Rede de Gaulle goed ontvangen SM A LDEEL VIJF IS TER W STAKINGEN IN BELGIE TEGEN BEZUINIGINGEN Gesprek met Algerijnenmits gevechten en aanslagen eindigen Eichmann: voor zeven Sassen loog OPPERBEUL VAN AUSCHWITZ NA JACHT GEPAKT PË 0m! PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND LAATSTE NIEUWS rle radio Nieuw-Guinea voor maanden herrie Miljoenen Russen zonder kerstboom Opgeklommen GARAGE J. VAN FRAASSEN ZN. PTT op de 24e en 31e De BiltSomber Winter maar nog geen kou Het weer overal Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26. Vllssingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, N:euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers IS cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouteri T cent per woord met een minimum van 1.— 16e jaargang No. 4736 Woensdag 21 december 1960 Eigen nieuwsdienst FRANKRIJK BIEDT DE VREDE AAN' Van onze correspondent PARIJS. ,.Ja. wij bieden de vrede aan! Op elk ogenblik zijn wij bereid de afgevaardigden te ontvangen van hen, die ons bestrijden. Zodra de laatste gevechten en aanslagen geëindigd zullen zijn zal de Franse regering met de verschilende Algerijnse stromingen en vooral met de leiders van de rebellie alle voorwaar den kunnen regelen volgens welke op zekere glorierijke dag de vrije zelfbeschikking tot stand kan komen. Daarom kan een posi tief antwoord van ons volk óók het karakter in zich dragen van een appèl voor het eindigen van de gevechten en van het openen vreedzame onderhandelingen." van „Frangaises en Fransen, het openlijk en overweldigend „ja", dat generaal de Gaulle, de pre sident van de republiek, u vraagt, zal voor Frankrijk be slissend zijn. Het zal aan Algerije de kans op een vrije toekomst bieden, het zal de wereld bewij zen dat de Franse natie nu, even als altijd, verenigd, vooruitziend en edelmoedig is en welk een steun zou het zijn voor mij, wiens taak zo zwaar is!" VREDE DER DAPPEREN Met deze oproep en aanbieding van een „vrede der dapperen" aan de Alge rijnse nationalistische regering, besloot generaal de Gaulle zijn eerste referen dum-toespraak, die hij gisteren via de radio en televisie tot het Franse volk richtte. Een aanbieding die overigens werd verwacht, nadat het steeds duidelijker was geworden, dat voldoende partijen hem wilden steunen indien hij zich be reid zou verklaren met de voorlopige Algerijnse nationalistische regering onderhandelingen aan te knopen over het stopzetten van de vijandelijkheden. Het aanbod was ook noodzakelijk ge worden omdat gedurende de eerste 36 uur na de opening van de verkiezings campagne was gebleken, dat een aantal tegenstanders zich tegen het referen dum keerden, omdat over deze moge lijke onderhandelingen niets wordt ge zegd in het wetsontwerp, dat aan het referendum wordt onderworpen. PLICHT De rede van generaal de Gaulle be vatte verder weinig nieuws en kan worden samengevat in de volgende punten: 1 Frankrijk heeft getoond een mo derne staat te zijn in een moderne wereld. Om deze taak te volbrengen zal het de Algerijnse kwestie moeten oplossen en de vrede in dat verscheurde land moeten herstellen. cy Het Franse volk wordt nu voor de <- derde maal sedert het einde van de oorlog opgeroepen tot een referen dum; nu om te laten weten of het Algerijnse volk zodra de vrede in Algerije zal zijn gevestigd zijn eigen toekomst mag bepalen, hetzij door te breken met de Franse republiek, het zij als deel van deze republiek, hetzij in samenwerking met Frankrijk. Q Het feit, dat de bevolking van A Algerije voor acht negenden uit Arabieren bestaat en dat deze verhou ding steeds meer in hun voordeel zal worden, maakt het onontkoombaar, dat het Algerije van morgen Algerijns zal zijn met een eigen regering, zijn eigen bestuursapparaten en zijn eigen wetten. 4 Maar naast deze bevolking zijn er ruim een miljoen Europeanen en Wegens belediging van Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft een militai re rechtbank in Madrid een 22-jarige Spaanse onderwijzer tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De man had vorige maand op een bijeenkomst waar ook Franco aanwezig was. het staats hoofd toegeroepen dat hij een verrader was. vele Arabieren, die Frans willen blij ven. Frankrijk is besloten om hen te verdedigen en hun deze status te ver zekeren. 5 Wat er in het verleden ook ge beurd is, de Arabische en Euro pese bevolkingsgroepen zullen vreezaam naast elkaar moeten blijven leven en samenweriten, wil er van Algerije iets terechtkomen. 6 Om in stand te blijven en zich te kunnen ontwikkelen om voorspoe dig en modern te worden, moet Algerije genolpen worden en Frankrijk neeft dit altijd gedaan en zal het blijven doen. 7 Dit alles maakt het bijna nood zakelijk, dat Algerije met Frankrijk verbonden blijft. Om dit voor te be reiden zullen krachtens het - referen dum indien het antwoord „ja" luidt bestuursorganen en volksvertegen woordigingen worden ingesteld, in af wachting van de zeilbescnikking. Deze zuilen worden gedecentraliseerd vol gens regionale en departementale sec toren, overeenkomstig ae geografische en etnische verdeling van Algerije. Verder zullen gemengde bestuurs organen ae gezamenlijke problemen tussen moederland en Algerije moeten regelen. 8 Totdat al deze dingen zijn geregeld heeft Frankrijk het beter geoor deeld gebruik te blijven maken van het leger, dat reeds zo veel goede diensten heeft bewezen. Het heelt het land al lengs gepacificeerd en er zijn ontelbare menselijke contacten ontstaan tussen de bevolking en dit leger. Op grond van dit alles kan Frankrijk nu de vrede aanbieden. Aan de eerste reacties te merken is de rede in Frankrijk m het algemeen zeer goed ontvangen en vooral het vredesaanbod heeft indruk gemaakt. De rede, die in de loop van gister middag op de band werd opgenomen, is tegelijkertijd in Frankrijk en in Algerije uitgezonden. i President de Gaulle tijdens zijn rede van gisteren. HAIFA (AP) Eichmann zal de fei ten toegeven, maar zich op grond van de door hem ontvangen bevelen on schuldig verklaren» zo heeft zijn ver dediger dr. Robert Servatius uit Keu len, gisteren in Haifa verklaard. Servatius voegde eraan toe dat Eich mann toegegeven had <3e gebeurtenis sen uit de tweede wereldoorlog nu in een ander licht te zien. De joden- vervolger uit de nazitijd die komend voorjaar in Israël terecht zal moe ten staan voor de moord op zes mil joen joden, had voorts gezegd dat de reeds gepubliceerde uittreksels van zijn memoires verdraaid waren, en wel door de Nederlandse SS'er Wim Sassen die hij ,,een duistere figuur" noemde. Sassen hadzijn memoires aan het Amerikaanse tijdschrift Life verkocht. De kosten van zijn verdediging die Servatius deels van Eichmann, deels van de Westduitse en Israëli sche regering vergoed hoopt te krij gen, schatte hij op zeker 6000 mark per maand, inbegrepen de kosten voor een Duitse jurist die hem be hulpzaam moet zijn, kosten voor een secretaresse, het gebruik van een auto, en enige tussentijdse bezoeken aan Duitsland. DEN HAAG. Staatssecretaris Bot houdt vanmiddag voor Hilversum II van tien voor zes tot zes uur een radiotoe spraak, waarin hij een jaaroverzicht geeft over Nederlands Nieuw-Guinea. Van onze correspondent BRUSSEL. Gisteren is de Belgi sche Kamer begonnen met de sociale en financiële sanermgswet en gisteren zijn ook de eerste stakingen uitgebro ken. die de linkse vakbeweging tegen deze wet heeft ontketend. De ernstig ste gevolgen heeft de staking tot dus ver in de haven van Antwerpen ge had, waar het gemeentepersoneel voor een groot deel het werk had neerge legd. Daar hierdoor de elektrische stroom kwam uit te vallen lag de haven vrij wel stil. De kranen werkten niet, de bruggen evenmin en ook de sluizen konden, niet worden bediend. Met het oog op de staking hadden 75 schepen reeds maandagmiddag Antwerpen ver laten en de voor Antwerpen bestemde schepen zijn niet verder gekomen dan Vlissingen. In de industriële bedrijven van de Scheldestad was de stroomle- vering normaal en daardoor kon ge woon worden gewerkt. Ook onderwijzers Het links georganiseerde gemeente- personeel is in vele steden en dorpen van België in. staking gegaan, omdat de sanermgswet de mogelijkheid opent dat geleidelijk een einde gemaakt wordt aan de betere positie van pro vinciaal- en gemeentepersoneel verge leken met het personeel van de staat. De provincies en de steden hebben, grote vrijheid wat de bepaling van Van onze correspondent ENSCHEDE. Als beloning voor het zeven maanden lang doorstaan van een hel van herrie en stank heeft de 68-jarige landbouwer J» Wage- laar, die bij de vliegbasis Twente woont, een stamboekkalf gekregen- Hij kreeg dat geschenk van de vlie gers die in juni van een kleine startbaan gebruik waren gaan ma ken omdat toen aan herstel en uit breiding van de grote startbaan werd begonnen. Aan het eind van de kleine startbaan ligt de boerderij van de heer Wage- laar, zodat daar vier dagen in de week van 's morgens half tien tot half twaalf op twintig tot dertig me ter hoogte straaljagers overheen loeiden. Een straaljager die te laag vloog nam een keer de toppen van de bomen op het erf van de boerde rij mee en vernielde ook de lichtlei- ding. Dat alles heeft de heer Wagelaar kalm over zich heen laten gaan. Hij klaagde zelfs niet toen zijn vrouw, die zes weken geleden is overleden, ernstig .ziek lag. De vliegers hebben de lankmoedigheid van hun ,,buur" zo gewaardeerd, dat zij een stamboekkalf hebben ge kocht. De commandant van de vlieg basis, kolonel G. W. de Zwaan, bood hét kalf, dat Hanna is ge noemd, gistermiddag aan. Daarvoor waren alle vliegers in optocht naar de boerderij gekomen met Hanna in een gecamoufleerde auto erbij. MOSKOU (Reuter) De Russische kranten hebben zich tot de spreekbuis gemaakt van de ontevredenheid die in Moskou heerst over de zeer geringe aanvoer van kerstbomen. Volgens de kranten is het aan dé overdreven bureaucratie te wijten dat miljoenen Russen het dit jaar zonder hun boom zullen moeten stellen. De plannenmakers van de staat hebben beslist dat Moskou, een stad met vijf miljoen inwoners, maar 160.000 bomen toegewezen krijgt. In de Moskouse winkels zijn nu kerst boompjes van plastic te koop, maar de industrie heeft er niet meer dan 20.000 kunnen maken. Na een afwezigheid van zeven maanden zijn de opvarenden van het vliegdekschip Karei Doorman, de jagers Limburg en Groningen en de tanker My- drecht gisteren in Nederland teruggekeerd. De Limburg en Groningen liepen Den Helder binnen en het was daar dat deze onstui mige begroeting werd vastge legd. De marineman verloor er bijna zijn muts bij, maar een zorgzame vrouwenhand bood - en passant - steun. Van onze correspondent BONN Richard Baer (49), de laatste commandant van het nazi-vernietigingskamp Ausch witz, is gisteren na vijftien jaar eindelijk gepakt. Daarvoor moest de Westduitse politie eerst een korte maar felle klop jacht houden die eerst recht be gon nadat de officier van justi tie te Frankfort op 12 december een beloning van tienduizend mark voor de arrestatie van de SS-beul had uitgeloofd en uit verhoren van oud-SS'ers geble ken was dat Baer nog moest leven. De arrestatie van Baer geschiedde in de omgeving van Hamburg, waar heen de ex-commandant met zijn vrouw was gevlucht nadat de prijs op zijn hoofd was gesteld. De laatste jaren had hij onder valse namen geleefd. Richard Baer wordt tot de ergste massamoordenaars uit de naziperiode gerekend. Deze voormalige bakker uit de Paltz is maar een kleine man met brede schouders- Reeds in 1930 werd hij lid van de nazipartij. Twee jaar la ter liet men hem ondanks zijn kleine gestalte toe tot de „partij-elite" de S.S. De bakker bracht het na Hitiers machtsgreep tot politieagent in een kleine stad. Zijn eerzucht leidde hem al gauw naar het concentratiekamp Dachau, waar hij eerst bewaker werd, maar al spoe dig de SS-ladder besteeg. Men liet hem zelfs toe tot de doodskopeenheden van de S.S. en Baer bracht het midden in de oorlog tot adjudant van Liebehen- schel en Höss, de eerste en tweede com mandant van Auschwitz. Hij werd ten slotte de derde en laatste en een van de wreedste beulen van het beruchte kamp, waarbij hij de leider was van de laatste moordactie op duizenden ge vangenen in de jaren 1944 en 1945. Richard Baer bakker en mas samoordenaar eindelijk aan de justitie overgeleverd. Advertentie I Wij wensen onze geachte clientèle Y PRETTIGE KERSTDAGEN' en een VOORSPOEDIG I JMi Hoofd-agent Citroen en Panhard VOORSTAD 7» GOES TEEEF. OI100 - 7353 1> wedden en pensioenen betreft en deze zijn veelal hoger dan die bij de cen trale overheid.. Bovendien heeft de ge meentepolitiek' in vele steden, tot ge volg gehad dat de diensten overbezet werden met politieke vrienden van de heersende meerderheid. In vele steden en dorpen behoorde een deel van het personeel van de openbare scholen tot de stakers, hoe wel de staking der links georiënteer de onderwijzers eigenlijk eerst van daag moet uitbreken. De minister van onderwijs heeft eraan herinnerd dat de onderwijzers verplicht zijn, het on derwijs normaal doorgang te doen vin den. Geen huwelijken De deelneming aan de staking ver schilt niet alleen van gemeente tot ge meente, zij is uiteraard het grootst in socialistische centra doch ook de gegevens over de aantallen stakers lo pen zeer uiteen naar gelang zij van de vakbeweging of van de overheid ko men. In sommige gemeenten nemen ook niet-sociaiisten aan de staking deel. In Antwerpen hebben jonge mensen die in het huwelijk wilden treden, te horen gekregen dat ze maar op een andere dag terug moesten komen. In sommige Brusselse gemeenten werd geen vuilnis opgehaald en. in weer an dere waren alle gemeentelijke bureaus dicht. In Antwerpen stond gisterochtend een lange rij vrachtauto's met vee voor het abattoir en de poorten wer den eerst na optreden van de politie geopend. De veemarkt kon toen door gaan, maar niet het slachten. In ver scheidene Waalse industriecentra, waar de arbeiders feller reageren dan in Vlaanderen, hebben, stakingspiket ten niet alleen schoolkinderen verhin derd het gebouw binnen te gaan. doch werden ook vele industriebedrijven tot neerleggen van het werk gedwon gen. In Vlissingen Uit Vlissingen werd in verband met de staking in de Antwerpse haven gis teravond het volgende gemeld: Twaalf schepen met bestemming Antwerpen veroorzaakten gisteravond op de rede van Vlissingen een onge wone drukte. Als 'hier een enkele maal een schip ten anker gaat, is het meest al een tanker die gunstig tij afwacht. Nu waren het schepen die ligplaatsen nodig hebben achter de Antwerpse sluizen. Koopvaarders die bestemd zijn voor de kaden aan de Schelde varen wel door. Om tegemoet te komen aan de wachtende schepen op de rede pro beert men vrijgekomen ruimte aan de kaden voor hen open te houden. Te Rotterdam kan men tot dusver in de scheepsbewegingen nog geen in vloed bemerken van de staking in de Antwerpse haven. Te Vlissingen heeft men evenwel geconstateerd dat drie wachtende schepen in - de richting van Rotterdam vertrokken. Boer Wagelaar kreeg van vliegers, die hem menig lawaaiig ogenblik bezorgden, een kalf cadeau. DUBLIN (AFP. AP). Een recht bank te Dublin heeft gisteren schipper N. Pronk van de Vlaardingen 21 Willem veroordeeld wegens vissen binnen de Ierse territoriale wateren. Schipper Pronk kreeg vijftig gulden boete: boven dien werden zijn uitrusting en een vangst van 165 ton haring verbeurd ver klaard. De heer Pronk vertelde al vissend niet te hebben gemerkt dat hij binnen de territoriale wateren was geraakt. Of ficieren van het korvet Cliona van de Ierse marine, dat de Willem gister ochtend vroeg had opgebracht, ver klaarden dat er vele buitenlandse vis sersschepen in het Ierse gebied aan het vissen waren geweest. DEN HAAG Op 24 en 31 december zal de P.T.T. haar dienst net als op an dere zaterdagen uitvoeren. Er komt dus op 24 december geen extra middagbe stelling, zoals aanvankelijk de bedoeling was geweest. LOS ANGELES (AP, Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een nieuwe kunstmaan, Discoverer 19, in een baan om de aarde gebracht. Deze Discoverer zal geen geïnstrumenteerde capsule uit stoten, in tegenstelling tot de voorgaande. Van onze weerkundige medewerker Vanavond om 21.27 uur zal het zo ver zijn: dan zitten wij aan de winter vast. Niet dat wij dan koning winter in vol ornaat in onze buurt zullen hebben, want in het buitenland is het over het algemeen niet erg koud. Boven dien is de verdeling van de luchtdruk niet zodanig dat wij de kou spoedig kunnen ver wachten. Erge kou bevindt zich in het noordoosten van Rusland dicht bij de Oeral, waar het gister avond om zeven uur al 34 gra den vroor. In West-Europa geeft het weer echter nog een en al nattigheid te zien. Plaatselijk is gisteren in Engeland, Zuidoost- Frankrijk en Noord-Italië nog al wat regen gevallen en menige plaats heeft met mist te kampen gehad. Boven ons land, Scandinavië, Polen, Duitsland, het Alpenge bied, de Noordzee, Frankrijk en België bevond zich gisteren een gebied van lage druk dat dus wel bijzonder uitgestrekt is. Bij de Azoren bevindt zich een ge bied van hoge druk. Dat alles is er de oorzaak van dat de situatie gunstig blijft voor het opdringen van depres sies van de oceaan naar Europa, Vandaag is zo'n depressie niet te verwachten, zodat het weer rustig zal blijven en zich tijde lijk wel weer in nevelen zal hullen, om de donkere dagen voor Kerstmis nog donkerder te maken dan zij van huis uit al zijn. Daarbij blijft de kans op wat lichte regen of motregen bestaan. weer wind temp. n.sl. Helsinki mist NO 1 0.2 Stockh. regen N 4 0.1 Oslo zw. bew. stil 4 0 Kopenh mast NO 4 0 Aberdeen onbew. NW 2 0 Londen geh. bew. N 5 2 Amsterd. geh. bew. NNO 5 0 Brussel geh. bew. stil 4 0 Lux-emb. regen ZW 3 2 Parijs regen stil 5 1 Bordeaux 1. bew W 8 5 Grenoble geh. bew. stil 6 10 Nice 1. bew. W 10 4 Berlijn geh. bew. stil 4 0.1 Frankfort geh. bew. NO 4 0.2 Müncherr zw. bew. O 0 Zürich sneeuw ZZO 3 1 Genève zw. bew. wzw 3 8 Locarno regen stil 6 30 -De trein die nu aan de zijde van het eerste perron vertrekt, is de trein waarop u wacht op het vijfde perron. Overwegend zwaar bewolkt met hier of daar mist en op enige plaat sen wat regen of motregen. Weinig wind. De zelfde temperaturen als of iets MIESJE: Oefenen voor het kerstdiner. 22 cfee.: zon op 8.46, zon onder 16.31; maan op 11.82, maan onder 21.59. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur:

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1