Feestelijke dagen Feestelijke kleding Japonnen Zó heerlijk Zó handig... 't Is soep 't Is saus saus-soep Harlingen en Zeeuwen vonden elkaar FILMS Veel materiaal op paarden- fokdag te Oostburg Weer advocaat in Haarlem gearresteerd s*us-s oef 24,50 32,50 29,75 39,75 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 13 .Mens uit Delta 2. Drs. Kraal overleden SPANNENDE STRIJD TUSSEN MERRIES Modieuze kleding Aantrekkelijke prijzen FA. H. JOOSSE ZONEN -. ««centree»"1', 4 volle borden Woensdag 21 december 1960 Door Th. van Bergen Harlingen Kort na de i rampnacht in 1953 voeren twee Zeeuwse families Jumelet en Van de Waal uit Bruinisse op hun mosselsche pen naar Harlingen, stapten re gelrecht naar het stadhuis en! smeekten de burgemeester „Help ons!" Zij zijn geholpen, kregen een huis en werden een! paar van de pioniers in het hoge noorden. Zij zitten er nu al lang niet meer alleen. Na hen kwam er nog een heel stel anderen, vooral uit Bruinisse en I Yerseke Allemaal Zeeuwen die hun geboortegrond én hun mosselpercelen in Zeeuwse wateren hebben verlaten, omdat de deltawerken hen figuurlijk in de weg dreigden te gaan zitten. Zij wisten, dat zij na verloop van tijd toch weg zouden moeten van de plaatsen waar de mannen hun brood verdienden. Daarom gingen zij bij tijds. De Zeeuwen in Harlingen zijn het in verschillende opzichten roerend met elkaar eens. ..Wij willen nooit weer terug naar Zeeland", beweren zij eenstemmig, en ook: „Sinds wij hier zijn hebben we pas ontdekt wat we vroeger in Zeeland hebben gemist. Zó groot zijn de voordelen van het wo nen op het vasteland." Groot en goed Mevrouw Van Es uit Yerseke is de eerste die het me vertelt. Zij is, na vier en een half jaar Harlingen, nog wel zoveel Zeeuwse in haar gewoon ten, dat naar goed gebruik om half vier 's middags de koffiekan op tafel komt. De mosselkweker J. van Es woonde met zijn gezin eerst in een gehuurde flat in Harlingen. Nu heeft hij een ei gen huis aan de Brouwersstraat, groot en goed. Hij kan verder twee schepen de zijne noemen, en zeggen dat hij zes knechts in dienst heeft. Hij had al veel eerder mosselpercelen in de Wad denzee. Toen een hem in Zeeland be loofd perceel almaar niet afkwam, werd hij kwaad: Ook goed, dan gaan we naar Harlingen verhuizen. Bij haar vierde kop koffie zegt zijn vrouw: Ik zou helemaal niet meer te rug willen. De mensen hier zijn aar dig en ik heb het best naar mijn zin. Er wordt gelukkig niet zo gekletst als in een dorp. De Zeeuwen hier hebben onder elkaar echt wel veel contact, ja, al hebben we dan nog geen Zeeuw se vereniging. Natuurlijk, in het be gin was het een beetje moeilijk. Om maar eens wat te noemen: Geloof maar niet dat die Friezen je kwamen vragen op een dansavondje. Nu wél hoor Bij mevrouw Jumelet thuis praten zij, haar man en hun zeven kinderen plat „Bruuns" onder elkaar. Zij komen dus uit Bruinisse, waar zij tweemaal moesten evacueren, eerst in 1943 van wege de oorlog, tien jaar later wéér, voor het water. Laten we maar in eens naar Harlingen varen, meende vader Jumelet, en zo gebeurde. Alles Ach ja, zegt zij Friese van ge boorte we voelden ons daar zo op gesloten. Je zat er letterlijk en figuur lijk op een eiland. Hier hebben we al les: scholen, ziekenhuis, specialisten, goede winkels. Het enige is, dat wij er wel eens op worden aangekeken: Kijk, daar zit weer een nieuw stel Zeeuwen in een Harlings huis. (De burgemeester had me gezegd: Het gaat er niet om dat een Zeeuwse familie een huis krijgt, maar de pijn zit hem hierin, dat meneer A die het De mosselkweker J. van Es heeft er nog geen moment spijt van gehad, dat hij Yerseke heeft verlaten. Hij woont en werkt al bijna vijf jaren in en bij Har lingen. Met twee schepen en zes knechts. huis zo graag wilde hebben het niet heeft gekregen....) Het is kennelijk niet een kwestie van huizen alleen. Mevrouw Jumelet bepeinst: Ik ben ervan overtuigd dat er best meer Zeeuwse mosselkwekers naar Harlingen zouden willen verhui zen, als zij bijvoorbeeld heel Bruinis se maar mee konden nemen, mét die lieve tante Tanny en alle neven en nichten. Dat vindt u gek hè, maar er zijn verhalen geweest over plannen o'm een heel nieuw Yerseke te stich ten. Een neef van mijn man heeft zijn hele bedrijf al hier, maar hij is in Zeeland blijven wonen. Zijn vrouw wil er niet weg. Nou? Mevrouw Bom-Ridderhof uit Yerse ke formuleert haar woorden een beet je voorzichtig. Ze is er ook pas een paar weken geleden vertrokken. „Ik weet er daar wel meer die in Har- BERGEN OP ZOOM. In zijn wo ning te Voorburg is dinsdag overleden drs. K. Kraal, in leven oud-directeur van de rijks hbs te Bergen op Zoom. Drs. Kraal die in Kampen geboren werd is zijn carrière begonnen als onder wijzer bij het ulo te Hoogeveen. Zijn studie voerde 'hem echter naar het mid delbaar onderwijs. Hij werd leraar Engels aan een middelbare school te Hoorn. Op 1 jan. 1934 volgde zijn benoeming tot directeur van de r h b s te Bergen op Zoom. Hij volgde destijds de heer Breed- velt op. De heer Kraal is als directeur werkzaam gebleven tot maart 1949, toen hij door ernstige ziekte met verlof ging. Op 1 oktober volgde toen zijn eervol ontslag. Het stoffelijk overschot zal donderdag a.s. begraven worden op de protestantse begraafplaats te Bergen op Zoom. Alvorens deze plechtigheid zal plaats vinden, zal de stoet om kwart voor twaalf voorbij de rhbs trekken. lingen zouden willen zitten (nee, laat ik geen namen noemen) maar de één laat het om dit, de ander om dat. Ik was het leven z'at, op die manier, met de mannen steeds van huis. We had den vijf jaar geleden al weg moeten gaan. Tenslotte hebben we de knoop doorgehakt, om onze zoon Cornells. Zijn toekomst ligt hier." Meer thuis Zij snijdt een probleem aan, waar over alle vrouwen de mond vpl heb ben. ,,Als de mannen nu een order hebben, betekent dat bijvoorbeeld 's maandags vissen, a'irect doorvaren naar Yerseke, dinsdags daar lossen en woensdag tegen de avond weer thuis. Dat is het grootste voordeel van het dicht bij de mosselpercelen wonen: er blijft nu veel meer tijd over voor het ondedhoud van de percelen, of voor ander werk. Ze zijn nu aan het va ren voor Van Es, Het echtpaar Bom-Ridderhof heeft een jaar geleden ook een poging ge waagd, in Den Oever, maar Harlin gen heeft d'e voorkeur gekregen. Er was eerder een huis. en de plaats •heeft volgens hen meer mogelijkhe den. Zo is het, beaamt mevrouw De Ko ning, sinds 1956 Harlingse. Kijk, daar komt mijn oudste dochter Jannie. Kleuterleidster in Leeuwarden, maar binnen het half uur met de trein thuis. De struise Jannie heeft nog felle her inneringen aan de tijd. dat zij op de Rijkskweekschool in Middelburg zat. 's Maandags om zeven uur 's morgens de deur uit, veertien kilometer fiet sen. pont, bus, trein, om half twaalf eindelijk op school, kosten acht gul den, De hele week in Middelburg, za terdags weer voor acht gulden naar huis. Allemaal extra kosten. Geen spijt Zij hebben er jaren over nagedacht. De Koning zelf zag wel aankomen, dat hij tenslotte toch weg zou moe ten, „maar als ik nog langer wacht ben ik te oud en voel ik er niet meer voor. De kinderen waren nog niet zo oud, dat zij al edit gebonden waren. Zo gingen zij, de De Konings en twintig andere gezinnen. Een nieuwe toekomst tegemoet in een plaats die volgens dr. Havinga dé plaats voor de mosselcultuur gaat worden. Zij hebben er nog geen moment spijt van gehad. Stefanie Bij deze film, die in Alhambra in Vlis- singen draait, kunnen vooral de teen agers hun hart ophalen aan het spel van Sabine injen. Zij speelt nl. voortreffe lijk de rol van het bakvisje Stefanie, dat eensklaps volwassen wordt doordat ze verliefd raakt. Noch haar broer Andreas, noch haar broer de architect kunnen verhinderen dat zij haar hart verliest aan de Zuid-Amerikaanse opdrachtgever van laatstgenoemde. Deze man is een moderne Don Juan, die van plan was vrijgezel te blijven. Ten slotte kan de „vrijgezel" echter niet meer tegen de ontwapenende eer lijkheid van Stefanie op en belooft haar te zullen trouwen. Battlezonen Als nog iemand mocht betwijfelen dat het verfilmen van het oorlogsgebeuren een gevaarlijke zaak is, dan zal hij bij het zien van deze film die in Luxor te Vlissingen draait zijn twijfel wel snel laten varen. Twee cameramensen die als vrienden de oorlog in Korea verfilmen, onder vinden deze gevare$ aan den lijve. Ge lukkig zijn er ook minder gevaarlijke objecten, zoals het Rode Kruis-zustertje, waarop beiden verliefd worden met alle gevolgen van dien. Hoewel het verhaal weinig diepgang heeft is deze film de moeite van net bekijken wel waard door het uitstekende spel en het goede camera werk. Sapkire Een meisje wordt vermoord gevonden en Scotland Yard heeft de taak de dader op te sporen. Weldra blijkt het echter geen gewone misdaad te zijn, want het meisje, dat een halfbloed is en voor blanke wilde doorgaan, heeft zowel bij haar blanke als bij haar gekleurde ken nissen haat opgewekt. Wie vermoordde het meisje Saphire? Een knap gemaakte film van Basil Dearden, waarin camerawerk, sfeer en spanning de rolprent tot het laatste toe boeiend maken. Het blijkt ten slotte dat het meisje het slachtoffer van haar mi lieu is geworden. Nigel Patrick en Michael Craig spe len de twee flegmatieke politiemannen die het misdrijf weten te ontraadselen. De Maffia slaat toe In Electro Middelburg worden in een geroutineerd gemaakte film de wan daden van een gangster-organisatie die zich de Maffia noemt getoond. De rommelige inhoud en het matige spel maken de film bepaald niet tot een uitschieter in zijn soort. 08-15 de oorlog Een ontroerend menselijk getuigenis van de oorlog met al zijn hardheid en wreedheid: ,,0815, de oorlog", het tweede deel van de verfilming van de gelijknamige roman van Hans Hellmut Kirst. Na in het eerste deel de dolzin nige uitwassen van het Duitse drilsys- teem in de kazerne gadegeslagen te heb ben, zien we in deze film de waanzin van het Oostfront. Bekende figuren als een Vierbein, Asch en Kowalski, allen van de derde batterij, leen eenheid die inmiddels een goed figuur aan het front heeft geslagen, ploeteren nu voort in de Russische winter. We zien hoe een pommade-kapitein, fris uit de „Heimat" het bevel overneemt en ten koste van de soldaat, en het leven van Vierbein, „krijgsmansroem" probeert te oogsten. We zien al de ontreddering, het gro- OOSTBURG. De hoofdstad van West Zeeuws Vlaanderen stond dinsdag weer in het teken van de veekeuringen. Het waren de anderhalfjarige merries en hengsten, die ditmaal aan een nauw lettend onderzoek werden onderworpen. De premiekeurmg werd georganiseerd door de Ver van paardenfokkers in West Zeeuws Vlaanderen ,,Rust Roest". Het mooie heldere weer werkte mee om aan de dag een vrolijke tint te verle nen. Doch in de allereerste plaats was het succes, dat overigens niet zo'n grote belangstelling genoot, te danken aan het uitstekende materiaal dat werd aangevoerd. De strijd om het kampioenschap van de merries was zeer spannend. Zita 216123 van stallen De Dobbelaere t IJzendijke moest langdurig worden ver geleken met Succes Hersa 215691 van Ars Haverbeke uit IJzendijke. De mer rie van de stallen De Dob'belaere sleep te de kampioenstitel weg. De uitslagen zijn: Merrieveulens, geboren in 1960, grote maat. Jenny, J. F. Timmerman, Hoofdplaat, 1 c, Florelle d'amice A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, 2 a, Hersa, Joz. Sühijve, Zuid- zande, 2 b Meta v. d. Looidijk, Ach. Mabe- soone, Zuidzande, 3 c. Merrieveulens, geboren 1960. kleine maat. Brunetta van Gusta, G. E. de Badts, Schoon- dijke 1 c, Lucie van St. Kruis, P. E. de Ba- ckere, St. Kruis, 2 c. Annique v. d. Belt, R. J. de Milliano Oostburg en A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat, 3c. Hengstveulens, 1960, grote maat. Carlo van Sluis, A. Wemaer, Sluis 1 c, Cesar van de Rijskeet, Ars Bonte, Bonte, St. Kruis, 2 c. Hengstveulens, geboren 1960, kleine maat. Frans van Lady, P. E. de Backere. St. Kruis en Iz. de Buck, Grijpskerke, lc. Merries, geboren 1959, grote maat. Carla van Dorpzicïit, Alb. v. Waes-Goossens, IJzen dijke lc-, Jenny, Adr, J. Catseman, Biervliet, 2 c. Olga, Jul. van Overloop, Aardenburg, 3a, Tosca v. d. Blindenweg, F. D. Haak, Bier vliet, 3 b, Mies van Draaibrug, G. E. de Badts, Schoondijke, 3 c, Celina v. d. Looidijk, Ach. Mebesoone. Zuidzande, 3 d. Merries, geboren 1959, middenmaat. Succes- se van Hersa, Ars. Haverbeke, IJzendijke, 1 c, Liza van Slapershaven, Iz. Verplanke, Water landkerkje, 2 a, Zora, stallen De Dobbelaere, IJzendijke 2 b, Marjanne v. d. Statendijk, wed. J. den Hamer, IJzendijke, 3 a, Tosca v. d. Maaidijk, G. E. de Badts, Schoondijke 3 b. Merries, geboren 1959, kleine maat. Zita, stallen De Dobbelaere, IJzendijke 1 c, Aman da van Moustic, C. N. den Hamer, Schoon- 2 b, Greta van Eversdam, G. E. de Badts, dijke, a, Jenny, Aug. de Smet, Biervliet, Schoondijke, 2 c. Hengsten, geboren 1959, grote maat. Carlos van Heille, A. J. Termote, IJzendijke, Eug. van Damme, IJzendijke, M. L. M. IJsebaert, Axel, 1 c. Frits van Roza, C. N. den Hamer, jr. Aardenburg, 2 a, Marquis van Bea, O. A. Blondeel, Aardenlburg, 2 b. Karei van Dier- kensteen, gebr. De Milliano, Waterlandkerk je, 3 a. Hengsten, geboren in 1959, middenmaat. Elegant d'Amice, A. J. E. Temmerman, Hoof plaat 1 c, Alex van Gerda, P. E. de Backere, St. Kruis, A. J. Termote, Uzendijke, Iz. de teske, de absurditeit, maar ook de sol-; datenhumor van het frontleven en soms flitsen van het thuisfront, kinderen on-; dér de indruk van de Stahlhelm vrolijk naar het front marcherend. Treffend is hoe allen worstelen met het probleem van de verantwoordelijkheid, hun ge weten knaagt, want ook in de wijde vlakte van Rusland kloppen mensenhar ten. ook die van de vijand ,,08 15, de oorlog, een knappe film, in Grand- theater te Goes. Buck, Grijpskerke, 2 a, Moustic v. d. Heren weg, C. den Hamer, jr. Aardenburg, 2 b, cas- tar van Sluis, A. Wem^er, Sluis, 3 a. Carlo v. d. Patrijs, G. E, de Badts, Schoondijke 3 b. Hengsten, geboren, in 1959, kleine maat. Dorus v. d. Blauwe Sluis, Mare. d'Hoore, Sluis, A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, R. J. de Milliano, Oosttourg, 1 c, Scantos, A. J. Catseman Biervliet, 2 a, Ruda v. d. Water gang, id., 2 b. Carlo, J. L. d'Hoore, Sluis 3 c. Groepen van 3 paarden, geboren in 1969. Groep van C. N. den Hamer en zn., Schoon dijke 1 c. Groep van A. J. Cafcsemann. Bier vliet 2 c. Groep van G. E. de Badts, Schoon dijke 3 c. Kampioen hengsten: Dorus van de Blauwe Sluis, Mare, d'Hoore, Sluis, A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat, R, J. de Milliano, Oost burg. Kampioen merries: Zita, stallen. De Dobbe laere, IJzendijke. Van een onzer verslasgevers HAARLEM. Voor de tweede keer in korte tijd is er een arresta tie verricht in de Haarlemse balie: op last van de officier van Justitie mr. L. H. Feitsma is wegens ver duistering van 15.000 gulden op zijn kantoor aan de Kruisweg aange houden de 42-jarige advocaat en procureur mr. R. K. P. K. Enkele weken geleden werd zijn compag non, mr. J. H. J. wegens- verduis tering van 40.000 gulden veroor deeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf en ontzetting uit het ambt gedurende vijf jaar. Na de veroordeling van J. bleef de justitie attent op de handel en wandel van de overgebleven compagnon, die de chaotische boekhouding van het advocatenkantoor op orde hielp. Dezelfde twee rechercheurs en een inspecteur van de Haarlemse politie, die de zaak tegen mr. J. tot klaar heid hadden gebracht, hielden mr. K. in het oog. Het afgelopen weekeinde waren er voldoende aanwijzingen om een cliënt van de thans gearresteer de rechtsgeleerde in Zuid-Frankrijk op te zoeken in verband met een „schuld" van vijftienduizend gulden, die mr. K. aan zijn cliënt zou hebben. Er kwamen zoveel bewijzen tegen de advocaat aan het licht, dat de po litie tot arrestatie kon overgaan. Col lega's poogden vergeefs de zaak in der minne te schikken. De Dankdagcollecte in de Hervormde Kerk van Hoedekenskerke heeft 375.80 gulden opgebracht, de zendingsbus be vatte 11.40 gulden en de verjaardags bussen 38.29 gulden. De afdeling Hoedekenskerke van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van Doeselaar-Meeuwse. Daar op deze ver gadering de Kerstliturgie van de N.C.V. B. behandeld werd was de belangstel ling zeer groot. (Aantrekkelijke prijzen) Een fantastisch mooie collectie in de nieuwste stoffen en dessins, ook in terlenka en draion en in diverse aantrekkelijke prijsklassen e Magnee MIDDELBURG L. NOORDSTR. 10-12 GOES KLOKSTR. 9 BERGEN OP ZOOM KREMERSTR, 24-26 Hajoco de lekkerste kippesoep die V en Uw gasten ooit geproefd hebben! een kant-en-klare ragoüt als vulling voor pasteitjes, fleurig gegarneerd met sla! héérlijke soep, of voor vier personen verrukkelijke saus uit één blik! Heinz Saus-Soep Kip, 'n waardige entree voor Uw Kerstdiner. Vele suggesties op het blik. Tomaat 92 ct Champignons 108 ct Kip 108 ct Ossestaart 108 ct N2? HEINZ SANDWICH SPREAD Zacht-pikant, op brood (het blijft zo lekker in het „lunch-pakket"), bij koud vlees, gebakken vis, op slaatjes etc. Middelpot 98 ct Grote pot 145 Ct H. J. HEINZ COMPANY (HOLLAND) N.V. ELST (GLD.) IIEINZ maakt in Nederland naast Saus-Soepen en Sandwich Spread ook Tomato Ketchup Worcester Sauce 0 Macaroni in kaassaus (en met ham in kaassaus Spaghetti in tomatensaus Witte bonen in tomatensaus Hors d'oeuvre sla Erwtensoep en Een compleet assortiment Baby- en Kleuteïvoeding

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 13