Kwaliteit van de paarden over het algemeen goed Twee jongelui reden na aanrijding door Vaststelling definitief geschot nog niet mogelijk Rioolgemaal werd in gebruik gesteld Bekroning van een bouw met diverse hindernissen Reeks van verkeerszondaars voor kantonrechter Oostburg Nogmaals vrije zaterdag in de Kanaalzone m Orgelbespeling Jaarverslag Stichting Prov. Veevoederbureau Aanwijzing schatter weg Goes-'s-Gravenpolder Fruit in gascellen gecontroleerd Vergadering Kamer v. Koophandel in Goes Aquariumvereniging Goes hield ledenvergadering Zeeuwse deelname in Lucas Bolstoernooi Ravelijn in IJzendijke werd gerestaureerd Schaakcompetitie Deense kustvaarder aangevaren Kantongerecht Middelburg Ongeluk bij Kminingen: vrijspraak Voorbereidingen voor of nog uit' nieuw griffiegebouw Korfbalprognose Begroting 1961 in de Raad St. Philipsland Waterschap sprak over begroting Dankbetuiging van commissaris Programma van Suikerbietendag in Terneuzen Vrijdag 23 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Opnieuw in Middelburg Interkerkelijke opzet van avondgebed OPNIEUW IN MIDDELBURG ENZ. MIDDELBURG. Het is mogelijk gebleken om in Middelburg opnieuw te starten met een laivoiligebed van inter kerkelijke opzet. Dit avondgebed zal worden gehouden iedere vrijdagavond van kwart over ze ven tot kwart voor acht in de Engelse kerk. De bedoeling hiervan is de deelne mers in de gelegeriieid! te stellen tot persoonlijk gebed en daarnaast bewust gezamenlijk te bidden voor de eenheid van de kerk en de nood van de wereld. In het besef, dat de voorbereiding en de leiding van deze diensten mede kun nen werken tot ontplooiing van grotere geestelijke activiteit, wordt ieder, die dit wenst, in de gelegenheid gesteld dit avondgebed te leiden. Mede hierom wordt de naam van de liturgie niet vooraf bekendgemaakt. Het eerste avondgebed zal plaatsvin den vrijdag 6 januari 1961 a.s. SEROOSKERKE. In de Neder lands Hervormde Kerk van Seroosker- ke wordt op 24 december om 8 uur 's avonds een orgelbespeling gehouden door Arie Joosse en Jan Hekhuis. Op het programma staat o.a. een strik van Adr. Kousemaker, Partita over „In Bethlehems stal", een Koraalbe werking over psalm 79 van Feike As- ma. Van Joh. Seb. Bach, staan o.a. een pastorale in F Maj en Valet will ich dir geben, Noêl van Claude Da- quin, op het programma. GOES. De Stichting Provinciaal Veevoederbureau voor Zeeland heeft een goed verzorgd verslag 19591960 uitge geven. De brochure is in verschillende hoofdstukken verdeeld o.m.: de voeding van fok- en mestvarkens, de rundvee houderij op het akkerbouwbedrijf, prak tische resultaten met mestvee en de voeding van het rundvee in 19591960. In laatstgenoemde hoofdstuk wordt me degedeeld dat de voederpositie op de be drijven van de deelnemers van de vee voederkernen, ondanks de droge zomer van 1959, over het algemeen redelijk te noemen was. De hooioogst verliep gunstig. De voederbieten gaven echter een lagere opbrengst dan normaal in het bijzonder op de lichtere gronden met een minder goede .structuur. In het bestuur van de Stichting kwam gedurende het verslagjaar geen wijzi ging. Op initiatief van de streekverbe- tering Tholen werd de eerste kalverop- fokwedstrijd uitgevoerd. In de diverse hoofdstukken worden voorts de prakti sche en technische aspecten van de vee houderij uitvoerig belicht. 's-GRAVENPOLDER. De door ge deputeerde staten van Zeeland aange wezen schatter voor de gronden, beno digd ter verbetering van de weg Goes- 's-Gravenpolder, de heer M. W. van Arenthals te Kats, heeft voor zijn benoe ming bedankt. In zijn plaats is aange wezen de heer S. A. N. van Oeveren te Wolphaartsdijk. KAPELLE. Technische instal laties worden gewoonlijk geopend met een druk op de knop. Hoe magisch die knoppen zijn komt men eerst aan de weet als de scha kelkasten worden geopend, waar bij de „leek" een blik mag wer pen in de provisiekast van de tech niek. De eerste reactie is dan meestal „gooi het maar in m'n pet". Op deze regel heeft men in Kapelle bij de in gebruikneming van het riool gemaal geen uitzondering gemaakt. De knop,- de magische knop, werd ditmaal gehanteerd door burgemeester II. G. van Suylekom, terwijl de wethouders, de raadsleden en verschillende techni ci toekeken. In zijn toespraak memoreerde de bur gemeester de moeilijkheden die bij de bouw waren opgetreden en die speciaal voor de aannemer aanleidng waren om zich ernstig zorgen te maken. Intussen stetmt het tot grote dankbaar- KAPELLE. In het koelhuis van de veiling in Kapelle-Biezelinge kan een grote hoeveelheid appels worden be waard door middel van gas-bewaring. Hierbij worden de appels opgeslagen in hermetisch afgeesloten ruimten en daar binnen is dan een bepaalde verhouding tussen zuurstof en koolzuurgas. Hierdoor wordt de levensduur van de appels be langrijk verlengd. Woensdag zijn in Ka pelle deze gascellen met appels, Bram- ley Seedling en Golden Delicious, voor een ogenblik geopend en de monsterkis- ten zijn ér uit gehaald om te kijken hoe de verschillende partijen zich houden. Daarbij bleek dat de appels er zeer goed uitzien. De vruchten zijn vrijwel algemeen nog precies eender als toen ze er het afgelopen najaar in gingen. Dat wil zeggen dat prachtige goudgele partijen Golden Delicious nog even prachtig goudgeel zijn en dat groene partijen van dit ras nog even groen zijn. Direct na de controle zijn de gascellen weer gesloten tot de volgende controle of tot het tijdstip waarop ze geopend zullen worden om het opgeslagen pro duct te ruimen. Onder normale omstan digheden kunnen op deze manier de ap pels tot mei worden bewaard, dat is en kele maanden langer dan bij de gewone koelhuisbewaring. heid, laldus de burgemeester, dat de heer Leys (de aannemer) heeft doorge zet, want op deze manier werd ook de gemeente voor een reeks moeilijkheden gespaard. Na de officiële opening begaf het ge zelschap zich naar buiten, waar ir. H. Burger, v,an het technisch adviesbu- bureau van de Vereniging van Neder landse gemeenten een toelichting gaf op de werking van het gemaal. Op uitnodiging van de Iheer C. Oost- ram, verzamelde het gezelschap zich vervolgens in dé cantine van de con- servenfaibriek waar de koffie werd ge bruikt. De burgemeester maakte hier van de gelegenheid gebruik om nog een enkel woord te spreken. Hij herinnerde aan het feit dat het aanvankelijk in de be doeling van (het gemeentebestuur had legen om een complete zuiveringsinstal latie te bouwen. Dit zou in de exploi tatie veel duurder zijn geworden. De vestiging van de conservenfabriek werd echter de aanleiding tot het .bouwen van een gemaal met een persleiding. Dank bracht de burgemeester aan het tech nisch adviesbureau, aan het installatie bureau W. de Vries en zn. uit Arnhem, waarvan als vertegenwoordiger aanwe zig was ir. W. J. de Vries, aan de pro vincie en de Rijkswaterstaat en niet in de laatste plaats ook aan de heer Oostrom. De middag werd besloten met een uitvoerige rondgang door de conserven fabriek onder leiding van en met een toelichting van de heer Oostrom. GOES. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg belegt op woensdag 4 ja nuari een algemene vergadering in Ho tel „De Korenbeurs" te Goes, Aanvang half elf 's morgens. Burgemeester H. G. van Suylekom heeft gistermiddag het rioolgemaal met persleiding officieel in gebruik gesteld. Bij de foto: Het gezelschap bij het verlaten van het terrein. Op de achtergrond het gebouw waarin het gemaal is ondergebracht. Geheel links burgemeester Van Suylekom. Vlak achter hem de heer C. Oostrom. PREMIEKEI RIN GEN ANDERHALF JARIGEN GOES. In een zaal van ,,De Land bouw" te Goes hield de Aquariumver- eniging „Trichogaster" haar ledenver gadering. De voorzitter, de heer Van Driel, heette de aanwezigen van harte welkom en opende de vergadering. Hij deelde voorts mede dat het weer gelukt was beslag op de bekende bio loog dr. Lodewijks te leggen, die dan in maart 1961 voor de vereniging in „Slot Ostende" te Goes, een lezing zal hou den over het onderwerp; „Wat zwemt er nog anders in de zee dan badgas ten". De vergadering werd opgeluisterd door de vertoning van enkele films over het leven der zeedieren. Bij de sluiting der vergadering deel de de voorzitter mede dat de volgende vergadering op 31 januari 1961 gehou den zal worden met het vertonen van dia's, met een daarbij behorende band lezing. MIDDELBURG. Dit jaar wordt in de Kerstweek evenals verleden jaar in Amsterdam het Internationaal Lucas Bols Damtoernooi gehouden. Dit toer nooi is gesplitst in twee afdelingen, een Major- en Minorafdeling. De heer M. J. Walraven uit Middelburg zal Zee land vertegenwoordigen op dit toernooi in de Minorafdeling. Het zal voor de Middelburgse deelnemer, jeugdkampi oen van Zeeland, ongetwijfeld een zwaar toernooi worden, waarin zeker niet op een ereplaats mag worden gerekend. HULST. Ondanks het minder fraaie weer bestond er een goede belangstelling voor de premiekeu ringen van anderhalfjarige heng sten en merries die te Hulst gehou den werden. De kwaliteit van de aangevoerde paarden was goed, weliswaar niet zo goed als de kop- nummers op de keuring te Oost burg, doch meer goede kwaliteit over de gehele linie. Over het al gemeen was de jury tevreden. De keuring werd georganiseerd door de Bond van Paardenfokkers, Door Eendracht Sterk te Hulst en de Vereniging van Zeeuwse Fok kers, V.V.Z.F. te Axel. De uitsla gen waren als volgt: Merries geboren in 1959 kleine maat. I. Bella van Melo van P. Bruggeman te Graauw, 2a. Candria van Abtsdale van mevr. G. C. de Deckere-Vereecken te St. Jansteen, 2b. Caline van Terho le van René Comelissens te Terhole. 2c. Blanca van Elegant van E. J. Ver- poorte te Zaamslag. 3a. Lola van Coe- gors van gebr. Dieleman te Axel. 3b. Gusta van Rustwat, van Jos. Verdur- men-v. Kampen te Stoppeldijk. 3c. Pau la van Nico, van Th. Dobbelaar te St. Janssteen. Merries geboren in 1959 grote maat. 1. Annie van Osw. Kerkckhaert en zn. te Westdorpe. 2a. Julia van Put- hoeve van Iz. de Feijter-de Meel, te Axel. 2b. Bea van Osw. Kerkckhaert en zn. te Westdorpe. 2c. Annie van de Kerkhoeve van Jos. Wesemael te Kloos- terzande. 2d. Nelly van Cambron van Jac. de Putter te Axel. 3a. Lady van Heikant van R. Doflement te St. Jan steen. 3b. Cora van Kijkuit van W. Die, leman-de Jonge te Axel. 3c. Frida van Schuddetoeurs, van Jos. Asselman te Hulst. Merries geboren in 1958. 2. Orpha van Nico van de Kinderen P. de Jonge te Zaamslag, en Karolien van dezelfde fokker. Deze merries wer den opgenomen in het Keurstamboek. Hengsten geboren in 1959 kleine maat. 1. Max van Pauluspolder, van Arth. Hendriks, te Hengstdijk. 2a. Baron van IJZENDIJKE Tijdens de gemeenteraadsvergadering van IJzendijke die gehouden werd on der voorzitterschap van "burge meester J. J. M. Ficq, werd be sloten het Ravelijn met het Bas tion noordwestelijk in de gemeen te te gaan restaureren. In sa menwerking met de stichting Menno van Coehoorn en het mi nisterie van O., K. en W. zijn de plannen voorbereid. De totale kosten zullen 327.000 gulden be dragen, wqprvan de O.A.C.W. 284.000 zal bijdragen. De gemeen te zal het resterende bedrag dus zelf moeten fourneren. Uit de algemene reserve zal 33.000 gulden geput worden en 30.000 gulden uit de gewone dienst. In verband hier mee werden bepaalde verordeningen ge wijzigd, o.a. de heffing van staan- en plaatsgelden op de markt en de heffing vermakelijkheidsbelasting. Hierdoor werden de inkomsten van de gemeente met veertienhonderd gulden verhoogd, hetgeen bijna toereikend is voor de dek king van de kapitaalslasten van de laatste dertigduizend gulden. De raad ging accoord met het voor stel van B. en W. om de subsidierege ling van het borgstellingsfonds Stich ting Zeeuws Vlaanderen te wijzigen. Aan de stichting recreatiecentrum en natuurbehoud werd een bedrag van vijf entwintig gulden toegekend als gemeen- tebijdrage in de campagne ..Opge ruimd staat netjes". B. en W. stelden voor per 1 januari 1961 toe te treden tot de gewijzigde ge meenschappelijke regeling Centrale Dienst voor bouw en woningtoezicht West Zeenwsch Vlaanderen. Tijdens de vorige vergadering waarin dit punt ook aan de orde kwam, bleek dat de IJzen- dijkse raadsleden er niet voor voelden hun zeggenschap op dit punt uit handen te geven. Met vier tegen drie stemmen werd besloten niet aan de regeling deel te nemen. De overige Zeeuws Vlaamsche gemeenten doen allen wel mee, alleen IJzendijke niet. Er werden verder enkele begrotings wijzigingen aangebracht in de dienst 1959 en 1960. Het salaris van de keu ringsveearts werd gesteld op zevendui zend gulden per jaar. Hierin is begre pen het keuren voor huisslachtingen. De verordening op de heffing van slacht huisrechten ingaande 1 mei 1961 werd gewijzigd. OOSTBURG. Als eerste kwam tij dens de zitting van de kantonrechter, mr. H. v. d. Belt, voor de groene ta fel de 18-jarige landbouwer J. M. B. uit Aardenburg. Hij reed over de weg met wagens, waarvoor twee paarden, maar zonder de vereiste verlichting te voeren. De officier van justitie, mr. Ph. Schenkenberg van Utrecht rekende hem dit feit ziwaar aan. „U deed levensgevaarlijk." Het ver weer van verdachte, dat hij niet eerder van zijn land kon komen, sprak de of ficier niet aan. „Wie nu op zijn land komt moet blij zijn er af te komen. Daar had u rekening mee moeten hou den". Hij eiste tweemaal ƒ25 of tweemaal 5 dagen, de kantonrechter vonniste tweemaal 20 of tweemaal 4 dagen. Op de rijksweg bij Oostburg had de Belg G. J. B. harder gereden dan 50 km. De politie had geconstateerd, dat G. met een snelheid van 65 km had gereden. Conform de eis oordeelde de kantonrechter hem tot 15 of 3 dagen. De 21-jarige vrachtautochauffeur L. J. uit Oostkapelle had 1900 kg meer bie ten op de wagen dan het laadvermogen aangaf. De officier noemde deze over schrijding behoorlijk veel. Hij meende dat een fikse boete op zijn plaats was en eiste ƒ60 subs. 12 dagen. De kanton rechter wilde rekening houden met het feit, dat J. pas kort actief was als vrachtautochauffeur en vonniste ƒ50 subs. 10 dagen. Mej. R. C. V. uit Maldegem (B) zou in de bebouwde kom te Schoondijke harder dan 70 km hebben gereden. Zij ontkende dit echter en meende, dat de politie een andere Belgische auto op het oog had. Om de verbalisant te ho ren hield de kantonrechter deze zaak aan. De 47-jarige meubelmaker J. P. V. uit Oostburg had met zijn brommer de maximum-snelheid van 30 lom over schreden. De officier eiste 20 gulden subs. 4 dagen, de kantonrechter deed er vijf gulden en één dag af. De 52-jarige vlasser D. van B. uit Eede kwam voor zijn zoon op het „mat je". Het rijtijdenbesluit was niet vol gens de voorschriften nageleefd. De of ficier verklaarde, dat deze overtredin gen aan de lopende band voorkomen en daarom eiste hij een flinke boete van 8 maal ƒ20 subs. 8 maal 4 daen. De kantonrechter maakte er 8 maal 12.50 en 8 maal 3 dagen van. Mevrouw M. Verspoor-Tak niet langer schoolschoonmaakster BRUINISSE Mevrouw d'e weduwe M. Verspoor-Tack, die jarenlang samen met haar dochter schoonmaakster was van de Openbare Lagere School heeft daarvoor per 1 januari 1961 bedankt, omdat zij op 19 december reeds haar 68ste verjaardag vierde. Als blijk van waardering voor wat zij al die jaren heeft gepresteerd werd zij namens de gemeente toegespoken door wethouder D. v, d. Berg, cfie als stoffelijk blijk van waardering een fruitmand aanbood. MIDDELBURG. Voor de competi tie van de Zeeuwse Schaak Bond wer den de volgende wedstrijden gespeeld waarvan de uitslagen luiden: Tweede klas B: Het Witte PaardLandau 55: T BletekJ. H. Peeters 10, van de Bossclhen.o. 10, H. Claessensn.o. 1—0, TrippiatJ. Verhaar 10, W. Cardon'R. H. de Ridder 0—1, W GarskampH. de Ruy- ter 01, J. SteenbakkerJ, van Doeselaar 0—1, J. de ZeeuwP, van Meenen VzVa, A. van BarmbostF. de Regt 0—1, J. Verguyze D. Schieman VzV2. Hulst—SVKB 55: J. Mensn.o. 10, R. van WaterschootF. de Putter 01, Th. de Mast—J. de Smet VaVa, J. CasparieJ. Jansen y2Vz, A. Meeuwsen L. J. v. d. Waag 01, F. VerpalenA. L Ruytenburg 1—0, J Asselmann.o. 10, W. v d. AkkerH Eleveld 01, L, FricotP. de Bruyne 10, A. de SmitI. de Bruyne 01. SchoolschakenGymnasium I Middelburg —Chr. HBS 3 Middelburg 5—1: J. K. Bartel R. Merkelijn 10, W. ScheltensE. Bas- tiaanse 1—0, R. BarentsenA. Pols VzVz, H, ScheltensC. A. v. d. Weel 10, L. Damen H. P. C. v d Heuvel 10, R. RadderJ P A Jongepier VzVz. Gymnasium 2 Middel burgChr. HBS I Middelburg 15; J. Meijer P. Adriaanse VzVz, R. van Amerongen W. J. de Schipper 01, B. van Langevelde P. W. van Bennekom VzVz. H. J. ter Bals C. P Hoogerheide 01. W de BruynP. Jóngepier 04, B. van NieuwenhuyzeA. E. van Selms 01. VLISSINGEN. Op de rede van Vlis- singen ontstond een aanvaring tussen de Liberiaanse tanker „World Treaty" en de Deense kustvaarder „Lunaes". De tanker werd tijdens de ankerma noeuvres door de stoom gegrepen en tegen de zijde van de kustvaarder ge drukt die hierbij enige schade boven de waterlijn opliep. De sleepboot „Scal- dis" liep ter assistentie uit en begeleid de de kustvaarder naar de buitenhaven waar een onderzoek zal worden inge steld. het Vogelschor van Gebr. v. Esbroeek te Hengstdijk. 2b. Castro v. d. Kauter van de kinderen Em. Coenen te N. Na men. 3. Luc. v. d. Kauter van dezelfde fokker. Hengsten geboren in 1959 grote maat. 1. Elegant van Braamhof van A. Ser- rarens te Ossenisse. 2a. Baron v. d. Emmahoeve van dezelfde fokker. 2b. Victor van Baron van J. de Putter te Axel. 3. Dolf van Zandberg van M. Die leman te Terneuzen. Hengsten met minstens vijf tot hoog- tens acht afstammelingen. 1. Baron de l'hostee van de Heng- stenver. Zeeuwsch Vlaanderen te Axel. Kampioen Hengst. Elegant van Braamhof van A. Ser- rarens te Ossenisse. Kampioen merrie. Annie van Osw. Kerckhaert en zn. te Westdorpe. Ondanks het minder fraaie weer was er een goede belangstelling. De kwa liteit van de aangevoerde paarden was goed. Weliswaar niet eenzelfde kwali teit als de kopnummers op de keuring te Oostburg, doch meer een goede kwa liteit over de gehele linie. Over het al gemeen was de jury echter wel tevre den. MIDDELBURG. „U bent een mooi stel", zei d kantonrechter, mr. J. Moolnburgh, teegen twee jonge man nen uit Borssel, die zich op de avond van zondag, 24 juli, als ware bromfiets piraten hadden gedragen. Beiden had den zich in een café flink aan bier te goed gedaan, waarna zij op de brom fiets naar Middelburg gingen. C.m. de W., landbouwer-traktorchauf- feur, was het nuchterst van de twee en bereed de bromfiets. Zijn plaatsgenoot C. J. P. Fruitkweker, nam op de duo plaats. Zo reden zij naar de Zeeuwse plaats. Zo reden zij naar de Zeeuwse hoofdplaats op die donkere avond. Al dra bleek dat het ritje P. niet best be kwam. Zijn door het bier geteisterde maag kwelde hem dusdanig, dat hij niet stil kon zitten achter op de brom fiets. Hij zwaaide van links naar rechts en het door de niet al te vaste hand van De W. bestuurde voertuig waggel de daardoor al even hard over het fiets pad. Op de Nieuwlandseweg bij Middel burg ging het fout. Een dame, welke op haar bromfiets een wielrijder in haalde, werd op haar beurt door de 'twee jongelui gepasseerd. Dat ging zo ruw, en ongemanierd dat zij een duw kreeg en ten val kwam. Zij liep schaafwonden en een gekneusd been op en moest in het ziekenhuis worden behandeld. De twee jongens reden door, want, zoals zij zeiden „wij had den niets van de aanrijding gemerkt". Ter zitting bleek De W. tenminste schuldgevoel te hebben. Hij gaf toe, dat hij fout had gehandeld en om had moe ten keren, toen zijn maat zei: „Kees, ik geloof dat wij iemand hebben aan gereden." Ontkennen De officier van justitie, mr. T. Le- bret, noemde het een ernstig geval en niet meer als een verkeersdelikt te be schouwen. Hij eiste tegen De W. veer tien dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar en 75.boete of vijftien dagen. Het von nis was conform. Zijn eis tegen P. luid de hetzelfde, maar deze bleef halsstarrig alle schuld ontkennen, ook toen zijn vriend als getuige nog eens de treuri ge geschiedenis uit de doeken deed. Daarom werd voor het horen van di verse getuigen zijn zaak tot 25 januari aangehouden. Twee personen kwamen voor de schuld van een aanrijding op 2 augustus in Kruiningen in aanmerking. Een per sonenauto en een bromfiets botsten op de rijksweg tegen elkaar, omdat dd auto afsloeg en daarbij geen voorrang verleende. De bromfietser, A. V., fruit kweker uit Krabbendijke, werd tame lijk ernstig gewond. Hij brak een neusbeen en liep een in wendige scheuring van het linkerbeen op. Als eerste verdachte kwam de Krui- ningse buschauffeur C. J. M. in aan merking. Hij zou binnen tien meter van de kruising hebben gestopt om enig door heet uitzicht van zowel bromfietser als autobestuurder hebben belemx rd. De getuigeverklaringen waren derma te vaag, dat de officier vrijspraak eis te. Conform werd gevonnist. Uitzicht De autobestuurder, L. W., vertegen woordiger uit Kruiningen, was de vol gende potentiële schuldige. Hij bleef er bij dat zijn uitzicht door de bus werd belemmerd. Conform de eis werd hij tot 15— of drie dagen veroordeeld. Een dag later, op 3 augustus, speel de alweer een bus in Kruiningen een twijfelachtige rol bij een soortgelijk on geval. Een opperman uit Kruiningen, J. A. A. van der P., stak op de fiets de rijksweg over en werd door een auto aangereden. Naast de materiële schade liep hij een versplinterde linkerboven arm op. „Een autobus beman mij het uitzicht", verklaarde hij. Op een vraag hoe deze chauffeur daarvan er uit zag, kon hij niet antwoorden. Conform de eis werd hij tot de lage boete van 5.of één dag veroordeeld. GOES. Het microkorfbaltornooi, dat a.s. zaterdagmiddag in de Goese veeilinghal wordt voortgezet, beleeft een ware Animo-invasie. Deze Souburgse korfbalclub komt met liefst 6 achttal len. Wij zijn benieuwd naar hun resul taten. In klasse lb lijkt ons Animo 1 goed voor een overwinning tegen Tjoba 2. Of ze echter ook Togo 1 kunnen slaan is nog de vraag. De Goesenaars komen in het microkorfbal altijd goed voor de dag. De rivalen uit de promotiecompe titie naar de eerste klasse, Tjoba 2 en Olympia 1, ontmoeten elkaar ook in het microkorfbal. Veel krachtsverschil zal er in deze wedstrijd wel niet zijn. In klasse 2b kan leider Ondo haar po sitie versterken indien Animo 2 geklopt kan worden. De Souburgse reserves moeten het daarna ook nog opnemen tegen de Poel. De resultaten van de laatste club zijn tot nu toe niet dende rend. Wij houden het op een Animozege. In klasse 3b zal na zaterdag en nadat dus de wedstrijden Animo 3Vedo 2 en Vedo 2—Tjoba 3 gespeeld zijn wel dui delijk zijn wie als ernstigste belager van leider Togo 3 gaat optreden. Bij de ad- spiranten A lijkt ons Animo a goed voor de volle winst tegen Swift a. In afd b binden Animo b en Dos 55 de strijd aan. Voor de pupillen in afd. B staat op het programma AnimoTjoba b. SINT PHILIPSLAND De gemeen teraad van Sint Philipsland zal op dins dag 27 december om half acht in open bare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komt oJn. voor: de vaststelling van een bedrag per leerling voor 1961. Een voorstel van B. en W. tot uitbrei ding van de betegeling van het terrein van de Openbare Bijzondere School en de vaststelling van de gemeentebegro ting 1961. AXEL. Volgens een bericht van enkele weken geleden had de chemische fabriek de „Compagnie Neerlandaise de l'Azöte" nog geen enkel besluit omtrent de vrije za terdag genomen. Thans kunnen wij berichten dat met ingang van 1 jan. a.s. ook zij heeft besloten de arbeiders uit de dagploeg om de veertien dagen een vrije zaterdag te geven. Daartoe zijn deze arbeiders ver deeld in twee groepen, die elk om de veertien dagen vrij zullen heb ben. Hetgeen dus betekent dat el ke zaterdag slechts de helft van de dag-arbeiders werkt. Aan de arbeiders, die in ploegen werken, en uiteraard niet voor een vrije zaterdag in aanmerking kun nen komen, wordt deze zaterdag uitbetaald. KORTGENE. Op de algemene ver gadering van het Waterschap Noord- Beveland, die gistermiddag in de Stads- Wynkelder te Kortgene werd gehouden, is de begroting voor het dienstjaar 1961 zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Het dagelijks bestuur tekent hierbij even wel aan dat van de vaststelling van het definitieve geschot voorshands nog geen sprake kan zyn, hoewel men de hoep uitspreekt dat een ontwerp-besluit dien aangaande in een van de eerstvolgende vergaderingen kan worden overgelegd. Het een en ander houdt verband met het feit dat het geschot over het dienstjaar 1958 door Gedeputeerde Staten nog niet werd vastgesteld. Gezien de omstandig heid dat de benodigde gegevens G.S. thans ter beschikking staan, is men van oordeel dat de vaststelling binnen afzien bare tijd tegemoet kan worden gezien. In zijn openingsrede wees de dijkgraaf, de heer M. W. van Arenthals, er o.m. op dat in de begroting 1961 wederom is voorzien in de verharding van enkele wegvakiken, alsmede in de verharding van een enkel stuk aarden dijk in de ag. Baas-Huisdijk. Sprekende over de enorme regenval van de afgelopen maanden die een record betekent voor de laatste honderd jaar zei de heer Arenthals dat het bestuur een ogenblik heeft overwogen pompen te huren, maar dat gezien de zeer hoge huurprijzen hiervan onmiddel lijk moest worden afgezien. Inmiddels is trouwens de engste nood al weer geleden. Alles op alles is gezet om een, of wel licht beide pompen van de "WïHemspom- pen zo spoedig mogelijk in werking te stellen. De verwachting is gewettigd dat dit begin januari 1961 zal kunnen plaats vinden. Bij de andere gemalen is dat nog niet mogelijk omdat de toevoer leidingen nog niet klaar zijn, aldus de dijkgraaf. Een overschrijding van de opleverings termijnen is ook te verwachten in ver band met stagnatie als gevolg van de zeer slechte weersomstandigheden. Om de begroting 1961 sluitend te ma ken heeft het bestuur wederom moeten voorstellen het geschot voor 1961 met vier gulden per ha te verhogen. In de begroting is ook een post van 16.000 gul den opgenomen voor deexploitatie van de vier gemalen. Het bestuur hoopt deze gemalen door eigen personeel te kunnen bemannen. De afwikkeling van de uit 27 punten bestaande agenda verliep aanvankelijk in hoog tempo. De dijkgraaf deelde mee dat de onderhoudswerken aan de Vlietepolder aanbesteed werden voor 17.340 gulden aan de fa. J. F. Warns te Ossenisse, en de onderhoudswerken aan de Onrust, Jacoba en Anna-Friso aan dezelfde aannemer voor 39.000 gulden. Ten slotte werden de aanpassingswer- ken van het waterschap in drie afde lingen aanbesteed, t.w. de werken in de Willemspolder en de N.V. Wegenboum- mij. Johan de Kroon te Rhenen voor 253.700, de werken in de Onrust en Jacoba-polder aan A. C. van Hee te Kamperland voor 188.600 gulden en ten slotte de werken in de Adriaan en Soelekerke aan M. Uil te Middelburg voor 329.000 gulden. In verband met de periodieke her schatting van de Calmiteuse polders On rust en Jacoba werd tot schatter be noemd de heer M. van der Maas te Wissenkerke. De dykgraaf deelde voorts mede dat ir. 't Hooft momenteel een ontwerp onder handen heeft voor een nieuw griffiege bouw. Dit ontwerp zal waarschijnlijk over drie weken worden aangeboden. Bij de behandeling van de begroting, die hoofdstuksgewijs plaats vond, vroeg de heer K. A. Langeraad naar de moge lijkheid om in het vervolg door middel van een rondgang vooraf op de hoogte gesteld te worden van de werkzaam- Naar aanleiding van een tweede vraag van de heer Langeraad, gaf het hoofd van de technische dienst, de heer H. J. Swenne een uitvoerige toelichting op de verharding van de wegen, speciaal met betrekking tot de achterstand, die invloed heeft op het geschot. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting ten slotte vastgesteld. Bjj de rondvraag kwam het verkeers licht ter sprake dat op de dyk tussen Geersdyk en Wissenkerke is aangebracht voor het verkeer dat thans moet om rijden wegens werkzaamheden aan de normale verbindingsweg. De periode van dit verkeerslicht is maar liefst negen minuten, hetgeen neerkomt op extra lange wachttydx. De technisch ambtenaar deelde mee dat deze periode niet ver kort kan worden in verband met het langzame verkeer. Passagemogelykheden op de genoemde dyk zijn er niet. De op lossing van eenrichtingsverkeer Is niet uitvoerbaar. De heer J. Breure merkte nog op dat de Noord Langeweg in feite te smal is en vroeg naar een mogelijke verbreding. Hij hoopte dat het bestuur binnen een jaar met een definitief voorstel zou komen. Alg. vergadering Brede Watering GOES. Na een uitvoerige en open hartige toelichting van dijkgraaf P. J. J. Dekker en na slechts enkele opmer kingen van de Hoofdingelanden heeft de algemene vergadering van het water schap „De Brede Watering van Zuid- Beveland" gistermiddag hestoten de voorlopige begroting voor 1961 vast te stellen. Deze begroting is sluitend ver kregen zonder verhoging van het dijk geschot, dat dus gehandhaaft kan blij ven op 58 gulden per hectare. De be groting is sluitend met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 2.623.714,58, post onvoorzien 40.281,50. In zijn toelichting zeide de heer Dek ker o.m. dat het geschot voor 1961 eigenlijk met vier gulden per hectare verhoogd diende te worden, indien aan de wensen van de Hoofdingelanden hoe gerechtvaardigd die overigens ook zijn tot uitdrukking gebracht in de van de districten ontvangen begrotings- gegevens zou zijn voldaan. Het is het dagelijks bestuur echter ernst, aldus de heer Dekker, met het streven naar een stabiel dijkgeschot. Toch meent het bestuur het gemid delde dijkgeschot te moeten handhaven op 58 gulden per hectare. Het is duide lijk, dat tiet noodzakelijk is geweest om bezuinigingen toe te passen en om di verse uitgaven te besnoeien om dit doel te bereiken. Wel zal een dergelijke bezuiniging moeten leiden tot een verlaging van het verzorgingspeil, temeer omdat nog tal van kapitaalswerken in de naaste toe komst zullen moeten worden uitgevoerd. De heer Dekker had de indruk, dat de in voorbereiding zijnde Bijdrage-Wet •Deltawerken en de Wet wegenfinancie ring van het Waterschap soulaas zullen bieden. De voornaamste factoren, die het budget van 1961 nadelig beïnvloe den, noemde de dijkgraaf de hogere ex ploitatiekosten van de gemalen en de stichting van nieuwe gemalen en voorts de hogere kapitaalslasten. De lastenverhogingen zijn vooral ge compenseerd door voor de kosten van het wegenonderhoud een lager be drag uit te trekken dan vorig jaar. De investeringen zullen op het eind van dat jaar naar raming 7.832.521,92 bedra gen. Met grote openhartigheid heeft de heer Dekker al deze zaken naar voren gebracht. Bovendien liet zijn toelichting niets aan duidelijkheid te wensen over. De Hoofdingelanden toonden ook grote waardering voor .de wijze, waarop ate 'begroting werd gepresenteerd. Ook over de eerste wijziging van de voorlopige begroting 1959, de tweede en derde wijziging van de voorlopige be groting 1960 gaf de heer Dekker uitge breid en duidelijk opening van zaken. 'Deze wijzigingen werden zonder opmer kingen vastgesteld. Raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN. In de raad werd woensdagavond een brief van de commissaris o'er Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voorgelezen waarin deze meedeelde aanvankelijk voorne mens te zijn geweest persoonlijk afscheid te komen nemen van de scheidende func tionarissen bij de 16 gemeenten, be trokken bij de herindeling. Wegens drukke werkzaamheden was 'hij echter verhinderd en drukte de commissaris van de Koningin op deze wijze zijn dank uit voor hetgeen was verricht. Hij sprak de hoop uit dat allen in de nieuwe raden hun taak met dezelfde toewijding zullen verrichten. In deze raadsvergadering werden verder de geloofsbrieven onder zocht en goedgekeurd van de nieuw benoemde raadsleden voor Brouwers haven. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd benoemd de heer A. J. van Langendijk, TERNEUZEN. De suikerbietendag zal gehouden worden op vrijdag 6 janua ri in het Luxortheater te Terneuzen. De ze dag gewijd aan de suikerbietenteelt, wordt georganiseerd door Landbouwstu dieclubs en Rijksland'bouwvoorlichtings- dienst, samenwerkend in de Stichting ter bevordering van het Landbouwkun dig onderzoek in Zeeuwsch Vlaanderen. De zaal is reeds om negen uur 's mor gens open en de voorzitter, de heer A. Ramondt, zal een openingstoespraak houden. Op het programma staan o.a. een causerie over zaaien en voorjaars verzorging van ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktit, een verhandeling over bestrijding van ziekten en plagen door ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouwconsulent voor plantenziekten. Na de middag spreekt ir. R. H. van Krevelen, directeur C.B.S. te Sas van Gent over vervoeren, laden en lossen van suikerbieten en ir. B. C. Bos, van het C.S.M. te Amsterdam over kwaliteitseisen in verband met verwer king op de fabriek. Ir. J. A. H. Hae- nen Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen zal tenslotte en kele actuele punten in de bietenteelt be handelen. ST. MAARTENSDIJK, 22 DECEMBER. Tarwe 22—32, gerst 24—25, haver 24—25, groe ne erwten 2530, schokkers 2530, oruine bonen 50—60, blauw maanzaad 7080. ST. ANNiALAND, 22 dec. Uien bonken 13.55, uien- middel 12.6212.64; uien middel voor overzee, 13.52; uien drielingen 12.75; picklers 26.75, alles per 100 kg, aanvoer 160 ton. Soherpenisse geen aanvoer. KRABBENDIJKE, 22 december. Golden delicious 1 85-90 41, 80-85 45—46, 75-80 49, 70- 75 50—51, 65-70 43, II 80-85 43, 75-80 46, 70-75 46, 65-70 38, 60-65 25, III grof 25—34, fijn 15 18, kroet S, stek 10, jonathan II 80-85 17, 75- 80 21, 70-75 23, 65-70 23, 60-65 15, II d 8, III grof 1318, fijn 810, cox orange I 70-75 74, 65-70 62, 60-65 42, 55-60 21, III grof 18, fijn 10, kroet 23, lombarts calville II 80-90 28, 75- 80 32, 60-70 17, III grof 14—15, Winston III grof 1623, kroet 8, goudreinette III fijn 10, legipont I 65-75 34, 55-65 29, II 65-75 26, III grof 1215, fijn 14, kroet 11, conference II d 23, comtesse de paris I 75-85 19, 65-75 21—22, 55-65 14, III grof 17, fijn 11, kroet 78, do yenne du cornice II d 73, III grof 81, fijn 71, kroet 33, verpakt fruit doyenne du cornice I 85-90 92, 80-85 97, 75-80 102, 70-75 104, II 85- 90 89, 80-85 92, 75-80 96, 70-75 96, 65-70 91—92. BERGEN OP ZOOM, 22 december. Ne ro a 52, b 3335, aanvoer 2,5 ton. VEILING GOES, 22 december. Export en industrieveiling; cox orange e 80-85 81, 75 -80 83, 65-70 66, 60-65 46. 1 80-85 71—80, 75-80 74—81, 70-75 73—81, 65-70 57—67, 60-65 41—45, 55-60 22—26, 11 75-80 67, 70-75 67—69, 65-70 59 60, 6065 3738, 55-60 2122, goudreinette 1 85 -95 31. 75-85 29, 65-75 20, lid 10—11, 11 75-85 27, 65-75 17—19, jonathan 1 80-85 28, 75-80 31 —36, 70-75 37—40, 65-70 34—37, 60-65 23—24, 11 d 8, 11 80-85 19, 75-80 29, 70-75 28—32, 65-70 18 28, 60-65 1218, golden delicious 1 80-85 44 75-80 48—52, 70-75 49—54, 65-70 43—45, 60-65 31 —36, lid 11—15, 11 80-85 40—45, 75-80 42—51. 70-75 44—51, 65-70 70, 3142, 60-65 27—30 lombarts calville 1 80-90 29, 70-80 32, 60-70 19* 11 80-90 27, 70-80 26, 60-70 15, doyenne du co rnice 11 80-85 93, 75-80 98, 70-75 95, 65-70 88 comtesse de paris 1 75-85 23—29, 65-75 21—26 55-65 16—21, st remy 1 75-85 10—11, 65-75 10— U, gieser wildeman 11 60-70 30—31, 50-60 17 —18, verpakt fruit goudreinette 1 75-80 45— 49, gewone veiling cox oranje grof 29—43, fijn 5—16, goudreinette grof 21—23, fijn 5—11, jo- giï{t16~% fiF,8-9' golden delicious ?ï,nT?' ,in l7~21- lombarts calville grot j? "Jn 10, doyenne du cornice grof 81. nnn 70, comtesse de paris grof 1617 st re- S5yf?£faVij-n-7T8' gieser wildeman grof 17, 27, fijn 8, legipint grof 1920, conference lid 23, grof 31—32, fijn 24, veilingdagen in ver- remhü? de.Mestdagen: op donderdag 29 de- cember, op donderdag 5 januari, op dinsdag doJ .an' d\nsda« 27 december en dins? dag 3 januari zal dus niet worden geveild. VfSMjRjJBIlKirH N Scheepvaart Vlissingen Aangekomen 22/12 Dee Lvneas Ned r-ni t®x/Amsterdam, Poo Elblag, 23/12* Lib "Rnhic Ned. Muteg; zie Wafftlb' mÏk n nee, Pan. Elga, Ned. Hebe* Nobel, Neg. Fordfield, Ned. Adara, Ned Deo Gloria, Ned. Alpha. Gepass naar Ant 9re/vJeiJ/r(^ed- schePen) 22/12 Scheldestroom" 23,12 Marian na (Rotterdam), Mertola Tas- Hiddes (rede)'.les' Lauwers' Mar"ni. Tjer»

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5