van Veere wil gedeelte Kanaal W alcheren dempen Stavenisser minnenijd met staaflantaarn Geen vergoeding voor godsdienstlessen Gemeenteraad van Goes ruim zes uur bijeen Zeeuwen prefereerden The Blue Diamondsen Harasiewicz Nieuw rijtijden besluit biedt grote voordelen DE HONGER NAAR DE ZWARTE SCHIJF GROOTS OPGEZET PLAN Dagbla Zeeuwsch Kabinet ten val Woningtekort nog steeds ernstig Predikanten tegen Kerstboom Scheldebeeld nog steeds hetzelfde Lt. Bleeker uit Rilland beëdigd POLITIERECHTER MIDDELBURG Raad Veere beschikte afwijzend Markt krijgt een ander aanzien Keiendebat Ongeoorloofde taal in ingezonden stuk Carillonspel in de Kerstnacht Voorstel tot onteigening van gronden in Raad Krabbendijke Veel stof tot discussie Grotere verkoop van geestelijke liederen op de plaat Sluitende begroting in Waterlandkerkje Afgelopen jaar zeer ongunstig voor de boeren Ziektebestrijding in de fruitteelt V rijdag 23 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 VEERE. Blijkens een maquette en een ideeënschets, die gisteren tijdens de raadsvergadering werd tentoongesteld, bestaat het plan om een gedeelte van het Kanaal door Walcheren te dempen. Het stuk dat uitmondt in het Veerse Gat blijft open. Daar zal ruimte zijn voor jachtbouw. Uit de schets blijkt ook dat ter weerszijden van het kanaal woonwijken zijn geprojekteerd, terwijl tegen de oevers van het Veerse Meer grond gereserveerd is voor kampeerterreinen. De m de raadszaal geëxposeerde ma quette werd vervaardigd door de Pro vinciale Planologische Dienst. Zij geeft een beeld van hoe Veere als recreatieoord in de toekomst er uit zal zien. De raad besloot gisteren de stede- bouwkundige-architekt Gouwetor uit Rotterdam opdracht te geven tot het maken van een afgerond plan Dit gebeurt dan aan de hand van de gelanceerde ideeën. Bungalowpark Uit het gehele plan maakt men verder op dat de stadswallen weer geheel zullen worden beplant, terwijl nog juist binnen de vesten een bescheiden bungalowpark is gedacht. Een groter bungalowbos is gepland tussen de weg naar Vrouwenpol der en De Kreek met in de onmiddellijke omgeving ruimte voor horecabedrijven. Reeds eerder was er sprake van hotel- Protestants-Christelijk Het kabinet De Quay is gisteravond ffevallen. De directe aanleiding was dat minister Van Aartsen (Volkshuis vesting en Bouwnijverheid), niet tegemoet wilde komen aan de wensen van een groot aantal Kamerleden de meerderheid, zoals later bleek om voor het jaar 1961 de bouw van meer goedkope woningen mogelijk te maken. Tijdens de besprekingen van woensdag in de Tweede Kamer had de regering al de indruk gekregen althans kunnen krijgen dat er in de Kamer een grote behoefte bestond aan een tegemoetkoming van de mi nister van Volkshuisvesting op het ge bied van de verruiming der mogelijk heden voor de bouw van woningen ten behoeve van de minder draag- krachtigen. De Kamer is gisteren echter wel met een naar ons gevoelen bijzonder star kabinet geconfronteerd gewor den. Het verloop van het debat en de daaruit voortgevloeide consequentie kan men in ons Kamerverslag lezen: Ons kabinet is gevallen. Het opvallende hierbij is dat deze val niet het gevolg is van het uitgangs punt van het woningbouwbeleid. Drie gedachten lagen aan het beleid van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ten grondslag. In de eerste plaats dat de nood van woningzoekenden, met name in de lagere inkomensklasse, nog steeds bij zonder groot is. Deze gedachte bracht met zich mee dat veel van de te hou wen woningen goedkooo moeten zijn. Voorts dat het niet alleen de taak is van de overheid voor de goedkope woningen te zorgen. Overheid en par ticulier initiatief moeten samenwerken in 'dit opzicht en de overheid heeft tot taak maatregelen te treffen opdat door particulieren op rendabele wijze kan worden gebouwd. Ten slotte was het ook juist dat het kabinet De Quay van mening was dat het door middel van subsidies kunstmatig laag liouden der prijzen op zichzelf ondeugdelijk is. Op den duur zullen de kunstmatige elementen dan ook moeten verdwijnen. Deze uitgangspunten zijn naar ons gevoelen aanvaardbaar, want hier door krijgen overheid en bedrijfs leven wee rde normale functies, an toch waren er vooral in prot chr. kringen bezwaren tegen het beleid van minister Van Aartsen. Omdat de goedkoopste woningen, de woningwetwoningen, gelet op de nog steeds bestaande nood, te gering in aantal zijn. Van 51 pet. in de jaren 1956 tot 1959 wilde de minister dit aantal voor 1961 doen dalen tot 40 pet. In zeer veel gemeenten dreigden moeilijkheden te ontstaan. De minst draagkrachtigen zouden, zo is door tal van gemeentebesturen betoogd, in de knel komen. Bovendien gaat in tegenstelling tot andere sectoren in de bouwnijver heid de produktie van woningen achteruit. Daar komt dan nog bij dat de vor ming van eigen woningbezit in het gedrang dreigde te komen door de lange wachttijden voor de premie- bouw. De minister is aan de verlangens van een groot deel der Kamerleden niet tegemoetgekomen. Het kabinet was star en de meerderheid der volks vertegenwoordigers vond dit onrede- lijk. Al is het uitgangspunt van een be leid aanvaardbaar, de verwezenlijking daarvan in de tijd behoeft dit niet te zijn. Het kabinet is ten val gekomen door een onderdeel van het sociale beleid. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat ook in protestants- christelijke kringen de laatste tijd weinig enthousiasme bestond over de wijze waarop in concrete situaties het kabinet De Quay verwezenlijking meende te moeten geven aan het sociale aspect van het program. Was er geen te groot verschil tussen ge wekte verwachtingen en praktisch optreden? Het lijkt ons niet onwaar schijnlijk dat het t.a.v. de woning bouw door het kabinet ingenomen en star gehandhaafd standpunt, de drup pel is geweest die de emmer heeft doen overlopen. Het overleg tussen kabinet en volksvertegenwoordiging was overigens toch niet de sterkste en meeste symphatie afdwingende kant van het kabinet De Quay. bouw, onder aan de d(jk. Naast de Camp- veersectoren is een parkeerterrein ge projekteerd. In grote lijnen kon de raad zich gisteren verenigen met de denkbeelden van de PPD, die al eerder in een besloten ver gadering waren toegelicht. Het voorstel werd dan ook zonder stemming aanvaard. Jachthaven Een krediet werd beschikbaar gesteld voor het inrichten van de stadshaven tot jachthaven, terwijl men in principe ak koord ging met overname van het beheer en het onderhoud van de haven van het rijk. Pas wanneer de afkoopsom, die door het rijk zal worden vastgesteld bekend is, zal de raad hierover definitief beslissen. In de besloten vergadering had ir. L. Wie- ringa van rijkswaterstaat dit punt nog nader toegelicht. Het Veerse gemeentebestuur hoopt dat in het komend najaar met de werkzaam heden aan de jachthaven kan worden begonnen. Meegedeeld werd nog dat de kistdam langs de kade zo spoedig mogelijk na de sluiting van het Veerse Gat zal worden opgeruimd. ARNEMUIDEN. De heer J, Allart vroeg zich tijdens de woensdagavond gehouden algemene beschouwing af of er geen mogelijkheden waren om de gemeente aantrekkelijker te maken om in te wonen. Hij juichte de sluitende begroting toe maar vond dat het zaak was het beleid niet al te sober te hou den. Het woningtekort in Arnemuiden moet worden opgelost als een van de middelen om het wegtrekken van de bevolking tegen te gaan, merkte hij op. Een ongunstige indruk laten de Ar- nemuidense winkeltjes achter wat toch wel de achterstand typeert die de mid denstand in vergelijking met andere ge meenten heeft. Voorzitter A. Hack ant woordde dat het woningtekort in de ge meente inderdaad zeer elnstig moet worden genoemd, zowel kwantitatief als kwalitatief. De oplossing hiervoor leek hem niet eenvoudig. Het enige, aldus de heer Hack, is het stimuleren van het particuliere initiatief. Met behulp van gemeentegaranties zullen particulieren het initiatief moeten nemen. De huis vesting van de scholen in Arnemuiden is geen probleem meer, zei voorzitter Hack. Dit jaar nog zullen er plannen worden gemaakt voor de bouw van een niexwe bijzondere lagere school. Het sa neringsplan kon volgens hem uitkomst brengen in de verbetering van de mid- denstandsbédrijven, die alle in het ver ouderde gemeentedeel zijn gevestigd. Afwachten is hier de boodschap aldus de voorzitter. De raad keurde overigens vlot de begroting goed die als inkoms- tencijfer voor de gewone dienst een be drag van 973.165,07 gulden toonde met een onvoorziene uitgavenpost van 4.882,59 gulden. De hervormde vrouwengroep te Ril- land-Bath kwam donderdagavond bijeen o.l.v. de presidente mevr. Den Engelse. Voor deze speciale avond werd de litur gie verzorgd door mevr. Den Engelse, mevr. Van Weele en mevr. Verhagen. De N.C.V.B. afdeling Domburg hield haar Kerstvergadering in Reho- both onder leiding van mevrouw L. A. J. Jellema-van Dijk. De Kerstliturgie werd gelzen en verder de avond, welke onder grote belangstelling werd be zocht, gevuld met Kerstverhalen en -ge dichtjes. Vervoerders te Goes: GOES. Onder auspiciën van het provinciaal bestuur in Zeeland hield de Nederlandse Bond van Prot. Chr. Be roepsvervoerders in samenwerking met de Nederlandse Kath. Bond voor het Be- roepspersoneel een voorlichtingsavond in De Landbouw te Goes. Hoofddoel was de ondernemers in het vrachtvervoers bedrijf op de hoogte te stellen met het 1 januari a.s. in werking tredende nieuwe rijtijdenbesluit. Tot op heden was de rijtijdenwet van 1936 en het besluit van 1939 van toepassing, die beslist niet meer in overeenstemming kunnen wor den geacht met de situatie van het ogenblik, tengevolge van de evolutie in het gemechaniseerde wegvervoer. Het meest opvallend'e van de nieuwe wetge ving is dat ze blijkt te zijn aangepast aan de sterk gewijzigde omstandigheden in het goederenvervoer op lange afstan. Waren de bepalingen in de huidige wet en het besluit niet afgestemd op o.m. het vervoer van en naar het .buitenland en de oude bepalingen praktisch niet na te leven, thans blijkt in de nieuwe wet geving hiermee terd'ege rekening te zijn gehouden. Het is een feit dat het geheel voor ondernemers en controlerende or ganen een verbetering inhoudt. Gaf -het rijden in een vrachtauto voorheen met twee bestuurders geen oplossing voor langere dienst, en werktijden, hetgeen aanleiding gaf tot talrijke processen- verbaal, in de nieuwe wet is hierin op zeer praktische wijze voorzien. Dit zal zoewel door het bedrijfsleven als door d'e bestuurders zeker worden gewaar deerd. Als geheel nieuwe en eveneens toe te juichen maatregel is een zoge naamde overmachtsbepaling opgenomen. Dit houdt in dat, terwijl voorheen lange wachttijden ontstaan door pech of stag natie in bootverbindingen aanleiding gaf tot -het overschrijden van de toegelaten dienst en werktijden, zonder d'at de wet hiertoe enige ruimte verschafte, thans de mogelijkheid aanwezig is hiervan bin nen tweemaal 24 uur mededeling te doen aan de Rijksverkeersinspectie in het dis trict waar de ondernemer is gevestigd. Hierdoor kan strafvervolging worden voorkomen. Ongetwijfeld was deze zeer goed bezochte vergadering waar op voor treffelijke wijze bovenstaande materie werd uiteengezet een succes. Talrijke ondernemers namen kennis van de voor hen zo belangrijke wijziging van het rij tijdenbesluit. ST. PHILIPSLAND Ds. F. van Diren, hervormd predikant te St. Philips- land draagt de Kerstboom geen warm hart toe. „Op de Kerstviering van de zon dagschool geen Kerstboom meer", heeft hij gezegd. „Ik kan geen goedkeuring hechten aan heidense gebruiken." De zondagschool heeft hem deze uitlating echter kwalijk genomen, maar ds. Van Dieren liet zich niet beïnvloeden. Trou wens ook zijn collega ds. Gebraat van de Oud Gereformeerde Gemeente denkt er ook zo over. Nog onlangs protesteerden beide geestelijke leiders bij het gemeen tebestuur tegen de toelating van Sinter klaas op d openbare lagere school, meldt het Parool. Ook de zondagarbeid vormt een onder werp van gesprek in het dorp. Laatst liet een landbouwer 5 Belgen op zondag ste ken. Tegen hem werd door een wacht meester van de rijkspolitie proces-ver- baal opgemaakt. Burgemeester De Jonge zei daarover dat in dit geval de zondagswet was over treden. Hij wilde een proefproces uit lokken om te zien of in zijn gemeente paal en perk kon worden gesteld aan de zondagsarbeid. De betrokken landbouwer is van mening dat hij allerminst de zon dagsrust heeft verstoord. VLISSINGEN. Door het grote aan tal schepen, dat op de rede van Vlis- singen geankerd ligt, hebben zich tij dens manoeuvres enkele lichte aanva ringen voorgedaan. Het Russische vrachtschip „Dimato- vo" voer tegen de Liberiaanse „Elga". Beide schepen kwamen er zonder scha de af. Tijdens proefdraaien kwam de Libe riaanse tanker „World Treaty" die reeds gisteren een aanvaring had met de Deen „Lynaes" in aanvaring met de Engelse tanker „British Crown". Ook bij deze aanvaring ontstond nauwelijks schade. Na de proeven met de afdekking van een bepaald zandlichaam met ny- lonmatten en asfaltbedëkking, zal in de Grevelingen ook een proef genomen worden met kaden van zandasfalt. Moch- •ten deze proeven slagen dan zal dit materiaal straks op grote schaal ge bruikt worden bij de bouw van de Gre- velingendam. BERGEN OP ZOOM. Donderdag- middagwerd op de vliegbasis Woens- drecht bij Bergen op Zoom de 2e luite nant B. Bleeker uit Rilland-Bath voor het front van de troepen door de basis commandant kolonel H. J. Diehl be ëdigd en werd aan de sergeant A. de Korf uit Rotterdam de gouden wing uit gereikt ten teken dat hij de vliegoplei- ding met goed gevolg heeft afgelegd. Alle troepen van de vliegbasis ston den voor een der hangars opgesteld waarbij de drumband van de legerplaats Ossendrecht voor de muzikale omlijs ting zorgde. Nadat de troepen door kolonel Diehl waren geïnspecteerd las de Ie luitenant Mahuu het Kon. Besluit voor en nam de kolonel luitenant Bleeker de eed van trouw af. Daarna sprak de kolonel de beëdigde officier toe. Hij wees er op dat iedere Nederlander aan de twee eer ste delen van deze eed, trouw aan de Koningin en eerbiediging der Wetten zou moeten voldoen doch dat hel derde ge deelte onderwerping aan de krijgstucht speciaal voor de militairen gold. Nadat hij de nieuwe officier geluk had gewenst werd het Wilhelmus gespeeld. VEERE. Overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloot de raad giste ren het verzoek, om vergoeding van de kosten verbonden aan het geven van godsdienstonderwijs aan de openbare lagere school uitgaande van de Ned. Herv. Kerk in Veere, af te wijzen. Wei merkte de heer J. A. A. Mol hier bij op dat het onderwijs met het afwij zen van dit voorstel hiervan niet de dupe mag worden. „Het alternatief van dit geval is dat het onderwijs misschien niet meer zal worden gegeven." Aldus de heer Mol. De voorzitter, burgemees ter I. F. den Beer Poortugaal verzeker de echter dat deze lessen in het lesroos ter zjjn opgenomen. Bij de behandeling van de begroting merkte de heer Mol op dat de post be strating 2750 te laag is geraamd. Hij drong aan deze te verhogen met 5000. Nadat van de zijde van B. en W. was toegezegd dat op een volgende vergade ring een bestratingsplan zal worden aangeboden verklaarde de heer Mol zich akkoord. Verder miste hij een post voor voor zieningen aan de muren van de open bare lagere school. De burgemeester verklaarde hierop dat het niet alleen de muren zijn, maar dat het gehele uit 1883 daterende gebouw moet wor den opgeknapt. Eerst moet de ge meente echter de na-schade uitkerin gen van het rijk krijgen voordat er begonnen kan worden. Terloops op perde de burgemeester het plan een geheel nieuw gebouw te stichten. Zonder stemming keurde de raad de begroting goed, met de volgende cijfers. Gewone dienst inkomsten en uitgaven 326.076,48. Een post onvoorzien van 1391,36. Het werkelijke tekort is on der aftrek van de post onvoorzien: 6600. Dit zal worden weggewerkt door een verhoogde uitkering. De kapitaals- dienst sluit met inkomsten 549.274,18 en uitgaven 744.549,31, een nadelig sal do dus van 195.275,13. Aan het personeel van het gemeente lijk vismijnbedrijf, de brugwachters en de inner der kadegelden werd eervol De heer N. Verboom, leraar aan de Christelijke Kweekschool voor Zeeland te Middelburg, slaagde te Rotterdam voor de acte opvoedkunde MOB. De grote duivententoonstelling van Schouiwen-Duiiveland zal op 5 en 6 ja nuari te Zierikzee gehouden worden. Freule J. van Citters, die veertien dagen geleden op 99-jarige leeftijd is overleden en bijgezet is in het familie graf te Heirikenszand, heeft aan de Her vormde Kerk te Heinkenszand een be drag van 10.000 gulden vermaakt. ontslag verleend op een nader door B. en W. vast te stellen datum. De markt van Veere zal er anders uit gaan zien. De raad nam met algemene stemmen het voorstel aan. Wel onstond er nog enige discussie over het aan brengen van betonranden. Ten slotte machtigde de raad B. en W. voor de af scheiding eventueel ander materiaal te gebruiken. Het verenigingsgebouw zal in het ver volg dienst doen als gymnastieklokaal voor de scholen. De raad voteerde voor de aanschaf van leer en hulpmiddelen voor dit onderwijs 1300. Tijdens de rondvraag werd op voor stel van de heer Mol besloten in de tweede helft van januari een bezoek te brengen aan Hulst. De raad zal zich dan op de hoogte stellen van de beplanting van de wallen in deze plaats. VEERE. De straten in het markiezenstadje van nauwelijks duizend inwoners zijn dermate slecht dat veel dames in Veere ertoe zijn overgegaan schoenen voor in de stad en voor daarbui ten te gebruiken. Met deze woorden leidde de heer Mol een „keiendebat" in tijdens de gis teren gehouden raadsvergade ring. Iedereen weet, dat de meeste straten in het pittoreske stadje nog geplaveid zijn met kinderhoofdjes. Of dit zo moet blijven of dat er klinkers moeten komen, daarover was de raad het niet eens. Keien zijn in deze tijd een schaars artikel geworden, bovendien willen de meeste stratenmakers er niet meer mee werken. Er is echter goede hoop dat het plaveisel in Veere een verbetering zal ondergaan. Met in de toekomst een elektrische straatverlichting zal het goed wandelen worden in Veere. MIDDELBURG. Een merk waardig geval van belediging be handelde de Middelburgse politie rechter gistermiddag. Een metse laar uit Burgh, M. K., zond een op te nemen stuk naar de Zierik- zese Nieuwsbode, waarin hij op een zeer scherpe wijze stelling nam tegen bepaalde handeling van de Burghse wethouder Van der De volgende dag, 4 november, ver scheen het ingezonden stuk, dat nogal stof deed opwaaien, in het' plaatselijk blad. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, zei tegen K., die terecht stond, dat de waarheid van zijn beweringen in het nieuwsblad niet terzake deed, maar dat het nu eenmaal verboden was, woorden als „dief" en and-ere benamingen te ge bruiken. „De krant heeft ook schuld," zei mr. Sieperda, „want dat stuk van u had zij nooit ongecorrigeerd moeten publiceren". Mr. G. J. B. van der Dussen zei het VLISSINGEN Ter inleiding van de Kerstnachtdienst in de Jacobskerke zul len kerstliederen worden gespeeld op zaterdagavond, van 22.30 tot 23 uur, op het carillon van de toren. In Veere zal het Kerstfeest klokslag 24 uur worden ingeluid met het traditionele „Change ringing". Een Kerstprogramma wordt op het carillon uitgevoerd van 23.30 0.15 uur, door beiaardier Piet Broerse. KRABBENDIJKE In de gemeente raad van Krabbendijke die op 28 de cember des avonds om acht uur bijeen zal komen, zal een voorstel tot goed keuring van een plan tot onteigening evan gronden, in behandeling genomen, worden. Het betreft hier het uitbre dingsplan Centrum. Alle gronden in dit plan zijn vrijwel eigendom van de ge meente, alleen enkele bewoners aan de Noordweg hebben zich niet bereid ver klaard tegen de geboden vergoedingen hun grond af te staan. Derhalve ziet de gemeente zich genoodzaakt tot onteige ning over te gaan. Verder komt in, be hadeling een voorstel tot wijziging van de -politieverordening voor de bestrijding van wild dat schade toebrengt aan het gewas. Men zal een besluit nemen over het al- dan niet voortbestaan van de openbare lagere school, daar het aantal leerlingen beneden het minimumaantal ligt. De voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1959 en rekening wo ningbedrijf 1959 en van de Burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg komen voorts in behandeling. Tenslotte zullen er enkele voorstellen tot wijzi ging van de begroting van 1960 en 1961 in de raad komen. MIDDELBURG/VLISSINGEN maakte het oude Italiaanse liedje „O LY1 - Sole Mio" onder de meer hedendaag- Meer gvaVYimOjOOTipUlteTl en se benaming „It's now or never" meer pick-ups verkocht dan ver- weer populair. „-„„„I n„- Verder mochten Edith Piaf's Milord" leden jaar! Dat verklaarden tij- in de Nederlandse versie van Corry dens een in Middelburg en Brokken en de verrichtingen van Ria Vlissingen gehouden enquête Verda zTchCfn£ t^^VeUgstob verscheidene Winkeliers. Een ling van de kopers bevinden. verklarinq voor deze toeqeno- w®t de jazzliefhebbers betrof, scheen de serieuze jazz het te hebben ge- men platenhonger van het grote publiek zou kunnen zijn, dat de afgelopen zomer bepaald ge speend. was van goed weer en de mensen dwong tot binnenzitten. „Wat is", volgens de grammo- foonplatenhandelaren, „don ge zelliger, naast het boek en de radio, een pick-up met bijbeho rende platen in het lichte of meer serieuze genre?" symfonie door Otto Klemperer en het Philharmonia Orchestra en zowel het eerste pianoconcert als het vioolcon cert van Tschaikowsky, respektieve- lijk uitgevoerd door de pianist Alex ander (Jninsky en de violist Zino Francescatti. Ook -de verrichtingen van het Italiaanse kamermuziekgezelsehap I Musici op de plaat hadden aftrek naast en dat mag merkwaardig heten! de door Maurice Ravel georkestreerde Schilderijententoonstelling van Mous- En vooral de aan feestdagen zo rijke maand december noopt tot kopen. Wij hebben de winkeliers drie vra gen gesteld, welke betrekking hadden op de platenverkoop. Onze eerste vraag was: Wat was in uw winkel wonnen van de goedkope amusements- jazz, want de naam van pianist Dave Brubeck en zijn ensemble kwam het meest voor naast Gerry Mulligan, Os car Peterson en Art Blakey. De ver richtingen van de Nederlandse musioi op jazzgebied hadden eveneens goede aftrek, gezien de vlotte verkoop van platen van (natuurlijk!) het „Dutch Swing College", het Dixieland gezel schap van Eric Krans en Rita Reys. KERSTLIEDEREN Over de best verkochte plaat in het vo cale genre kunnen wij kort zijn: Kerstliederen van de Mastreechter Staar, het onvolprezen Limburgse mannenkoor. Daarnaast gingen zowel de versie van Kathleen Ferrier als die van Mahalia Jackson van „O si lent Night" grif de deur uit. de topster? Met andere woorden: vac 7„ tnn wpIItp hPhr nf inffrmmr wprdhn in w Zo eensluidend het sukses i an de top- welke heer of juffrouw werden in het algemeen de meeste platen verkocht? TEENAGERS Het bleek dan wel overduidelijk, dat de ze topsterren vertegenwoordigers var het lichte genre waren en dan met name de keus van de Nederlands^ teenagers. Want in elke winkel werden platen van het Hollandse broederduo „Tlie Blue Diamonds" het meest aan de man gebracht. Het ging de teenager voornamelijk om het laatste succes van dezè twee jongens: „Ramona". De tweede plaats werd gedeeld dooi alweer een Nederlands duo, dat ondei de naam „Wilmarys" zijn plaat .Bar celona" tot een ongekend sukset maakte en het Amerikaanse rock-and- rollidool Elvis Presley. De laatste ster zowel als dat van de best ver kochte plaat in het vocale genre was. zo verschillend was de aftrek van pla ten In het klassieke genre. Als wij dan toch de meest verkochte plaat in deze categorie moeten noemen, is dal een LP, waarop de Poolse wonderpi- anist Adam Harasiewicz Chopin's tweede pianoconcert en twee scherzi vertolkt. Waarschijnlijk is deze be langstelling te verklarren door het drubezochte recital dat Harasiewicz mige tijd geleden in Middelburg ga' PARADEPAARDEN :ij dit alles bleef de furore van enig. klassieke paradepaarden onveran derd: Eine Kleine Nachtmusik var Mozart, vooral in de versie van Bru no Walter met het Columbia Symphc ny Orchestra, Beethoven's Pastorale GOES. De gemeenteraad heeft woensdagavond alle rekords gebroken. Vanaf acht uur tot rond half drie des nachts heeft de raad zich beziggehou den met de voorstellen van B. en W. al moet er aan toegevoegd worden dat circa anderhalf uur achter geslo ten deur is beraadslaagd. Dat was met recht nachtwerk, want dat duur de van kwart overéén tot tegen half- drie. In de besloten vergadering werd gesproken over het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de N.V. Bouw- en Aanne mersbedrijf Nibo te Diemen aan te gane geldlening, alsmede een voor stel tot toezegging van verkoop van grond aan de Apparaten- en Ketelfa- briek te Den Haag. In de openbare vergadering vormden de voorstellen met betrekking tot de vertrouwenscrisis de grootste „kluif". In onze krant van gisteren publiceerden wij de debatten over dit punt. De andere voorstellen leverden even eens uitgebreid stof tot spreken op. De raadsleden voelden zich kennelijk be haaglijk op hun „praatstoel". Burge meester dr. J. W. Noteboom had nau welijks de voorzittershamer laten val len, toen tal van opmerkingen werden losgelaten op de redactie van de notu len van de laatste vergaderingen. Aannemers Over een brief van de Goese a a nemers en het antwoord van B. en W. OTTO KLEMPERER Beethoven's Pastorale. ;orgsky. Van deze laatste had geen oepaalde uitvoering bij het Zeeuwse publiek voorkeur. vat de winkeliers verder was op gevallen, was de grotere ver koop van op de plaat opgenomen geestelijke liederen. Overigens maakten de door Zeeuwse kun stenaars op dit gebied gemaakte platen enkel opgang. WATERLANDKERKJE. De ge meenteraad heeft artikelsgewijze de be groting voor het dienstjaar 1961 behan deld. De begroting werd sluitend ver kregen door toevoeging van 2000.- uit de reserve aan de gewone dienst. Over verschillende posten werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De begroting toont drag van 189.354,34, met een post on voorzien van 787,84, de kapitaalsdienst sluit met een nadelig slot van 134.868,84. De raad strooide gul met enkele sub sidies. Het Kon. Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding kreeg één cent per inwoner, de militaire tehuizen 20 gul den en de Ned. ver. voor rheumatiek- bestrijding ook één cent per inwoner. Toestemming werd verkregen om de bouw van twee woningwetwoningen te gunnen. Deze huizen komen aan de Kerk straat. De nieuwe bouwverordening van de Ver. van Ned. gemeenten afdeling Zeeland, werd ook voor Waterlandkerk je van toepassing verklaard. Besloten werd de gemeente-werkman in vaste dienst te nemen. Aan het slot de vergadering heeft de heer C. de Nood (prot. chr. lijst) het college van b. en w. het gemeenteper- soneel dank gebracht voor de arbeid. De burgemeester, de heer M. J. Ver- brugge, gaf een overzicht der werk zaamheden, waarbij hij zei het te be treuren, dat het inwonertal weer ach teruit is gelopen en dat er zo weinig bouwactiviteit heerst. daarop ontspon zich eveneens een uit gebreide discussie. De Goesse aanne mers hadden zich beklaagd, dat zij zo weinig worden ingeschakeld bij de leveranties. Het antwoord van B. en W. ontmoette grote bezwaren. De heer Ph. Haverhoek (soc.) meende, dat in het antwoord halve waarheden staan en dat er bepaalde insinuaties worden gericht tot de Goese aannemers. Het kvp-raadslid J. H. Roose sloot zich daar volledig bij aan. „Het antwoord betekent een blaam op de aannemers". De burgemeester verklaarde, dat het college best bereid is Goese mensen in te schakelen, maar voor grote bouwwerken lukt dit niet altijd. Hij zegde een nader onderzoek toe en de raad zal uitvoerig ingelicht worden. Bij de verdere behandeling van de agenda was er vrijwel geen voorstel, dat als hamerstuk werd afgehandeld. De wijziging van de algemene poli tieverordening inzake het parkeerplein bij de Heernisseweg werd aangehouden, omdat er enkele wensen uit de raad kwamen om het gehele parkeerprobleem in Goes onder de loupe te nemen. Grondig debat Het voorstel tot herziening van de verkoopsprijzen van de gronden in plan oost ontlokte een „grondig" debat. De kvp-er W. G. M. de Valk sprekend namens zijn fractie en als lid van de financiële commissie wilde dit voorstel aanhouden, tot er een volledig overzicht van de gronden en de prijzen op tafel ligt. De heer N. E. van Santé (vvd) en ook lid van de financiële commissie on derschreef het bezwaar van de heer De Valk wel, maar ging toch niet zover om op aanhouding van het voorstel aan te dringen. Het a.r.-raadslid M. Loeve, eveneens lid van de financiële commis sie voelde ook de behoefte aan een al geheel overzicht, maar binnen een ter mijn van zes weken. En de heer J. H. Roose drong eveneens aan op een alge heel overzicht. Na de duidelijke toelich ting van burgemeester Noteboom en wethouder A. G. Heyboer, waarbij het college toezegde zo snel mogelijk met een overzicht te komen, werd het voor stel z.h.s. aanvaard. Weinig discussie Zonder discussie werden de voorstel len tot aankoop van de woning M. Smal- legangebuurt 50 en de verkoop van grond aan slager J. P. van Sabben aan de Keizersdijk aanvaard.' En vrijwel zonder besprekingen de voorstellen tot verbetering van de hoek Voorstad-Rim- melandstraat, tot overbrenging van een krediet van het dienstjaar 1959 naar het jaar 1960 (dit betreft 25.000 voor de riolering), tot het verlenen van een kre diet t.b.v. de aanstelling van gemeente ambtenaren (twee opzichters en een ambtenaar voor de afdeling financien, kosten bijna 20.000), tot aankoop van grond van het haventerrein, tot bouw B.V.A.B.-kantoor (de burgemeester zeg de toe graag een bespreking te houden met de omwonenden, waarom zij ge vraagd hebben) en tot het verlenen van een krediet van 2.000 i.v.m. een van wege de Ver. van Ned. Gemeenten in te stellen onderzoek. De gemeente-begrotingen 1959 en 1960 werden gewijzigd, in dien zin, dat de salarisposten voor de heer D. A. Huijs- se pro memorie werden geraamd, zulks op voorstel van mr. J. G. v.d. Burgt nog duidelijker: „Eigenlijk had de krant in kwestie ook als verdachte terecht moe ten staan." Conform de eis werd K. tot een boete van 50.- of tien dagen hechtenis ver oordeeld. Ontmoeting Minnenijd in Stavenisse leidde tot mis handeling. De landbouwer J. W. S. mocht zich er enige tijd op beroemen een dochter van een zekere H. als meis je te hebben. Grillig ais vrouwen kunnen zijn verkoos zij later een andere jongen. Dat zinde S. helemaal niet. Op een avond vereerde hij het huis van vader H. met een bezoek. Het toeval wilde dat zijn medeminnaar daar ook was. Aldra zaten de twee jon gelieden elkaar letterlijk en figuurlijk in de haren. S. gebruikte een staaflan taarn om zijn rivaal enkele fikse tikken op het hoofd te geven. „U bent wel iets te ver gegaan in uw drift," zei de officier en eiste 50.- of tien dagen en verbeurdverklaring van het voorwerp. Conform werd gevonnist. Tussen de families Van G. en H. in Bruinisse boterde het al sinds een zeer lange tijd niet meer. Op 31 oktober plaagden zoontjes van de beide families elkaar en dat was voor vader F. G. van G., van beroep stoker, aanleiding de kleine H. beet te pakken en zoals hij zelf zei „flink door elkaar te ramme len". Dat gebeurde wat al te stevig en Van G. werd mishandeling ten laste gelegd. De eis was 30 of zes dagen, het vonnis 20 of vier dagen. Onder invloed Op 19 oktober had S. de V., timmer man-aannemer uit Zierikzee, zijn perso nenauto onder invloed van sterke drank bestuurd. Hij had wat borrels bij een aanbesteding en daarna gebruikt en bracht 's avonds personeel naar huis. Bij Schuddebeurs eindigde zijn slinge rende tocht tegen een vrachtwagen. De botsing geschiedde, omdat de auto van De V. helemaal links op de weg reed. Een bloedproef wees uit dat de aanne mer te veel alkohol had gebruikt. De officier zei: „Ik kan voor een der gelijk ernstig feit geen voorwaardelijke straf eisen." Hij vorderde twee weken gevangenisstraf en één jaar voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor motorvoertuigen met drie jaar proeftijd. De raadsman, mr. Ch. J. B. du Croo, vond de onvoorwaardelijke hechtenis een te zware straf en bepleit te uiterste klementie. Het vonnis was twee weken en één jaar ontzegging, bei den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en een boete van 250 of vijftig da gen. Bij verstek werden J. C. H. uit St. Maartendijk twee straffen opgelegd. Hem was de rijbevoegdheid ontzegd, maar rijkspolitieambtenaren zagen hem zowel op 21 juli als 15 oktober zijn bromfiets berijden, beide malen op de markt in zijn woonplaats. De officier eiste 60.- of twaalf dagen voor de eerste overtre ding en 75.- of vijftien dagen alsmede twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar voor de tweede ongehoorzaamheid. De polietierechter vond dat H. wel bijzonder brutaal had gehandeld en veroordeelde hem voor het eerste vergrijp conform en legde hem voor het tweede één week onvoorwaar delijk op. BRUINISSE. De afdeling Bruinisse van de Z.L.M. hield haar eerste grote vergadering van het seizoen in hotel Storm te Bruinisse onder voorzitter schap van de heer P. L. Krepel. De voorzitter besprak in het kort de moei lijkheden waarmee de landbouw dit jaar te kampen had, o.a. de grote re genval, de lage prijzen en de verla ging van de garantieprijzen door de mi nister van landbouw. De rekening die ongetwijfeld later nog gepresenteerd zal worden, is het structuurbederf* aldus de heer Krepel. Het voorstel tot de bouw van een nieuw graanpakhuis van de C.A.V. werd in alle afdelingen goedgekeurd, verder is door de C.A.V.V. een kleurensorteerma- chine en een electrisch oog aangekocht voor het sorteren van erwten. De heer van Iwaarden van de Z.L.M. sprak hierna over het onderwerp „Heeft de boerenstand nog toekomst." Hij be sprak de moeilijkheden die zich mo menteel in de landbouw voordoen, om dat de landbouw niet zoals vroeger de voornaamste pilaar is van het econo misch leven in Nederland, doch de in dustrie. De dominerende positie van de industrie maakt dat men zich in de landbouw hieraan min of meer moet onderwerpen, wil men niet helemaal achterblijven. Ter illustratie noemde de heer van Iwaarden de invoering van de vijfdaagse werkweek, die op de boerde rij op grote moeilijkheden zal stuiten. Maar ook de vrije zaterdag bleek mo gelijk, waarmee een traditie van eeu wen werd doorbroken. Samenwerking bij de aanschaffing van machines zag spreker als een middel om tot een la gere kostprijs te komen. Boeren zullen er wel altijd blijven, zei de heer Van Iwaarden, want ze zijn onmisbaar, daar om moeten de landbouwers er van zien te maken wat er van te maken valt. Een sterke organisatie kan bevorderen dat de moeilijkheden gezamenlijk wor den overwonnen. GOES. Het jaar 1960 heeft bij de bestrijding van ziekten en pla gen in de tuinbouw weinig moei lijkheden opgeleverd, met uitzon dering van de meeldauw. Mits de bestrijdingsmiddelen echter op tijd werden aangewend, konden goede resultaten bereikt worden. Dit blijkt uit het boekje over de ziek tebestrijding in de fruitteelt in Zeeland en West-Brabant in 1960 dat zojuist verschenen is, in een uitgave van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst in samenwer king met de Planteziektenkun- dige dienst. Het boekje dat verkrijgbaar is bij het consulentschap te Goes voor de prijs van een gulden, verschijnt reeds voor de vijfde maal en bevat een schat van ge gevens over plantenziekten, en hun be strijding. Voor het eerst is de ziektebe strijding voor het kleinfruit opgenomen. Daar gebleken is dat de belangstelling voor dit onderwerp zeer groot is, voor ziet dit boekje zeker in een behoefte. Vooral de fruitspint en meeldauw krij gen de volle aandacht, en van de laat ste vooral de meeldauw op aardbeien, die de laatste tijd zo de aandacht vraagt. Voorbehoedende bespuitingen, op tijd uit gevoerd kunnen veel narigheid voorko men, een reeds lang bekende waarheid waar echter niet genoeg op gehamerd kan worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3