VERBETEN STRIJD OM STAPEES POST DEUR UIT TE KRIJGEN Het harde geslacht Drie kapiteins op één schip HALF MILJOEN PER AVOND. ABDUL RAHMAN ML OPNIEUW BEMIDDELEN TEGENSPRAAK OVER BESTEMMING LIBANEES VLIEGTUIG KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD Zaterdag 24 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1 DOOR DICNATE ROBBERTZ PROPAGANDA VAN NEGEN PARTIJEN Visum X-15 in februari de ruimte in Kamerlid vraagt nota Indonesische agressie Fransen trekken hun conclusie Uit de kerken Promotie drs. J. van Klinken Advertentie Personeelsgebrek en een overstelpend grote aanvoer hebben de post in de Kerstweek lelijk parten gespeeld. Noch extra hulpkrachten, noch bij zonder veel overuerk hebben er voor kunnen zorgen, dat alle post - in Rot terdam alleen al iedere avond méér dan een half miljoen stuks - op tijd werd verwerkt en bezorgd. Er is achterstand geweest. „Wij hopen alles vóór de feestdagen de deur uit te hebbenzei de chef van de expeditie brief post te Rotterdam. „Wij hopen het. Van een onzer verslaggevers. 's AVONDS ELF UUR. Op de twaalfde verdieping van het nieuwe stationspostkantoor te Rotterdam rijen zich langs de muren akelig grote stapels post. Zakken, manden en dozen vol, of zo maar los opgestapelde bergen. Het zijn de tienduizenden stuks drukwerk, die voorlopig opzij zijn gezet, omdat de briefpost vóór gaat. Zij wachten op stillere uren, al die Kerst- en Nieuwjaarswensen, ka lenders en circulaires. VANDAAG SCHOON? In de enorm grote hal zwoegen tweemaal zoveel mensen als anders in de avonduren. De vaste ploeg is versterkt met eigen mensen, die een dubbele dienst draaien, en met tien tallen reservekrachten. Het zijn leer ling-bestellers. toekomstige loketamb tenaren, leerlingen van middelbare scholen. Mannen en vrouwen die be reid zijn tot extra werk, omdat er anders helemaal geen doorkomen aan VERBETEN Overal zijn extra tafels neergezet, waarboven de ene postzak na de an dere zijn inhoud in alle kleuren en maten uitstort. Jong en oud werpen zich verbeten op de niet aflatende stroom, maar hij is té groot. Iedere avond van deze week weer een zes honderdduizend stuks, tweemaal zo veel als normaal. Niemand kan zich voorstellen hoe. veel dat is: zeshonderdduizend brie ven, kaarten, kranten, tijdschriften en kleine pakjes in één ruimte bij elkaar. Zij liggen overal, tot in alle hoeken f en gaten. Méér dan een half miljoen j stuks, die één voor één moeten wor- j den opgezet, gestempeld, gesorteerd, gebundeld en verpakt. Mens en machi- j ne doen hun best, maar zij staan te-1 genover een overmacht. ondanks j overwerk, ondanks een perfecte orga nisatie. ALLE RESERVES De chef vertelt: Normaal hebben wij hier ieder etmaal tweehonderd taken van acht uur, met de top tussen vier uur 's middags en twaalf uur 's nachts. Deze week dachten wij er ongeveer vierhonderd nodig te hebben, maar ook de post kan tevoren niet precies weten hoeveel er komt. Daarom heb ben we heel ons reserve-arsenaal aan mensen aangesproken, bij elkaar 150 mannen en vrouwen. Achteraf beke ken hadden we nog best een aantal mensen meer kunnen gebruiken, maar zij waren er niet. Als laatste noodmaatregel zijn giste ren overdag enkele administratieve diensten stopgezet. Op die manier konden nog weer enkele tientallen ex tra krachten te hulp komen. Het is de eerste Kerst voor de ex peditie briefpost in dit nieuwe gebouw. De verwerkingscapaciteit is echter niet groter dan in het oude pand, want het gemechaniseerde bedrijf is nog niet volledig in gebruik. Het lijkt anders wel, of er ieder jaar meer Kerst- en Nieuwjaarswensen worden geschreven en. of er meer ge schenken worden verstuurd. Op die manier zijn de zogenaamde briefpak- jes ook al tot een lawine gegroeid. MOEST WEL Alles bij elkaar kwam er iedere avond uit Rotterdam en omstreken zoveel binnen, dat de post wel ge noodzaakt was, aan- de briefpost voor rang te geven boven de drukwerkzen- dingen. Desondanks, verzucht de chef, zijn wij er de afgelopen week niet ie dere avond in geslaagd, alle brieven nog dezelfde nacht met de nachtpost- treinen naar de plaats van bestem ming door te sturen. Dat heeft dus elders in het land ook zijn gevolgen gehad. Als regel zal die achtergebleven post één bestelling la ter dan normaal bij de mensen thuis zijn bezorgd. Het is jammer, maar het kon niet anders. In de andere grote steden van het westen was de situatie al niet veel anders. Den Haag zei: Wij hebben de afge lopen nacht tot vier uur doorgewerkt. Zonder grote tegenslagen hopen wij zaterdag alles de deur uit te hebben. Amsterdam is er. dank zij ook weer veel extra inspanning, tot gis teren in geslaagd, de briefpost op tijd te verwerken. In de behandeling van de drukwerken is echter wel vertra ging ontstaan. Zo zag deze week iedere avond de zogenaamde aanvoerpyramide op de twaalfde verdieping van het stations postkantoor te Rotterdam er uit. Van vier uur 's middags tot half tien 's avonds ging de stroom zo door. Dit zijn alleen nog maar de briefpak- jes van de bijkantoren. De lawine brieven en andere poststukken was te groot voor één foto. FLOROE ("AP, ANP) De Gronin ger kustvaarder Mascotte, die gisteren in dichte mist in de Sognefjord bij Ber gen (Noorwegen) op de rotsen was ge lopen, is losgetrokken. De Mascotte is naar Bergen gesleept. Toen de ziekte ook de hoge hui zen aan de Markt en de voorname straten was binnengeslopen, maakte de stadsbode bekend dat alle hon- die geen jachthonden waren, de stad moesten gebracht wor- op straffe van hoge boeten voor de eigenaars. De dieren zelf zouden in het openbaar op de Mal kt worden terechtgesteld met de strop. Met hun houten plak gingen de hon denslager en zijn helpers rond en sloegen de verwilderde dieren, die uit de ondergelopen P°'ders naar de stad gevlucht waren dood Maar telkens dook toch weer ergens een scharminkel op, dat snel langs d verschrikte voorbijgangers school ontblote tanden en gloeiende Vóór de vloed hadden deze honden bij troepen door het lano gezworven en op de boerderij en geroofd. Nu maakten de overblij vende de stad onveilig en vererger den de ziekte. Bijna dagelijks trok een processie door de bijna lege straten. Bloots den uit den voor met ogen. wilde land zijn. Het beste was te bidden en te doen wat men kon. Voor Arjen de trap weer afging hoorde hij de verwarde" onzekere stem van Joos, die het bidden bijna verleerd had: Sancta Maria. ora pro nobis. Heilige Moeder, bewaar mijn bruid Francine... Terugkerend naar het gasthuis vroeg Arjen zich af of het nu wer kelijk liefde voor Francine was, of zijn koppigheid, die Joos standvastig in de Eglantier deed blijven. De ziekte verdween even schielijk als zij gekomen was. De laatste die werd aangetast was Cornelis van Crompvliet. Op een avond keerde hij met Arjen uit het gasthuis te rug. Plotseling verlamde een zware moeheid zijn benen. Hij zakte ineen en begon te braken. Zijn lichaam schokte stuipachtig en wat hij op gaf was zwart. Arjen sleepte zijn goede oude vriend tegen een stoep en schoof een bos stro onder het zieke hoofd. De prior van Maria's door de bijna lege straten, mooi*- Paradijs stierf enkele ogenblikken voets volgden de Romerswalers hun later. Arjen dekte hem toe met priesters. Enkelen kropen mee op zijn eigen wijde mantel èn begon hun blote knieën tot ze uitgeput een paternoster te bidden. Toen hij bleven liggen. Rijken en armen zijn ogen weer opendeed stonden er knielden naast elkaar. Er was geen een paar armen naast hem. Ze her onderscheid meer tussen de borvtge- kenden de dode en begonnen mis voerde tabberd en de linnen kiel. 'baar te maken, want de prior wa.-^ Op een avond ging Arjen naar de onder het schamele volk zeer geliefc Eglantier om Joos te melden dat en hij werd door hen als een heili Francine gezond was en hem liet ge vereerd. De mare van zijn dooc. groeten Zij verzorgde de door de liep even snel door de stad als het ziekte aangetaste kinderen. De jon- eerstê bericht over de ziekte. Van ker zei het .'oor het sleutelgat, om- alle kanten kwamen ze. Mannen er dat hij zelf dagelijks met de zieken vrouwen met bleke wankelende kin omging en zijn broer niet in gevaar deren. Haast onhoorbaar schuifeldei wilde brengen. '/e door de schemering in de leken Joos bezwoer Arjen dat hij het de regen. Hun gele vermagerde ge- meisje uit het klooster zou halen, zichten naar de grond gebogen, met opdat ze met hem zou kunnen vluch- wijdopen vragende ogen. De voor ten. Arjen antwoordde dat zoiets sten knielden op de morsige straal onmogelijk wa§. Ze moesten wach- I ten tot ook deze nood voorbij zou (Wordt vervolgd In Algerije: Van onze correspondent ALGIERS. Negen politieke par tijen twee meer dan in Frankrijk zullen in Algerije propaganda mogen voeren in verband met het referen dum. In vergelijking met de partijen die in Frankrijk zijn toegelaten, ont breekt de communistische partij, die in Algerije verboden is. Wel figureert op de Algerijnse lijst de Nationale Her groepering, de partij van Soustelle die voor het grootste deel bestaat uit Fransgezinde Arabieren en uit Franse ultra's uit Frankrijk. Vervolgens komen op de lijst voor de zes partijen, die ook in Frankrijk tot de propaganda zijn toegelaten, alsmede drie partijen die de politiek van de Gaulle voorstaan. Deze laatste hebben geen vertegen woordigers in het parlement hoewel het decreet dit wel verplicht stelde. Er is geen reden opgegeven, waarom juist voor deze drie regeringsgezinde partijen een uitzondering is gemaakt. Wat Soustelle betreft is het niet zeker, dat hij zelf in Algiers voor de radio en televisie zal komen. Daarvoor heeft hij een visum nodig. Mocht hij dat niet tijdig krijgen, dan zal een van zijn partijge noten hem moeten vervangen, tenzij hij door middel van een geluidsbandje erin slaagt zelf zijn rede te houden. De pro paganda mag alleen per radio en televisie en door middel van aanplakbiljetten worden gevoerd. Openbare bijeenkomsten zijn niet toegestaan. De M.N.A., de tegenspeler van de Alge rijnse Nationalistische beweging (F.L.N.) heeft besloten zich van het referendum te distantiëren. „Op 1 november 1954 heeft Algerije zich reeds voor een vrij en on afhankelijk Algerije uitgesproken. Daar om is dit referendum een zuiver Franse aangelegenheid", aldus de Nationalisti- se Algerijnse beweging. vtrkrijgbair bij tit «rkendt kantoorm*chineh*nd«i AMSTERDAM (ANP) De 41-jarige colporteur P. M. is door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en toezicht van het medisch consultatiebureau voor alco holisme. M. had meermalen oplichting ge pleegd door zich uit te geven als col porteur van een verkoopinrichting voor blindenwerk. De dag tevoren had de officier van justitie een jaar en vier maanden tegen hem geëist. LOS ANGELES (Reuter) Het ligt in de bedoeling dat het snelste raketvliegtuig ter wereld, de X-15, in februari van het volgende jaar in de wereldruimte zal doordringen. Het na tionale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) verwacht dat de X-15 dan het absolute snelheidsrecord tot boven de 4.000 kilometer per uur zal brengen. Met het oog daarop wordt de X-15 daarom nu verbouwd door de fabri kant North American Aviation. In februari zal de X-15 voor het eerst een vlucht tot 160 kilometer bo ven de aarde maken. DEN HAAG Tw.ee vredesduiven van bloemen worden door de Plantsoenen dienst van de gemeente 's Gravenhage in een plantsoen voor het Vredespaleis aan gelegd. Het plantsoen wordt omkraagd met gele baksteen en bestaat uit een grasperk met daarin de twee bloemper ken die de vorm hebben van twee uit vliegende vredesduiven. KOEALA LOEMPOER (Reuter, AP). De Maleise premier teng- koe Abdul Rahman zal zijn bemid delingspogingen in het geschil tus sen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea gaarne her vatten. Hij heeft dit verklaard na dat de Indonesische minister van defensie Nasoetion eergisteren had erkend dat hij de Maleise premier in oktober van de politieke, econo mische en militaire aspecten van de kwestie op de hoogte had ge steld. De tengkoe. die zijn pogingen aan vankelijk had opgegeven na in de In donesische pers scherp te zijn gekri tiseerd, was met de verklaring van Nasoetion bijzonder ingenomen. Ze heeft er volgens hem toe bijgedragen de lucht te zuiveren na de verkeerde veronderstellingen die in Indonesische kranten waren gemaakt. Naar ik hoop zal het nu wel cfuide- lij'k zijn, zo voegde hij daaraan toe, dat ik mijn missie niet alleen ben be gonnen met volledig begrip voor de situatie, maar ook met de zegen van de Indonesische regering. De Indonesische studentenorganisa tie Perhimi heeft er inmiddels bij de Indonesische regering op aangedron gen een „flinke tegenactie" te onder nemen met het oog op de Nederlandse versterkingen in westelijk Nieuw-Gui nea. Zij verklaarden „elk ogenblik ge reed te zijn het bevel van president Soekarno uit te voeren". Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De heer Welter, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., heeft minister Luns gevraagd om een uiteen zetting over de Indonesische voorberei dingen voor een daadwerkelijke agres sie tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Hij vraagt dat met het oog op de toe nemende agressiviteit in woord en daad van Indonesië. De heer Weiter zou die nota niet alleen aan de Kamer, maar ook aan alle landen van de Verenigde Naties willen laten sturen. ALKMAAR De onderzeeboot 0 27 is voor de sloop verkocht aan de Ant werpenaar Jos. Desmet. die er 131.000 gulden voor over had. Na vijftien dienstjaren zal de onderzeeboot dus zijn laatste reis vermoedelijk naar België maken. De heer Desrpet was de hoogste van de elf inschrijvers bij de verkoping. De laagste was de n.v. P. Heuvelman in Ouderkerk aan den IJssel. ALGIERS Meer dan ooit is de Franse legerleiding in Algerije er van overtuigd, dat het Libanese vliegtuig, dat eergisteren te Oran tot dalen werd gedwongen, oor logsmateriaal aan boord had, be stemd voor het Algerijnse bevrij dingsleger. Een van de aanwijzingen daarvoor is, dat de woordvoerder van de Zweed se regering en de woordvoerder van de Libanese luchtvaartmaatschappij el kaar volkomen tegenspreken wat be treft de bestemming van de lading. Generaal Aarman, de Zweede rege ringsinspecteur voor wapenuitvoer. die de uitvoervergunning heeft afgegeven, verklaarde dat de zending voor Argen tinië bestemd was. De luchtvaartmaat schappij hield vol, dat het transport Marokko tot bestemming had. Volgens de Zweden bestond de la ding uit 25 bazooka's en 1340 anti- tankgranaten. Volgens de Zweedse kranten was dit de eerste van zes vluchten, die in verband met een groot wapentransport zouden worden uitgevoerd. Het toestel werd donder dag in Zweden terugverwacht. Het Franse leger heeft verklaard, dat men deze Libanese luchtvaart maatschappij er reeds lang van ver dacht wapentransporten voor de Alge rijnse nationalisten te verzorgen. Daar om besloot men het eerstvolgende vliegtuig, dat zich boven de Algerijnse wateren vertoonde aan te houden. Toen de DC-4 op het radarscherm verscheen, werden onmiddellijk enkele jachtvliegtuigen de lucht ingestuurd om de Libanees te onderscheppen. Als begeleider voor dit wapentrans port bevond zich aan boord een West duitser, een zekere Tolmann, een wa penhandelaar, die een uitvoervergun ning voor Marokko bezat. V.l.n.r. kapitein C. G. F. Hoek, kapitein H. van den Heuvel en kapitein J. J. Werumeus Buning. ROTTERDAM Met twee gezag voerders aan boord vertrok eind oktober de Willem Ruys voor haar negende „rond-de-wereldreis". Gisteren arriveerde zij te Rotterdam met drie kapiteins. Kapitein C. G. F. Hoek uit Den Haag heeft maar een jaar het commando ge voerd op het vlaggeschip van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven zijn loopbaan af te sluiten op een vracht schip. In mei zal hij op de brug staan van de Seine Lloyd, welk schip op 11 januari bij v. d. Giessen te water zal worden gelaten. Ter kennismaking met het schip heeft de nieuwe gezagvoerder, kapitein MüNCHEN (AP). Het aantal slachtoffers van de vliegramp te Mün- chen, waarbij een Amerikaans militair vliegtuig in een dru'kke winkelstraat stortte, heeft nu in totaal 53 doden ge- eist. Gisteren is weer een slachtoffer dat in een ziekenhuis werd verpleegd, overleden. Advertentie RESA-HILVERSUM Eiktndc Schriftelijks Curaut H.B.S. Bymnaaium-Mulo Frans, Duits, Engals an Nad. M.Q.A. Hoofdcorraapondant, V.T.H.-diploma RESA-HILVERSUM Nadariands Talencantrum H. van den Heuvel uit Roermond, deze reis meegemaakt. Het is hem uitste kend bevallen: „Je kunt hier aan boord ontzettend lachen, het was dan ook een echt gezellige reis." Kapitein v. d. Heuvel heeft al eer der de aandacht getrokken wegens zijn hobby's. Al geruime tijd is hij bezig met een eeuwigdurende kalender. Op de komende reizen hoopt hij tijd te hebben deze uitvinding te voltooien. Hij zal er geen patent op vragen: „Dat is net of je geld nodig hebt. De aardigste herinnering aan deze reis beleefde hij echter aan de wal. Hij liep in Sydney over een plein, waar een schilder van zijn ladder kwam, zijn kwast neerlegde en hem in het Nederlands aansprak: „Gefeliciteerd met uw nieuwe commando." „Wie bent u dan", reageerde kapi tein v. d. Heuvel stomverbaasd. „Weet u dat niet meer? U hebt mij twee jaar geleden met de Waterman hierheen gebracht. Ik las uw benoe ming in de krant." De derde kapitein was de heer J. J. "Werumeus Buning. Hij kreeg op zee telegrafisch bericht van zijn be vordering tot kapitein. Hij heeft een voorspoedige carrière gemaakt, want hij ging pas in 1945 naar zee. Op waar dige wijze zet hij zodoende de familie tradities ter zee voort. Voorlopig is het nog een verrassing voor hem over welk schip hij het gezag gaat voeren. 21. „Land in zicht!" schreeuwde Okki op de Kraak. „Het eiland Kubus aan stuurboordzij. „Nou zul je het hebben. dacht de maat. „Het Lutjewiers Dagblad" heeft wekenlang geschreven over de onlusten op Kubus. Maar Kappie heeft daar lak aan! Die gaat er juist op af! Daar kan toch alleen maar narighc H en ellende van komen. Onlusten. TIuu! Het woord alléén al bezorgt me kippevel.... Hij durfde deze gedachten echter niet luid uit te spreken want Kappie was naast hem komen staan. „Kijk jong, zie je daar die witte stad. da's Banana!" legde hij uit. „Net een suikertaart, vind je niet? Koers er maar recht op aan." Hij greep de spreekbuis. „Vaart minderen, meester!" beval hij. „Hou er rekening mee, dat we een lichtgewicht kruiser op sleep hebben! Als we te plotseling volle kracht achter uit geven straks, tolt hij misschien te gen de schroef op en dan houden we ja een lek ballonnetje over..!" „Gebeurde dat maar. verzuchtte de maat stilletjes. „Dan hoefden we dat akelige ding tenminste niet af te le veren! Want die opblaasbare kruiser lijkt me nou echt iets, waardoor onlus ten kunnen ontstaan. Herv. Kerken: Beroepen te Rhoon, 2e predikantsplaats: H. C. v. Itterson te 'Anjum;te Warns. 2e pred. pl. toez.: P. H. Borgers te Biddaart, die bedankte voor Hemelum. Aangenomen naar Buur- se, toez.: A. M. Westerbeek-van Eer ten, vic. te Apeldoorn. Bedankt voor Harkema-Opeinde: A. D. Peschar te Hollum op Ameland. Geref. Kerken: Beroepen te Dor drecht: A. J. Jelsma te Zaïtbommel. Geref. Vrijgem.: Beroepen te Tiel- Zaltbommel: T. J. Keegstra te Waard huizen. Ger. Gem.: Beroepen te Boskoop: A. F. Honkoop te Goes. UTRECHT. Drs. J. v. Klinken, di recteur van het Algemeen Diaconaal Bureau van de Geref. kerken, te Utrecht is voornemens 24 febr. a.s. aan de V.U. te promoveren tot doctor in de econo mische wetenschappen. Als zijn promo tor zal optreden de socioloog, prof. dx. R. v. Dijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2