ALGEMENE CHAOS BEDREIGT BELGIË Grote invloed van communisten Sanovite HAAST MET VORMING NIEUW KABINET zoete~kerst voor politie VERZOEK VAN EICHMANN Aannemer lijdt grote schade NS ondervinden last van staking SOCIALISTISCHE PARTIJ ADVISEERT „JA" Politieke kringen verwachten Gelijk loon voor vrouwen bij Staatsmijnen bovengronds Voor referendum op 8 januari Fransen onderscheppen Libanees vliegtuig vol oorlogstuig KERSTFEEST OP PALEIS MET PRINSESJE ALS ACTRICE Woelige Kerstdagen in het verschiet Pag. 7 Mijnen en havens Bespreken Auto sleurt man uit werkput Tevredenheid betuigd aan moedige sergeant Herrie Goes gaat na of op oud college kan worden teruggevorderd NIEUWE STAKING IN OSS VERLIEP Winkelsluiting in België verplicht BEPERKT NIEUWE REGERING IN SAOEDISCH ARABIË NA ACHT JAAR VOORBEREIDING MEER STRAF VOOR WURGING Dodelijk ongeluk in haven YEHUDI MENUHIN IN ZIEKENHUIS Rijkspolitieman berecht wegens diefstal Vragen over verdwenen vliegtuig van Doorman VOORZITTER KVP VOOR DE RADIO Vrijdag 23 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze correspondent BRUSSEL.De stakingsbeweging heeft zich donderdag opnieuw uitge breid en in grote delen van België rijden geen treinen meer. In de Waalse mijnen is men begonnen het werk neer te leggen en in ver scheidene grote steden van Wallonië heeft het personeel van de posterijen de indruk gevestigd, dat het ook in staking gaat. In de gas- en elektriciteitsbedrijven, waarin gisteren al sporadische stakingen werden opgemerkt, zou na de Kerstdagen de actie algemeen worden. Nu de staking van het overheidspersoneel in dienst van gemeenten en provincies in om vang aanzienlijk is afgenomen, wordt een actie van het overheidspersoneel in het algemeen, dus ook van het personeel in staatsdienst aangekondigd. Op het station Brussel-Noord was het rustig en bijna normaal, doch op het station Brussel-Zuid, vanwaar de ver bindingen met het zuiden des lands uitgaan, heeft men gisterochtend de grootste moeite gehad om een vijftien treinen, die de bestuurders woensdag avond onverhoeds hadden laten staan, weg te werken om de spoorbanen vrij te maken. In Wallonië zijn vrijwel alle grote stations gesloten gebleven. In het noorden des lands rijden wel treinen maar met ernstige vertraging. In de richtingen Luik, Namen, Ber gen en Doornik komen de treinen uit Brussel maar halverwege en de ver warring op het Waalse spoorwegnet is zo groot, dat toen gistermiddag op het station Bergen eindelijk kans gezien was een trein te vormen met bestem ming naar Brussel, er zich bij het vertrek maar één reiziger aanbood. In Antwerpen was de toestand gis teren onveranderd. Zee- en binnen schepen blijven in de havens geblok keerd. In Charleroi, waar de staking woensdag al vrijwel algemeen was, heeft nu het P.T.T.-personeel het werk neergelegd. De grote magazijnen zijn gesloten, evenals in Luik, waar veel metaalbewerkers al in staking waren gegaan, voordat de vakbonden opdracht gaven het werk neer te leggen. Alsof de toestand van de Belgische kolenmij nen nog niet moeilijk genoeg is, hebben de linkse organisaties van mijnwerkers JERUZALEM (Reuter) Adolf Eich- mann, de voormalige nari-leider die in maart in Israël zal moeten terecht staan als verantwoordelijk voor het ver moorden van zes miljoen joden, heeft Israël formeel verzocht om zijn verde diging te wiUen betalen. Eichmanns ver dediger. de Westd'uitse jurist dr. Serva- tius, vroeg Israël om een bijdrage van 20.000 dollar, welk verzoek thans door de Israëlische regering overwogen wordt. ook een stakingsparool uitgegeven, dat donderdagochtend in de bekkens van het centrum en van Charleroi meteen werd opgevolgd. Hoewel de leiders van de linkse vak beweging triomfantelijke kreten slaken, is duidelijk dat de stakingsactie hun geheel uit de hand is gelopen. Zij kun nen niets anders doen dan de voort varende elementen, die dikwijls door communisten worden opgestookt, achteraf dekken. In het bijzonder in Luik maken de socialistische leiders zich ongerust over de invloed, die communistische agenten op de arbei dersmassa blijken te hebben. In alle provincies zijn besprekingen aan de gang om te bereiken, dat wan neer de staking in gas- en elektrici teitsbedrijven doorgaat, er tenminste voor gezorgd wordt, dat in de meest belangrijke behoeften wordt voorzien. De enige verbetering die gisteren viel te noteren had betrekking op de sta king van de socialistische georgani seerde gemeenteonderwijzers. Waarom Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De 49-jarige opper man H. J. Hermann uit Rotterdam is gistermiddag, toen hij aan het werk was in een putje in de Keileweg te Rotter dam, aangereden door een vrachtauto en ernstig gewond. Vóór het werkputje was een bord met een pijl geplaatst. De bestuurder van de vrachtauto, die met grote snelheid reed, had dat bord niet gezien en reed over de put heen. De opperman bleef onder aan de auto hangen en werd meegesleurd. Hij kreeg zware verwondingen aan beide benen en een slagaderlijke bloeding. Zijn toestand is zorgwekkend. Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN Voor het voorkomen van een ontploffing heeft de dertigja rige sergeant P. J. Francissen uit Meerveldhoven op de vliegbasis Eind hoven een tevredenheidsbetuiging ge» kregen. De commandant van het com mando tactische luchtstrijdkrachten, commodore A. L. Cox, reikte die voor het front van de troep uit. De sergeant had 22 november op de vliegbasis voorkomen, dat een mobiele fabriek van vloeibare zuurstof in de lucht was gevlogen. Er was een as van het vliegwiel van de dieselmotor ge broken. waardoor de kans was ont staan dat de olie in aanraking zou ko men met de vloeibare zuurstof. Dat zou een grote ontploffing hebben veroor zaakt. MISPLAATST VERTROUWEN Van onze correspondent MAASTRICHT. Een Maastrichtse aannemer lijdt een schade van zeven tigduizend gulden doordat de raad van Maastricht een voorstel van B. en W. heeft verworpen om op het Koningsplein een elf verdiepingen hoog flatgebouw te bouwen. De aannemer had al een schut ting rondom het bouwterrein geplaatst en hij was al begonnen met het graaf werk voor de funderingen in het vertrou wen dat het voorstel zou worden goed gekeurd. De directeur en de leraren van de rooms-katholieke h.b.s. hadden onlangs geprotesteerd tegen de bouw van het flatgebouw. Zij vreesden dat het nieuwe schoolgebouw, dat ook aan het Konings plein zal verrijzen, hinder van het ge bouw zou ondervinden. De gemeente Maastricht verspeelt met de houding van de raad nu 129 wonin gen. waarvan de financiering al gere geld was. Andere gemeentebesturen in Limburg hebben de aannemer al ge vraagd het flatgebouw in hun plaats te bouwen. zou men blijven staken als het toch kerstvakantie wordt? In de hoofdstad heeft men zich op alle eventualiteiten voorbereid en zwaar bewapende politieagenten en marechaussee betrokken gisteren de wacht bij het parlementsgebouw. In Kamer en Senaat hebben socialisten geïnterpelleerd over de stakingen. Alle interpellanten beweerden, dat de be lastingverhogingen, die het gevolg zijn van goedkeuring van de saneringswet, op de rug van de kleine man neer komen. Zij bleven in gebreke dit te bewijzen. Zij verzuimden ook de aan dacht erop te vestigen, dat wanneer dit het geval zou zijn, de arbeiders het best gewapend zijn tegen de gevolgen van de stijging van de indirecte be lastingen toeneming van de levens duurte aangezien de hoogte van de arbeiderslonen afhankelijk is van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen. De interpellaties verliepen overigens vrij rustig. In de Kamer kwam de herrie eerst toen moest worden ge stemd over moties van vertrouwen, die een niets nieuws opleverend debat over Congo besloten. Er zat voor de voorzitter niets anders op dan de ver gadering voor anderhalf uur te schor sen. Daarna brak de herrie opnieuw uit, toen de regeringsmeerderheid besloot volgende week niet te vergaderen en het debat eerst na 3 januari voort te zetten. De socialisten wilden geen kerstvakantie, maar voortzetting van het debat over de saneringswet. Zolang over die wet geen beslissing is gevallen, zeiden zij, duurt de agitatie onverminderd voort. Eigen nieuwsdienst GOES B. en W. van Goes zullen nagaan of het salaris van de hoofd commies ter secretarie de heer D. A. Huysse, dat geruime tijd was betaald uit de bedragen die door de „verschrij vingen" beschikbaar waren gekomen, kan worden teruggevorderd op het oude college van B. en W. De raad van Goes besloot woensdag avond met tien tegen drie stemmen de heer Huysse te ontslaan, omdat volgens B. en W. aan zijn functie geen behoefte bestaat. Voorlopig zal het salaris van de hoofdcommies op de begrotingen van 1959, I960 en 1961 worden geplaatst, zo besloot de raad. Met het wachtgeld dat nog zal moeten worden betaald, bedraagt dat een ton, aldus de waarnemend bur gemeester van Goes, dr. Nooteboom. Na buitengewoon lange discussies, ging de raad zo akkoord met de voor stellen van B. en W. over de ver trouwenscrisis. De raad was het met het college eens dat een administratief onder zoek moet worden ingesteld naar het werk van de ambtenaren waarover was geklaagd. Dat zou echter niet moeten ge beuren voordat het resultaat van het onderzoek van de rechter-commissaris bekend is. Vijftig Perzen zijn om het leven ge komen door een hevige brand op een motorboot die op weg was naar Koe weit aan de Perzische Golf. Een Japans schip zag kans drie drenkelingen te red den. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het luchtverkeer, de scheepvaart en de treindiensten in Nederland ondervinden de in vloed van de stakingen in België. De Nederlandse spoorwegen in het bijzonder ondervonden nogal wat last omdat vooral op de Zuidbel- gische stations ten zuiden van de lijn Moeskroen-Brussel-Luik druk wordt gestaakt. Het reizigersverkeer in Zuid-België is zeer onregelmatig; alleen in Leuven schijnen de spoormannen nog te wer ken. De Beneluxtrein die ieder uur uit Amsterdam naar Antwerpen rijdt en iedere twee uur naar Brussel, rijdt nog steeds, zij het met vertragingen van soms twintig minuten. Groter zijn de moeilijkheden met de D- en TEE-rteinen door België. De treinen naar Parijs zullen vandaag zo wordt verwacht niet verder komen dan Roosendaal, waar de rei zigers moeten overstappen in autobus sen die naar stations in Noord-Frank rijk rijden. Het goederenvervoer is ge stagneerd. Zover de N.S. hebben kun nen nagaan zijn wagons met vee en aan bederf onderhevige goederen niet door de staking getroffen. Reizigers voor de TEE (Edelweiss) naar Zwitserland wordt aangeraden via Duitsland te reizen; de Edelweiss rijdt door België en Luxemburg. K.L.M. Veel reizigers, die van Brussel naar Pa rijs willen, verkiezen het vliegtuig. Dat heeft men zelfs op Schiphol on dervonden. Daar komen reizigers uit Brussel aan, die overstappen op het toestel naar Parijs omdat blijkbaar de vliegtuigen van Brussel naar Parijs voorlopig zijn volgeboekt. De K.L.M. verwacht geen hinder van de staking; de maatschappij heeft op de Brusselse luchthaven voldoende eigen personeel. In de Rotterdamse haven is het drukker dan gewoonlijk. In hoeverre dat ver band houdt met de staking in de ha ven van Antwerpen, is moeilijk te zeg gen. Het loopt tegen Kerstmis en de meeste gezagvoerders zorgen voor de feestdagen binnen te zijn. In de Rotterdamse haven wordt met het lossen van schepen met oorspronkelijk voor Antwerpen bedoelde lading enige reserve in acht genomen. De vakbon den hebben inzake het wel of niet lossen evenwel nog geen standpunt ingenomen. In de Vlissingse haven heerst ongeken de drukte. Enkele grote schepen zijn er al binnengelopen om te laden, te lossen of te bunkeren; de gezagvoer ders van andere schepen onderzoeken die mogelijkheid nog. Op de rede van Vlissingen zijn een kleine veertig schepen voor anker ge- gaan in afwachting van het einde van de staking. Enkele kleinere schepen zijn de haven van Terneuzen binnen gelopen. Van onze correspondent OSS. Een wilde staking van in hoofdzaak leerling-wevers, in totaal on geveer 66 man, bij de Desseaux Tapijt- fabrieken in Oss is donderdagmiddag om half twee geëindigd. De directie bleef toen bij haar eis dat eerst ge werkt en dan onderhandeld kon worden. Toen besloten de stakers toch aan het werk te gaan. De onrust begon maandagavond, toen de jonge wevers zich in de kantine ver zamelden om een loonsverhoging van vijftien gulden per week te eisen. Ze zeiden dit bedrag ook elders te kunnen verdienen, maar dinsdagmiddag be streed de directie dat. Toen vroegen de wevers de lonen op te trekken tot het peil van de spinne rij. De directie wilde dat wel in studie nemen, maar de wevers wilden direct resultaat zien en weigerden het werk te hervatten. In de loop van woensdag kwam toen de eis om de stakingsuren uit te betalen, wat de directie weigerde. Advertentie Advertentie (nog méér mogelijkheden) Nu voorzien van een „Sandwich-lijn". Attractief voor gevarieerde schotels, hartige hapjes, hors d'oeuvres enz. Oók zoutarm, overal 'Verkrijgbaar,; BRUSSEL (ANP) Ook België zal eindelijk een verplichte winkelsluiting kennen. Met ingang van 1 januari zijn de winkeliers wettelijk verplicht hun za ken 24 uur per week te sluiten, waarbij zij echter de verplichte rustdag zelf zul len mogen kiezen. Deze vrije keus is bedoeld „om alle oneerlijke concurren tie en het risico van klantenverlies uit te sluiten". Van onze correspondent PARIJS. De laatste van de grote politieke partijen, die haar standpunt inzake het referendum nog niet had be paald, de S.F.I.O. (de socialis ten) heeft in het buitengewone congres, dat gisteren eindigde, met een meerderheid van twee derde besloten haar leden te ad viseren met „ja" te antwoorden. Hoewel deze uitspraak werd ver wacht, heeft het oud-minister Guy Mollet veel moeite gekost de leden te overtuigen. „Als wij met „neen" antwoorden", argumenteerde hij, „dan spelen wij rechtstreeks in de kaart van de ultra's en de activisten; onthouden wij ons van stemming, dan distantiëren wij ons van de verantwoordelijkheid, die wij te dragen hebben en dan doen wij wat de Algerijnse nationalistische regering (F.L.N.) zo graag van ons zou zien. Plet enige wat ons overblijft is „ja" te zeggen, maar een „ja", dat zich uitslui tend beperkt tot de Algerijnse politiek en niet tot de andere politieke pro blemen van dit land. Op dat gebied zouden wij welhaast overal „neen" moeten laten horen." Hiermee hebben alle partijen hun standpunt bepaald. Met „ja" zullen de UNR (Gaullisten), de MRP (gematigd rechtsen), republikeinse socialisten, de UDT (linkse Gaullisten) en de S.F.I.O. (socialisten) antwoorden. Een definitief „neen" zouden de „Nationale hergroe pering" (ultra-rechtse partij van Soustelle), het Republikeins centrum (eveneens ultra-rechts onder leiding van de heer Morice), de radicaal-socia listen (scherp links), de PSU (ultra links) en de communisten laten horen. De Onafhankelijke en boerenpartij laat haar kiezers vrij. 53—47 Zouden alle kiezers het advies van de partijleiding opvolgen, dan zou volgens de cijfers van de laatste ver kiezingen het „ja" winnen met 53 tegen 47 pet. Maar volgens de laatste peiling, die een van de nationale Franse dagbladen onmiddellijk na de rede van de Gaulle heeft gedaan onder ongeveer 10.000 personen, aarzelt nog ongeveer 21,5 pet. van de Franse bevolking. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Vanmiddag om een uur zal prof. dr. De Quay het ontslag van het gehele kabinet aan de Koningin gaan aanbieden. De verwachting bestond gisteravond reeds dat de Koningin daarna haast zal maken met het inwinnen van de gebruikelijke adviezen, nl. die van de vice-president van de Raad van State, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer en dat ver moedelijk ook nog voor Kerstmis de fractieleiders zullen worden verzocht hun advies uit te brengen. Heden ochtend zullen de bewindslieden nog samenkomen voor een bespreking. Het aftreden van het kabinet-De Quay, waarover gisteravond in de Tweede Kamer meteen al met zeer gemengde gevoelens werd gesproken, zal een ernstige stagnatie veroorzaken in 's lands bestuur. Het kabinet zal van de Koningin -het verzoek ontvangen om de lopende zaken af te doen, maar het is zeer de vraag of daaronder bijv. ook de belastingontwerpen vallen, die op de agenda van de Eerste Kamer staan voor volgende week dinsdag. Deze zijn zo nauw verbonden met het gehele conjunctuurbeleid en dus van een zodanige politieke aard, dat het niet waarschijnlijk is dat een demis sionaire minister van financiën deze voorstellen nog zal verdedigen. Daar mee is dit hele plan op de helling ge komen. Voorts liggen er nog verscheidene belangrijke begrotingen, zoals die van onderwijs, verkeer en waterstaat en defensie. De vergaderingen van de Tweede Kamer in begin januari zijn voorlopig afgelast. Daarmee krijgt de Kamer meteen een onverwacht kerstreces, zij het dan op hoogst ongebruikelijke ma nier. Voordat de afgevaardigden gister avond na afloop van de vergadering naar hun haardsteden vertrokken om daar Kerstmis te vieren, bleven zij nog even in groepjes bijeen om de si tuatie te bespreken. Omtrent de ver wachtingen betreffende het aanwijzen van een informateur of een formateur voor een nieuw te vormen kabinet kon men vrij algemeen de opvatting vernemen dat het voor de hand lag dat een antirevolutionair en dan met name dr. Bruins Slot als voorzitter van de a.r.-fractie voor deze taak in aanmerking komt. Ook werd de mening geuit dat de afwezigheid van prof. Romme, die wegens ziekte reeds geruime tijd poli- Feisal afgezet? LONDEN (Reuter). Koning Saoed van Saoedisch Arabië, die zijn broer Feisal is opgevolgd als premier, heeft de samenstelling van een nieuwe regering bekend gemaakt. Volgens rei zigers die uit Saoedisch Arabië in Kairo zijn aangekomen, zou Feisal niet zijn afgetreden, maar zijn afgezet. De nieuwe regering telt tien minis ters. Feisal zou spoedig naar Europa gaan voor een medische behandeling en onderweg Kaïro aandoen. Van onze correspondent ROERMOND. Het bovengronds mijnbedrijf is de eerste bedrijfstak in Nederland die de gelijkwaardig heid van man en vrouw, voor wat betreft de beloning, in een veror dening heeft vastgelegd. Deze ge lijkwaardigheid is een van de be langrijkste onderdelen van de nieu we Ioonverordening voor de mijn industrie, die op 1 januari van kracht wordt. Het systeem van de werkklassifica- tie ligt aan de nieuwe loonregeling ten grondslag. Van werkgevers- en werknemerszijde is hiervoor in de af gelopen jaren een groot aantal boven grondse functies geanalyseerd en met klassificatiepunten gewaaraëerd. Het loonsysteem is vereenvoudigd. De va riabele functieionen zijn afgeschaft en de drie procent prestatiepremie is op genomen in het loon. Tijdens een openbare vergadering heeft de Mijnindustrieraad gistermid dag de nieuwe ioonverordening goed gekeurd. Er rest nu nog de goedkeu ring van de ministers van economi sche zaken en sociale zaken. Bij dé nieuwe loonregeling blijkt dat drie kwart van de volwassen mijnwer kers gemiddeld vier cent per uur meer zullen gaan verdienen. Tevreden De voorzitter van de Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, de heer J. J. Kramer, toona'e zich in het algemeen tevreden met de nieuwe verordening. Hij uitte zijn waardering over het feit dat het systeem van de zg. ..aanloopjaren" wa.s afgeschaft. Dit systeem achtte hij zeer ver ouderd. Minder juist vond de heer Kramer het dat de leeftijd waarop men vol wassen mijnwerker wordt, is verscho ven van 22 naar 23 jaar. De nieuwe ioonverordening heeft acht jaar van voorbereiding gekost. Volgens Q'e president-directeur van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wem- mers, zal het nieuwe beloningssys teem een extra uitgave vergen van circa drie miljoen gulden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de 26-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van D. we gens doodslag op een publieke vrouw conform de eis veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar en toe zicht van, de reclassering. De rechtbank te Utrecht had de chauf feur wegens zware mishandeling tot zes jaar veroordeeld, nadat wegens doodslag tien jaar was geëist. In de nacht van 30 op 31 januari had Van D. na veel sterke drank te hebben gedronken de veertigjarige pu blieke vrouw A. Meyer bezocht in haar woonbootje in de Vecht aan het Zand pad te Utrecht. Er was ruzie ontstaan over geld. waarna de vrouw de man met een kolenschop zou hebben gesla gen. Daarop had Van D. haar keel dichtgeknepen, volgens eigen zeggen uit noodweer. ROTTERDAM In de Maashaven te Rotterdam is gisterochtend de 47-jarige havenarbeider J. P. A. Verheijen uit Bergen op Zoom verongelukt. De heer Verheijen raakte in het ruim van het Noorse s.s. Orinoco bekneld tus sen twee rollen papier van achttienhon derd kilo. Hij overleed onderweg naar het ziekenhuis. LONDEN (Reuter) De violist Ye- hudi Menuhm is opgenomen in een Lon- dens ziekenhuis. Hij moet geopereerd worden. In verband hiermee heeft Menuhin alle concerten voor december en januari af gezegd. Daarbij zijn zes concerten die hij volgende maand in Nederland zou geven Een secretaris van de violist deelde mee dat de operatie geen invloed op zijn spel zal hebben en ook geen verband houdt met het kniedefect waarvan Me nuhin vier jaar geleden last heeft gehad. Hij zal slechts korte tijd in het zieken huis verblijven tiek is uitgeschakeld, van invloed is geweest op de gang van zaken, die heeft geleid tot de val van het kabinet- De Quay. In verscheidene kringen kon men horen dat het waarschijnlijk niet zo hoog gelopen zou zijn indien prof. Romme er was geweest om in enigs zins kalmerende zin de ontwikkeling tot een goed einde te leiden. AMSTERDAM, (ANP). De recht bank te Amsterdam heeft gisteren de vijftigjarige wachtmeester van de rijks politie K. de B. uit Uithoorn wegens het wegnemen van een gouden armband veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken met een proeftijd van een jaar. De officier van justitie had wegens diefstal zes weken gevangenisstraf geëist. De rechtbank achtte echter de diefstal niet bewezen. De wachtmeester had op 30 septem ber bij een bevriende horlogemaker in Uithoorn uit een op de tafel liggend pakje (pit nieuwsgierigheid, aldus de wachtmeester) een gouden slavenarm- band genomen en (uit verlegenheid, zegt verdachte), in zijn zak gestopt. De wachtmeester, die een 26-jarige goede staat van dienst heeft, was naar aanleiding van deze zaak geschorst. Ook zijn gezondheid heeft er de gevol gen van ondervonden. DEN HAAG Het socialistische Twee de-Kamerlid Schouwenaar heeft minister Visser schriftelijke vragen gesteld over het verloren gaan van een vliegtuig dat op het dek van de Karei Doorman ge parkeerd stond. Dat vliegtuig zou tijdens de wereldreis van smaldeel V bij ruw weer overboord zijn geslagen. De heer Sc'houwenaar vraagt daar alle inlichtingen over. Met name vraagt hij of er sprake is geweest van een tekort aan discipline bij het personeel van de Marineluchtvaartdienst, mede met het oog op hetgeen daaromtrent is gebleken bij vroegere ongelukken met vliegtuigen van de M.L.D. Voorts vraagt hij of d'e commandant van het smaldeel bij aankomst in Rot terdam opzettelijk dat en nog een ander ongeluk, waarbij eveneens een vliegtuig verloren ging, voor de pers heeft ver zwegen. Zo ja, op welke grond is dat dan gebeurd, zo wil de heer Schouwe naar weten. Hij vraagt tenslotte welke maatregelen de minister heeft genomen om te waar borgen dat d'e pers, met inachtneming van 's lands belang, in de toekomst tijdig, juist en volledig wordt ingelicht. DEN HAAG De voorzitter van de Katholieke volkspartij, mr. H. W. van Doorn, zal vanavond om 19.10 uur voor de radio een verklaring afleggen naar aanleiding van de kabinetsersis. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De rijkspolitiemannen ontvangen nog voor Kerstmis de ver hoogde salarissen. Een deel heeft het nieuwe salaris gisteren al gehad; de rest van het personeel zal het vandaag krij gen. Uit de Tweede Kamer was minister Beerman onlangs gevraagd zijn best te doen nog voor Kerstmis de nieuwe sa larissen uit te keren. Ook minister Toxopeus heeft zijn best gedaan. Hij heeft alle burgemeesters per brief gevraagd uitkering van het nieuwe salaris voor de gemeentepolitie nog voor Kerstmis mogelijk te maken. Van onze correspondent SOESTDIJK De koninklijke familie heeft gistermiddag, met uitzondering van de zieke prinses Margriet, samen met het' personeel het Kerstfeest gevierd in de garage van de Koninklijke Marechaussee in Soestdijk. Midden in de garage prijkte de Kerst boom die in de bossen van het konink lijk domein was gekapt. De kaarsjes wer den ontstoken toen koningin Juliana, sa men met prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene, binnenkwamen. Prinses Marijke had zich al bij de meisjes ge voegd, met wie zij het kerstspel De her dertjes lagen bij nachte zou opvoeren. Goede wensen Nadat koningin Juliana het Kerst evangelie had voorgelezen, sprak prins Bernhard over de betekenis van de goede wensen, die telkens voor het Kerstfeest worden geuit. Onder leiding van mevrouw Van Driel van WageningenBlaisse voerden ver volgens de kinderen het kerstspel op. Tot besluit van deze kerstviering schonken de Koningin en de prinsessen chocolademelk. Een filmreportage van deze kerstvie ring is gisteravond via de televisie uit gezonden. Op de foto: Prinses Marijke (rechts) samen met een dochtertje van een personeelslid. Eigen nieuwsdienst ALGIERS. Een Libanees vlieg tuig vol antitank-projectielen en ander oorlogsmateriaal is gisteren boven de Middel landse Zee door jagers van de Franse luchtmacht onderschept. De jachtvliegtuigen dwongen het vlieg tuig, een DC-4, te landen in Oran. De bestemming van het toestel, dat uit Stockholm zou zijn gekomen, was Casablanca. De lading, vijf ton, was bestemd voor het Algerijnse bevrijdings front. In verband hiermee heeft de Fran se overheid in Algerije het gebruik van alle particuliere vliegtuigen die op vliegvelden in Algerije zijn gestatio neerd, verboden. Deze maatregel houdt overigens ook verband met geruch ten als zouden Salan en Lagaillarde dergelijke vliegtuigen willen huren om te trachten in het geheim door de lucht Algerije van Spanje uit te be reiken. 2663 KISTEN De grote voorraad oorlogsmaterieel verpakt in 2.663 kisten die de Franse marine in handen viel na de aanhou ding van de Zuidslavische kustvaarder Martin Krpan. is overgebracht naar het fort Genois. De Franse marine heeft nu op dracht de waakzaamheid te verscher pen en geen enkel „verdacht" schip ongehinderd te laten passeren. Die opdracht kwam af nadat ko ning Mohammed V van Marokko in Rabat een groep leden van het Amerikaanse Congres de verzekering had gegeven dat Marokko alle voor het Algerijnse bevrijdingsfront be stemde wapens uit communistische landen zal doorlaten. „Ze wisten het", fluisterde de ka pitein van de Zuidslavische coaster Martin Krpan tegen een van zijn be manningsleden, toen zijn schip was aangehouden. Maar hij deed het toch niet zo zacht of het werd gehoord door de tolk van de Franse marine, die bezig was de lading van dit naar Böne opgebrachte schip te onderzoe ken. Dit gebeurde, nadat de kapitein bij de aanhouding aanvankelijk eerst onwaarheid had gesproken over de la ding van zijn schip en later, toen het geënterd was, pas de ware inhoud noemde. Toen de Fransen de kisten begon nen te openen, waarschuwde de ka pitein hen met sommige kisten voor zichtig te zijn. Men vond er mortier granaten, slaghoedjes, plastic bommen, dynamiet, kortom een heel arsenaal. Daar uit de papieren niet de be stemming van de lading bleek, werd de coaster gelost. De 2663 kisten wer den in beslag genomen en overge bracht naar het fort Genois. De ka pitein weigerde tijdens een kort ver noor, ondanks de aanwezigheid van een tolk, te antwoorden en weigerde later het rapport, dat over de kwes tie was gemaakt, te tekenen. PROTEST Men mag aannemen dat vrijwel de gehele lading voor Algerijnse vrij heidsstrijders was bestemd en in Tu nesië zou worden gelost. Inmiddels heeft Tunesië tegen de inbeslagne ming geprotesteerd, zeggende dat de lading voor het Tunesische leger was bestemd. Echter is komen vast te staan, dat een deel van de in be slag genomen oorlogsgoederen niet bij het Tunesische leger in gebruik is. Tot burgemeester van Tegelen is met ingang van 16 januari benoemd de heer E. G. G. M. Rutten, aan wie gelijktijdig eervol ontslag is verleend als burge meester van Melick-Herkenbosch en Vlodrop.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7