Akkerbouw in Zeeland meer arbeidsintensief geworden KRIS 5 Boeiende expositie van West-Vlaamse kunst Zingendezwemmende en zwevende zusjes Blauwmaanzaad en koolzaad verdwijnen van teeltplan Voihculk Begroting van gemeente Ternenzen sluit met tekort van bijna 4 ton Raad St. Philipsland stelde sluitende begroting vast FILMS door Zeeland BESCHUIT! Ontslag voor zes burgemeesters ZEG HET MET ZANG Auto van de weg Souburgs gezin munt uit door muzikaliteit Zeeuwsch Dagblad Herstel Wat lekker Zilveren jubileum op „Vrederust" Financiële toekomst niet somber Aanvoer mosselen Gemeenteraden bijeen VIER ZILVEREN JUBILARISSEN Geslaagd voor het verkeersexamen Benoemingen in raad 's-H. Arendskerke Kanaries naar tentoonstelling Belgische hengelaars uit storm bevrijd Woensdag 28 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk TT ET IS verheugend, dat Hare Ma jesteit de Koningin reeds gister middag een beslissing heeft genomen inzake de kabinetscrisis. De vorstin heeft, zoals werd verwacht, een anti revolutionair met een taak belast. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, a.r.-lid van de Eerste Kamer heeft opdracht gekregen de mogelijkheden te onderzoeken om te geraken tot een spoedige oplossing van de crisis met handhaving van dezelfde politieke sa menstelling als die van het huidige kabinet. De heer De Gaay Fortman die reeds eerder tijdens een kabi netscrisis een opdracht ontving zal menen wij in de eerste plaats hebben na te gaan of het mogelijk is te ge raken tot het herstellen van de breuk, die tot de huidige crisis heeft geleid. De politieke samenstelling moet, vol gens de opdracht, gelijk blijven. Wel kan er wijziging komen in de perso nele bezetting. Het wordt niet voor onmogelijk ge houden, dat de moeilijkheden, die hebben geleid tot de verwijdering tus sen kabinet en volksvertegenwoordi- ding, uit de weg kunnen worden ge ruimd. Deze moeilijkheden liggen er, zoals bekend, vooral en zeer waar schijnlijk ook wel uitsluitend, tussen de a.r.-ministers en de fractie van de a.r.-partij in de Tweede Kamer. Het feit dat uit deze fractie de motie in zake de woningbouw kwam en dat heel de fractie voor deze motie stem de, heeft minister Van Aartsen doen besluiten heen te gaan en daar hebben daarna de andere a.r.-bewindslieden zich bij aangesloten, waarna, volgens de minister-president de basis voor de samenwerking waarop het kabinet steunde was verdwenen. De crisis zit dus vast op de hou ding van de anti-revolutionairen, zo wel van de ministers als van de le den der Tweede Kamer. De heren Van Aartsen en Zijlstra hebben het de Kamerleden kwalijk genomen, dat zij met de motie op de proppen kwa men, terwijl er in de fractie onte vredenheid heerste over het optreden van de beide ministers. Men ergerde zich eraan dat de heer Van Aartsen niet dat aantal woningen wilde rea liseren, dat volgens de leden der fractie gewenst was. Wellicht kwam daar nog iets bij, namelijk dat er tus sen de a.r.-ministers en de fractie weinig overleg was. Het schijnt, dat vooral de fractievoorzitter, de heer Bruins Slot, zeer gesteld was op dit overleg. Kon hij dat echter wel van de a.r.-bewindslieden verlangen? Het kabinet was immers extra-par lementair, d.w.z. dat er geen binding was tussen de fractie en het kabinet. Zo is het bij de formatie gezegd en daar heeft zich bijv. de fractie van de C.H.U. steeds aan gehouden. Er was tussen de Kamerleden van de C.H.U. en de ministers van deze po litieke groepering tijdens het optre den van dit kabinet nooit overleg over beleidszaken. Daarom heeft men zich ook in de kring van de C.H.U. niet opgewonden over het feit, dat de frac tie voor de motie Van Eibergen stem de, waardoor de ministers van de C.H.U. het veld gingen ruimen. In C.H.U.-kring stelde men zich op het standpunt, dat de minister de motie naast zich neer had kunnen leggen. Men is er in toonaangevende chris- telijk-historische kringen van over tuigd, dat een c.h.-minister van volks huisvesting en bouwnijverheid zijn heengaan niet zou hebben aangekon digd in het vooruitzicht van een mo tie, zoals verleden week in de Tweede Kamer is aangenomen. Er is, zowel door de rede, die dr. Berghuis, voorzitter van het centraal comité der a.r.-partij heeft gehouden, als door de radiotoespraak van mr. dr. Diepenhorst, lid van de Tweede Kamer voor de A.R.P. enige spanning ontstaan. Beide sprekers hebben zich niet achter het optreden van de frac tie geplaatst. In diverse dagbladen is gisteren be toogd dat er een scherpe verhouding zou zijn ontstaan tussen de fractie voorzitter, dr Bruins Slot en minis ter Zijlstra en dat daar uiteindelijk de val van het kabinet aan is te wij ten. We hebben echter uit zeer be trouwbare bron gisteravond verno men, dat er geen sprake van anti pathieën tussen deze twee politici is. Men heeft op enkele punten elkaar kennelijk minder goed begrepen, om dat men de verhouding niet helemaal juist heeft gezien, de verhouding na melijk tussen ministers in een ex tra-parlementair kabinet en leden van Kamerfracties. Anderzijds had men in de afgelopen maanden in de kring van a.r.-politici wel eens wat meer mogen doen om althans te pogen be grip voor eikaars standpunt op te brengen. De fractie van de a.r. in de Twee de Kamer heeft gisteravond langdurig over deze zaak vergaderd en van daag zal het moderamen van het cen traal comité der a.r.-partij bijeen komen. Het wordt niet voor onmoge lijk gehouden dat een welgemeende verzoeningspoging in christelijke geest zal leiden tot het doen verdwijnen van de moeilijkheden. De heer De Gaay Fortman zou dan ook de opdracht, die hij gisteren heeft ontvangen van H. M. de Konin gin, kunnen uitvoeren. Het is niet uitgesloten, dat hoewel de politieke samenstelling van het nieuwe kabinet gelijk zal blijven, en kele ministers uit het kabinet De Quay niet zullen terugkeren, maar dat zal dan uitsluitend een gevolg zijn van persoonlijke ambities. GOES. Het Zeeuwse akker- bouwteltplan is de laatste drie ja ren arbeidsintensief geworden, na een omgekeerde beweging in de van Zeeland speelt nog altijd de jaren daarvoor. In bepaalde delen ramp van februari 1953 mee. De verschuivingen zijn in dit opzicht echter gering en het heeft er wel de schijn van dat de Zeeuswe boer zijn teeltplan langzamerhand ver eenvoudigt. Binnen de granen doet hij een bepaalde keuze, de oliehou dende gewassen verdwijnen geheel of gedeeltelijk en ook in de peul vruchten wordt het aandeel van groene erwten en schokkers groter. Dit schrijft de heer dr. C. de Galan, medewerker van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland in een artikel over het Zeeuwse akkerbouware- aal in het recente nummer van Zeeuws Tijdschrift. De heer De Galan bespreekt de cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek betreffende de oppervlak ten akkerbouwgewassen, en de wijzi gingen, die zich daarin de laatste ja ren hebben voorgedaan. Over het alge meen genomen blijft de globale opper vlakte-indeling in Zeeland in de loop der jaren vrijwel constant, aldus de heer Advertentie Zacht-bros3 ZANGUITVOERING De Galan. De granen schommelen om de veertig procent, de peulvruchten om de vijftien procent, de hakvruchten ne men een derde deel in beslag en de ove rige produkten ongeveer vijftien pro cent. Onder de granen is in de laatste jaren de wintertarwe toegenomen. <De oogst 1961 zal echter een aanzienlijke daling te zien geven als gevolg van het regenachtige weer dat het inzaaien be lemmert. Red.) Suikerbieten Het aandeel van Zeeland in het sui kerbietenareaal is in drie jaar in Zee land gedaald van 25 tot twintig procent. Opvallend stabiel is,, volgens dr. De Ga lan, de aardappelverbouw, waaraan de gelijkblijvende consumptie en de ver- dplichte teeltwisseling niet vreemd zul len zijn. Onder de peulvruchten nemen de schokkers een aparte positie in. In deze provincie is zeventig procent van de verbouw gelocaliseerd. Zeer opvallend is sinds vorig jaar de Ongeval bij lossen TERNEUZEN. Tijdens het lossen van een lading hout uit de Nederlandse coaster .Tasmania" uit Delfzijl, a'ie in de oostelijke kanaalarm aan de Sta tionsstraat lag, kreeg door het losschie ten van een klamp hout die uit het ruim werd gehesen, De B. die op de wal stond een zware klap. Een deel van liet hout kwam daarna op zijn lichaam en hij liep een hoofdwonde en een rech ter beenfractuur op. Dokter Van Breda- Vriesman verleende eerste hulp en liet De B. naar het Juliana-ziekenhuis over brengen. Muur sterker dan auto TERNEUZEN. De heer A.A.M.B. uit Sluis reed met zijn auto op de Markt achteruit tegen de muur van het verenigingsgebouw ,,Pro Rege". De muur werd licht, de auto zwaar bescha digd. toeneming van de oppervlakte vlas. Zij is in Nederland en Zeeland met zestig procent gestegen, na in de vorige jaren in Nederland te zijn gedaald. De heer De Galan meent dat de verbeterde re sultaten als hoofdoorzaak moeten wor den aangemerkt. Zeeland herbergt veer tig procent van de vlasproduktie, kool zaad en blauwmaanzaad zijn in enkele jaren tijd nagenoeg van de Zeeuwse bodem verdwenen. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. Zes burgemees ters op Schouwen Duiveland is met het oog op de vermindering van het aantal gemeenten op dat eiland met 1 .ianuari eervol ontslag verleend. Van de achttien gemeenten, die er nu zijn, blijven er zoals bekend 1 ja nuari twee over; de overige zestien zijn ingedeeld in vier nieuwe gemeen ten, waarvoor eerder dit jaar al raads verkiezingen zijn gehouden. Gisteren werd het ontslag bekend gemaakt van de burgemeesters S.W. A. Laurense van Oosterland, J. Ko mijn van Ouwerkerk, J. L. van Leeu wen van Brouwershaven, N. A. van Wijk van Noord Gouwe, jhr. A. van Citters van Burg en mr. C. F. L.. Tonckens van Renesse. ZILVEREN JUBILARIS BIJ N.V. HOLLANDIA GOES. De heer P. Huyskens, chef van het melkontvangststation en depot van de N.V. Koninklijke Hollandia is vandaag 25 jaar in dienst van deze on derneming. BERGEN OP ZOOM. Op 1 januari a.s. hoopt de heer D. A. Drooger zijn zilveren jubileum te vieren op de in richting „Vrederust". De heer Drooger begon zijn werk op de boerderij van de inrichting, doch voelde zich sterk aan getrokken tot de tuinderij waar hij daarna werkzaam was. Wagen zakte in straat TERNEUZEN. Toen G. K. met zijn gemotoriseerde melkwagen over de Kastanjelaan reed, zakte even voorbij de Zeven Triniteitsstraat plotseling een der wielen door het wegdek. Ten gevol ge van een breuk in de riolering ont stond er een gat van een vierkante me ter met een diepte van een halve me ter. De melkwagen werd zwaar bescha digd. In de hervormde kerk gaven de he ren A. Joosse en J. Hekhuis een or gelconcert. Voor een helaas niet talrijk publiek werden werken uitgevoerd van Bach, Zwart, Asma en Kousemaker. SEROOSKERKE (W.). De chr. zangvereniging ,,Een in geest en stre ven" heeft dinsdagavond in het vereni gingsgebouw onder leiding van de heer J. Suurmond een uitvoering gegeven, waaraan medewerking werd verleend door mevr. De Boer, piano. Op deze uitvoering, die op ?eer ;be; hoorlijk peil stond, werden o.a. liederen van Adr. Kousemaker gezongen. Na de pauze werd, samen met de zangver- tering der leefbaarheid eniging uit Oostkapelle, de Kerstcantate van A. van Os uitgevoerd op een wijze, Voor de infra-structurele werken die bij het publiek terecht veel waarde- wordt gedurende 4 jaar een bedrag van ring oogstte. I 4 gulden per inwoner gereserveerd, ifoet- TERNEUZEN. De begroting 1961 van de gemeente Ternenzen sluit met een tekort van 326000. Dit schrijft het college van b en w in de toelichting op de ontwerp-begroting voor het ko mende jaar. Op de aanvraag om een bijzondere uitkering uit het gemeente fonds over de jaren 1959 en 1960 is nog niets bekend. B en w menen, dat onmogelijk kan worden gesproken van een financieel be leid over een langere periode dan een jaar, zo lang de uitkeringsnormen niet zijn gerealiseerd. Een lichtpunt zien h en tv in de extra-uitkeringen aan de kerngemeenten, bestemd voor uitvoering van infra-structurele werken en „verbe- ST. PHILIPSLAND. De gemeente raad heeft besloten het zuidelijk trottoir in Anna Jacobapolder door te trekken tot de nieuwe geref. kerk. De kosten worden geraamd op 950 gulden. Bij de brandweerkazerne zal een bergplaats voor strooizand worden ge bouwd. De raad trok hiervoor een be drag van 1110 gulden uit. De gemeente werklieden zullen, besloot de gemeente raad, uniformpetten ontvangen en het hoofd van de openbare lagere school krijgt telefoonaansluiting, mits hij een derde van de gesprekkosten zelf be taalt. De raad besloot medewerking te verlenen aan de plannen tot uitbreiding van de b.Lo.-school te Zierikzee. De speelterreinen bij de twee lagere scho len zullen opnieuw worden betegeld. De kosten worden geraamd op 900 gulden. Aan de herv. leesbibliotheek werd een Voor uw advertentieopdrachten en tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze vertegen woordigers: J. Huisman, Nachte gaallaan 106, Goes, Telefoon 01100 6176, en W. J. de Hoop, Wes- terscheldestraat 15, Middelburg, Telefoon 011804676. „Als mijn grote broer dat wist" In Grand Theater te Goes draait thans de film ,,Als mijn grote broer dat wist". Vorige week werd deze rolprent in Alhambra in Vlissingen vertoond. In onze krant van vorige week zaterdag plaatsten wij een beoordeling van deze film. „De kinderrechter" Hetzelfde kan gezegd worden van de film ,,De kinderrechter". Deze film draait nu in Alhambra, Vlissingen en werd vorige week vertoond in Grand Theater te Goes. „Tot de revolvers zwegen" Tot inderdaad de revolvers zwegen was in deze film, die thans in Luxor te Vlissingen draait, heel wat gepasseerd. Een serie, vaak felle acties, enkele lief desscènes en tal van heftige conflicten. Met in de hoofdrollen Audie Murphy en Susan Cabot. Ons oordeel kan kort zijn: veel lawaai, maar met een nietszeggen de inhoud. „North west frontier" India in het jaar 1905, toen zowel Hin does als Moslems zich tegen de Engel sen keerden, is de plaats waar de film „North west frontier", te zien in Elec tro, Middelburg, zich afspeelt. Een groepje Engelsen weet na een drama tische en spannende tocht op een oude locomotief diwars door vijandig gebied, zich veilig te stellen. Een moedige offi cier (Kenneth More) en een zich als schurk ontpoppende journalist (Herbert Lom) zijn de voornaamste spelers in deze voortreffelijk geregisseerde avon turenfilm van formaat. subsidie verleend van vijf cent per boek met een maximum van 50 gulden per jaar. Tot lid van de gemeentelijke sociale zorg werd benoemd de heer L. Geluk, herbenoemd werd de heer W. van Nieu- wenhuijzen. De raad deed nog geen uitspraak over de eventuele opheffing van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Midden-Zeeland, om dat geen cijfers betreffende deze dienst aanwezig waren. Daarna werd de begroting voor 1961 vastgesteld. Deze begroting is sluitend en de post onvoorzien is groot 2793,68. Kapitein Verschoor ten grave gedragen TERNEUZEN. Onder grote belang stelling is het stoffelijk overschot van de heer J. Verschoor, in leven kapitein van de provinciale stoombootdienst, op de al gemene begraafplaats te Terneuzen ter aarde besteld. De stoet werd voorafge gaan door een groot deel van het perso neel en als dragers fungeerden kapi teins, machine- en dekpersoneel. Mr. J. L. Nieuwehuijsen, directeur van de pro vinciale stoombootdienst, sprak aan de geopende groeve. Hij roemde de ijver van de overledene. De heer M. W. de Korte, hoofdbestuurslid van Schuttevaer, sloot zich hierbij aan. De voorzitter van de afdeling Terneuzen van Schuttevaer, de heer J. J. Kraan, herinnerde aan het vele werk dat de heer Verschoor heeft verricht in het belang van de binnen scheepvaart. NIEUWJAARSRECEPTIE GEMEENTEBESTUUR GOES. Het dagelijks bestuur van de gemeente Goes houdt een nieuwjaarsreceptie op maandag 2 januari tetn gemeentehuize. Ouderavond o.I. school SINT PHILIPSLAND. Onder lei- ding van de heer A. A. Rijstenbil werd in de o.I. school een ouderavond ge houden. In de plaats van de naar elders vertrokken voorzitter, de heer M. Zwa- gemakers werd benoemd de heer A. Be neder. Het hoofd der school, de heer Verwaal, sprak over het onderwerp „Schoolzaken vragen onze aandacht". In zijn causerie betrok hij o.m. het ver volgonderwijs. Een demonstratie werd gegeven met moderne onderwijs geving. Besloten werd volgend jaar een school reis te organiseren naar Bosbadhoeve. YERSEKE. Tot 1 december zijn ruim 500.000 ton mosselen aangevoerd. De invoer van Duitse en Deense mosse len was nog geen 40.000 ton en de helft minder dan in 1959. De export naar Bel gië en Frankrijk bedroeg iets minder dan in 1959. De Wadden hebben, in te genstelling tot vorig jaar, mosselen van uitstekende kwaliteit geleverd'. De kwa liteit van de Zeeuwse verminderde, evenals de kwantiteit. NIEUWVLIET. De gemeenteraad vergadert heden (woensdag)avond. B. en W. stellen voor de begroting 1961 vast te stellen. GROEDE. De gemeenteraad ver gadert donderdagavond. De agenda ver meldt o.a. een voorstel tot aankoop van grond voor de bouw van een o.I. school. CADZAND. Donderdagavond verga dert de raad. B. en W. stellen o.a. voor de levering van een motorspuit met opbouw voor een manschappenwa- gen op te dragen aan N.V. Gebrs. Kro nenburg te Hedel voor 16.132.- en te besluiten 255 gulden beschikbaar te stel len voor het plaatsen Van een wegwij zer bij café Buitenlust. MIDDELBURG. In de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis wordt op het ogenblik een tentoon stelling over de organisatie en ope ning waarvan wij reeds schreven utm bijzonder formaat gehouden. Een formaat dat wij de laatste jaren de Rembrandt-expositie uitgezonderd in Zeeland hebben gemist. Een aantal Westvlaamse kunstenaars op het gebied van de schilderkunst biedt ons hier een verzameling doeken die uitmunt door veelzijdigheid, diepte en kleurrijkdom. Duidelijk kan men kon stateren, dat de exposanten voor het merendeel nog vrij jeugdige figuren tieve lijnenspel van een Lue Peire (Voorjaarslicht) en het uitbundig kolo riet met nadruk op de twee dimensies van het doek van een, Rik Slatabinek. Indrukwekkend zijn ook de composities van de Oostendse non-figuratievè schil der Maurice Boel, van wie de hier aan wezige werken op goudblad een be stendige metamorfose schijnen, te on dergaan. Wensen moet men aan de con- terfeitsels van de surrealist Octave Landuyt uit Kortrijk (Jacques l'etrang- leur). overigens een zeer intelligent kunstenaar met een boeiend métier. Diens stadgenoot Marcel Notebaert zocht het in treffende Spaanse beelden (Corrida), terwijl de Bruggeiaar Gilbert Swimberghe zich een meester toonde in zijn, die volop geladen met moed en het uitbeelden van perspektivische voor. illussies hun schier ontembare ener gie gestalte hebben gegeven in frap pante werken. Onmiskenbaar is de invloed merkbaar van James Ensor en Constant Permeke, schilders die tot ver buiten Vlaanderen en, België bekend staan en die de jon geren van thans voor een belangrijk deel tot voorbeeld zijn geweest. Op deze tentoonstelling ontdekt men de figura tieven en de non-figuratieven met hier er, daar nog een surrealist. Bewonde rend kan men kijken naar het sugges- Schippers in de haven ST. ANNALAND. Zaterdag 24 de- cember lag de nieuwe haven nagenoeg vol met schippers, die in ü'eze plaats hun domicilie hebben en met de Kerst dagen en de jaarwisseling hun familie en bekenden in Sint-Annaland bezoeken. geen neerkomt op een bedrag van 260.000 gulden. In de begeleide-brief van b en w komt ook de kwestie rond de kanaal verbreding en de havens van Terneuzen ter sprake. B en w schrijven: ,,Als Ne derland ten volle wil profiteren van de 20 pet, die het moet betalen in de kos ten van verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent dan zal binnen z>es tot acht jaar gezorgd moeten worden voor: 1. vergroting van de Zevenaarhaven ap een toekomstige kanaaldiepte van 12,5 meter, 2. daarbij aangepaste en zeker niet te krap opgezette outillage aan kranen en havemsporen. 3. aanleg van een industriële insteek- haven tussen Terneuzen en Sluiskil". Het college verwacht, dat het ver drag betreffende de verbreding van het kanaal na vele jaren van moeizame onderhandelingen in de eerste maan den van 1961 de beide kamers der Sta- ten-Generaal zal patsseren. Inzake de materie rond de overname van de N.V. Haven Terneuzen hopen b en w binnenkort de raad belangrijk nieuws te kunnen meedelen. B en w verwachten in de loop van het begrotingsjaar voorstellen te kunnen doen tot aanschaf nieuw brandweerma teriaal, tot hogere subsidies aan de kruisverenigingen, tot vergroting van schoolruimte voor ulo-onderwijs en tot onderhoud van de Zuidlandschool. De woningbouw heeft in het afgelopen jaar grote vertraging ondervonden. Goedkeuringen vergden langere tij den in verband met de curveprijzen. Tenslotte komen b en w tot de con clusie, dat ondanks het wederom geste gen tekort, de financiële toekomst der gemeente er niet somber uitziet. B en w zullen alle pogingen in het werk stellen om Terneuzen op het pad naar de industrialisatie en de algemene eco nomische ontwikkeling een flink eind op weg te helpen. Op 1 januari 1961 is aan mevr. A. S. den Hamer-Goossen te Retranche- ment in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd eervol ontslag ver leend als tijdelijk visiteuse der invoer rechten en accijnzen. Tijdens de campagne 1960 zijn op de weegbrug Eendracht Maakt Macht te Oud-Vossemeer gewogen 11.578.408 kg suikerbieten. Tijdens de uitreiking van 44 Land- steinerpenningen aan 44 donors van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis kregen ook de heren C. Boey en P. Vogelaar te Wemeldinge een dergelijk certificaat. Gevonden voorwerpen Wemeldinge: 1 want, 1 bos sleutels, 1 kam, 1 paar kinderwantjes, 1 muntbiljet van 2.50. 1 bruin lederen kinderhandschoen en 1 paar nylons. Bij de schaapherder B. van Dijke te St. Philipsland is het eerste lam van dit seizoen geboren. In hotel „De Druiventros" te Sint Philipsland gaf de muziekvereniging „Concordia" de eerste winteruit voe ring. Enkele muzieknummers werden gespeeld en voorts werd een toneelstuk opgevoerd. De (T)erneuzens (L)yceum (C)lub gaf in het concertgebouw te Terneuzen de jaarlijkse uitvoering. De club bracht onder regie van mevrouw dra. J. H. Mulder-Schutte, het blijspel „Puc de Cid" van Corneille. Tot ouderlingen van de Nederlands Hervormde gemeente te Terneuzen zijn benoemd de heren G. J. Kruishoop, H. Hoek en J. A. Verlinde. In de vacatu re van diaken Westhof werd de heer K. a'e Koeijer benoemd. De „De Trouwe Duif" houdt op 7 januari a.s. in de zaal van de heer Van Boven een tentoonstelling van dui ven. Een groot aantal duiveniiefhebbers heeft medewerking toegezegd. Aan de ze expositie zal een bazar worden ver bonden. De heer J. Verburg te Bruinisse, schipper op het motorvaartuig Arend, van het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen slaagde voor het poli tie diploma. Mevrouw J. Souten-Otte te Bruinisse slaagde voor het vakdiploma melkslijte- rij. stellingen. Wie op de hoogte is met de kunstuitin gen van een Picasso, een Paul Klee en een Miro, herkent op deze expositie in het werk van de „nieuwe" generatie zekere navolging, zonder dat deze ech ter tot nabootsing vervalt. Men zal moe ten erkennen dat het werk van de be kroonde schilder Roger Bunduel tech nisch gaaf en formeel boeiend is. Of schoon hij pas de drie kruisjes :s ge passeerd laat deze schilder zich toch gelden als iemand die de ijzerskulptuur onder de knie heeft. Zijn „Architectuur" doet op het eerste gezicht denken aan een snap-shot van het BPM-terrein in Pernis, maar bij nadere bestudering opent zich in dit doek een veel wijdere wereld. Over het geheel genomen kun nen we zeg,gen, dat deze expositie veel kan bijdragen tot een beter begrip van de eigentijdse Westvlaamse schilder kunst. We hopen dan ook dat het pas ontstane kultureel kontakt tussen Zee land en West-Vlaanderen n,og meer rij pe vruchten zal doen afwerpen. De tentoonstelling is tot 3 januari te bezichtigen. BERGEN OP ZOOM. Op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Goes, ter hoogte van het viaduct is een vrachtauto met aanhangwagen van de firma De Hoop uit Terneuzen van de weg geraakt. Een tegenligger, een vrachtauto bestuurd door R.S. uit Ede kwam in de berm terecht, schoot weer op de weg terug en kwam toen in bot sing met de vrachtauto met aanhang wagen van ,,De Hoop". De bestuurder hiervan verloor daardoor de macht over het stuur en reed met het voorste deel in de langs de weg lopende sloot. De bestuurder kon uit de cabine krui pen en kreeg geen letsel. Wel werd de vrachtauto, die was geladen met stenen, beschadigd. De aanhangwagen bleef op de weg staan. SOUBURG. De argeloze bezoe ker, die in huize Francke aan de Middelburgsestraat op de koffie wordt gevraagd, bevroedt niet in een bijzonder gezin terecht te komen. Op het eerste gezicht zijn het zeer aardige gewone men sen: vader Francke is buschauf feur, moeder Francke een bedrijf vige huisvrouw, de oudste doch ter, de negentienjarige Suus, wijdt haar zorgen aan de klein tjes op een Souburgse kleuter- school en veertienjarige Emma gaat nog op de industrie- en huishoudschool in Middelburg. Wat is dan het bijzondere aan dit sym pathieke gezin? Wel, de edele zang kunst bindt de leden ervan! Vader Francke zingt al vanaf zijn zestiende jaar in, het Souburgse koor „Soli Deo Gloria", zo'n kleine 41 jaar. Zijn vrouw kwam later bij datzelfde koor en heeft daar nu al 36 jaar in gezon gen. Samenzingen doet dit tweetal over een periode van 29 jaar, een cu rieus rekord! Is het wonder, dat bei de blonde dochters ook muzikaal zijn aangelegd? Jarig Jetje Suus kwam als dertienjarige bij het koor en zong met vele andere meis jes en jongens het schone lied „Jarig Jetje". Later nam zij haar zusje mee, die ook al haar hartewens zingend vervulde. En thuis? „Als zij niet vech ten., zingen zij," was een onthullende uitlating van moeder Francke, die na tuurlijk fel door haar dochters werd bestréden. Zeiden beiden volmondig: „Als wij niet zingen, zijn wij niet ge lukkig." De meisjes volgen al een jaar zang studie aan de Middelburgse Muziek school. „En ik leer weer van mijn dochters, dat breng ik ook nog in prak tijk," zei hun moeder, die in haar zangvereniging het dirigentenstokje over een kinderkoor zwaait. Een onvergetelijke ervaring voor Suus en Emma was het mogen meezingen in het slotkoor van de kort geleden in Goes opgevoerde opera van Vivaldi, „La ninfa il pastore". Deze beleve nis sterkte haar beider voornemen de muziekstudie serieus te blijven vol gen, om later wie weet! haar ambities in een koor of als solozange res te zoeken. Maar daarvoor komt ook financieel nog het een en ander kijken. Suus en Eunima zouden echter Suus en Emma in actie geen teenagers zijn geweest als zij ook niet hiaar aspiraties op het populaire vlak hadden gezocht! T eenagersshow In de maand oktober werd in het Vlis- singse Concertgebouw een teenagers show gehouden, waar vele kleine El- vis Presleys en Connies hun best de den op te vallen in de ogen van het zeer kritische publiek dat voorname lijk uit leeftijdgenoten bestond. De ge zusters Francke hadden dat voor de pauze daarna was het haar beurt zo eens aangezien en waren nu niet bepaald optimistisch. Maar tij dens het optreden viel alle zenuwach tigheid en pessimisme weg. Zij zon gen! Suus met haar warme, donkere stem en haar gitaar en Emma met haar heldere sopraantje vertolkten naast het populaire „Sugartime" op voor treffelijke wijze het Joodse feestlied je „Hawa nagilla". Toen bleek ook dat de smaak van het teenagerspu- bliek niet door gillende rock-and-roll en wat dies meer zij was afge stompt. De zusjes kregen een ware ouatie te verwerken en na afloop werd hen medegedeeld dat zij de tweede prijs hadden veroverd. Talentenjagers van de Vereniging „D'oprechte amateur" vlogen als ha viken op de zusjes af en binnen zeer korte tijd traden Emma en Suus in, diverse amateurvoorstellingen op. Zij zijn nu ook lid van „D'oprechte ama teur" en hopen in januari aan de ra- dio-selekties te gaan meedoen. Havenwedstrijd De verbondenheid van Emma en Suus blijkt ondanks zusterlijke meningsver schillen, wel uit een gezamenlijk lid maatschap van zowel de Souburgse gymnastiekvereniging „Astrow" als de zwemclub „Luctor et Emergo", in de wandeling beter bekend als S.Z.V. In diverse wedstrijden zijn beide meisjes de afgelopen zomer voor de laatste vereniging uitgekomen en ook op dit gebied staan zij hun mannetje. Em ma wist zelfs vierde te worden in een zeer sterk bezet zweanmersveld tijdens de zware havenwedstrijd van Bres- kens. Suus is voorts verzot op lezen Em ma gruwt er van! en vooral mys- terievertalen hebben haar aandacht. Beiden zijn gek op puzzelen en dan vooral kruiswoordraadsels. De lange winteravonden worden in het gelukkige gezin aan de Middelburgsestraat voor namelijk gevuld met muziek. En zang wel te begrijpen! „Ik heb aan mijn beide dochters ge noeg," onthulde mevrouw Francke, „maar aan een kant is het jammer, dat ik geen zoon heb. Dan kon ik thuis ook 'het dirigeerstokje hanteren, maar dan over mijn eigen familiekwartetl"' TERNEUZEN. Weer waren er zil veren jubilarissen op de A.C.Z. te Sluis kil, t.w. de heren J. de Coninck, G. Gbrie, J. Seegers (alle te Sluiskil) en E. v. d. Bos te Axel, die in de bedrijfs- cantine werden gehuldigd, in aanwezig heid van de directie, leden van de staf, de afdelingschefs en leden van de on dernemingsraad. De heer M. Fermont, afdelingschef, sprak waarderende woor den namens de directie en het perso neel. Na een korte toespraak overhan digde de directeur de jubilarissen de traditionele enveloppe, en een diploma met de bijbehorende medaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel. 's-GRAVENPOLDER. Het in „Ons Dorpsleven" gehouden veilig verkeers examen is voor de docent der cursus, de wachtmeester der rijkspolitie eerste klasse, de heer M. Barendse weer een volledig succes geworden. Na afloop van het schriftelijk examen kon de ge meente-secretaris van 's-Gravenpolder, de heer J. Walrave dan ook aan alle 27 kandidaten het diploma uitreiken. De heer P. Zandee had de lijst van 35 vragen zelfs foutloos beantwoord. Bij monde van mevr. Coense werd de cur susleider namens de cursisten een flitsapparaat aangeboden, waarna de heer A. J. Geensen namens de stich ting „Ons Dorpsleven" de wachtmees ter een aantal flitslampjes en een ro kertje offreerde. Tot slot werden kleu rendia's vertoond over een reis naar Italië. 's-H'E'ER ARENDSKERKE. De ge meenteraad heeft de navolgende perso nen benoemd of herbenoemd als leden van de commissies tot wering van schoolverzuim: Lewedorp: de heren, A. Pieters, M. Fraanje, A. J. van Klooster, C. M. Hui- ge en J. Oosthoek. Nieuwdorp: de heren I. W. Bakker, W. van Boven, B. Remijn, C. Goedegs- bure en A. Willemse. 's-Heer Hendrikskinderen: W. P. den Toom, J. Proost, J. Wondergem, A. de Schipper en Joh. Rouw. 's-Heer Arendskerke: de heren A. Verbeek, P. van Sabben, Jac. Nieuwen- huize, J. v. d. Maale en J. de Vos. AXEL. De kleurkanariekwekers hebben hun jaarlijkse tentoonstelling ge organiseerd, die zoals gewoonlijk met de Kerstdagen gehouden werd. Van de zijde van het publiek was er veel be langstelling en de uitstekende kwaliteit van de aangevoerde vogels was dit ze ker waard. YERSEKE. Tweede Kerstdag wa ren reeds vroeg zes Belgen aan het vis sen in de Oosterschelde. Zij hadden en kele sloepen gehuurd en waren bezig, zich van de prins geen kwaad' bewust, him visjes te verschalken. Zo omstreeks tien uur werden zij overvallen door de stormachtige wind. Zij kwamen in een benarde situatie terecht. Vanaf de ha ven was hun hachelijke toestand reeds opgemerkt. De YE 40 voer uit om hen te helpen. De bemanning van dit schip slaagde er in om de Belgische hen gelaars behouden aan de wal te bren gen. AUTO'S BOTSTEN TERNEUZEN. Vanaf een boeren erf aan de Hogendijk kwam R.D.v.H. uit Sas van Gent, met zijn auto gere den. Door de drassige bodemgesteld heid en de smalle weg, moest hij wat manoeuvreren. Juist toen hij op het midden van de weg stond werd hij aan gereden door A.C.S.v. B.-V. die achter uit de auto aanreed. De auto van H. werd licht, de auto van Van B -V zwaar beschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3