Zaak gaat mij aan het hart MINISTERS VERDW1JNEN- PLANNEN IN DE VICE-ADMIRAAL BROUWER: VUURTOREN IN BRAND Arrestaties in Baliemvallei PERSREACTIES OP DE KABINETSCRISIS Ernstig ongeluk in sneeuwstorm TELEURSTELLENDE REDE VAN GROMIKO N.S. vangen problemen van Belgische stakingen op Rijkspolitie Gameren in rang verlaagd en overgeplaatst Bronchiletten VERZOENENDE STAKING Schipper vist bom uit ÏJsel Heksenmeester Muzikant levenslang tuchthuis in Pag. 10 COMMANDEUR IN BESCHERMING Ook de Gaulle krijgt tv Kortingen pensioenenprioriteitentotoonderwijs commerciële tvloonwetIJ-tunnel en Lauwerszee GEEN ONTKOMEN MEER AAN Ramp met Bermuda voor Raad' v. d. Scheepvaart to „Om een paar huizen!", roept het Al gemeen Handelsblad (liberaal) uit. Het blad vindt dat „het welhaast ongeloof lijke is geschied." Het acht een kabi netscrisis onder deze omstandigheden (en het denkt daarbij ook aan de situa tie rondom Nieuw-Guinea) een wel zeer ernstige zaak. „De verantwoordelijkheid daarvoor drukt bijzonder zwaar op hen, die haar hebben veroorzaakt". Amerika en Rusland helpen Indonesië Kroesjtsjef bleef zwijgen VRIJWILLIGERS NEMEN ONTSLAG Geen clementie voor inbreker VLIEGTUIGEN VIA BINNENWATEREN Z1EIJWSCH DAGBLAD Vervolg van pag. 1 DEN HAAG. Vice-admL raal Brouwer heeft giste ren uiteengezet waarom niet terstond na het verongeluk ken van de Seahawk en daarna van de Avenger het verlies van die vliegtuigen is bekend ge maakt. De bevelhebber der zee strijdkrachten gaf daarvoor twee redenen: 1 Beide moeilijkheden moeten worden gerangschikt onder de normale bedrijfsongelukken. Re kening houdende met de lange reis en het intensieve oefenpro gramma (2300 vlieguren en bijna 1500 deklandingen) kan van een „laag verbruik" worden gesproken. Het is niet altijd nodig elk bedrijfs- ongeluk bekend te maken. Dikwijls wordt het te zwaar gezien. 2 Het smaldeel was op weg naar Nieuw-Guinea voor vlagvertoon. Zijn komst heeft geholpen het moreel op peil te brengen. Dat was daar aan de lage kant, vooral onder de burgers. Het zou niet verstandig zijn geweest de potentiële mogelijk heden van de Karei Doorman te verlagen door dit voorval (toen was alleen nog de Seahawk verloren ge gaan) in Djakarta op tafel te leg gen. Helemaal vredestijd is het im mers ook niet op Nieuw-Guinea. Denk maar aan de laatste infil traties. Admiraal Brouwer hoopte, dat hl) met zijn verduidelijking en excuses waartoe werd besloten na overleg met de staatssecretaris van marine en de minister van defensie en vóór hem be kend was dat het Tweede-Kamerlid Schouwenaar vragen over deze kwestie had gesteld) de goede naam van de Koninklijke Marine had hersteld. „Deze zaak gaat mij aan het hart en eigenlijk iedereen, zoals ik uit de kranten heb gemerkt". TOEDRACHT Over de toedracht van de ongelukken deelde de admiraal mee, dat de Seahawk straaljager verloren ging ten westen van Fremantle, toen de Karei Doorman op weg was naar het Verre Oosten. Het aan dek staande toestel had een defect aan het hydraulische systeem. Daardoor waren de normale rem- mogelijkheden niet meer aanwezig. De Seahawk moest met de lift naar de hangar om het mankement te kun nen verhelpen. Het was nodig het vlieg tuig te draaien. Op het ogenblik, dat dit werd gedaan en het dwars stond, maakte het schip een rare beweging. Het weer was behoorlijk, er liep een lange deining, maar door een „extra kaaier" maakte het vliegtuig een zwaai en het ging aan het rollen. Tweemaal is geprobeerd om er nog wielblokken voor te zetten maar het vliegtuig wipte daar overheen en ging overboord. „Het is een hele nare zaak, die verder nog wordt onderzocht. Juist omdat de remmen niet in ordë waren, zat er geen man in." MOTOR STOPTE Het ongeluk met de Avenger speelde zich af in de buurt van Noumea ten westen van Nieuw-Caiedonië. Als een normale opdracht werd een raketaanval gedaan op een schijf achter het schip. Na de aanval trok de vlieger op maai de motor stopte. Het vliegtuig had maar één motor. Getracht is nog de motor weer op gang te krijgen. Het toestel vloog vlak boven zee, waarop een nood- DOUGLAS (Reuter, AP) Een helikopter, een reddingsvliegtuig en een reddingboot zijn er gisteren aan te pas gekomen om de vijfmans bezetting van de vuurtoren van Chicken Rock, vlak bij het eiland Man, in veiligheid te brengen na dat in de vuurtoren brand was uit gebroken. De brand was het gevolg van een ontploffing in de toren. De helikopter en het reddingsvlieg tuig ondernamen vergeefse pogingen de vijf mannen, die uit de brandende to ren hadden kunnen komen langs een touw, te bereiken. De helikopter kon niet dicht genoeg bij de mannen, die zich m een moeilijke positie bevonden aan de voet van de vuurtoren, komen om een touwladder te laten zakken. De piloot van de helikopter moest zijn po gingen staken uit vrees dat de rotor bladen de toren zouden raken. De bemanning van een reddingboot van het eiland Man slaagde er na veel moeite in eerst drie en daarna nog eens twee mannen van het rotseiland je te halen. Al die tijd was het red dingsvliegtuig blijven rondcirkelen om in uiterste noodzaak een reddingboot je uit te werpen. Een van de geredden had brandwon den- De vuurtoren heeft een olielantaarn. De brand was zo hevig omdat de voorraad olie vlam had gevat. Van onze correspondent PARIJS. Generaal de Gaulle zal de komende avond en de Eerste Kerstdag voor een deel voor zijn televisietoestel door brengen en daarmee de 2.136.480* ste Franse televisiekijker worden. Reeds twee jaar lang was het de wens van generaal de Gaulle om in zijn huis la Boisserie te Colomby-les-Deux-Eglises naar de televisie te kunnen kijken, maar de Franse zenders konden het dorp niet bereiken en derhalve had het geen zin een televisie toestel aan te schaffen. Thans is de relaiszender van Risey, op 20 km van Troyes praktisch gereed en zal sDeeiaal voor de president op 24 en 25 december in werking worden gesteld. Daarom werd gisteren een tele visietoestel bij de Franse presi dent bezorgd en geïnstalleerd en hii zal op deze wijze de kerst avond „te midden van zijn volk aan hel televisietoestel" kunnen doorbrengen „De president toond" er zien erg gelukkig mee", verklaarde do heer Tagehburger uit T-oyes. div hot toestel had geïnsto'leerd. Een commentaar van het F.lvsee: De president betaalt het toestel zelf: hii neemt principieel geen geschenken aan". LONDEN, (Reuter). Twee wel zeer uitzonderlijke stakingen hebben dezer dagen de Britse arbeidsmarkt in op spraak gébracht. Waarschijnlijk be vreesd voor het uitbreken van ,,ae Franse ziekte" (amouritis) die in deze emotionele dagen gemakkelijk een epi demische Engelse ziekte" zou kunnen worden, zijn twee Britse fabrieksdirec- ties ertoe overgegaan een aantal perso neelsleden te ontslaan omdat die meer hadden gedaan dan wat van directie zijde was verwacht. Het is een juist personeelsbeleid om geen intimiteiten in de werksfeer toe te laten, maar de 150 collega's van de ontslagenen in de ene fabriek en de 75 man van die in het andere bedrijf, wa ren van mening, dat er voor deze ge vallen toch wel bijzonder verzachtende omstandigheden golden. Als blijk van solidariteit gingen zij in staking en eis ten dat de ontslagen ongedaan zoua'en worden gemaakt. Het geen ten slotte gelukte. Voor weeshuis Wat was er gebeurd? Vijf naaister tjes uit een katoenfabriek te Accring- ton hadden zich beschikbaar gesteld om k raison van twee kwartjes per per soon zoenen uit te delen, waarbij het batig saldo ten goede zou komen aan KAMPEN. Schipper Jörgen Priest uit Emden heeft gisteren op de IJsel een bom van 250 kilo op gevist. Hij was in de buurt van Zalk een schip, dat aan de grond was gelopen, gaan helpen. Daarvoor was hij voor anker ge gaan. Toen hij het anker binnen haalde hing er een bom aan. De schipper heeft het gevaarte tegen de scheepswand laten hangen en is er voorzichtig mee naar Kam pen gevaren. Met hulp van de poli tie te water is het schip naar de wal geleid. Daar heeft de mijnop- ruimingsdienst de ontsteking uit de bom gehaald. een weeshuis. Louter liefdewerk dus. De actie verliep naar volle tevreden heid en de weeskindertjes konden met een lief bedragje worden verblijd. In het andere bedrijf te Ilkeston, ook al een textielfabriek, lag de zaak nog eenvoudiger en onschuldiger. Twee man. nen hadden een aantrekkelijk meisje onder een listig opgehangen tak mistle toe zien doorlopen en slechts gedaan wat naar oud gebruik geboden is.... DEN HAAG (A.N.P.) Bij de pacifi catie van de Baliemvallei in Nederlands Nieuw-Guinea heeft zich een nieuw inci dent voorgedaan. Het heeft, op 9 decem ber, geleid tot de arrestatie van zes in heemsen, die onder leiding van het weerbarstige oorlogshoofd Amoli het ge bied rondom de bestuurspost Ikinem ge ruime tijd onveilig hebben gemaakt. Amoli zelf is ontkomen en zijn ver blijfplaats is onbekend. De autoriteiten geloven niet, dat hij zich opnieuw aan overvallen zal wagen. De politiële actie tegen Amoli en zijn volgelingen was reeds enkele maanden geleden begonnen De mannen pleegden moorden en over vallen. De politie arresteerde Amoli in zijn „hoofdkwartier" te Ikinem, maar hij ont snapte en pleegde opnieuw overvallen. Zes mensen werden daarbij vermoord. Begin december besloot de politie tot een nieuwe expeditie naar het uit gras hutten bestaande dorp van het oorlogs hoofd. Daarbij werden hutten in brand gestoken en zeven varkens in beslag ge nomen. Amoli en zijn mannen werden op deze wijze van hun operatiebasis ver dreven en moesten zich in het oerwoud terugtrekken. Daar de bevolking rondom de bestuurspost hen vijandig gemind was, raakten de mannen in een geïsoleerde positie. Zes van hen hebben zich daarop aan de politie overgegeven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met het aftreden van de regering gaan in figuur lijke zin op de departementen de ijskasten open. Iedere minister legt daarin zijn ontwerpen, conceptnota's en plan nen, opdat die vers zullen blijven voor zijn opvolger. Wat die opvolger er dan te zijner tijd mee zal doen, is een tweede. Regel is dat geen demissionaire minister nog met belangrijke, nieuwe voorstellen bij het parlement komt. Wat betekent dat nu in hoofdlijnen voor de ministers van het kabinet-De Quay? Binnenlandse zaken Minister mr. E. H. Toxopeus staat voor een grote moeilijkheid: de door hem aan gekondigde vermindering der kortingen van a.o.w. en a.w.w. op de overheids- pensioenen lijkt in het gedrang te zullen komen. Een wetsontwerp hiervoor is er nog niet; de minister heeft het slechts aangekondigd en toegezegd voorschotten te zullen geven. De Haagse agglomeratie dreigt weer slachtoffer te worden, net als bij de vo rige kabinetscrisis. Een eventueel wets ontwerp voor een bovengemeentelijk or gaan met de stichting van de satelliet-, stad Wilsveen zit in de ijskast. Economische zaken De prioriteitenlijst, waarvan in het bij zonder prof. dr. J. Zijlstra de promotor was, heeft haar, betekenis verloren. Deze lijst bepaalde immers in grote lijnen de uitgaven voor verschillende taken van staatszorg voor de komende drie jaar. Minister Zijlstra moet de gedachten aan de toekomst uit zijn hoofd zetten en de lijst bewaren voor zijn opvolger. Justitie Een wettelijke regeling voor de voet balpool? Uitgesloten dat mr. A. C. W. TNE COMMENTAREN van de Nederlandse opiniebladen op de kabinetscrisis variëren van ergernis en verdriet via deernis tot nauw verholen vreugde over de huidige situatie: VICE-ADMIRAAL L. BROUWER het spijt mij landing werd gemaakt. Het is niet in zee gevallen. De mensen zijn gewoon uitgestapt, ieder had zijn dinghy en de vier waren binnen een paar minuten aan dek. Het gebeurde vlak bij de Karei Doorman en er was een heli kopter in de lucht. Over het „verbruik" van de twee vliegtuigen deelde admiraal Brouwer mee, dat het verliespercentage ge rekend over een periode van een jaar onder dat van de Verenigde Staten en Engeland ligt, al ontlopen de „ver bruiken" elkaar niet erg veel. NIHIL Volgens de bevelhebber is de materiële schade door deze verliezennihil tot dusverre tenminste. De Avengers zijn aan het eind van hun normale periode en zullen niet verder worden gebruikt, omdat zij spoedig worden ver vangen door toestellen van het type S2F. De Seahawks heeft Nederland van Amerika gekregen. Het hangt af van het aantal van deze vliegtuigen dat nodig is op de Karei Doorman en dat in reserve moet zijn om vast te kunnen stellen of er één bij gekocht moet worden. Vice-admiraal L. Brouwer eindigde: „Toen het smaldeel voor zijn reis van zeven maanden vertrok, was de op dracht aan de commandeur niet al te gemakkelijk. Daarom wil ik hem graag in bescherming nemen." „Woningbouw is een waardiger strui kelblok voor een kabinet dan bijvoor beeld een voetbalpool", troost de (libe rale) Nieuwe Rotterdamse Courant, die overigens concludeert dat het kabinet- De Quay ook had kunnen struikelen over het defensiebeleid, de kinderbij slag (vooral, gezien de liberale opvat tingen, binnen het kabinet) en de wijze van belastingwetgeving. Los van het feitelijke struikelblok beziet de NRC de ontstane crisis daarom in haar algemene aspecten: „Het kabinet-De Quay leed aan een aantal zwakke punten, niet aan de politieke basis, maar aan de persoon lijke samenstelling toe te schrijven." Het blad vergelijkt de crisis van 1951 (het conflict Stikker-Oud) met de huidige crisis, waarbij de anti-revolutionaire bewindslieden door hun geestverwanten in de Kamer ten val zijn gebracht en concludeert: „Thans is het in feite we derom een minderheid die de brokken heeft gemaakt". Trouw (anti-revolutionair) wijdt zijn hoofdartikel vooral aan de directe oor zaak van de crisis: de kritiek op de wo ningbouw. Het blad constateert dat de regering de gesubsidieerde woningbouw aan banden wilde leggen, maar de wo ningbouw in de vrije sector ongestoord haar gang liet gaan. „Nu is liberalisatie van de woningbouw een groot goed, maar het is nog altijd zo dat om te voor zien in de woningnood van de minder draagkrachtigen, die liberalisatie geen baat kan brengen. Daarom is het so ciaal niet verantwoord om het systeem dat de regering toepast, te aanvaarden. Dat is de achtergrond van het conflict." 8» De Rotterdammer (chr. nationaal) lijkt de beste oplossing dat „het ontslag van dit kabinet doodgewoon zal worden ge weigerd. Een botsing nu en dan is niet erg; ook politiek is een zaak van en VE'NLO. De 23-jarige J. Stevens uit Auen is om het leven gekomen en de 22-jarige H. Peters uit Velden, is le vensgevaarlijk gewond bij een verkeers ongeluk in Duitsland. Dat gebeurd? gistermorgen in een felle sneeuwjacht op de autoweg Keulen -Stuttgart. S. en P. waren met een vrachtwagen met aanhanger met een lading eieren onderweg. In de buurt van Montabaur de chauffeur Peters was waarschijnlijk door de sneeuw verblind botste de wagen achterop een langzaam rijdende bestelwagen. Die werd tientallen meters voortge duwd. De botsing veroorzaakte een grote ravage. Daaruit werden de zwaar gewonde mannen bevrijd. S. stierf op weg naar het ziekenhuis te Montabaur. P. moest er dadelijk chirurgisch worden behandeld. Een van zijn benen moest worden afgezet. Van onze correspondent BONN. Gottlieb Muzikant (57), de machtige S.S.-vcTplcger in de voormalige concentratiekampen Mauthausen en Melk, verroerde gis teren geen vin toen de president van de rechtbank te Fulda hem 29 maal tot levenslang tuchthuis ver oordeelde. Op dezelfde wijze waar op hij tijdens het drie weken du rende proces kennis had genomen van de vreselijkste beschuldigingen over zijn optreden, incasseerde hij eergisteren de eis (35 maal levens lang) en tenslotte gisteren de uit spraak, die erop neer kwam dat hij nimmer meer vrij zal komen. De S.S.er Muzikant liep op de zie kenafdelingen van de kampen Maut hausen en Melk rond in een witte jas, als een arts. Maar zijn medische op leiding bestond uit een cursus „ver pleger" in het niet minder beruchte kamp Oranienburg. Het was in dit kamp dat hij bekend werd gemaakt met een methode om zieke gevange nen „snel en zonder veel pijn" te do den: namelijk met een injectienaald In 1942 heeft Muzikant, gewapend met een injectiespuit die gevuld was met vergif of met desinfecterende stoffen als carbol, tenminste 49 gevangenen vermoord. Verbeten, met boze. geen sprankje menselijkheid uitstralende ogen. heeft Muzikant alle hem ten laste gelegde moorden ontkend. De laatste zin Er was voor Muzikant evenwel geen ontkomen meer. De heksenmeester van Melk" zoals hij in dat kamp werd genoemd, werd door tientallen ex-ge vangenen gemakkelijk herkend. Speci aal buitenlandse artsen, die in de zie kenbarakken van Mauthausen en Melk moesten werken, wisten Muzi- kants geheugen op te frissen. Een Hongaarse arts zei: ,,De laatste zin van het rapport over door Muzikant behandelde zieke gevangenen moest op zijn bevel steeds luiden: ..Het lijk moet om hygiënische redenen worden verbrand." Men heeft Muzikant tenslotte slechts 29 moorden kunnen bewijzen, in wer kelijkheid. zo heeft de officier van jus titie in dit proces verklaard, heeft deze S.S.er na zijn arrestatie meer dan honderd moorden bekend, die hij later stuk voor stuk weer ontkende. Men weet nog niet of Muzikant in werkelijkheid niet schuldig moet wor den geacht aan nog veel meer mis daden. Hij kwelde, dat staat vast, zie ke gevangenen tot ze stierven. Hij sloot eens twintig gevangenen op in een hokje waarin maar een paar men sen konden staan en liet ze verhonge ren. Hij maakte van het concentratie kamp Melk een complete heksenketel en kreeg daardoor zijn bijnaam. En dat alles waarschijnlijk alleen omdat Gottlieb Muzikant niet los kon komen van zijn armoedig verleden. Hij kwam uit een zeer arm gezin en werd tenslotte heer en meester over het leven van honderden anderen leven dat hij op beestachtige wijze meende te moeten uitroeien. AMSTERDAM (ANP) De Raad voor de scheepvaart heeft gisteren de ramp met de kustvaarder Bermuda behandeld. Op 20 januari is dit nog geen 199 brt. metende schip, toen de Gele Zee het in een zware storm in de richting van de Nieuwe Waterweg sleepte, gekapseisd, waardoor alle vijf opvarenden om het leven kwamen. De kapitein van de Gele Zee, de heer M. van Rijswijk uit Schiedam, sprak zijn grote bewondering uit voor de jeug dige bemanningsleden van de Bermu da, die op voortreffelijke wijze hadden meegewerkt om het schip vast te ma ken. In overleg met de kapitein van de Bermuda had kapitein Van Rijswijk aanvankelijk het in nood verkerende schip in de richting van de zee ge sleept. Toen het tij gunstig werd had hij het schip rond gebracht om te trach ten het binnen te brengen. Voor de Waterweg was de bolder op de Bermuda uit het dek getrokken. Na dat het schip opnieuw was vastgemaakt, voer het prachtig achter de Gele Zee, totdat het plotseling kapseisde. Naar de mening van de hoofdinspec teur van de scheepvaart, de heer J. Metz, moet de zware storm als voor naamste oorzaak van deze scheeps ramp worden gezien. De heer Metz con cludeerde dat er water in het ruim moet hebben gestaan, want de Bermuda had ongeveer twintig graden slagzij ge maakt. Als mogelijke inlaat voor dit water noemde de heer Metz de voor- luchtkoker. De heer Metz wilde uit deze scheeps ramp de lering trekken, dat in een dergelijk geval met een klein schip moet worden getracht zo lang mogelijk op zee te blijven. „Als men dan per se toch rond zou moeten gaan, dan zou het schip moeten worden verlaten." De raad fcal zijn mening schriftelijk bekend maken. door mensen Op eeiï crisis behoeft het niet uit te lopen. Nu zij er niette min is, herleide men haar tot misverstan den die verdienen uit de wereld te wor den geholpen." „Een zwarte dag voor het cabaret in Nederland", vindt Het Vrije Volk (so cialistisch), omdat „een voortdurend spuitende fontein van komische situaties heeft opgehouden te werken". Het blad schrijft: „Met geen mogelijkheid valt te concluderen hoe deze crisis zal worden opgelost." Een reconstructie van het ka binet-De Quay zal volgens Het Vrije Volk heel moeilijk zijn, „want het kabi net is gevallen omdat het te onsociaal was." Ook vindt het blad dat het te veel ministers telde, „die niet voor hun taak berekend waren". Wat de verantwoordelijkheid betreft gelooft De Volkskrant (katholiek), dat minister Van Aartsen „toen er nog wat te redden viel, zich onvoldoende moeite gaf om de zo terecht bezwaarde Kamer tot het uiterste tegemoet te komen." Zijn verweer klonk niet overtuigend, vindt het blad, dat overigens constateert: „Zo lang er geen uitzicht is op een nieuw kabinet kan zeker nog niet worden ge zegd, dat er dan voor de woningbouw wel meer stenen zullen worden aange dragen". „Boontje en loontje," heet het hoofd artikel van het (socialistische) Parool, dat de hoofdoorzaak van de crisis zoekt „in de voorgeschiedenis van haar ont staan". Het Parool gelooft niet in een reconstructie van het kabinet: „Het landsbelang zou in deze omstandigheden het beste worden gediend door een in grijpend gereconstrueerd kabinet onder andere leiding." Het Vaderland (liberaal) acht de cri sis „ergerlijk": „Het kan de Nederlandse politici blijkbaar niets schelen, ondanks alle mooie woorden, wat er rondom hen in ons land en de wereld gebeurt". to De TijdDe Maasbode (katholiek) be treurt de crisis, „want wat ook de zwak ke plekjes waren in dit kabinet: wij waren op de goede weg en ons volk kon, naar het voorbeeld van een Engelse ver kiezingsleuze, zeggen: het is ons nog nooit zo goed gegaan". Beerman nu nog met zijn aangekondigde ontwerp-noodwet voor de voetbaltoto zal komen. Hier herhaalt zich vrij nauw keurig de geschiedenis van 1958, toen een regeling voor de toto eveneens door een kabinetscrisis werd „overvallen". De toenmalige interim-minister hield de toto met vergunningen onder de oude loterij- wet aan het draaien; het lijkt waarschijn lijk dat minister Beerman dat ook zal doen. Zijn opvolger mag dan de zaken verder regelen. Bij deze minister berust ook groten deels het klemmende probleem der spijt optanten. dat door de kabinetscrisis weer verder van een bevredigende oplossing af is komen te staan. De bewindsman heeft aangekondigd een adviescommissie in te zullen stellen ter beoordeling van de visumaanyragén. Maar veel zin heeft zo'n commissie niet, als de minister demissionair is. Voorts wordt op dit departement de tot standkoming van de wet tot verplichte w.a.-verzekering voor motorrijtuigen op nieuw met vertraging bedreigd. Het. wetsontwerp had één der komen de weken moeten verschijnen. Oorlog en marine In de ijskast gaan hier de plannen voor de vernieuwing van de luchtmacht, die trou wens toch al grondig herzien moesten worden wegens de tegenvallende hulp van Amerika in het Starfighterproject. Minister ir. S. H. Visser mag er ook de plannen voor de diensttijdverkorting bij leggen, zo die er al niet lagen. Onderwijs, kunsten en weten schappen Bij de naam mr. J. M. L. Th. Cals denkt men haast automatisch aan de mammoetwet, de gehele regeling van het voortgezet onderwijs. Zijn wetsontwerp loopt acuut gevaar: het is beslist geen onderwerp om door een demissionaire re gering te worden afgehandeld. De me morie van antwoord zou dezer dagen verschijnen. Op het departement zal ook de nota tot uitbreiding en spreiding van het ho ger onderwijs bewaard moeten worden voor de volgende bewindsman. Deze nota is vrijwel gereed. De ijskast van o., k. en w., zo stellen wij ons voor, zal zeker ook wel een diep vriesafdeling bezitten. Daarin gaat aller eerst de nota over de commerciële t.v., met een zucht (van verlichting) van staatsscretaris Scholten. De wijziging van de omroepwet kan er nog net bij. Sociale zaken Hier bergt minister mr. dr. Cb. J. M. A. van Rooy in de eerste plaats het ont werp voor een nieuwe loonwet op, dat geheel gereed is. Voor zijn opvolger be stemd is ook de algehele herziening van de drankwet, die overigens nog dateert uit de periode toen de heer Suurhoff mi nister van sociale zaken was. Verkeer en waterstaat De Amsterdamse IJtunnel blijft een pa pieren plan, dat minister H. A. Korthals, wellicht zonder veel spijt, straks aan zijn opvolger kan overgeven. De wet bijdragenregeling Deltawerken is nog steeds niet tot stand gekomen. Juist in verband met de door deze mi nister gevraagde bijdragen van de pro vincies Friesland en Groningen voor de afsluiting van de Lauwerszee, is dat een grote leemte. Zo zeer zelfs, dat het Lau- werszeeproject er gevaar door loopt. Dit lijstje is uiteraard verre van vol ledig. Het geeft slechts een indruk van de vele onderwerpen van groot algemeen belang, die door een kabinetscrisis naar een later tijdstip worden verschoven. DJAKARTA ('Reuter). Amerika zal Indonesië 72,7 miljoen dollar verstrek ken (deels als lening, deels als schen king) voor produktie- en distributiepro jecten op het gébied van de voedsel voorziening. Het geld verkregen uit de verkoop in Indonesië van Amerikaan se landbouwoverschotten zal in de komende drie jaar aan Indonesië wor den afgedragen. De overeenkomst tussen beide landen is gisteren in Djakarta getekend. Ook met Rusland heeft Indonesië een over eenkomst getekend. De Russen zullen in Tjilatjap een superfosfaatfabriek bou wen met een produktie van honderddui zend ton per jaar. De 75-jarige J. Grelling uit Gieten is bij het oversteken in zijn woonplaats onder een auto gekomen en dodelijk verongelukt. De K.L.M. zal van 17 januari af de hoofdstad van Nigerië, Lagos, in haar wekelijkse dienst Amsterdam-Accra op nemen. De Hamburgse Senaat f gemeenteraad) heeft de socialist dr. Nevermann tot burgemeester gekozen. Nevermann, die 58 jaar oud is, volgt zijn partijgenoot Max Brauer op. Van onze correspondent MOSKOU. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, opende vrijdag ochtend in de vergadering van de Opperste Sowjet het debat over de buitenlandse politiek met een be toog van twee en een half uur. Aan vankelijk zou het Sowjetparlement de begroting en het jaarplan voor 1961 hebben behandeld. De aan kondiging dat ook de internationale situatie aan de orde zou komen deed de veronderstelling rijzen, dat een belangrijke verklaring te wachten stond. Deze verwachting is niet ge heel in vervulling gegaan, deels ook omdat premier Kroesjtsjef niet zelf heeft gesproken, maar zijn minister van buitenlandse zaken als woord voerder heeft laten optreden. In zijn toespraak, die herhaalde ma len bij het noemen van de naam Kroesjtsjef met luid applaus werd on derbroken, legde Gromiko de nadruk op de ontwapeningskwestie, die, zo zei hij, de voortdurende aandacht van de regering had. Hij herhaalde de eerder gedane, enigszins tegenstrijdige toezeg ging van Kroesjtsjef, dat de Sowjet- unie iedere vorm van internationale wapencontrole aanvaardde, mits het De 78-,jarige weduwe G. M. Roos Quast uit Schiedam is in haar woon plaats bij het oversteken onder een zand- auto gelopen en dodelijk gewond. In Zuid-Rhodesia zal met ingang van 1 januari bij benoemingen in openbare ambten niet meer worden gelet op ras of huidskleur doch uitsluitend op be kwaamheden. De zestienjarige zoon van schipper Van der W. uit Rotterdam is bij Zelzate (België) van de alk van zijn vader in het kanaal Terneuzen-Gent gevallen en ver dronken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De Belgische stakingen maken regelmatig reizigersverkeer per spoor door België voorlopig nog on mogelijk. De Nederlandse spoorwegen hebben de moeilijkheden opgelost met pendeldiensten per bus van Roosendaal naar Noord-Frankrijk; deze diensten zijn gisteren begonnen. Het vervoer van reizigers naar Zwit serland en Zuid-Duitsland in deze dagen is het record-aantal van 4500 wintersportliefhebbers uit Nederland ver trokken gaat zo veel mogelijk om België heen. Vóór het vertrek van een D-trein worden steeds informaties inge wonnen over eventuele onregelmatig heden. Als die er zijn zullen de treinen het traject nemen door het Moezeldal, Koblenz, Trier of Karlsruhe, Straatsburg. Door de spoorwegstaking in België kan de brief- en pakketpost voor de bestem mingen België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal, Algerije, Marokko en Tunesië aan vertraging onderhevig zijn. De staking in België beïnvloedt het scheepvaartverkeer in de haven van Rotterdam op ongekende wijze. Normaal lopen dagelijks zeventig tot tachtig schepen de Nieuwe "Waterweg binnen. Donderdag en vrijdag werden per dag meer dan honderdtwintig schepen geno teerd. Daarbij zijn veel kustvaarders die de feestdagen binnenslands willen door brengen; het is echter buiten kijf dat naar Rotterdam ook veel schepen komen die eigenlijk Antwerpen moesten aan lopen. Van de loodsen wordt veel gevergd. Verscheidene werden van hun vrije torn teruggeroepen om de onafgebroken stroom van schepen te helpen verwerken. Niettemin liggen toch voortdurend on geveer tien schepen voor de Waterweg te wachten op een loods. Op de rede van Vlissingen wordt de drukte wat minder. Gisteravond lagen er ongeveer tien schepen voor anker. Enkele schepen zijn naar Vlissingen gegaan. Een schip lost er met de bedoe ling dat de lading over de weg naar Antwerpen wordt gebracht, een ander schip kreeg er Antwerpse lading die met lichters was aangevoerd. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De schorsing van de drie leden van de rijkspolitie te Game ren, (de hele bezetting van die groep) is omgezet in buitengewoon verlof. Hun is gisteren op het districtsbureau van de rijkspolitie te Nijmegen meegedeeld, dat zij zullen worden overgeplaatst en ge degradeerd. Aanleiding tot deze krasse maatregel was een incident om een flesje limonade tijdens een motorcross, die in juli te Gameren werd gehouden. De wacht meester van de groep Gameren had om standers in de jurytent laten vragen of er voor hem misschien ook een flesje limonade was. De man, die dienst deed in de gloeiende zon, had dorst gekregen. Die vraag wekte de ergernis van zijn groepscommandant, die zich in de jury- tent bevond. Er ontstond een conflict tussen de adjudant-groepscommandant en de wachtmeester, dat enkele dagen later zijn hoogtepunt bereikte toen de wacht- DEN HAAG. Voor die brandkast- kraak heb ik ten onrechte vier maan den in voorarrest gezeten. Dat moesten we nu maar verdisconteren. Met deze argumenten probeerde de 36-jarige bankwerker W. J. L. uit Den Haag het Haagse gerechtshof te ver murwen. De rechtbank had hem voor vijf inbraken twee jaar gevangenisstraf opgelegd. Dat was volgens hem te veel. Ook al omdat hij kort geleden vier maanden in voorarrest had gezeten we gens het forceren van een brandkast. Daarvoor was hij later vrijgesproken. Het hof was echter ongevoelig voor L.'s smeekbeden. De straf bleef twee jaar. Alleen werd een groter deel van het voorarrest (voor de vijf inbraken) afgetrokken. meester zijn superieur de deur wees. Tijdens het onderzoek dat daarop volg de, werd eerst de adjudant op nonactief gezet en daarna de wachtmeester en de opperwachtmeester-postcom mandant, die tijdens het flesjes-incident helemaal niet in Gameren was geweest. Hij was toen gedetacheerd in Valkenburg. Niettemin werd het dienstig geacht de hele politie sterkte van Gameren op nonactief te zetten. Vroeq;er al Rijksrecherche, officier van justitie en riiksöolitie stelden een onderzoek in. Strafbare feiten werden niet vastgesteld. Het onderzoek werd eind september reeds gesloten, maar de schorsing duurde tot gisteren. Bij het disciplinare onderzoek door de rijkspolitie kwamen feiten aan het licht van ruim een jaar geleden, waaruit bleek, dat het in de groep-Gameren al geruime tijd niet boterde. Er zouden intern dingen zijn voorgevallen, die strikt genomen in strijd waTen met de dienst voorschriften. Het flesje limonade dat de explosie veroorzaakte speelde allang geen rol meer. Op grond van het vroeger voor gevallene is thans besloten de drie politiemannen van Gameren in' een lagere rang naar elders over te plaatsen. Intussen was er al die maanden nogal wat onrust m de Bommelerwaard, waar het ontwapenen en buiten functie stellen van een hele groep heel wat opschudding heeft veroorzaakt. Het gevolg van een en ander is, dat zeven man van de groen reserve-rljks- politie te Gameren, vrijwilligers voor hulpdienst, gezamenlijk hun ontslag heb ben ingediend. Daarmee kozen zij partij voor de opperwachtmeester-postcommandant, die werd geschorst hoewel hij in Valkenburg was toen het incident zich in Gameren voordeed. Deze opperwachtmeester was de instructeur van liet korps der reserve- politie. Westen op zijn beurt het Russische plan voor algehele ontwapening zou overnemen. „Het Westen is in feite tegen ont wapening", zo zei Gromiko die ver volgens de recente N.A.V.O.-bespre- kingen te Parijs als een typisch voor beeld van vreedzame woorden en krijgslustige daden citeerde. „AANFLUITING" Controle door vijftien landen de landen van de Navo op het gebruik van atoomwapens kwam volgens hem neer op een aanfluiting van de soeve reine rechten van de lid-staten, omdat het er niet naar uitzag, dat de 'tussen komst van nationale regeringen tech nisch mogelijk zou zijn. Van belang was de betrekkelijk mil de wijze waarop Gromiko zich over de verhouding tot de Verenigde Staten uitliet. Hij begon de schuld voor de slechte betrekkingen tussen de beide landen te schuiven op de regering- Eisenhower-Nixon, die het veelbelo vend bezoek van premier Kroesjtsjef aan de Verenigde Staten in het najaar van 1959 door hun volgens hem on verantwoord gedrag inzake de U-2 op niets had doen uitlopen. Omtrent de nieuwe regering echter koesteren velen grote verwachtingen, en in talloze landen hoopte men op een terugkeer „naar het pad van de grote F. D. Roosevelt". Gromiko zei met nadruk: „Ik ben ge machtigd te verklaren, dat bij de Rus sische regering volledige bereidheid bestaat om op alle punten verbe tering van de Russisch-Amerikaanse betrekkingen te bevorderen". NEDERLAND Ons land kwam ter sprake in verband met de voornemens van de Westduit.se iegerleiding in het buitenland leger plaatsen te bouwen voor de Duitse troepen. In Nederland en Italië was men volgens Gromiko reeds bezig. België en Engeland zouden spoedig volgen. Merkwaardigerwijs werden de be trekkingen met Zuidslavië goed ge noemd. Beide landen hadden immers over de voornaamste internationale pro blemen gelijke opvattingen. De om standigheid dat Gromiko hier de be trekkingen tussen de regeringen en niet tussen de communistische partijen op het oog had verklaart slechts ten dele dat verwijzing naar „de verraders van het Marxisme", zoals de Zuidsla- vische partijleiders nog onlangs in het communistisch handvest van november werden genoemd, achterwege kon blij ven. Wel werpt het een licht op de mogelijkheden, die een behendig lezer van deze beginselverklaring ter be schikking staan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De vliegtuigen op de Karei Doorman zullen over binnen- wateren naar het vliegveld Valken burg bij Leiden worden gebracht. Toen het vliegdekschip Nederland na derde, was het de bedoeling dat de toestellen op de laatste twee dagen van liet schip naar Valkenburg zou den vliegen. De mist heeft dat ver- hina'erd. Na 3 januari zullen de vliegtuigen op lichters worden gezet en via Gou da naar Katwijk worden gevaren. Van daar gaat het verder over de weg naar het vliegveld Valkenburg. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 10