Kustvaarder in nood Beslissing viel om half elf MOTIE-EIBERGEN (5000 GOEDKOPE WONINGEN MEER) AANGENOMEN ONDANKS WAARSCHUWING VAN PREMIER Alleen KVP en WD steunden de regering In 1958 viel kabinet op dezelfde datum Laatste drie kwartier van kabinet-de Quay POR TEFE UILLEKWES TIE ANT1REVOEUTIONAIREN „Colporteur voor Mindenwerk' 22 december: Wim Kans zwarte dag De Bilt: Bewolkt yl/^M lan§s de kust 70 tegen 59 Ook dr. Tilanus KRAAN VAN DRIJVENDE BOK KLAPTE NEER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND De „rebellen" groepten gisteravond in de Tweede Kamer opgewekt bijeen. Van links naar rechts de a.r.-afgevaardigden Meulink, Hazenbosch, Biewenga, Smallenbroek en Bruins Slot. Geheel rechts de indiener van de motie, die de regering tot heen gaan dwong, de heer Van Eibergen, met naast hem de heer Aantjes. ROTTERDAM. Het gisteren demissionair geworden kabinet-de Quay heeft één jaar, zeven maan den en enkele dagen bestaan. Het volgde op 19 mei 1959 het kabinet- Beel op, dat in de plaats was ge treden van het laatste kabinet der rooms-rode coalitie. Deze coalitie vond op haar einde op dezelfde dag als nu het kabinet-De Quay, namelijk 22 december. Toen het kabinet-de Quay op 19 mei tegenover koningin Juliana de eed aflegde, stond het voor een aantal beleidsbeslissingen, die het in haar korte bestaan niet alle heeft kunnen verwezenlijken. Loterijwet Reeds leek het alsof het kabinet zou struikelen over de wijziging in de lo terijwet, die ten doel had het beleid ten aanzien van de voetbaltotalisator in Nederland te regelen, doch hier werd ter nauwernood een kabinetscrisis voorko men. In de verrassende regeringsverklaring van 26 mei, werd als een der eerste punten gesteld, dat de regering zich voornam een grotere vrijheid te verle nen voor het particulier initiatief, zowel wat de loonvorming als de woningbouw betreft. Loonvorming Deze beide onderwerpen alleen reeds waren zware obstakels voor het nieuwe kabinet. De loonvorming, die gedifferen tieerd werd, kreeg een crisis te door staan, toen nog slechts kort geleden het openbreken van de c.a.o. voor het metaalbedrijf in de Tweede Kamer werd behandeld. De politiek van de regering werd daarbij na een bewogen verdediging van staatssecretaris B. Roolvink goed gekeurd. Over het tweede onderwerp, de grotere vrijheid in de woningbouw is het kabinet thans gevallen. Aanneming; van de motie- Van Eibergen zal mijn heen gaan betekenen, waarschuw de minister Van Aartsen gis teravond. Minister-president De Quay deelde daarop mee, dat dit weer tot gevolg zou hebben dat het hele kabinet zou aftreden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, In de 175 kilometer lange Sognefjord in Noorwegen is de Nederlandse kustvaarder Mascotte op de rotsen gelopen. Volgens de eerste berichten bestaat er geen gevaar voor: de aehtkoppige bemanning. I De Mascotte is 399 ton groot: de re der is de heer J. Boerma in Groningen. Het schip werd in 1950 gebouwd. Gisteravond vroeg de gezagvoerder, van de in nood verkerende kustvaar der, kapitein Van der Kooi uit Zwolle, dringend om sleepboothulp. Onmiddel lijk zijn enkele sleep- en reddingboten op weg gegaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Precies om kwart voor tien, als eerste na de schorsing, sprak de antirevolutionaire fractie leider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot het doodvonnis over het kabinet-De Quay uit. De a.r. handhaafde haar motie onverkort en zou en bloc voor stemmen. Vier ministers maakten het slot mee: prof. dr. J. E. de Quay, drs. H. A. Kort hals. mr. J. van Aartsen en mr. A. C. W. Beerman. Minister mr. J. M. L. Th. Cals kwam alleen een kijkje nemen, hij bleef bij het groene gordijn, dat de leamer ter linkerzijde afsluit, staan. Daar was de stemming ook niet uit nodigend. De bewindslieden hoorden de sprekers aan zonder uiterlijke opgewon denheid, maar wel kennelijk teleurge steld en teneergeslagen. Een laatste pleidooi van prof. mr. P. J. Oud kon daar niets aan veranderen en hij wist dat zelf veel te goed, want de liberale frac tievoorzitter liet zich ontvallen: het helpt toch niet meer. Zijn korte rede was Op de rijksweg Den Haag-Utrecht hebben zich gisterochtend vroeg twee kettingbotsingen voorgedaan, waarbij tien mensen zijn gewond, van wie een ernstig. een philippica tegen de antirevolutio nairen en hij ontlokte zijns ondanks een daverende uitbarsting van hilariteit bij de kamer, toen hij op interrupties van die zijde sprak: ,,Ik begrijp niet waarom u zo onrustig wordt". Prof. Oud en met hem de katholieke woordvoerder de heer W. J. Andriessen wilden de verantwoordelijkheid voor deze crisis duidelijk vastnagelen waar zij huns inziens ligt: bij de antirevolutio nairen. Maar zowel de heer Bruins Slot als de christelijkhistorische fractievoor zitter dr. H. W. Tilanus waren al druk bezig die zelfde verantwoordelijkheid op het kabinet te laden („dit alles om maar 2500 woningen"). En prof. Oud citeerde wat hij een gevleugeld woord van dr. Tilanus noemde (uitgesproken bij de kabinetscrisis van precies twee jaar ge leden): „Moet dit nu zo?" Merkwaardig Dit keer moest het volgens dr. Tilanus inderdaad zo en hij stemde met zijn hele fractie voor de motie. Minister Van Aartsen pakte zijn tas in en vroeg opschorting van de behan deling van zijn begroting, hetgeen par lementaire taal is voor de mededeling dat hij het bijltje er bij neer gooit. De toespraak van voorzitter dr. L. G. Kor- tenhorst ging vrijwel verloren, hij slaagde er nog net in de leden een ge lukkig Kerstfeest toe te wensen. Voorlopig geen belastingverlaging, zo zei het kabinet in zijn eerste verklaring voor het parlement. Voorstellen daartoe zijn evenwel toch gekomen, zij het, dat een mogelijke definitieve uitvoering eerst omstreeks de helft van dit jaar zou zijn te verwachten, hetgeen van verschillende omstandigheden zou af hangen. Spijtoptanten Tweemaal dit jaar kwam minister Beerman voor hete vuren te staan, toen zijn toelatingsbeleid voor de spijtoptan ten in het parlement werd behandeld. Ook nu kritiek, zij het niet zo hevig als bij de behandeling van het nieuwe beleid inzake de toto, die door de Tweede Kamer werd aanvaard, maar vervolgens door de Eerste Kamer werd verworpen. De ironie wilde, dat het daartoe strekkende wetsontwerp niet eens de volle sympathie had van de minister die het indiende. Het beleid ten opzichte van Nieuw- Guinea heeft in de nu afgesloten be windsperiode ook meer dan eens op de voorgrond gestaan. Er was de min of meer verrassende verklaring, dat de regering dacht aan zelfstandigheid binnen tien jaar, er was ook de cock tail-party, waarin minister De Quay van mening bleek te verschillen met minister Luns. AMSTERDAM (ANP). Wegens op lichting meermalen gepleegd heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren tegen de 41-jarige colporteur P. M. uit Amsterdam een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De officier van jus titie noemde hem een doortrapte ras oplichter. De colporteur was te last gelegd zich van mei tot en met juli voor te hebben gedaan als colporteur van. de verkoop inrichting voor blindenwerk Het vertrou wen uit Weesp. Aan de mensen bij wie hij aan de deur kwam, vroeg hij voor uitbetaling op bestelde goederen, die echter nooit werden geleverd. Verdach te werkte namelijk niet meer bij de verkoopinrichting maar had uit de tijd dat hij dat wel had gedaan een legiti- matiekaart en een prijslijst overgehou den, waarmee hij vertrouwen wist te winnen. Verdachte gaf het telastgelegde toe. Hij had, zo zei hij, het geld willen be stemmen voor een operatie. De dui zend gulden die hij bij elkaar had ge kregen, had hij echter in Maastricht verbrast. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: lil de loop van de dag verder toe nemende bewol king met enige neerslag. Tot matig of krachtig en krachtig of hard zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. MÏESJE: Die gaat eraan voor een kalkoen! 24 dec.: zon op 8.47, zort onder 16.32: maan op 12,30. Voor Wim Kan moet het wel lijken dat Nederlandse rege ringen het er om doen. Op de dag af twee jaar geleden, mid den in zijn voorbereidingen voor de oudejaarsconférence, trad het kabinet-Drees af. En nu is de 22ste december voor hem opnieuw een zwarte dag. Twee jaar geleden zei Kan dat hij niet verwacht had dat Drees hem dit zou aan doen. Of hij het van De Quay wel had verwacht? Misschien. Gisteravond had Wim Kan zich hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Hij wilde kennelijk alleen zijn met zijn verdriet. De titel van zijn oudejaars- programma van dit jaar luidt: Uithuilen en opnieuw beginnen. Onmiddellijk na de verklaring van mr. Van Aartsen beklom de K.V.P.'er Andriessen, die bij afwezigheid van prof. Romme als fractieleider op treedt, het spreekgestoelte om de mi nister-president, die naast minister Van Aartsen achter de regeringstafel zat, te vragen wat de houding van het kabinet zou zijn indien deze situatie zou ontstaan. De liberale fractieleider prof. mr. Oud stelde dezelfde vraag. Intussen waren bijna alle Tweede- Kamerleden rond de regeringstafel komen staan en in deze kring ant woordde minister-president De Quay dat hij na overleg met de andere le den van het kabinet kon meedelen dat indien een dergelijke situatie zou intreden, daamee de grondslag aan dit kabinet zou zijn ontvallen en dus alle bewindslieden hun portefeuilles ter beschikking zouden stellen. Om half elf viel de beslissing. De motie-Van Eibergen, mede ondertekend door de C.H., werd aangenomen met 70 tegen 59 stemmen. Alleen de frac ties van de K.V.P. en de V.VD. stemden tegen. Dat was het einde van een veel bewogen en roerige vergadering die gis termiddag om 1 uur was begonnen en tot driemaal toe langdurig moest wor den geschorst om de fracties gelegenheid te geven zich te beraden over de ont wikkeling. De sfeer werd van uur tot uur meer gespannen. Ten slotte probeerden de af gevaardigden Andriessen en Oud nog olie op de golven te werpen, hoewel uit hun woorden duidelijk bleek dat zij het hopeloze van de situatie wel inzagen nadat de antirevolutionaire fractieleider dr. Bruins Slot, wetende wat hij ging doen, had aangekondigd, dat zijn gehele fractie voor de motie zou stemmen. Ook de c.h.-fractieleider dr. Tilanus sloot zich bij dit standpunt aan, maar hij vond het onbegrijpelijk dat een extra-par lementair kabinet als dit deze consequen- tie uit de situatie zou trekken. Er was toen niets meer aan te doen De stemming kwam en nadat de uitslag was bekendgemaakt vroeg minister Van Aartsen schorsing van de beraadslagin gen. De motie-Andriêssen kwam er uiter aard niet meer aan te pas. Dr. Kortenhorst, de voorzitter, zegde de reeds aangekondigde vergadering van 3 en 4 januari af, wenste allen een geze gend kerstfeest en hoopte dat in de ko mende dagen degenen die de verantwoor delijkheid dragen de wijsheid zouden ont vangen waar ons land behoefte aan heeft. HOEK VAN HOLLAND. De kraan van de drijvende bok Adelaar" is gis teravond juist voor het binnenlopen van Hoek van Holland naar achteren ge klapt. De reddingboot uit Hoek van Hol land heeft de drie bemanningsleden van boord gehaald en aan wal gebracht. De bok kwam van Scheveningen, waar hij vorige week de Sch 21 heeft gelicht. De ponton bevindt zich op ongeveer twee mijl afstand van het noorderhoofd. De hele bovenbouw ligt overboord. Het vaartuig is voor anker gegaan. De sleep boot Mars. die het van Sc'.ieveningen had gehaald is doorgevaren naar de ha ven. De sleepboot Steenbank is bij de bok. die een lek in de machinekamer schijnt te hebben. MUSSELKANAAL. De zestigjarige C. Christions uit Bourtange is gister middag in Laude (gemeente Vlagtwed- de) van een vrachtauto gevallen, over reden en gedood. De man strooide mest van de auto bij bomen langs de weg. Hij verloor zijn evenwicht en viel met het hoofd voor een wiel van de vrachtauto. Directeur: JACQ PB SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01160-4604. Post bus 26, Vlissingen, Meuwendijk 33, tel. 01184-3221, Postbus 24, Terneuzen, N.'euwstraat 38, tel. 01150-3139; Zlertkzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 4738 Vrijdag 23 december 1960 KABINET-DE QUAY GEVALLEN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG, Het kabiuet-De Quay is gevallen. Dit volkomen onverwachte aftreden na een bewind van ruim an derhalf jaar is gisteravond om half elf veroorzaakt door een antirevolutionaire motie tegen het woningbeleid van de a.r.- minister Van Aartsen die als gevolg daarvan zijn portefeuille ter beschikking stelde. Hij voegde daaraan toe dat ook de a.r.- bewindslieden Zijlstra en Roolvink zouden aftreden. Daar mee was volgens minister De Quay de grondslag aan dit ka binet ontvallen en traden ook de overige bewindslieden af. Deze regeringscrisis is het onmiddellijke gevolg van de houding van de antirevolutionaire Tweede-Kamerfractie, die iii de motie- Van Eibergen vijfduizend woningwetwoningen meer eiste. Minister Van Aartsen had in de middagvergadering tijdens de verdediging van zijn begroting van volkshuisvesting al aangekondigd dat hij niet verder kon gaan dan 2500, 0111 overspanning op de bouwmarkt te voorkomen. Een motie van de K.V.P.'er Andriessen vroeg 2500 woningen meer' voor de helft woningwetwoningen en voor de rest goedkope premiewoningen' maar verhond daaraan de voorwaarde dat ih het eerste halfjaar vail 1961 de regering zou nagaan of zij niet nog een dergelijk aantal zou kunnen uitgeven. Dat bleek voor minister Van Aartsen wel aanvaardbaar. Indien de motie-Van Eibergen aangenomen zou worden, zo zei hij, zou hij haar naast zich neerleggen. Daar zij was ingediend door zijn politieke geestverwanten zou voor hem aanneming van de motie ech ter betekenen dat hij zijn portefeuille ter beschikking stelde. Zelfs indien de motie zou worden verworpen, maar een belangrijk deel van de antirevolutionairen voor zou stemmen, zou hij toch aftreden en met hem de andere a.r.-bewindslieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1