Dood van nazibeul Lidice bet leven Kruiswoordraadsel U staat perplex van ARTIFEX Mosselverwaterplaats behoort in het Veerse Gat FILMS Burgemeester De Widt opende pluimveetentoonstelling A. SINKE Zn EINDE VAN ORGANISATOR VAN NACHT DER LANGE MESSEN Vuilnisemmers in Schoondijke duurder 3Crió kraó door Zeeland DROGISTERIJ TE GOES Zaterdag 24 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Ondergang Plannenmaker Opdracht Deugdelijk Conclusie raad Bruinisse: Medische dienst ARTSENDIENST Kerstfeestvieringen Onder hanengekraai en kippengekakel.... Weer Reinaartoptocht in Hulst DIERENARTSEN Anderhalf miljoenste op Schiphol ijziging in tabellen loonbelasting en premies Gladheid kostte een leven Laat knaleffecten achterwege Vergadering Groene Kruis Onderwijzersbenoemingen in Tholen TE KOOP HET ZEEUWSE NIEUWS ZEEUWSE KRANT WOONHUIS KRUININGEN Van een onzer redacteuren IDICE, het kleine mijnwerkersdorp aan de noord west rand van de Tsjechische hoofdstad Praag zal worden herbouwd. De Tsjechische regering heeft een bedrag van vijftig miljoen gulden beschikbaar gesteld om dit arme dorp, dat in de oorlog in zijn geheel aan Duitse wraak ten offer viel, weer op te bouwen. Maar de mensen, die er voor 1942 hebben gewoond, zullen niet meer in het nieuwe Lidice leven. Zij kwamen allen om, voor de mitrailleurs of ellendig in concentratiekampen. Geen van de vijfhonderd inwoners ontsnapte aan de wraak van de bloeddorstige S.S., toen de woede van deze onmen sen losbrak nadat op 27 mei 1942 een der meest meedogen loze nazi's, Reinhard Heidrich, bij een aanslag in de omge ving van Lidice dodelijk werd gewond. Heidrich is de wereldgeschiedenis in gegaan als het meest klassieke voorbeeld van de verdorvenheid van het nazi-systeem. Hij was op achttien jarige leeftijd marine-officier geworden, toen Duitsland na de nederlaag van de eerste wereldoorlog de vernederingen van de Vrede van Versailles in de volle maat kreeg toegemeten. Negen jaar was Heidrich marine-officier en zijn bijzondere belangstelling ging uit naar de inlichtingendienst, waar hij de laat ste twee jaren van zijn officiersloop baan onder Canaris werkte. Een ere zaak noopte hem in 1931 ontslag te nemen en onmiddellijk trad hij toe tot de nazi-partij, waar hij trieste lauweren zou oogsten. Het kleine mijnwerkersdorp Lidice, voordat de bloedige wraak van de S.S. het in 1942 met de grond gelijk maakte. rand van Praag, in de buurt van het vredige mijnwerkersdorpje Lidice een schot. Heidrich viel neer, dodelijk ge wond. Als meesterbeul, direct onder Hein- rich Himmler gesteld, bewees hij in enkele jaren, dat hij geen ideaal na streefde, maar slechts werkte om een perverse lust naar terreur bot te kun nen vieren. Na enkele maanden al was hij Himmlers „plannenmaker". Op uitermate sluwe wijze wist hij mensen te compromitteren en hen daarna aan beulsknechten over te leveren. Dit ondervonden tot 1939 niet slechts de Duitsers, die zich verzetten tegen het nazi-regime, maar ook de partijgenoten. Toen Hitler in 1933 aan de macht was gekomen, had hij dit in. niet geringe mate te danken aan de S.A., een horde vechtersbazen, die voor Hitier „de straat" hadden veroverd. Deze vechters bazen, die vooral tijdens de golf van werkloosheid in de jaren dertig een monstrueus leger van vijf miljoen bruinhemden hadden gevormd, werden na de machtovername door Hitier en zijn troep gevreesd, omdat zij hun „loon" kwamen opeisen. Na enkele dagen stierf hij op 4 juni 1942. S.S.-soldaten, opvolgers van de S.A., die in de „nacht der lange mes sen" als overwinnaars te voorschijn waren gekomen, omsingelden, zes da gen na de dood van Heidrich, het dorpje Lidice. Het plaatsje had toen bijna vijfhon derd inwoners. Alle volwassen mannen, 192, werden neergeschoten; de 195 vróu wen en de honderd kinderen werden naar vernietigingskampen overgebracht; het stadje werd met de grond gelijk gemaakt. Zo werd een man, die niet de naam mens waardig is, gewroken. Thans heeft de Tsjechische regering besloten het dorpje na achttien jaar weer op te bouwen. Maar geen van de mensen, die ooit in Lidice hebben gewoond en gewerkt zullen deze opbouw meemaken. Zij stierven als slachtoffers van een regime, dat in eigen bloed ten onder zou gaan. Omdat het leger nog niet voor Hitier was gecapituleerd en het leger te samen met de S.A. een macht vormde, die Hitier zou kunnen afzetten, besloot de edelgermaan zich van de mannen, die hem in het zadel hadden geholpen, te ontdoen. Een oude wet deed weer op geld: Iedere revolutie verslindt haar eigen zonen. Heidrich was de man, die de moordpartij op touw zette. Hij in trigeerde tussen het leger en de S.A., die beide bevreesd voor de andere mobiliseerden. Op dertig juni 1934 was de toestand rijp. Onder persoonlijk bevel van Hitier werden honderden nietsvermoedende S.A.-leiders in de nacht uit hun bed gesleurd en op staande voet doodge schoten. Het aantal slachtoffers van deze nacht, die de veelzeggende naam „nacht der lange messen" kreeg, is nooit bekend geworden; de. schattingen variëren van ruim tienduizend tot en kele honderden. Met de organisatie van „de nacht der lange messen" had Heidrich zijn deugdelijkheid als superbeul bewezen. Hij werd leider van de Gestapo-exe- cuties, die van 1933 tot 1940 de ergste vorm van terreur over Duitsland zon den. Vele duizenden Duitsers, die zich niet met de nazi-methoden konden ver enigen of die per ongeluk tot de persoonlijke vijanden van Reinhard Heidrich behoorden werden in de concentratiekampen afgeslacht. Dit was de man, die Hitier na de overrompe ling van Tsjechoslowakije in 1938 nodig had om via een schrikbewind het on derdrukte volk respect voor de nazi's af te dwingen. In 1941 werd Heidrich officieel aan gesteld tot „protector" (beschermer!) van Bohemen en Moravië, twee land streken van Tsjechoslowakije. De dui zenden executies, die in enkele maan den door Heidrich werden gelast, brachten het volk tot een wanhoops daad. Op 27 mei 1942 klonk er aan de Middelburg, Mevr. Pel, Rouaansche- kade 11. tel 2585; Vlissingen, 25 dec. M J A Bil, Singel 74, tel. 2619; 26 dec L P Boone Badhuisstr 24 tel 2950; Oost- kapelle, Serooskerke en Veere, G Schep BRUINISSE. De afwerking van de uit veertien punten bestaande agenda ging in de gemeenteraadsvergadering bijzonder vlot. Geen der raadsleden maakte be zwaar tegen de verkoop van een stuk je grond aan de Kerkstraat aan. de heer Roukema, of tegen verkoop van bouw grond aan de heren J. de Ruiter en C. Z. Hoogerhe in plan West. Aan de heer S. van Gilst werd met ingang van 1 januari 1961 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als ha venmeester van de gemeente Bruinis se. Burgemeester Van de Linde sprak met lof over de wijze waarop Van Gilst bijna 23 jaar de belangen van de gemeente heeft behartigd en de heer Hoogerheide onderstreepte de woorden van de voorzitter, door enkele staaltjes te noemen, waaruit de hoge opvatting die Van Gilst van zijn taak had naar voren kwam. Woorden van waardering werden door de voorzitter ook gericht aan de fami lie Verspoor-Tack voor de wijze waar op zij vele jaren de openbare school hebben schoon gehouden. Mevrouw Ver- spoor-Schults werd eervol ontslag ver leend en als opvolgster werd benoemd mevr. L van Egmond-Bal. Enkele le den maakten bezwaar tegen de naam Accacialaan voor een nieuwe straat in Plan West, maar met 4—2 stemmen volgde de raad het voorstel van B. en W. Enige discussia ontstond over het voorstel van B. en W. om een bijzon dere subsidie voor het handwerk-onder- wijs af te wijzen. De heer Hoogerhei de verdedigde de aanvraag van het schoolbestuur, dat gevraagd had om mejuffrouw Stouten uit Oosterland als onderwijzeres handwerken te handha ven. Om mejuffrouw Bea de Waal te kunnen belasten met het vak lichame lijke oefening heeft een reden, die uit het bijgevoegde schrijven van het schoolbestuur duidelijk bleek. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de he ren L. J. Hoogerheide, C. Kik en S. A. Jumelet. Het zal in de volgende voltal lige vergadering opnieute aan de orde worden gesteld. Geen bezwaar werd gemaakt tegen het voorstel een krotwoning in de Mo lenstraat te verhuren aan de heer W. F. de Ridder. De voorzitter deelde mede, dat na opheffing van de faecaliendienst per 1 januari aanstaande 12 woningen over blijven die niet meer waard zijn, om nog van een watercloset te worden voor zien. De gemeente zal voor afvoer van de faecalien zorg dragen, maar wan neer nieuwe bewoners deze panden be trekken, zal dit niet meer worden ge daan. In de rondvraag vestigde de heer S. A. Jumelet de aandacht op berichten in depers dat door dr. B H.avinga, oud directeur van 'het rijksinstituut voor vis serij onderzoek, in een uitgebracht rap port wordt gepleit voor aanleg van een kunstmatige verwaterplaats van mosse len in de Waddenzee, in plaats van in het Veer se Gat. Op zijn voorstel, dat door alle leden werd ondersteund, zal er bij Gedepu teerde Staten van Zeeland en bij de vereniging Zevibel worden aangedron gen alles te doen wat mogelijk is om de mosselverwaterplaats te bouwen waar zij hoort, namelijk in het Veerse Gat. ding tot een uitvoerige discussie. B. en W. zullen de mogelijkheid onder ogen zien een vaste straatmaker in dienst van de gemeente te nemen. Op voorstel van de heer Van Pope- ring zal aan de klokkenist opdracht worden gegeven, de klok beter op tijd te houden. Ook drong de heer Van Po- pering aan op-betere verlichting in ge hele wijken van het drop, die, in te genstelling met nieuwe straten en wij ken, van h.p.l. lampen zijn voorzien. Men opperde daarbij tevens demoge lijkheid om de natriumverlicihting op de haven, eveneens door h.p.l. lampen te vervangen. De burgemeester sprak aan het slot van de vergadering een rede uit, waar in hij de voornaamste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar de revue liet pas seren. De kinderrechter Heinz Rühmann is ditmaal te zien in het Grand theater te Goes in een van zijn ontroerende creaties, nl. als kinder rechter. Deze film toont ons de beroemde acteur als een gewetenvol en vaderlijk rechter die een tot gevangenisstraf ver oordeeld meisje, dat in wanhoop halver wege een brandladder staand zelfmoord wil plegen, op zijn erewoord de vrijheid schenkt en haar op het rechte pad pro beert te brengen. Hierdoor komt hij in contact met een jeugdige gangster bende die hij ook beweegt tot terugkeer in de normale samenleving. „De kinder rechter": een boeiende film, waarvoor Heinz Rühmann garant staat, met een pedagogische inslag. Volgende week draait deze film in Alhambra, Vlissingen. Doctor in love Aan de vrolijke serie Engelse films over de lotgevallen van een jonge doctor (Doctor in the house, Doctor at sea, Doc tor at large) is er weer een toegevoegd. In de vorige rolprenten speelde Dirk Bogarde de verlegen arts Simon Sparrow die altijd in de vreemdste situaties zijn beroep moet uitoefenen, nu heeft Miohael Craig deze rol op zich genomen. De regisseur bleef dezelfde: Ralph Thomas, die de film in de traditie van zijn voor gangers veel vaart, humor en vaak kol derieke scenes meegaf. Pretentieloos en meeslepend amuse ment in Electro, Middelburg. Makkers staakt uiv wild geraas De inmiddels reeds vermaarde nieuwe Nederlandse speelfilm „Makkers staakt uw wild geraas" is in City Middelburg te zien. Het verhaal voert ons in drie gezinnen binnen welke ieder in de St, Nicolaasdagen met hun eigen problemen te kampen hebben. Ellen Vogel en Guus Hermus spelen een door het zakenleven van elkaar vervreemd echtpaar. Ank van der Moer en Jan Teulings hebben moeilijkheden met hun opgeschoten zoon, die zijn onafhankelijkheid bij de nozems zoekt en Yoka Berretty en Guus Oster zijn de ouders van een talrijk ge zin, waarbij de vader een goedkope Don Juan is en het zelfs niet laten kan zijn vrouw op het avondje te bedriegen. Elk van hen staakt echter op 5 december SCHOONDIJKE. De gemeenteraad voor de eerste maal bijleen onder lei ding van de nieuwe burgemeester, de heer J. C. Hoftijzer, heeft de huur van het gymnastiekgebouw vastgesteld op 3.50 per uur. B. en W. wilde persé niet tot een lager bedrag gaan. Als er ver enigingen financieel in moeilijkheden ko men kunnen zij altijd bij de gemeente aankloppen voor subsidie. Het raadslid De Badts (kvp) vreesde toch prece denten, maar de burgemeester merkte op, dat het subsidiebeleid altijd een zaak van de raad blijft. De burgemeester deelde mede, dat de oude motorbrandspuit, overbodig gewor den door de aanschaf van nieuwe een heden, verkocht kan worden voor 275 aan de landbouwpraktijkschool. De trek ker zal ingeschakeld worden voor de dienst gemeentewerken. Verder deelde hij mede, dat de voorbereidingen tot de bouw van het geref. bejaardencen trum in vergevorderd stadium verkeren. De gemeenteraad verleende een sub sidie van 1000 maximaal per jaar voor eventuele tekorten van dit centrum. De burgemeester werd benoemd tot amb tenaar van de burgerlijke stand en de notulist van de raadsvergaderingen en andere bijeenkomsten krijgt voortaan 120 per jaar als vergoeding. De begroting 1961 werd behandeld. On danks een geraamde subjectieve uitke ring uit het Gemeentefonds van 23.383 was het niet mogelijk de begroting slui tend te maken, er is een tekort van 6372.16, welk tekort gedekt wordt uit saldireserves. De burgemeester merkte op, dat de nieuwe wet van de financiële verhouding rijkgemeenten voor Schoon dijke geen soulaas biedt. De gemeente zal meer haar eigen belastinggebied moeten betreden. In dit verband werd de verhoging van tarieven der huis vuilophaaldienst genoemd. De gemeenteraad besloot tot deze ver hoging, per emmer van 5 op 6 gulden, en voor elke emmer extra van 1 op 3 gulden. OMSCHRIJVING HORIZONTAAL 1 feestdag, dikke snee brood, niet meegaand, trek; 2 Aurora, groente, Egypt, zonnegod, linie, grasland; 3 vlaskam, lopen, hoeveelheid, snippers, klein vertrek; 4 tijdperk tussen twee oorlo gen, voegwoord, vreugde, voorzetsel, lidwoord; 6 kip penloop, gerief, vol vuur voor iets opkomen; 7 voer tuig, wederantwoord; 8 da- i nig, voorzetsel, dierenver blijf, koker; 9 akelig, fris zuur, pers. vnw.; 10 dichter- bijkomen, gezindte, koste lijke delfstof: 12 vijzel, vies, gevangenis, lidwoord; 13 met een blok instampen, achter, tegen, kindergroet; 14 dicht, symbool, vlug, maal; 15 voeg woord, aanw. vnw, rangtel woord; 16 echtgenoot, zelf kant, papegaai, eten, gods dienst, loofboom; 17 roofvo gel, register, op een ander spoor overbrengen, monde ling; 18 stand, ratelpopulier, stalling, verondersteld klein deeltje, op de manier van; 19 deel v. h. oor, kunstenaar, verzameling mythen, loof boom, delfstof. VERTICAAL 1 door nieuw vervangen, zangvogel; 2 stuurinrichting, planeet; 3 boomblad, dertien regelig gedicht; 4 klein kind, afkorting, fatsoen, cel, gelof te, voegwoord, noot; 5 door magie verkregen wezen, deelstaat, rol; 6 Venetiaans magistraat, rangtelwoord; 7 geestdrift, vogel, ik, onmeet baar getal; 8 bezinksel, tijd rekening, vlek, wier; 9 zich eigen maken, oorzaak, verheven uitzichtplaats; 10 eb en vloed, toegangsbewijs: 11 familielid, zin, achter; 12 vacht, teken, graansoort; 13 graveersel, plichtplegingen, gezworen gelofte; 14 uiting v. vrolijkheid, gewoon terecht, wiel; 15 Bijbelse figuur, wartaal spreken, religieuze voorstelling; 16 deel v.e. huis, soort zijde, Bijbelse figuur; 17 bezitt. vnw., snel kloppen v.h. hart, zon der woorden; 18 sluiting, sluiting, innig en zacht, behoeftige; 19 wederk. vnw., af korting, bloeiwijze; 20 denkbeeld, hon- - veteren; derd jaar, gelofte, garnizoensplaats, zang- rum; 71 sar; 72 aas; 73 lei; 75mal; 77 stem; 21 troefkaart, metaal, doen v.e. ge zelschapsspel, oorlogsgod, naad. Oplossing' Horizontaal: 1 stap; 5 verzien; 11 vaam; 15 trace; 17 riool; 18 glacé; 19 oosten; 21 ben; 22 Maarts; 23 pot; 24 rif; 26 tol; 27 dit; 28 nop; 30 eerzaam; 31 mee; 33 Rotte; 35 kuren; 38 O.K.; 40 pos; 41 bul; 43 sijs; 44 te; 45 rob; 47 paren; 49 Let; 50 zoethout; 51 pope- line; 52 ark; 53 tegen: 55 dur; 56 ad; 57 wig; 59 nel; 60 mijt; 62 Ee; 63 ga gel; 65 wijken; 67 pal; 68 veteren; 69 triest: 79 eer: 81 negerij: 83 einde; 84 stuur: 86 Paris; 87 rage; 88 kassier; 89 list. Verticaal: 1 stop; 2 troon; 3 aastor; 4 pet; 6 er; 7 rib; 8 zoetzuur; 9 ion; 10 el; 11 vla; 12 aarden; 13 actie; 14 mest; 16 eer; 18 gal; 20 niets; 22 Mo- mus; 25 fee; 26 tak; 29 pop; 31 mes: 32 oorzaak 34 tochtig; 36 rijpelijk; 37 beteren; 39 koord; 41 baten; 42 lepel; 44 tenue; 46 bek; 47 put; 48 non; 49 lid; 54 genereus; 57 wal; 58 gevat; 60 mijnen; 61 ter; 63 gaping; 64 les; 65 wel; 66 Numeri; 67 paria; 70 Maris: 71 ster; 72 Ase; 74 iep; 76 lijst; 78 Ede; 79 ets; 80 rui; 82 gal; 84 S.A.85 re. Ook dit jaar is in tal van plaatsen door vele organisaties en verenigingen weer veel werk verricht ter voorberei ding van de Kerstfeestvieringen. In de afgelopen dagen zijn reeds diverse Kerstsamenikomsten gehouden en van daag en tijdens de Kerstdagen zullen in talrijke plaatsen ouderen en jongeren niet alleen in de kerkdiensten, maar ook in andere samenkomsten de geboorte van Jezus herdenken. Wij kunnen van al die samenkomsten geen verslagen opnemen. Wij hebben dit voorgaande jaren evenmin gedaan. Niettemin willen wij onze grote waarde ring uitspreken voor het vele belangelo ze werk dat door tallozen in deze da gen is verricht voor de Kerstfeestvierin gen. Maar onze waardering gaat ook uit naar de dikwijls stille werkers, die ex tra nummers van Evangelisatielectuur hebben verspreid. MIDDELBURG. Onder oorverdovend hanengekraai, ganzengegakker, en kip- pengekakel opende de Middelburgse bur gervader, mr. Joh. de Widt, gisteravond in de vleeshal de provinciale tentoon stelling van pluimvee, sierduiven en ko nijnen. Zo nu en dan door een dierengeluid onderbroken, zei mr. De Widt, welke door voorzitter M. Pierens uit Souburg was verwelkomd, dat hij zou proberen zich verstaanbaar te maken. „De vorige keer, dat een dergelijke expositie werd geopend, viel het publiek op d'oor zijn onbehoorlijkheid: Het hield de snavel niet." Onder gelach van de talrijke be zoekers vervolgde de burgervader: „De afgelopen zes jaar is goed werk verricht door de Walcherse tentoonstellingscom binatie. Het is een verheugend Verschijn sel, dat d'e kleine pluimveefokvereni- gingen van Middelburg, Vlissingen en Souburg de handen ineen hebben gesla gen en in broederlijke samenwerking deze tentoonstelling hebben verwezen lijkt.' Burgemeester De Widt vond dat het fokken van deze dieren uit liefhebberij en niet uit gewin een mooie sport was, welke liefde kweekte voor dier en na tuur. ,,Het houoén van dieren vergt een voortdurende zorg en tentoonstellingen als deze betekenen een stimulans," besloot mr. De Widt. die daarna de expositie voor geopend verklaarde. Gistermiddag waren de prachtige die ren aan een nauwgezette keuring onder worpen. Het lijstje van aë ereprijzen vermeldde dat de mooiste grote hoen een Twentse grijze van voorzitter Pie rens was. De mooiste sierduif was een oud-Hollandse meeuw van B. Mulder uit Middelburg, het beste konijn een kleurdwerg van M. A. Verhelst uit Axel en het beste krielkippetje een. Wijan- dotte van P. Simpelaar uit Middelburg. Over het laatste kwartaal van 1960 j De afdeling Colijnsplaat van de zal uit Sint-Annaland ten bate van de I N.C.V.B. hield haar maandelijkse bij- Hemava een bedrag worden gegireerd eenkomst o.l.v. mejuffrouw A. L. v. d. van niet minder van 51,47. Dat was Weele. Verschillende leden werkten aan De heeir Jumelet drong verder aan op j het spoedig toewijzen van alle beschik-1 zijn wild geraas en voelt zich voor een te Serooskerke tel 01189 212: Koude- bare tuingrond of lege bouwgrond, aan i paar uur althans gelukkig. Fons Rade- kerke, Westkapelle en Zoutelande, M gegadigden die daarvoor interesse heb- j makers heeft met „Dorp aan de rivier" Huygens te Westkapelle, tel 01187 J234; j ben. Toen de heer Jumelet wees op al enigszins getoond, een bijzonder pro> makementen die langzamerhand ont staan in de goede bestrating, die in de ambtsperiode van burgemeester Mi- chaëlis tot stand kwam, gaf dit aanlei- Goes, M P Bruijr.zeel. Jae Valckekade 3 tel 5462: Kapelle Biezelingc, I J Ris- seeuw. Biezelingsestraat 57. tel 01102 290; Kapelle Biezelinge, Kloetinge en Wemcldinge, dr H J Entink te Kloetin ge. tel 01100 6857 26 dec E F Facee- Schaeffer te Kapelle, tel 01102 260; Kruiningen.Hansweert, Krabbendijke en Rilland,. G J Noome te Krabbendijke, tel 01134 444: Hoedekensker- ke en Kwadendamme, S E J Wöstmann te Kwadendamme, tel 01194 337: Bors- sele en Nieuwdorp. J J Gelderblom te HULST Hetziet er naar uit, dat de Nieuwdorp. tel 01196 327; Driewegen Reinaartoptocht in 1961 weer door de en 's Heerenhoek, J H Lucas Luijckse straten van Hulst zal trekken. Vorig jaar te 's Heerenhoek. tel 01105 280 en A kon de stoet geen doorgang vinden van- Folmer te Driewegen, tel 01195 275; i wege financiële moeilijkheden. Wolpliaartsdijk, 's Heer Arendskerke en Deze moeilijkheden zijn nu opgelost. Heinkenszand, 24 en 25 dec H P van De gemeente heeft een subsidie beloofd Maanen, Heinkenszand. tel 01106 234; en verwacht wordt, dat de provincie en 26 dec A I Vos te Wolphaartsdijk. i eveneens een subsidie zal verstrekken, tel 01198 231; Tholen. Poortsvliet, Oud Vossemeer en Nieuw Vossemer en St. feMaSid660Dr-L54° tnLD^R cVnhe°s' APOTHEKERSDIENSTEN te Oud Vossemeer, tel 01667 400; Ber gen op Zoom, D Stuifzand, Bremstr MIDDELBURG, Nonhebei, Lange Delft 19 tel 3512; .1 G Schram Hoogstraat 13 133 tel 2538: VLISSINGEN, D H v d tel 3167: ,T S M Gerrits, Hoogstraat 20 Kleine Mulder. Singel 9. tel. 2730; tel 4570: Zierikzee, P W J Vogelaar, GOES. Goese Apotheek, Klokstraat 19, Tomvbnan 20 tel 2280: Terneuzen, J J J tel 2136: TERNEUZEN, 25 dec J Klasse, v d Gr'ck Sche'.deknde 27 tel 2020: Th Noordstr 54. tel 2090 26 dec M B M Bos Markt 25. tel 2303: Axel. K Boon Hamann. Noordstr 69. tel 2060; BER- Noordstraat 12. TEL 01155 666. Oost- GEN 0P ZOOM, M Huisman, Zuivelstr burg en Aardenburg, J H Hage te15 tel 3464 Aardenburg, tel 01177 366; Breskens, Groede en Schoondijke, J E v d Maas te Breskens tel 01172 466; Cadzand, Retranchement Sluis en Zuid z and e J W Beek te Zuidzarde, tel 2424: P:er- vliet en IJzendljke, H C Rozemeijer te IJzendijke tel 01176 - 366. Voor de jaarlijkse uitvoering van de Christelijke Jeugdvereniging „Con Amore" uit Meliskerke bestond veel be langstelling. De uitvoering stond op een goed peil, vooral de bas- en sopraansolo vonden veel waardering bij liet publiek, ducer met een aanleg voor het realis tische, het alledaagse en het treffende te zijn. In zijn jongste film loste hij zijn be lofte in en maakte een ift alle opzichten „volwassen" film. Spel, camerawerk en sfeertekening stempelde Rademakers produkt tot een rolprent van internatio nale klasse. Als mijn grote broer dat wist Deze woorden zegt Conny Froboess in een film, die thans in Alhambra te Vlis singen en begin volgende week in Grand theater te Goes draait. Wie even de kou wil vergeten en zich toch wil amuseren moet deze gezellige showfilm van Conny gaan zien. Zij slaat zich met jeugdig elan door vreemde en grappige situaties waar de Conny-fans veel plezier aan zullen beleven. Ook andere spelers zoals bijv. Marget Saad als de dochter van de impressario en Bertelmans als ,,de grote broer" droegen hun steentje bij in deze aardige film Saboteur Deze thriller van ongekende spanning draait in Luxor Vlissingen. Een arbeider in een vliegtuigfabriek wordt er van verdacht een brandblusapparaat met benzine te hebben gevulu tengevolge waarvan zijn vriend bij een brand om komt. De politie zit hem op de hielen, maar de verdachte weet telkens op het laatste moment zich te verbergen, ter wijl hij tevens de nodige gegevens ver zamelt over de echte saboteur, een lid van een complot van de vijfde colonne. Zo zoekt de verdachte een onderkomen seeuw, tel 01171 400 te Groede: Schou- bij een blinde componist in een eenzame wen, C J H Scheuerman te Zierikzee. bungalow en bij een troep rondreizende tel 01110 2180; Oost Zeeuwsch Vlaai?- circusartiesten, vondsten, waarop alleen deren, F. de Putter, Stationsstraat 10. i Hitchcock patent schijnt te hebben. Het te Axel. tel 01155 488; Zuid-Beveland, slot van de film, met flitsend spel. speelt M Gakeer te Ovezande. tel 01195 283 zich af op het Amerikaanse vrijheids- en G Boneschanser te Kruiningen, tel j beeld in New York, waar de saboteur 01130 233. I ontmaskerd wordt. het resultaat van de door een aantal leerlingen van de School met den Bijbel gehouden maandelijkse busjes actie voor dit sympathieke doel. Woensdag was de heer Z. Koene uit Oostkapelle 25 jaar bij de P.T.T. als postbesteller. In de morgenuren werd hij toegesproken door de heer Eelsingh, hoofd van het postdistrict en de heer Bakker, hoofd van het postkantoor te Middelburg. Hij kreeg in de loop van de dag vele geschenken aangeboden. De buurtvereniging ..Oranjekwar- ifcier te Terneuzen heeft de jaarlijkse feestavond gehouden. Het toneelgezel schap o.l.v. de heer F. Lerouxvoerde het stuk ,,De familieG regory" op, een «tuk dat in de kersttijd speelt. De 'bejaarden van Colijnsplaat heb ben hun maandelijkse bijeenkomst ge had. De avond stond onder leiding van mevrouw S. de Waal Moerman. Het programma werd verzorgd door leden van de N.C.V.B. en van de Geref. Vrou wenvereniging. Leerlingen van a'e Chr. kleuterschool zongen enkele liederen. De Chr. gemengde koren ..Sursum Corda" en ,,Een in geest en streven" gaven in de Geref. Kerk te Oostkapelle een gezamenlijke uitvoering. Voor de pauze werden verschillende bewerkin gen van de heer A. Kousemaker ten gehore gebracht. Na de pauze volgde een goede uitvoering van een kerstcan tate van A. van Os. Op voortreffelijke wijze verleende de sopraan mevrouw S. Maas-Rotte solistische medewerking. De piano-partijen waren bij mejuffrouw R. v. d. Hage in goede handen. In verband met het aanvaarden van een functie bij het bedrijfsleven zal de heer L. C. Oele te Kapelle geen assistent meer zijn bij de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst. Zijn plaats za] ingenomen worden door de heer J. Ruissen te Kapelle. Deze wordt rayon assistent voor Midden-Zuid Beveland. 9 In vervolg op het verslag van de gehouden gemeenteraadsvergadering te Wemeldinge is thans bekend gewprden dat het voorstel tot uitbreiding van tiet aantal nachtbranders is aangenomen. Reeds voor de Kerstdagen zullen door a!e P.Z.E.M. voorzieningen, worden ge troffen. West Zeeuwsch Vlaanderen, I P Ris- het welslagen van deze avond mee met hun diverse bijdragen. SCHIPHOL (ANP) Mevrouw T. Maalderink-Vos uit Aruba is gisteroch tend op Schiphol onder een groot aan tal geschenken bedolven. Dat gebeurde omdat mevrouw Maal- derink de anderhalfmiljoenste bezoeker van de luchthaven in dit jaar was. Zij kreeg notitieboekjes, aanstekers, kalen ders, borrelglaasjes, een horloge, boe ken, balpennen, een model van een DC 8, tassen van negen maatschappij en en twee vrijkaartjes voor een rond vlucht. Mevrouw Maalderink is in Nederland met verlof. Zij was met haar twee kin deren, moeder en schoonvader uit De venter gekomen om haar man af te ha len, die gisteren uit Aruba aankwam. Het anderlialfmiljoen dat zij volmaakte betekent een record voor Schiphol. Vo rig jaar bezochten 1.346.487 mensen de luchthaven. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Er is een en ander gewijzigd met betrekking tot het bereke nen van loonbelasting en premie voor sociale verzekeringen, zo blijkt uit twee beschikkingen van staatssecretaris dr. W. H. van den Berge van financiën, die zijn gepubliceerd in de staatscourant van gisteren. Dit houdt verband met enige veranderingen op het terrein der sociale verzekeringen. Het maximum inkomen waarover premie wordt geheven voor de a.o.w. en de a.w.w., wordt 1 januari verhoogd van 7450 tot 8250 en daarmee het maximum van de in te houden premie van 502 tot 556 per jaar. Over een eventuele verhoging aan de top van de compensatie voor de premieheffing be staat verschil van mening binnen de Stichting van den arbeid. Een beslissing hierover is nog niet gevallen. Zoals bekend wordt tegelijkertijd de loongrens voor de verzekeringen inge volge ziektewet etc. verhoogd van 7450 tot 8000 en het maximum dagloon voor de werknemersverzekeringen van 20 tot 22. Als gevolg van een en ander zijn ej* enkele bijzondere loonbelastingtabellen vervangen en nieuwe premietabellen vastgesteld voor de a.o.w. en a.w.w. Waar nodig is ook rekening gehouden met andere wijzigingen in de diverse werknemersverzekeringen. APELDOORN (ANP) Op de Arn- hemseweg bij het Veluws eiland onder Apeldoorn heeft de gladheid gisteren de zeventienjarige jongeman P. Meijer uit Vaassen het leven gekost. De jongen reed met zijn bromfiets op het fietspad, toen een personenauto die van de andere kant kwam tegen hem aan slipte. De bestuurder van de auto. een aannemer uit Arnhem, werd licht gewond. Verzoek politie: KRUININGEN. De commandant van de Rijkspolitie te Kruiningen ver zoekt aller medewerking, in het bijzon der die van. de jeugd om te voorkomen dat niet weer zoals anderejaren rond om de jaarwisseling de straten door het laten exploderen van donderbussen, voetzoekers en diverse soorten vuur werk worden onveilig gemaakt. Het be hoeft geen nadere uitleg dat een. en an der grote schade aan voorbijgangers kan berokkenen, straten verontreinigt en ge vaar oplevert voor hen die het vuurwerk laten ontploffen. De politie acht het daar om zijn plicht een beroep te doen op de jeugd om zich van. dergelijke wandaden te onthouden of deze althans te beper ken tot het tijdstip van de jaarwisseling. BERGEN GP ZOOM, 23 DEC. Andijvie 3573, waspeen 1420, prei 1024. savoye kool 7—9, rode kool 57, witte kool 25, spruiten 201.04, witlof 16—75, sla 5—14, kroten 67, boerenkool 47, tomaten 96 1.77, comtesse de paris 2021, golcen deli cious 4250, jonathan 820, cox orange pip pin 854, TERNEUZEN, 23 DEC. Per 100 st in cen ten glassla 2 11—12.50, c 6—7, per stuk in centen bloemkool 1420, per bos in centen selderij 1017, aardappelen per 100 kg bintjes 1 713, groenten per kg andijvie 1718, rode kool 7il, savoye kool 1015, waspeen 10—13, prei 10—17, spruiten 44—72, uien 5—11, witlof a 59—68, a2 46—52, b 54 62, b2 3059, afw. 2426, breekpeen 56. appelen: golden delicious 3 gr 22—25 3 i 10, kroet 13, goudreinetten 2 65-75 20, 2 d 8. 3 gr. 1418, 3 f 811, kroet 8, jonathan 2 75 28, 70 25, 65 22, 3 gr 1517, 3 f 8. zoete appelen kroet 30, comtesse de paris 2 65 30, 55 16, st. remy 3 gr 13—18, 3 f 10, kroet 13. GOES 23 december. Groenten: per stuk' Bloemkool Bil 15—35, Cl 24. afw. 10. Knol selderij I 17, 22 3—10. per kg: Spruiten AI 44, All 37—43, BI 36—37, BH 19—21, afw. 29—30. Witlof AI 71—76. ATI 58—67, BI 59— 67, Bil 4452, afw. 5153, stek 1928. Groe ne sav. kool I 15—18, II 15. Rode kool I 5—8, II 8. Boerenkool I 8. II 5. Uien 78. Peen 2—6. Prei I 23—26. II 21. And^vie I 55, II 5455. Kroten 3. Waspeen 18—21. MIDDELBURG, 23' DEC. Appelen: golden delicious 80'op 4448, 75-80 4649, 70-75 38—50, 65-70 30—31. 60-65 21—22, 3 gr 24^- 38, 3 f 9—12. jonathan 75-80 44, 70-75 20—39, 65-70 28. 60-65 14—28. 3 gr 17—29. 3 f 10—17, peren: st. remy 75-85 15, 65-75 13—15, 2 d 12, 3 gr 13, legipont 55-60 14—22, goudreinette 75-80 ccc appelen: goudreinette 75-85 18, 65-75 18—21. 2 d 10—11, 3 gr 16—17, 3 f 8. appelen val en kroet 816. groenten: witlof 5480, andijvie glas 49—74. sla glas 15—22. sla glas c 7—13. veldsla glas 1.32—1.98, prei 17—30, uien 1315, boerenkool 412, sav. kool 7 17, witte kool 4, rode kool 60, spruiten ong. 17—50, spruiten ges. 56—98, waspeen 28—34. NIEUW EN ST. JOOSLAND. De al- gemene ledenvergadering van de vere niging ,,Het Groene Kruis", die een de zer dagen werd gehouden was matig be zocht. Bij de vaststelling van de begro ting bleek er een nadelig saldo te zijn van 412 gulden. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren A. M. van Zweden en J. H. Brakman werden herkozen. Wegens ziekte zal de heer van Zweden als voor zitter vervangen worden door de heer Joh. Joosse. De voorzitter deelde mee dat zuster J. H. Dieleman als wijkver pleegster is benoemd. Een verkoop bij opbod van niet afge haalde prijzen van een in 1955 gehou den bazar bracht 41 gulden op. Tenslot te vond de eerste jaarlijkse uitloting plaats van renteloze bewijzen van deel name in het wijkgebouiw. THOLEN De raad van Tholen heeft donderdag o.p vlotte wijze de agenda af gewerkt. Het voorstel om het verzoek van de herverkavelingscommissie tot overname van het gedeelte van de Zoek weg tot het sportterrein werd aanvaard. Tot hoofd van de openbare lagere school is benoemd de heer J. J. van Veenen- daal, tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school mevrouw Visser te Poortvliet, en tot onderwijzer in vaste dienst aan de ulo de heer N. M, E. C. Houps. a 3%, op gunstige voorwaarden, zonder borg verkrijgbaar. AFLOSSING v.a. f. 25,- p. mnd. Wisselende wachttijd. Vraagt schrift, inl. bij „BRABANTA' postbus 509 BREDA Een sinds vele jaren bestaande erkende i wegens leeftijd en gebrek aan opvolger. Ruim pand, voor uitbreiding vatbaar. Brieven en inlichtingen on der A 5815 bureau Z.D. te Goes. Het scheermesje da.L U BLIJFT gebruiken, vanaf 65 ct. per 10 stuks. vindt U in deze Notaris Van Dissel te Goes zal op Vrijdag 6 Januari 1961 te 14.00 uur in Hotel de Ko renbeurs te Kruiningen ten verzoeke van de erven J. de J ongede Roo, publiek verkopen: Het woonhuis met schuur, voor- en achtertuin aan de Rijksweg nummer 57, al daar, groot 3 aren 10 cen tiaren. Vrij van huur te aanvaarden, bij betaling, behoudens toestemming van B. en. W. Bezichtiging: Vrijdag 30 de- januari a.s. telkens van 14.00 16.00 uur. Nadere inlichtingen ten kan tore van de notaris. HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN VERZEKERINGEN Uw adres hiervoor is ASSURANTIEKANTOOR Koninginneiaan 15 MIDDELBURG Tel. 3754 4544 Welke dieren- of kinderarts lot een dergelijke „dier", en cember a.s. on Woensdag 4 met deve£?e "homo sapiens") met karakter, gevoel en hu mor schrijft een natuurlijk sportief-elegant. blond Duite meisje 28 j. 1.72 m., slank. West- Duitsland. Brieven met foto onder nr. D 9242 bur. v. d. bl.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6