Raad Middelburg aanvaardde gemeente-begroting 1961 gji Heel Nederland geniet de feestdagen met Te weinig aandacht bij GS voor dubbelstad-gedachte die lekkere^ vacuumkoffie van Albert Heijn Burgemeesters voor de vier nieuwe gemeenten op Schouwen-Duiveland Rijkspolitie Tholen betrok fraai nieuw groepsbureau Woningbouw en sanering belangrijke pijlers algemene beschouwingen Koninklijk zilver en brons voor twee landarbeiders Rötisserie 't VEERHUIS Aann. Bedrijf JOH. VIDELER Woensdag 21 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Na gehele dag vergaderen HAUSSE Geen optimisme over nieuwe verhouding Rijk -gemeente Weer predikantsplaats opgeheven in kerv. gemeente Amsterdam ««hhhhhhhhhhhw» STADSBUSDIENST Burgemeester van Middelburg: SANERING BINNENSTAD IS AFGESTEMD OP DELTAPLAN Nog 900 woning zoekenden in Middelburg Kerngemeenten Grote gezinnen Kustverdediging Albert Heijn beeft de 4 lekkerste koffies Na 20 jaar zwerven eigen huis Een cel WINKEL ALS VESTING MIDDELBURG De Middelburgse raad heeft gisteren na uit voerige beraadslagingen men vergaderde bijna de gehele dag de ontwerp-begroting voor 1961 van de gemeente en de bedrijven zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vijf raadsleden maak ten gebruik van het recht van algemene beschouwingen. De heren M. A. L. Hubregtse (Arbeid) en mr. P. van Empel (CHU) waren het uitvoerigst en maakten het daardoor de na hen komende spre kers mogelijk zich drastisch te beperken. Duidelijk kwam tot uiting dat het nieuwe ontwerp-wet financiële verhouding Rijk-gemeente de gemoederen danig bezighield, terwijl ook de woningbouw, de uitbreiding van Middelburg, het onderwijs en de sanering belang rijke pijlers waren van de betogen van het kwintet sprekers. Zoals gemeld wijst de begroting-1961 (zonder de latere nota's van wijzigingen) een totaal aan inkomsten en uitgaven aan van 11.642.647,66 (vorig jaar a 10.336.227,13). Uit deze cijfers blijkt dus,he^n Empë? o^Tfe gaten voor dat het B. en W. van Middelburg gelukt is het budgetaire evenwichteen op Middelburg waardige wijze zullen worden opgevuld. Ernstige on gerustheid sprak hij uit over de toe stand van de zeewering bij het water wingebied. Hij hoopte dat B. en W. in samenwerking met Polder Walcheren ganger te kunnen onderschrijven. Ook hij zag de stadsbusdienst voorlopig als een illusie. Spreker klaagde dat er van de voorgenomen kapitaalwerken nog maar niets wordt uitgevoerd. Het Deltamuseum zag hij als „een heet hangijzer in ons midden". Uitvoerig stond de CHU-afgevaardigde stil bij de posittiet tvan Middelburg ten op zichte van Zeeland. Hij betreurde het dat het scheppen van kerngemeenten zo kwistig gebeurt. Beter zou het zijn bepaalde concentraties te vormen. Faciliteiten aan kerngemeenten kun nen een terugslag betekenen voor na bijgelegen industriële plaatsen. Liever grote levenskrachtige centra dan het toedienen van injecties aan echte pro bleemgebieden, aldus de heer Van Empel. Men dient waakzaam te zijn bij de woningbouw en goede huizen neer te zetten in de woningwetsektor tegen een prijs, die ook voor minder draag- krachtigen aanvaardbaar zal zijn. Aangaande de sanering merkte de ook voor 1961 te handhaven. sektor, waarin de nood het kleinst is. Hij herinnerde in dit verband aan een adres van de Nationale Woningraad aan de Tweede Kamer om het aantal woningwetwoningen te verminderen. De heer Hubregtse drong er op aan plan-Zuid de grootste prioriteit te ver- lenen. Ook pleitte hij voor een zo a ?eTiene beschouwingen werden poedig mogelijke totstandkoming van gaopend door de heer M. A. L. Hu-w Voor uw advertentieopdrachten en tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze vertegen woordigers: J. Huisman, Nachte gaallaan 106, Goes, Telefoon 01100 6176, en W. J. de Hoop, Wes- terscheldestraat 15, Middelburg, Telefoon 01180—4676. en Rijkswaterstaat tijdig voorzieningen zouden treffen. De heer B. A. Hesschink (VVD) ver klaarde, dat er sedert het optreden van wethouder Kaland een hausse is ont staan in de aankoop van pandjes. Spre ker zou graag zien dat B. en W. in zicht gaven in hun aankoopbeleid. Ook de VVD-afgevaardigde vroeg naar bijzonderheden over de schouwburg. Hij meende te weten dat de provincie voornemens was hier iets aan te doen. De SGP-er A. J. Schot ging nader in op de speelautomaten, waarvoor hij graag een verbod zou zien ingesteld. Ook had de heer Schot ernstige be zwaren tegen de ontwikkeling van het clubhuis ,,'t Trefpunt". De heer P. H. M. Adriaansens (KVP) had de dubbelstadgedachte in de be groting gemist. Hij zou het juist vin den indien ook Souburg bij het over leg over het voorzieningen- en verzor- gingspeil zou worden betrokken. Voorts achtte hij een nauwe samen werking gewenst op recreatief terrein, waarbij ook de gemeenten Veere en Arnemuiden moeten worden betrok ken. Het parkeerprobleem belichtende zei de heer Adriaansens, dat hij voor stander was van een doorbraak van de Zandstraat naar Plein 1940 en van demping van een deel van de Been houwerssingel. Oosterkerkgemeente Van een medewerker AMSTERDAM. Opnieuw wordt een j predikantsplaats in de centrale her-i vormde gemeente van Amsterdam op geheven. Het betreft hier de Ooster kerkgemeente, waarvan de predikant, ds. J. W. van Kooten overgaat naar de Amstelkerkgemeente. De Oosterkerkgemeente omvatte niet alleen de eilanden Oostenburg, Katten burg en Wittenburg maar sinds 1953 ook de Plantagebuurt. Zij zal worden onder gebracht bij een van de beide Muider- kerkgemeenten. Twintig jaar geleden zaten er 's zon dagsmorgens een vijftig meest oude mensen in de Oosterkerk. In 1957 telde men er een kerkbezoek van gemiddeld 125 mensen. Dat was dan het resultaat van moeizaam persoonlijk huisbezoek van ds. Van Kooten. dat van schriftelij ke kerkelijke publiciteit geen heil heeft gezien. De Oosterkerkgemeente telde, behalve de oude Oosterkerk, drie jeugdhonken en één wijkgebouw dat als een moder ne noot tegen de trieste huizenbouw van Wittenburg afsteekt. Er is in deze gemeente veel geëxperimenteerd: met het kerstfeest van 1952 werd in. de kerk Gouda van Deth's poppenspel St. Pieter van de Kerstnacht opgevoerd. Voor een geregeld gemeentelijk leven bleef intus sen de basis erg smal, te smal dus ook voor missionaire kracht vanuit de her vormden zelf. Intussen glanst hoog boven het wijk gebouw een gouden engel boven de eilanden. De treinreiziger ziet het. De bewoners ook? Advertentie Bij de Rijkspostspaarbank te Ar nemuiden, werd in de maand november ingelegd 28.000 gulden en uitbetaald 12.000 gulden. Er werden tien nieuwe boekjes uitgereikt. Voor de vierde divisie van de Engelse League heeft Brentford met 32 gewonnen van Tranmere Rovers. btegtse P.v.d.A.), die zich verheugde OTer het budgettair evenwicht van de begroting, al zou hij gaarne de toezeg ging willen ontvangen, dat de cultu rele reserve zo spoedig mogelijk her steld zou worden. De heer Hubregtse was blij, dat er op het gebied van de woningbouw enig soelaas was geko men voor sommige groepen. Het knel punt blijft echter de huizenbouw voor minder draagkrachtigen, welk knel punt alleen uit de weg kan worden geruimd door het beschikbaar stellen van meer woningwetwoningen. In het verleden is onze stad op dit gebied slecht bedeeld geweest, meende de heer Hubregtse. De regering bevordert de woning bouw wel, ging spreker verder, maar geeft de meeste ruimte aan de vrije deel van het betoog van zijn een weg van Middelburg naar het Zuid-Sloe. Wat het bej a ardenvraagstuk betreft meende de socialistische woordvoer der, dat er nog grote behoefte bestaat aan eenvoudige tehuizen. Weinig enthousiast toonde spreker zich over de gedachte van een stadsbusdienst, die volgens bem (voorbeeld Goes) niet rendabel zou zijn. Zich bepalend tot de onderwij ssektor zei de heer Hubregtse dat de uitbreiding van de openbare ulo al veel eerder had moe ten gebeuren. Ten slotte wachtte de heer Hubregtse met spanning op voor stellen over de Schouwburg. Ml-, P. v. Empel (CHU) zei een groot MIDDELBURG. Bij Kon. Be sluit van 19 december zijn de vier burgemeesters benoemd voor de vier nieuwe gemeenten op Schou wen-Duiveland, westen-Schouwen, midden-Schouwen, Brouwershaven en Duiveland. De benoemingen gaan in op 1 januari. De heer Jhr. mr. R. J. H. Q. Roel. t WESTEN-SCHOUWEN: jhr. mr. R. J. H. Q. Roëll wordt de nieuwe burgemees ter van de gemeente West-Schouwen. Jhr. Roëll is thans nog burgemeester van de gemeente Haamstede, welke ge meente hij reeds bijna dertig jaar dient. In 1931 werd hij n.l. benoemd tot bur gemeester van Haamstede. De heer A. H. Vermeulen. BROUWERSHAVEN: De heer A. H. Vermeulen is benoemd tot burgemeester van de nieuwe gemeente Brouwershaven. Hij is ook een bekende verschijning op Schouwen, want sedert 1948 is hij bur gemeester van de gemeente Dreischor. De heer Vermeulen is lid van de Partij van de Arbeid. MIDDELBURG. De aanpak van de industrialisatie in het Zuid- Sloe, die in 1961 gerealiseerd zal worden, zal een belangrijk moment betekenen in de geschiedenis van Zeeland. De dubbelstad-gedachte is voortgekomen uit het Sloeproject en zal dan ook krachtig moeten worden gepropageerd. Het is echter te betreuren, dat het college van Gedeputeerde Staten zo apathisch staat ten opzichte van deze ge dachte. Deze mededelingen deed burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg gisteren in antwoord op de algemene beschouwingen tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1961. Wij tasten als het ware in den blinde, zei de voorzitter, en vinden eigenlijk nog tegenwerking, getuige een uitlating van een lid van G.S. in een bij eenkomst van burgemeesters en secretarissen over het E.T.I.-rapport over Walcheren. In de boezem van het provinciaal bestuur heerst blijkbaar geen eenstemmigheid, meende de burgemeester, die con stateerde dat er krachten zijn, die spreiding wensen. In dat laatste geval wordt echter een werkelijk goede opbouw de pas afgesneden. In hogere bestuurskringen schijnt men dezelfde houding aan te ne men als Gedeputeerde Staten, aldus mr. De Widt. kerngemeenten bevredigde de voorzitter ook niet helemaal. Hij deelde echter mee, dat in bepaalde gevallen aan niet-kern- gemeenten, die in probleemgebieden lig gen, dezelfde faciliteiten kunnen worden verleend. Wethouder A. J. Kaland bracht op nieuw de sanering ter sprake, of liever de aankooppolitiek van het kollege op dit gebied. Er wordt volgens de wethouder niet lukraak of incidenteel gekocht, maar volgens een plan ter realisering van het aankoopbeleid. Wat er „in ons straatje" komt pogen wij tegen een redelijke prijs aan te kopen. Binnenkort zulen, aldus de heer Kaland, b. en w. met voorstellen komen om niet één of twee woninkjes, maar wel vijftig woningen tegelijk aan te kopen, waardoor ruimte wordt ge schapen voor grote gebouwen, die in onze stad nu eenmaal moeten komen. In dit verband vroeg de wethouder de raad beslist vertrouwen te hebben in het kollege. Met betrekking tot de uitvoering van kapitaalswerken en het vraag stuk van de woonbehoefte en woonvoorzienning merkte de heer Katand op, dat een groot deel van het beleid in feite door hogere overheden wordt gevoerd. Met no- druk deelde hij mee, dat het aantal woningzoekenden in Middelburg op het ogeblik 800 a 900 bedraagt. De voorzitter noemde een weg van Middelburg naar het Zuid-Sloe zeer ge wenst. In dit verband deelde hij mee, dat de stadsstedebouwkundige bezig is een detaillering van plan-Zuid (ten oosten spoorlijn) op te stellen. Dit plan zal in drie fasen worden gerealiseerd. Wanneer de sprong naar „zuid" zal worden ge maakt is nu nog niet te bepalen, ver klaarde de voorzitter, op korte termijn zullen nadere bijzonderheden worden bekendgemaakt. Uitvoerig ging mr. De Widt in op de sanering van de binnenstad. Zij houdt ernstig verband met wat er buiten onze stad gebeurt: Deltawerken en alles wat daaraan vastzit. Een afgerond sanerings plan is moeilijk te maken, mede omdat Middelburg een aantal „vaste gegevens" heeft: de pas herbouwde kern en de zgn. ringen. Toch moet er wat gebeuren en daarvan zal men over vijftien en twintig jaar geen spijt moeten hebben. De kwestie van faciliteitenverlening en Advertentie De heer DUIVELAND: Tot burgemeester van de nieuwe gemeente Duiveland is be noemd, de heer A. A. van Eeten, thans burgemeester van Nieuwerkerk. De heer Van Eeten is al van 1934 burgemeester van deze gemeente. Hij is eveneens lid van de A.R.-partij. Voor de burgers van deze gemeenten betekenen deze benoemingen dus, dat zij niet te maken krijgen met nieuwe ge- van deze nieuwe gemeente krijgen in j zichten. De vier nieuwe burgemeesters de heer S. Francke hun nieuwe burge- zijn bekende persoonlijkheden op het meester. De heer Francke is thans bur- eiland Schouwen-Duiveland. Tegelijk gemeester van Kerkwerve. In 1952 werd met de datum van hun benoeming is hun hij aldaar benoemd. De heer Franckeontslag verleend als burgemeesters van j behoort tot de A.R.-partij. Ihun oude gemeenten. 1 MIDDEN-SCHOUWEN: De inwoners dat is 30 pet. meer dan vorig jaar. Zolang er een scheve verhouding bestaat tussen kostprijs en huren is het onmogelijk tot een oplossing te komen. Dit jaar zijn 200 woningen gereed ge komen, 200 zijn er in aanbouw, terwijl voor 300 een aanvraag is ingediend. Er heerst bij ons een zeker pessimisme, omdat de regering ernaar streeft het aantal woningwetwoningen te vermin deren. Door de duurte en het beperkt aanbod is het moeilijk grote gezinnen in een passende nieuwe woning onder te brengen. Wij houden ons hart vast, betoogde de wethouder, voor het moment waarop het Rijk met de ontingentering uit de bus zal komen, ook wat betreft de premiebouw. Wij proberen zoveel mogelijk, maar zijn vrij onmahtig. Wethouder J. W. Kögeler zei in zijn antwoord geen al te optimistische ver wachtingen te hebben van de nieuwe verhouding Rijk-gemeente. De regering wil het percentage uitkering uit het ge meentefonds herzien. Er moet echter een mogelijkheid tot verhoging blijven. Wet houder A. J. Berenpas verklaarde dat gepoogd zal worden zo spoedig mogelijk tot de stichting van een bejaardentehuis te geraken. Het probleem is echter: waar binnen de vesten dit tehuis te vestigen. Door de hoge inkoopprijs van het gas steekt de prijs in Zeeland ongunstig af bij andere provincies, deelde wethouder Th. J. Westerhout mee. Hij zegde toe, dat er betreffende de kustverdediging van gedachten zal wor den gewisseld met de Polder Walcheren en Rijkswaterstaat. Overigens is de situ atie bij Oranjezon niet zo verontrustend als zij lykt omdat er achter het water wingebied nog. een duinenstrook ligt. De onderhandelingen over de Schouw burg zullen binnen afzienbare tijd tot een oplossing leiden, aldus de heer Wesfcer- hout. i THOLEN De rijkspolitie op A. J. var: Thiel, districtscommandant uit het eiland Tholen heeft dinsdag- morgen het einde van al haar huis vestingsmoeilijkheden aanschouwd. Burgemeester A. J. v. d. Hoeven van stad Tholen en de groepscom mandant adjudant C. Griep hesen voor het nieuwe groepsbureau de Nederlandse vlag, terwijl het korps in zo groot mogelijke sterkte de plechtigheid bijwoonde. Na de officiële opening sprak de overste Le sanctuaire du bien manger WOLPHAARTSDIJK Telefoon 01198-326 Voor de kerstdagen heeft de staf van koks onder leiding van onze chefkok in Venlo, een exquis menu gecreëerd. Indien U dat wenst, zenden wij U gaarne het menu toe. COLIJNSPLAAT. De uitreiking van twee koninklijke onderscheidingen en vijf getuigschriften voor vele jaren trouwe dienst. Dat waren de hoogte punten op de gisteravond gehouden personeelsbijeenkomst, die het karak ter droeg van een zeer geanimeerde familieavond van de familie P. J. Bom van Oeveren van de „Rusthoeve". Met kennelijk genoegen reikte burge meester A. A. Schuit de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uit aan de heer W. van Gilst en de eremedaille in brons aan de heer A. Koster, waarna de lieer P. J. Bom de vijf getuigschriften van de Z.L.M. overhandigde. Intussen is het aantal jubilarissen van het landbouwbedrijf Bom tot een respec tabele hoogte gestegen. Tien jaar geleden konden ook twee koninklijke onderschei dingen uitgereikt worden (o.m. aan de thans overleden vader van de heer Koster) en het aantal getuigschriften is legio. Zowel voor de werknemers als voor de familie Bom zelf betekende de personeelsbijeenkomst gisteravond een belangrijk evenement. Dit temeer omdat de heer en mevrouw Bom met het perso neel hun 25-jarig huwelijksfeest, welk feit enige tijd geleden plaats vond, nog navierden. Het was ongetwijfeld een grote verras sing toen burgemeester Schuit plotseling binnenstapte. Hij kreeg het woord en ver telde het een goede gedachte te vinden van de familie Bom o-m in de week voor Kerst het personeel in een bijeenkomst bij elkaar te hebben. De burgemeester meende te weten dat de heer Bom over een uitgelezen gezelschap arbeiders be schikt. Het is zo op het oog een groot aantal (negen op een bedrijf van ca. 70 ha) maar het is beter te geven dan te ontvangen Dat is in deze tijd wel gebleken. „In goede eensgezindheid wordt o.p „Rusthoeve" gewerkt en ik wil zelfs het bedrijf van de heer Bom als een i voorbeeld stellen", aldus de burgemeester. Zich richtend tot de heer Van Gilst, die 'thans de pensioengerechtigde leeftijd 1 heeft bereikt en nu in los-vast verband werkt na bijna 40 jaar trouwe dienst, zei de heer Schuit: „U heeft altijd met grote' blijmoedigheid uw werk verricht." 1 Voorts memoreerde de burgemeester dat de heer Van Gilst meer dan 30 jaar ouderling is van de Ned. Herv. Gemeente, waarna hij hem de zilveren medaille opspeldde. Middelburg, de genodigden toe. Op een na alle burgemeesters van het eiland, mr. Th. Lebret, officier van justitie te Mid delburg, luitenant W. D. Lanting uit Mid delburg en de leden van het korps ver gezeld van hun dames waren in het instructielokaal van het nieuwe bureau aanwezig. Overste Van Thiel bracht in herinne ring hoe in de afgelopen twintig jaar het bureau van het korps rijkspolitie op het eiland was gehuisvest. Het begon in een perceel aan de Oudelandspoort. dat later werd ingewisseld voor een plaatsje in het stadhuis. Er was daar welhaast een gids nodig om de weg naar het bureau te vinden. De minste behuizing was de laatste, in een gebouw op het terrein bij de gasfa briek. Nu echter is het groepsbureau overeenkomstig zijn waardigheid gehuis vest. Ook burgemeester v. d. Hoeven sprak zyn vreugde uit over de totstandkoming van het nieuwe gebouw. Maar de ene cel die er aanwezig is, leek hem wel wat weinig voor een heel eiland. Namens de De heer Koster kreeg eveneens veel Tholense burgemeesters bood hij een klok lof te horen. Hij werkt al van 1920 af voor de kamer van de commandant aan. op „Rusthoeve" en is pas 52 jaar. Ook deMr. Th. Lebret zei te hopen dat de ene heer Koster is ouderling van de Ned. cel die het gebouw rijk is, zo lang moge- Herv. Kerk. de burgemeester reikte hem lijk leeg zou mogen blijven. Voor een de eremedaille in brons uit. deel hangt dit af van het beleid van het De heer Van Gilst sprak een dank woord waarin hij vooral de altijd goede verstandhouding tussen werkgever en werknemer belichtte. „Wij zullen „Rusthoeve" niet gauw ver geten." De heer Bom belichtte de betekenis van een koninklijke onderscheiding en reikte daarna met een sympathieke toe spraak getuigschriften uit aan de heren Jan van Gilst (25 jaar dienst), P. Gou- loze (30 jaar), Dies van Gilst (35 jaar), W. van Gilst (40 jaar) en A. Koster (40 jaar). Mevrouw Bom reikte aan mevrouw Van Gilst en mejuffrouw Koster bloe men uit. korps op het eiland, zei hij. Adjudant Griep, de groepscommandant, zag de opening van het nieuwe gebouw als het begin van een nieuw tijdperk, dat voor hem het einde zou betekenen. Hij gaat binnenkort met pensioen. Ily zei het bijzonder te waarderen, dat hij de nieuwe huisvesting nog mocht meemaken. De commandant vergeleek het gezag van liet korps met het elektriciteitsbedrijf. De kracht van het laatste straalt uit over het gehele eiland zo moet het ook met het eerste zijn. Overste Van Thiel sloot de bijeenkomst. Hierna werden de gasten rondgeleid door het nieuwe gebouw. Het NIEUWE POLITIEBUREAU te THOLEN werd gebouwd door: BLAUWEHANDSTRAAT 28 BERGEN OP ZOOM TELEFOON 01640 4667. Van onze correspondent LOSSER. De middenstander H. M. uit de Pieter Teylerstraat in Losser had zijn winkel gistermorgen in een vesting herschapen. Voor de gevel had hij een barricade van gasflesseri gebouwd, waarvan de veiligheidsdoppen waren verwijderd. Een deel van zijn assortiment had hij met benzine overgoten en hij gaf een ieder die maar wilde luisteren te ver staan, dat hij niet zou schromen de lucifer te gebruiken als hij uit zijn onbewoonbaar verklaarde woning werd gezet. Op het ergste voorbereid hielden politiemannen het bouwvallige kruitvat in het oog. De spanning steeg met het kwartier. Pas toen burgemeester J. p. A. M. van de Sandt ten tonele ver scheen om de middenstander kalmerend toe te spreken, keerde de situatie zich ten goede. Na lang praten kwam M. tot andere gedachten en als bewijs daarv; n schroefde hij de doppen weer op de gasflessen. Hem is een andere woning

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3