Diep vrieskast: oplossing voor slepend probleem Lof voor prof. Zijlstra in de Eerste Kamer DEINING IN BOEZEM VAN A.R. I ZONDER NACHTARBEID TOCH VERS BROOD j STRIJD TUSSEN BAKKERS KAN EEN EINDE VINDEN I BROEDERLIJK I Advocaat en redacteur vechten om publikatie saus 't Is saus-soep FRANSE MINISTERRAAD: MEER MOHAMMEDANEN IN ALGERIJNS BESTUUR IERSE POLITIE IN ZORGEN NA ONTSNAPPING Stap terug zou oplossing zijn HEIN2? Drijvende zen kan niet om hulp seinen Woensdag 28 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 "TIEN HAAG. Uw verslaggever heeft dezer dagen zijn gezin aan de dis geroepen en getracteerd op vier dagen oud brood. BRANDWEER VOND ZIEKE VROUW NIET ZO SLECHT HOLLANDIA ZIT ZONDER KRANT Felle strijd ,Bij de keel' 15 tegen 11.000 Hèt middel Mechanisatie ,Te hoog' Ho^er personeel van KLM in vereniging OPLOSSING SPEL 7 VERGISSINGEN ZELFBEHEERSING KINDERBIJSLAG MOHAMMEDANEN UIT ALGIERS Van een onzer verslaggevers De verrassende reactie op deze koffietafel was unaniem: heerlijk! Het was ook niet gewoon oud brood, maar brood dat meteen na het bakken in de diepvrieskast was geplaatst en daar vier dagen bleef bewaard. Ruim een uur voor het tijdstip van tafelen was het brood gewoon in de huiskamer „ontdooid". Het was niet van kersvers brood te onderscheiden. „Ik vind het veel lekkerder dan anders", was de commentaar van de elfjarige dochter op een diepgevroren krentebol. En met verbazing zetten de gezinsleden beurtelings hun duimen in de korst van kleine broodjes, die even krokant waren als hun pas gebakken broertjes, die ter vergelijking even eens op tafel stonden. Deze eigen ervaring komt volmaakt overeen met de eetproeven, die al op ruimer schaal en grondiger opgezet met diepvriesbrood zijn genomen. Over de resultaten tonen de bakkers in Nederland zich bijzonder verheugd. Diepvriesbrood (het aanleggen van een steeds vers blijvende voorraadi kan de weg zijn, waarlangs de bak- kersarbeid zich kan verplaatsen van gedeeltelijke nachtarbeid naar vol ledige dagarbeid. Thans is het zo dat de middelgrote en kleine bakkerijen 's ochtends om vijf uur met het werk moeten beginneïi en grotere bakke rijen al om drie uur. Zelfs vijf uur in de morgen staat voor menigeen zeker in de donkere wintermaanden gelijk met het „holle van de nacht' ven zo gemechaniseerd zijn. Maar ze ker tachtig procent beschikt over op- maakmachines en tal van bedrijven zeker duizenden zijn al geheel ge automatiseerd. Een proces dat sinds tien jaar steeds sneller gaat lopen en waar de bakkersbonden met hun volle gewicht achter zijn gaan staan. In de bakkerij is al lang een sane ring aan de gang en grotendeels achter de rug. Bedrijven als het Delftse, zijn kerngezond en staan economisch vast in hun schoenen, vergist u zich niet! De strijd om de broodmarkt is nu verplaatst en wel van het economische front naar het sociale. De grootbe drijven hebben gesteund door een advies van sociale-economische raad onlangs weer zware druk op de re gering geoefend om te komen tot een wijziging van de zg. bakkerijparagraaf in de arbeidswet. Deze wijziging zou het mogelijk moeten maken het ploegenstelsel dus continu dag- en nachtarbeid in de bakkerij in te voeren en het ver koopuur van vers brood (dat nu zoals bekend om tien uur 's morgens ligt) te vervroegen. honderd balen is de verhoging te be cijferen op 0,55 cent per brood. De voordelen van voorraden diep vries voor de bakker zijn daarin niet becijferd. Zij bestaan uit rationeler werken, geen behoefte aan extra nood hulpen als de vraag plotseling stijgt, economischer gebruik van de bakkers oven en vermindering van onverkoop bare voorraden door het oud worden van het brood. (In ons land wordt jaarlijks voor vijf tot zes miljoen gul den oud brood als veevoeder wegge daan). Hoe zal het rond ons dagelijks brood nu verder gaan? Nodig is in de eerste plaats dat alle bakkersbedrijven rond de tafel gaan zitten en eikaars proble men begrijpen. Hiertoe ligt de weg open: volgend jaar zal waarschijnlijk het bedrijfschap voor de bakkerij tot stand komen, een nieuw publiekrech telijk lichaam. De grootbedrijven zijn uiteindelijk afgestapt van hun ver langen een eigen orgaan in de P.B.O. te hebben en hebben hierin toege stemd. De bakkerijstichting wordt ver bouwd tot „bakkerijschap". Dan zal het tenslotte zo ver komen dat de bakkerijparagraaf die uit 1919 dateert wordt herzien en gemoder niseerd. Hieraan hebben de grootbe drijven bepaald grote behoefte en de dan geopende mogelijkheden tot in voering van het ploegenstelsel zal het hun mogelijk maken rationeler en eco nomischer te werken. Tenslotte zal dan worden getornd aan het verkoopuur van vers brood. Wellicht komt dat uur geheel te vervallen. Het midden- en het kleinbedrijf zijn daar niet op te gen, mits zij klaar zijn om door middel van diepvriesinstallaties en verdere technische ontwikkelingen te ontko men aan nachtarbeid. Het verse kadetje het oude strijd punt uit vervlogen jaren wordt dan weer actueel. Vers uit de oven van de broodfabriek, vers uit de diepvries- kast van de bakk 0 Als het op tafel staat, zal niemai v iet kunnen proe ven. Margaret naar Dublin BELFAST (Reuter, AP) De grens tussen Ierland en Noord-Ierland is hermetisch gesloten en in Dublin, de hoofdstad van Ierland, zijn ver scherpte beveiligingsmaatregelen ge nomen door de politie, die zich voorbereidt op het komende bezoek van prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot, Antony Arm- strong-Jones. Deze maatregelen zijn het gevolg van de ontsnapping van Daniel Donnelly, een 21-jarige Ierse terrorist, uit de gevangenis van Belfast, waar hij een straf van tien jaar moest uit zitten. Prinses Margaret en haar echtgenoot komen zaterdag in Dublin aan. Zij zijn voornemens een bezoek te bren gen aan Birr, waar Armstrong-Jo nes' moeder woont. Het zal het eers te bezoek van een lid van het Engelse koninklijke huis aan Ierland in bij na vijf en twintig jaar zijn. Donnelly ontsnapte tijdens de kerst dagen uit de gevangenis van Belfast met behulp van een klimtouw dat hij had gemaakt van een met plas tic overtrokken elektrisch snoer en een aan repen gescheurd beddela- ken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De brandweer van Den Haag trof maandag in een huis aan de Ravesteinstraat, op zoek naar een schoorsteenbrandje, een 62-iarige vrouw aan die bewusteloos op bed lag. In het ziekenhuis waar zij heen werd gebracht, bleek dat zij minstens 24 uur voordat zij werd gevonden, een beroer te moet hebben gehad. De brandweerlieden vonden de vrouw omdat zij haar huis openbraken toen er niet werd opengedaan op hun gebel. Het brandje waar zij de haard van zochten, bleek overigens in een ander huis te woeden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De belastingont- werpen zullen nog op tijd het staatsblad bereiken om met ingang van 1 januari van kracht te kunnen zijn. De Eerste Kamer heeft er gisteren in alle rust en vrede haar goedkeuring aan gehecht en boven dien heeft zij haar waardering uit gesproken voor de demissionaire minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra. De algemene financiële beschou wingen zijn er uiteraard bij inge schoten. Het had geen zin om met een demissionair kabinet te praten over de plannen voor het volgende jaar. Onder die plannen valt ook de verlaging van de loon- en in komstenbelasting, die dus nu slechts in principe is aangenomen. Het zal van de nieuwe bewindslieden afhangen, in ieder geval van degenen die dan in de regering zitten, of er uit voering aan gegeven zal worden, wat trouwens opnieuw zal moeten worden beoordeeld aan de hand van de ontwik keling. Daarover liet minister Zijlstra zich gisteren niet uit, evenmin als de Eerste-Kamerleden die erover spraken. De kabinetscrisis kwam er slechts zij delings bij te pas. De socialist mr. Van Hall merkte ironisch op dat de Tweede Kamer blijkbaar haar politiek leidende functie weer had opgevat! Over de voorstellen zelf zei mr. Van Hall dat we nu duidelijk van de tijdelijk heid van enkele belastingen zullen wor den bevrijd. Zijn grootste zorg ging uit naar de grote uitgaven die in het ver schiet liggen. Bovendien vond hij het fiscaal klimaat voor de particulieren in ons land nog niet zo slecht, zodat hij alles bijeengenomen niet veel voelde voor belastingverlaging. De socialisten onthielden echter hun steun niet aan de ontwerpen, die zonder hoofdelijke stem ming werden aanvaard. Veel lof had de christelijk-historische woordvoerder mr. Lichtenauer voor het HOLLANDIA (ANP/AP) In de drukkerij van de Nieuw-Gui- neakoerier te Hollandia is gis termorgen een vechtpartij geleverd om de publikatie van een artikel. Daarbij heeft de bekende advocaat Over het brood, ons dagelijks voedsel aan ontbijt en koffietafel, woedt sinds langere tijd een felle strijd tussen in dustrie en ambacht, dat is tussen de broodfabrieken en de middelgrote en kleine bakkers. De meelfabrikanten in ons land zeggen dat zij in die strijd neutrale toeschouwers zijn, maar hun belangen van afzet hebben hen er me nig keer toe gebracht daadwerkelijk het terrein van de strijd te betreden. Een vierde, incidentele strijder, is de overheid aan wie de broodprijs even zeer ter harte gaat als de melkprijs en die daarom als het haar nodig voor komt, met prijsregelingen ingrijpt. Het werkelijk harde gevecht echter wordt gevoerd tussen de broodfabrie ken (verzameld in de Nederlandse ver eniging van werkgevers in het bak kersbedrijf) en de bakkers (georgani seerd in drie bakkersbonden). De bak kers zijn sterk teruggedrukt in de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. waar zestig procent van de broodvoorziening in handen is van het grootbedrijf. Aan dit percentage levert vooral Den Haag een grote bijdrage: een enige jaren geleden voltrokken concentratie van enige grote bakkers bedrijven heeft de broodmarkt van Den Haag voor het overgrote deel in han den van één onderneming gelegd. Voor de middelgrote en kleinere bakkers is dit een schrikbeeld. „Nu het grootbedrijf ons economisch niet aan kan grijpt het ons sociaal bij de keel" zo drukt mr. P. J Wintels, directeur van de Nederlandse katholieke bakkers patroonsbond zich plastisch uit. Ploegenstelsel betekent voor de klei nere bakkers in werkelijkheid een herinvoering van volledige nachtar beid. Om goed brood te bakken, heeft de bakker (groot of klein) tenminste drie uur nodig. Als het verkoopuur van tien uur een uur wordt vervroegd, moeten wij in plaats van om vijf uur om vier uur 's morgens beginnen, zegt bakker Kluiters. Duizenden bakkers zullen in deze tijd van ruime werk gelegenheid hun personeel verlie zen en hun afzet kwijt raken aan het grootbedrijf. Het ploegenstelsel werkt niet goed koper en de broodprijs zal derhalve niet daardoor omlaag kunnen, aldus mr. Wintels. Vers brood- bij'jhef ont bijt is voor een deel van de consumen ten wellicht aantrekkelijk (volgens een onderzoek van de Nederlandse stichting voor de statistiek rond een derde deel), maar men moet goed we ten wat men doet. Is het verantwoord door een wijziging in de wet een klein aantal grote bedrijven te bevoordelen en tegelijk een zeer groot aantal klei nere ondernemingen in een onhoud bare positie te brengen? Buiten deze drie steden hebben de bakkers zich echter stevig staande we ten te houden. Voor heel Nederland zijn de cijfers: grootbedrijf rond 25 pro cent van de afzet, bakkersbedrijven 75 procent. In aantallen uitgedrukt: in ons land zijn ongeveer vijftien grootbedrij ven tegen elfduizend midden- en klein bedrijven, „Economisch heeft het grootbedrijf de midden- en kleinbedrijven niet kapot gekregen", zegt ons de heer A. Schoep, secretaris van de Nederlandse bakkersbond. Dat komt omdat het am bacht niet bij de pakken heeft neer gezeten, maar evengoed als het grote bedrijf heeft gemechaniseerd en effi ciënter is gaan werken. U kunt het hier zien." Dat „hier" slaat op een bakkerij te Delft, die de eigenaar, de heer J. C. Kluiters, met gerechtvaardigde trots laat zien. Het is een klein bedrijf dat 35 balen meel per week verwerkt (één baal betekent 87 broden), maar vrijwel volledig is geautomatiseerd. Met. twee man personeel doet bakker Kluiters al het werk en dat is niet weinig, want naast zijn brood bakt hij een groot assortiment van banketartikelen. Voor de broodbakker is hier het ge zwoeg afgelopen. Machines mengen en vouwen het deeg, een volautomatische rijskast zorgt voor constante vochtig heid en temperatuur, een opmaakma- chine brengt het deeg in de juiste vorm. „Zonder die machines zou ik tenmin ste één man meer moeten hebben", meent bakker Kluiters. Zo'n man kost met sociale lasten e.d. mee al gauw een zesduizend gulden per jaar. Als de bakker in zijn mechanisering 15.000 gulden heeft geïnvesteerd, heeft hij het er in twee en een half jaar weer vol ledig uit. En nu komt weer de diepvries: het middel, dat de bakkerij meent te heb ben gevonden om zonder nachtarbeid vers brood te kunnen leveren op elk uur van de dag. In Amsterdam zijn twee bakkers winkels. waar des morgens om acht uur al (diepvries) vers brood wordt verkocht. In sommige kleine badplaat sen, o.m. in Renesse, bakken de bak kers in het zomerseizoen op voorraad, leggen het in de diepvries en worden niet met onverkoopbare, oude voor raden verrast als het plotseling slecht weer wordt en de vakantiegangers wegblijven. Diepvries werkt voor brood, banket, krentebrood, koekjes, etc. even effectief. De kosten van diepvriesbrood zijn te hoog, zo meent het grootbedrijf. De extra kosten per brood zijn zeven cent, dus een onaanvaardbare prijsverho ging. Hier staan cijfers tegenover cijfers. Slaat de bakker, die zestig balen per week verbruikt, zijn diepvneskosten om over het hele bedrijf (dus niet al leen per diepgevroren brood), dan is de prijsverhoging 0.8 cent per brood. Voor bakkerijen met een omzet van twee Deze vier wilde diertjes in balling schap zijn bij Henk Nijdam, oppasser in Artis, in goede handen. Ook wanneer de oppasser zyn handen van het wilde volkje af trekt, blijft de vredestoestand in de welpen kamer van de roofdierengalerij ge handhaafd. De twee jonge leeuwen hebben tenminste nog geen plan nen beraamd om de door hun moeder verstoten hyena's te ver scheuren. DEN HAAG. De beslissing van de directie van de K.L.M. om ook de ar beidsvoorwaarden van het hogere perso neel tot voorwerp van overleg met de vakbonden te maken, is aanleiding geweest totoprichting van de Vereni ging van hoger K.L.M.-personeel. De vereniging wil een tegenwicht vor men tegen een te ver gaande monopolie positie van een minderheidsvertegen- wootdiging, waar het de belangen van het hogere personeel betreft. Van onze correspondent STOCKHOLM Het nieuwste par ticuliere Scandinavische raaïozendsta- tion gebouwd op een schip, heeft tij dens de kerstdagen een rampzalige première beleefd. Vergeefs zochten luisteraars naar een levensteken van de nieuwe commerciële zender die zu'i Radio-Noord noemde. De zendapparatuur was in Kopenha gen aangebracht op een klein schip. - Het scheepje Is dit Delftse bedrijf representatief voor het kleine bakkersbedrijf? Jawel, zegt de heer A. C. J. Kalmeijer direc teur van één der zes Nederlandse ap- w paratenfabrieken, die zich speciaal toe- Bonjour geheten leggen op het vervaardigen van macht- kort voor kerstmis de Oostzee opge- nes voor de bakkerij. j varen om ligplaats tekiezen ïndein- Niet in die zin dat alle kleine bedry-ternationale wateren ter hoogte van Stockholm. Vandaar uit zouden de uit zendingen een deel van Zuid-Zweden en Finland kunnen bestrijken. Zo ver is het nooit gekomen, ue storm die tijdens de feestdagen boven de Oostzee woedde, was de Bonjour te veel. De 38 meter hoge zendmast die op het schip was gebouwd, knap te af. Er moesten noodseinen worden uitgezonden doch de eigen zender bleek onbruikbaar te zijn geworaen. zodat de opvarenden hun toevlucht moesten nemen tot een zaklantaarn waarmee zij net zo lang SOS-seinen gaven tot zij werden gezien door een vuurtorenwachter die de kustwacht waarschuwde. Een reddingboot bracht de veertien opvarenden van de Bon jour aan wal. Het scheepje zelf drijft nog ontredderd ron-l en vormt een gevaar voor a'e scheepvaart, zolang het tenminste niet door de hoge zee uiteen is gebeukt. DEN HAAG. Prof. De Gaay Fortman is als informateur gevraagd zo was de veronderstelling gisteravond in politieke kringen omdat in hem de aangewezen persoon zou zijn te vinden om zijn partijgenoten weer in het spo.or te brengen. Een voortduren van de politieke samen werking van de afgelopen anderhalf a twee jaar hangt op het ogenblik voornamelijk af van de anti-revolutio nairen, met name van de houding van Tweede-Kamerfractie. blemen rond de mammoetwet en d^ commerciële televisie aan, terwijl daar naast binnenkort ook de kinderbijslag verzekering moeilijkheden kan ople veren, maar dan bij de liberalen. Haar Als het in de bedoeling ligt om niet alleen de bestaande politieke samen werking te laten voortduren, maar ook te proberen dezelfde bewindslieden onder leiding van prof. De Quay aan het bewind te laten, dan zal er reke ning mee moeten worden gehouden dat deze bewindslieden weinig lust zullen hebben om de zaak weer op te nemen in afwachting van nieuwe moeilijkheden die over een paar we- - - - - ken zouden kunnen rijzen, en hij heeft de Tweede-Kamerfracttie Overigens zal prof. De Quay waarschijn- de a.r. houding tegenover het woningbouw beleid van haar partijgenoot minister mr. Van Aartsen heeft niet alleen in politieke kringen opzien gebaard en afkeuring uitgelokt. Het is gebleken dat ook in de anti-re volutionaire gelederen zelf vrij hefti ge deining is ontstaan. Met name de partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis heeft hiervan openlijk blijk gegeven Op de gewijzigde tekening: 1. Deur van dressoir hoger aan- gebracht. 2. Een sport meer aan de stoei. 3. Hals van pullover is puntig. 4. Op tafel een beker meer. 5. Een brok muur meer onder tafel. 6. Een b-n'i muur meer op ta fel. 7. Bij beer in muurgat is meer van het lichaam te zien. HAARLEM. De Haarlemse advo- caat, mr. R. K. P. K., is voorlopig vnj- gelaten. Hij was vorige week aangehou den Hij werd ervan verdacht vijftien- duizen gulden van zijn cliënten te hebben verduisterd. De advocaat zou hebben samenge werkt met mr. J., die kortgeleden voor verduistering is veroordeeld. De officier van justitie vond het niet nodig mr. K. tijdens het onderzoek in voorarrest te houden. Da gehelde gebeid* van Wynand Fockiwk zelf is hij lid van de Eerste Kamer met zoveel woorden ter verantwoor ding geroepen. De fractie zal klaar heid moeten verschaffen en als zij geen bevredigend antwoord kan geven zal zij daaruit de consequenties moe ten trekken, aldus dr. Berghuis. Welke deze consequenties zouden moe ten zijn, liet hij in het midden en het is dus niet duidelijk geworden of hij daarmee ook bedoelde dat de fractie haar houding zou moeten herzien als zij faalt in het. geven van een bevre digende uitleg. Dat zou een dergelijk verlies aan prestige en politiek gezag van deze fractie en in het bijzonder van haar voorzitter betekenen, dat men moeilijk van een partijvoorziter kan verwachten dat hij deze eis zou stellen. De oplossing voor de kabinetscrisis zou vrij gemakkelijk te vinden zijn indien de a.r. Tweede-Kamerfracttie er toe geneigd zou blijken te zijn een enigs zins terugtrekkende beweging te ma ken. Overigens is men in de kring van het demissionaire kabinet bepaald niet optimistisch gestemd over deze moge lijkheid. Bovendien wijst men er op dat er behalve de kwestie van de wo ningbouw nog een drietal andere pro blemen voor de deur staat, waarbij het evenzeer aankomt op steun van de „regeringsgetrouwe" fracties. De anti's in het bijzonder gaan de pro- lijk wel willen blijven als er een mo gelijkheid blijkt te bestaan om op grond van een deugdelijk vergelijk met dezelfde ploeg weer aan de slag te gaan. Alser een andere ploeg komt, zal hij wel niet aanblijven. Aan het slot van de vergadering van de a.r. Tweede Kamerfractie is gister avond om elf uur de voorzitter dr. Bruins Slot was al in gezelschap van de heer Smallenbroek vertrokken een nietszeggend communiqué uitge geven. De fractie, zo werd gemeld, heeft alle aspecten van de moeilijk heden besproken. Daarbij zou van al gehele eenstemmigheid sprake zijn ge weest. De woordvoerder van de fractie, de heer G. Kieft, zei geen nadere in lichtingen te kunnen geven. DEN HAAG. Door zijn vrachtwagen tegen vorst te beschermen heeft een chauffeur uit Veendam gisteren zijn auto voor diefstal behoed. Hij had namelijk 's avonds het water afgetapt. Gistermorgen was de wagen een truck met oplegger geladen met druivensuiker verdwenen. Het lag voor de hand dat de dieven of Braairijders geen watertank bij zich hadden gehad. Ze konden dus niet ver zijn gekomen. De politie hoefde alleen maar de naaste omtrek af te zoeken. Twee kilometer verder stond de wagen, nog geheel intact. mr. J. O. de Rijke hoofdredacteur N. Streefland een kaakslag toegediend Het zetsel van het artikel viel tij dens de schermutseling op de grond. Het werd door de mede-firmant van de drukkerij, de heer Terlaak, daar bij geholpen door mr. De Rijke, door elkaar gegooid. Tot slot maakte de heer Terlaak de zetmachine on klaar, waardoor thans geen krant in Hollandia kan verschijnen. De aanleiding tot deze vertoning was een artikel over een bezoek van mr. De Rijke, een cineast en een jongedame aan de Baliemvallei, dat de heer Streef, land had willen publiceren. Dat artikel gewaagde onder meer van een gevecht tussen enkele Dani's (bewoners van de vallei) dat mr. De Rijke zou hebben veroorzaakt. De resident van Hollandia zou het rapport dat de jonge bestuurs ambtenaar in de vallei daarover had opgemaakt, volgens drs. Streefland hebben willen seponeren. Mr. De Rijke heeft na de vechtpartij zijn verantwoordelijkheid voor het ge vecht in de vallei nadrukkelijk ont kend. De gegevens, waarover de advo caat-generaal thans beschikt, aldus mr. De Rijke, komen van een bestuursamb tenaar aan wie ik bij mijn vertrek naar Hollandia heb gezegd dat ik hem bij de resident van Hollandia zou voor dragen voor overplaatsing. VERZINSEL Mr. De Rijke noemde het rapport een volslagen verzinsel. De advocaat-gene raal zou volgens hem de kwestie heb ben opgeblazen tot abnormale afmetin gen om in het conflict tussen procu reur-generaal en parket enerzijds en de gouverneur anderzijds, nogmaals de publieke opinie te mobiliseren. Na de vechtpartij in de drukkerij van de Nieuw-Guineakoerier heeft drs. Streefland een klacht ingediend tegen mr. De Rijke. De laatste heeft aan klachten ingediend tegen de bestuurs ambtenaar uit de Baliemvallei, tegen enkele politiemannen, tegen de magis traat te Hollandia en tegen de advo caat-generaal wegens smaad, beledi ging en wederrechtelijke vrijheidsbe roving. Dat laatste slaat op het ver hoor van de jongedame door de advo caat-generaal persoonlijk. ONDERZOEK De directeur van binnenlandse zaken te Hollandia, A. Boendermaker, heeft suggesties als zou het binnenlands be stuur een diepgaand onderzoek naar de zaak hebben willen tegenwerken, verontwaardigd van de hand gewezen. Het binnenlands bestuur heeft met deze zaak geen bemoeiingen gehad en het enige hierover bestaande rapport is on middellijk nadat het gevonden werd aan het parket overhandigd, zo zei hij. Het rapport werd overigens gevon den in een lade van de resident van Hollandia, die de dag daarop met ver lof naar Nederland vertrok. bewind van minister Zijlstra en staats secretaris dr. Van den Berge. Hij vond het alleen niet juist om de scheepvaart uit te sluiten van de voordelen van de investeringsaftrek, die wel aan de lucht vaart zijn gegeven. Zo was er over het algemeen nog wel iets te wensen. De anti-revolutionaire woordvoerder Haspels bracht bovendien nog enkele wensen voor de toekomst tot uiting, zoals afschaffing van lastige be lastingen die toch niet veel opbrengen, bijvoorbeeld het registratie- en zegel recht. De liberaal prof. dr. Witteveen was van oordeel dat het maar goed uitkwam dat de datum van de belastingverlaging niet was vastgesteld. Hij hamerde weer op een krachtige en doelbewuste uitga- venpolitiek en op het betrachten van veel zelfbeheersing bij het doen van extra uitgaven; eigenlijk helemaal in het straatje van minister Zijlstra, die in de enkele kanttekeningen die hij op het debat maakte, voor de zoveelste maal maande tot voorzichtigheid. Bij wijze van afschrikwekkend voor beeld hield hij de Eerste Kamer de les van 1956 voor. Toen waren de uitgaven voor gezinnen en bedrijven begroot op 77,8 procent van het nationale produkt en die voor overheid en woningbouw op 21 procent. De eerste groep uitgaven kwam echter op 78,6 procent en die voor de overheid en de woningbouw op 23,6 procent, waardoor het overschot van 1,2 procent omsloeg in een tekort van 1,2 procent. Overigens verdiepte de minister zich evenmin als de staats secretaris in beleidsvragen. De maatregelen omvatten een verla ging van de vennootschapsbelasting, die niet meer van tijdelijke duur zal zijn, evenmin als het bijzonder invoerrecht op benzine, de motorrijtuigenbelasting op dieselauto's en de omzetbelasting op sigaretten, personenauto's, motorfietsen, banden en televisietoestellen. Verder wordt de investeringsaftrek verlaagd, behalve dan voor de luchtvaart en tij delijk niet voor de scheepvaart en ten slotte gaat de vermogensbelasting om laag. Aan de verhoging van de kinder bijslag is de Eerste Kamer niet toe gekomen. Die zal pas op 10 januari in openbare behandeling komen. De Eerste Kamer zal volgende week niet ver gaderen. Advertentie Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Familieblik 165 ct Van onze correspondent PARIJS. Reeds voordat hij het overweldigend „ja" ontvangen heeft, dat hij als antwoord op het komende referendum verwacht, heeft president de Gaulle met de ministerraad de decentralisatie van het toekomstig bestuur van het Algerijnse Algerije besproken. Als voornaamste nog nader uit te wer ken richtlijnen zijn de volgende vier punten goedgekeurd: 1 de ontwikkeling van een grotere -*■ verantwoordelijkheid en zelfstan digheid van de gemeenten: 2 een grote bevoegdheid voor de drie hoofdprefecten van Algiers. Oran en Constantine en een verster king van de positie van de prefecten in elk arrondissement: o een nieuwe indeling van het land in departementen en districten; A de benoeming van mohammedaan- se raadgevende commissies, die de drie hoofdprefecten in hun werk zul len bijstaan. Deze commissies zullen voorlopig elk uit twee Arabieren be staan. In verband met de „nationalisering" van het bestuursapparaat zullen bin nenkort elf mohammedaanse onder prefecten worden benoemd. Tevens mag men aannemen, dat op de zes vacante posten van evenzovele prefec turen mohammedanen als prefect, on derprefect en secretaris-generaal zullen worden benoemd. Het feit dat deze maatregelen reeds nu bekend gemaakt zijn en niet. zo als algemeen werd verwacht, na afloop van het referendum, heeft twee bedoe lingen. Ten eerste stemmen te winnen onder de mohammedanen er staan 3'i miljoen mohammedaanse kiezers ingeschreven tegen 625.000 Europese die door de ongeregeldheden in begin december mochten zijn gaan twijfelen aan de oprechte bedoelingen van Frankrijk. Ten tweede om de Arabieren te wen nen aan het idee dat zij door eigen mensen worden bestuurd. Dat zal de Franse regering in staat stellen on middellijk na afloop van het refe rendum een gedeeltelijk voorlopig Al gerijns bestuursaparaat op te bouwen, dat met de Franse „regeringsge trouwen" in staat is een nieuwe eventuele uitbarsting van de Franse ultra's op te vangen. Het is vrij zeker, dat het Franse burgerlijke en militaire bestuur in Al gerije eveneens zal worden gedecen traliseerd en de stad Algiers zal ver laten. Wat het burgerlijk bestuur betreft zouden te Algiers alleen gevestigd blij ven het kabinet van de algemeen gede legeerde van minister Joxe, de heer Morin, alsmede de directoraten van politieke aangelegenheden, voorlichting en openbare werken. Dit reeds oude plan van generaal de Gaulle is ongetwijfeld ook een van de onderwerpen van bespreking geweest m de ministerraad. Het is reeds enkele malen op de lange baan gesehoven voornamelijk omdat er geen geld voor te vinden was. Nu het parlement en de senaat onlangs het geld ervoor hebben gereserveerd, kan het worden uitge voerd. s De Gaulle is daarom zo'n groot voor stander van deze decentralisatie, omdat de militaire leiders buiten de stad Al. giers meer vrijheid van handelen zul. len hebben. Bovendien meent hij dr* met het verdwijnen van de overheid» instanties het politieke klimaat in rit stad Algiers rustiger zal wo-rf»,-,

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5