem, dat zich zal voordoen zodra het Veer.se Gat zal zijn gesloten en dientengevolge misschien het Kanaal door Walcheren voor zwem men verboden wordt verMaard. De heer Ufkes voegde aan dit lijstje nog enkele projekten toe: Burgplan, nieuw postkan toor in centrum van Souburg, verbete ring van gevaarlijke kruispunten en van straten en pleinen. ,N ota-kwestie" Uitvoerig vooral door de heer Jan se werd ook gesproken over de be kende „nota-kwestie", door Gedeputeer de Staten in de wereld geholpen. Een laatste strohalm is een gesprek met de vaste kommissie binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer, merkte de heer Jan se op. De voorzitter stemde daarmee volledig in, al had hij, met het oog op een enigszins andere regering de moed nog niét opgegeven. De heer Stemer ding onderstreepte de mening van de he ren Bouff en Janse, dat een jarenlange sluitende begroting „het beste bewijs, dat een gemeente financieel kerngezond en levenskrachtig" is. De heer W. M. Janssen (KVP) be lichtte nog enkele toekomstaspekten met het oog op de realisering van het Sloeplan, welke aanstaande is. De heer Janse dankte B. en W. voor de bijzon der energieke wijze, waarop zij ook dit jaar weer voor het behoud van de zelf standigheid van Souburg op de bres hebben gestaan. Zonder hoofdelijke stemming werden de begrotingen daarna aanvaard. MIDDELBURG. De motor- en au toclub ,,De Zeeuwen" te Middelburg or ganiseerde haar jaarlijkse Kerst-gezel- ligheidsrit. Ondanks het bijzonder slech te weer, waardoor vele bromfiets- en motorrijders verstek lieten gaan, boek te men toch nog 46 rijders en 53 passa giers. Het parcours leidde van Middelburg naar Westduin, terug naar Middelburg en vervolgens terug naar Souburg. Op de controleposten moesten de deel nemers diverse opdrachten uitvoeren waarmee zij winstpunten konden verga ren. Zo moest er met een windbuks ge schoten worden, met een vogelfiek ge gooid en gedobbeld worden. Daarmee hadden allen zich uitstekend vermaakt en ongemerkt was het dan ook tijd voor de prijsuitreiking. Voor alle ingeschrevenen was er een prijs, waaronder wild en gevogelte. De uitslagen luidden: 1. G. Taal, Mid- ELLEWOUTSDIJK. Tijdens de bie tencampagne zijn op het harventerrein 3.882.000 k-g bieten aangevoerd voor de suikerfabriek te Puttershoek. Op het ogenblik liggen in de haven nog 800 ton bieten op vervoer te wachten. De afvoer zal waarschijnlijk volgende week plaats vinden.. De campagne sluit drie weken later dan in voorgaande jaren. delburg; 2. W. Bos, Vlissingen; 3. C. Sinke, Serooskerke; 4. Chr. Janse, Sou burg; 5. W. de Visser, Ritthem; 6. P. Louws, Serooskerke; 7. J. v. d. Kreeke, Middelburg; 8. J. Kallemein, 's Heer Arendskerke; 9. D. Murre, Souburg; 10. B. v. d. Linden, Vlissingen. MIDDELBURG. In de laatste, van een opmerkelijke rust getuigende zitting van het kantongerecht van dit jaar werden vooral verkeersovertreders,. wel ke hun lampen niet brandende hielden, ter verantwoording geroepen. De eerste kandidaat voor een boete was O. A. B., zeeloods uit Vlissingen, hij had op I de cember 's avonds in zijn woonplaats met zijn personenauto gereden, zonder dat de reehterkoplicht van de wagen licht uitstraalde. De verdachte bracht naar voren: ,,Mijn zaak ligt 150 meter van mijn buis." Zijn verweer baatte niet, want AANRIJDINGEN GOES. In de Lijsterstraat is ten gevolge van de gladheid een personen auto, bestuurd ö:oor A. W. uit Goes in botsing gekomen met een bestelauto, be stuurd door C. van D. uit Bergen op Zoom. Op de dam kwamen twee personen auto's bestuurd door P. C. K. uit Rot terdam en C. M. uit Krabbendijke met elkaar in botsing. Bij beide aanrijdingen werden de auto's beschadigd. Raad Elleivoutsdijk Rioolheffing vastgesteld ELLEWOUTSDIJK. De gemeente raad heeft besloten het tarief voor de rioolheffing te stellen op dertien pro cent der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, die gelegen zijn aan openbare straatwegen waarin een gemeenteriool voor afvoer van wa ter en vuil is aangebracht. De raad be sloot afwijzend te beschikken op een subsidieverzoek voor de actie „Opge ruimd staat netjes. Het ontslag van de onderwijzer A. Bruijnoge werd opge schort tot 1 sept. 1961. De heer Bruijn oge zal per 1 febr. a.s. de pensioenge rechtigde leeftijd bereiken, doch mag als boventallige kracht aan de school verbonden blijven. Besloten werd in de Langeviele riole ring aan te leggen tussen de Trenteweg en de Grintweg. De burgemeester ont vangt in samenwerking met de gemeen te Driewegen, een autotoelage van zes honderd gulden per jaar voor autoritten binnen de gemeente. De woning Van Hattumstraat 6 werd verhuurd aan de heer P. P. Baart. Bij de rondvraag werd aangedrongen op verbetering van het haventerrein. SINT LAURENS Burgemees ter W. Baas van Sint Laurens heeft in zijn leven al heel wat gegraven. Niet alleen naar al lerlei spitsvondigheden op brui loften, ontvangsten en partijen of staatsrechtelijke foefjes die zouden kunnen helpen om de zelfstandigheid van zijn ge meente te behouden. Maar ook naar schedels! Gaat ter illustratie in Sint Laurens het volgende (lugubere) mopje: „Hoe oud is uw hond, me vrouw?" „Acht jaar, burge meester!" „Schiet ie al lek ker op, mevrouw. Want de heer Baas is een verwoed verzamelaar van doodskoppen, beenderen, botjes, geraamtes, schedels en nog meer van die uitgekookte substanties. Met de charmante vriendelijkheid en voorkomendheid die hem eigen ts nodigde de eerste burger van Sint Laurens eens een niets ver moedende bezoekster uit in zijn werkkamer. Terwijl de argeloze vrouw de drempel passeerde slaakte zij plotseling een gil: Hüuüüheen mensenhoofd!!"] En toen ze weer een beetje op adem was gekomen: „Burge meester, dat had ik nooit ge dacht!" Maar je bent eigenlijk al een beetje voorbereid als je de tuin van het Wit te Huis de woning van de burge meester binnenstapt. Op de gevel staat geschreven ,,Tida Kira", dat uit het maleis vertaald betekent „Nooit gedacht". Zegt de heer Baas tegen ons: „Je hebt er dan bij die niet lek ker worden, maar dat is niet zo erg, want aan de overkant woont de dok ter..!" De bizarre hobby van de energieke bur gemeester van Sint Laurens dateert niet van vandaag of gisteren. Is dan ook niet zoals sommige boze ton gen beweerden - als reactie voortge komen op de herindelingsplannen van minister Toxopeus en Gedeputeerde Staten. Maar de belangstelling voor anatomische studieobjecten ontstond al veel vroeger. Ruim dertig jaar ge leden legde een lerares „natte hls" er gens in 't Gooi de grondslag voor de uitzonderlijke en naar de heer Baas meent unieke liefhebberij van haar veelbelovende leerling. Tot dusver is de burgemeester van het tegen Middelburg aanleunende Sint Laurens nog geen kollega tegengeko men met wie hij een boom kon opzet ten over skeletten, jukbeenderen of el- lepijpen. Maar ook geen mensen die er een zelfde hobbey op na houden. „Eigenlijk jammer", zegt de h eer Baas, „want je kunt nooit eens ruilen of uitwisselen. Ja, de harden onder mijn gasten zeggen wel eens: „O, verzamelt u s&iedels, ik kan er u wel aan helpen!" Maar dan komen ze meestal met een kattekop en een hendehoofd aandragen en daar heb ik er al zo veel van". Waar de heer Baas bijzonder blij mee zou zijn, dat is met de kop van een ezel. „Ik kan maar geen ezelskop vin den", zegt ie lachend, „niet zo moei lijk zou u zeggen, in ons dichtbevolkte landje, maar serieus, dode ezels heb je niet voor het oprapen in deze tijd. Jammer, want het zou een waarde volle aanwinst voor de kollektie bete kenen". Overigens is niet iedereen met wie de burgemeester over zijn hobby praat overtuigd van de waarde en de vor mende werking ervan. Zoals boer De Rieke (hij heet eigenlijk anders), over wie de heer Baas een leuke anekdote kan vertellen, al werd ie dan ook zelf min of meer het slachtoffer. De burgemeester wist dat boer De Rie ke ergens een angorakat had begra- veen. De heer Baas ernaar toe. Maar al spoedig wiste hij het zweet met straaltjes van zijn voorhoofd. Tot aan zijn middel stond ie in een zelf- gegraven gat. Leunend op zijn schop en met een blik van „wat ben ik begonnen!" Op dat moment kwam de boer een kijkje nemen. Even had de stoere Zeeuwse landbouwer de ar beid 'van de noeste graver op een af standje gadegeslagen. Toen liep ie met zware dreunende klompstappen op de burgemeester af. spuwde zijn pruim uit zijn hoofd en zei met half- dichtgeknepen ogen, lichtspottend kijkend naar de heer Baas die let terlijk in zijn hemd stond: „Noe ge- love ik burrgemisterda'k mien vergist het. Die kat mo nie hier ligge. mae daer, vlak bie d'n dul- ve...." „Op dat moment", zegt burgemees ter Baas. „voelde ik me ook figuur lijk in mijn hemd staan!" „Vroeger", onthult de burgemeester, „hing ik de schedels op boven mijn bed. Sinds ik getrouwd ben liggen ze in de kast achter glas." Talrijke personen hebben in de loop der jaren burgemeester Baas al aan een skeletje geholpen. Van dieren dan wel te verstaan. De heer Baas beschikt over één mensenschedel, die hij des tijds in Zierikzee heeft gekregen van dokter v. d. Kwast. Hoe die er weer aan kwam is niet met zekerheid te zeg gen. Vermoedelijk is het voorwerp af komstig uit zijn Leidse studententijd. Het blijft dus een mysterie van wie het hoofd is geweest dat thans gecon serveerd prijkt op het bureau van de burgemeester. Vlak naast het uitge breide dossier van de gemeentelijke herindeling. Honi soit qui mal y pen- se..! Vele geraamtes in „Tida Kira" komen uit het voormalig Nederlands-Indië. Een gerepatrieerde dame hoorde van d'e merkwaardige liefhebberij. Zij schonk de burgemeester schedels van de meest uiteenlopende soorten vo gels. Er zijn ook mensen in Neder land die de heer Baas van tijd tot tijd bedenken. Wanneer ie op vakan tie is in Frankrijk of waar dan ook in West-Europa is een van de stereotie pe vragen van de burgemeester van Sint Laurens: „Heeft u soms pog wat begraven dit jaar?" Soms is tiet een aap, dan weer een schaap of ook wel een wolf. Wat er ook te vinden is, de heer Baas is erop berekend. Want hij zal wel de enige burgervader in den lande zijn die op zijn vakantie een schop meesjouwt. En graaft die dan wat op. Wel, dan snijdt ie de kop van het dier af, neemt die kop mee en kookt hem uit. Weer eens iets anders dan het presideren van raadsverga deringen. Advertentie Toch heeft de eerste burger van Sint Laurens ook veel sukses gehad met zijn speurtochten in Zeeuwse bodem. Hij heeft al van alles naar boven ge haald. Van grote paardenschedels tot kleine muizenkopjes. Die paardensche dels hebben hem overigens volop werk bezorgd. „Ik ben er een half jaar mee bezig geweest om dat ding museum- klaar te maken", vertelt mijn gast heer, „je kunt er niet met een mes in gaan peuteren, want dan gaat die schedel kapot. Bovendien vraagt het uitkoken dat doe ik thuis in de keuken ook vrij veel uurtjes". Dat wil dan dus zeggen dat mevrouw Baas haar keuken tijdelijk moet af staan aan haar man. Dan is de heer Baas baas in de burgemeesterlijke kombuis. Mevrouw doet het echter met liefde, want de hobby van haar echtgenoot heeft ook haar sympathie verworven, al is dit dan ook langs de wegen der geleidelijkheid gegaan. STAVENISSE. De oudste manne lijke inwoner van de gemeente, de heer A. van Prooyen, is op 92-jarige leeftijd overleden. Hij heeft tal van functies op kerkelijk gebied vervuld en was o.a. diaken, ouderling, kerkvoogd en nota bel van de Hervormde Gemeente. De begrafenis vindt vrijdag plaats. conform de eis werd hij tot een boete van. 7.50 of twee dagen hechtenis ver oordeeld. De Oostkapelse traktorchauffeur G. J., welke zich nu in militaire dienst be vindt, bereed op 2 december zijn voer tuig in Grijpskerke, toen het nacht was. Achter zijn tra'ktor bevonden zich twee aanhangwagens. Zowel goed brandende kop-, achter- of zijlichten ontbraken. Volgens de verbaliserende wachtmees ter der rijkspolitie waren de wagens, welke voor bietenvervoer werden ge bruikt, breder als de traktor. Als getuige was de werkgever van J. aanwezig. Hij bracht zoveel technische argumenten naar voren, dat de kanton rechter, mr. J, Moolenburgh, het nood zakelijk vond, de zaak tot 25 januari aan te houden, om de wachtmeester te horen. Vergeetachtig Op 6 december fietste de Goese am- bachtscholier H. K. van S. 's avonds op de rijksweg in Kloetinge met een meisje op. Zo verdiept was hij in een gesprek met haar over allerlei sichool- aangelegenheden, dat hij vergat zijn dynamo op het fietswiel te plaatsen. Een wachtmeester hield hem aan en toen bleek dat zijn verlichting defekt was, zodat ook zijn vergeetachtigheid niet als ekskuus kon dienen. De offi cier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenburg van Mi erop, eiste tweemaal 5 of tweemaal één dag. Het vonnis was tweemaal 4 of tweemaal één dag. Op zoek naar zijn dochtertje en haar vriendinnetje spoedde de pluimveehouder K. de K. uit Oostkapelle zich op 5 de cember te fiets naar Vrouwenpolder. Hij had zijn fiets niet verlicht, omdat de snorrende dynamo, naar zijn zeggen, hem zou beletten de twee meisjes te ho.ren. De officier had wel begrip voor dit lichte vergrijp en eiste twee boetes van 4 of tweemaal één dag. Het von nis was nog milder: tweemaal 3,50 of tweemaal één dag. Voor een andere overtreding stond de Vlissingse kellner A. M. de V. terecht. Op 7 december had in zijn woonplaats de maximumsnelheid voor bromfietsen verbroken. Met een vaart van veertig kilometer per uur reed hij op de Kas teelstraat. De eis was 20 of vier da gen, het vonnis 15 of drie dagen. TERNEUZEN. De Centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Oost Zeeuwsch Vlaanderen heeft namens B. en W. van Terneuzen aanbesteed de bouw van een zesMassige openbare la gere school aan de Van Steenbergen laan. De inschrijvingen luidden: J. en K.T. de Oude, Biervliet 207.945, G.A. Gijssel, Westdorpe 198.306. J. Verstraaten, Clinge 189.500, gebr. Krie- kaard, Hengstdijk 188.200. L. Lansse en zn., Clinge 184.500, L. C. C. Poel spoel, St. Jansteen 183.575, J. V. Frey- ser, St. Jansteen 186.000, J. D. Freyer St. Jansteen 183.000, Th. Bolsen, Clin ge 178.475. J. v. Driesse, Hulst 178.000, gebr. Van Troost, Graauw 177.301, P. Magnus Boschkapelle 176.500, gebr. Theye, Terhoie 175.350, gebr. Haas, Phillippine 175.000. gebr. Van de Poel, Terneuzen 174.700, J. Kolijn, Terneuzen 173.630, gebr. De Bruyn, Clinge 172.000, S. J. Dielen, Terneuzen 171.800, E. van Driesse; Kuitaard 171.347, L. W. Hamelink, Zaamslag 170.641, B. J. Bolsens, Clin ge 169.000, F. J. Lambert, Stoppel dijk 168.700, P. Hamelink, Hoek 167.400, A. J. Goossen en zn, Walsoor den 162.570. Gunning in beraad. NIEUWVLIET. De gemeenteraad heeft de begroting voor 1961 vastgesteld. Dank zij een bedrag van 14.000 gulden dat als extra uitkering uit het Gemeen- tefondsi so ntvangen kon de begroting sluitend worden gemaakt. B. en W. kon den echter geen eigen stempel op de be groting drukken, omdat de financiën niet toelaten dat het verzorgingspeil boven het minimale uitkomt. De voorzitter zei dit zeer te betreuren. De raad besprak in een commissiever gadering zonder de voorzitter de begroting reeds. De voorzitter zei, tevens delend op de behandeling van de begroting in Bier vliet, dat op deze wijze z.i. de demo cratie geen geweld wordt aangedaan. Besloten werd met de P.Z.E.M. contact op te nemen over modernisering van de straatverlichting in de Prinses Wil- helminastraat en het plaatsen van een lichtpunt meer aan de Mettenijedijk. Ged. Staten zal worden verzocht te be- vorderen dat de Kustweg wordt verbe terd en de P.Z.E.M. zal worden ge vraagd de bovengrondse leiding aan de St. Jansdijk te vervangen door een ka bel. Het bedrag per leerling voor het open baar lager onderwijs werd vastgesteld op 116,23. Een hoog bedrag aldus de voorzitter, een gevolg van het geringe aantal leerlingen aan deze school. De voorzitter betreurde het dat de bouw van torenflats nog niet kan plaats vinden. MIDDELBURG. De Zeeuwse groen tetelersvereniging houdt op woensdag 4 januari in het City theater een groente teeltdag. De heer D. van Staalduinen (I.B.S., Wageningen) zal spreken over chemische onkruidbestrijding, de heer D. Meyaard, medewerker van het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag zal spreken over economische as pecten van enkele teelten, waarna de rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik een nabeschouwing zal geven. Met de vertoning van enkele films wordt deze dag besloten. t MIDDELBURG. In samenwer king- metde Dordtse recherche heeft de Middelburgse recherche in Dor drecht aangehouden de 51-jarige mr. W. F. P. K., gewezen advocaat bij de arrondisementsrechtbank te Mid delburg. Mr. K., die ongeveer een jaar geleden Zeeland verliet, zich daarna in Rotterdam vestigde en laatstelijk woonachtig was in Dor drecht wordt er van verdacht verdu teringen te hebben gepleegd van gel den die hij als curator in een fail- lisement onder zich had. Vast staat nagenoeg dat hij in een geval van bankroet een bedrag van 700 zich zou hebben toegeëigend. Tegenover de recherche heeft mr. K. dit bekend. Het onderzoek is nog niet beëindigd en volgens de commissaris van politie te Middelburg dermate ingewikkeld dat het nog wel enige tijd kan duren voor dat de omvang van de verduistering zichtbaar wordt. Overigens wordt niet aangenomen dat het bedrag van 700 aanzienlijk zal worden overschreden. Raad Oudelande Gebarsten torenklok OUDELANDE. In de raadsverga dering werd medegedeeld dat de in de loop van bet jaar gebarsten torenklok door de dienst Kunstbescherming is on derzocht. Binnenkort wordt een rapport uitgebracht. Aangeboden werd de ge meenterekening 1959, alsmede de ge meentebegroting 1961. Een perceeltje ongebruikt bouwter rein aan de Vanderbijlparkstraat zal bij inschrijving worden verhuurd. Ge- zier. de gevaarlijke verkeerssituatie als gevolg van de onoverzichtelijke bocht in de Dorpsstraat tussen de percelen A 114 - A 78, werd besloten voor een gedeelte van de oostzijde van de Dorps straat een wachtverbod in te stellen; tevens zal worden onderzocht in hoever re nog maatregelen getroffen kunnen worden tot verbetering van de situa tie. De T-kruising Wilhelminastraat - Slagtweistraat zal worden aangewezen als voorrangskruising. Crediet werd beschikbaar gesteld voor aankoop van een nieuwe motormaaier. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren C. J. Ohristiaansen, C. P. Bosse- laar, M. Oele, M. P. C. v. Nieuwemhuij- zen en M. A. Schipper. Aangereden door auto ST. PHILIPSLAND. Op de rijks weg, even buiten het dorp, ter hoogte van de watertoren is gisteravond de 76- jarige weduwe M. de Ronde uit Bruinis- se bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen. Zij was op slag dood. De vrouw wilde zich naar de stop plaats van de autobusdienst begeven en stak daarvoor de weg over. Mr. K. is thans ingesloten in het Huis van bewaring te Middelburg. Naar wij vernemen is mr. A. J. v. d. Weel als verdediger aan mr. K. toege voegd, terwijl nar. H. Bruin de afwik keling van enkele lopende faillissements zaken, die onder mr. K. vielen, op zich heeft genomen. In Middelburgse foaliekringen is men zeer geschokt over de arrestatie van mr. K., die een grote vermaardheid bezat vanwege zijn scherp verstand en talen kennis. De thans aangehoudene was sinds 1945 advocaat bij de Middelburgse recht bank. Hij bleef dit tot 1959. Wel wist men dat de advocaat de laatste jaren onder sterke geestelijke spanningen, leefde. Onderhoud Rijkswegen Zuid-Beveland en Walcheren aanbesteed MIDDELBURG. Bij Rijkswater staat werd gistermorgen het onderhoud i van de Rijkswegen op Zuid-Beveland en 4 Walcheren voor het jaar 1961 aanbe- '3 Nieuwdorp met 394.000. 3. J. F. Duyn- houwer en Zonen, Goes met ƒ400.100. K. T. de Oude, Biervliet met 409.000. 5. Fa. Boone en Besuyen, Goes met ƒ417.800. 6. Fa. A. de Bour- graaf en Zoon, Wilhelminadorp met 420.000. Hierop aansluitende werden zowel het leveren van betonartikelen als rode be- tonstenen voor het onderhoud van deze wegen aanbesteed. Wat de betonartike len betrof was de uitslag: 1. A. Smit Lewedorp met 10.732. 2. J. Griep Brumisse met 11.081.26 3. Jac. Ha! ringman en Zoon, Goes met 11 110 4. C.V. Betonfabriek „De Vliet", Steen! bergen, met 11.300. 5. Pit Beton N.V., Middelburg met 11.490. 6. J. C. L F i Bleijenbergh, Hulst met 11.749.95 7. C. V. Beton Industrie „Zwammerdam", Zwammerdam met 12.811,35. De uitslag voor het leveren van rode betonstenen was: 1. C.V. Betonfabriek „De Vliet", Steenbergen met 58.000. f J,aAc- Haringman Zoon, Goes met ƒ58.400. 3. J C L. F. Bleijenbergh, Hulst met ƒ59.400. 4. Pit Beton NV Middelburg met 60.000. 5. N.V. Beton! De Eem, Zwijndrecht met 65.800. 6. N.V. Betonfabriek De Welvaart", Maastricht met 85.500. ~~U A,an Houfckaai 17 te Middelburg zijn thans restaura tiewerkzaamheden aan de gang aan een oud pand dat door de Nationale Le vensverzekering-Bank N.V. is gekocht om er een bijkantoor van te maken Het gerestaureerde pand hoopt men in het voorjaar van 1961 in gebruik te ne men. Veel aandacht wordt vooral be steed aan de verfraaiing van de voor gevel. Voor het huis worden zes stoep- palen geplaatst die met smeedijzeren kettingen onderling en aan de uitein den met de opgaande gevel zullen wor den verbonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3