Activiteiten n de Delta gedurfd en geruisloos POPPETJE GEZIEN KASTJE DICHT KOM EENS ZEGT dr. BLANKSMA TWEEDE KAMER OVER WONINGWETBOUW Verpleegstersopleiding in Dijkzigt Gronings aardgas dichtbij goedkoper A Colijnsplaat Zo gezellig mogelijk Albert Vogel met recordvoordracht Zeebrugge's hoop op staalfabriek vervlogen INBREKER WAS TE GOEDKOOP ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 April 1961 bij Veere door Barend Maaskant Onder water Ook Frankrijk heeft nu raketratten OUD-BURGEMEESTER NOG AMBTENAAR BURGERLIJKE STAND Bij Willemstad Bos erbij gebombardeerd tot haven Vervolg van pag. 1 EXPERIMENT Dertig gulden voor bad in fontein VOLDOENING Haagse raadscommissie akkoord met papieren stad Wilsveen Adenauer naar Parijs BROUWERSHAVENSCHE CAT; OVERFLAKKEE iWillemstac SCHOUWEN Grevelinge DUIVELAND Bruinisse iOOSTERSCHELOE; Vissershaven loortaatcaissons THOLEN Colijnsplaat N-BEVELANO Z -BEVELAND Donderdag 22 december 1960 2 sluizen Veere |E BOUWPUT in het Haringvliet is het symbool van de Deltawerken. Het is een spectaculair karwei, maar er wordt meer gedaan in zuid-westelijk Nederland om het gedurfde plan gestalte te geven. Verscheidene onderdelen ervan worden vrij geruisloos tot stand gebracht. Zo is de manier van werken van Rijkswaterstaat. Voor de nieuwe schutsluis bij Bruinisse worden de betonnen heipalen ter plaatse gefabriceerd. Ogenschijnlijk is er dan ook niet veel gaande als wij te Bruinisse voor het raam staan van de directiekeet van Rijkswaterstaat. Wij zien uit over de Grevelingen, waarin een zogenaamde secundaire dam moet komen naar de Hoek van St. Jacob op Overflakkee, links ligt de werkhaven met een partij stortsteen, die volgend jaar nodig is. Daarnaast wordt de bouwput leeggemalen voor de sluis met 125 meter schutlengte en zestien nieter breedte. Vlak bij de keet worden heipalen van gewapend beton gemaakt voor de fundering van de sluis. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIINIIIIII rpWEE kilometer noordwestelijk van Veere is een merkwaardig bouwdok gemaakt. Daarin staan nu zeven betonnen dozen, samen gesteld uit 11.000 kubieke meter be ton, 2000 ton wapeningsstaal en 2400 ton constructiestaai. Elk zo'n doos met een gewicht van circa 5000 ton is 4514 m lang, 20 m breed en 20Vz m hoog. Op het eerste ge zicht lijkt die rij op een zeven ver diepingen hoog flatgebouw van cir ca 320 meter lang.... Het zijn caissons, waarmee volgend voorjaar de dijk in het Veersche Gat zal worden afgesloten. Het zijn cais sons van een bijzonder type, zg. door- laatcaissons, waar doorheen het water blijft stromen tot de laatste caisson geplaatst is. Dan worden in één keer alle 56 dubbele (dus eigenlijk 112) sehuiven gesloten. Zoiets van: poppe tje gezien kastje dicht. In werke lijkheid: caissons op hun plaats zeewater afgesloten. Vernuftig Het betreft een vernuftige construc tie. waaraan alles zwaar en groot is. Als men er voor staat, beseft men niet dat die stalen schuiven 5x5 me ter meten en dat elk van de meer dan honderd schuiven drieduizend kilo weegt! Dan krijgt men er respect voor, dat die hele serie gevaarten bin nen elf maanden werd opgetrokken. Toch zitten er ook foefjes aan die caissons. Van de dijk van het bouw dok af gezien lijken er smalle reep jes ijzer onderaan de lengtezijden van die kolossen bevestigd te zijn. In feite zijn dit schuiven van anderhalve me ter hoog en zestig centimeter breed. Tachtig ervan zitten er aan elke kant van een caisson. Kettingnetten Alle „schuifjes'' worden bovenop de caisson aan staaldraden vastgehouden totdat de caisson gezonken is. Dan worden de draden los gelaten, zodat deze schuiven kunnen zakken op plaat- jen, waar de drempel niet helemaal vlak is. Zoiets kan onder water nooit precies worden bereikt. Aan de einden van de caissons zijn sponningen gemaakt. Als de caissons A»n de ^oet niet helemaal zouden aansluiten, kun- caisson voelt de kijker zich maar nen de sponningen voor de onderlinge kleintjes afdichting met kettingnetten met steen worden opgevuld. Onder water evenwel is ook al het een'en ander gebeurd en dat is juist het bijzondere. De nieuwste methoden werden toegepast bij de constructie van de dijk, waarvan het hart over een lengte van vierhonderd meter uit cais sons zal bestaan. Die betonnen dozen moeten op een zo vlak mogelijke drem pel worden geplaatst. Daartoe experimenteert men met nylon en asfalt. Een geheel nieuwe proef is uitgevoerd met het op zeven meter diepte aanbrengen van een tien centimeter dik, vloeibaar asfalttapijt. Dit werd uitgevoerd met behulp van de drijvende asfaltfabriek Dorus Heimans, een verbouwd landingsvaar tuig met een apparaat, dat op een buitenmodel stofzuigermond lijkt. De ze dient <xm het warme asfalt onder water op zijn plaats te brengen. Een oppervlakte van 50 x 80 meter werd zo met asfalt bedekt. De duiker K. Sperling con stateerde: ,,Het ligt er mooi bij". Waarschijnlijk met een ander apparaat zal gewerkt worden om ook asfalt te gebruiken bij het construeren van de drempel op de Plaat van Oude Tonge. Toch zal het grootste stuk er van in hoofdzaak wor den gemaakt volgens de „ouderwetse" maar beproefde werkwijze: met rijshouten zinkstuk- ken. Voorlopig is het de bedoeling dat in 1963 de sluiting van de dam zal gebeuren met caissons. Evenwel zal op korte termijn worden beslist PARIJS. Een witte rat zal het eerste dier zijn, dat Frankrijk het wereldruim. «al schieten aan boord van éeri 'rSket van het type Veronique, die in begin februari van de basis Hammaguir in de Sa hara,. in do... buurt van Colomb-Bé- char gelanceerd zal worden. Het is de bedoeling, dat de raket een hoog te bereikt van 200 km. Het medische onderzoekcentrum voor de ruimtevaart, dat onder leiding staat van generaal Grandpierre, heeft zeven van deze witte ratten opgekweekt, die in staat zijn de luchtreis te maken. Het is de bedoeling, dat deze proef ge gevens zal opleveren over de reacties van de hersenen op grote hoogten. Daar om zal tijdens de reis een encefalo gram van het dier worden gemaakt. Dit hersenonderzoek is vooral belang rijk in verband met de veranderingen, die het evenwichtsgevoel tijdens derge lijke tochten ondergaat. Een meer dan driehonderd meter lang flatgebouw van zeven verdiepingen vormen de zeven doorlaatcaissons van het Veersche Gat. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De directie van het Provinciaal elektriciteitsbedrijf zal on derzoeken welke mogelijkheden het aardgas dat in Groningen is gevonden het bedrijf biedt, aldus Gedeputeerde Staten van Groningen.. Voor de tweede en volgende eenhe den van de Hunzecentrale kan het aard' gas goede mogelijkheden bieden, zo is voorlopig de conclusie. Gedeputeerden menen dat de vestiging van industrie in de provincie kan wor den bevorderd door het gas goedkoper te maken voor de fabrieken die dicht bij de vindplaats staan. Van onze correspondent OOSTBURG. De oud-burgemeester van Oostburg is nog altijd ambtenaar van de burgerlijke stand in deze ge meente, zo bleek gisteravond in de raad van O'ostburg. Op een verzoek van het gemeentebe stuur als zodanig ontslag te nemen, zou de oud-burgemeester niet zijn ingegaan. Hij ontvangt nog steeds de vergoeding die aan een ambtenaar van de burger lijke stand wordt toegekend. De loco-burgemeester deelde mee, dat het standpunt van de oud-burgemeester ter kennis van het ministerie en van Gedeputeerde staten is gebracht. Aan het provinciaal bestuur is om advies ge vraagd. Steenzetters zijn druk bezig de glooiingen van de nieuwe vissers- haven bij Colijnsplaat met beton blokken te bekleden. of een andere methode mogelijk is. Men denkt erover hier als proef een zg. geleidelijke sluiting toe te passen. Dan zou boven het sluitgat een kabel baan of een stalen brug gebouwd moe ten worden om daarlangs de stortsteen te vervoeren. In het raam van komende werken was het een waterloopkundige nood zaak, dat vóór de hoofdafsluitingen in Brouwershavensche Gat en Ooster- schelde eerst deze dam zou worden gemaakt. Hij heeft het prettige neven aspect deel te worden van een snelle wegverbinding tussen Schouwen Duive- land, via Goeree-Overflakkee en de nieuwe brug over het Haringvliet naar Rotterdam. Van geheel andere aard is hef kar wei, dat bij Willemstad onderhanden is als onderdeel van de honderd mil joen gulden kostende werken in het Volkerak. Daar moeten twee nieuwe sluizen op 1 januari 1966 beschikbaar zijn voor de scheepvaart: de grootste schutsluizen van Europa met een nut tige lengte van 320 meter en een breedte van 24 meter. In beide komt een tussenhoofd. Deze indrukwekkende kunstwerken worden gemaakt in een buitendijks ge bied, dat voorheen enkele malen per jaar onderliep, hij hoge vloeden. Nu zijn drie zuigers bezig met het „per sen" van een nieuwe hoogwaterkering, een ringdijk voor de bouwput waarin de sluizen moeten worden gebouwd en een gedeelte van de beschermingsdijk voor de voorhavens. De bouwput krijgt de respectabele afmetingen van 900 x 375 meter en daarin komt weer een diepere put (tot 7 m N.A.P.) van 550 x 120 meter. Aan beide zijden van de sluizen (en er is de mogelijkheid om nog een derde sluis te maken) komt een voorhaven. Te voet zal het bijna een uur gaans zijn tussen de monden van de noorde lijke en zuidelijke voorhavens: een af stand van viereneenbalve kilometer. Volgend jaar zomer zal met de kunst werken worden begonnen. Over de slui zen komt een brug als onderdeel van de toekomstige Zoomweg. In de brug komt een beweegbaar deel. De lengte van de sluizen ligt noord oost-zuidwest. Dit betekent, dat. dé wes tenwinden voor de scheepvaart dwars- winden zijn en dus hinderlijk, vooral voor hoogliggende schepen. Om de in vloed ervan te beperken zal aan weers zijden van het sluiscomplex over een bepaalde breedte bos worden aange legd. Over een halve kilometer is al teelaarde aangebracht, zodat aanstaand voorjaar de bomen voor het wind scherm kunnen worden geplant. Door het afsluiten van het Veer sche Gat wordt Colijnsplaat ineens tot vissershaven gebombardeerd. Dit wordt gedaan om tegemoet te komen aan de nu nog te Veere ge stationeerde garnalenvissers, die profiteren van de visgronden in de mond van de Oosterschelde. Op 1 februari 1961 zal op het uitgebag gerde slik de nieuwe haven bij Co lijnsplaat klaar zijn. Slechts zeven maanden waren uit getrokken voor het maken van een ha- vendam van vierhonderd meter en het creëren van ligplaatsen voor dertig vissersschepen en twee tankboten. De haven heeft een diepte van 4 N.A.P., zodat het merendeel der schepen on afhankelijk van het getij er gebruik van kan maken. 3^2 km paal Wie er nu komt, ziet de afwerking al. Bij fundering en opbouw van de havendam is veel mijnsteen gebruikt. Van dit materiaal, dat steeds meer het zeer schaars geworden keileem gaat vervangen, was 50.000 ton nodig. Zet ters van betonblokken ter bekleding van de glooiingen vorderen goed. Ten behoeve van de steigers, waar aan en waartussen de schepen (twee aan twee in boxen) moeten meren, zijn 270 palen van Basralocushout ge slagen met een gezamelijke lengte van drieënhalve kilometer. Voor de stei- gervloeren wordt 240 kubieke meter mooi (roodachtig) azobéhout gebruikt, Ter completering van de outillage wordt op het haventerrein een vismijn gebouwd en er wordt een bankstelling gemaakt, waarop twee schepen tege lijk kunnen worden drooggezet. Om streeks laag water kunnen dan repa raties en onderhoudswerk worden uit gevoerd. Weer wat nieuws De verwachting is dat de vissers ongeveer vijftien jaar gebruik kunnen maken van deze nieuwe haven. Dan nadert de afsluiting van de Ooster schelde, hetgeen een ongunstige in vloed zal hebben op de garnalenstand in de mond van deze zeearm. Na 1978 zal de nieuwe haven kunnen dienen bij de overslag van landbouwproduk- ten. Ook zal zij een functie kunnen heb ben in de recreatie te water, aan welk facet een grote toekomst wordt toe geschreven. Tal van gemeenten trou wens in het Deltagebied doen er nu al een gooi naar om centrum van wa tersport te worden. De socialist Bommer noemde het be leid veel te passief en te zelfgenoeg zaam. Het probleem is veel omvang rijker dan we enkele jaren geleden dachten. Sedert 1930 is de bevolking met 37 procent gestegen en is het aan tal vertrekken waarin wij wonen ver meerderd' met zestig procent; des ondanks is er nog een schreeuwend' woningtekort. Dat komt omdat het aan tal huishoudens sterker is gestegen, namelijk met 49 procent en dat heeft sedert 1930 een tekort van 220.000 woningen opgeleverd. Zoals het bouwbedrijf nu reilt en zeilt komen we er niet uit. Er kan veel meer gebeuren op het gebied van de rationalisatie, maar de minister geeft geen leiding om tot een systeem te komen. De afgevaardigde Bommer eiste vijf duizend woningwetwoningen meer. Hij vond de tussenoplossing van K.V.P. en A.R. (half om half) niet bevredi gend. Voorts bepleitte hij een verdub beling van het aantal goedkopere wo ningwetwoningen met extra subsidie, zoals ook van de kant van de K.V.P. en A.R. was gedaan. Ten slotte wenste hij een verbetering van de subsidie regeling voor eenvoudige eigen wonin gen. Namens de christelijk historische frac tie wees de afgevaardigde Van der Peijl op het gebrek aan continuïteit in de bouwerij door het langdurige uitblij ven van vergunningen. Hij noemde hét een verkapte werkloosheid als bouw vakarbeiders aan het onderhoud worden gezet. Voorts constateerde hij een bedui dende achterstand in de woningen voor de arbeiders en de middenklasse. Een vermindering van het aantal woning wetwoningen met 7.500 in twee jaar tijds is volgens hem een te forse in greep. Voor tachtig procent van de groep inkomens tot vijfduizend gulden per jaar zijn de huizen te duur. Zijn eis luidde: drieduizend woningen meer in de woningwetsector en tweeduizend meer voor de goedkoopste premiebouw; en dan in die gebieden waar deze hui zen het goedkoopst kunnen worden ge bouwd. Tenslotte vroeg de heer Van der Peijl afschaffing van de C-sector in de premiebouw en afremming van de vrije bouw. De meeste instemming kreeg minister Van Aartsen van de liberale woord voerder Schuitemaker, die echter wel eiste, dat de woningwetbouw zich meer moet richten op de behoefte van de minst draagkrachtigen. Hij onthield zich van het noemen van aantallen of verhoudingen, zoals de woordvoerders van de andere fracties hadden gedaan. Een kwalijke zaak noemde hij het dat ten koste van de premiebouw vijf duizend woningen beschikbaar zijn voor woningbouwverenigingen, die dan in de A-sector met gemeentesubsidie kunnen bouwen. Voor ruimere toewijzingen in het noorden, oosten en Limburg pleitte zijn Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ineke de Goede wilde toneelspeelster wor den. Al jarenlang. Nu is zij leer ling-verpleegster in het zieken huis Dijkzigt, „want ik mocht niet van mijn ouders en ik wilde toch inhoud geven aan mijn le ven, en afwisseling". Gerda van Kerkvoort zit in hetzelfde schuit je, al wilde zij oorspronkelijk naar de tekenacademie. Nog een tachtig andere meisjes zijn sinds kort in het gigantische ziekenhuis in opleiding. Van de negenhonderd bedden zijn er pas een zeshonderd be zet, omdat er nog maar voor tweeder de personeel is. Er moeten nog een honderdvijftig meisjes bijkomen. Ook hier een tekort aan verpleegsters. Niet omdat er geen animo voor het be roep zou zijn, integendeel, maar de be hoefte aan verplegenden wordt in snel ler tempo groter. Het aantal zieken huisbedden in Nederland is sinds 1938 gestegen van ruim 31.000 tot rond 50.000. Waren er vóór de oorlog per honderd patiënten ongeveer 54 verpleegsters no dig, nu zijn het er door de ontwikke ling van de geneeskunde al bijna tach tig! Door de veroudering van de bevol king wordt de verpleegduur per patiënt vaak langer. Een belangrijke factor is de onrust barende stijging van het aantal ver keersslachtoffers. Dokter C. Blanksma. de geneesheer-directeur van Dijkzigt vertelde ons dat er permanent een ploeg artsen en verpleegsters voor in reserve gehouden moet worden. Het aantal „ge- kraakten" fiat jaarlijks naar de zieken huizen wordt gebracht is groter dan het aantal t.b.c.-patiënten van de afgelopen jaren. Dokter Blanksma noemde nog een an dere oorzaak van het tekort. „In Zwit serland gaat een paartje trouwen als het een huis bij elkaar heeft gespaard, in Nederland als het een paar lakens heeft". Hij wilde maar zeggen: Het ver loop is groot, want veel van onze meis jes gaan over tot de particuliere ver pleging van één man! Van een groep leerlingen van 22 zijn er nog acht over; de anderen zijn getrouwd, of hebben een andere werkkring opgezocht. Een stokpaardje van dokter Blank sma is daarom: maak de opleiding zo effectief mogelijk en niet onnodig lang. Van de drie jaren zou best een half jaartje af kunnen, want voor leidingge vende of speciale functies kan altijd nog een aanvullende opleiding worden gevolgd. De geneesheer-directeur van Dijkzigt is een merkwaardig man. Van polemi seren houdt hij niet, zeker niet over de vraag of de opleiding wel goed is. Lie ver verstuurde hij uitnodigingen: Kom eens kijken hoe wij het in Dijkzigt doen, en vraag zelf aan de meisjes hoe zij het hier vinden. Typerend trekje: Tien minuten voordat het bezoek kwam wist geen van de betrokkenen nog waar- om het was begonnen. Zijn experiment slaagde met hoge cij fers! Heel geleidelijk aan worden de meisjes gewend aan de sfeer en het werken in een ziekenhuis. Hun huisves ting in leuke eigen kamers, hun ver- DEN HAAG Fris en met de van hem bekende toewijding hield Albert Vogel gisteravond in een volle Pulchr: Studio in Den Haag zijn 250ste voordracht van Ik en mijn speelman, een bewerking naar de gelijknamige roman van Aart van der Leeuw. Het gemengd publiek, dat zowel uit middelbare scholieren bestond als uit autoriteiten en vele literatoren, volgde geboeid de blijde verhandeling over Claude de Lingendres, zijn speelman Va- lentijn en zijn vlucht via de Zuiderpoort voor het gedwongen huwelijk. Ondanks de bekorting van de roman, die bij uitgeverij Nijgh van Ditmar het 100.000ste exemplaar haalde, bleef de lyrische sfeer ijl en aantrekkelijkheid be houden. Geschenken in de vorm van een fraaie jubileumuitgave, waarvan 500 exempla ren zijn gedrukt, werden uitgereikt aan Albert Vogel, de ambassadeur van Bel gië, het hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van O.. K. en W. ,de illustrator en enkele leden van de boek handelorganisaties. ROTTERDAM. „Wedden om een pakje sigaretten, dat je niet onder de fontein durft te gaan staan?" „Ik niet durven! Had je gedacht", zei op een mooie zondagmiddag de 28-jarige ijzer werker L. C. M. S. tegen zijn vrienden en hij stapte over de betonnen rand van de fontein op het Hofplein het water tegemoet. In het midden van de fontein gekomen trok hij zijn bovenkleren uit en begon zich te wassen. De politie bleef niet onkundig van de waspartij en inspecteur B. D. Kalma be gaf zich met enige agenten naar de tot openbare badgelegenheid bevorderde fontein. Zij moesten de bader met geweld uit het water sleuren. Dat kostte de in specteur onder meer een gescheurd over hemd, een nat uniform en een kapot horloge. Gistermiddag moest S. voor de kanton rechter verschijnen om van zijn balda digheid rekenschap af te leggen. Hij was echter niet verschenen. „Weinig spor tief", vond de kantonrechter, mr. D. Muller. De officier van justitie bekeek de zaak van twee kanten. Door de ogen van de verdachte gezien, vond hij het wel een humoristisch geval. Maar gezien door de ogen van de politie zag hij vooral de verkeersopstopping, die S. iiad veroor zaakt. Hij dacht ook aan het levensgevaar dat de politie, al struikelend over de elektrische kabels, had gelopen. Een rap port van het G.E.B. vertelde in klare taal, dat dit gevaar niet denkbeeldig was geweest. De twee zienswijzen tegen elkaar afwegend, kwam de officier tot een eis van dertig gulden of twaalf dagen hechtenis. Mr. Muller vonniste conform. zorging, het is alles om jaloers od te worden. Omdat zij de huiselijke sfeer moeten missen, vertelde dokter Blank sma, hebben we het hier zo gezellig mogelijk gemaakt. De leerlingen waren het er roerend mee eens. Sommigen vonden het be gin wel moeilijk, maar nu zij eenmaal aan het praktische werk toe zijn, be valt het verpleegster zijn hun best. Meisjes met zin voor realiteit meenden: „Je leert wèl met weinig geld om gaan" en erg-vooruitstrevenden: „Je bent wel duidelijk het zusje-dat-pas-be- gint". De ouderen, met drie jaar opleiding achter de rug, hadden een. meer bezon nen oordeel: „Natuurlijk mis je het ge- zins- en verenigingsleven, maar er staat zoveel tegenover. Door hetgeen je meemaakt en doet, ga je heel anders over alles denken. Je vindt je vroegere vriendinnen alleen nog maar luchthar tig. Eigenlijk zijn we er geestelijk bo venuit gegroeid. Over roeping praten we niet, wel over de voldoening om het geen we hier kunnen doen". Aan het feit dat de salarissen niet hoger zijn kan ook dokter Blanksma niets veranderen. De verpleegsters ploe teren hard genoeg om hun diploma s te halen. Dat die vermeerderde kennis niet wordt beloond, is een grote onbillijk heid. partijgenote mevrouw Kuiper-Struyk. Zij betreurde het dat er geen inkomens grens is gesteld voor de bewoning van goedkope huizen, reden waarom zij meer gesubsidieerde woningen wenste voor de inkomensgroep van achtdui zend tot tienduizend gulden, voor men sen dus, die nu veelal woningwet woningen bezetten. Ook brak zij een lans voor de zgn. goedkopere woningen van twaalf tot achttien gulden huur per week als een zeer waardevolle bij drage tot oplossing van de nood. Minister Van Aartsen zal vanmiddag antwoorden. Van onze correspondent ZEEBRUGGE De hoop op een machtige staalindustrie, waarmee men zich in Zeebrugge enige tijd heeft ge vleid, is vervlogen. Dié teleurstelling is ingegeven door de onvoldoende uitrusting van de ha ven. Wel worden de verbeteringen aan de haven geleidelijk voortgezet, maar bijv. over een nieuwe zeesluis is nog geen besluit genomen. Niets wijst op een grootse aanpak op dit belangrijke punt. Circa twee maanden geleden begonnen berichten de ronde te doen dat een krachtige combinatie de Belgische staalonderneming Coekerill-Ougree, het Franse concern van Schneider, de Frans-Belgische staalgroep Providence en de Luxemburgse Arbed plannen hadden ontworpen voor de bouw van een der grootste Europese staalfabrie ken aan de Belgische kust bij Zeebrug ge. De fabriek zou twee miljoen ton ruw staal moeten gaan produceren en ook zou de blikfabricage ter hand worden genomen. Op het ogenblik wordt het in Zeebrug ge waarschijnlijker geacht, dat als in België een staalindustrie zal worden ge vestigd, dat zal gebeuren langs het ka naal Terneuzen-Gent. De Arbed be schikt al sinds jaren over een vrij groot industrieterrein aan dat kanaal bij Zelzate. De uitbreidingsplannen voor de Gentse havenkom en de overeen komst met Nederland voor de vergro ting van het kanaal zouden in dit op zicht voor deze streek nieuwe kansen scheppen, Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De meerderheid van een commissie uit de Haagse gemeen teraad heeft zich in grote lijnen ak koord verklaard met het door minister Toxopeus voorgestelde openbaar li chaam voor de Haagse agglomeratie. Volgens het plan van de minister van binnenlandse zaken zal dit lichaam de nieuwe stad Wilsveen moeten stichten en besturen. De commissie heeft de ge meenteraad voorgesteld akkoord te gaan met het voorontwerp van wet. Wel dringt zij aan op enkele kleine wijzi gingen. De minderheid van de commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de V.V.D., acht het voorstel te zwaar en te gedetailleerd en adviseert tot de in stelling van een college met adviseren de bevoegdheid. De bezwaren van de meerderheid richten zich vooral tegen de vaagheid in het voorontwerp omtrent een bijdrage uit 's rijks kas in de kos ten voor de nieuwe stad. Het staat zelfs niet vast dat de re gering een bijdrage zal verlenen en de commissie stelt daarom voor het ont werp zo te wijzigen, dat het rijk een bijdrage in de kosten zal leveren. Ver der ontwikkelt de commissie enkele kleinère bezwaren tegen de wijze van verkiezing, de samenstelling, het aan tal leden en de bevoegdheden van de raad van het openbaar lichaam, dat zij overigens liever de naam district Den Haag zou willen geven. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Twee fototoestellen, een statief en een beHc'htingsmeter, alles bij elkaar der waarde van ongeveer vijf tienhonderd gulden, zou de 33-jarige ma chinebankwerker W. van H. voor acht tientjes hebben verkocht aan een onbe kende man die hem in de hal van Rotter dam CS, zou hebben aangesproken. Van H. had nog meer fotospullen bij zich waarmee hij leurde in enige café's en daardoor trok hij de aamiacht van een paar rechercheurs die informeerden naar de herkomst van al die artikelen. Met de verklaring dat al die artikelen zijn eigendom waren namen zij geen ge noegen want aan een der fototassen hing het labeltje dat de naam van een be kende smidspatroon vermeldde. Het verdere onderzoek wees uit dat alles afkomstig was van een ihbraak die de machinebankwerker de vorige nacht had gepleegd bij zijn werkgever in de Havenstraat. Hij had daar tever geefs getracht een brandkast te openen waarna hij op het privékantoor twee ca-' mera's en aller'hand fotomateriaal tot 'buit had verklaard'. f°| V0,0i\ inbraak was ontdekt had de politie de dader dus al in handen. Hij wordt vandaag voor de officier van justitie geleid. Van onze correspondent BONN. De 85-jarige Duitse bonds kanselier Adenauer die weer geheel hersteld is, zal omstreeks het midden van januari naar Parijs gaan. Hij had in het begin van december deze reis al zullen maken, maar hij vatte kou, werd ziek en kreeg van zijn dokters een reis verbod. Hij zal een ontmoeting hebben met president de Gaulle. In februari zal de bondskanselier naar Londen gaan voor een gesprek met de Britse premier Macmillan.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9