IN PARIJS MAG DE CHAUFFEUR NIET MEER GEKUST WORDEN EN IN LONDEN GINGEN DE KERSTMANNEN IN OPTOCHT Het harde geslacht DE NATUUR DRS. KORTHALS DE KOEK PROF. ZIJLSTRA DE GARD KAPPIE EN DE LUCHTSTRIJD Woensdag 21 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Paniek Vondst r DOOR DICNATE ROB B ERTZ Dertig U ook? Niet zoenen Plan-Wageningen in Tweede Kamer Zeeslagin het Keeten Willem Ruys terug met drie kapiteins Conducteur valt uit goederentrein Geen twijfel in en om uw huis Drs. J. v. Dij ck over Lapland Verdwijnt Hervormd kerkkoor? BEWOLKT, zwaar bewolkt met regen of motregen, voorspelden de heren in De Bilt. Wel, dat is allemaal nogal meegevallen, want het was gisteren een mooie dag. Dan doen de verkopers van de kerstbomen ook goede zaken. Een kerstboom hoort er nu eenmaal bij, deze dagen. Als het even kan inet echte kaarsen, hoewel dat nogal gevaarlijk is, zo werd ons verzekerd door een expert. Dus doen we het toch inaar weer met gekleurde lampjes. Als er maar een kerstman bij is. Kerstmannen, daar houdt men in Londen ook van. Hoe meer hoe liever, ja ze lopen zelfs al in optocht door de straten van Londen. Moet u zich even voorstellen, zo'n veertig wit gebaarde mannetjes op een rij en dan maar praten over de enige echte kerstman. Maar iets zeker weten is tegenwoordig niet zo ge makkelijk. Een buitenlands persbureau dacht ook iets zeker te weten en dat bracht de nodige verwarring teweeg. Per mo bilofoon kreeg het een bericht binnen over een spoorwegramp in Delft met elf doden. Telefoons rinkelden bij de politie in Delft, op het station en op het hoofdkantoor van de N.S. in Utrecht. Niemand wist van jets en de treinen reden gewoon van en naar Delft. Tenslotte werd het raadsel van het alarmerende bericht ontsluierd: Het was de B.B. Ditmaal was het geen ge fingeerde atoomaanval, maar een spoor wegongeval dat men in de oefening op genomen had en daarbij waren elf do den te „betreuren". De B.B. had dit per mobilofoon doorgegeven en een medewerker van het persbureau hoorde het ook. Vandaar dus al die paniek. dimd licht of met mistlampen te rijden. Een andere verlichting is verboden. De bestuurder van een auto is niet meer gedwongen om op kruispunten, die met een „stop-bord" gemarkeerd zijn, voor het bord zelf te stoppen. Hij mag doorrijden tot aan de rand van de voorrangsweg om beter- uitzicht te hebben. Alle bestuurders van motorvoertui gen op twee wielen, waarvan de cylin- derinhoud groter is dan vijftig C.C. zijn verplicht een valhelm te dragen, die door de regering is goedgekeurd. Het is verboden op de autobanen minder dan vijftig kilometer per uur te rijden, tenzij anders is bepaald. Een bestuurder, die bij een auto ongeluk betrokken wordt kan verplicht worden zich medisch te laten onder zoeken. Punten, die alleszins de moeite van het overwegen waard zijn, lijkt ons. 77 Ze ontmoetten elkaar in de geha vende hof, waar Arjen aanwijzingen gaf voor de aanleg van nieuwe per ken en paden. Hij was zeer verheugd zijn halfbroer terug te zien en wilde dadelijk van hem weten waar hij ge weest was en hoe het nu zou aflopen met het wegblijven uit 's keizers ven del. Joos antwoordde zo kort moge lijk op wat Arjen vroeg. Hij was haastig om over Francine te begin nen. En nu wil je haar uit 'n kloos ter halen? Arjen was verwonderd. Dat lukt je niet, broer, zonder de hele stad in rep en roer te brengen. En dat zou heel onverstandig zijn. Weet je niet dat het volk roerig is en vijandig gezind jegens ons Lo- dyckers? Is het mijn schuld dat de dijken gebroken .zijn? Joos maakte zich weer driftig. Kunnen wij het helpen wat onze vader doet? Dat mag je niet zeggen. Ar jen was verontwaardigd. Om eer lijk te zijn: tegen mij zijn ze niet vijandig, zelfs niet als ik vader ver dedig. Want, al moest ik al mijn vrienden hier verliezen, dan zou ik nooit tegen vader partij kiezen. Dat is jouw zaak, bromde Joos. Als je mij niet kunt helpen om Fran cine uit het klooster te krijgen, be hoef ik hier niet langer te blijven. Loop Gelein Costens niet voor de voeten, waarschuwde Arjen. Hij is in staat om zijn dochter naar een andere stad te brengen. Joos bleef koppig. Ik heb mijn kamer in de Eglantier. Het zal je gauw genoeg vervelen om naar het poortje van de Ruter- bloeme te zitten kijken wie daar in en uit gaat, zei Arjen luchtig. Weet je wie je zou kunnen helpen, om te weten te komen of Francine nog net zo graag in je armen wil liggen als een jaar geleden? Joos gaf zijn broer een harde duw. Ik hoop dat jij monnik wordt en dat je daarna een vrouw leert ken nen waar je waanzinnig van wordt. Arjen hield zijn arm vast. Onze schoonzuster kan je helpen. Zij be zoekt de zieken in het gasthuis. Zij kan gemakkelijk de koopmansdoch ter te spreken krijgen. Berta? Joos vertrouwde het niet. Zo'n voorname jonkvrouw, ze is bijna te voornaam voor ons. Jij denkt dat zij... Nu moet je niet verder gaan met je spot, bastaard... Joos zag er drei gend uit, maar Arjen lachte. Ik ken Berta beter dan jij haar kent, broer. Geef mij iets van jezelf, een ring of een sieraad, dat het meisje kent. Ik zal zorgen dat zij het in handen krijgt. En geloof jij dat Berta....? Arjen knikte. Hij kon tegen Joos niet zeggen waarom hij zeker was van Berta's hulp. Niemand behoefde te weten hoe moeilijk het was tus sen Claes en z'n vrouw. Om ande ren diezelfde moeilijkheden te hel pen vermijden zou hun schoonzus ter veel willen doen. Je bent een vreemd heerschap, knorde Joos. Wat weet je eigenlijk van vrouwen en van liefde? Je durf de niet eens in de Eglantier komen. Ik zal je een sieraad geven, maar als het mislukt Hij bracht zijn gelaat tot vlak bij dat van Arjen dan vechten wij, bastaard?.... Grasmaand begon met veel regen. Het was niet koud, maar zo nat en klam dat de mensen huiverend rondliepen, met zware hoofdpijnen. De lucht van ontbinding was nog niet helemaal tussen de huizen weg getrokken. De nachten waren zoel en donker en voortdurend leekte de re gen. Op een druilerige dag vloog het gerucht door de stad: de haastige ziekte is binnen!Men giste dat zij met een koopvaarder uit Antwer pen gekomen was. Aan de andere zijde van de Honte had de ziekte al veel slachtoffers gemaakt. Bij tien- en honderdtallen waren ze ge storven in pijnen en benauwdheid. Sommigen overdekt met builen en anderen stikkend in hun, tot dikke klonters gestold bloed. Het aantal leeglopers dat bij de haven samendromde groeide. Ook vrouwen kwamen er bij staan. Zwij gend keken ze naar de masten en het takelwerk van het koopvaardij schip, alsof ze verwachtten dat de dood daar zichtbaar voor hen zou verschijnen. Het schip was aan bak boord opengescheurd en lag scheef gezakt. Kapotte balken en uit elkaar gerukt rijswerk dreven in het gore water. In de kademuur gaapte nog een breuk van wit- en roodachtige steen. In de namiddag kwam er een jon gen om de hoek van de Visstraat. Hij liep hard en schreeuwde dat zij allen zeker bezeten waren. De koop vaarder was van Gelein Costens en lag daar al van vóór de dijkdoor braken. Zijn slem schalde luid over de hoofden. Of het van de schrik was of van wat anders, kon niemand zeggen, maar een vrouw, die een klein kind aan haar hand hield, begon te roche len en sloeg tegen de grond. Ze stierf onmiddellijk. Een beetje don kerrood bloederig' schuim droop uit haar mondhoeken. Heilige Moeder van God, bid voor ons! De pest is binnen. Raak haar niet aan. Sleep haar weg! Gooi haar in de haven!.. De kre ten en uitroepen klonken dooreen. Struikelend over elkaar vluchtten allen weg. Vloekend en biddend. De vrouw bleef midden op straat liggen. Het kind was naast zijn moede* gaan zitten en speelde met een steentje. Het zat daar nog toen Claes van Romerswale voorbijkwam. Hij zat op de rode hengst, die hij ten geschenke had gekregen van Jan van Glymes uit Bergen. Het kind zag het grote paard en begon te schreeuwen van angst. Claes hield zijn rijdier in. Het volk ging hem niet aan, maar dat kind schreeuwde zo. Toen zag hij het zwarte bloed dat langs de kin der vrouw gedro pen was. Er waren donkere vlek ken op haar gezicht en half blote armen. Ontzet rukte hij aan de teu gel. De hengst steigerde en galop peerde weg. Claes hoorde nog het schreeuwen van het kind, terwijl hij wegvluchtte, voorover liggend op de hals van zijn paard. (Wordt vervolgd.) AU Dit is de tijd van de kerstmannen, maar in Londen heeft men he aangepakt. Daar lopen ze in r, drie door de straten. Dan had de heer J. H. van Haerin- gen meer geluk. Student is hij, aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. en sinds gisteren is hij tweeduizend gulden rijker. Van wie hij die kreeg? Van het rijk, ja de rij-ksideeënbusorga- nisatie heeft meneer Van Haeringen gisterochtend beloond voor zijn idee dat betrekking heeft op het machinaal verwijderen van de plastic kopakker- buizen. Twintig duizend van die buizen moeten er per jaar bij de IJsselmeer- polders verwijderd worden en dat kan nu zonder handen te gebruiken. Een slim man. Overigens: Een mevrouw uit Zeist had het ook door. Zij stuurde ons tien gulden voor de TV-actie en schreef er dit bij: Mijn groente was verpakt in uw krant met de afbeelding van een TV voor langdurig zieken. Daarom maak ik tien gulden over. Tien gulden kwam er ook uit Schiedam, van een sigarenhandelaar, die daarbij opmerk te. dat er nog elf duizend sigaren winkeliers in Nederland waren. Maar het geld kwam ook uit Diever, Wanneperveen, Eindhoven en Gronin gen. Ach ja, uit heel het land, want velen onder u vinden, dat er dertig televisietoestellen moeten staan voor kerstmis. Het drie en twintigste toe stel werd in ieder geval gisteren ge plaatst. Maar de kalkoenen? Hebt u daar wel eens bij stilgestaan? Ze weten nog van niets, wanneer ze daar tevreden in het rond lopen en dan ineens is het kerstmis. Dat is het einde, dan gaan ze de pan in. Want in Nederland gaan we steeds meer kalkoen eten, we ma ken er zelfs reclame voor in de kran ten. En met de kippen is het al het zelfde, die draaien de laatste tijd na melijk in steeds groteren getale door het vet. Ten aanschouwen van hongeri ge ogen. Er worden er zo heel wat verkocht en vele dames vinden het zo zielig en besluiten een diepvrieskip te kopen. Die hebben het tenminste niet zo warm met al dat vet. Eet u ook kalkoen dit jaar? Wel, zo als op de foto zien die beestjes eruit, voordat ze bij u op tafel staan. In Parijs wordt op het ogenblik ge studeerd, zo hoorden wij van onze cor respondent aldaar. De Raad van State heeft op het ogenblik twaalf artikelen in studie, die na goedkeuring zuilen M'«fcden toegevoegd aan de Franse ver keerswet. Om er voor te zorgen, dat het verkeer veiliger wordt. Zo staat erin te lezen, dat een bestuurder zijn arm niet mag slaan om een passagier, of zich laten zoenen, zolang zijn voertuig in beweging is. Iets, dat men in Neder land nog maar al te vaak wel ziet ge beuren. Op de voorbank zit de bestuur- 'der dan, met naast zich de medepassa- giere. Vlak naast hem, ook al is er ruimte genoeg op die voorbank. En dit: De banden moeten altijd in goede staat zijn. De bestuurder krijgt een boete van tweehonderd en vijftig gulden en moet er voor zorgen, dat hij ter plaatse goede banden onder zijn auto krijgt. Tijdens mist is men verplicht met ge- Van onze correspondent STAVENISSE Een woordenwisse ling tussen twee schippers is gisteren in het Keeten, ter hoogte van Stavenisse, met een schot uit een windbuks ge ëindigd. Toen het vijfhonderd ton metende m.s. Rodort 3 de Belgische sleepboot E.J. 38 wilde passeren, werden beide schepen door de stroom weggedrukt. De Rodort 3 dreigde over een ton die de vaargeul markeert, te worden heengedrukt en daarom verzocht hij zijn Belgische collega wat ruimte te maken. Deze ging daar niet op in, waarop een felle woorden strijd volgde. Daarbij maakte kapitein P. van W. van de Rodort 3 zich zo kwaad, dat hij naar zijn windbuks greep en op de stuurhut van het naast hem varende schip vuurde, overigens zonder veel schade aan te richten. In Wemeldinge werd de uit Nijmegen afkomstige schipper met een proces verbaal beloond. Het anderhalfjarige zoontje van de familie B. Waayer te Langeveen (ge meente Tubbergen) is maandag in een grote teil spoelwater gevallen en ver dronken. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het onweer dat een tijd lang boven het Surinaam se miljoenenproject voor mechani sche rijstbouw heeft gehangen, is gisteren in de Tweede Kamer wel afgedreven. Ons land zou de steun aan dit plan-Wageningen maar be ter kunnen stoppen, daar het toch alleen maar verlies oplevert, zo zou minister Zijlstra hebben gezegd toen hij na zijn reis naar de West op Schiphol terugkwam. Twee weken geleden heeft hij in de Tweede Kamer een beetje boos omdat hem iets anders in de mond was ge legd dan hij had gezegd, duidelijk gemaakt, dat hij helemaal niet had aangekondigd dat Suriname geen cent meer zou krijgen, maar dat onze steun beter zou kunnen worden besteed aan een gewijzigd plan-Wageningen of aan een ander project. Toch bleek de Tweede Kamer gis teren bij de behandeling van de be groting van de vice-minister-presi dent nog enigszins achterdochtig. Van allerlei kanten werd gevraagd wie nu Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM.. Met drie kapiteins (aan boord wordt de Willem Ruys vrij dagmorgen in Rotterdam verwacht, na zijn negende wereldreis. Het schip was eind oktober met twee gezagvoerders vertrokken. Omdat kapitein C. G. F. Hoek uit Den Haag, die een jaar lang het comman do had gevoerd, had gezegd liever op een vrachtschip te varen, maakte zijn opvolger, kapitein H. van den Heuvel uit Roermond, deze reis als stafkapi tein mee. De eerste stuurman van het schip, de heer J. J. Werumeus Bun.ing uit Den Haag, ontving tenslotte ergens op de Atlantische oceaan bericht van zijn benoeming tot gezagvoerder. Op welk schip, is nog niet bekend. De bemanning, die acht keer een ar me blir.de een geleidehond gaf, heeft deze keer haar liefdadigheidspot bestemd voor de Adriaanstichting te Rotterdam, een tehuis voor gebrekkige kinderen. EINDHOVEN. Aan het einde van het spoorwegemplacement van Eindho- van heeft een rangeerder gisternacht het lijk gevonden van de 25-jarige trein conducteur J. Timmermans uit Eindho ven. De heer Timmermans had dienst op een goederentrein, die daar om vijf voor half elf langs was gekomen. Hij is er waarschijnlijk uit gevallen. eigenlijk in de zaken van de West de dienst uitmaakt: de minister van fi nanciën Zijlstra of vice-minister-presi dent Korthals, aan wie immers deze zaken zijn toevertrouwd. De stemming loog er aanvankelijk niet om: minis ter Korthals kreeg de koek en minis ter Zijlstra de gard. De oppositie deed zelfs mee in dit koor. De socialist mr. Kranenburg noemde drs. Korthals prijzend minis-1 ter voor het Nederlandse gemenebest. Deze heeft zich ook als zodanig la ten gelden en geen enkele twijfel la-, ten bestaan over de goede bedoelin gen van dit kabinet met de steun aan de Surinaamse opbouw. Dat bleek vooral uit zijn antwoord op de aanmerkingen van de ch. afge vaardigde Van de Wetering, die een vergelijking trok tussen onze steun aan de onderontwikkelde gebieden en on ze rijksgenoten in de West. Als het gaat om de onderontwikkelde gebie den, zo zei hij, dan schenken wij mil joenen zonder dat wij er enige con trole op hebben waar die blijven en hoe die worden besteed. Maar zodra wij naar Suriname gaan, nemen wij een tas vol meetlatten en weegscha len mee. Het is helemaal niet de bedoeling, zo antwoordde drs. Korthals, om voor het plan-Wageningen met meetlatten te werken, met andere woorden: Ne derland zal ten opzichte van dit pro ject niet krenterig doen. Er is alleen nog geen beslissing genomen over de toekomst van Wageningen. Minister Korthals gaf toe, dat de oorspronkelijke plannen om, bij wijze van emigratie, Nederlandse boeren zich daar te laten vestigen, is mis lukt, maar dat wil niet zeggen dat er geen andere mogelijkheden zijn. Nu gaan de gedachten naar een soort van kernproject, waaromheen kleine be drijven van Surinamers zouden kunnen komen. Daarover zal nog een beslis sing moeten vallen. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. IjllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIIIIIUUIIIIIIIIimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIMilllllllllllllllir Voor de feestelijke kersttafel wil men toch wel iets fleurigs hebben; nu zijn er genoeg mooie voorbeelden bij de bloe mist te zien en als men handig is kan men zelf ook wel zo iets maken. U kunt het schaaltje ook meenemen naar de bloemist en. het door hem laten vullen; rode kersttulpjes zijn er nu volop; ze voldoen prima. Zet ze echter niet in de volle zon; ze bloeier lan te snel uit; witte hyacinthen zijn ook heel mooi. De grond in het scha moet men- wel goed vochtig houden. 18. „Heeft Kubus geen zeelui om uw vloot te komen halen?" vroeg Kappie verbaasd. „Waarom bestellen ze hem dan? Wat moeten ze met een vloot, als er niemand kan varen? Die heren daar schijnen alles nogal van de luchtige kant te bekijken „Wat ze met die vloot doen, is mijn zaak niet! Hoofdzaak is, dat het vlag- geschip in Kubus komt!" riep Blaser ■zenuwachtig. „Want dat ze alles zo luchtig opnemen, is niet waar, kapitein! Integendeel! Als het schip niet op tijd afgeleverd wordt, laat president Bom- bastos mij veroordelen tot vier jaar dwangarbeid als windvanger op de hoogste bergtop!" „Bliksems., dat is geen pretje!" zei Kappie. „Maar als de zaken zo staan, kunt u op mij rekenen. Ik sleep dat ding wel naar Kubus!" „Dat is een geweldige opluchting voor me," riep de fabrikant, terwijl hij hem warm de hand drukte. „Want geloof me, generaal Bombastos zou me de wind van voren gegeven hebben..!" „Och," zei Kappie. „Het is niet wat je noemt een zwaar karwei. En over het sleepgeld worden we het achteraf wel eens, morgen of zo, als ik jouw luchtschip heb afgeleverd!" Doch weldra zou blijken, dat Kappie nu zelf de opdracht wat al te luchtig opnam. SINT ANNALAND. In het Dorps huis te Sint Annaland, hield drs. Jo- han van Dijck, leraar aan de volks universiteit in Uppsala te Zweden, een lezing over Lapland, het land van de middernachtzon, waarbij prachtige dia's vertoond werden. Deze lezing werd aangeboden door de vereniging Landbouwbelang, door de plaatselijke coöperatieve Boerenleenbank en door de Veilingvereniging Sint Annaland en Omstreken. HOEDEKENSKERKE. Het Her vormde Kerkkoor te Hoedekenskerke kampt met een ledentekort en wel zo erg dat wanneer zich binnenkort geen nieuwe leden melden, het koor op de eerste Kerstdag zijn zwanenzang zal zingen. Er zullen ongetwijfeld velen zijn die het kerkkoor zullen missen, het is daarom te hopen dat zich spoedig nieuwe leden zullen melden. Vooral aan tenoren is groot gebrek. Teletype 38 Teletype 38 Teletype 38 3f

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2