en tanker Volkswoningbouw komt in gedrang VERDACHTE KLAAGT SLACHTOFFER AAN KLAAGLIEDEREN VAN SOWJET-DEELSTATEN Zeven doden, drie zwaar gewonden bij ongelukken vergaan in stormweer Liberia kreeg zetel in Veiligheidsraad Actie tegen ontucht en handel in vrouwen IN BELGISCHE GRENSSTREEK Kamer verhoogt uitkering bij - ongevallen De BiltBuien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Sterke aandrang op minister van Volkshuisvesting Negentien man verdronken 1 in de Lolt van Biskaje Maastrichtse bank knoeide in hoeken Capaciteit genoeg Verslapping Nieuwe straaljager zwaar beschadigd Het dapperste kleine meisje Geld gevraagd van centrale regering Ambtenaar geeft half miljoen weg uit medelijden LAATSTE NIEUWS NEDERLANDSE STOEL BLEEF VACANT Directenr: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, LVorststraat 90, Fostbus 4, Girt» 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Viissingen, Nieuwendijk 33, tel, 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, NJeuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartast1 Advertentietarieven op aanvrage. - Hubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. 4737Donderdag 22 december 1960 KAMER: MEER GOEDKOPE vrachtschip WONINGEN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Volgend jaar moeten er meer goedkope woningen komen! Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft er gisteren bij mi nister Van Aartsen op aangedrongen het bouwprogramma voor 1961 te verhogen tot 85.000 woningen en de uitbreiding met vijfduizend woningen voor de helft te besteden aan de woningwetbouw en voor de rest aan de goedkope premiebouw. Zo sterk en zo algemeen was deze aandrang, dat kan worden ver wacht dat de minister van volkshuisvesting vandaag in ieder geval zal voldoen aan een deel van de eisen, die de Tweede Kamer heeft gesteld. Een compromis tussen Kamer en regering op het stuk van de volkswoningbouw ligt dus wel in het vooruitzicht. Allerwegen is de regering ver weten dat het nieuwe beleid ter bevordering van de particuliere bouw de volkswoningbouw in het gedrang heeft gebracht. De meer derheid van de Tweede Kamer met uitzondering van de soci- den omgebogen. In 1961 moet er een krachtiger aanpak komen. Het totale aantal woningen dient te worden verhoogd tot 85.000, waarvan 70.000 gesubsidieerd. De vrije sector mag echter niet worden aangetast. Voor de woningwetbouw moeten 35.000 wo ningen worden bestemd en daarvan moeten er tienduizend het dubbele van wat de minister had voorgesteld onder de extra bijdrage komen te vallen, dit ten behoeve van de grote steden. De resterende 35.000 woningen moeten onder de premieregeling vallen, met een redelijk deel voor de middenklasse der zg. B-subsidies. Indien de minister aan deze eisen niet tegemoet komt zal de K.V.P.-fractie hierover een uitspraak van de Kamer vragen, aldus kondigde de heer Van Vliet aan. Zie verder pag. C. F. van d^r Pêijl alisten aanvaardde weliswaar de uitbreiding van de particuliere bouw, maar de eenstemmige eis luidde toch: daarnaast uitbrei ding van de goedkope bouw in de woningwetsector. Ook was de Kamer het erover eens, alweer in tegenstelling tot de minis ter, dat de bouwcapaciteit daarvoor wei degelijk in ons land aanwezig is, met name in het noorden, het oosten, Limburg en Zeeland. Bovendien werd minister Van Aartsen verweten dat de woningbouw in het algemeen de laat ste jaren was verminderd, blijkbaar ten behoeve van het bedrijfsleven. De a.r. woordvoerder Van Eibergen wenste uitbreiding van het aantal ge subsidieerde woningen van 65.000 tot 70.000 met handhaving van de 15.000 woningen in de vrije sector. Hij vond dat er ruimte is voor 2500 woningwet woningen en 2500 goedkope subsidie woningen meer. Bovendien vroeg de afgevaardigde Van Eibergen een programma voor een aantal jaren, zodat het bouwbedrijf meer zekerheid heeft aan de gang te kunnen blijven. Hij maakte er bezwaar tegen, dat het aandeel van de woning bouw sedert 1957 steeds verder is ge daald. Ook achtte hij het een wanver houding dat dertig procent van de bouwvakarbeiders werkt aan de wo ningbouw en veertig procent aan on derhoudswerken. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De Maastrichtse zakenman L., die vorige maand werd gearresteerd op verdenking dat hij op grote schaal oplichting en valsheid in geschrifte had gepleegd (schade ruim driehonderdduizend gulden), heeft gis teren bij de officier van justitie een klacht wegens oplichting ingediend tegen de Maastrichtse Discontomaat schappij (M.D.M.), Dat is dezelfde in stelling, die hij met zijn bedrog zou hebben benadeeld. Men zal zich herinneren, dat L. al meteen bij zijn arrestatie heeft gezegd dat hij de M.D.M. uit rancune had op gelicht. Wat hij heeft gedaan, zou men dus een fraude op verrekeningsbasis kunnen noemen. De ingediende klacht heeft in de Limburgse hoofdstad en daarbuiten groot opzien gebaard, omdat de M.D.M. o.a. wordt geleid door een oud-wethouder van Maastricht, mr. L. R. S. De klacht van de zakenman is ook tegen hem gericht. „Bedrogen" De beschuldiging komt hierop neer: in 1957 zou de Maastrichtse Disconto maatschappij L. onder valse voorspie gelingen hebben bewogen tot deelne ming aan een textielzaak in Geleen, waarvan men wist dat die niet anders dan verlies kon opleveren. Hem werd winstdeling beloofd, hoewel het bedrijf nimmer winstgevend was geweest. Terwijl L. dacht en zo zou het hem ook zijn verteld dat hij een profijte lijk deelgenootschap tekende, tekende hij voor het verlies, dat hij in de vol gende jaren op grote schaal zou lijden. L. beschuldigt de M.D.M. er van, dat die bij het aangaan van de overeen komst op grove wijze in de boeken van de Geleense textielzaak heeft geknoeid, om het verlies weg te werken. Verder zou zijn verzwegen dat de Geleense zaak verplichtingen had tegenover de Maastrichtse Discontomaatscharv-m, zo als borgstelling e.d. In totaal, zo valt uit zijn klacht op te maken, voelt L. zich voor ruim vijftig duizend gulden benadeeld. Hij heeft zich dus met zijn oplichting van onge veer drie ton ruimschoots schadeloos gesteld. Die fraude heeft hij gepleegd door op valse huurkoopcontracten kre- drieten bij de M.D.M. op te nemen. „Het dapperste kleine meisje, dat ooit in Boston heeft ge woond" is voleens,4e, poliiie van Jleze stad irf "de Amerikaanse staat Massachusetts de vijfjarige Marie Clement, die men hier naast haar moeder (r.) gelukkig lachend met haar pop ziet. De kleine had vijf dagen lang op gesloten gezeten in een onver warmd huis en zich met wat snoepgoed en suiker dat ze in de kasten kon vinden in leven weten te houden totdat buren haar gestommel hoorden en red den. Het bleek dat haar zieke moeder vorige woensdag in be wusteloze toestand door verple gers van huis naar een zieken huis was gereden zonder dat de mannen wisten dat er nog een vijfjarig kind in het huis was achtergebleven. MOSKOU, (Reuter). Afgevaar digde na afgevaardigde heeft giste ren in de begrotingsvergadering van de Opperste Sowjet gevraagd om aanvullende steungelden van de cen trale regering voor het bestrijden I van plaatselijke moeilijkheden, en in Van onze correspondent dit opzicht bleek het in het Sowjet- SOESTERBERG Een straaljager p.a^dljs dVs ?1.nJet van het type F 102 Deltadecker pas steld dan in het kapitalistische wes- vijf dagen bij het Amerikaanse squadron ten. Op de begrotingsplannen zoals op de vliegbasis Soesterberg in gebruik die op de openingsdag van het be- Namens de K.V.P.-fractie sloeg de is gistermiddag bij het landen zwaar grotingsdebat door de minister van afgevaardigde Van Vliet een wat féllere beschadigd. financiën, Garboetsof, waren ont- toon aan. Hij constateerde een verslap- Doo:idat de Palachute weigerde 1Zfiï vouwd, kwam weliswaar weinig kri- pmg in de bestrijding van volksvijand ^derd kilometerSer rnr in het vang-1 tiek, maar uit de verzoeken om steun nummer een. De womngbcmw moet een terecht. De piloot van het uit Marok- van vele afgevaardigden bleek' dat dogfiin ven rie laatstfTarin moet wor- i ko komende vliegtuig bleef ongedeerd.verscheidene Sowjet-deelstaten het de lijn van de laatste jaien moei wor hoofd maar nauwelijks boven water 1 kunnen houden. Zo klaagde partijleider Kegeshidze uit Tiflis, de hoofdstad van Georgië, dat de woningbouw in grote moeilijkheden Van onze correspondenten LEIDEN. Met grote snelheid is gistermorgen in de duisternis een per sonenauto in Leiden op het onverlichte kruispunt van de Voorschoterweg en de Churchilllaan onder de aanhangwa gen van een vrachtwagen gereden. De twee mannen op de voorbank, de 38- jarige J. F. van Gerven en de 34-jarige G. J. van Westen, beiden uit Leiden, sloegen te pletter. De drie mannen achterin werden zwaar gewond. Doden en gewonden moesten uit de zwaar ge havende auto worden gezaagd. De vijf mannen waren op weg naar Den Haag. Toen ze op de Voorschoter weg reden, doemde uit een zijstraat een grote vrachtwagen op, die de Voor schoterweg opdraaide. De gewonden, de 22-jarige W. Zwet sloot. de twintigjarige J. Kouters en de 35-jarige J. Caspers, allen uit Leiden. Th. van der Sluis uit Houwert het leven. Hij reed op de Hoornse Jaagweg, een voorrangsweg. Vlak voor hem reed een truck met oplegger die weg op. De motorrijder reed zich tegen de wegreus te pletter. De bestuurder heeft er waarschijnlijk niets van gemerkt. Hij reed door. In Utrecht is gistermiddag de 77- jarige H. Koetsier, toen hij fietsend de Soestdijkerstraatweg overstak, onder een auto gekomen. Hij smakte tegen de straat en stierf ter plaatse. In Ter Apel is gistermorgen de enige nog in leven zijnde jongste zoon van de 107-jarige mevrouw Smit-Mege- rink. Nederlands oudste inwoonster, de heer H. Smit (75) dood gereden. Hij was aan het harken en is daar bij achterwaarts de rijweg opgelopen en onder een bestelauto gekomen. In Lochem kwam gisteravond de Van onze correspondent LEEUWARDEN Een jaar ge vangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek, eiste de of ficier van justitie bij de Leeuward'er rechtbank gisteren tegen de 36-jarige adjunct-kommies ter secretarie van Dantumadeel, Jou'ke Z. -uit Murmer- woude. Hij zou vijfhonderdduizend gulden hebben verduisterd en daarvan geruime tijd Sinterklaas hebben ge speeld. Hij eigende zich de gelden toe door het onderhoud van de bestaande huizenverduistering en valsheid in geschrifte, kon worden gedaan. Slechts ruim de maar hij gebruikte er zelf niets van. helft van de inwoners was op waterlei-Ik voeide, dat de mensen het geld ding of riolering aangesloten en zeker nodig hadden, verdedigde verdachte een derde van de straten bezat nog geen j verkeerde en er zo goed als niets aan verhard wegdek. In de hele stad telde men bovendien slechts enkele tientallen straatlantaarns. In de loop van acht jaren had hij o.m. veertigduizend gulden als voor schotten verstrekt aan werklozen uit zijn dorp, die bij hem kwamen klagen. Zelden klopten dezen en andere klagers tevergeefs bij hem aan. Hij financierde zelf uit de kas van sociale zaken brom fietsen, kleding, huishoudelijke artike len en belastingaanslagen. Desgewenst kon men 's avonds thuis bij hem terecht. Op handen zijn opgenomen in het academische i 63-jarige mevrouw H. T. Bolte om het ziekenhuis. leven, toen zij bij het oversteken onder een auto liep. Voorrang.... Een andere afgevaardigde verhief zijn stem tegen de praktijk om voorrang te geven aan de bouw van sportstadions en musea boven kinderbewaarplaatsen en ziekenhuizen. Een derde klaagde dat elk jaar opnieuw 750.000 kwekelingen voor hun eindexamens zakken. Een heel ander geluid kwam van bur gemeester Bobrofnikof van Moskou, die de Opperste Sowjet met nauw verholen trots vertelde dat de nieuwe bouwplan-1 Zo schoot de gemeente er een half nen voor zijn .stad beogen er de miljoen bij in Het dorp droeg verdach- mooiste en doelmatigste hoofdstad van te echter op handen. Toen hij uit voor de wereld" van te maken en dat men lopige hechtenis werd ontslagen, werd door de stadsgrenzen aanzienlijk uit te hij als een vorst verwelkomd, breiden nu al rekening houdt met de Bloemen, gebak en worsten stonden wereldtentoonstelling die in 1967 in dc in overvloed voor hem klaar, de be- Russische hoofdstad zal worden gehou-wijzen van de dankbaarheid van de den. mensen, die hij had voortgeholpen. Die Naar men aanneemt zal de als ver- mensen waren diep verontwaardigd ge- rassing aangekondigde bespreking van i weest, dat zo'n goed man als Z. in de de internationale toestand niet eerder! gevangenis was gezet. NEW YORK (Reuter) Voor de Atlantische kust van de Ver enigde Staten, ter hoogte van Kaap Hatteras, hebben reusachtige golven de 10.417 ton metende Amerikaanse tanker Pine Ridge in tweeën gebroken. De bijna 11.000 ton metende Noorse tanker Artemis bevindt zich in de buurt doch kan niets ondernemen om dat de zee te ruw is. DOORGEREDEN In Hillegom fietste gisteravond de plaats kunnen hebben dan vanmiddag De raadsman vroeg een lichtere straf. Een soortgelijk ongeluk is gister- 54-jarige P. de Jong onder een auto of vrijdag. Premier Kroesjtsjef was inVerdachte heeft met zijn omgeving ge morgen 'in Oosthuizen gebeurd. Het bij het oversteken van de Leidsestraat. tegenstelling met de eerste dag giste- leeld en geleden, zei hij. En dat laatste kostte daar de 28-jarige motorrijder i De man was dadelijk dood, ren niet ter vergadering gekomen. heeft hij gepoogd te verzachten. Van een onzer verslaggevers GENK. De procureur des Konings in Tongeren heeft een volledige uitroeiingsactie gelast tegen verdachte cafés en huizen van ontucht in Belgisch Lim- burg. De eerste actie, die de B.O.B. (bewakings- en opspo ringsbrigade) in de Belgische grensstreek ondernam, heeft al verrassende resultaten opgele verd. Een Italiaans complot van vrouwenhandelaars kon met me dewerking van de Maastrichtse politie worden opgerold. Daarbij troffen de Belgische op sporingsambtenaren in een van de verdachte huizen te Eijsden ook twee Nederlandse meisjes aan, die in de netten van de vrouwenhande laars verstrikt waren geraakt. Zij waren uit Helmond en Hilversum afkomstig. Geronseld Evenals tientallen andere meisjes, voornamelijk uit Duitsland en Bel gië, waren zij ingegaan op de fan tastische voorstellen van de ronse laars. Zij zouden als mannequins en fotomodellen in België veel gaan verdienen. Nauwelijks waren zij echter in de macht van het complot of zij kwa men terecht in de cafeetjes en huizen van plezier in de Belgische grensstreek. Daar merkten zij al spoedig, dat van showlopen en po seren voor reclamedoeleinden niets terechtkwam. Mishandeld Verzet werd afgestraft met een pak slaag. Sommige meisjes had den lidtekens van ernstige mishan delingen die zij hadden ondergaan voor zij zich schikten naar de be velen van de bazen in de huizen van plezier. De meeste meisjes leef den daar onder een voortdurende bedreiging. De Belgische bewakings- en op- sporingsbrigade is met de uitroei ingsactie begonnen nadat artsen bij de procureur des Konings klach ten over ernstige ziekten hadden ingediend. De bedoeling is het clan destiene bedrijf van ontucht en vrouwenhandel in de hele grens- streek van België uit te bannen. MOSKOU (AP) De filmacteur Charley Chaplin is volgens het Russi sche persbureau Tass van plan een be zoek aan Rusland te brengen zodra hij zijn mémoires heeft voltooid. Een datum voor dit bezoek noemt Tass niet. Wel wordt in het bericht ge zegd, dat Chaplin van plan is zijn hele gezin mee te nemen als hij naar Rus< i land reist. Het voorschip van de Pine Ridge, die 37 of 39 mensen aan boord had, drijft op zijn flank rond. Het achterschip, waarop zich de meeste opvarenden be vonden, drijft rechtstandig. Daarop bevinden zich, volgens de piloot van een vliegtuig van de kustwacht, nog verscheidene mensen. De piloot had ook gezien dat er mensen in het water dreven die zich probeerden aan het achterschip vast te houden. De berichten spreken van „zeeën als bergen". De wateren waarin de Pine Ridge bezig is ten onder te gaan, staan bekend als een van de schepenkerkhoven van de Atlanti sche Oceaan. Het water is er zelfs bij stil weer nooit rustig ten gevolge van zware getijstromen en onver wachte windstoten. Bange vraag Schepen van de marine, waaron der een vliegdekschip, van de kust wacht en van de koopvaardij, zijn op weg naar de Pine Ridge. Zelfs als zij op tijd komen is het de vraag of zij iets kunnen ondernemen om de opvarenden van de tanker te redden. De Pine Ridge is gebouwd in 1943. Zij is eigendom van Paco Tankers Inc. In de Golf van Biskaje heeft zich gisteren eveneens een scheepsramp voorgedaan. Daar ging het 5.153 ton metende Oude Spaanse vrachtschip Elorrio ten onder met twintig man van wie er slechts één kon worden gered. Het schip maakte zijn laatste reis; het zou in Valencia worden ge sloopt. Veertig kilometer van Santander stootte het oude schip op een rots en werd lek. Even later liep het op de rotsen waar het de prooi werd van geweldige golven die het hele schip in enkele uren volkomen uit een sloegen. Scheepjes die probeer den in de buurt te komen om de opvarenden te redden werden door diezelfde golven teruggeworpen op de kust. Eén overlevende Pogingen om vliegtuigen en heli kopters lijnen te laten uitbrengen naar het wrak mislukten door het geweld van de storm. Evenmin 'ge lukte het zwemvesten en rubber boten dicht bij het gestrande schip neer te laten. Zij werden door de zee meegesleurd eer de schipbreukelin gen ze konden grijpen. Slechts één man is levend aan land gedreven. Hij is ernstig gewond en het is de vraag of hij de ramp zal overleven. Ook een man die van de wal af hulp wilde bieden en die pro beerde een lijn over te brengen is omgekomen. Hij werd door een golf meegesleurd en verdronk voor de ogen van zijn vrouw. NEW YORK. De Ierse generaal Sean McKeown zal op 1 januari de Zweedse ge neraal Von Hom opvolgen als opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Congo, zo is offi cieel te New York meege deeld. Von Horn vertoeft op het ogenblik met verlof in Zwe den en zal per 1 januari zijn werkzaamheden als hoofd van de wapenstilstandscom missie in Palestina hervatten. McKeowns benoeming is vol gens Hammarskjoeld slechts van voorlopige aard. NEW YORK Na maandenlang praten zonder veel resultaat is de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gis teren uiteen gegaan tot 7 maart, zonder veel hoop dan in de resterende twee maanden van de zitting 1960'61 de vele politieke vraagstukken op te kunnen lossen die de wereld in kampen verdeeld houden. Na liefst veertien stemmingen kwam gisteren ten slotte Liberia te voorschijn als overwinnaar in de strijd om een niet.- permanente zetel in de Veiligheidsraad. Het was in de Algemene Vergadering echter een gedeeltelijke overwinning, want Liberia werd pas gekozen nadat het onofficiële compromis was gesloten dat dat Afrikaanse land de tweejarige zittingsperiode zal delen met Ierland. Europa raakte door dat resultaat het vaste recht op een niet-permanente zetel in de Veiligheidsraad kwijt. Ierland kan. omdat het gaat om een informele af spraak tussen dat land en Liberia, het volgende jaar geen enkel recht op de zetel in de Veiligheidsraad laten gelden. De Rus Zorin doelde daarop toen hij zei dat de Sowjetunie daarmee het vol gende jaar rekening zal houden. De Libe riaanse delegatie legde er echter in een verklaring in de Assemblee de nadruk op dat beide landen tot overeenstemming waren gekomen, en verzocht de landen. die hun stem aan Liberia hadden gegeven het volgende jaar op Ierland te stemmen. In de Economische en Sociale Raad bleef een zetel, door het aftreden van Nederland vrijgekomen, vacant omdat de ene stemming na de andere vruchteloos bleef. De Assemblee besloot ten einde raad de zetel vacant te laten tot het vol gende voorjaar. Hieruit, en uit het uitblijven van belangrijke beslissingen van de volkeren organisatie over tal van grote vraag stukken, bleek dat door de sterke uit breiding van het aantal aangesloten lan den tot 99 en de daarmee gepaard gaande verschuivingen in de stemmenverhou dingen de besluitvaardigheid van de volkerenorganisatie er niet groter op is geworden en de bemiddelingspositie van kleine neutrale westelijke landen is ver zwakt. Ook dat er enerzijds moeilijker een meerderheid van tweederden is te vinden en anderzijds gemakkelijker een minder heid van een derde van de stemmen om een meerderheid de weg naar een be langrijk besluit te versperren. HAAG Een tweede aanpassing van de ongevallenrenten in ongeveer een half jaar tijds is gisteren door de Tweede Kamer goedgekeurd. Deze ver hoging beloopt vier procent (kosten 1.3 miljoen)in april waren de uitkeringen al met zes procent verhoogd. Joen is al meteen tegen 1 januari 1961 een volgende verhoging in uitzicht gesteld en dat was voor staatssecretaris Roolvink het beste argument om de so cialistische eis. deze vier procent met terugwerkende kracht op 1 oktober te laten ingaan, van de hand te wijzen. Het amendement dat de socialist mr. Van Lier hiertoe indiende, werd verwor- pen met 67 tegen 40 stemmen. Voor stemden alleen de P.v.d.A.. een com munist en een pacifistisch socialist. Hot wetsontwerp werd zonder hoofdelijke I stemming aanvaard. I Op de Elbe, niet ver van Hamburg, heeft gisteren een ernstige aanvaring plaatsgehad. In dichte mist ramde het Amerikaanse vrachtschip American Im porter (8228 ton) het voor anker liggen de Zweedse tankschip Fridjoff (15.725 ton), dat geladen was met ruwe olie. In de tanker ontstond een groot gat waardoor de olie wegvloeide. Het K.N.M.I. ill De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enige buien, voorna melijk in de kustpro vincies. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. On geveer dezelfde tem peraturen als gis teren. MIESJE: Seizoen verandert, regen blijft. 23 dcc zon op 8 47. zon onder 16.31 maan op 12.03. maan onder 23.15.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1