Karei Doorman" hing de borst" van „Mijdrecht aan Met dubbele kracht moeizaam vooruit Coördinatie van krachten juist nu uiterst gewenst Bouwopdracht voor prot. chr. streekziekenhuis r>- Vier nieuwe koelcellen L itstekende verstandhouding n£tussen Marine en koopvaardij tijdens de vlagvertoonreis aétiêl se Bijwonen van rij-examens AUTORIJSCHOOL JASPERSE Zaterdag 24 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Verwondering en aanbidding Kapitein Meerman uit Vlissingen: VLAGVERTOON Werkplaatsen Walcheren gaan in 1961 verhuizen „AAN DE BORST" ONGELUKKEN Administratieve ruilverkaveling staat op stapel „Te lichte straffen" door hof bevestigd Wijzigingen Souburgs uitbreidingsplan Spiegelgladde wegen Begroting was nog niet klaar Vereniging Vlissingen h.b.s. opgeheven Begrotingsdebat in Hulst bijna gestaakt Kerstrit „De Zeeuwen' Werkplaats voor minder- valide vrouwen in Hulst Propaganda-avond van Rode Kruis Jaarvergadering van Coöp. Landbouwver. Protestants-Christelijk J^ERSTFEEST is het feest van de aanbidding en van de verwonde ring. God is uit licht getreden en heeft zich laten zinken in de donkere nacht van deze aarde. En steeds weer opnieuw is Hij in de duisternis ge stort. Want Hij, de Zoon van God en zelf God, is reddend verschenen de nacht van zonde en ellende, avond was al gedaald in het paradijs toen Eva at van de verboden vrucht en Adam als God wilde zijn, kennen de het goede en het kwade. Toen gin gen de lampen, die het licht van Gods T aangezicht moesten uitstralen over de V LISSINGEN „Manne-autori- wereld uit. En het werd eerst weer teiten hebben gezegd, dat de „Mij- licht, toen de Wijzen uit het Oosten drecht" het enige schip was dat idijs, l J de ster van Bethlehem zagen. Gods Zoon daalde af in de nacht. In de nacht van Bethlehem, in d» nacht van Gethsemané en in de drie- urige nachtelijke donkerheid aan het kruis van Golgotha. Daarom is het Kerstfeest het feest van de verwondering. Gods Zoon ver liet de hemelse heerlijkheid om op de donkere aarde de schuld der mensen te dragen »n ve-zcening teweeg te brengen tussen hemel en aarde. 'helemaal geen zorgen baarde. Al les liep gesmeerd. We hebben de „Karei Doorman" en de beide jagers steeds keurig „aan de borst" gehad. Maar ik zou het werk nooit hebben kunnen doen zonder de uitstekende steun van mijn mannen. De jongens van de machinekamer hebben wel het leeuwendeel verricht. Zij moes ten erop toezien dat het tijdens het afgeven niets gebeurde. Een Het feest van Christus' geboorte Is pluim hebben zij zeker verdiend ook een oproep tot aanbidding, want vertelde ons de jn vlissingen gebo- ren en nog wonende Adriaan Meer man. kapitein van de marine-tanker „Mijdrecht", eigendom van de NV Phs. Van Ommeren uit Rotterdam. De tanker was enkele dagen terug in de Maasstad binnengelopen na een reis van 204 dagen om de wereld met het vliegkampschip ..Karei Doorman" en de torpedoboot,jagers „Groningen" en „Limburg", tezamen vormende het Smaldeel V. De reis was bedoeld als vlagvertoon. God heeft een streep willen halen door de zonde der mensheid. De door de hel naar het faillisement gestuwde aarde kan in Jezus Christus de schuld betalen. In de kerstnacht hebben een voudige herders daarom God in hun aanbidding verheerlijkt en naderhand hebben de intellectuelen uit het Oosten eer en lof gebracht aan d» Immanuel. Verwondering en aanbidding. Is er nog verwondering over Gods liefde? Komt de wereld op het Kerst- Kapltein Meerman zei buitengewoon te- feest nog in aanbidding tot de Zoon vreden te zijn over de samenwerking van God? Wij kunnen er veel en lang over spreken. Belangrijker echter dan het algemene gesprek over de hedendaag se mensheid in de relatie tot het won der van Bethlehem is de vraag of wij persoonlijk tot die aanbidding en tot die verwondering komen. Morgen is het Kerstfeest. In kerkdiensten en in samenkom sten zal het evangelie van Gods genade worden gebracht. De verkon diging van het heil, eeuwen geleden voor het eerst gehoord uit engelen- monden, wordt nog voortgezet in af wachting van Christus' tweede komst. Het Licht dezer wereld is reddend verschenen. Gods Zoon heeft ge schreid in een wieg en gezucht aan een kruis. Opdat er een nieuw per spectief zou komen en de engel aan de paradijspoort het zwaard, dat de toegang belemmert terug zou kunnen trekken. MIDDELBURG. Indien men het doel van de sociale werkplaats tracht te omschrijven, springen drie facetten hiervan sterk in het oog: het sociale, het ekoncmische en het pedagogische element. Slechts bij het vinden van het juiste evenwicht tussen deze drie be staat de waarborg van een juiste aan pak. aldus de inleiding van het jaar verslag van de Middelburgse Stichting ..Werkplaatsen Walcheren" over 1959. Tot nu toe werd op de werkplaats werk van uiteenlopende aard aange trokken. variërend van zeer eenvoudig tot technisch geschoold. Het werd daar door mogelijk onder beschutte omstan digheden het werk aan de werker aan te passen. Bestuur- en werkplaatslei ding slaagden er in de verschillende aS- pekten van de doelstelling van de stich ting scherp in het oog te houden. Ge durende 1959 moest het werk in enkele oude panden worden uitgevoerd. De plannen voor een modem ruim gefoou- wenkomplex waren klaar, zodat de ver wachting gerechtvaardigd was dat met de bouw in I960 een aanvang kon wor den genomen. Verder werd aandacht besteed aan transport, sanitair en kan tine. De hoop kon -worden gekoesterd in de eerste helft van 1061 te gaan ver huizen. Wat de verleende diensten in 1959 be trof is de lijst lang en gevarieerd. Voor d* B.B. werden 25 borden vervaardigd en op een Middelburgse begraafplaats regelmatig werkzaamheden verricht ter verfraaiing van plantsoenen en zerken. met de Marine. Commandeur Ferwer- da van het smaldeel had op het stand punt gestaan, dat de „Mijdrecht", die aan bijna alle oefeningen meedeed, er volledig bij hoorde. ,Wij werden volkomen in de marine-ge meenschap opgenomen", benadrukte de „Mijdrecht"-kapitein, „wij moesten ook meedoen met het vlagvertoon en hebben dan ook alle officiële dingen moeten bijwonen: cocktailparties, ont vangsten, gezellige bijeenkomsten, tripjes, sight-seeings en wat al niet meer (ik heb hier een dik boek over Rio, waarin het gehele programma plus alle namen van mensen die bij de feestelijkheden, waren betrokken staan vermeld)". „Ik moet u zeggenvertelde de ka pitein, dat de samenwerking tus sen de marine en de koopvaardij (waartoe ik ten slotte toch behoor) perfekt is geweest. Ach ja, je moet elkaar eerst een beetje leren kennen. Per slot van rekening was het de eerste keer in de geschiede nis van de Nederlandse koopvaar dijvloot, dat een tanker meeging op marine-oefening. Er is echter in de beleidssfeer geen enkel verkeerd woord gevallen. We begrepen el kaar uitstekend en het kontakt was zelfs zo hecht, dat we elkander Bij belteksten overseinden". Over de politieke achtergrond van de reis van het smaldeel heeft de com mandant van de „Mijdrecht" zich nooit uitgesproken. Dat deed .hij ook gisteren tijdens een persgesprek in „Britannia" in Vlissingen niet. „Ik had slechts een opdracht uit te voe ren en daaraan heb ik me gehouden. Ik ben blij dat we bij de marine een goede indruk hebben achtergelaten. Onze taak bestond uit het leveren van brandstof voor de oorlogsbodems. We hebben ons niet bepaald tot de ha vens. Ook in volle zee hebben we olie geleverd. De „Karei Doorman" kwam dan zeer dicht langszij, waar bij het dan ongeveer vier en een half uur duurde voordat het vïiegdekschip „genoeg" had. Gelijktijdig hing er dan een jager „aan de borst". Vier bemanningsleden van de 49 kop pen tellende „Mijdrecht" waren leden van de Koninklijke Marine: een luite nant, een bootsman en twee seiners. Zij moesten zorgdragen voor de ver bindingen. Ondanks het feit, dat het gehele karwei hem was meegevallen was kapitein Meerman toch blij toen de Doorman voor de laatste keer „los" was. De olielevering heeft geen enkele maal stagnatie ondergaan. Onder alle weers omstandigheden, zelfs bij storm met een Beaufort-kracht van zes of zeven, ging het werk door. Het was voor de „Karei Doorman" ook een nieuwtje, want het gigantische vaartuig had nog nooit een commerciële tanker aan zijn zij gehad. Op de totaal afgelegde 84000 km heeft de „Mijdrecht" onge veer 50.000 ton stookolie uit zijn re servoir laten vloeien. „En dat terwijl we slechts één van onze vier pompen hebben gebruikt", aldus de kapitein met gepaste trots. We herinnerden de kapitein nog aan de ongelukken met de Avenger en de Seahawk. „Ja. wat die Seahawk be treft. dat gebeurde tijdens storm. En die Avenger, ja dat zou iedereen kun nen overkomen. Dit laatste toestelle tje sneuvelde bij Frans Caledonië. Ik zei, verdikkie daar gaat Tak (een zoon van een stuurman van Van Omme ren). Gelukkig was er gauw een heli kopter bij en konden de vier jongens in de kist worden gered". Bij het afscheid nemen verklaarde kapitein Meerman „het vlagvertoon van het smaldeel geen geldwegsmij- terij" te noemen. Hij was ervan overtuigd, dat de representatie in de talrijke havens in prima aarde was gevallen, al is er hier en daar dan wel iets gebeurd. In de zestien jaar die hij nu op de zeeën door brengt heeft deze reis bij hem een onvergetelijke indruk achtergelate'n. ZLM OVER TOEKOMST N. BEVELAND Men is bezig de zaak financieel rond te krijgen. Als belangrijk punt noemde de heer Bom ook de ontwatering van Noord- Beveland, die nog steeds op natuurlijke wyze geschiedt, en die dus een uiterst wisselvallig karakter heeft. De enorme hoeveelheden hemelwater die gevallen zijn hebben nog eens extra de zwakke plekken aangetoond. Het afwaterings- KORTGENE. Op de algemene leden- systeem Past niet meer deze tijd. -1J- '---De voorzitter riep dan ook aller mede- DEN HAAG (A.N.P.). Het Haagse gerechtshof heeft de vonnissen die tegen drie botersmok keiaars in Middelburg waren uitgesproken, bevestigd. De drie verdachten, P. J. A. uit Hulst en A. A. G. en A. J. S. uit Axel. waren in maart van dit jaar door douaniers betrapt, toen zij in een opslagplaats een partij boter van 1500 kilo hadden aangevoerd en bezig waren de etiketten en rijksmerken te verwijderen. De rechtbank in Middelburg had A. en G. elk tot zes weken gevange nisstraf en S., een botergrossier. tot een maand voorwaardelijk en vijfhonderd gulden, boete veroordeeld. De procureur-generaal bij het gerechts hof was tegen deze vonnissen ingegaan. Hij vond de straffen veel te licht. Wegens de politieke en economische draagwijdte van de botersmokkel had hij tegen de drie verdachten zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. SOUBURG Verschillende ontwikke lingen hebben aanleiding gegeven het uitbreidingsplan te herzien. De grotere behoefte aan woningen, zowel ten westen als ten oosten van het kanaal heeft ge leid tot vergroting van het gebied, dat nader in uitbreidingsplannen in onder delen is of zal worden geregeld. De gronden ten westen van het Koop mansvoetpad zijn gedeeltelijk bestemd voor het sportterrein, dat in de toekomst zal worden vergroot. De zuiveringsin stallatie voor de bebouwing ten westen van het kanaal is nu ten noorden van de Vrijburgseweg geprojekteera'.De be staande niet-agrarische bebouwing langs de Nieuwe en Oude Vlissingseweg is op genomen in. de bestemming „Agrarische doeleinden, dat inhoudt dat voor deze doorgaans nog goede bebouwing een be scheiden uitbreiding kan worden toe gestaan. Voor de aanleg van de rijksweg met bijbehorende aansluiting op de Ritthem- seweg is een strook grond van voldoen de breedte gereserveerd. Verder voor ziet het plan in de rooilijnbepalingen van de diverse wegen. De Souburgse gemeenteraad, welke woensdagmiddag 28 december om drie uur bijeen komt, zal de taak hebben dit herziene plan goed te keuren. Ver der staan op de agenda de vaststelling van de begroting voor 1961 met een eerste wijziging en een voorstel tot wij ziging van enige straatnamen in hét plan „Nagelenburg." vergadering van de kring Noord-Beve land van de Z.L.M., heeft de voorzitter, de heer G. M. F. Bom een panoramisch overzicht gegeven van de ingrijpende veranderingen die zich op het betrekke lijk kleine gebied van Noord-Beveland hebben voltrokken en nog zullen vol trekken. Een indrukwekkende lijst, die mede in verband met de aanpassings- werken de voorzitter de futuristische op merking ontlokte dat het voormalig eiland op weg is een verkeersplein van Zeeland te worden. De grote werken, die op de nominatie staan om verwezen lijkt te worden, zullen niet nalaten ver strekkende gevolgen te hebben, ook voor de landbouw'. In zijn inleidend betoog noemde de heer Bom o.m. de Zandkreekdam en de dam in het Veerse Gat, de havens te Kats en Coïijnsplaat, de ontwikkeling van een recreatiecentrum in de Banjaard, het stelsel van aansluitende wegen en nieuwe gemalen in de Adriaan-, de Wil lem- en de Jacobapolder. Voorts noemde hij de brugverbinding over de Ooster- schelde, met als consequentie ook hier aansluitende wegen en bovendien dè vraag wat met de nieuwe veerhaven moet gebeuren een nieuwe jacht haven in Kortigene en als geweldig cul minatiepunt de totale afsluiting van de Oosterschelde. Verdeeld over rijk, pro vincie en gemeenten zullen de Noord- bevelandse werken 65.000.000 gulden gaan kosten. Noord-Beveland staat dus in de branding van een zeer onrustige tijd, een tijd die alleen te vergelijken is met de grote overstromingsramp van 1532 en de tijd van wederopbouw die daarna kwam. Intussen is althans in principe het aanzien van het eiland in die bewogen zestiende eeuw voor een groot, deel bepaald. De ver kavelingen die toen plaats vonden werken tot op de dag van vandaag door. Maar cloor vererving zijn de kavels in de loop van de tijd aan een grote versnippering ten prooi geval len. Het aanzien van de gebruikers- toestand. neergelegd in een overzich telijke kaart, was dan ook voor de ge zamenlijke organisaties aanleiding om. tot een administratieve ruilverkave ling te besluiten. Daarbij is ook de wens geuit om de niet aangesloten bedrijven op het elek triciteitsnet aan te sluiten. Deputaties van de Z.L.M.. de katholieke organisatie en van de C.B.T.B. hebben reeds bespre kingen gevoerd met de P.Z.E.M. en het ziet er naar uit dat dit zij het ook op termijn voor elkaar kan komen. werking in om de problemen aan te vat ten. „Als we nu niet beginnen, konden we wel eens te laat zijn." Coördinatie van krachten is uiterst gewenst zo besloot hij zijn betoog. Als spreker voor deze vergadering trad op mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secretaris van de Z.L.M., die een causerie hield onder de titel „Gaat de landbouw een moeilijke tijd tegemoet?" Mr. Schlin gemann stond uitvoerig stil bij het land bouwbeleid van de regering, speciaal met het oog op de garantieprijzen. De toekomst van de landbouw kan aldus spreker niet geheel optimistisch tegemoet worden gezien. Uitvoerig stond mr. Schlingemann ook stil bij het garantiebeleid van de rege ring, dat vooral in de sector van. de ak kerbouw weinig enthousiast is ontvangen. Wij schreven hier verleden week reeds over, toen de heer Schlingemann in Krui- ningen deze zaken eveneens ter sprake gebracht. Wat de melkg ar antiepr ij zen betreft sprak de inleider zijn bevreemding uit over de manier waarop zich dit in de Tweede Kamer heeft afgespeeld. Men zou bijna geneigd zijn te denken aan een doorgestoken kaart zo zei hij. De vraagprijs van het landbouwschap was weliswaar lager, maar daar staat tegenover dat een grotere gegarandeerde hoeveelheid werd bedongen. Het is een vreemde situatie dat de minister in eerste instantie toegaf en dat het verzet van de agrarische Kamerle den: ook direct gebroken was. Intussen staat de agrarische wereld wat de akkerbouwprodukten betreft niet aan de goede kant. Vooral gezien de internationale samen werking zou een goede oplossing bereikt worden met een zeker cantingentenng een teeltbeperking. Zoals het nu gaat worden de garantieprijzen ondergraven. Ten slotte brak de heer Schlingemann een lans voor de gezamenlijke afzet van het produkt. De zeggenschap van de te ler moet zich uitbreiden. Zoals het nu gaat heeft men elk recht verspeeld zo dra het produkt de veiling is gepasseerd. Uitbreiding veiling MIDDELBURG In het gebouw van de veiling werd een buitengewone alge mene ledenvergadering gehouden in ver band met enige uitbreidingsplannen. Besloten werd om het koelhuis te gaan uitbreiden. De huidige capaciteit is 250 ton fruit. De laatste jaren is het koel huis steeds te klein gebleken. Voral was er een tekert. aan gascellen. Steeds meer rassen worden in gascellen bewaard, o.m. Golden Delicious, Jonathan en Bramley's Seedling van de appelen en Conference van de peren. De uitbreiding die nu aan het koelhuis gegeven zal wor den, bestaat uit vier cellen. Te weten twee gascellen en twee gewone cellen. Alle cellen met een capaciteit van veer tig ton appeen of vijftig ton peren. Het ligt in de bedoeling de uitbreiding voor het nieuwe fruitseizoen in 1961 gereed te hebben. Tevens is besloten om de kisten- loods te gaan vergroten met een opper vlakte van plusminus vierhonderd vier kante meter, ok de huidige opbergruimte van het fruit is te klein geworden, zodat hierin eveneens een voorziening gemaakt dient te worden. Onder grote belangstelling heeft de IN VOORGAANDE JAREN waren om streeks deze tijd de akkers geploegd en was de tarwe gezaaid. Het regenachtige weer heeft de oogstwerkzaamheden echter enorm belemmerd en hoewel ge lukkig door buitengewone krachtsinspan ning vrijwel alle suikerbieten geoogst konden worden, zijn in sommige delen van de provincie Zeeland de boeren nog bezig om het laatste deel van deze oogst van de akkers te halen. Het valt niet mee. De beladen wagens zakken diep weg in de drassige kleigrond en meer malen is de hulp van een extra trac tor nodig om de bietenwagens van het land te trekken. Aan de wielen van de wagens klon tert de klei, als de akkers worden ver laten en de weg naar de suikerfabrie ken moet worden afgelegd. De wegen Worden dikwijls spiegelglad en voor het verkeer dreigen grote gevaren. De boe ren proberen de wielen zoveel moge lijk schoon te maken, nadat zij o<p de verharde weg zijn gekomen, maar toch kan niet worden voorkomen dat tal van wegen toch nog bijzonder glad en ge vaarlijk worden. De hierbij afgedrukte foto van een boer, die zijn plicht ver staat en de modder van de weg schept is genomen in de omgeving van Bier vliet. In Hoofdplaat waren enkele we ken geleden de wegen zo glad gewor den, dat de gemeenteraad zelfs heeft overwogen de brandweer in te schake len om de modder van de straten te spuiten. GOES. Het bestuur van de Stichting prot. chr. streekziekenhuis heeft gisteren besloten de bouw van het nieuwe ziekenhuis waar voor een terrein in het Valckeslot is bestemd op te dragen aan Korteweg's Bouwmaatschappij te Breda. Met de bouw. die naar wordt geraamd 2V2 jaar in beslag zal nemen zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. De aannemingssom bedraagt 3.156.000.uitgezonderd installatie- en inrichtingskosten. Volgende week zal de eerste spade in de grond worden gestoken. Architect is de heer K. L. Sijmons te Amsterdam. Raadsvergadering Domburg DOMBURG. Voorzitter J. J. E. Crommelin moest tijdens de donderdag avond gehouden raadsvergadering de raadsleden betreffende de aan te bie den gemeentebegroting teleurstellen. De begroting was niet geheel gereedgeko men en zou de leden van de raad zo spoedig mogelijk worden toegestuurd, Omdat het scholencomplex zo goed als afgebouwd was werd de aankoop van meubilair urgent. De schoolarts vond dat de houding van de Domburgse kin deren te wensen overliet en na overleg met de arts werd het noodzakelijk ge- - - vonden de oude schoolbanken, die del^ee?" Iac- Stouten te Bruinissi zijn leerlingen kromme ruggen bezorgen afjzaa* *n rnelk- en zuivelproducten ge- te schaffen. Modern meubilair zou wor-1 °Pend. den aangekocht. De kosten bedroegen voor de apenbare lagere school 5501,25' gulden en voor de bijzondere lagere school 5414,15 gulden. Na een besloten j zitting v-an een uur werd de benoeming I van een nieuwe gemeenteontvanger be- kend gemaakt. Met algemene stemmen i werd de heer W. Barnhard uit Nieuw- 1 Wolda benoemd. De heer W. Geuze die j dit ambt gedurende zeven jaar had u geoefend na.m afscheid van de raad (kreeg woorden van dank te aanvaard van voorzitter Crommelin. De heren L. - Dourleym en Jac. de Visser brachter tijdens de rondvraag naar voren, dat' de Westkapelse weg en de Sdhuitvlot- straat zich in een desperate toestand be-! vonden. Verbetering van deze straten j 'leek hem urgent. Voorzitter Crommelin, j achtte het beter hiermee te wachten tot aan een algehele verbetering van het i rioleringssysteem kon worden begonnen. Na conflicten VLISSINGEN Na een succesvol be- staaan van 42 jaar is donderdagmiddag tijdens een bewogen vergadering de leer lingenvereniging van de rijks-h.b.s. te Vlissingen door de leden zelf opgeheven. Het was de, met name voor de scholie ren, dramatische klimax van een reeks misverstanden en konflicten tussen de direkteur van de school, de heer G. Lam- mers, het bestuur van de oudervereni ging en dat van de leerlingenvereniging, E(lck) W<at) W(ils) genaamd. Enige tijd geleden nl. gaf de oudervereniging te kennen enig bezwaar te hebben tegen de feestjes die E.W.W. haar leden aanbood in restaurant D. Het bestuur van de oudervereniging opperde, dat de fuifjes voortaan in het restaurant B. zouden worden gehouden en dat er bovendien geen alkoholhoudende dranken meer zouden worden geschonken (op een schoolfeest je). O ok zou in café B. een beter toezicht mogelijk zijn. De jongelui voelden niet voor deze veranderingen: Zij vergaderden er over met de oudervereniging, die deze ziens wijze van de schoolclub kon volgen en er werd overeenstemming bereikt. Inmiddels echter was direkteur Lam- mers van de h.b.s. het dermate met de voorstellen van de oudervereniging eens geworden, dat hij deze als eisen hand haafde. Hij voegde er bovendien nog een aantal verplichtingen aan toe. Niet alleen nl. moesten de fuifjes in restau rant B. worden gehouden, ook zouden voortaan alle beslissingen van E.W.W. via de oudervereniging moeten lopen. Voorts zou het verboden zijn jongeren van buiten de school op de fuifjes toej te laten. Deze voorstellen en bepalingen van oudervereniging en direkteur zouden hun oorzaak vinden in enkele incidenten op feestjes van vorige jaren. Het bestuur van E.W.W., dat zich met des direkteurs maatregelen niet kon ver-, zoenen, riep donderdagmiddag een alge mene ledenvergadering bijeen, tijdens welke bleek, dat de leden het bestuur in alle opzichten kon steunen. De direkteur deed hierop wat water in de wijn en be paalde dat jongens-leden vah ë.W.W. wel een meisje mochten meenemen naar de fuifjes, mits dat meisje een oud-leerlinge van de school zou zijn. Ook dit compromis kon de schoolver eniging onmogelijk aanvaaarden en het bestuur trad. toen bleek dat de heeri Lammers geen stapje nader wilde zetten! „en bloc" af. Ook de redaktie van de' schoolkrant, de schaakkluub en de toneelkern deed dat. Er stelden zich voor een bestuur onder de nieuwe vlag geen nieuwe kandidaten beschikbaar. Hiermee heeft E.W.W.. offi cieel opgehouden te bestaan. Advertentie middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland HULST. De gemeenteraad heeft de begroting 1961 behandeld en daarna vast gesteld. Sedert jaren kon de begroting sluitend worden gemaakt, dank zij het feit, dat B. en W. enkele wensen van hun verlanglijstje uit de begroting heb ben gehaald. Overigens zag het er op een gegeven moment naar uit, dat de begrotingsbe handeling gestaakt moest worden. Over de post, geraamd voor aanleg van een eig enkwekerij ten behoeve van de ge meentelijke plantsoenendienst, staakten de stemmen. De vraag rees toen: Kan de begrotingsbehandeling voortgezet worden. Na schorsing van de vergadering kwa men B. en W. met het voorstel deze post uit de begroting te lichten en afzonder lijk te behandelen. Enkele raadsleden zagen in een eigen, kwekerij concurrentie voor de middenstand. De subsidie voor de commissie Streekontwikkeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen werd met 8 tegen 2 stemmen gegeven. Enkele raadsleden za gen niet veel heil in de commissie en meenden, dat de oplossing van het pro bleem der werkgelegenheid gezocht moet worden in het aantrekken van kleine industrie. Bovendien ontbreekt het aan werkelijke samenwerking. Burgemeester Lockefeer gaf toe, dat de commissie wei nig te betekenen heeft als blijkt, dat zij niet in staat is de werkgelegenheid te verbeteren. Het dochtertje van wed. Boonman te Rilland kwam. toen zij het boeren erf opreed zodanig te vallen, dat zij een gekneusd dijbeen opliep. Het weg dek ter plaatse was zeer glad. Advertentie Zoals U wellicht bekend zal zijn hebben de autorijschool-ondernemer en instructeur die houders zijn van een VAMOR-diploma, het recht de rij-exa mens van hun leerlingen bij te wonen. Als houder van dit VAMOR-diploma maken wij de candidaten die door onze rijschool zijn opgeleid, er op attent, dat zij, indien zy dit wensen, van bovenstaande gelegenheid gebruik kunnen maken. NW. VLISSINGSEWEG 366 MIDDELBURG TEt. 01180—3387 MIDDELBURG De motor- en auto club „De Zeeuwen" organiseert op Twee de Kerstdag haar jaarlijkse Kerstgezel- ligheidsrit. Ditmaal bestaat het parcours uit twee trajecten: MiddelburgWest duinMiddelburg eh MiddelburgSou burgMiddelburg. Langs het parcours en aan de contrales te Westduin en Sou burg zullen de rijders en de ingeschre ven passagiers enige opdrachten moeten uitvoeren. De inschrijving en start vinden plaats tussen half twee en drie uur in rest. „De Eendracht" aan de Markt te Middelburg. HULST. De voormalige noodschool aan de Van der Leyenlaan zal verhuurd worden aan de stichting „Hulster Am bacht" voor de op te richten afdeling voor tewerkstelling van minder-valide vrouwen. De noodschool is vrijgekomen, nu de kleuterschool het houten gebouw heeft verlaten. De huisvesting zal van tijdelijke aard zijn, omdat er nieuwbouw- plannen zijn. 's-GRAVENPOLDER. Ook 's-Gra- venpolder is in het toernee van het Ne derlandse Rode Kruis niet overgeslagen. In het „Ons Dorpsleven" werd onder flinke belangstelling een aardig filmpro gramma verzorgd. Na de kindervoorstel ling 's middags rolde 's avonds de film ,.De Citadel" door de projector. Vooraf propageerde de vertegenwoor diger van het Rode Kruis zich als do nor voor de bloedtransfusiedienst op te geven en wees hij o.a. op het belang van de moedermelkcentrale en de lec- tuurdienst. Vooral het regelmatig afleveren van tijdschriften in de lectuurbox aan het gemeentehuis mag nog meer in de be langstelling komen. ST. ANNALAND. De Coöperatieve Landbouwvereniging „Landbouwbelang" heeft de algemene jaarvergadering ge houden in de zaal van de heer Nies Burggraaf te Smt-Annaland. De voorzit ter de heer Corns. J. J. Kooijman open de deze jaarvergadering op de gebrui. kelijke wijze en herdacht in zijn ope ningswoord de heren wijlen F. J Brooijmans uit Oud-Vossemeer en dé deze week overleden landbouwer en me dewerker, de heer Abr. J. Groebewege uit Sint-Maartensdijk. Verder gewaagde de voorzitter van de grote moeilijkhe den in de landbouw en van de lage prij zen. De laatste jaren wordt een andere richting ingeslagen, daar er nog al veel aanplant van boomgaarden voorkomt De rekening en de balans over het boekjaar 1959/1960 werd onveranderd goedgekeurd. De winst over het afge lopen jaar bedroeg: 775,68. In de plaats van de heren Corns. J. J. Kooij man en C. Hage, welke zich voor een herbenoeming niet meer herkiesbaar stelden, werden gekozen de heren M. C. van der Weele en J. C. Kooijman. 'We'. gens periodieke aftreding van de heer M. J. Moerland werd benoemd als lid van de commissie van toezicht de he ren J. J. Mosselman en Han Hage; beide heren namen hun benoeming aan terwijl laatstgenoemden ook benoemd werden als afgevaardigden en stemge rechtigden voor de C.A.V. Eiland Tho- len. Het bestuur werd gemachtigd een geldlening door C.A.V. Eiland Tholen aan te gaan met het Centraal Bureau groot: 250.000 tegen 3 pet. In dé vraagpuntencomimissie werden benoemd de heren L. Hage, Frans Rijnberg M. zn., Adrie Breure, C. van Iwaarden en Abr. J. Boogaard, welke heren moesten onderzoeken het voor of tegen heffing op de teelt van uien. De stand van het te Slnt-Anna- laud in het leven geroepen schulddel- gingsfonds ter financiering van de res- itauratie en uitbreiding van de ned herv. kerk bedraagt momenteel ruim 6289.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3