I Opdracht wil bestaande coalitie handhaven KOSTBAAR PANEEL GESTOLEN BELGIË KAN NIET WERKEN Ex -onderdi recteur Amsterdamsche Bank in arrest gesteld I f GEBREK AAN STROOM HOUDT VELE WERKWILLIGEN TEGEN KAS BETAALDE NIET ANTWERPEN: IETS BETER PARACHUTISTEN OP WACHT Dienstbode redt vee van vuurdood uit museum Boymans-Van Beuningen BABY IN LIFT FAMILIE DOORSNEE VERHUIST De Bilt: Wind Berkelse arts 23 maart weer voor rechtbank Auto tegen boom: dode en gewonden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 28 december 1960 GERICHT GEEN ROMME Nieuw record in de Rotterdamse haven Twee politiemannen van Gameren in beroep Raadselen rondom Socrates naderen hun ontknoping Directeur: JACQ DE SMIT; CUefred.: G J. BREUK EB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, tiiru 116666. telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg. Korte Delft 50. tel 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24. Terneuzen. N.euwstraat 38 tel 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 2" tel. 01110-2991 Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, k 16e JAARGANG No. 4741 DE GAAY FORTMAN INFORMATEUR Prof. dr. W. F. DE GAAY FORTMAN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De verwachting dat een anti-revolutionair in eerste aanleg zou worden belast met het zoeken naar een uitweg uit de re geringscrisis, is uitgekomen. Niet echter dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de voorzitter van de anti-revolutio naire Tweede Kamerfractie, welke de bron van de moeilijkheden vorm de maar het a.r. Eerste-Kamerlid prof. dr. W. F. de Gaay Fortman heeft de eerste opdracht gekregen. Als eerste informateursdaad heeft hij gister avond laat dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voorzitter van de a.r. Tweede- Kamerfractie, in zijn woning in Mar lot te Den Haag ontvangen. De ont moeting volgde, op zijn uitnodiging, na een vergadering van de Tweede- Kamerfractie van de A.R. in het ge bouw van de Tweede Kamer. Prof. De Gaay Fortman werd gis termiddag uit de vergadering van de Eerste Kamer weggeroepen om zich naar Soestdijk te begeven, waar de Koningin hem verzocht „de mo gelijkheden te ondetzoeken om tot een spoedige oplossing van de ka binetscrisis te geraken met handha ving van dezelfde politieke samen stelling als die van het huidige kabinet". Deze opdracht betekent dat in ieder geval voorlopig wordt aan gestuurd op handhaving van de samenwerking zoals die sedert de cember 1958 heeft bestaan en van de beleidslijn zoals die door het kabinet-De Quay was uitgestippeld. Dat houdt dus in: voortzetting van de samenwerking tussen rooms- katholieken, liberalen, anti-revolu tionairen en christelijk-historischen. De sleutel van de oplossing van de kabinetscrisis is voorlopig in handen van de a.r. Tweede-Kamerfractie. Gisteravond is zij in het Tweede- Kamergebouw bijeengekomen om de situatie te onderzoeken. Bovendien komt vandaag het bestuur van de A.R. partij bijeen, naar verluidt ook om te overwegen of het onder deze omstandigheden noodzakelijk is om op korte termijn een vergadering van het partijconvent te beleggen. Dit alles bevestigt dat de verant woordelijkheid van de a.r. voor de kabinetscrisis in deze partij hoog wordt opgevat. Het is een feit dat er in de afgelopen dagen heftige beweging in de gelederen is ge weest. Vooraanstaande figuren be vestigden ons dat in de partij over het algemeen in afkeurende zin over het optreden van de Tweede-Kamer fractie is gesproken, hoewel zij daarbij niet vergaten te vermelden dat minister Van Aartsen het zijn partijgenoten met een wat tactischer optreden heel wat gemakkelijker zou hebben gemaakt. Het heeft in politieke kringen sterk de aandacht getrokken dat de Koningin meteen bij de aanvang van deze „formatie" een zo gerichte op dracht heeft verstrekt aan prof. De Gaay Fortman. Men leidt daaruit af dat vrijwel alle adviezen, die de fractievoorzitters zaterdag aan de Koningin hebben verstrekt, deze weg dus van een voortduren van de bestaande politieke samenwerking hebben gewezen. Dat betekent ook dat de socialisten er op het ogenblik, nu zich weer gevaren van overspanning aftekenen, niet voor voelen om voor de tweede keer medeverantwoordelijkheid in de regering te dragen voor beper kende maatregelen, zoals zij die samen met hun regeringspartners in 1956 hebben moeten nemen. Prof. De Gaay Fortman is niet helemaal een onbekende op het ter rein van de informatie. In augustus 1956 is hij daarmee ook bezig geweest, al lukte het hem toen niet om de toen al maanden slepende crisis tot een goed einde te voeren. De belangstelling concentreerde zich gisteravond voornamelijk op de anti-revolutionairen. Van de andere groeperingen werden blijkbaar geen moeilijkheden verwacht. Het schijnt wel zeker te zijn dat men nu niet en in de naaste toe komst evenmin behoeft te rekenen op prof. 'mr. Romme, de fractie leider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, die nog altijd volledige rust moet nemen. Hij schijnt zelfs niet eens op de hoogte te zijn gebracht van de regeringscrisis. Het hoofdbestuur van de Christe- hjk-historische unie komt vandaag bijeen ter bespreking van de poli tieke situatie. Van onze correspondent BRUSSEL. De stakingen in België duurden ook gisteren in hun geheel beschouwd onverminderd voort. Tegenover een lichte verbetering bij het overheidspersoneel in het Waalse land staat een lichte uitbreiding van de actie in Brussel en de Vlaamse pro vincies. Het wordt echter met het uur moeilijker om uit te maken of de arbeiders die niet werken nu stakers zjjn dan wel werkwilli gen, die niet kunnen werken omdat fabrieken stil zjjn komen te liggen door het uitvallen van de elektrische stroom of als gevolg van vervoersmoeilijkheden. Het Algemeen christelijk vakverbond, dat steeds duidelijker stelling neemt tegen de stakingsactie van socialisten en communisten, verzekerde gisteren opnieuw, dat het aantal werkwilligen voortdurend toeneemt. De berichten zijn overigens zeer tegenstrijdig. Zo kon men b.v. vrijwel op het zelfde uur vernemen, dat op het stadhuis van Dendermonde alles normaal was en dat op het station iedere activiteit onmogelijk was geworden. Een typerend bericht voor een situatie, die men potsierlijk zou willen noemen als zij niet zo ernstig was, kwam uit Leuven. Daar dwongen een aantal arbeiders, voorstanders van de staking, de directie van een fabriek te sluiten onder in roeping van de beschikking van de gouverneur der provincie inzake beperking van stroomlevering anders dan voor vitale behoeften. Een paar uur later kwamen de stakers weer bij de directie terug en vroegen om formulieren, waardoor zij zich als werklozen zouden kunnen doen inschrijven. Hun stakingskas had namelijk geweigerd hun uitkering te doen. Gisteren zijn in Brussel, Luik, Namen en La Louvrière massavergaderingen en optochten belegd door de socialistische partij en het socialistische vakverbond. Zij hadden een rustig verloop en gaven geen aanleiding tot incidenten. Her haaldelijk kon men opmerken, dat al te heethoofdige jongelui door hun leiders in toom gehouden werden, wanneer het ernaar uitzag dat zij door scheldwoorden aan het adres van politie, gemotoriseerde rijkswacht of rijkswacht te paard zouden worden meegesleept. De staking van de rijksambtenaren, die gisterochtend moest beginnen, mag tot dusver als mislukt worden beschouwd. De stakingsactie nam de grootste omvang in het departement van sociale voorzorg, doch wanneer men rekening houdt met de transportmoeilijkheden, die vele in de provin cie woonachtige ambtenaren verhinderden naar Brussel te komen, mag men het aantal eigenlijke stakers op niet meer dan 12 pet. van het totale per soneel schatten. In enkele Vlaamse steden is het deelnemen aan de staking wat duidelijker merkbaar geworden, doch in de haven van Antwerpen, die overigens een trieste aanblik biedt, is de toestand wat verbeterd. Door het functioneren van alle sluizen wordt het scheepvaartverkeer niet meer belemmerd. Een groot deel van de haveninstallaties is door stroomgebrek echter uitgevallen. Het aantal werkwillige havenarbeiders werd gisteren op tweeduizend geschat, doch voor velen van hen was er geen werk. Zij moesten dus gaan stempelen. Pogingen om de staking te doen overslaan naar de Antwerpse industrie zijn tot dusver mislukt. Het Socialistische vakverbond beweerde gisterochtend dat de stakings actie was overgeslagen naar de metaalbewerkers in en om Brussel en dat het aantal stakers daardoor met dertigduizend zou zijn toegenomen. Vol gens gegevens van de zijde der werkgevers was de toestand geheel anders. Het aantal werkwillige arbeiders varieert tussen de 60 en 100 pet. Een aan tal fabrieken heeft evenwel de poorten moeten sluiten, al weer door gebrek aan stroom. In de industrie in het Waalse land was de toestand onveranderd. Er werd echter een lichte verbetering in de diensten van de posterijen opgemerkt Het spoorwegverkeer is gisteren, ook in het zuiden, aanzienlijk verbeterd en tussen de meeste grote steden van Wallonië zijn verbindingen tot stand gekomen, die de zeer geringe behoeften immers niemand gaat op reis overtreffen Zeer bedenkelijk is dat de sabotagedaden voortduren. Er is opnieuw een trein ontspoord, gelukkig al weer zonder ongelukken, en even luguber is het al te veel voorkomende gebruik om des nachts overwegen te sluiten zonder de ver lichting te ontsteken, 's Morgens bleken op enige wegen in het Waalse land kopspijkertjes te zijn gestrooid en hier en daar had men klinkers uit de wegen verwijderd. Tegen dergelijke praktijken, tegen stakingspiketten en tegen alles wat in het algemeen de vrijheid van arbeid belemmert, heeft de regering ondertussen een indrukwekkend machtsapparaat op de been gebracht, dat de leiders van de staking tot verontwaardigde protesten aanleiding heeft gegeven. Uit Duitsland teruggeroepen parachutisten hebben ook een taak gekregen. Tussen de donkerblauwe uniformen van de rijkswacht maken zij 111 hun geca moufleerde pakken een vreemde indruk. Postboden met zware tassen op de rug worden door politie-agenten of soldaten op hun ronden begeleid. Vuilniswagens opereren onder overeenkomstige bege leiding. Er waren gisteren nog geen aanwijzingen, dat onderhandelingen aan de gang zijn om een eind te maken aan een economisch en financieel steeds ongunstiger wordende toestand, die in geen enkele verhouding meer staat tot de beweerde inzet van de staking. Een gerucht dat koning Boudewijn in verband met de chaos van zijn huwelijks reis zou terugkeren, is niet bevestigd. Het bleek zijn oorsprong te hebben ge vonden in het feit, dat een adjudant van de vorst, die de koning in San Lalixto had vergezeld, doch voor de kerstviering naar België was teruggekeerd, wederom per legervliegtuig naar Spanje was vertrokken. Het vliegtuig blijft bij Sevilla tot 's konings beschikking. Niettemin wilde men in Brussels koninklijke paleis de mogelijkheid, dat de koning vervroegd naar België terugkeert, niet uitsluiten. Van onze correspondent SNEEK Met brandwonden aan de handen rende de zeventienjarige dienstbode Aukje Bos uit Sneek gisteren een brandende stal te IJs- brechtum uit. Ze had meer dan dertig koeien en acht paarden, die dreigden te verbranden, naar buiten gejaagd. Een aantal daarvan had ze eerst moeten lossnijden. De militair W. van der Zee had bij het gevaarlijke karwei geholpen. Uit de verte had zij de boerderij al zien branden. Ze fietste er snel heen, waarschuwde de boerin en belde de brandweer. In afwachting daarvan stak ze zelf de handen uit de mouwen en ze rende de brandende stal in om het vee te redden. Toen de boer die naar de markt was thuis kwam, was zijn boerderij een rokende puinhoop. Alleen de koeien en paarden Waren er nog. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Uit het museum Boymans-Van Beuningen te Rotter dam is gistermiddag een kostbaar paneel gestolen, een meesterstuk van de Zuidnederlandse schilder Jan Provoost, waarvan de waarde op vijftig- of'zestigduizend gulden kan worden geschat. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de lift van het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam is gisteravond een jongetje geboren. Het is het derde kind van mevrouw Vermeulen. Zij was op weg naar de kraamafdeling. Ik zal een cheque uitschrijven- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Voor het eerst zijn 24000 schepen binnen een jaar de haven van Rotterdam binnengelopen. Het Duit se vrachtschip Franceses maakte dat getal gisteren vol. Het record van vorig jaar ruim 23000 schepen was daar mee ruimschoots gebroken. Bovendien moet er nog vier en een half etmaal verstrijken voor het jaar voorbij is. Dat betekent, dat de 24000 met zeker enige honderden zal worden overschreden. Het is een uit catalogi, publicaties en af beeldingen wijd en zijd bekend paneel van 33 x 19 cm, voorstellende De ge boorte van Maria. Het maakte deel uit van de vermaarde verzameling van wijlen de heer D. G. van Beuningen, de grootste en belangrijkste particulie re verzameling in ons land en ver daarbuiten. Twee jaar geleden is zij voor een in verhouding tot haar waar de gering bedrag van achttien miljoen gulden aan de kunstschatten van het Rotterdamse museum toegevoegd. GEFOUILLEERD Het in een lijst gevatte paneel hing tot gistermiddag in Zaal I van het mu seum BoymansVan Beuningen. Om streeks half één hing het er nog, maar nauwelijks twintig minuten later ont dekte een suppoost dat de Jan Provoost was verdwenen. Aan de wand hing al leen nog de lijst Op het eerste alarm gaf de directeur van het museum, drs J. C. Ebbinge Wubben, het personeel opdracht alle uitgangen te sluiten. Geen der bezoe kers mocht het gebouw verlaten al vorens door de recherche te zijn ge fouilleerd. Deze visitatie, waartegen niemand bezwaar maakte, leverdeniets op, behalve de conclusie dat de dief reeds kans moest hebben gezien zich met zijn buit uit de voeten te maken. Voor dief of heler heeft het gestolen paneel door zijn bekendheid nauwe lijks waarde. Het is volkomen onver handelbaar, zo verklaarde ons de heer EbbingeWubben die overigens wel hevig geschokt was door het gebeurde. NA TWEE JAAR.... Twee jaar geleden, na de museumdief stallen in Amsterdam, Utrecht en Brugge, verklaarde hij ons naar aan leiding van onze artikelenreeks Kunst ligt voor het grijpen, met onverholen trots dat stelen uit Boymans tot de on mogelijkheden zou behoren. Een onzer redacteuren toetste die verklaring toen aan de praktijk en leverde met foto's het bewijs dat de bewaking óók in Boymans te kort schoot. Dat be wijs is thans andermaal geleverd. De zestienjarige jongen G. Kerk dijk uit Vriezenveensewijk is daar gis termorgen met zijn bromfiets onder een auto gekomen. Hij is overleden. De 59-jarige S. Moorman uit Em- men is gisteren in Coevora'en met zijn auto tegen een boom geslipt en dodelijk gewond. ANNIE M. G. SCHMIDT Van een onzer redacteuren HILVERSUM Kees Brusse en Mieke Verstraete gaan de hoofd figuren worden in de nieuwe serie van „De familie Doorsnee", die Annie M. G. Schmidt in de pen heeft. De première is op zondag 22 januari om 12.30 uur via radio Lu xemburg. Verder zijn van de par tij: Sophie Stein, de vroegere moe der Doorsnee (nu weduwe en oma), Hetty Blok als Sjaan, die nog steeds de huishouding doet, Wim lbo als producer en radio- reporter, terwijl Cor Lemaire voor de muzikale illustraties zorgt. De Horeca bedrijven, die deze radio serie betalen, hebben het reklame- element uiterst gering en buiten het hoorspel gelaten. Zie verder Draadloos HILVERSUM. De 73-jarige me vrouw M. W. van Geyt uit Hilversum is in een ziekenhuis te Hilversum over leden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. Zij was vorige week woensdag bij het oversteken tegen een fiets gelopen. De vrouw was tegen de straat gegooid en had een schedelbasisfractuur opgelopen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met later enkele buien. Tot krachtig of stormachtig toenemende wind tussen zuidwest en zuid. Middagtemperaturen van omstreeks vijf graden. MIESJE: Dat zal dit jaar wel zo blijven! Het gestolen schilderij: De geboorte van Maria, door Jan Provoost Op de voorgrond geeft een vrouw het pas geboren kind aan een andere vrouw, die op de grond zit. In het bed ligt Anna, de moeder. Een vrouw brengt een bord eten. Van een onzer verslaggevers GAMEREN Twee leden van de drie leden tellende groep rijkspolitie in Gameren tekenen vandaag bij het ambtenarengerecht beroep aan tegen de straf die hun is opgelegd. Het zijn de opperwachtmeester en de wachtmeester. Het derde lid van de groep, de adjudant, zal niet in beroep gaan. Zoals gemeld zullen de drie politie mannen in rang worden verlaagd en bovendien naar een andere post worden overgeplaatst als gevolg van interne moeilijkheden. Die moeilijkhed- 1 kwa men deze zomer aan het licht tijdens een incident om een flesje limonade tijdens een motorcross in Gameren. LEEUWARDEN Op donderdag 23 maart zal de rechtbank te Leeuwarden de behandeling voortzetten van de zaak tegen de uit Berkel afkomstige arts J. F. A. M. O., die ervan wordt ver dacht dat hij in de gevangenis te Leeuwarden, waar hij verbleef wegens moord op zijn echtgenote, zijn mede gevangene A. Lodder door vergiftiging om het leven heeft gebracht. Nadat de officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, levenslange gevangenisstraf tegen hem had geëist (dezelfde straf, die dokter O. wegens de vergiftiging van zijn echtgenote was opgelegd) wees de Leeuwarder rechtbank in mei een tussenvonnis. Overwegende dat haar niet voldoende gegevens ten dienste stonden ter beoor deling van de geestelijke gesteldheid van de verdachte, zoals zijn geestelijke begaafdheid, de mate van zijh over wicht op anderen en de graad van zijn toerekeningsvatbaarheid, gelastte zij een nader onderzoek. De rechtbank sprak daarbij uit er prijs op te stellen, dat dit nadere psychia trische onderzoek zou geschieden door, of in elk geval in nauwe samenwerking met prof. dr. mr. P. A. H. Baan te Groningen. Voor dit onderzoek ver blijft dokter O. reeds geruime tijd te Groningen, waar hij in het huis van be waring is ondergebracht. Het rapport van prof. Baan zal over enkele weken gereed komen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Met twee opzienbarende arrestaties heeft de Amsterdamse justitie gister morgen het mes gezet in de nog steeds mysterieuze en van vele miljoenen duizelende zaak-So- crates. Volkomen onverwacht werd de vroegere onder-direc teur van de Amsterdamsche Bank, de heer T. Hoving, in zijn riante woning in Bussum gear resteerd. Vrijwel tegelijkertijd werd in Gouda de heer H. W. Wijsma aangehouden. De heer Wijsma is president-directeur ge weest van de, aan de zaak van Nic. den Besten gelieerde, n.v. Overbeek te Hengelo. De arrestatie van de heer Hoving, die eind vorig jaar bij de Amsterdam sche bank werd ontslagen, geschiedde in aanwezigheid van de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker. Urenlang werd de 59-jarige bankier in zijn huis verhoord. Onder verdenking van het plegen van verduistering in dienstbe trekking werd hij daarna gevankelijk weggevoerd en naar het huis van be- BAARN. De dertigjarige mevrouw Hendriksen-Janssen uit Hilversum is gisteren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre slipte de auto, waarin zij met haar man en vier anderen zat tegen een boom. De vrouw moeder van drie kinderen, vier en drie jaar en acht maanden oud was dadelijk dood. Haar zuster, mevrouw Coenraad Janssen, werd zwaar gewond. De andere inzittenden bleven onge deerd. waring in Amsterdam op transport ge steld. De heer Wijsma zal zich moeten ver antwoorden voor valsheid in geschrifte. Hij zou een voorlopig koopcontract voor een stuk grond in Hengelo be drieglijk hebben opgemaakt. Deze grond, een weiland in de buurt van het Hengelose station ter grootte van vijf hectare, werd door de heer Wijsma gekocht voor een bedrag van ruim 77.000 gulden Via een ingewikkelde manipulatie werd de grond echter door verkocht aan de Dewah trading trust te Vaduz in Liechtenstein voor een half miljoen gulden. Op dit, uiteraard fictieve bedrag, werd later een hypo theek van 750.000 gulden verkregen. Na deze nieuwe arrestaties heeft de officier van justitie tevens een nader onderzoek bevolen tegen de reeds eer der in bewaring gestelde Nic. den Besten. Behalve van het plegen van bedrieglijke bankbreuk, wordt de heer Den Besten nu ook verdacht van het medeplegen van verduistering. Hij zou in dezen nauw hebben samengespan nen met de ex-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank. BESLISSENDE STAP De arrestatie van de heren Hoving en Wijsma is ambtshalve geschied. De officier van justitie heeft deze, naar zijn eigen mening bijzonder belangrijke, stap gedaan omdat bepaalde uit het vooronderzoek gebleken feiten, de ar restaties rechtvaardigen. De aangehou den bankier zal waarschijnlijk donder dag en de heer Wijsma vrijdag wor den voorgeleid. De opmerking van de officier wijst erop, dat de justitie met de arrestatie van bankier Hoving een beslissende stap heeft gezet op de weg naar de ontraadseling van de geheimen van de zaak-Socrates. In Amsterdamse bank- kringen werd de aanhouding als bij zonder sensationeel beschouwd. De heer Hoving, die jarenlang de supervisie over de kredietafdeling van zijn bank voerde, stond namelijk bekend als een harde en beslist integere bankdeskun- dige. TE VER Zijn ontslag werd destijds door de directie van de Amsterdamsche Bank gemotiveerd met de verklaring dat de heer Hoving zijn bevoegdheden tot het verlenen van kredieten verre had overschreden. De directie heeft altijd verklaard, dat zij daarvan niets heeft geweten. De heer Hoving heeft daarentegen steeds gesteld, dat de kredietverleningen aan de N.V. Socrates wel degelijk bij de overige leden van de directie bekend waren. Vanmiddag zal het Amsterdams ge rechtshof het persoonlijk faillissement van de heer Den Besten behandelen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1