KRIS 3^ HUN LIEFDE WAS EEN ..MISDAAD snel werkt/y coldrex Wemeldinge in le klasse nu lijstaanvoerder Wemeldinge had veel moeite met MEVO A7 tegen verkoudheid door Zeeland NIEUW! Souburgse Animo-elftallen weerden zich geducht Twee gelieven uit het land van dr. Verwoerd V) X? Uit de annalen van King Soccer Raad Ellewoutsdijk Staal van solidariteit fi iVIevr. Steendam-Quaak kreeg Koninklijke onderscheiding Raad Retranchement Kerstconcert in Ylissingen Uitslagen voetbal Russen in Grand National nog maar dubieus MICROKORFBALPRORGAMMA Z.K.B. Puntloos einde van pupillen wedstrijd Voetganger brak arm Student plotseling overleden ZtZ Regelmatige zege van Wolfaartsdijk Hup won cyclocross Hard gewerkt aan hun „happy end" Erkende grootheden naar Hansweert Auto sloeg over de kop: vrouw zwaar gewond Kerstconcert in Souburg het eerste complete geneesmiddel •Jmstlag 27 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van onze sportredacteur MIDDELBURG. De vierde- kampioepen van het vorig jaar de laatste van Zeeland Sport ELLEWOUTSDIJK. De gemeente raad zal woensdag a.s. een vergadering houden. B. en W. stellen voor het ont slag van de heer A. Bruijnooge als on derwijzer in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd voorlopig op te schorten. Verder stelt men voor afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie voor de actie 0... ..opgeruimd Staat Netjes". Besproken plaats konden overdoen aan het zesde z?1.worden de eventuele aanleg van een rifi orinn in W a T .ondni'in n klassevoetballers gaven er zater- Kat?, i 7 Middelburg V dag de voorkeur aan zich een rus- tig Kerstweekeinde te gunnen. In de afdeling Zeeland rolde de voet- bal wél al werden toch nog vele Kioetmge^i Arnemuiden II VCK I Meeuwen I RCS Hl Serooskerke I wedstrijden afgelast. In de eerste Bevelanders1 i1 klasse kwamen de drie Zeeuws- zeeland sport vi Vlaamse topclubs niet in het veld. AZVV II verwisselde in lib weer van 7 0 1 14 41—15 6 0 2 12 32—19 5 1 1 11 40—21 4 1 1 S 27—11 4 0 3 8 25—20 3 0 4 6 ia—31 2 1 5 5 19—30 2 0 4 4 11—26 2 0 6 4 21—39 1 0 5 2 17—29 0 1 4 1 6—16 riolering in de Langeviele. B. en W. stellen tenslotte voor eervol ontslag te verlenen aan de tieer A. Fol- mer als gemeentearts, en de woning van Hattumstraat 6 te verhuren aan de heer P. P. Baart. BRUINISSE De diefstal van een loonzakje met weekloon en een kerst gratificatie bij de heer P. van Driel heeft een prachtig staaltje van solidari- Wemeldinqe maakte hiervan via plaats met Yerseke III door Driewegen «V»si«n 1 ?pcip Oü duid«Hjk .te maken dat het zich echt teit tot gevolg gehad. In de bus waar- een moeizaam veikiegen - y P geen illusies moet koesteren. Yerseke III mee deze pendelaar dagelijks naar en Mevo dankbaar gebruik door ae zag zijn wedstrijd tegen Kloetinge II van zijn werk rijdt werd onder de col- Jpirlhm fp vprnvprpv Het Staat erafgekeurd. Heinkenszand zoch het tegen lega's een collecte gehouden. De zaak Leiding ie veroveren, net, het zwakke Terneuzense Boys II in de werd ook besproken met de kraanma- nu zelfs beter voor dan Spui. Ter neuzense Boys blijft echter een ge- Inmiddels is verder duidelijk gewor den, dat de stryd om de laatste plaats zal moeten worden uitgevochten tussen Yeere en Colijnsplaatse Boys. Kapelle voelt er kennelijk niets voor met een rode lantaarn te gaan sjouwen en stuur de Veere dan ook met een zware neder laag naar huis. Wolfaartsdijk bouwde zijn zege op Colijnsplaatse Boys op regelmatige wijze op. Wemeldinge Spui Tern. Boys SVD Wolfaartsdijk Veere Colijnspl. Boys 10 8 0 2 16 37—23 11 8 0 3 16 42—19 8 6 1 1 13 39—15 10 1 3 13 35—33 9 5 1 3 11 28—22 10 4 1 5 9 22—31 9 3 1 5 7 30-40 9 3 0 6 23—34 8 1 0 7 2 11—27 10 0 1 9 1 12—35 dubbele cijfers. AZW II Yerseke III Driewegen I Heinkenszarrd I Beren I Zaamslag I Rillandia II Nieuwdorp II Tern. Boys II Kloetinge II 12 8 1 3 27 42—19 9 8 0 1 16 40—21 10 6 1 3 13 19—18 11 6 0 5 12 43—35 8 3 3 2 9 17—16 8 4 1 3 9 23—26 9 3 1 5 7 26—21 10 3 0 7 6 26—34 11 2 0 9 4 19—54 8 1 1 6 3 10—21 De belangrijke wedstrijd in IIc tussen Bruse Boys I en Burgh III vond geen doorgang. Duiveland kwam wat naderbij door Brouwershaven III te kloppen. Mevo II bleef baas over WIK uit Kerk- werve. Bruse Boys I Burgh III Duiveland I Brouwershaven III Mevo II WIK I Zeemeeuwen I 34—10 19—8 36—22 16—13 20—27 16—24 13—50 Kats schijnt het in Ha tegenwoordig in de monsteroverwinningen te zoeken. Werd vorige week Kloetinge II een kopje kleiner gemaakt, dit tkeer kreeg Nieuw- - - land er danig van langs: 9—1... De een goed einde. Borssele en Waarde In Illb bracht VCK II de moeilijke uitwedstrijd tegen Krabbendijke II tot Katsenaren trokken hierdoor de leiders trui steviger om de schouders. VCK verdrong Meeuwen van de vierde plaats en kan mogelijk nog voor enig roet in het eten zorgen. Bevelanders smaakte het zoet der overwinning, waardoor de ZIERIKZEE Het kerstfeest van de hervormde zondagsschool ,,Iaat de kinderkens tot mij ko men" heeft gistermiddag in de grote kerk een zeer bijzonder ac cent gekregen. Mevrouw M. Steendam-Quaak herdacht het feit dat ze reeds veertig jaar als leidster van het zondagsschoolwerk is opgetre den. En toen F. Th. Dijckmeester haar de zilveren medaille, ver bonden aan de orde van oranje nassau op de borst speldde was dit voor mevrouw Steendam, die gisteren haar veertigste kerstfeest- viering met de zondagsschool mee maakte, een volslagen verrassing, die ze ontroerd in ontvangst nam. Driehonderd kinderen en vele ouders waren getuige van deze huldiging. Ook haar man en haar dochter woonden de bijeenkomst bij. Mevrouw M. Steendam- Quaak is reeds gedurende lange jaren een vooraanstaande figuur in de her vormde vrouwenwereld. Haar activitei ten vormen een indrukwekkende lijst. Naast haar werk voor de zondags school is ze reeds 27 jaar bestuurslid van de hervormde vrouwenvereniging, tien jaar bestuurslid van de chr. jonge vrouwenfederatie, acht jaar bestuurslid van de provinciale commissie Zeeland van hervormde vrouwengroepen tien jaar bestuurslid van de chr. kleuter school en voorts enige jaren bestuurslid van de afdeling Zierikzee van de stich ting ..Morgenlandzending" en lid van het comité reclassering. Op maatschappelijk gebied heeft ze zeer veel. in het bijzonder voor Zierik zee, gedaan. RETRANCHEMENT. De gemeen teraad kwam vrijdagavond voor de laatste maal dit jaar in openbare ver gadering bijeen. De gemeenterekening over het jaar 1959 werd door de raad z.h.s. voorlopig vastgesteld met een ba tig slot van 1403 gulden op de gewone dienst. Evenzo werd de begroting 1961 vastgesteld. De post onvoorzien bedroeg hier 610 gulden. De vergoeding voor het L.O. werd vastgesteld op 64,10 per leerling per jaar. Gewijzigd werd de begroting 1960 door de post onvoorzien te verlagen met 223 gulden. De leden van de huisvestingscommis sie werden allen herbenoemd. Het ver zoek van de Stichting Zeeuwsch Vlaams Borgstellingsfonds om het bestaande subsidie besluit zo te wijzigen dat voor de vaststelling van de garantiebijdrage m het exploitatie-tekort de inkomsten uit de norm-bijdrage van het Rijk bui ten beschouwing worden gelaten, werd 'ngewilligd. Op het verzoek van de plaatselijke muziekvereniging ,,Ons Ge noegen" om met ingang van 1 januari i.s. het subsidiebedrag met 200 gulden j te verhogen werd gunstig beschikt. De voorzitter sprak de hoop uit dat dit voor de bevolking een stimulans zal mo-1 gen zijn mede te werken aan het verho-j gen van de contributie. Aan het eind van de vergadering werden de wensen voor het komende jaar uitgewisseld. deelden de punten. Heer Hendrik bleef tweede op de ranglijst. chinisten in d'e Rotterdamse havens waar regelmatig gewerkt wordt. De ge troffene kon een bedrag van 153 gulden ter hand worden gesteld. VCK li Heer Hendrik I Borssele I Oostkapelle I Kapelle II Waarde I Krabbendijke II Wissen kerke I 41—16 34—16 I 27—32 18—22 14—26 26—33 2319 21—29 Schaaktornooi Middelburg MIDDELBURG. De Schaakvereni ging Middelburg hield gistermiddag in Hotel Pax een schaaktornooi, dat he laas door het slechte weer niet al te druk werd bezocht. De deelnemers wer den in vijf groepen onderverdeeld, waar van de winnaars voor de respectievelij ke prijzen in aanmerking kwamen. De uitslagen waren: Groep IB: 1. W. van Wijnen, 2. S. Sanders, 3. H. van Alphen. Daar alle drie deelnemers twee punten veroverden, werd na loting W. van Wij nen winnaar. IA: 1. A. M. Verspoor, 2. G. Woudstra. Beiden twee punten en ook hier besliste het lot. II: 1. W. de Schipper. Twee en een halve punt, 2. H. Schellens, anderhalve punt. Ill: 1. P. W. van Bennekom, 2. K. Holster. Na loting werd de heer Van Bennekom win naar. IV: 1. W. Pieterse, drie punten, 2. L. Damen, twee punten. V: 1. F. A. de Schipper, drie punten, 2. Mevrouw Holster, anderhalve punt. Benoeming hoofd O.L. sehool in Raad Hoedekenskerke HOEDEKENSKERKE. De ge- meentera ad van Hoedekenskerke zal op 29 december in vergadering bijeen komen des avonds om 7 uur. Op de agenda staat o.m. het voorstel om de heer H. Arendse te benoemen tot hoofd der o.l. school in vaste dienst per 1 januari 1961: de benoeming van een tijdelijke handwerkonderwijzeres; een goedkeuring van G.S. op het besluit tot verkoop van grond aan de heer H. P. de Pundert en het vaststellen van het crediet in rekening courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten op 50.000 gulden. Verder zal de commissie tot wering van schoolverzuim (her benoemd worden. 0 De heer J. P. Bos, assistent van 's Rijks Belastingen van de post invoer rechten en accijnzen is bevorderd tot hoofdassistent-titulair eii wordt per 1 januari 1961 verplaatst naar de Inspectie Belastingen, afd. controle Terneuzen. 0 De heer P. J. Huijbregt is bevor derd tot sluismeester B aan de Westsluis te Terneuzen. De opziener van de visserijen op de Zeeuwse Stromen, de heer Ph. Steketee zal zich met ingang van 1 januari 1961 ook 'belasten met de contfoleurswerk- zaamhea'en bij deze dienst, voor zover die op Bruinisse betrekking hebben. De heer J. F. Asselman, assistent van 's Rijks Belastingen te Hulst, is be vorderd tot hoofd-assistent titulair en wordt met ingang van 16 januari 1961 verplaatst naar de Inspectie Belastin gen, afd. controle te Oostburg. In de Nederl. Herv. gemeente te Cadzand werd tot ouderling gekozen de heer I. Cijsouw en als notabele de heer A. J. de Neef. VLISSINGEN. De traditie ge trouw vond up tweede kerstdag een kerstconcert plaats in de St. Jacobs- kerk. Aan dit concert werkten mee Piet Broerse, orgel, Filip Fey, hobo, Paul van Belzen, trompet, en het Vlissings mannenkoor D.O.U. o.l.v. Thon de Vries. Ieder die twee jaar geleden hetzelfde mannenkoor in dit kerkgebouw hoorde, heeft zich wellicht afgevraagd hoe tiet mogelijk is, dat een koor in zulk een betrekkelijk korte tijd' zo vooruit kan gaan. De bezielende en kundige diri gent Thon de Vries zal hier wel niet vreemd aan zijn. In een bewerking van de dirigent be gon het koor met ,,0, kindeke klein", waarbij onmiddellijk een grote homo geniteit in klank, en zuiverheid van nuancering viel op te merken. Jammer dat D.O.U. deze middag zo'n enorm uitgebreid programma had gekozen. Want in het tweede en vooral in het derde optreden bespeurde men langzamerhand steeds meer kenmerken van vermoeidheid, zoals onzuivere ac- coorden, geforceerde inzetten, het niet op toon blijven en een veel kramp achtiger samenklank, hetgeen tenslotte resulteerde in het enigszins mislukken van Gruber's Stille Nacht", dat ^ïet concert besloot. Dat neemt niet weg dat er nog vol doende positieve elementen in het op treden van D.O.U. overbleven, een op treden dat in zijn geheel toch veel vol doening schonk. Als intermezzi speel den Paul van Belzen en Filip Fey met begeleiding van Piet Broerse enkele fraaie trompet- en hobo-werken. De hoboist had hierbij de tegenslag in zijn eerste optreden volledig het con tact met het orgel te verliezen. Dit deprimeerde hem blijkbaar zo danig, dat hij zich ook in het „larghet to en allegretto" van Besozzi niet vol ledig wist te herstellen en zijn anders zo fraaie toon zoek bleef. Paul van Belzen toonde zich een trompettist met grote aanleg en begaafdheid. Zijn ver tolking van „mont saint mie*iel" van Robbins was hiervan een sprekend voorbeeld. De organist Piet Broerse had dit concert, waarvoor een ver heugend grote belangstelling bestond, geopend met het schitterend gespeelde orgelconcert in F gr. „koekoek en nach tegaal" van G. F. Handel. de B. De fa. Jac. en C. Deurloo te Brui nisse heeft een begin gemaakt met de bouw van een aula op de algemene be graafplaats. Deze aula is bestemd als vervanging van het huidige lijkenhuisje dat in een bouwvallige staat verkeert. le klasse Zeeland: Wolphaarts- dijkColijnsplaatse Boys 41; HoekTerneuzense Boys afg; KapelleVeere 62; Wemeldin geMevo 32; SVDSpui afg. 2e klasse A: Arnemuiden 11 Kloetinge 1 afg; Zeeland Sport VIBevelanders 1 12; Kats 1 Nieuwland I 91: RCS III Meeuwen I afg; VCK ISeroos kerke I 40. 2e klasse b: AZVV IIDriewegen I 61; Zaamslag 1Beren I 2-2; Kloetinge II Yerseke III afg; Heinkenszand ITern. Boys II 11—3. 2e klas se c: Brouwershaven IIIDuive land I 14; Burgh IIIBruse Boys I afg; Mevo IIWIK I 7 3. 3e klasse a: Middelburg VI Meeuwen II afg; Serooskerke II Nieuwland il 00; VCK III Oostkapelle II afg. Zeeland Sport VIIBevelanders II 12 0. 3e klasse b: Borssele IWaar de I 33; Heer Hendrik 1Ka pelle II 72; Krabbendijke II VCK II 23; Oostkapelle I Wissenkerke I afg. 3e klasse c: Beren IIKruiningen III 17; RillandialIIWolfaartsdijk II 2 —I', Waarde II—SVD II afg. Kloetinge IIIWemeldinge II afg. 3e klasse d: WIK IISinoto I afg; Bruse Boys IIBurgh IV 14. 3e klasse e: Driewegen II —Spui II 5—1; AZVV III— Zaamslag II 40. LONDEN, (ANP). Een verbod om paarden Le importeren in Engeland, zou wel eens de reden kunnen worden, dat de Russische paarden, die deel zouden nemen aan de Grand National steeple chase in maart, op Aintree, niet zouden kunnen starten. Het verbod, dat dateert van septem ber, houdt verband met de „Afrikaanse ziekte", waaraan paarden in verschil lende delen van het Midden-Oosten lei den. Een woordvoerder van het minis terie van landbouw, deelde mede dat Rusland een van de landen is, waaruit het verboden is paarden in te voeren. Hij tekende daarbij aan, dat er tot nu toe nog geen invoervergunning was aangevraagd voor de drie Russische paarden. WEMELDINGE Wemel dinge bond tegen Mevo de strijd aan met invallers voor Houte kamer, Sonke en Fuyk. Deson danks won de thuisclub met 32, al moet worden gezegd, dat de Zierikzeeënaren in de tweede helft door het uitvallen van Haverhoek een tijdlang met tien man hebben gespeeld en bovendien hun keeper gebles seerd raakte. In de aanvangsfase zette Mevo het Wemeldinge-doel zwaar onder druk, maar voorlopig zonder positief resul taat. Aan de andere kant kreeg Pie- Middelburgs Mannenkoor zona adembenemend mooi MIDDELBURG Dat een mannen koor een prachtig ensemble kan zijn wanneer het goed stemmenmateriaal e een excellente dirigent heeft, bewees het Middelburgs Mannenkoor gister middag onder leiding van Jan Kuiler Oude bekende liederen als „Die Heilige Nachten Bach's „O Jesulein suss, o Jesulein mild" werden daar door herscheppingen van adembene mende schoonheid. In de overvolle Nieuwe Kerk klonk het nog dubbel zo mooi. De wat vlugger gezongen wijzen van het „Advent" van Melchior Teschner en „Wie schön leucht uns der morgen stern" van Philipp Nicolai kwamen al even bewonderenswaardig uit de ke len van het mannenkoor. Het viel op bij de verrukkelijk gezongen verzen van Praetorius „Es ist ein Reis entsprun- gen" en de door Martin Koekelkoren be werkte Franse Kerstliederen „Les anges dans nos campagnes" en „Joseph est bien marié" wat een voorname wijze van zingen en een voortreffelijke dictie dit koor heeft. Helaas werden het gros van de in het Nederlands vertolkte lie deren wat routinegetrouw gezongen, maar zowel het subliem ten gehore ge brachte „In nomine Jesu" en „Hoe leit dit Kindeke", in welk laatste vers het koor de medewerking van twee meisjes sopranen kreeg, vergoedden alles. Mid delburg mag trots zijn op dit mannen koor! Sch. terse een opgelegde kans, die hij ech ter verprutste door naast te schieten. Na een half uur had Wemeldinge geluk toen een Mevo-speler de bal had opge bracht en doelman Van Oosten uit zijn doel was gekomen. Met een vrij doel voor zich schoot de Noordzeelander echter naast. De opluchting bij Wemeldinge was van korte duur, want in de 31e mi nuut schoot Hoek een laag toegespeel de bal hard in het net (01). Elf mi nuten later lanceerde de hardwerken de Schouwenaar Pieterse, die het Mevo-net deed trillen (11). Drie minuten later kwam De Jonge aan stormen, zette de bal keurig voor, waarna Pieterse de kans doeltref fend gebruikte (2—1). Nadat Haverhoek in de tweede helft de strijd geblesseerd had gestaakt on dernam Wemeldinge aanval op aanval op het doel van Mevo, maar de bal wilde maar niet in het doel. Na een tijdje echter was het toch zover, toen De Best een voorzet van De Jonge af rondde (31). Twee minuten voor het einde verkleinde Mevo door Hoek de achterstand (32). De Souburgse Animo achttallen, die zaterdagsmiddag het micropro gramma van de Zeeuwse Korfbal- bond in de Goese veilinghal be heersten, hebben zich duchtig ge weerd. Zij konden echter niet ver hinderen, dat zij van acht ont moetingen er bij drie de volle winst aan de tegenstanders moes ten laten. De pupillenwedstrijd AnimoTjoba b eindigde puntloos (00). In klasse 1b werd het Animo 1 resp. door Togo I en Tjoba 2 duidelijk gemaakt, dat zij niet meer op een titel in het microkorf bal behoeven te rekenen. Togo 1 versloeg Animo 1 met 5—2. Topscorer bij Togo 1 was Teun van Dalen, die drie doelpun ten voor zijn rekening nam. Tegen Tjo ba 2 had Animo 1 met een ontstellende dosis pech af te rekenen. Verschillende schoten, die in de korfopening terecht kwamen schenen de wetten van de zwaartekracht te negeren en wipten weer uit de korf. De 31 zege voor Tjo ba 2 was dan ook geflatteerd te noemen. In lb was ook de strijd tussen Tjoba 2 en Olympia 1 bijzonder spannend. Pas vijf tien seconden voor het einde maakte Tjoba 2 het winnende doelpunt (54). Voor Olympia was vooral Wim de Waard Tanker had machineschade VLISSINGEN. Zondagmiddag sein- "le een 19.000 ton metende tanker, dat '-ij op de Westerschelde, nabij Terneu zen, te kampen had met machinescha- le. Uit Vlissingen vertrok de sleepboot .Scaldis". Bij het schip aangekomen /erklaarde de kapitein geen sleepboot- tulp meer nodig te hebben doch een :*eparatieploeg te verlangen. Van een Terneuzense werf vertrok hierop een ^roep deskundigen. De „Scaldis" keer de onverrichterzake naar Vlissingën terug. VLISSINGEN. De heer G., van Is raëlische nationaliteit, werd in de Paul Krugerstraat, bij een oversteekplaats voor voetgangers aangereden door een personenauto, bestuurd door M. uit Vlis singen. De heer G. kwam ten val en brak een arm. Hij wera' naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht. Op de dam slipte, waarschijnlijk als gevolg van het gladde wegdek, de scoo terberijder S. uit Vlissingen. Na tegen een lantaarnpaal tot stilstand te zijn gekomen waarbij de scooter werd be schadigd en S. evenals zijn duo-passa gier van het voertuig werden geslin gerd. bleek gelukkig geen van beiden ernstige verwondingen te hebben opge lopen. op schot. Drie afstandsschoten waren bij hem evenveel treffers. De stand in 1b: Tjoba 2 24; Togo 1 12; Olympia 1 1—0 en Animo 1 20. In 2b stevent Ondo regelrecht op de titel af. Het achttal uit St. Laurens zege vierde met 32 over Animo 2. De Poel behaalde ook in haar derde en laatste wedstrijd geen winst. Animo 2 won met 43. Stand in 2b: Ondo 24; Animo 2 2—2, WKV 1—1 en de Poel 3—1. In 3b bleven de papieren van Togo 3 het beste genoteerd. Rivaal Tjoba 3 kon het tegen Vedo 2 niet bolwerken (13) welke laatste ploeg weer van Animo 3 de kous met 24 op de kop kreeg. De wedstrijd Togo 3Animo 3 zal hier dus beslis send zijn. Stand in 3b: Togo 3 23, Animo 3 12, Vedo 2 32 en Tjoba 3 21. Bij de adspiranten in afd. a was Swift a ook tegen Animo a niet opgewassen (35) terwijl in afd. d Animo b veruit de sterkste was tegen Dos 55 (62). Bij de pupillen in afd. B streden Animo en Tjoba b met een elan, waarop senior korfballers jaloers ikunnen zijn. De korf bleek voor hen echter een te hoog obsta kel, het bleef 00. KAMPERLAND. Terwijl hij in de badkamer was, is de achttienjarige ju ridische student C. A. J. R., zoon van de gereformeerde predikant, plotseling overleden. Na het openbreken van de deur, vond men de jongen dood in de kuip. Kunst matige ademhaling, toegepast door dok ter van 't Hart mocht niet meer bati". Eiectrisehe apparaten waren in de badkamer niet aanwezig. T>e verslagen heid in Kamperland is groot. Het interkerkelijk kerstconcert dat in de gereformeerde kerk zou plaats vin den werd in verband met dit sterfgeval afgelast. L.U.U.L K. uiler. O O O WOLFAARTSDIJK Het met vijf invallers uitkomende Colijns plaatse Boys heeft met 41 het hoofd moeten buigen voor een Wolfaartsdijk, dat zelf twee re serves in de gelederen had. De overwinning van de thuisclub, die een sterkere indruk achterliet dan de Boys, was volkomen ver diend. Aanvankelijk boden de Boys energiek tegenstand en waren zij zelfs in de meerderheid. Al in de eerste minuut schoot middenvoor Brand in de touwen, maar de uitstekend leidende scheids rechter Gabrielse sr. keurde het doel punt af. Negen minuten later kwam op nieuw een schot van Brand en dit keer wees de heer Gabrielse naar het mid den (01). Tien minuten later dacht Wolfaartsdijk door rechtsbinnen Osse- waarde de gelijkmaker te scoren, maar het „doelpunt" vond geen genade in de ogen van de arbiter wegens buitenspel. Doch ook hier was de afgekeurde tref fer uitstel van executie, want na onge veer 35 minuten, nadat Wolfaartsdijk sterk was gaan domineren, bracht rechtsbuiten De Ruiter de stand op 11. Tot aan de rust behielden de gastheren een overwicht. Zij drukten dit nog uit door een doelpunt van linksbinnen Steen bakker (21). Ook in de tweede helft had Wolfaartsdijk het beste van het spel. Na een kwartier blunderde de Colijnsplaatse keeper toen hij een tam schot van middenvoor Korf door de handen liet glippen (31). Vijftien mi nuten later doelpuntte Korf opnieuw (4 1). In de stand kwam geen wijziging meer. Schoorsteenbrand geblust VLISSINGEN. In een woning aan de Margrietenlaan brak een schoorsteen, brand uit. Door oververhitting had het roet in de schoorsteen brand gevat. De te hulp geroepen brandweer verwijder de het roet uit de schoorsteen waarna liet gevaar was geweken. ZWOLLE. Op de Veluwe nabij Wezep heeft de amateur-wielrenner Evert Hup uit Kampen gisteren een cyclocross over 20 ki lometer gewonnen. Hup legde het zware tra ject, dat dwars door de bossen ging en en kele sterke stijgingen had, in 45 min. 50 sec. (20 kilometer) af De uitslag was verder: 2. H. Wolf (Wezep); 3. G. v. Boven (Oldebroek); 4. C. Splinter (Wezep); 5. J. Borst (Hattem); 6. J. ten Klooster (Hasselt); 7. J. Hup (Kampen); 8. J. van Dorp (Oosterwolde); 9. G. van Bruggen (Kampen); 10. J. Koopman (We zep). Scheepvaart Vlissingen. Vlissingen aangekomen 25 dec. Pan. Men- chy, Dee. Petra Dan, Gri. Atlantic Sunbeam, Dts Marita, 26 dec. Ned. Myson, Ned. Jura, Vlissingen vertrokken 25 dec. Bel. Marly 2, Zwe. Suorva, Gri., Atlantic Sunbeam. Dee. Pe tra Dan. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. Schepen) 25 dec. Drenthe. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen.) 25 dec. Loppersum, Nia gara, Capricornus, Forest Lake. Van een onzer verslaggevers HAARLEM. De grote, don kere ogen van Doris van Boekel- Kleinsmith (24), die jaren lang de spiegel zijn geweest van in Zuid- Afrika doorstane angst en ellende, die zo vaak nat zijn geweest van om een schrijnend onrecht vergo ten bittere tranen die ogen straal den zaterdag geluk uit in een war me huiskamer aan de Haarlemse Djambistraat. Daar was het kleine, tengere negervrouwtje dat in het land van dr. Verwoerd als een mis dadigster was behandeld om haar liefde voor de 24-jarige Haarlemmer Joop van Boekei eindelijk thuis. „Mijn kerstkind, mijn schoon dochter," zegt Joops (hertrouwde) moeder, mevrouw M. W. Schouw Rademaker. Enkele uren tevoren, op de kade in Hoek van Holland, waar juist de Harwiehboot had gemeerd, hadden mevrouw Schouw en haar donkere schoondochter elkaar voor het eerst gezien en hartelijk omhelsd. „Wij kenden elkaar wel, al hadden wij elkaar nooit gezien: Honderden brieven hebben wij elkaar de afge lopen maanden geschreven," zegt mevrouw Schouw. „Recht" Doris van Boekei, vermoeid van de reis en overrompeld door de eerste indrukken van dit, haar eigen huis, haalt met tegenzin herinneringen op aan de strijd van haar liefde voor een blanke tegen het Zuidafrikaanse „reoht". „Maar het is wel goed dat er over wordt geschreven, dat de mensen er van horen," zegt zij. Zij spreekt Engels, maar verstaat al Nederlands als het langzaam wordt gesproken Op de "twaalfde juni van 1956 was het begonnen, in een restaurant in Kimberley. Joop van Boekei, de immigrant uit Haarlem die in een diamantmijn werkte, was er gast; Doris bediende hem. Joop was niet tevreden: de eieren waren niet warm genoeg. Doris maakte het hem naar de zin. ..Wij hielden van elkaar van dat eerste moment af," zegt Doris. Gezwicht Doris Kleinsmith, dochter van een schoenmaker, begreep echter welke moeilijkheden er dreigden wanneer zij de stem van haar hart zou volgen. Joop wilde een afspraakje maken, zij ging er niet op in. Joop bleef aanhouden, kwam elke dag in het restaurant terug en tenslotte zwichtte Doris. Joop en Doris begingen een „mis daad": Zij gingen met elkaar om („Als we op straat wandelden staarden de mensen ons aan") en na enkele maanden hadden zij trouwplannen. Iemand heeft het jonge paar toen verraden bij de „immorality staff" van de politie in Kimberley. Vluchten „Johnny moest vluchten. Hij ging naar Johannesburg. Wij bleven elkaar schrijven en toen we dachten dat de kust veilig was reisde ik hem achter na." De kust was niet veilig: Doris werd gearresteerd. „Neen, het is niet zo datik maanden lang in gijzeling heb doorgebracht zoals wel is verteld. Er werd mij een verhoor afgenomen, een kruis verhoor door vijf mannen die mij maar probeerden over te halen Johnny's naam te noemen. Ik hield mijn mond dicht. Na een paar uur mocht ik weer gaan als ik de volgen de morgen om acht uur terug zou komen. Ik ging naar een advocaat, maar die kon mij niet helpen. Toen heb ik me uit de voeten gemaakt.. Het is sindsdien niet anders geweest, voor Doris noch voor „Johnny": vluchten en onderduiken. Joop vond geen werk meer. Eén jaar en acht maanden geleden zagen Doris en Joop elkaar voor het laatst. Joop werd gearresteerd, in Kaapstad. Enkele weken bleef hij achter tralies. Moeder Zonder enige aankondiging, zonder dat Joop iemand kon waarschuwen, werd hij daarna op een vliegtuig naar Düsseldorf gezet, omdat „hij weigerde in de mijn te werken en dus moest worden gerepatrieerd". Zonder één cent kwam Joop thuis, vérzwakt,, óp van de zenuwen. Zo kreeg zijn moeder hem terug en dat verklaart mede de bewogenheid waarmee zij aan het werk is getogen om Doris en Joop te herenigen. Op 4 april van dit jaar werd Doris Kleinsmith mevrouw Van Boekei. „Met de handschoen" waren de twee gelieven getrouwd. Doris was Nederlands onderdane geworden. Dat Doris van Boekei bekijkt met haar schoonmoeder de hyacinten, die haar echtgenoot Joop voor lopig nog duizenden kilometers van haar vandaan heeft laten sturen. leek de zaak eenvoudiger te maken, maar nieuwe moeilijkheden staken de kop op: Doris moest nu binnen zes maanden Zuid-Afrika verlaten en geld voor de reis naar Nederland was er niet. Nog meer narigheid: Joop moest (verlaat) in militaire dienst. Hopend op een flinke premie die Doris in staat zou stellen naar Nederland te reizen, tekende hij voor Nieuw- Guinea. Daar is hij nu nog en een bedrag-ineens heeft hij niet gekregen. Artisten Soldaat Joop van Boekei kon niets meer doen voor zijn hereniging met Doris, maar zijn moeder nam het werk over. Haar trieste verhaal werd verstaan door ds. J. J. Buskes, de se cretaris van het actie-comité Zuid- Afrika. Hij bracht het geld voor de overkomst van Doris op tafel; een deel daarvan is een renteloze lening, de rest zullen Donald Jones, Cor Le- maire en Otto Sterman bij elkaar spelen, zingen en praten in hun pro gramma's De zwarte mens, tegen de apartheid. Juist op tijd kon Doris Zuid-Afrika verlaten („Het afscheid van mijn ouders, broers en zusters is nog wel het ergste van alles geweest: Nooit zal ik ze terug zien"). Op de Penden nis Castte, een luxe-passagiersschip, reisde zij naar Engeland („Ik deelde er de hut met een blank meisje, dat een goede vriendin van me is gewor den") en op de Harwiehboot werd de reis voltooid. In Hoek van Holland wachtten haar de heer P. Schouw, ploegbaas in een HANSWEERT. Voor de hometrai- ningswedstrijden die zaterdag 7 januari in „Zeelandia" te Hansweert worden ge houden zijn bij de profs o.a. van de par tij: Jo de Roo, Piet Rentmeester, Jo de Haan, Michel Stolker, Bram van Sluys en Jan Westdorp. Ook Bas Maliepaard, die momenteel in Noorwegen vertoeft, maar op vijf januari in Nederland te rugkeert, heeft verklaard acte de pré- sence te zullen geven. Bij de amateurs verschijnen o.m. Miel Verstraete, Bert Tolhoek, Ko Tolhoek, Fenand Boonman en Harry Degens. RILLAND. Op d» Rijksweg nabij de Valekenisseweg Is zaterdagmorgen een auto op een modderig wegdek ge slipt, over de kop geslagen en in een diepe sloot terechtgekomen. Mevrouw C. H. H., die naast haar man zat, liep ernstige verwondingen aan haar rug op. Voor haar leven wordt ge vreesd. Ook haar man, de heer G. H. H. uit Schiedam, werd in bewusteloze toestand uit de totaal vernielde auto ge haald. Beide slachtoffers werden over gebracht naar het Algemeen Burger Zie kenhuis te Bergen op Zoom. SOUBURG. Het Souburgsch Man. nenkoor gaf op Eerste Kerstdag een concert in de gereformeerde kerk. Di rigent A. Goedegebure leidde het koor in voortreffelijk gezongen liederen van o.m. Franz Gruber, Eduard Flips» en Michael Praetorius. Vooral de door Martin Koekelkoren gearrangeerde wij zen als „Uit de hoge hemel daalt HIJ neer", „O hoe heerlijk, hoe begeerlijk" en „Eeuwen geleden" werden met brio gezongen. Een ensemble uit het Sou- burgs Muziekkorps onder leiding van A. L. van Wallenburg speelde arrangemen ten van L. Blaauw. Er was goede be langstelling voor dit geslaagde Kerst concert. grammofoonplatenfabriek, en mevrouw Schouw. Een collega, de heer H. G. Koster, had het echtpaar in alle vroegte naar Hoek van Holland ge reden. Met tranen in de ogen zag hij op een afstandje de vereniging van ouders en dochter: „Het eerste dat mevrouw Schouw aan Doris gaf was het trouwboekje van Joop en Doris." Er heerst een feestelijke stemming in het huis aan de Djambistraat. Er zijn bloemen: Joop heeft hyacinten laten sturen en buren, vrienden en kennissen hebben zich evenmin onbe tuigd gelaten. „Het échte feest is echter pas in september" zegt mevrouw Schouw. „Dan komt Joop thuis uit Nieuw-Gumea. Misschien want op het ministerie van defensie hebben de mensen toch óók wel een hart? komt hij wel eerder «E-4-89 Uniek tweelaags-tablet WITTE LAAS! bevrijdt de neus van verstopping - stilt pijnen en verdrijft koorts. ORANJE LAAG: (met Vitamine C) bevordert snel herstel - geeft extra weerstand. per kuerverpakkteg f.f.7*

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3