ONZE LUCHTMACHT STERK VERZWAKT f;N j|| d W d GRIEP! Ckefariite .4 I ASPRO 2 Modekoning Holthaus van wansmaak beschuldigd WOEDENDE FRANSMAN BLAAST HOTEL OP Geen tien maar vijf squadrons Amerika vermindert hulp bij aanschaf Starfighters AMBASSADEUR YOUNG VERLAAT ONS LAND Twee records op Urk PANG Arrestanten gezocht in drie landen Met vele goede herinneringen Oost-Duitsland dreigt Bonn met blokkade AFSCHUWELIJK ROOD MOET VERDWIJNEN" Wraakneming na echtscheiding Dinsdag 20 december 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7, Mijnenvegers van hand tot hand 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één iablei verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nég krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doei werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! BRITSE FABRIEK IN LEEUWARDEN MARTIN EN MITCHELL TEVREDEN IN U.S.S.R. Neptunes GRENSPOST DEED GOEDE VANGST Uit Berlijn? Rente Westduitse leningen lager GROTE SPIJT VESTIGINGEN LANDINGSRECHTEN Mr. Eijssen eerste op voordracht Hoge Raad Franse oorlogsbodems niet welkom Diefstal na bericht van „ongeluk" BONN NIET ONDER DE INDRUK Bescherm U tegen neem KORT GEDING IN AMSTERDAM Maecenas in Maastricht Actie voor Deventers tropische school De Waarheid bekroond TWEEDE Rode-kruiswagens misbruikt Benoeming dr. Kruyer Noorse kerstboom in lichtende tooi u-I Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Amerikaanse beslissing om slechts 25 Starfighters voor ons land te be talen, heeft het Nederlandse luchtmachtplan radicaal ondersteboven geworpen. De Nederlandse luchtmacht zal in vergelijking met eerder aange> kondigde plannen een ernstige verzwakking on dergaan: er komen geen tien squadrons, zoals minister Visser in zijn laatste begroting had aan gekondigd, maar slechts vijf. Ir. S. H. Visser brokken Het zaterdag te Parijs tussen Nederland en Amerika gesloten akkoord voorziet in de aanschaf van 120 Starfighters, waarvan 95 voor Nederlandse rekening. In de periode •waarin Nederland moest kiezen tus sen de Franse Mirage en de Ameri kaanse Starfighter, nam men aan dat Amerika ongeveer evenveel Starfighters zou betalen als Neder land. Ons land richtte zich op de aankoop van honderd Starfighters, waarvan er inmiddels vijftig zijn besteld. De laat ste maanden werd echter steeds duide lijker dat Amerika van plan was het tekort op zijn betalingsbalans zoveel mogelijk te verkleinen door verminde ring van de hulp aan bondgenoten. In Den Haag hield men zijn hart vast. want het hele luchtmachtplan van september 1960 was gebaseerd op de suggestie, tijdens de onderhandelingen over de straaljagers, van adequate hulp. De Amerikaanse toezegging zakte eerst af tot vijftig straaljagers en zaterdag tot 25. ALBLASSERDAM Op de werf De Noord te Alblasserdam zijn gisteroch tend twee mijnenvegers, de Chömpff en de Van Moppes in dienst gesteld, nadat de twee schepen vier keer achter elkaar in andere handen waren overgegaan. Het pegon met de overdracht door de directeur van de werf, de heer J. U. Smit, aan de vlagofficier materieel, vice-admiraal A H. J. van der Schulte Olivier. Die leverde de mijnenvegers vervolgens op aan de vertegenwoordiger voor de scheepsbouw van de Amerikaan se marine in Europa, kapitein R. E. Perkins. Daar beide schepen door de Verenig de Staten zijn betaald in het kader van het Offshore procurement program droeg kapitein Perkins de schepen over aan de vertegenwoordiger van de bevel hebber der zeestrijdkrachten, kapitein T. J. .Tellema. Die droeg ten slotte de schepen over aan de aangewezen com mandanten, luitenant ter zee 2e klas o.c. J. W. Voet en luitenant ter zee 2e klas o.c. C. G. J. van Doorn. De serie van overdrachten werd opge luisterd door de Marinierskapel. Vjer werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I BEROEM DC GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 ttW. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.60 LEEUWARDEN (ANP) De Britse Saunders Valve Company, die o.a. af sluiters maakt, gaat in Leeuwarden een dochteronderneming vestigen. Het is de eerste vestiging van dit bedrijf op het vasteland van West-Europa en. voorzo ver bekend, ook de eerste vestiging van een buitenlandse maatschappij in de provincie Friesland. In Leeuwarden zal Saunders de be schikking krijgen over een nog te bou wen industriehal met een oppervlakte van duizend vierkante meter. Er is bo vendien nog een terrein van twee hec tare beschikbaar voor eventuele uitbrei- ding. Om te beginnen zal de fabriek onder delen gaan assembleren. De vestiging zal onder Engelse directie staan. MOSKOU (Reuter) De beide in de ze zomer naar Rusland gevluchte Ame rikaanse ambtenaren van de Ameri kaanse geheime dienst, Martin en Mit chell, schijnen het best naar hun zin te hebben in hun nieuwe vaderland, In het regeringsblad Izwestja verscheen althans een uitvoerig interview waarin Martin onthulde onlangs met een Rus sin getrouwd te zijn. Hij vond vele fa cetten van het Russische leven veel be ter dan in de Verenigde Staten en „met name bepaalde economische en rege ringspraktijken". In het vraaggesprek herhaalden zij nogmaals hun beschuldigingen tegen Amerika van het voeren van een agres sieve politiek, vooral door spionageac- tiviteit. In dit verband laakten zij het afluisteren door Amerika van de gehei me uitzendingen van zijn bondgenoten zoals Italië, Turkije en Uruguay. Martin en Mitchell spraken tegen dat zij communist geworden waren al ga ven zij wel verre de voorkeur aan het leven in de Sowjet-unie waar zij nu „vreedzaam werk in de wiskunde" ver richten. Dit laatste cijfer stond in geen ver houding tot de 25 die België zou krij gen bij een eigen aanschaf van 75 en tot de vijftig die Italië krijgt bij een eigen aankoop van eveneens vijftig. De Nederlandse onderhandelaars hebben toen het Nederlandse aandeel van honderd nog laten zakken tot 95, zodat het totaal nu niet ruim tweehonderd bedraagt, maar slechts 120, juist vol doende voor vijf squadrons. In Den Haag zit men nu met de brokken. Het zal niet mogelijk zijn om het gat in onze luchtverdediging en in onze offensieve luchtmacht (jagerbom menwerpers) te dichten met raketten. Zowel de squadrons voor de lucht verdediging (volgens het plan vijf) als de squadrons voor offensieve taken (volgens het plan vier) zullen dus in aantal moeten worden, verminderd. Het ene squadron verkenningsvliegtuigen, dat ook uit Starfighters zal -bestaan, is onmisbaar. Hoe minister Visser precies de brok ken zal lijmen, blijft nog een vraag. Waarschijnlijk zal zijn memorie van antwoord er het antwoord op geven. Handhaving van de in gebruik zijn de toestellen is onmogelijk. Met de vervanging van de Hunters, Thun- derstreaks en Sabres is al vrij lang gewacht, zodat de toestellen nu of binnenkort zijn verouderd. Het is opvallend dat ons land er in de Starfighter-affaire minder goed is afgekomen dan landen als België en Italië. Nederland had meer van Ame rika te vragen dan deze beide bond genoten. De vrij onverwachte aan koop van de Neptunes voor de Marine- luchtvaartdienst in Nieuw-Guinea, no dig geworden door het fiasco met de Martin Mariners slokte een flink deel van onze marinegelden op. Het geld dat oorspronkelijk was be stemd voor de uitrusting van de krui ser De Zeven Provinciën met terrier- raketten en voor de vervanging van de fregatten, dreigde eraan op te gaan. Of zoals staatssecretaris De Jong op 29 november in de Tweede Kamer zei: „Het punt van de gelden (voor de Neptunes) is iets nieuws in de be staande plannen". Met dit probleem reisde de Neder landse delegatie naar Parijs en het ligt voor de hand dat de Amerikaanse hulp voor onze marine-inspanning van invloed zou zijn'op de grootte van de gift aan Starfighters. Dertig miljoen dollar voor de marine sleepte minister Visser in de wacht, dat is ongeveer evenveel als achttien Starfighters. Het totaal aan Ameri kaanse hulp voor Nederland, verdeeld over marine en luchtmacht, komt dus ongeveer overeen met de Amerikaan se hulp aan België, dat echter slechts voor zijn luchtmacht hulp nodig heeft. Van een onzer verslaggevers ROERMOND. Het staat nu wel vast dat de beide mannen, die eind vorige week aan de grenspost Maal- broek bij Roermond werden aan gehouden, smokkelaars zijn van in ternationale allure. Het onderzoek van de, douanerecherche heeft al uitgewezen dat zowel de gearres teerde Belg als de Oostenrijker sinds geruime tijd worden gezocht door de politie van Duitsland, Bel gië en'Frankrijk. Het merkwaardige is dat zij nu in Nederland in arrest zitten, waar zij zowel bij de politie als bij de douane tot nu toe onbe kende figuren waren. De officier van justitie te Roermond heeft gisteren de inbewaringneming gelast, mede omdat de Oostenrijker een. vals persoonsbewijs bij zich had op naam van een Belg. Met dit per soonsbewijs had hij zich gelegitimeerd als R. Gebleken is dat hij S. heet en in het buitenland staat gesignaleerd in de opsporingsbladen. Uitgezocht is ook dat de auto waar mee de derde man Nederland is inge reden, toen de douane te Maalbroek de kofferruimte nader v/ilde onderzoe ken, onder een vals nummerbewijs reed. De wagen voerde een Duits num merbord. Het nummer komt niet voor in de registratie van Duitsland. Er zijn. sterke aanwijzingen dat de auto van Berlijn kwam. Het is vrijwel zeker dat er transistor- radio's en fototoestellen uit Oost- Duitsland met de auto zijn vervoerd. Deze smokkelwaar wordt in de regel als retourvracht meegebracht. De goe deren waren in dit geval bestemd voor België. Uit de papieren die op de beide ar restanten zijn gevonden is het ook dui delijk geworden dat de mannen een actief aandeel hadden in de illegale handel van kobalt naar Oost-Duitsland. Achter deze handel staat een wijdver takte organisatie met contactadressen in Oost- en West-Berlijn en voorts in verscheidene andere Westduitse plaat sen, alsmede in België. FRANKFURT/MAIN (Reuter) De op de Westduitse geldmarkt geldende tarieven voor kortlopende leningen zijn met ingang van vandaag met een kwart procent verlaagd. Kort voor de disconto - verlaging in West-Duitsland op 11 november jl. werden deze tarieven ook verlaagd, en wel tot tweemaal toe. De nieuwe tarieven liggen nu voor schatkistpapier, uitgegeven door de Bondsregering, de Bondsspoorwegen en de Posterijen, die ook staatseigendom zijn, tussen de 4 en 4% Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Amerikaanse ambassadeur Philip Young verlaat vandaag ons land. Via de Franse ha venplaats Le Havre reist hij met het s.s. America naar de Verenigde Sta ten waar hij juist op tijd zal arrive ren om voor het eerst in vier jaar oud en nieuw met zijn hele fami lie te vieren. De jaarwisseling brengt voor de heer Young een onzekere toekomst. Hij heeft de Amerikaanse regel voor hoge poli tieke functionarissen gevolgd en bij de overgang van Republikeins naar De mocratisch bewind zijn ontslag inge diend. „Ik zal nog twee weken werken op het State departement, voor politieke consultaties", zo vertelt hij bij zijn af scheid in de Amerikaanse ambassade in Den Haag. „Bij het optreden van de regering-Kennedy op 20 januari gaat mijn ontslag in." De ambassadeur, wiens markante profiel met de agressieve kin en pijp in Haagse politieke kringen erg zal wor den gemist, is drie en een half jaar in ons land geweest. Het klinkt duidelijk als meer dan een formaliteit, wanneer hij zegt grote spijt te hebben Neder land te moeten verlaten. ..Ik neb veel van Nederland gezien, veel mensen ontmoet, veel vrienden gemaakt", zegt hij. „Ik ben onder de indruk gekomen van de kwaliteit van de Nederlandse bestuurders en amb tenaren, niet alleen bij de regering, maar ook op lager niveau bij provin cies en gemeenten. Zij zijn veelal jong, energiek en ambitieus en zij leveren eerste-klas-werk." De heer Young ziet grote overeen komsten tussen het Amerikaanse en Ne derlandse volkskarakter: In beide lan den wordt in beginsel gelijk gedacht en gereageerd. Nederland is voor ons een tweede tehuis geweest," zegt hij. In zijn bagage gaan twee typisch Ne derlandse zaken mee: een tandem (de lieer en mevrouw Young hebben hierop al heel wat door Nederland gefietst) en een paar klompen („Gemakkelijk voor op mijn boerderij. Waarom maken we die dingen niet in Amerika?"). De ambassadeur ziet in de toekomst nog verscheidene Amerikaanse vestigin gen in Nederland, als er ruimte voor is en voldoende geschoold personeel. ,,Zij willen komen, dat kan ik u verzeke ren." Over de Amerikaanse verkiezingen, Af Dat de Amerikaanse ambassadeur in ons land op familiaire voet staat met de pers bewijst deze „gemakkelijke" houding tijdens het afscheidsgesprek met de persvertegenwoordigers. die voor de heer Young een grote te leurstelling zijn geweest want hij ver liest er zijn positie door, is hij bijzon der objectief. ,,De grote belangstelling van de kiezers is voor Amerika zeer gezond geweest", meent hij. ,,Zij heb ben anders dan bij de verkiezingen van president Eisenhower een positief ant woord gegeven op de vraag of Ameri ka zich blijvend zal interesseren in Eu ropese en internationale problemen." Voorlopig ziet de heer Young weinig ruimte voor drastische wijzigingen in de Amerikaanse buitenlandse politiek. ,,Die politiek wordt afgestemd op wat er in de wereld gebeurt en niet omgekeerd." „Voor Nederland liggen er in de toe komst waarschijnlijk betere kansen lan dingsrechten voor de K.L.M. in Los An geles te krijgen. Ik geef direct toe, dat deze zaak zeer onbevredigend is, ook voor Amerika", aldus ambassadeur Young. „Zij schaadt de goede verstandhouding." DEN HAAG. Mr. P. Eijssen, advo caat-generaal bij de Hoge Raad der Ne derlanden, staat als nummer een op de lijst van aanbeveling die de Hoge Raad bij de Tweede Kamer heeft ingediend voor de voorziening in de vacature van de raadsheer mr. A. L. van Berckel. Prof. mr. D. van Eek, hoogleraar te Nijmegen, staat op de tweede plaats en mr. C. A. de Meyere, raadsheer in het Haagse gerechtshof, op de derde plaats. Eigen nieuwsdienst URK Schipper Kramer van de UK 84 heeft gisterochtend met zijn vis de omzet van de gemeentelijke afslag in Urk in dit jaar op twee miljoen gulden gebracht (vorig jaar was de omzet 1,9 miljoen). Een collega zag zich die eer net ontgaan doordat hij op het laatste ogenblik voor de weging nog een paar snoekbaarsjes voor eigen gebruik uit de mand nam. Toen het tot hem doordrong dat zijn vis daardoor net de grens van de twee miljoen gulden had gemist, wilde hij de visjes er weer bij doen, maar op dat ogenblik was de vis van de heer Kramer al gewogen. Die komt daar door in aanmerking voor een douceurtje van het gemeentebestuur. Hoe groot dat wordt moet nog door B. en W. worden beslist. Vrijwel op het zelfde ogenblik werd op Urk nog een record bereikt: de ge boorte van het tweehonderdste kind in dit jaar. De ouders van de tweehonderd ste boreling, het echtpaar Visser-Post, kregen het gemeentebestuur op bezoek, dat een geschenk voor het kind mee bracht. Daar Urk nog in rouw is over de ramp van de UK 33, waarbij twee broers zijn verdronken, kregen de bei de gelukkigen geen aubade van de Ur- ker visserskapel. Eigen nieuwsdienst HAMBURG. De vrije stad Ham burg wenst voorlopig geen gastvrijheid meer te verlenen aan Franse oorlogs schepen. Franse koopvaardijschepen blij ven welkom. De laatste tijd zijn er zoveel Westduitse vrachtschepen in open zee d'oor Franse oorlogsschepen aangehouden en onderzocht op wapens voor de Alge rijnen, dat Hamburg de tijd gekomen acht voor een duidelijk antwoord. Wat de stadsregering van Hamburg bijzonder verdriet is, d'at de Westduitse regering het in haar reacties niet verder heeft gebracht dan een minzaam gesteld protest, waarin vooral uiting wordt ge geven aan het begrip dat Duitsland heeft voor de moeilijkheden van Frankrijk in Noord-Afrika. De Westduitse transportarbeidersbond heeft gedreigd met een boycotactie tegen alle Franse sc'hepen. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse recherche heeft de 22-jarige kell- ner H. S. uit Amsterdam aangehouden, die niet alleen dertig diefstallen van fietsen heeft bekend, maar ook zes in braken heeft gepleegd. De brutaalste insluiping had hij enkele weken geleden in de Rooseveltlaan ge pleegd. De dag tevoren had S. uit de zak van de mantel van de 21-jarige mejuf frouw Oostveen, die in het portaal van de Waalkerk hing omdat zij binnen een catechisatie volgde, een huissleutel ge stolen. Daarbij had hij de naam en adres van het meisje opgeschreven. Zo kon hij de volgende dag het echt paar Oostveen opbellen als „arts". Hij vertelde de ouders dat hun dochter een ernstig ongeluk was overkomen. Terwijl de heer en mevrouw Oostveen zich naar het opgegeven ziekenhuis spoedden, ging S. met de gestolen sleutel hun huis binnen. Met een hoeveelheid kostbaar heden vertrok hij weer. De dertigjarige schilder C. M. uit Amsterdam is op verdenking van he ling van het door S. gestolene opgeslo ten. Van onze correspondent BONN. Het officiële orgaan van de Oostduitse communistische partij, Neues Deutschland, trachtte gisteren de Westduitse regering het pistool op de borst te zetten. Het ultimatum" luid de: óf Bonn zorgt er voor dat op 1 ja nuari aanstaande het handelsakkoord tussen Oost- en West-Duitsland volledig in kannen en kruiken is, óf het West duitse burgerlijke goederenverkeer via Oost-Duitsland naar West-Berlijn zal worden stopgezet. Daarmee onderstreepte Neues Deutsch land de dreigementen die de Oostduit se partijleider Walter Ulbricht het af gelopen weekeinde te Oost-Berlijn heeft geuit. Volgens het partijblad bestaat er trouwens in het geheel geen rechtsbasis voor het goederen- en personenverkeer van West-Duitsland naar West-Berlijn. Het blad meent dan ook dat het Oost duitse communistische bewind te allen tijde het recht heeft om dit verkeer stop te zetten. Wel, aldus het artikel Advertentie Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: 'ASPPO's^ ttifeitufeet fit/ Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In de kamer van de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, is gisteren een vinnige aanval gedaan op de goede smaak van de modekoning Dick Holthaus. Mevrouw C. C. Rijk, die bij hem in de Vondelstraat een etage heeft gehuurd, kwam in kort geding vragen of de president de couturier wilde gelasten „dat af schuwelijke rood" uit de vestibule en langs de trap te verwijderen. Holthaus was namelijk kortgeleden zelf op de benedenverdieping van het huis, dat zijn eigendom is, komen wonen en hij had de entree verfraaid met rode muurvlakken, witte deuren en gouden biesjes. De boven hem gevestigde dame, die zich psychocuriënte noemt, werd er akelig van. Het lijkt wel ossebloed, stelde een geraadpleegd jurist, mr. Van der Does vast, en hij bracht een dagvaarding uit. Daarin zinspeelde hij erop, dat de rode kleur een cachet van lichte zeden aan het huis gaf. 's Avonds, zo verduidelijkte hij giste ren, schijnt het rood door het boven licht van de deur. Mr. Van der Does was er eens met een vriend langs ge lopen en die had niet mis te verstane taal gesproken. „Heeft u kleurenfoto's bij u?", vroeg de president nieuwsgierig. Nee, dat had mr. Van der Does niet, maar, vond hij, het moest uit zijn relaas wel dui delijk zijn hoe erg het rood van Holt haus in de nette Vondelstraat deto neerde. Er waren meisjes geweest, die niet bij de psychocuriënte op kamers wilden wonen, allemaal vanwege dat rood. COMPENSATIE Het gebrek aan illustratief materiaal bij mr. Van der Does werd rijkelijk gecompenseerd door de overvloed aan plaatwerk, die de raadsman van Dick Holthaus, mr. Nolen, op tafel uit spreidde. Het waren foto's van de rode interieurs in de paleizen van Franse graven en maarschalken. „Meneer Holt haus wordt wel hoger en hoger", smaalde mr. Van der Does. Mr. Nolen beloofde: „Zo meteen wordt hij wel weer lager", en hij vertelde dat de plafonds in de gangen van de Am sterdamse Stadsschouwburg onlangs ook rood waren geschilderd. „Ach", zei mr. Nolen, „eiseres vindt de nieu we kleur vast wel mooi, maar ze is zeker boos, omdat haaradvies niet is ingewonnen". DUBBEL VERDACHT De psychocuriënte vond, dat het rood een dubbel verdacht accent kreeg, om dat er wel eens van die vreemde figu ren bij Holthaus naar binnen gingen. Toen de modekoning kort na het ge reed komen van zijn interieur een ont vangst hield, had ze het licht in de hall beneden uitgedraaid. Zij alleen kon het bedienen en de gasten moesten in het donker hun entree maken. Vreemde figuren waren het geweest, knikte de psychocuriënte gisteren nog eens. Droogjes legde de raadsman van Holthaus uit: „Die vreemde figuren waren dan zeker mensen als oud burgemeester d'Ailly en Paul Huf. Die waren op het partijtje uitgenodigd. Maar mevrouw is, als ik haar beroep goed begrijp, bezig met de psychische moeilijkheden van anderen. Zouden haar cliënten eigenlijk niet die vreem de figuren zijn?" De president zal er donderdag over een week het zijne van zeggen. De Amsterdamse mode-ontwerper Dick Holthaus (links) heeft zich het ongenoegen van zijn huurster mevrouw C. C. Rijk (rechts) op de hals gehaald, omdat hij de trap en de vestibule van zijn huis rood heeft laten schilderen. Voor de president van de Amsterdamse rechtbank eiste mevrouw Ryk gisteren in kort geding, dat het haar onwelge vallige rood wordt verwyderd. Voor het Paleis van justitie praten de heer Holthaus en zijn raadsman mr. Nolen nog wat na over de juridische trekjes van deze ververij. MAASTRICHT De Maastrichtse in dustrieel Edraond Hustinx heeft een jaarlijks bedrag van vijfduizend gulden ter beschikking gesteld van de Jan van Eyck-academie. Dit jaar zal het geheel worden be steed aan een muziek-stimulerend doel. Met ingang van september 1961 wordt jaarlijks drieduizend gulden gebruikt voor een studieverblijf in Italië van een der afgestudeerden van de Jan van Eyck-academie. Van onze correspondent PARIJS. In de nacht van zon dag op maandag heeft een 52-jarige hotelhouder te Rouen getracht zijn hotel op te blazen, nadat hij zijn vrouw, zijn drie kinderen tussen veertien en vier jaar en de gasten gewaarschuwd had, het pand zo snel mogelijk te verlaten. 's Nachts om vier uur liep de hotel houder als een razende door zijn hotel heen, bonsde op alle deuren en schreeuwde: „Binnen vijf minuten gaat de zaak de lucht in; opstaan en vluch ten". Enkele minuten later, toen iedereen op straat stond, brak er een brand uit in de kelder, inderdaad vrij spoedig gevolgd door twee of drie flinke ex plosies. Alle ramen en deuren werden naar buiten geslingerd en namen flinke brokken metselwerk mee. Toen de brandweer met haar werk klaar was, stond er nog slechts een ruïne. De da der was onvindbaar. De oorzaak van dit alles schijnt te liggen in de echtscheiding, die twee maanden geleden tussen de hotelhou der en zijn vrouw is uitgesproken, waarbij het hotel aan de vrouw werd toegewezen. Reeds enkele malen had hij gedreigd het hotel op te blazen. Om deze daad te kunnen volbrengen had hij enkele vaten benzine en grote tanks butagas in de kelder opgeslagen en daarna de gaskraan, die zich in de huurt van de benzinevaten bevond, aangestoken. Houtwol diende daarbij als lont. Van onze correspondent DEVENTER. Een actiecomité van de gezamenlijke verenigingen van leer lingen der Rijks hogere school voor tro pische landbouw te Deventer (de voor malige koloniale landbouwschool) heeft een memorandum verspreid, waarin stelling wordt genomen tegen plannen de school naar Utrecht te verplaatsen. In plaats van de Rijks hogere school voor tropische landbouw zou dan in De venter de Hogere landbouwschool van het Koninklijk Nederlands landbouwco- mité komen. Deventers burgemeester mr. dr. N. Bolkenstein constateert in een voorwoord, dat verplaatsing van de school enige miljoenen zou kosten. In het manifest wordt verklaard dat de .school in Deventer „persoonlijkheden met een pioniersmentaliteit" vormt. Dat is dan te danken aan een leerplan, „dat erop is gericht, zelfwerkzaamheid, aan passingsvermogen en improvisatietalent aan te kweken". PARIJS De film de Waarheid, waarin Brigitte Bardot de hoofdrol speelt, heeft de Grote prijs van de Franse film gewonnen. Henri Clouzot is de regisseur. De jury stond onder voor zitterschap van de schrijver André Mau- rois. in Neues Deutschland, zal het zuiver geallieerde verkeer ongestoord na 1 ja nuari kunnen worden voortgezet han delsakkoord of niet. In de Westduitse hoofdstad raakte men van dit tweede Oostduitse dreigement in enkele dagen niet van zijn stuk. Men vat het op als een middel van de Oost duitsers om het al enkele weken te Oost-Berlijn gevoerd wordende Oost- duits-Westduits handelsoverleg onder druk te zetten. De Oostduitsers schuwen daarbij niet om details uit dit overleg te publice ren. Zij willen kennelijk dat Bonn zich haast en over de brug komt met een akkoord dat niet mag afwijken van de oude handelsovereenkomsten. IN CÖNGO: LEOPOLDSTAD (Reuter). Congo lese troepen van kolonel Moboetoe zou den volgens berichten uit Boekavoe in de provincie Kivoe misbruik hebben ge maakt van 'Rode-Kruisauto's voor het vervoer van manschappen. Zij hadden de wagens in beslag ge nomen van het Oostenrijkse medische team dat de vorige week door onge disciplineerde troepen van Moboetoe werd gearresteerd, maar een dag later door krachtdadig optreden van Nigeri- aanse troepen der VN weer vrijgelaten moest worden. Op de conferentie van de Afrikaanse staten die eens het Frans als voertaal hadden, in Brazzaville, is in beginsel besloten een gezamenlijk verdedigings verdrag op te stellen, dat het volgend voorjaar van 15 tot 20 maart op een nieuwe samenkomst in Joeude (Ivoorkust) getekend zal worden. Daar zal men ook een nauwere economische samenwerking bespreken, en met na me de stichting van een nieuwe lucht vaartmaatschappij, de Air Afrique. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM In ons bericht van gisteren over de aanval op de be noeming van dr. Kruyer tot hoog leraar aan de Amsterdamse universi teit is een storende fout geslopen. Er stondDe conclusie luidt dat overdui delijk is, dat dr. Kruyers publikaties naast complicatiewerk op eigen onder zoek berusten. Dit moet zijnDe conclusie luidt, dat o n d u i d e 1 ij k is, wat in dr. Kruyers publikaties naast compil a - t i e w e r k op eigen onderzoek berust. Van onze correspondent STOCKHOLM De meest on diplomatieke diplomaat ter wereld is geen diplomaat meer. Het is Teferi SUriol, die destijds door keizer Haile Selassie naar Scandi navië was gezonden om Ethiopië te vertegenwoordigen. Verleden week donderdag, bij het horen van de berichten, dat er in zpn land een revolutie was uitgebroken, liet hij champagneflessen uit de kelder halen. Bij het drinken van cham pagne riep hij: Weg met de tiran. Op een persconferentie sprak hij zijn afschuw voor de regering van de keizer uit. Tot gisteren wilde hij niet geloven, dat het oproer na de terugkeer van de keizer in de hoofdstad bedwongen was. Maar heden kreeg hij daarover zeker heid op een hoogst onaangename manier. Een telegram uit Addis Abeba dat via de ambassade van Ethiopië in Londen kwam, deelde aan het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken mede, dat Teferi Shriol afgezet was en dat prins Beyne, een neef van de keizer, die tot nu toe ambassade raad was, hem zou opvolgen. De afgezette diplomaat weigerde de sleutel van de ambassade af te geven. Hij is echter op het Zweed se ministerie van buitenlandse zaken ontboden, waar men hem verbood beledigende meningen over de keizer in het land te ver breiden en waar hem gezegd werd, dat hjj niet langer als de verte genwoordiger van Ethiopië erkend zou worden. De al te ijverige di plomaat is sinds heden een poli tieke vluchteling. VOORZITTER VAN K.A.B.: Meer woningwetwoningen en meer subsidie UTRECHT (A.N.P.), De Katholie ke arbeidersbeweging meent dat het aantal zg. extra gesubsidieerde woning wetwoningen voor 1961 drastisch moet worden verhoogd. Dit zei de voorzitter, de heer J. Middelhuis, gisteren in de vergadering van de verboneïsraad. Voorts wenst de K.A.B. een zodanig subsidiebeleid dat de woningen komen binnen het bereik van de categorie loon- en salaristrekkenden waarvoor de wo ningen primair bestemd zijn, zonder dat dit van de betrokkenen een te groot deel van hun inkomen vraagt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De 973 lampjes van de Noorse kerstboom op de Coolsingel m Rotterdam zijn gisteravond ontsto ken door de burgemeester van Oslo, de heer Brynjulf Buil. Hij deed dat na de Rotterdammers in duidelijk Nederlands een heerlijk kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar te hebben gewenst. Burgemeester G. E. van Walsum bracht in herinnering dat het al de tien de keer is dat de Coolsingel door een Noorse kerstboom in kerstsfeer wordt gebracht. Hij vond het hartverwarmend dat Oslo zo vanzelfsprekend elk jaar weer zorgt voor het vellen en sturen van een boom. Die is dit jaar achttien en een halve meter lang. waarvan er twee in de grond zitten. De overdracht van de kerstboom werd omlijst door muziek en zang. OOST-DUITSLAND. Ter gelegenheid van de najaarsbeurs te Leipzig zijn twee postzegels uitgekomen. Het zijn een 20 pf. (grijs en rood) met het nieuwe operagebouw te Leipzig en een 25 pf. (blauw en grijs) met export, goederen van de D.D.R., kampeerar. tikelen, een zeilboot en een auto.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7