rogramma NTS-joumaai bedoeling HET HARDE GESLACHT T.v.-spel over liefde en koude oorlog Lot voor net KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD Mag' ere voordelen vele nadelen programma's Uit de kerken ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 kritisch I bekeken 1 televisie 1 vandaag IN HET KORT vandaag Donderdag 29 december 1960 QOBEU.t L V-/ UET NTS-JOURNAAL, dat wij dc Van een onzer verslaggevers T~\EN HAAG/HILVERSUM Binnenkort zal staatssecretaris mr. Y. Scholten zijn standpunt bekend maken over de toekomst van het Nederlandse f.m.-zendernet. Hij zal dat doen naar aanleiding van de vragen die het christelijk-historische Tweede-Kamerlid de heer F. H. van de Wetering hem heeft gesteld. De vragen luidden: „Is via de beide f.m.-zenders, die het midden en het westen van het land bestrijken, een derde radioprogramma mogelijk, of hebben deze zenders geen ander doel dan het relayeren van de programma's van Hilversum I en II?" Kort nadat de nieuwe zenders in bedrijf waren gesteld, zijn hier en daar inderdaad pleidooien gehouden voor een derde programma, min of meer naar Engels voorbeeld, De voorstanders zien echter een aantal factoren, die voor het tegendeel plei ten, over het hoofd. Waarschijnlijk doelbewust. Natuurlijk is het uitzenden van een derde programma via de twee nieu we cn de reeds langer bestaande f.m.-zenders in oost- en zuid-Neder land, in theorie en technisch moge lijk, maar dat zou ten koste gaan van de ontvangst op de middengol ven. Voor dat doel zijn zij ook niet gebouwd. Daarvoor Nederland heeft een nu compleet f.m.-zendernet laten maken om: ver lost te zijn van het gedrang op de middengolven, met andere woorden om geen last meer te hebben van sto ringen; eindelijk in staat te zijn, de Nederlandse radioluisteraar een be tere kwaliteit muziek te kunnen ge ven dan via de zenders op de mid dengolven mogelijk was en is. Dat en niets anders is van het be gin af het enige uitgangspunt ge weest. Wie de laatste weken geregeld via de f.m. naar de programma's uit Hilversum heeft geluisterd, kan zich daarover alleen maar bijzonder ver heugen. Het verschil in kwaliteit is zo groot, dat diezelfde luisteraar slechts met schrik en tegenzin kan denken aan het idee, dat hij Hilver sum I en II weer via de oude zenders moet gaan beluisteren. De Nederlandse zenders op de mid dengolven zijn op de internationale radioconferenties (waar zij onder de gegadigden worden verdeeld) altijd al bedreigd geweest. Er zitten meer zenders clandestien in dat gebied dan er officieel zijn toegelaten. De mid dengolven zijn voor honderd procent overbezet. Niet overbodig Hiermee is tegelijk de wel geuite bewering weerlegd, als zouden de f.m.-zenders niets anders doen dan de programma's van Hilversum I en II relayeren, en de oude zenders dus overlappen. Zij szjjn, zot, gezien, écht niet overbodig Bovendien behouden de oude zen ders hun eigen taken: ten eerste voor de nu nog talloos vele luisteraars met een toestel zonder f.m.-band: ten twee de voor het naar het buitenland blij ven uitdragen van de Nederlandse stem, hetgeen met de f.m.-zenders niet mogelijk is, gezien hun beperkte draagwijdte van zestig tot maximaal 120 kilometer. Vooral in Engeland, de Scandinavische landen, Duitsland en Zwitserland wordt veel naar Hilver sum I en II geluisterd. Dan is er de vraag: Zit de door snee Nederlandse luisteraar te wach ten op een derde programma? Wie er links en rechts naar vraagt krijgt als antwoord: „Nee, helemaal niet." Hij hoort, méér dan hij veronderstel de: „Wij luisteren veel naar Luxem burg en Radio Veronica, ondanks een niet altijd goede ontvangst. De pro gramma's zijn zo leuk, zonder zwaar wichtig gepraat. Als je behoefte hebt aan muziek, is er ook muziek." Zo denkt waarschijnlijk een zeer groot deel van de Nederlandse radio luisteraars er over. Daarmee is dus ook wel duidelijk, dat er onder de massa geen behoefte bestaat aan een derde radioprogramma naar Engels voorbeeld. Ook in radiokringen in Hil versum is er nooit iets van geble ken. Waarschijnlijk zou voor de samen stellers van de Nederlandse radio programma's meer succes zijn weg gelegd, indien zij zouden streven naar een betere coördinatie. Geen twee braaf betogende heren tegelijk, noch twee hoorspelen of concerten, van wel ke samenstelling dan ook. De moge lijkheid tot gevarieerd luisteren zou er alleen maar groter door worden. Ten slotte de financiële kant van de kwestie. Wie zou het derde pro gramma moeten betalen? Nederland heeft in dit stadium echt geen behoef te aan een dergelijk initiatief. Wel aan een storingvrije, kwalitatief be- HAN RIJNBECK spel „Een ander mens", dat vanavond om 9 uur op het scherm komt, ligt de tragiek van het stuk helemaal in het persoonlijke vlak, en wel tussen twee mensen van verschillende natio naliteit: een Amerikaan, die na de be vrijding op de ambassade in Moskou kwam te werken, en een jonge Rus sische vrouw. Nina. Er ontstaat een liefdesverhouding, de Amerikaanse attaché wordt overgeplaatst naar een ander land, het kontakt wordt ver broken, erger nog: Nina wordt be schuldigd van spionage en wordt op transport gesteld naar het oosten. Acht jaar later, als ze haar straf heeft uitgezeten, ziet ze een foto van haar verloofde in een Engels tijd schrift, en ze krijgt het voor elkaar om naar Londen te gaan waar ze de speurtocht naar haar geliefde begint. Dat is tevens het begin van het te- Nieuwe radiotoren bij Lopik. tere ontvangst. Vandaar dus de nieu we f.m.-zenders. Wij hebben redenen voor de veron derstelling, dat de staatssecretaris in deze geest zal antwoorden op de vra gen. Zij hadden net zo goed achter wege kunnen blijven. wij de laatste tijd reeds vaker roemden in verband met zijn fijne neus voor actualiteit, heeft zich gisteravond op nieuw onderscheiden. Zo kreeg de kijker evenals dinsdagavond via een rechtstreekse opname van de Bel gische t.v., diverse spectaculaire beel den te zien van de stakingen. Ook de kabinetscrisis op eigen bodem werd niet vergeten. Het heeft bepaald niet aan de NTS- ploeg gelegen dat de politieke heren zich nogal zwijgzaam toonden. De VARA borduurde op dit laatste thema voort met een helder en oorspronkelijk commentaar op het conflict door dr. Van Raalte. En er viel nog meer interessants te beleven. Zo bracht de rubriek Achter het Nieuws de in Zuid-Afrika wonende Nederlandse persfotograaf Wesselo op het scherm. Hij was de man die de beroemde actiefoto maakte tijdens de aanslag op de Zuidafrikaanse premier dr. Verwoerd. Het plaatje, dat door een groot deel van de wereldpers werd aan gekocht, heeft de auteur het aardige sommetje van tienduizend gulden op geleverd. Rest ons ten slotte te vermelden dat het cabaretje van vijf Parijse Neder landers, dat wij reeds eerder afzonder lijk op het scherm zagen, uitliep op een minder geslaagde poging om ons te amuseren. De conférence was nogal zwak, terwijl enkele taalbarrières slechts met moeite werden genomen. Het t.v.-forum hield zich o.m. bezig met de verblijfsvergunning van de Duitser Kaufmann, waarbij zeer scherpe kritiek werd geleverd op de demissio naire minister van justitie, mr. Beer man. Hoogtepunt van dit forum was de discussie over Sartre's „God en de Duivel" waarbij de dichter Eduard Hoornik een bijzonder interessante toelichting gaf. G. S. VRIJDAG 30 DECEMBER 1 RADIO 83 Is het kind ziek? vroeg de vrouw nadat ze de kleine Nicolaes oplettend had bekeken. Het ziet er niet goed uit. Als ik u was bleef ik hier. Overal in het Thoolse land heeft water gestaan, bij de doorbra ken van vorige herfst. De mensen zijn niet erg vriendelijk gezind te gen voorname lieden, zoals gij. En het land is kil en leeg. Zij begon in een kast te romme len en haalde er bosjes kruiden uit en een doosje poeder. Van de krui den begon ze een aftreksel te ma ken. Het poeder strooide ze in het vuur, terwijl ze bezweringen prevel de. Wat doe je toch? viel Berta verschrikt uit. Mijn kind is niet be hekst. Ik verbied je om zulke din gen te doen. De oude keek haar doordringend aan. Gij zijt hier gast, vrouwe en kunt niet verbieden. En dat het kind niets mankeert gelooft gij zelf ook niet. Met welke gedachten hebt gij wel rondgelopen toen hij onder uw hart lag? Er was iets aan de oude vrouw waarvoor zelfs Claes zijn mond hield, al fonkelden zijn ogen van kwaadheid om wat zij durfde zeg gen. Berta kon op de laatste vraag niet antwoorden, omdat Claes er bij was. Toen hij even later naar buiten was gegaan om te kijken of er nog paarden in de stallen stonden, ver telde zij de vrouw alles wat deze wil de weten. Kun je mijn zoon ge nezen? fluisterde ze. Eigenlijk was ze bang voor de oude en toch stel de zij vertrouwen in haar. Met Gods hulp kan alles, was het antwoord. Maar dan moet ge hier blijven en met geen mens spre ken over wat ik zal doen. - Berta beloofde het. Ze was blij toen Claes terugkwam en zeide dat er nog een goed paard in de stal stond, waar op hij naar Dirxland wilde rijden om met haar broers over hun toe komst te praten. De volgende ochtend bij het aan breken van de dag reed hij al weg. Berta sloot zch op in een vertrek met het kind en de oude vrouw. Nel- leke huilde, omdat ze begreep dat de oude met toverkunsten de kleine Nicolaes wilde genezen. Het was zon dig om zoiets te doen., maar het leek wel of de vrouwe niet meer bang was voor de duivel, sedert zij het huis in Dirxland verlaten had. In de avond van de derde dag kwam Claes weer terug. Hij zag er ontstemd uit. Nelleke durfde niets zeggen toen hij naar Berta vroeg. Ze wees naar de deur van het ver trek en legde een vinger op de mond. DOOR DIGNATE ROBBERTZ Claes bleef zitten wachten tot het hem verveelde. Hij begon zo luid Berta's naam te roepen dat ze he lemaal ontdaan de deur opendeed. Het kind lag rustig te slapen, maar het was nog magerder dan enige dagen geleden. Berta zag er ellendig uit met zwarte kringen onder haar ogen en een, vale kleur. Wat voeren jullie hier uit? De oude vrouw hield zich achteraf, maar Claes greep haar bij een arm en slingerde haar in een hoek, waar ze kreunend bleef liggen. Als jij nog eens naar mijn zoon durft kij ken, draai ik je de nek om, schreeuw de hij. Hij schopte een pot met af treksel, die midden, in de kamer stond omver en de medicamenten die op tafel lagen gooide hij in het vuur. Berta verzette zich niet toen hij haar gebood met hem mee te gaan. In de keuken was het helder licht vergeleken bij het rokerige dom- oe vertrek, waar ze drie dagen ge zeten had. Heb je Iman en Pieter niet ge sproken? vroeg ze om zijn aandacht van het kind af te leiden. Oja. Ze zijn wel bereid om ons te helpen, maar dan moet ik eerst alles gedaan hebben wat ik kan, om van Lodycke te redden wat mogelijk is. Scheutig zijn je broers niet en veel naastenliefde heb ik ook niet van hen ondervonden. Het lag Berta op de lippen om te zeggen dat hij zelf ook maar weinig liefde voor zijn naaste betoonde. Er zal een samenkomst worden gehouden in Iersekendam. Daar zal over het herstel van, de dijken wor den gepraat, vervolgde Claés op de zelfde verongelijkte toon. Dat ge beurt nu pas, een half jaar nadat de zee ons land overstroomt. Er is toch al hard gewerkt, merkte zij voorzichtig op. Ja, kleine gaten zijn gestopt en verstandige mensen hebben ge daan wat ze konden,, maar het schijnt wel dat het merendeel onverstandig is. Je hebt bij mij niet erg veel ge luk gehad, is het niet? Als ik tegen jou te hard geweest ben, Berta, ver geef het mij dan. Waarom ben ik niet mee ondergegaan met Lodycke. Als het waar is dat wij zoveel te gen God en de mensen gezondigd hebben dat dit over ons moest ko men, dan is het erger om het te moeten overleven dan er midden in te verzinken. Hij zag er zo verslagen uit dat Berta met hem te doen had. Pro beer kalm te blijven, Claes, wat er ook op die samenkomst wordt ge zegd. Hij richtte zijn hoofd op en keek haar aan. Je moet niet pro beren mij het onmogelijke te laten beloven, al wil ik eerst mijn lippen kapot bijten voor ik zal tegenspreken. Hij bleef nog twee dagen bij haar en hield zich met het kind bezig. De oude vrouw durfde niet meer voor de dag komen ofschoon Claes haar helemaal vergeten was. Tegen Ber ta was hij zacht en vriendelijk, maar aan, het samentrekken van zijn wenk brauwen bemerkte ze hoe hij inner lijk leed. In het poldershuis van Ierseke wa ren de dijkgraven der Oost- en Zuid watering met hun gezworenen bijeen gekomen, samen met de ambachts mannen en pachters die de vloed overleefd hadden,. Ook de waarschap pen der overstroomde dorpen waren er bij. De edelen die hun bezittin gen verloren hadden, waren niet zelf aanwezig. Zij hadden vertegenwoor digers gestuurd. Claes van Romers- wale met een jonker van Waarde en twee zonen van de heer van Valcke- nisse waren de enige edelen in het gezelschap. Gillis Borne, die namens de kei zerlijke rentmeester het woord voer de, deelde mede dat op bevel van Karei V alle drooggebleven polders één schelling Vlaams per gemet moesten opbrengen als buitengewoon geschot. Harde maatregelen zouden worden genomen tegen degenen die zich aan dit bevel zochten te onttrek ken. (Wordt vervolgd.) TTOEWEL de koude oorlog de ach- levisiespel, waarin Luc van Gent voor Tl. tergrond vormt van het televisie- de figuur van Nina de Haagse danse- - - res jjan Rijnbeek heeft gecontrac teerd. Frits Butzelaar is haar tegen speler als sergeant Joe Carter. DONDERDAG. „Een ander mens", het T.V.-spel van vanavond, is een ernstig maar spannend stuk over de lotgevallen van een Russische oorlogsbruid (21.00). In Vademecum ontvangt Jan Wil lem Hofstra een interessante en wel bespraakte gast: Prof. dr. W. Assel- bergs, nog beter bekend als de schrij ver Anton van Duinkerken (20.30). HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber; 7.13 Gram: 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8.00 Nws; 8.13 Radiokrant; 9.00 V d zieken: 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw 10.10 Gram; 10.15 Morgendienst: 10.45 Gram; 11.15 V d oudere luisteraars. middag 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb. meded: 12.33 Gram; 12.53 Gram, event act 13.00 Nws: 13.15 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.00 fluitgroep en sol; 15.15 Gram; 15.30 Blaas- ork; 16.00 Bloemen en planten, lezing; 16.15 Gram; 16.30 Britse Kamermuz; 17.00 Voordr 17.20 Gram; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Jazzmuz. avond 19.00 Christelijke muz ver; 18.20 Licht progr; 18.50 Regeringsuttz: Suriname en de Nederlandse Antillen in 1960, door Zijne Ex cellentie de vice-minister-president Drs H A Korthals: 19.00 Nws en weerpraatje: 19.10 Op de man af. praatje; 19.15 Gram: 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz; 20.15 Ge- var progr; 21.10 Smederij de eeuwigheid, spel bij de jaarwisseling; 22.00 Samenzang; 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de wereld, Godsd progr; 23,05 Filharm ork en solist; 23.25. Gram; 23,55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.30 Gram en act; 8.00 Nws; 8.18 Gram en act; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing; 10,05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V d vrouw: 11.00 V d kleuters: 11.15 Kamermuz; 11.40 Orgel spel. middag AVRO: 12.00 Lichte muz; 12.20 Regerings- uitz: V d landb; 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Sport en prognose; 12.50 Carillonbe speling en draalorgelmuz; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 De Amsterdamse Effectenbeurs in 1960, praatje; 14.00 Knapenkoor; 14.20 Voordr. 14.40 Kerkorgel-conc; 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschie denis, muzik lering; 16,30 V d zieken; 17.00 V d jeugd: 17.53 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Polit lezing; 18.25 Orgel en mondharmonica; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 V d kind: 19.10 Kinder koor. VPRO; 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-nieuws; 20.00 Nws; 10.05 Ont. moeting met Szeesny, lezing; 10.15 Litt. progr; 20.30 Aktie Kruis en munt. VARA: 21.00 Quizprogr; 21.50 Geen tijd...?, klankb; 22.15 Buitenl weekoverz; 22,30 Nws. VPRO; 22.40 Zorg om de mens, gespr. vara; 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Kamerork: 23.55-24.00 Nws. I TELEVISIE I NEDERLAND NTS: 20.00 Weekjourn en weeroverz: AVRO: 20.30 Blik in het Nieuwe jaar, le zing; 21.00 Flits; 21.30 Perry Como-Show: 22.10-22.15 Met het oog op BELGIË VLAAMS 19.00 Van uitvinders en patenten; 19.30 V d vrouw; 20.00 Nws; 20.30 Filmnieuws en nieuwe films; 21.15 Filmintermezzo; Eurovisie BBC: Populaire liedjes; Filmrep; 22.30 Nws. BELGIË FRANS 19.00 Kathol uitz; 19.30 Agrarisch nws; 20,00 Journ; 20,30 Orfeo, opera; 21.45 Mé- tamorphoses; 22.15 Journ. radio Frits Butzelaar en Jenny van Maerlant in een scène van „Een ander mens" DONDERDAG Vanavond gaat de 100e Koek en Ei de ether in met Mijnnie Koudewaai én Albert de Ko ning. die speciaal voor deze gelegen heid uit Paramaribo is komen over wippen. Ook AVRO-directeur Repko is van de partij, niet om mee te ontbij ten, maar om de jubilerende radio familie feestelijk toe te spreken (in „Ga er eens even voor zitten!", 19.05, Hilv. 2). De NCRV brengt, drie dagen na de Duitse tv-opvoering, nog eens een se lectie uit Der Vogelhandler in de Ster avond (20.00, Hiiv. 1). Lichte klanken in de late uren op Hilversum 2: 21.25 Mantovani, 22.00 Skymasters, 23.10 Discotaria. De Spaanse violiste Josefina Sal vador, die o.a. gestudeerd heeft bij Georges Enesco, is vanavond om vijf over acht (Hilv 2) de soliste in het Concert d'été voor viool en or kest van de Spaanse componist Joa quin Rodrigo. Voor het eerst wordt dit vioolconcert in Nederland uitge voerd. Het Radio Kamerorkest, dat onder leiding pan Albert Wolff de soliste begeleidt, opent het programma met een Sarabande en Danse van Debussy, door Ravel voor orkest be werkt, en besluit met het Carnaval der dieren van Saint-Saëns, waarin de pianopartijen worden gespeeld door de pianisten Miek Engelenburg en Jaap Drielsma. Het beroemde Amerikaanse Jmi liar d-strijkkwartet hoort u om 11 uur (Hilv. 1) in Ravels strijkkwartet. lUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIItllllllHIIMIIillMMIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillMllllllllllllïlllllllllllllllllllilllllllllllllllllMlllllllIHlIllllllllllllllllllllllllllllliriilllllllllllllllllllfiMlliliillllllllllliri 24. „Kom mee!" riep Admiraal El Catról, Kappie's arm nemend. „El pre sident Fidelio Bombastos brandt van ongeduld om u te huldigen voor het brengen van 's werelds grootste krui ser!" Hij keek even om zich neen. „Fidelio Bombastos is de rechtvaar digste president van heel het zuiden!" besloot hij met stemverheffing. „Vooruit dan maar," zei Kappie. Zo marcheerden zij wat later achter de brede rug van de admiraal door Banana. Het orkestje sloot de rij en liet schrille marsmuziek horen. Intussen holde een andere militaire grootheid door achteraf-straatjes in te gengestelde richting. Het was de lucht- maarschalk, El Ballon, die weinig was ingenomen met de komst van de krui ser. Even stond hij stil en luisterde na het gedruis van de fanfare. „Het verwijdert zich.." stelde hij te vreden vast. „De helden zijn dus van boord!" Hij drukte zijn pet dieper over de ogen en ijlde weer voort. „Dan nu naar de kruiser. mompelde hij. „Al vorens een aanvalsplan op te stellen, dient eerst het doelwit verkend te wor den. Dat weet elke luchtmaarschalk! NED. HERV. KERK Beroepen te Koudekerke (Zeeland) L. J. Altena te Steggerda; door de clas sis Amsterdam als predikant voor bui- tengew. werkzaamheden: C. Lebbing, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Amsterdam: P. F. Th. Aalders te Middelburg, naar Har- dinxveld-Giessendam, afd. Ned. Prot. Bond: J. Brinkerink te Oosterhesselen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leiden, vac. dr. F. H. van Meyenfeldt: C. Goeman te Haar- lem-Z.te Paesens-Moddergat, bij accl. C. Stam jr. kand. te Goes, te Zonnemai- re; M. van Harmeien, kand. te 's-Gra- venhage. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam (Kralingen): L. S. den Boer te Sassenheim en M. W. Nieuwenhuyze te Amsterdam. Bedankt voor Schiedam: M. Baan te Dordrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk: A. Vergunst te Rotterdam-C. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Terneuzen: H. Ligtenberg te Rotterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2