Stakingen doemen werkwilligen tot werkeloosheid Politici voor een zware opgave Invloed van communisten blijkt steeds duidelijker Vlootvoogd biedt excuses aan voor verzwijgen van verliezen van de Doorman VIJFDAAGSE WERKWEEK VOOR DE AMBTENAAR i fff PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Pogingen Concessies Alg emeen Niet in de hand Antwerpen PTT Uitgevers willen leiding aan pers Wim Kan: blijf Jan v.y De Bilt: Bewolkt WISSELVALLIG N Rötisserie ,/t Veerhuis" Schrijvers's om Ke-,en,B te Stoffenhuis Too"*3,?K£nde CITY THEATER ELECTRO BIOSCOOP Restaurant WÖHLER „De Gordijnen Specialist" J. DE JONGE 't TIC0 HUIS DE MUYNCK MAIS0N VAN WESTEN GRAND THEATER Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, NZeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwscli Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4739 Zaterdag 24 december 1960 CHAOS BEDREIGT" BELGIË Ook de christelijke vakbeweging heeft bezwaren tegen de zg. eenheids- wet en zij heeft bij eerste-minister Eyskens een poging gedaan om tege moetkomingen te verkrijgen, de hoop koesterend dat door die toegevingen bovendien de linkse actie de wind uit de zeilen wordt genomen. Eyskens heeft een delegatie van de rooms-katholieke vakbeweging toege zegd dat de regering een termijn zal stellen waarbinnen zij de al lang ge leden aangekondigde algemene herzie ning van de belastingwetgeving bij het parlement zal indienen. De eenheids- wet verzwaart nl. nog meer dan al het geval is de druk van de indirecte be lastingen en bij de algemene hervor ming zal dit ten bate van de kleine man moeten worden herzien. Eyskens schijnt bovendien bereid een concessie te doen op het stuk van de in uitzicht gestelde wijzigingen van het werkloosheidsregime. Hij wil nl. de in het voornemen liggende controle in de woningen van werklozen laten vallen Of hij ook bereid is de grootste grief van de vakbeweging weg te ne men is nog niet duidelijk. Dat zal ook van de liberale regeringspartners af hangen. Die grootste grief komt voort uit het voornemen van de regering om twee perioden van werkloosheid te gaan onderscheiden. In de eerste zullen de werklozen hogere uitkeringen ontvan gen dan tot dusver. In de tweede periode, waarin de werklozen, die eigenlijk niet meer kunnen of willen werken, lagere uitkeringen omvangen, zal gelet worden op ..het belang van hun verantwoordelijkheid^ voor het onderhoud van hun gezin len opgeven dat er toch nog een trein zal komen om hen tot in de sneeuw te brengen. Van onze correspondent BRUSSEL België staat voor een complete chaos. De door de socialisten ontketende stakingsactie tegen de „eenkeidswet" is gisteren opnieuw in omvang toegenomen. Wat bijzonder veel zorg wekt ook bij de socialisten is dat de invloed van de communisten op de gang van zaken steeds duidelijker aan de dag begint te treden. De gemoederen zijn zeer ver hit, zoals gisteravond bleek toen bekend werd dat het in de Ka mer tot een fors handgemeen was gekomen tussen socialisten en katholieken. In vele steden worden versterkingen van poli tie en gendarmerie gereed ge houden om onmiddellijk te kun nen optreden wanneer het tot onlusten mocht komen. Vooral in Brussel schijnt de regering ernstige relletjes te verwachten. Direct of indirect is het gehele Waalse industriegebied zwaar door de actie getroffen want in vele fa brieken waar geen staking was uit gebroken is niettemin niet gewerkt omdat de arbeiders door het uit vallen van de vervoermiddelen hun fabriek niet konden bereiken of omdat er geen stroom meer ge leverd werd. De leiders van de linkse vakbewe ging hebben hun massa niet goed in handen en blijven om haar op te van gen stakingsparolen uitgeven voor sec toren waarin ongeregelde acties zijn uitgebroken. Tegen de goede Belgische gewoonte in zeggen zij er dan niet al tijd bij wanneer de staking zal begin nen. Dit is b.v. het geval met de aan gekondigde beweging in de gas- en elektriciteitsbedrijven waardoor de autoriteiten, die moeten instaan voor de voorziening in de vitale behoeften, in moeilijkheden verkerën. Er heerst een zekere onrust bij de linkse leiders over de invloed van communistische agitatoren, welke door luide taal maar nauwelijks verborgen wordt. Onrust is er echter ook onder de rooms-katholiek georganiseerde ar beiders. De rooms-katholieke leiders ziin tegen deelneming aan de staking, maar zij weten dat in heel wat bedrij ven de rooms-katholieke arbeiders so lidair zijn met de anderen en zij moe ten er rekening mee houden dat die gevoelens van solidariteit toenemen. Hoewel de gegevens over de stakings beweging schaars zijn en onbetrouw baar, kan gerust worden gezegd dat in Henegouwen, de Borinage en het gebied van Luik de staking in alle sectoren algemeen is. De centrales van de socia listische vakbeweging, die in Namen hebben vergaderd, verzekerden zelfs dat van geheel het Waalse land volge houden kan worden dat de staking al gemeen is. In de meeste Waalse steden werden de warenhuizen gedwongen te sluiten. In Luik eisten de stakers dat ook de winkeliers hun zaken slechts een deel van de dag geopend zouden houden. Met de restaurant- en caféhouders, die het van de Kerstdagen moeten hebben, is een compromis gesloten: van zaterdag middag 12 uur mogen zij weer open gaan. De bioscopen zijn dicht. In Antwerpen was de toestand gis teren onveranderd doch er zijn onder handelingen aan de gang om te berei ken dat de geblokkeerde schepen be handeld zullen worden en de haven zullen kunnen verlaten. Het andere belangrijke stakingscen trum in Vlaanderen is Gent. Gisteren is echter gebleken dat in delen van Vlaan deren waarin het tot dusver volkomen rustig was, stakingen zijn uitgebroken, hoewel hun omvang nog niet zeer groot is. Hard tegen hard gaat het in België, uaar de stakers erop uit zijn, de chaos zo groot mogelijk te maken terwijl de autoriteiten erop bedacht zijn de open- bare diensten zo goed mogelijk te laten functioneren. Deze foto werd gemaakt te Brussel waar gendarmes en politie een postauto beschermen tegen stakende post beambten (op de voorgrond, met petten op) die proberen te beletten dat er nog post wordt vervoerd,. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Vice-admiraal L. Brouwer, bevelhebber der zeestrijdkrachten, heeft namens de hele marine verontschuldi ging aangeboden voor het onware antwoord, dat commandeur A. P. Ferwerda dinsdag gaf bij aankomst te Rotterdam van de Karei Doorman. De commandant van smaldeel V verzweeg het verlies van twee vliegtuigen, toen gevraagd werd of alle toe stellen op het vliegdek van het vlaggeschip waren geland. De admiraal zei: „Het spijt mij eerlijk, het zit mij echt hoog, dat comman deur Ferwerda onwaarheid heeft gesproken. Hij heeft een aperte onjuistheid gezegd. De marine houdt daar niet van en dat is bij de marine ook niet ge bruikelijk." Admiraal Brouwer vroeg ook begrip voor de gedachtengang van de com mandeur. „De verliezen wraren indertijd niet bekend gemaakt en hij leefde in de veronderstelling, dat het niet-bekend-maken voor hem nog steeds zou gelden. Dat is niet goed geweest en dat ziet commandeur Ferwerda ook in." Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De eerste dag van de kabinetscrisis is besteed aan na kaarten, de overmijdelijke bezigheid in dergelijke omstandigheden, die voor de leidende politici betekent dat zij hun voorlopige stellingen be trekken. De kaarten werden dit maal wel met enige verbetenheid op tafel geworpen. De K.V.P.'ers mr. Van Doorn en An- driessen laadden met een zorgelijk gezicht de volle verantwoordelijkheid voor de val van het kabinet-De Quay op de schouders van de anti-revolutio nairen. Mr. Van Doorn ging zelfs zo ver te zeggen dat volgens hem de anti revolutionairen de crisis bewust heb ben gewild en dat de christelijk-histo- rischen mede verantwoordelijkheid dra gen door zich in hun kielzog te hebben laten meeslepen. De heer Andriessen vond dat 2500 woningen toch moeilijk konden gelden als de prijs voor een kabinetscrisis. Mr. Van Doorn zocht de oorzaak in moei lijkheden in de A.R. zelf. Er zit meer achter In gelijke trant vermoedde de socia listische woordvoerder Suurhoff, dat er achter de schermen toch wel een en ander moest zijn voorgevallen, waar door zoveel teleurstelling en onbehagen was ontstaan dat men tot deze wat hij noemde wanhoopsdaad was ge komen. Er moet meer achter steken, Een deel van het gemeentelijk over heidspersoneel dat de stakingsactie ge opend had is weer aan het werk ge gaan, doch ondertussen hebben de linkse organisaties de staking van alle overheidspersoneel aangekondigd. Dat heeft er gisteren toe geleid dat een deel van het onderwijzend personeel van de rijksscholen van de laatste dag voor de kerstvakantie gebruik maakte om thuis te blijven. Gisteren is ook de stakingsactie bij de p.t.t. zich duide lijker gaan aftekenen. De automatische telefoonaansluitingen functioneren; een deel van de andere is uitgevallen. In grote delen van Brussel en van het Waalse land en hier en daar ook in Vlaanderen is geen post bezorgd en bovendien staakt een deel van het per soneel van de girodiensten. De spoorwegstaking heeft zich lang zaam naar het noorden uitgebreid. Van Brussel uit naar het zuiden heeft men enkele treinen kunnen laten rijden, wat donderdag niet mogelijk was, doch zij konden Wallonië niet ver binnen dringen Op de Brusselse stations wachtten passagiers of er misschien toch nog een trein zal vertrekken en tussen hen in ziet men zielige vakantie- *rpn?prs met ski's die de hoop niet wil- Een engel des Heren verscheen Jozef in de droom en zei: Sta opneem het Kind en zijn moeder en vlucht naar Egypte en blijf aldaartotdat Ih het u zegi want Herodes zal alles in het iverk stellen om het Kind om te brengen. Hij stond op en hij nam in de nacht het Kind en zijn moeder en week uit naar Egypte en daar bleef hij tot de dood van Herodesopdat vervuld zou worden hetgeen de Here door de profeet gesproken heefttoen Hij zei: Uit Egypte heb Ik mijn Zoon geroepen. (Mattheüs 2 vers 13 t/m 15 dacht hij, maar daarover zal men pas iets kunnen zeggen als de ware omvang van de tegenstelling bekend zal zijn geworden. De overgrote meerderheid van ons volk zal hier niets van begrijpen, meende de liberale leider prof. mr. Oud. Hij vreesde dat, nu het eenmaal zo ver is, niemand weet waar we zul len belanden en dat wel eens zou kun nen blijkèri dat men de opgeroepen geesten moeilijk de baas wordt. Prof. Oud noemde de houding van de beide protestants-christelijke Twee de-Kamerfracties „volstrekt onbegrij pelijk". Het geschilpunt, zo was zijn oordeel, wast dit conflict niet weg. Hij vroeg zich af hoe deze fracties het tot een breuk hebben durven laten komen. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de politieke samenwerking, zoals die tot nu toe bestond zich zal handhaven. Ook de socialist Suurhoff besteedde enige aandacht aan de toekomstige mogelijkheden in die zin dat hij het een raadsel vond hoe men in ernst kon denken aan ?en reconstructie van het kabinet-De Quay. Van zijn kant be- schouwdè hij de val van dit kabinet uiteraard als winst. De K.V.P.'ers lieten zich geen van beiden positief uit over hun houding ten opzichte van een te vormen combinatie of van hand having van de bestaande samenwer king. De heer Andriessen dacht dat de moeilijkheden niet gering zouden zijn. Niets anders Ook de voorzitters van de Tweede- Kamerfracties van A.R. en C.H.U. heb ben gisteren hun mening gegeven. Dr. Bruins Slot (a.r.herhaalde voor een goed deel wat hij al aan het slot van het gewone debat had gezegd, ook dat hij en zijn fractie geen verandering in samenwerking wensten, integen deel. De c.h.-fractievoorzitter dr. Tila- nus was dezelfde mening toegedaan en hij zei oprecht te hopen dat er een oplossing in deze geest zal worden gevonden. Het demissionaire kabinet is gisteren in de loop van de dag uren lang bij een geweest om na te gaan wat er in de komende tijd aan zg. „lopende zaken" zal kunnen worden afgewerkt. In overleg met de voorzitter van de Eerste Kamer werd besloten volgende week dinsdag in elk geval de belas- tingontwerpen te behandelen. Dat moet wel gebeuren met het oog op de tijdelijke duur van enkele verhogin gen. zoals die van de vennootschaps belasting, die anders 31 december zou eindigen. De belastingverlaging die af hankelijk is gesteld van de ontwikke ling in de eerste helft van 1961 zal wel in de lucht komen te hangen. Naar Soestdijk Tijdens de middagpauze van de kabinetszitting heeft prof. dr. de Quay de rit naar Soestdijk gemaakt om daar aan de Koningin het ontslag van het hele kabinet aan te bieden. Zoals ge bruikelijk heeft de Koningin de aan vaarding van dit ontslag in beraad ge houden en het demissionaire kabinet gevraagd „al datgene te blijven ver richten wat de bewindslieden in het belang van het Koninkrijk noodzake lijk achten". In de middag begon de Koningin met het raadplegen van haar adviseurs, prof. dr. Beel, vice-president van de Raad van State, mr. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer en zijn collega dr. Kortenhorst van de Tweede Kamer. Hedenochtend zal de Koningin op Huis ten Bosch in Den Haag achter eenvolgens alle fractievoorzitters van de Tweede Kamer ontvangen. De aan wijzing van een informateur of for mateur wordt niet eerder dan dinsdag verwacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Onverwachts zijn regering en ambtenarenorganisa- ties het gisteren eens geworden over de invoering van een vijfdaagse ■werkweek voor het gehele rijksper soneel en een verkorting van de werktijd met drie uur voor grote groepen van het rijkspersoneel. Reeds op 1 mei 1961 zal het moge lijk zijn dat alle rijksambtenaren eens per veertien dagen een vrije zaterdag hebben. Een jaar later hoopt men dan de vijfdaagse werk week te kunnen invoeren. Voor het lagere overheidspersoneel, zoals dat van gemeenten en provincies, zal dezelfde regeling mogen gelden. Voor de invoering van de vijfdaagse werkweek is het rijkspersoneel in twee groepen verdeeld de ambtenaren die 48 uur per week werken en de ambte naren die 45 uur of minder per week werken. (De laatste groep omvat hoofd zakelijk het kantoorpersoneel). Vrije zaterdag De vrije zaterdag, eenmaal per veer tien dagen, wordt voor de eerste groep bereikt door een verlenging van de dagelijkse arbeid met vijftien minuten. Dat is natuurlijk niet voldoende om de vrije zaterdag eens per veertien dagen te compenseren. De overblijvende werktijd, gemiddeld anderhalf uur per week, wordt deze groep geschonken. Een jaar later, als deze groep elke zaterdag vrij zal hebben, zal de dage lijkse verlenging verdubbeld worden tot dertig minuten en de wekelijkse verkorting eveneens tot drie uur dus, waarmee voor deze groep de werktijd per week teruggebracht zal zijn tot 45 uur. Voor de groep die thans 45 uur per week of minder werkt zal de werktijd per week gelijk blijven en de werktijd per dag verlengd wordenóp 1 mei 1961 met twintig en op 1 mei 1962 met 45 minuten. Niet voor allen Niet voor alle diensten en taken zal de vijfdaagse werkweek overigens kun nen leiden tot een volledig vrije zater dag. Daarbij wordt gedacht aan de politie, P.T.T., ziekenhuizen en open bare nutsbedrijven. In de daarvoor aangewezen overleg- organen zal worden gezocht naar een regeling, die voor het personeel zo gunstig mogelijk is. Voor het personeel dat bij het onderwijs werkzaam is zal de invoering van de vijfdaagse werk week nog nader worden bezien. 1 november 1961 Diensten, waarvoor de invoering bij etappes bezwaarlijk is, zullen op 1 no vember 1961 tot invoering van de volle dige vijfdaagse werkweek mogen over gaan. Voor de invoering van werktijdver korting en vijfdaagse werkweek bij de lagere overheden is geen exacte datum genoemd. Het is derhalve niet on mogelijk dat de lagere overheden sneller werk van deze zaak zullen maken. BEROEP OP SOEKARNO DJAKARTA (Reuter). De Indone sische uitgeversvereniging heeft een be roep op president Soekarno gedaan om rechtstreeks leiding aan de pers te ge ven. In een brief aan de president spreekt de vereniging de hoop uit, dat. indien er nog kranten zijn die zich niet ge heel aan hun taak in de revolutie heb ben aangepast, deze kranten zullen wor den gewaarschuwd en rechtstreekse lei ding zullen ontvangen. Als dit zou ge beuren, zou ci'e pers een apparaat vor men dat werkelijk gunstig werkt voor een gemakkelijke uitvoering van de re- geringspolitiek, aldus de vereniging. Hoogste tijijijijijijd! Van onze correspondent HILVERSUM. Wim Kan had gisteravond zijn conférence al aan gepast aan de politieke situatie. Zijn lied: Hoger Jan, hoger Jan was gewijzigd in: „Blijven Jan, blijven Jan. Blijf nog even dralen. Blijf nog negen dagen an. Om het oudejaar te halen. Ook kwam hij met een gloednieuw kerstverhaal, waarin de sneeuw vijf duizend huizen hoog ligt en dat eindigt met: Bruins Slot volgt. Het publiek in Gooiland reageerde en thousiast op de slagvaardige vond sten van Wim Kan. Het volgend nummer van Zeeuwsch Dagblad verschijnt dinsdag 27 december. Redac tie en administratie wensen de lezers een gezegend Kerst feest. Als kerstgeschenk heeft president Eisenhower aan alle leden van het per soneel van het Witte Huis een kleu renfoto gegeven van een door hem ge maakt schilderij. Het schilderij had hij nageschilderd van een kleurenfoto. Mr. E. G. G. M. Rutten, burgemeester van MelickHerkenbosch en Vlodrop (Limburg) is benoemd tot burgemeester van Tegelen. Advertentie Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Wisselende be- £1wolking met plaat selijk een enkele bui. Aanvankelijk matige tot krach tige zuidelijke wind, later echter L meest matige wind tussen zuid en west. Niet veel verandering in temperatuur. MIESJE: Proost! Auto thuis laten! 25 dec.: zon op 8.48; zorr onder 16.33; maan op 12.55, maan onder 0.29; Onze weerkundige medewerker: Depressies en ruggen van hoge druk zijn elkaar aan het afwisse len. Alle komen ze uit het westen. D«t is er de oorzaak van dat voor de kerstdagen op veranderlijk weer moet worden gerekend met opkla ringen en met tijdvakken waarin de bewolking de hemel zal bedek ken. De temperatuur zal gezien de diepe depressie, die gisteravond de zuidpunt van Groenland had be reikt op weg naar het oosten, later mogelijk wat hoger worden. De depressie boven de Britse eilanden heeft gisteren het weer bepaald. Met de koude noordelijke stroming aan haar achterzijde wordt de polaire lucht ver de oce aan opgeblazen. Op IJsland vroor het gisteren de hele dag enkele graden maar de temperatuur van het water van de oceaan zorgt er wel voor dat de ergste kou spoedig van deze stroming af is als zy zich verder zuidwaarts beweegt. Op de depressie boven de Britse eilanden volgt een gebied van ho ge druk waarvan het centrale deel bij de Azoren gelegen is. Daarop volgt de reeds genoemde diepe de pressie die gisteravond in het zee gebied tussen IJsland en Groen land de barometers snel deed da len. De kans dat het een witte kerst zal worden is onder deze omstan digheden niet groot. Maar toch is het, gezien de kou in de hoge lagen van de atmosfeer niet geheel uitge sloten dat de neerslag tydelijk eens in de vorm van natte sneeuw of hagel zal vallen. Advertentie U- bént altijd welkom bij Le sanctuaire du bien manger Tel. 0 1198 - 326 - Wolfaartsdijk WATERZOOI, een visschotel van div. vis soorten, kreeft, tong, tarbot, garnalen, oesters, bedekt met twee versch. sausen. Lange Vorsfr modestoffen. en MIDDELBURG en na afloop bij een GEZELLIG onder-onsje „UW SPECIAALZAAK" voor zeer moderne villages en dekoratiestoffen. Hoek Lange Vorststraat-Ganzepoortstraat Goes Telefoon 7814 BOEK- en KANTOORBOEKHANDEL GOES - LANGE KERKSTRAAT 33 tel. 011005309 - Bijna 100 jaar boekhandel DE speciaalzaak voor Trix- en Maklin electrische treinen LANGE DELFT MIDDELBURG OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 Goes Tel. 5214 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes GOES Telefoon 0 1100 5165

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1