Buitenlands beleid onder de loep NEW ORLEANS IN BAN VAN DE FANATICI Marinier ging over boord om zijn lief te kussen VERRASSEND ASPECT BU BEHANDELING VAN DE RUSSISCHE STAATSBEGROTING Constellation wordt toch gerepareerd Kleding met kerst NATIONALE ECONOMIE: HERNIEUWDE INJECTIE Geen eenheid over vergoeding bij onteigening zakenpanden Intimidatie het sterkste wapen KAREL DOORMAN THUIS NA 204 DAGEN Duwboot voor Rotterdamse havens JONGEMAN NAM VOORSCHOT OP ZIJN ERFENIS Woensdag 21 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. i7i OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Eenzijdig Veel hout Paniek Meer handel Nieuw MINISTER SCHORSTE DEBAT Duizenden keukenmeiden zullen niet meer gillen Knelpunt sfonc Amerika veroordeelt rassenscheiding ABEBE VERMIST „Smaldeel 6" Koffie en poppen SABOTEREN OPGESTOOKT TRAGISCH -up Nijlpaard MINISTER KORTHALS: Over wijziging statuut valt te praten Advertentie ISKfthKJ'i MOSKOU (AP/Reuter) De bespreking van de Russische begroting in de Opperste Sowjet gisteren heeft twee verrassingen gebracht: de aankondiging dat men behalve de begroting ook de buitenlandse politiek van het Kremlin en de gehele internationale toestand zal bespreken en voorts de onverwachte terugkeer van Kroesjtsjefs vroegere vertrouweling Alexej Kiritsjenko in de banken van het presidium, niet ver van de Russische leider zelf. Met ophef werd aangekondigd dat de Sowjetunie haar bewapeningskosten voor het komende jaar met een waarde van anderhalf miljard gulden zal verlagen, maar daar staat tegenover dat men voor een waarde van ruim vijf miljard gulden aan ruimtevaart- projecten en andere wetenschappelijk onderzoek zal besteden. Plotseling is Alexej Kirit sjenko teruggekeerd in de open baarheid. Er valt slechts te gissen in hoeverre hij weer is geklommen in de Russische hiërarchie. Het was voor Rusland in vredestijd een recordbegroting die door de ver gaderden met het gebruikelijke en dus weinigzeggende applaus werd begroet. Alle cijfers waren nu omgezet in de nieuwe rekeneenheid van de nieuwe roebel, die tien oude waard is en Rus- lands financiële positie op de interna tionale geldmarkt moet beïnvloeden. Ruim TIVi miljard nieuwe roebels zijn uitgetrokken voor de financiering en uitbreiding van de industriële produk- tie met 8,8 procent voor het nieuwe jaar; de uitgaven voor wetenschappelijk onderzoek zijn met 15,7 procent ver hoogd. Voor de strijdkrachten zijn voor 1961 9.225 miljoen nieuwe roebels uitgetrok ken tegen 9.610 miljoen tegenwaarde het vorige jaar, welke verlaging vol gens Garboetsof, de minister van fi nanciën, ,,te danken is aan de een- Eigen nieuwsdienst NEW YORK. Het staat nu vast dat er bij de hevige brand in het nieuwe Amerikaanse vliegdekschip Constellation 46 mensen om het leven zijn gekomen. De gehele nacht is het blussingswerk voortgegaan en pas toen de dag weer aanbrak kon de brandweer verklaren dat het vuur definitief was bedwongen. De schade is zo geweldig zeker 75 miljoen dollar dat geen leek het in zijn hoofd zou krijgen te veronderstellen dat het schip ooit weer in de vaart kan worden gebracht. Toch is de Amerikaanse marine van plan om de Constellation te laten repareren en in dienst te stellen. Zij geeft zich reeds nu veel moeite om de vele voorspellingen dat het nooit een gelukkig schip kan worden, tegen te spreken. Het heeft verwondering gewekt dat op een stalen schip een brand zo snel om zich heen kan grijpen. De marine heeft dat verklaard door te wijzen op het feit dat het schip in afbouw was en dat er buitengewoon veel hout aan boord was voor het maken van stellingen, schragen enz. De huid van de Constellation, die hier en daar vol gaten zit, waardoor men op gesloten arbeiders naar buiten heeft moe ten halen, is op vele plaatsen rood gloeiend geweest. Al die huidplaten zul len vervangen moeten worden. Het is ook mogelijk dat het schip op sommige plaat sen verwrongen is door de enorme hitte. Dat zal een diepgaand onderzoek moeten uitwijzen. De oorzaak van de brand is nu bekend. Een hefvorktruck reed te dicht langs vaten met benzine en van een van die vaten werd de dop afgerukt. De benzine stroomde over het dek, be reikte een luik en kwam een dek lager terecht waar een lasser aan het werk was. De benzine ontbrandde.' de vaten op het hoger gelegen dek ontploften en in enkele seconden ontwikkelde zich een laaiende vuurzee in vele compartimenten van het schip. Stapels bussen met verf, rollen touw, voorraden hout en andere brandbare za ken zorgden voor een verschrikkelijke rookontwikkeling die het voor honderden arbeiders in de lagere compartimenten onmogelijk maakte, zich een uitweg te Van onze correspondent LOOSDRECHT. De 22-jarige H. B. J. T. L. C. L. R. A. van Sch. uit Loos- drecht had vorig jaar van een groot moeder honderdvijftigduizend gulden ge- erfd. Hij had er echter voorlopig niets aan, want hij mocht er pas aankomen als hij 25 was. Dat duurde Van S. te lang. Voor 33.000 gulden contant verkocht hij een deel van de erfenis met een waarde van 53.000 gulden aan een Ha genaar, die de rest in termijnen zou be talen. Daarmee nam hij het er eens van. Gisteren stond hij voor de officier van justitie te Utrecht, verdacht van flessen trekkerij en poging tot oplichting. Hij zit tot aan zijn nek in de schulden., want hij blijkt erg gul geweest te zijn met zijn geld. Hij kocht bijvoorbeeld twee honden, waarvoor hij een hok liet bouwen met verwarming en verlichting. Hij ging drieste weddenschappen aan en maak te grote verteringen. Hotel Oud Wasse naar zou nog een rekening van zeven tienhonderd gulden hebben liggen; de igenaar van een woonwagen wil nog if tienhonderd gulden huur hebben en m barkeeper in Loosdrecht heeft een irdering van 450 gulden op Van S. Dan •ist een handelaar in elektrische appa- aten nog driehonderd gulden en zit een '.eilmaker in, Loosdrecht nog op 250 gul den te wachten. De jongeman had dezer dagen naar Zuid-Frankrijk willen gaan. De politie was hem een stap voor en heeft hem voor de feestdagen onderdak verstrekt in het huis van bewaring. zoeken. Daar er meer dan vierduizend man op het schip aan het werk waren, ontstond er een paniek. Velen sprongen in het ijzige water van de East River of lieten zich aan touwen uit openingen in de flanken van het schip zakken. Zeker 150 man liepen allerlei verwondingen op. Meer dan veertig van hen moesten in ziekenhuizen worden op genomen. Vermist werd er gisteren nie mand meer. zijdige vermindering van de Russische strijdkrachten". In januari van dit jaar had Kroesj- tsjef aangekondigd dat er in de komen de twee jaar 1,2 miljoen man uit het leger ontslagen zouden kunnen wor den. Garboetsof deelde mede dat de re. gering medicijnen en gebruiksgoederen zwaar zal gaan subsidiëren om de prij zen te laten dalen. Zeker vier-vijfde deel van alle uitgaven voor 1961 zou den worden bestemd voor de financie ring van de nationale economie en so ciale en culturele programma's. De handel met nieuwe onafhankelijke landen zou met 22 procent worden uit gebreid en Rusland zou deelnemen aan 380 buitenlandse industriële bouwplan nen. Het zwaartepunt van alle finan ciële inspanning zou echter komen te liggen op de groei van de zware indus trie, al zou de lichte industrie aan ka pitaalinvestering nog eens half zoveel ontvangen als in 1960. Men neemt aan dat de bespreking van het buitenlandse beleid direct na de goedkeuring van de begroting zal beginnen. Het verleent een nieuw en dramatisch effect aan deze zitting waarbij men in het bijzonder denkt aan de vergadering van mei, toen alleen de landbouw op het programma stond, maar Kroesjtsjef ineens met het inci dent met de U-2 voor de dag kwam. Over Kiritsjenko's terugkeer in de openbaarheid is verder weinig bekend Nadat hij zeven maanden geleden uit de opperste regioAen was gehaald, lijkt het nu waarschijnlijk dat hij opnieuw functies in het staatsapparaat bekleedt. DJAKARTA (AFP). De comman dant van Oost-Indonesië, kolonel Pie- ters, heeft gisteren meegedeeld dat In donesische marinepatrouilles twee bui tenlandse schepen in de wateren ter hoogte van, West-Irian hebben aangehou den en met de bemanningen hebben op gebracht. De schepen werden aangehouden om dat zij de Indonesische territoriale wa teren zouden hebben geschonden. Kolo nel Pieters wilde niet bekendmaken wat voor schepen 'het waren. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De nieuwe schade regeling voor huurders van winkel- en andere bedrijfspanden, die onder eer onteigeningsplan vallen en dus hun be drijf moeten verplaatsen, heeft gisteren in de Tweede Kamer zo weinig instem ming gevonden, dat de behandeling moest worden geschorst. Het regeringsvoorstel om de getroffen zakenman schadeloos te stellen met ten hoogste de opbrengst van zijn be drijf in de afgelopen drie jaar of met vergoeding van de huur over vijf jaar, vond de meerderheid van V.V.D., K.V.P. en P.v.d.A. lang niet voldoende. Er ontspon zich een ingewikkeld juri disch debat met minister Beerman, die de afgevaardigden mr. Berkhouwer (lib.), mr. Van Rijckevorsel (kath. v.) en mej. mr. Lemaire (soc.) verweet dat zij van de huurders troetelkinderen wilden maken. Bedrijfspanden zijn er genoeg, vond hij, maar mr. Berkhouwer Advertentie verkrijgbaar bij de erkende kantoormachinehandel Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij een grote razzia, waaraan zestig rechercheurs deel namen. is rond vijfhonderd kilo vuur werk in beslag genomen in een dertig tal Haagse winkels en particuliere huizen. De politie maakte ruim honderd be keuringen wegens het zonder vergun ning in voorraad hebben van vuur werk, onvoldoende en onveilige ver pakking en onwettig vervoer. Ook werd vuurwerk aangetroffen, dat bij af steken gevaar zou kunnen opleveren. De politie was tot dit onderzoek over gegaan, nadat een vervoerder van vuurwerk was aangehouden, die niet over de nodige vergunningen beschikte. Het vuurwerk was afkomstig van een groothandelaar in Leiden, die welis waar deze handel wettig mag uitoefe nen doch buiten zijn boekje is gegaan door rotjes, bommen, gillende keuken meiden en zevenklappers te leveren aan detailhandelaren zonder vergunning. Ook hij zal worden bekeurd. meende, dat er juist voor panden in de stadskern, die het eerst voor onteige ning in aanmerking komen, geen ver vanging te vinden is. De meerderheid spande zich in voor een verruiming van de schadevergoe ding, maar men was het niet eens over de manier waarop dat zou moeten g— beuren. Tenslotte wilde men de beper king schrappen, dat voor ieder jaar dat de huurder nog mag blijven zitten, een derde van zijn schadevergoeding afgaat. En hierop struikelde eigenlijk de behandeling. Dit is maar een voorlopige regeling, aldus verdedigde minister Beerman dit ontwerp, dat hij overigens van het vo rige kabinet had overgenomen. In af wachting van de definitieve wet mogen wij niet te ver gaan, meende hij, want dan krijgen wij maar teleurstellingen. Mr. Berkhouwer was het daar niet mee eens. Hij meende, dat wij tot in lengte van jaren aan deze regeling vast zitten. De c.h. woordvoerder mr. Beer- nink zei meer vertrouwen in de voortva rendheid van de regering te hebben en niet te voelen voor lapmiddelen. Daarom wilde hij dit voorstel maar aanvaarden zoals het er lag, behalve dan dat hij zic'h verklaarde vóór het voorstel van de a.r. afgevaardigde mr. Meulink, die een bodem van twee jaar schadevergoeding in de regeling wilde leggen. Mr. Beerman vond dit ook niet ver- werpelijk en verder k'on ihij ook wel de gedachte van mr. Van Rijckevorsel (vergoeding van de kosten, die de laatste vijf jaar aan het pand zijn be steed) aanvaarden. Hij hield echter strak vast aan de zg. sliding scale, de afnemende schadevergoeding naarmate de huurder langer blijft zitten. Als de Tweede Kamer zich daartegen zou blijven verzetten zou hij schorsing van de beraadslagingen moeten vragen, zo zei hij. De Kamer greep dit punt aan om te besluiten de hele zaak nog eens met de minister in de commissie door te nemen. Dat zal echter pas kunnen gebeuren na dat minister Beerman de moeilijkheden met het kabinet heeft doorgenomen. De regeling komt dus pas volgend jaar weer aan de orde. Wellicht zult U, zo omstreeks de kerstdagen, uitgenodigd worden voor een feestelijk avondje. Wat is dan Uw kledingkeus? Mevrouw haar mohair truitje met een gezellige rok? Meneer dat leuke geruite sportcolbertje? Beter is: voor mevrouw een japon met een tikje élégance - b.v. cocktail jurkje - en voor meneer een stemmig kostuum. Zo gekleed op bezoek komen is een com pliment voor de gastvrouw en een blijk van waardering voor de aandacht die zij besteed heeft aan de ontvangst. Weet U wat ook attent is? Altijd Gladstone bij U te hebben! Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die Iedereen voldoening schenkt. KING i SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS f Van onze correspondent te New York NEW ORLEANS. Na de vroegere uitbarstingen te Clin ton in Tennessee en Little Rock in Arkansas, is New Orleans thans het brandpunt van de strijd om het opheffen van de rassenscheiding in de openbare scholen. Al zijn hier, na de op stootjes van enkele weken gele den, geen ernstige ongeregeld heden meer voorgekomen, toch zal de uitslag van de strijd be slissend zijn voor de vraag of de weerstand tegen integratie in het diepe Zuiden een toestand zal bestendigen, die steeds meer op een opstand tegen het fede raal gezag begint te lijken. Deze zou nog een lelijk karakter kun nen aannemen. Het behoud van de burgervrede is er mee ge moeid. New Orleans is een stad met cos- mopolitische inslag en een gemengde bevolking van gedeeltelijk Franse oor sprong, een mengsel van creolen en Zuidamerikanen en van de Amerika nen, die uit het noorden zijn komen af zakken. In de oude stad, de „Vieux Carré" herinneren de achterhuizen, nu tot kleine appartementen verbouwd aan de tijd van de slavernij, want vroeger waren het de slavenkwartie- ren. En aan de tijd van de slaver nij herinnert in het gehele zuiden de manier van omgang met de negers. Men behandelt ze in het geheel niet onwelwillend, doch eigenlijk worden zij als een minderwaardig soort bur gers beschouwd. Zij worden niet al- Bijl. - De marinierskapel bracht de Karei Doorman bij het binnen varen van de Nieuwe Waterweg een muzikale groet. Van een onzer verslaggevers AN BOORD KAREL DOORMAN. Van de 204 dagen, die de reis van de Karei Doorman heeft geduurd, zullen in de loop der jaren de herinneringen aan tweehonderd dagen ver vagen. De vier dagen, die in de Chileense haven Valparaiso werden doorgebracht, vergeten de opvarenden nooit. Dit was ten minste te begrijpen uit de opwindende verhalen, die ons werden gedaan, nadat wij gistermorgen het schip op de Noordzee tegemoet waren gevaren. ALMOE De Ethiopiër Abebe, winnaar van het Olym pisch goud in de marathon dit jaar, is als vermist opgegeven in de gevechten die nog steeds voortduren in Addis Abeba, al dus heeft zijn trainer verklaard. Zo is Europa.luidt de titel van een toeristische kleurenfilm, die Carillon films te Rijswijk in opdracht van de K.L.M. vervaardigt. Deze film, die ge maakt is door cineast Gerard Rau- camp, zal in april klaar zijn. Zij wordt in zeven talen uitgebracht en duurt 28 minuten. Commandeur A. P. Ferwerda van smaldeel V, dat behalve de Karei Doorman bestond uit de jagers Lim burg en Groningen, en de tanker Mij drecht, zei er van dat die dagen (en die in Brazilië) onvergetelijk waren: „Wij werden zowel officieel als door de bevolking zelf ongemeen hartelijk ontvangen." De jannen zeiden het anders. Die spraken van een klap op de vuurpijl. Het vrouwelijk schoon hield de voor keur voor blond haar en blauwe ogen niet verborgen. Het werden uitbundi ge dagen, waarop sommigen wel eens de tijd vergaten Toen het smaldeel daar op vertrek lag, verzamelde zich een vloot van tientallen bootjes met meisjes en jon ge vrouwen rondom de Nederlandse marinesohepen. Hartroerende kreten stegen op uit wat meteen „smaldeel 6" werd genoemd. Het werd een ma rinier zo machtig, dat hij een duik overboord nam, met forse slagen naar een der scheepjes zwom en daar nog eens hartstochtelijk afscheid nam van zijn donkerogig lief. Aan een touw is hij weer aan boord van de Karei Doorman gehesen. Daar in Valparaiso zijn dan ook de meeste centjes versnoept. Toch niet zoveel om te verhinderen, dat gister morgen om acht uur de luitenant ter zee administrateur der eerste klasse H. de Rouw buiten Hoek van Holland aan boord stapte om de „Spaarpot' van de 1250 bemanningsleden te ver delen. Ruim een miljoen gulden had hij bij zich in briefjes van duizend, honderd, vijfentwintig en tien gulden. Onder gewapend geleide ging hij naar het vliegdekschip, aan de geld tas een boei voor het geval die in het water terecht mocht komen. Ieder ont ving zijn deel. waarbij de bedragen varieerden van vijfhonderd tot vierdui zend gulden. Dit appeltje voor de dorst en nog 28 dagen verlof in het vooruitzicht vormden het blije einde van een lan ge, lange reis die op 31 mei begon. Een tocht om nooit te vergeten, met bezoeken aan Las Palmas, Mauriti us, en Lorenzo Marques, Fremantle, Hollandia en Biak, Noumea, Auck land en Sydney, Paaseiland, Valpa raiso, Rio de Janeiro. Acht maal ver wisselde men van blauw naar tropen- tenue en omgekeerd op die reis van 47.700 zeemijlen, een afstand van ruim tweemaal de omtrek van de aar de. Er gebeurden ook minder prettige dingen. Een vechtpartij in Fremant le, waarbij een bemanningslid het le ven liet. Een ongeluk op de jager Limburg, dat een dode eiste. Elf maal werd een opvarende van het smal deel geopereerd. Meestal betrof het een blindedarmontsteking, maar ook was chirurgisch ingrijpen nodig we gens verwondingen en maagklach ten. Over het algemeen was de ge zondheidstoestand van de mensen uit stekend, aldus commandeur Ferwer da, ook in de tropen waar dit schip bijzonder onaangenaam warm is. Prachtige staaltjes van navigatie liet de commandant van het vlaggeschip, kapitein ter zee A. J. Marcus, zien toen hij op eigen kracht meerde te Fremantle, omdat er een tegen het smaldeel gerichte havenstaking was. Om het schip te zwaaien maakte hij gebruik van de draaiende propellers van enkele vliegtuigen, die voor- en achterop het dek waren geplaatst. Hetzelfde werd ook vertoond te Hol landia. Iedereen betreurt dan ook het in cident in Rio de Janeiro, de laatste aanloophaven van de Karei Doorman. Bij het vertrek trad een „onverwacht windeffect" op, zoals commandeur Ferwerda het noemde. Het achter schip raakte daarbij een walkraan, die op een loods terecht kwam. Het schip liep geen schade op. De verdere manoeuvres in die ha ven werden zekerheidshalve weer met hulp van sleepboten uitgevoerd. Of de marineraad aanleiding zal vinden dit voorval te onderzoeken, staat nog niet vast. Uiteraard was de afgelaste reis naar Japan een grote teleurstelling. De Karei Doorman had al 1200 mijl noordwaarts gevaren, toen zij halver wege de koers moest verleggen. Er is nog geoefend tezamen met een „ander" land, waarvan de com mandeur de naam niet wilde noemen. Tijdens het verblijf in Nieuw-Guinea men boven gebied dat Indonesië tot zijn territoir rekent. Vrijwel de hele reis werd op zee )1k» a AI o rt Y\«r, - - "UV.1CU wij oumtfinunu. Daar speexde de marinierskapel opge- wekte muziek nadat zij te Hoek van Holland al een muzikale groet haa' ge bracht. Duizenden familieleden stonden aan de Schiemond te wachten op de thuis- gevaren marinemannen, van wie er ve len levensgrote poppen uit Las Palmas en kilo's koffie uit Brazilië torsten. ROTTERDAM Het vliegdekschip Karei Doorman heeft op haar reis van vlagvertoon twee vliegtuigen verspeeld zo weet Het Parool te melden. In juli zou bij Fremantle in Australië bij ruw weer een Seahawk-straaljager bij ruw weer van het dek zijn geschoven Berging was onmogelijk. Een Avenger zou begin oktober op weg naar Zuid- Amerika in zee zijn gedoken. Dat ongeluk zou zich hebben voor gedaan bij een schietoefening, toen het toestel een duikvlucht maakte op een schietschijf. De motor zou daarbij over zijn toeren zijn geraakt. Door het snelle reageren van de piloot, zo meldt het blad, is het vliegtuig op het water geland, waardoor de vier inzittenden door heli kopters konden worden gered. De commandant van smaldeel V, com mandeur A. P. Ferwerda, heeft daarover bij aankomst van de Karei Doorman in Rotterdam niets gezegd. „Wij hebben een bijzonder fortuinlijk en uitgebreid vliegprogramma uitge voerd", zo zei hij. „Op de hele reis heb ben de vliegtuigen van de Karei Door man zonder uitwijkhavens gevlogen. Alle vliegtuigen keerden terug op het vlieg- dek, soms weieens wat hardhandig." Eén Seahawk, zo ging hij voort, die door het landingsgestel zakte, kon aan boord niet worden gerepareerd. Tezamen waren de vliegtuigen 2300 uur in de lucht. Zij maakten 1493 landingen. leen uit de scholen der blanken ge weerd, maar in vele plaatsen mogen zij niet in de stadsparken wandelen (tenzij in een minder fraai gedeelte, dat voor „gekleurden" is afgezon derd) of aan de toonbanken in de lunchrooms aanzitten. Jaren lang heeft men zich aan de stelregel „gelijk, maar afzonderlijk" gehouden en langzamerhand zijn de fa ciliteiten voor de negers aanzienlijk verbeterd en kunnen b.v. de openbare scholen voor de negers in menig op zicht de toets van vergelijking met die voor de blanken doorstaan, al ont breekt er vaak nog wel wat aan. Maar naargelang de maatschappelijke posi tie van de negers verbeterde kon men niet verwachten dat zij met een twee de klasse burgerschap tevreden zou den blijven; ook onder blanken heeft de opvatting veld gewonnen dat de rassenscheiding niet kan worden vol gehouden, zodat de neger niet in naam, doch feitelijk dezelfde rechten moet bezitten als de blanke burger. Het Zuiden heeft zich met deze op vatting niet kunnen verenigen en se dert de uitspraak van het Opperste ge rechtshof in 1954 die de opheffing van de rassenscheiding voorschrijft, heb ben de blanke leiders in de zuidelij ke staten voortdurend getracht de uit voering van dit gebod te saboteren. In New Orleans was men de laat ste jaren al een eind op de goede weg gevorderd. Van rassenscheiding op de openbare vervoermiddelen is geen sprake meer. De parken staan voor allen open. En nu dan eindelijk een begin moest worden gemaakt met de integratie bij het onderwijs, zou de burgerij zich er allicht bij hebben neergelegd, indien de weerstand er te gen niet was aangewakkerd door het bestuur en de volksvertegenwoordiging van de staat Louisiana (waarin New Orleans is gelegen). Benepen vooroordeel geeft er de doorslag. De voorstanders van het be houd van de rassenscheiding beschou wen het toelaten van enkele negerleer lingen op slechts twee van de 118 openbare scholen in New Orleans, die voordien uitsluitend voor blanken wa ren opengesteld, als een bedreiging van de geijkte levensvormen in de ge hele staat. In de dijk van segregatie wordt er ec gat hoe klein ook mee geslagen. Met geweld moest dit worden verhinderd. En zo is New Or leans de laatste weken overgeleverd aan de fanatieken, die tot alle mid delen van intimidatie en verweer hun toevlucht hebben genomen om te ver- hinderen dat blanke leerlingen in een zelfde schoollokaal als negerkinderen zullen zitten. Het is een tragisch schouwspel. Al le weidenkenden in Amerika zijn ont zet. De betrekkingen tussen negers en blanken zijn er door vergiftigd. Al ge looft men dan dat ten slotte de in tegratie niet kan worden tegengehou- den, het zal nog lang duren voor in het Zuiden de segregatie tot het ver- leden zal behoren. ROTTERDAM. De Scheepvaart- rtL .agentuurmaatschappij N.V. uftlJ brengt volgende maand een havenduwboot m de vaart, die in de Rotterdamse havens duwbakken voor Nederlandse, Franse en Duitse duw boten gaat „verduwen". Tot nu toe zijn voor het transport van een duw- steeds twee sleepboten nodig lichl^a£endlTb00t' die zonodig ook als hpVW slepen en dus zowel duw- ai A 00t wordt, is in aanbouw bii Het eaPSvA Meiderich in Duitsland YfJ..ls dJ. bedoeling dat ook andere rel derijen die zich met de duwvaart be zighouden (de Nederlandse Rijnvaart" vereniging, de Handels- en transport ^schappij Vuicaan en Franse en werd er bij" patrouillevluchten voor sehijmng6iiTde "Rotterdamse Ta venVge" gezorgd, dat de toestellen niet kwa- bruik maken. naven ge- olie geladen: „De schepen zijn daar Seam brengt in januari ook haar meesters in geworden en dat is mede ®!r„sAe d«weenheid, de Nijlpaard, in de te danken aan het niet genoeg te lo- de aan de vloot van sn werk van de tanker Mijdrecht." tweede rWh„t ?«nvaartvereniging een Als vlagvertoon beschouwt comman- Wdt *:oeSeyoegd. De Vulcaan deur Ferwerda alle afgelegde bezoe- dSwaart voriSe maand met de ken als geslaagd. Daarbii is hem in nil be,zlS- het bijzonder het correcte gedrag van pogingen^het werk rederi3en de bemanningen opgevallen. „Voor peliike a an)P A A e{rn gemeenschap sommige van de tienduizenden bezoe- gen" te kr n "b°ven de brug- kers was de Karei Doorman een te- ten zulfen ™gf?wS ,afvarende duwbo- leurstelling. Een Papoea vond het ken hit aA p,lan' hun Iege bak- vreemd er geen palmbomen te zien. volgeladen bakken ?ts ,afleveren en Diehporden volgens hem bij een vlieg- Stó de°KarTn Tstermiddag meerde d'ng voor*hetTchteriand6 h/de bakken utwn, Doorman af op tiaar nieuwe lossen en de aanlegplaats ten oosten *ie.n bij Schiemond. van de Rotterdamse bruggen. DEN HAAG De Nederlandse re gering is graag bereid om „het contact te openen" als de Antillen én Suriname Statuut kW^Zbiging Vl" bet Korhnk- Bij de behandeling van de begrotinsr van zijn kabinet was er v.an verschei- wrti, nu\op gewezen, dat in de West Mhfiste/Knrt°h^e aan w«figin,g bestaat. Minister Korthals verbond aan ziin be radheid wel de eis, dat aan be^rekta- het1 A?1" .een mogelijke wijziging van het statuut een behoorlijke voorberei ding vooraf moet gaan. Deze eis is trou wens onlangs ook in de Staten van Su- rmame tot uiting gebracht. PARIJS. in de nacht van maan- dag op dinsdag is in zijn kasteel Ville- m.enon te Servon in de buurt van Pa- ewa*T hartaanval overleden Na- keHtJ?3 m' de bijnaam droeg "kaizar. van het Parij.se nachtleven". Martini, die vijftig jaar is geworden, werd in. Syne geboren en was profesé sor in ae filosofie en rechtswetenschap pen aan de universiteit van Damascus voordat hij in 1946 naar Parijs kwam waar hij eigenaar werd van een groot aantal nachtclubs en cabarets. In 1948 stichtte hij te New York tiet French Ca sino en keerde daarna naar Pariis te rug. Martini stond bekend als een zeer ge nereus mens voor de taxichauffeurs die Ned. herv. kerk. Bedankt voor Den Andel (toez.) W. C. Jansen te Warfhuizen. Be noemt. tot directeur van het diaconaal cen trum te Arnhem J. Brouwer te Sexbierum Geref. gem. Bedankt voor Dbrdrecht A Vergunst te Rotterdam, (c). De 58-jarige landbouwer H. Huzen in de buurtschap Marle (gemeente Hel- lendoorn) is in het Overijsselse kanaal gevallen en verdronken.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7